i zek Den moet 1^ 't aag terug tar Praag Basketbalteam naar Augsburg Dunne draad tussen held en lafaard chische sportraad loyaal aan voetbalbond NOC BETAALT REIS op een GAZELLE fiets beleef je iets Druk weekeinde voor Noordwijk Fadrhonc naar België - IJsland Uitslagen koersen Duindigt Jan van Eek nieuwe trainer GWS Europese titel Tempest voor Staartjes HONGARIJE IN HALVE FINALE 10 18 MEI 1973 SPORT derhalve geen verlen- twee jaar, die Jezek bij ng/ADO heeft doorge- jn vriend had een brief nn de voorzitter van de He legde uit, dat ik niet blijven, omdat de raad zijn aan het oordeel Halbond. De bond heeft standpunt gehandhaafd, moest". eind april weer even lekend werd dat de Slo- van Vienna naar Ra- mocht overstappen, ders noemden het criminatie, indien de geen uitstel zou wor- Maar de autoriteiten aspect ter zijde gescho- Eg de 28ste of 30ste Juni rug. Tot zolang moet ik problemen oplossen. Als Zuid-Amerika doorgaat ur stelt er prijs op, dat k ik dat zeker". Xx Het is dan toch onherroepelijk: Vaclav Jezek Ihuizing organiseren, terug naar Praag. In de nacht ig op woensdag belde een vriend hem vanuit Tsjecho- uit zijn bed, met de tijding dat hij dient te scheiden in Haag. Het telefoontje overviel hem nauwelijks, 'zich vorige week al verzoende met het idee dat het jpen. „Ik hoorde maar niks. Er verscheen ook niets chische kranten. Dat was een veeg teken". V 1D0 iekt hoe dan ook het :e moment aan, waarop ag zijn trainer zal uit moet zelf regelen waar i-Slowakije kom te wer- lezek, die voor FC Den •raage Sparta begeleid- wei clubs in mij geïn- ,i.Jaar die zijn niet naar Y Ik zoek iets in Praag, yl jn die nog bezet. Maar land is er wel iets vrij. i zich ook meer lijn af in ie. En als ik niets naar vinden, ga ik een over voetbal. Ik *n geval een job als of iets dergelijks", zich als schrijver gaat zal hij zeker niet na- Karingen van twee jaar het manuscript te In die twee jaar voerde een bejubelde (met als uitvloeisel de ,en vervolgens het ge- Den Haag naar een ch niet teleurgesteld in Het is nu eenmaal niet jlijk verlopen als het Maar het is wel zo, dat wezen alles heeft gered, ■f zal voor de volgende |lfén of twee aanvallers Aon gekocht. Hoewel dat van het feit of Rogge- wperus bijtekenen. Als lier had gelaten, was ik ill wt met die twee gaan lil wilde ze graag behou- Btuur beraadt zich ove- igavond over beide aan- ïergadert het bestuur - folging van Jezek. Ge- F secretaris betaald voet- Den Haag: „We zijn er liet van uitgegaan, dat i mogen blijven. We ingedekt tegen het absolute vertrek van Jezek. We hebben met twee kandidaten in be ginsel overeenstemming bereikt. Donderdagavond moet de keuze worden bepaald. Het zijn beiden geschikte kandida ten. Eén is 'n Nederlander, de ander een buitenlander. Het zou mogelijk zijn, dat we vanavond tegen één van de twee ja zeggen, maar de naam dan geheim houden, omdat dat in belang van derden kan zijn". Jezek zelf heeft in de tussentijd nog gepoogd zich door landgenoot Vej- voda (Dukla Praag) te laten aflos sen. Maar Tsjechoslowakije ver- strekt aan geen enkele trainer meer in trek. een uitreisvisum. Jezek: „Naar mijn gevoel neemt FC Den Haag weer een trainer uit Oost-Europa. Ik denk in de eerste plaats aan Dumi- trescu van UT Arad". Slager ech ter: „Die is niet im frage". Jezek doormijmerend: „Misschien is het wel iemand uit Bulgarije of Joego Slavië. Die landen zijn, met vooral Roemenië, erop gebrand een trainer naar Nederland te sturen. Neder land is, sinds het hier zo goed gaat, DEN HAAG Het Nederlandse basketbalteam mag naar Augs burg. Naar aanleiding van de goede prestaties tijdens de vorige week gehouden Pré-Olympische wedstrijden heeft het NOC be sloten de reis te betalen. Als voorwaarde heeft het Neder lands Olympisch Comité wel gesteld, dat de ploeg kwalitatief niet zwak ker mag zijn dan die welke optrad in Haarlem en Amsterdam. Bonds voorzitter Storm, trots op het feit. dat het NOC de gedeelde vierde plaats waardig keurde voor een vol gend Pré-Olympisch toernooi. „Er zijn een paar spelers niet be schikbaar. Kees Akerboom zit dan in Amerika en Hesdy van Wilgen Is terug naar Suriname, maar als bij voorbeeld Bernhard van de Molen die wel bij de selectiegroep zat maar om studie-redenen heeft afge zegd, nu eens wel meegaat, dan wil dat zeker niet zeggen, dat we zwak ker zijn". Door Ria Racké Hoewel vorige week de gehele ploeg inclusief trainer René Mol na de successen van toen, dolgraag naar Augsburg wilde, is het enthousiasme van sommige spelers en zeker van clubtrainers en sponsors wel wat gezakt. Jan Janbroers van Levi's: „Ik weet niet of het wel zo verstan dig is. Je komt daar gegaradeerd niet bij de eerste twee. Ik moet zelfs zien of Je de prestaties van Amsterdam kunt herhalen. En de tijd is natuurlijk erg ongelukkig. Waar blijf de tijd voor de tral- nüigsopbouw van Je team". ADVERTENTIE Deze aktie geldt voor Gazelle/Juncker/ Locomotief/Simplex fietsenBerini bromfietsen. DOE MEE AAN DE BETOVERENDE FILMTRIP DOOR AFRIKA 12 Nederlanders worden straks uitverkoren om deelnemer te worden aan een onvergetelijke 16-daagse foto-film-safari. MET GAZELLE OP SAFARI Haal een deelnemers-kaart bij uw fietsen leverancier, Direkt doenl Kees Voermans, bestuurslid van Factotum/Punch: „Kijk nu eens naar een Pieter van Tuyll, die heb ben we toch behoorlijk kapot, men taal dan. teruggekregen. Nu is dat niet zo erg, maar als dat vlak voor de nieuwe competitie is, zijn we er niet zo gelukkig mee". Voorzitter Storm ziet de bezwaren ook wel, maar die wegen voor hem toch niet op tegen het vererende gebaar van het NOC. „En wie weet hebben we wel een kans. De men sen die ons in Amsterdam hebben zien spelen, waren vol lof over ons spel". Voordat de Nederlandse ploeg naar Augsburg vertrekt, het toernooi wordt van 1119 augustus gehou den, zal er nog heel wat moeten worden gepraat tussen bondsbe- stuur, spelers, trainers en natuurlijk ook sponsors, die hun geld hebben geïnvesteerd in een clubteam. Wan neer het Nederlands team naar Augsburg gaat, zal de competitie in Nederland wel later beginnen, zodat de clubs nog de gelegenheid hebben om met hun complete teams te trainen. Tot nu toe hebben zich gemeld voor Augsburg: Mexico, Canada, Thai land, Finland, Israël, Zwitserland en Noord-Korea. Daarbij kunnen de landen die zich in Nederland niet hebben gekwalificeerd, zich dan nog tot 31 mei melden. Zeker is dat Spanje en Bulgarije daar nog eens een kans wagen, terwijl ook Zweden en Griekenland, Turkije, Frankrijk en Polen waarschijnlijk zullen in schrijven. Maximaal mogen 16 ploegen aan dit Pré-Olympisch toernooi mee doen, dat eigenlijk natuurlijk wel erg slecht ls gepland. Welk land zich ook mag plaatsen, een week later aan de Olympische Spelen beginnen, is wel een heel moeilijke opgave. Trainer René Mol is wel zeer ge lukkig met het besluit van het NOC. Hij wil de training pas weer in juli hervatton, zodat iedereen nu eerst met vakantie kan. Tijdens het FIBA-congres, dat volgende week in de Joegoslavische badplaats Dubrov- nik wordt gehouden, hoopt voorzit ter Storm voor enige goede spar ringpartners te kunnen zorgen. NOORDWIJK Voor Noordwijk wordt het een druk weekeinde. Za terdagmiddag staat voor de roodwit- ten de Dokters Cup-wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys op het programma (aanvang half drie op het terrein aan de Van Panhuysstraat) en Tweede Pinksterdag wacht de Noord- wijkse eersteklasser de confrontatie met Haagse derdeklasser JAC voor de KNVB-beker (derde ronde). Die bekerwedstrijd begint maandag om half vUf. Vaclav Jezek „niet teleurgesteld" AMSTERDAM Fadrhonc bezoekt vanavond in Luik België-IJsland in het gezelschap van Henk Groot. Voor Ajax bespionneert Groot al enige jaren belangrijke tegenstan ders. Zo vliegt hij zondag met coach Kovacs naar de thuiswed strijd van Inter. Fadrhonc is er erg voor geporteerd, dat Henk Groot soortgelijke reizen maakt in het belang van het Ne derlands elftal. Vanavond trekken zij t samen op uit naar de eerste kwalificatie-wedstrijd voor de WK'74 in de poule, w.aarin ook Ne derland is gehuisvest. Er zijn nog geen afspraken gemaakt voor vol gende opdrachten, maar het ligt wel in de bedoeling dat Groot re gelmatig voor Fradhonc materiaal zal verzamelen. Oorspronkelijk zouden ook enkele spelers van de Nederlandse ploeg Beglië-IJsland in Luik bijwonen. Maar Feyenoord beëindigt vanavond al de competitie en Ajax een dag later. Op tweede pinksterdag maakt zich wel een aantal AJacieden vrij voor de return in Brugge. De Feyenoorders zijn opnieuw niet in de gelegenheid, vanwege de vriend schappelijke partij op dinsdagavond tegen Lierse SK. De uitslagen van de gisteren gehou den draverijen ln Duindigt zijn: Boxtelprys 1. Jupiter P (W. v, d. Pijl) (1.29.0); 2. Javelin; 3. Jerry. To to: w. 2.60; pl. 1.60. 2.00. 2.60: "kopp. 5.40; trio 280.20. Veendamprfjs: I Jap (M. Lange) (1.30.7); 2. Kim Six L; 3. Jetty Bui tenzorg. Toto: w. 6.50; pl. 2.70. 10.60. 3.-; kopp. 5.50. Winged Beautyprijs: 1. Merry co (J. Dodd) (1.24.9); 2. Sans Cesse; 3. Off spring. Toto: w. 2.40; pl. 1.90. 1.60. 2.80; kopp. 5.80; trio 96.30, .Scheemdaprys voor leerlljjg-pikeurs: 1. Intrepide (C. Roodenrljs) (1.28.1); 2. Jungfrau; 3. Haja Westlandla. Toto: w. 7.00; pl. 2.40. 2.80. 2.00; kopp. 5.90. LeeuwardenprUs: 1. Jubar Oaktree (J. Hoejenbos) (1.28.5); 2. Iskander; 3. Jonathan. Toto: w. 9.50;ó pl. 2 00 1.80, 7.80; kopp. 5.60; trio 684.90. Stadskanaalprys: l. Daimler (W. Strooper) (1.24.3); 2. Helene Hanover; 3. Faith Hollandia. Toto: w. 9.90; pl. 2.10, 1.50, 1.60; kopp. 10.00, Baarloprys: 1. Qm Irresistible (J. Duivenvoorden) (1.27.5; 2. Ico R: 3 HUma, Toto: w. 2 50; pl. 2.10. 2.90; kopp. 3.40; trio 52.40. Drachtenprys: l.Icare Quick (J. Wa genaar Jr.) (1.25.2); 2 Ivonne Mac; 3. Francisco. Toto; w 5.10; pl. 1.30. 1.40, 1.20; kopp. 9.00. Forest Starprljs (amatrlces en ama teurs): 1. Run Home S (mej. M. Dek kers) (2.07.4); 2. African Bov; 3. Big Boss. Toto: w. 11.70: pl. 1.90. 2.80, 1.90; kopp. 7.50; trio 264.20. sappeineerprijs: l. Immer Treu (L. Schoonhoven) (1.22.9); 2. Hortence; 3. Her Areta. Toto: w. 4.50; pl. 2.20. 1.80. 1.80; kopp. 8.30. Totalisator-omzet f 206.666.-. SASSENHEIM Na Ter Leede (dat DWS' hulptrainer Cees Duin dam als opvolger van Tjerk Hooge- veen contracteerde) en Teylingen (dat oud-ADO'er Lex Rijnvis als op volger van Anton Poots voorlopig voor een seizoen aantrok) heeft ook de derde Sassenheimse club, GWS, een nieuwe trainer. Het is de Haar lemmer Jan van Eek. die met in gang van het nieuwe seizoen de posi tie van Leo van der Lans zal over nemen. Van Eek (45 Jaar) speelde vroeger voor RCH, Hillegom en voor SIZO. De laatste jaren heeft hij ook de Hillegomse zaterdag-tweedeklas ser als trainer onder zijn hoede ge had. Met het afscheid bij GWS sluit Van der Lans. die twee seizoenen bij de Sikkensclub werkzaam is ge weest, ook zijn lange trainerscarriè re (o.m. Rijnsburgse Boys) definitief af. GWS-secretaris Persoon: "Hij kan het eenvoudig niet meer combi neren met zijn werk. Hij is hoofd opname bij de St. Bavo-stichting. Het afgelopen seizoen moest hij bij voorbeeld al regelmatig diensten wisselen om toch ieder weekeinde present te kunnen zijn". Bij GWS is het overigens "traditie", dat een afscheid nemend trainer er voorgoed mee stopt. Vóór Van der Lans heeft Cees Matla een genera tie lang de roodwitten getraind. Na zeventien seizoenen besloot ook Mat la toendertijd bij GWS zijn (succes volle) trainersloopbaan. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN In de Eerste Wereld oorlog werden 266 Britse soldaten en 3 Britse officieren gefusilleerd omdat ze niet meer wil den meedoen, omdat ze laf waren en om andere, minder duidelijke re denen. De executies werden dikwijls vlak achter de frontlinie verricht door aarzelende vuurpelotons. Deze Door Rudolph Bakker cijfers werden door een woordvoer der van het Britse ministerie van Defensie bekendgemaakt. Ze kwa men aan het licht na een onder zoek van de schrijver William Moore, die een boek wil wijden aan wat hij de „dunne draad" noemt, die door ons allen loopt en waaraan het lot hangt, dat ons tot een held of een lafaard maakt. Heel veel andere soldaten waren minstens zo bang, maar ze werden door de autoriteiten over het hoofd gezien, aldus Moore. Het aantal fu sillades aan Britse zijde zou hoger zijn dan dat aan Duitse kant in de Eerste Wereldoorlog, meende de au teur. Het ministerie zal de namen van de slachtoffers nog 40 Jaar ge heim houden. Dan zal het 100 Jaar LZ 86 naar zesde ronde KNZB-beker LEIDEN LZ '86 heeft in de vijf de ronde van de KNZB-bekercompe- titie weinig moeite gehad met EZ en PC. De Leidenaars wonnen gister avond in zwembad „De Vliet" ge makkelijk met 83 van de Elstena- ren. die in de competitie, net als de rood-wit-blauwen, in klasse 2B uit komen. De tegenstander in de vol gende ronde is het Amsterdamse Meeuwen 2. De wedstrijd was eigenlijk al na de eerste periode beslist, toen LZ een 30 voorsprong had genomen. Hoewel de Leidse ploeg daarna bij vlagen nog wel goed spel liet zien, kon zij niet genoeg inspiratie meer vinden om een werkelijk grote zege te behalen. De doelpunten in het eerste part kwamen voort uit grove fouten van de EZ en PC-defensie, waarvan Joop Siera «2x> en Dick Houthoff dank baar gebruik maakten. In de twee de speeltijd waren de Leidenaars op permachtig, maar toch niet in staat meer dan twee goals aan de score toe te voegen. De doelpuntenmakers waren Dlck Houthoff en Jan Brede- veld. De EZ en PC-doelpunten kwa men van Peters van Nijenhoff (2x) en Grootveld. Voor LZ '86 scoorde Jan de Graaf tweemaal. Door een doelpunt van Dick Houthoff in de laatste periode werd de 83 eind- score bereikt. LZ '86 2 heeft eveneens de zesde ronde van de bekercompetitie bereikt en komt daarin uit tegen PSV 1. De Leidenaars bleven in de thuiswed strijd tegen het Gooi hun tegenstan ders met 80 duidelijk de baas. De Leidse doelpunten werden gescoord door: Wim van Zijl, Wim van Rooy- en. Ko Oudshoorn «allen 2x). Cees van Hooidonk en Fried Elzenga. LA ROCHELLE Ben Staartjes en Kees Kunpershoek zijn gisteren in La Rochelle Europees zeilkampioen in de Tempestklasse geworden. Onder luid getoeter van de vele meevarende motorschepen ging het Nederlands duo als winnaar van de laatste race en zeker van het Europees kam pioenschap over de finish. De Rw Valentin Mankin, op papier de grote favoriet, staakte halverewege de slot- race de strijd omdat hij het vertrou wen ln een eindzege had verloren Mankin was duidelijk bezweken voor de druk waaronder hij de laatste wedstrijd moest varen BELGRADO Hongarije is de vierde halve finalist van het toer nooi om het Europees kampioen schap voor landenteams geworden. De Hongaren versloegen gisteravond in Belgrado Roemenië in een beslis singswedstrijd met 2—1. Bij de rust was de stand nog gelijk; 1—1. De derde wedstrijd was noodzake lijk geworden omdat de twee voor gaande ontmoetingen in een gelijk spel (11 en 22) waren geëindigd. Hongarije nam in Belgrado door Kocsis de leiding, maar Neag maakte gelijk voor de rust. In de tweede helft drukt de Hongaren (Szoke) pas twee minuten voor het einde het overwicht uit. Hongarije komt in de halve fina les uit tegen Rusland. Een woordvoerder van het ministe rie Van Defensie verklaarde dat deze regel bestond om de nabe staanden te beschermen. Uittreksels uit de lijst zouden echter aan we tenschapsmensen ter beschikking worden gesteld. De fusillades op ei gen soldaten is een probleem dat niet alleen de Britten bezighoudt. Een paar jaar geleden kwam een Italiaanse film uit van de reigsseur en scenarioschrijver Francesco Rosi, die zich met een dergelijk ver schijnsel bezighield. In zijn rolprent „Uomini contro" wordt verteld over de manier waarop heel wat solda ten, met veelal revolutionaire ideëen, de absurde Eerste Wereld oorlog worden ingestuurd met de vage hoop van een deel van het es tablishment dat ze er niet meer uit zouden terugkomen. De film, die op harde feiten berust, toont fusillades op Italiaanse soldaten om futilitei ten. Ook de schrijver William Moore ge looft dat aan Britse kant de dood vonnissen niet altijd werden vol trokken omdat er sprake zou zijn van muiterij of lafheid. „Ik geloof dat er ook heel wat zijn doodge schoten om het moreel te verster ken op momenten dat het slecht ging met de oorlog", aldus Moore. Drie mannen in Manilla die ter dood z(jn veroordeeld wegens ontvoering en verkrachting van de filmster Maggie de la Riva in 1967, ontvangen (foto boven) de laatste sacramenten. Op de foto onder: wenende fa milieleden vlak voordat de man nen naar de elektrische stoel worden geleid.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15