LINKS EN RECHTS IN LEIDEN meer- ipperij Lezers schrijven Hengelaars, besef wat wel en wat niet mag lichématig, vreemd-gekleurd opstel over lifters I0LLANDSE NUCHTERHEID WAS VER TE ZOEKEN Klokken en trams terug in centrum Telefoonellende SPEELRUIMTE Dank Fietsen 5BDAG 18 MEI 1972 12 mei zijn wij voor het eerst Jken van een ingezonden stuk van lere heer J. J. Bekker. voorstanders van vrije menlngs- len g&en tegenstanders van een be- K)rt kennis van zaken hebben. t wat doet de heer Bekker nu? Hij 3 zijn ingezonden stuk een duidelijk rd. „Huiverig voor links bestuur" heer Bekker en dan citeren wij, yel geenszinds politiek georiënteerd, een waarschuwende stem te doen »"Zo iemand zouden ze in Amster- jen „nebbisjnoemen, oftewel een be- nswaardig man. dan verwijst de heer Bekker ons naar jenoemde stad, mét een links bestuur, gr mag alles en wordt alles getole- Daar slapen en nog wat, diverse fi guren op de Dam, slopen het Vondelpark, etc. etc. En de politie wordt in het seizoen door Samkalden op vakantie gestuurd, want ze mogen van de gemeenteraad toch niet optreden tegen zulke figuren. Dat moeten wij voorkomen, zegt de heer Bekker, zo'n links bestuur in Leiden. Zo iets moeten wij niet dulden in ons Plant soen, het Van der Werfpark, Stadhuisplein, om er maar een paar te noemen. Maar als tegenpool van het idee fixe van de heer Bekker. moeten wij wel dulden dat, een jong gezin met een baby drie dagen en nachten moet verblijven in een slaapdeken op de Korenbeurs, omdat er geen huis be schikbaar was. En dat een ander jong gezin een kind van 18 maanden naar Rhijnhof moest brengen, omdat zij in een krot woon de, waar de ratten krijgertje speelde, het kind ziekte van Weil kreeg, en zodoende stierf. En dat allemaal met een réchts bestuur. Zo kunnen wij nog tientallen feiten noe men van de afgelopen jaren wat hier in Leiden is gebeurd onder het bewind van mensen als Menken, mevr. Den Haan- Groen, v. d. Willigen, Vis en zovele anderen, allemaal goed leidende figuren van een rechts bestuur. Wat weegt zwaarder voor U, hippies die zogenaamd het Vondelpark slopen, of kin deren laten sterven omdat er zogenaamd woningnood heerst. Wij noemen in beide gevallen .zogenaamd", omdat U in het eer ste geval gaat generaliseren, terwijl U de Jeugd niet over één kam kunt scheren, en ln het tweede geval enkel woningnood is voor de minst draagkrachtigen, en niet voor de beter gesitueerden. Als U ons toch wilt waarschuwen, waar om waarschuwt U ons niet voor alle poli tieke partijen en beleidsmensen? Dat zou toch veel reëler zijn, vind U niet? Als U alle ingezonden stukken ln dit blad nu eens nauwkeuriger leest, dan móet U op de hoogte zijn van de noden en ellen de waar grote groepen burgers van Leiden dagelijks mee geconfronteerd worden. En dan moeten wij constateren, dat juist de linkse partijen, die U zo verafschuwt, zich met deze problemen bezighouden, samen met deze burgers. df»or middel van hoor zittingen en wijkhearings. n.l. de PAKfrac- tie en de PSP, al zijn ze er rijkelijk laat mee begonnen, nu toch proberen daar ge zamenlijk iets aan te doen, terwijl dat ge weldige rechts bestuur van U zich ten eer ste niet laat zien in de wijken en ten twee de alles uitvoert wat gedicteerd wordt uit Den Haag. Daar zou U huiverig voor moe ten zijn, heer Bekker. Laat U eens zien op de publieke tribune als er raadsvergadering is, en aanschouw eens de leliën des velds die nu het bestuur vormen, dat de Leidse burgers, lees arbei ders, op doornen laat zitten, omdat ze beter zijn dan linkse bestuurders. Of komt U eens op de vergadering van het wijkcomité „Plan-Noord", dan ziet en hoort U eens wat de politiek van een rechts beleid voor de bewoners betekent. Namens wijkcomité „Plan-Noord", L. CAVÊ, Leiden. P.S. Oh ja, wij hebben in Noord ook enige mooie plekjes, zoals het Zwarte Pad en de Speelweide. ktmatig lees ik ingezonden n in uw dagblad voor proble- ii de binnenstad van Leiden, j wij ons kapot aan ergeren I de eerste plaats de vervui- i de stad en in de tweede I het in toenemende mate ïgen van allerlei plakkaten winkels, monumenten (zo maar door. winkeliers halen die weg en maken het maar anderen o.a. Vroom an, laten het rustig zit- al die linkse propaganda krij et Idee dat je in Moskou of g loopt. lebben ons dan ook voorgeno om voor geen dubbeltje meer iden te kopen. gaan nu naar het winkelcen- Leidsenhage of rijden even de auto naar de Bogaard in ijk, waar Je geen troep vindt, de winkeliers, met hun organ! satdes en het gemeentebestuur geen maatregelen nemen tegen die vui le smeerlapperij dan verdienen ze niet andiers dan dat ze naar de bliksem gaan. Met Hemelvaartdag waren er in Noordwijk stock-car races. In Lei den waren voor die races op ver schillende punten, o.a. op de Koren beurs plakkaten aangebracht. De gemeente Noordwijk ziet er streng op toe dat zoiets niet ge beurt. Er zijn in Noordwijk ook di verse dansgelegenheden maar voor retalame moeten ze echt geen plakkaten op muren etc. aanbren gen, wamt anders zijn ze hun ver gunning zo kwijt. Zo mu en dan komen ze het dan maar even in Leiden doen want het Leise gemeentebestuur bestaat toch uit een stelletje waardeloze lapzwansen. Het is beslist niet overbodig dat uw blad de Leidse winkeliers en het gemeentebestuur eens een keer gaat wakker schud den. Misschien wordt Leiden dan weer een beetje toonbaar. J. GROENENDIJK LEIDERDORP - Als goede buren werden wij geroepen om even iemand ip te bellen, die direct thuis moest komen en zich in het Mderdorpsè zwembad bevond. Hoe we ook in het telefoonboek zochten, bij de zwem- 8 aden, onder de verenigingsnaam, geen Leiderdorps f wembad: 008 was in gesprek en dat duurde te lang. Dan maar Poelmeer opgebeld, daar zou men het wel eten, of weten waar we zoeken moesten. Groot was onze verbazing toen we daar hoorden, dat doeld zwembad een geheim nummer bezat en de andere 'embaden geducht last hebben van het voortdurend vraag naar het bewuste nummer. Zou de gemeente Leiderdorp hier iets aan kunnen doen? Het bad krijgt toch een enorme subsidie. Wat gebeurt er ils er thuis een ernstig ziektegeval is of iets dergelijks en men het zwembad, waar de ouders of kinderen zijn, niet telefonisch te bereiken is. Het is werkelijk iets, wat ik niet voor mogelijk had gehouden. T. SPRUYT. Leiden. Ik schrok mijn eigen naar Ik las het bericht m ae krant dat er op mijn school )veel vernield is. Ik vindt het gewoon treurig. Toen ik het in de krant las schrok ik mijn eigen naar. Ik ben zaterdagochtend voor de ramen gaan kijken In de eerste klas zag ik niks maar in de tweede klas lag •r een heleboel troep het duivenvoer lag over de grond verspreid en de juffrouw haar inkt potje lag over haar afel heen en er lagen scharen, boeken en krijtjes op de grond. Toen ik het had gezien ben ik vlug weg gegaan ik ben liet verder gegaan want ik vond het al erg genoeg. Wie dit gedaan heeft, wil ik tegen zeggen waarom ver- ielen jullie niet eerst je eigen kamer en de huiskamer aarom moet je perse scholen vernielen, het kost alleen laar geld, geld en nogeens geld. Wij waren net zo blij dat we veel dingen nieuw hadden. Ik hoop de genen die hier aan mee hebben gedaan dit 'len lezen en nu ook begrijpen? Een leerling van de 4e klas van de Lorentzschool Leiden. (Foto Holvast) Naar aanleiding van het bericht betreffende het afhalen van vis vergunningen in het stadhuis 't volgende Dit is voor sportvissers die van de wet niets weten, op z'n zachtst uitgedrukt zéér verwarrend. Er wordt gesproken over het vissen met hooguit twee hengels, voor vissers boven de vijftien jaar. Dit Is onjuist. Een grote visakte heeft alleen een beroepsvisser nodig, dus sportvissers geen grote visakte ko pen want die heeft u niet nodig. Een kleine visakte heeft men al leen nodig, indien men in het bezit is van een schriftelijke ver gunning van de rechthebbende op het visrecht van het water waarin men vist. en dat kan zijn een be roepsvisser of een hengelaarsbond Is men niet in het bezit van een schriftelijke vergunning van de rechthebbende, dan heeft een kleine visakte zelfs geen zin, want aan de achterzijde (linkerboven hoek) staat: De houder die geen ei genaar. erfpachter of huurder is van het water waarin hij vist, moet tevens in bezit zijn van een schrif telijke vergunning van de recht hebbende op het visrecht van dit water. De kleine visakte vermeldt één sDeciale hengel, hetzij twee gewo ne hengels, hetzij met één peur maar als men aan de op de ach terzijde gestelde verplichtingen niet voldoet is zelfs deze vergunning ongeldig, mede in verband met de leeftijd want, ook een Jongen van tien jaar moet met het hanteren van vistuigen als omschreven op de kleine visakte in het bezit zijn van de vereiste papieren. Wat het bijdrage-bewijs betreft: dan mag ieder persoon onder de vijftien jaar vrij vissen met één gewone hengel in de wateren om schreven in de artikelen 577 en 579 van het burgerlijk wetboek. Dit zijn in het algemeen de bevaar en bevlotbare wateren voorzover deze wateren niet in het belang van een doelmatige bevissing zijn uitgezonderd. Dit geldt tevens voor personen boven de vijftien jaar Dus ook wateren met 'n bord "Ver boden te vissen" zijn taboe! In verband met de verscherpte controle die dit jaar plaats zal vinden van rijkswege, bovenstaan de ter attentie van alle hengelaars die geen voorlichting krijgen in verenigings-verband. bedenk wel „Voorkomen is beter dan genezen" want het kost u geld in de vorm van niet al te malse boetes. Voor verdere inlichtingen (geheel vrijblijvend) tel.: 23935 of 40173 in Leiden, of iedere dinsdagavond bij de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, Morsweg 234 in Leiden, van 19.30—21.30 uur. J. MARK Na al wat er geschreven is over de Leidse binnenstad, mis ik enkele opmerkingen omtrent de leefbaar heid. Er wordt mijns inziens door de gemeente met veel geld gesme ten aan wegveranderingen en. zon der dat er iets definitiefs voor terug komt. Mijn vraag is deze. Jaren geleden heeft de gemeenteraad f 6000.- uitgetrokken voor restaura tie van uurwerk Zijlpoort. Men zou toen wachten tot de gehele Zijl poort zou worden gerestaureerd, iets wat ik met de huidige kapi- taalschaarste voorlopig niet zie. Is het niet mogelijk dit uurwerk weer in bedrijf te krijgen, daar het ge heel steeds meer achteruit gaat. In de Leidse binnenstad is een protestoptocht gehouden en wel naar aanleiding van het feit dat er zo bedroevend weinig speelruimte is voor onze kinderen. Ik onderschrijf een dergelijke aktie van harte. Maar wat gebeurt er als die speelmogelijkheid er wel is? Het volgende: Ledenvergadering van de Speeltuinvereniging "De Tuin- stadwijk" op woensdag 10 mei 197: (geen voetbalavond), aanwezig 4 leden, schreeuwend behoefte aar een nieuwe penningmeester, uit pu re nood, bij gebrek aan kandidate' verklaart de huidige man het on danks tijdgebrek het weer te doen. Afscheid van een bestuurslid we gens verhuizing. Ze was 30 Jaar lie van het bestuur, een welgemeend applaus van 4 leden, dat was alle dank. Speeltuinen zijn of gaan in de toe komst dicht o.a. door gebrek aan bestuursleden de "Tuinstadwijk" ook? Gelukkig niet, een enthousiast bestuur is nog aanwezig, voor hoe lang als dit zo door gaat? Waar waren de ouders? Thuis bij de TV of hadden ze geen van allen tijd. Natuurlijk alles is belangrij ker dan de speeltuin, als die op het punt staat te sluiten kun je im mers altijd nog gaan. H. K. MATTERS. LEIDEN. Staatsloterij Naar aanleiding van het bericht in uw krant dat ze het plan be studeren om de trekking van de staatsloterij 30 maal per jaar te doen plaatsvinden, wil ik opmer ken dat de meeste deelnemers die mede spelen, dit in clubverband doen. Dat doen zij dan door elke week een klein bedrag af te zon deren, zodat zij na verloop van ge middeld 8 of 9 weken een bedrag bij elkaar hebben om daar enige loten van te kopen. Mocht het plan doorgaan dan zullen de meeste clubjes uiteen vallen omdat het be drag wat zij gewend zijn af te zon deren 5 maal zo hoog moet zijn or het zelfde aantal loten te kunnen kopen. Het zijn meestal de arbei ders die in clubverband spelen, en wij begrijpen allen wel dat zij met 5 of 10 personen niet medespelen als zij maar één lot kunnen kopen. Tevens vraag ik langs deze weg, of de gemeente niet met de Her vormde Kerk in overeenstemming kan komen voor het opnieuw in bedrijfstellen van het torenuurwerk van de Herengraehtkerk, daar de ze sedert de sluiting ook al stil staat. Deze twee uurwerken zou den met hun bekende klanken, de leefbaarheid en gezelligheid ten goede komen, en Leiden is weer een stukje dichter bij de tijd. Wat openbaar vervoer betreft. Probeert u eens een onderzpek naar de terugkeer van de tram b. v. diverse ringlijnen om het oude centrum en lijnen van Noord naar Zuid-West, over de nieuwe ringwe gen. Daar zowel binnenstad en we gen al zijn zij 4 baans spoedig weer te klein zijn, wat bij trams gemak kelijk is aan te passen. Wat open baar vervoer betreft zou Leiden nog veel van Den Haag kunnen le- Mogen wij u via deze weg namens het Medisch Comité Nederland Vietnam hartelijk danken voor uw naaimachines. Naar aanleiding van on ze oproep in deze krant op 24-3-'72 om oude naaimachi nes te geven, kregen wij maar liefst 49 telefoontjes van men sen, die hun machines ter be schikking wilden stellen aan het Medisch Comité om ze te sturen naar het door de Ame rikanen zo zwaar gebombar deerde Vietnam. Ook kregen wij reeds geld binnen op ons girono. 1510120 t.n.v. het Medisch Comité, Johan de Witstraat 34, te Lei den "naaimachines voor Viet nam", voor de vervoerskosten en de bekisting van de naai machines (ongeveer f 17 per naaimachine) Natuurlijk was dit slechts een begin! Indien u nog een naaimachine heeft staan en hem niet gebruikt, belt u ons dan even. Ook zijn er nog men sen nodig, die mee willen hel pen de kapotte machines te repareren en te verpakken. Dat op dit moment de ha vens en verschillende aanvoer- wegen geblokkeerd worden, mag voor ons geen beletsel zijn! onze hulpacties hier te staken! Daarom is het onze taak om, wanneer de blokkades zijn op geheven, zo effektief mogelijk met onze hulp klaar te staan Daarom blijft ook uw hulp hard nodig! JAN DE KELJZER tel. 02523—3740. FONS VAN DER HOOFD tel. 01710—51442. C. J. ROTTEVEEL IS ENIGE WEKEN AFWEZIG Is dan lof voor de kwaliteit Uw "Zaterdags Supplement", i opmaak en inhoud is het lichtelijk en veelzijdig. Des frijnen der is het, te moeten toeren, dat er ook wel eens instaat waar niemand iets heeft. Ik bedoel de bijdrage Kees Haak in de krant van Jdag 13 mei. iemand een artikeltje njft, wat stilistisch gezien niet het niveau van een mid- areschool-opstel uitkomt, dat is niet zo erg. Maar wat veel kwa lijker is, is het inhoudelijk mede gedeelde, de por té. De gedachtengang van Kees Haak was waarschijnlijk zoiets van: "Ach. een stukje over lifters en Amsterdam, dat is niet zo moei lijk; we gooien er wat "weetje- wels" doorheen, we maken een leuk kopje, liefst elk woord onder streept, een blikvanger erbij, "stic kie" ofzo. en bij dat alles een leuk flitsend gek fotootje, met zomaar wat mensen, en verder kletsen wel wat. Daar is altijd wel iets van te maken". Inderdaad, gekletst is er, maar het raakt kant noch wal. Wat Kees Haak m.i. had moeten beschrijven is de drijfveer van de Jeugd om weg te gaan, hun maatschappelijke po sitie. hun achtergronden enz. Hoe de burgerij van Amsterdam hier tegenover staat, wie lifters mee nemen. en waarom ze dat doen- Maar Kees Haak vindt het be langrijker om te vermelden, wat "hun antwoorden" op zijn vragen zijn, "hoe ze worden genoemd"; "ze lijken alleen wat vrijer". Opvallend is het. dat Haak voortdurend in de derde persoon over de lifters praat, of liever: schrijft. Men zou gemakkelijk kunnen concluderen, dat Kees Haak niet zo erg van "dat soort mensen" is geporteerd. Nu. dat is niet erg, maar het wordt wel vreemd, wanneer hij het in het zelfde artikeltje heeft over "de dufste kringen van onze maat schappij". Citeert hij daar, of weet hij het zelf ook allemaal niet zo precies. Dat is niet niet nood zakelijk, maar zo'n artikel wordt er niet duidelijker door. Hij trapt bovendien talloze open deuren in: dat lifsters liften, om met een auto mee te kunnen rijden, lijkt me althans alom be kend. Dat ze daarbij bordjes ge bruiken misschien minder, maar het wordt gebracht, alsof de Pen tagon-papers openbaar worden ge maakt. En zo kan men doorgaan: bij een volledige analyse blijft er van het artikeltje niet veel meer over dan een onbenullig, clichématig en bovendien vreemd-gekleurd opstel En ik dacht, dat dit dagblad zich zelf te kort deed, wanneer het meende, dat artikelen van zo'n niveau in het zaterdags supple ment konden worden geplaatst, zonder op te vallen. H. LUYENDIJK. Het zal de lezers niet ontgaan zijn dat fietsen op het trottoir ook door volwassen mensen steeds meer als iets vanzelfsprekends is en geen overtreding, doch waar blij ven dan de voetganger en onze kleine kinderen en oudere mensen? Mag ik van hieruit een uiterst be roep doen op iedereen om het trot toir niet als fietspad te gebrui ken. F K ORSEL Leiden invallende tv-recensent "eef over de tweede aflevering Toen, gewijd aan de derde Mag in mei 1940, waarbij ^Interviews op de Haagse ide ter sprake kwamen. idee om de meidagen als 51 te benaderen is leuk bedacht, het lijkt mij tevens een Je opgave om de meidagen zo over te brengen. In wer- leid hadden bijvoorbeeld al die interviews nooit plaats kun nen vinden in verband met de pa rachutistenkoorts en de vermeen de activiteiten van de Vijfde Co lonne. "Toen" wordt in uw blad nog al afgekraakt en wellicht niet ten onrechte. Een andere aanpak die dieper op de toenmalige feiten had ingegaan had betere resultaten kunnen hebben. De tweede aflevering van Toen heb ik niet gezien. Wel weet ik dat de Suezkade op 11 mei een toon beeld van verwarring is geweest. Men verkeerde in de mening dat zich'daar 120 gevechtsklare Duit sers in burgerkleding bevonden. Generaal Winkelman is zelfs zo ver gegaan dat hij, omdat hij Den Haag door Vijfde Colonisten be dreigd achtte, de 11e mei alle pantserwagens van het Veldleger (een commando-M 38 en twaalf middelzware M 38 pantserwagens, elk met een 37 mm kanon als hoofdbewapening, van het 2e Es kadron Pantserwagens, drie rups- pantserwagens en een Buffeltype (pantserwagen) naar Den Haag te roepen, waar zich al de helft van het le Eskadron Pantserwa gens (zes middelzware M 36's met elk een 37 mm kanon) en het niet voltallige zich in opleiding be vindende 3e Eskadron (ca. tien DAF pantserwagens) bevond. Eén van die naar Den Haag ge roepen M 38's werd door artillerie in Leiden beschoten, drie hebben bij Valkenburg gevochten en een paar zijn er later naar Utrecht ge stuurd, ook alweer in verband met vermeende Vijfde Colonne activi teiten. Het was interessant geweest om die zaken eens uitgezocht te zien. Als diverse mensen op belangrijke posten uit die dagen eens waren geïnterviewd dan had men zich althans een beetje een beeld kun nen vormen hoe al die zotternijen ongecontroleerd tot serieuze mel dingen en persberichten uit kon den groeien. Prof. dr. De Jong die drie dikke delen over de meidagen en wat daaraan voorafging heeft geschre ven blijft mijns Inziens op dit punt (en op vele andere!) in ge breke. Zo vertelt hij bijvoorbeeld niet dat de legerleiding in novem ber 1939 al een voorproefje had gehad, daar er toen ook al een stroom van geruchten was rond gegaan, waar men de nodige le ring uit had kunnen trekken. FRED VOS, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21