TIRCUSOORLOG ZONDER VANGNET w Leidsch Dagblad Boltini: „Faggioni sterft nog deze Faggioni: „Met wat Boltini nu doet week aan zijn eigen onkundegraaft hij zijn eigen 35%Rïjkspremïe maakt spaareffekten aantrekkelijker Al 2V2 miljoen Nederlanders heeft telefoon Schade bij Gulf: een miljoen Acht gewesten in Gelderland? mee op vakantie DifPERDAG 18 MEI 1972 in dat Jaar 7 circussen in Neder land aan de gang zullen gaan, waaronder het Circus Toni Boltini. Heeft u nu nóg zo'n zin om naar Holland te komen, Herr Direktor? Faggioni wéét nu wat het is om zin te hebben in circusje spelen in Ne derland. De Italiaanse broers blij ven desondanks in hun egelstelling. Ze laten weten: „Al moeten we straatstenen vreten van armoe, we door!" Ze hebben de koude oorlog overleefd en ze zijn. ondanks het feit dat Toni Boltini hen vorige week hun Waterloo voorspelde, nog steeds kwiek op de springplank. dan is er nog steeds de in hoge- schooldressuur steigerende Jos Mul lens, die de zandzakken bijeen sleept voor de aanval op zijn Hage- beckcircus. Circus Faggioni Raoul, Fabio en Walter Hij zou machtiging hebben om te zeggen dat de „Interessengemein- schaft der führenden deutschen Zirkusunternehmen" (ook) zo'n "Vereniging" maar dan met prominente leden als Krone. Sarra- sani, Althoff, Busch en Roland-Bre men) zich solidair gaat tonen met Faggioni. Een „aliantie" dus eigenlijk. Is het woord „oorlog", in de aanhef van dit artikel gebruikt, misplaatst? Men zou zeggen van niet. Het is evenwel goed om er op te wijzen dat de „As Duitsland-Italië" in de geschiedenis ooit eens zeer broos is gebleken. Van het front, op dit moment, ver der geen nieuws. Spaareffekten zijn OfQ En alsof dat nog er vooriedereen*die Utlll VFVrll.» niet genoeg is,komt -naast spaarbankboekje etc.-graag daar nu nog eens die belastingvrije een extra ijzer in het vuur wil hebben, spaarpremie van het Rijk bovenop! U koopt ze al voor zo'n 100 gulden. Vijfendertig procent over Het zijn een soort aandelen. de eerste 250 gulden** die u in Maar dan aandelen met een minimum een jaar in spaareffekten belegt! aan risico. Want uw geld wordt door Enige voorwaarde: de spaareffekten financiële experts met een maximum 8 jaar in uw bezit houden, aan veiligheid belegd. Meer van weten? Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks Dan even een briefkaartje dividend uitgekeerd. aan: Spaareffekten, Postbus 51, Trouwens als't een beetje meezit, Den Haag en folder stijgt uw spaareffekt CDkADCuTirmi komt in de bus. nog in waarde ook. XMIw/Llvl LH «^zorgen voor *n extra spaarpotje DEN HAAG In de loop van deze maand zullen 2% miljoen Nederlan ders een telefoonaansluiting hebben De wachtlijst die aan het begm van dit jaar nog ongeveer 115.000 namen telde, is nu gezakt tot even boven de honderdduizend. ROTTERDAM De schade die de brand bij Gull in Rotterdam heeft veroorzaakt, bedraagt, volgens een voorzichige schatting, ongeveer een miljoen gulden Het is mogelijk dat door de orand het in bedrijf stellen van een ethy- leenfabriek In begin Juni moet worden uitgesteld Het Gelders provinciebestuur wil Gelderland opdelen in acht kleine ge westen. Dit bi) kt uit een rapport van Gedeputeerde Staten over de gewest vorming in Gelderland. De minister van Binnenlandse Za ken zal beslissen over het voorstel: Arnhem zal het grootst worden (335.000 Inwoners), gevolgd door Nij megen (226.000), Apeldoorn (207.000), Harderwijk (114.000), Ede-Wagenin- gen-Veenendaal (195.000)Tlel (131.000), Doetinchem (186.000) en Zutphen (83.000). Het provinciebestuur wil voor half september weten hoe de gemeente besturen over dit plan denken. naar: Rauol Faggioni te 's-Graven- hage, Lorentzplein 13; geboren te Reggio Emilia (Italië), 16 mei 1946: Italiaanse nationaliteit. (De plechtstatige formulering van deze gegevens komt voort uit het feit. dat ze letterlijk uit het Han delsregister van de Haagse Kamer van Koophandel zijn overgenomen.) Zoals iedere oorlog, is ook de thans woedende circusoorlog weerzinwek kend. En het zit er dik in. dat de oorlog - om maar in gepaste tér- men te blijven - zal „escaleren". Boltini zelf heeft het al aangekon digd: als eerdaags het grote Duitse circus Hagenbeek zijn tent komt opletten in Amsterdam (eind Juni, waarna tot 10 september een toer- nee volgt langs nog tien steden), wordt het écht knokken geblazen. Want de heer Akkermans duldt nu eenmaal niet dat er binnen de grenzen van het kleine landje aan de zee. iemand anders dan hij sprongen, fratsen, grollen, hoog standjes en vooral dressuur ver toont. Ook met Hagenbeek komt een oorlog, heeft hij laten weten. Het antwoord van de aanstaande vijand, Hagenbeck's Nederlandse manager Jos Mullens (69, „eminen ce grise" in de circuswereld)„De strijd schuwen we niet, maar het is treurig, dat we daarbij geconfron teerd zullen worden met een sujet als deze Boltini". De heer Mullens schuwt ook de let terlijke publicatie van deze uit spraak niet. Mullens heeft bij de Amsterdamse autoriteiten met kracht geprotes teerd, dat de directeur van het ge bouw Carré heeft toegelaten, dat Boltini te zelfder tijd als Hagen- becks aanwezigheid in de hoofdstad, in het theater een circusshow mag opvoeren met „grote buitenlandse circusvedetten". En dat is in strijd met het door Carré-directeur Wun- nink zélf voorgesteld beleid - aldus Mullens - om tussen de komst van twee circussen op zijn minst een rustperiode van 2^ tot 3 maanden te laten bestaan. „KOUDE STADIUM De oorlog Boltini-Hagenbeck is ech ter nog in het „koude" stadium, de strijd van het „Nationaal Neder lands Circus Toni Boltini" (letter lijke naam) tegen „Het Nieuwe Ne derlandse Circus Faggioni" (letter lijke naam; er is juridisch dus geen enkele sprake van een „Italiaans" circus, zoals Boltini aldoor beweert) is echter in een fase, die verhitter is dan ooit. Oorlog. Niets is bewezen, maar zou men alle verdachtmakingen geloven, dan is Boltini de agressor en heeft Faggioni zich van meet af aan in een egelstelling teruggetrokken. Binnen die stelling is het „Lach dan Paljasso!" geblazen en „The show must go on!" Faggioni ligt nog steeds niet op zijn rug; de iro nie wil dat het door alle tegensla gen steeds sterker wordt. Boltini's uitgesproken voornemen om de gebroeders Faggioni te vellen („Het circus Faggioni is stervende!" riep hij deze week al met enige triomf op de persconferentie in Nieuwspoort) heeft weinig kans van slagen. Zo uitstekend als de heer Akkermans voorheen voor zijn eigen circus publiciteit verzorgde, zo be kwaam bezorgt hij nu ook Faggioni promotie. ZIELIGE CIRCUS Immers: het ligt in de voklsaard om de „underdog" te gaan koeste ren. „Dat zielige circüs", zegt men in de gemeenten waar de Italianen nu hun tent neerzetten, „daar moe ten we nou eigenlijk eens een keer naar toe". Het zielige circus. De lijst van el lende, die het circus Faggioni kan opstellen sedert het eind maart van start ging, beweegt tot de opmer king: wie in toeval gelooft, mag zijn vinger opsteken. Het begon de avond voor de pre mière in Rijswijk. Administrateur Beekhuizen wordt gedood op rijks weg 12 doordat hij in zijn auto „op onverklaarbare wijze" van de weg raakt, in een sloot terecht komt, waarna de auto ook nog in brand raakt. Faggioni's zakelijk leider Fernand Banning verklaart later dat bij die dag door een onbekende was opgebeld met de mededeling „dat hij zich binnenkort te pletter zou rijden". Hij gaf de bedreiging door aan de politie, 's Avonds gaf hij Beekhuizen, die voor een bood schap weg moest, de sleuteltjes van zijn auto. In die auto kwam Beek huizen om met leven. Ongeluk of opzet? De Rijkspolitie heeft de zaak grondig onderzocht en het dossier gesloten. De stuurkolom van de on geluksauto was verwrongen, het ba keliet was verbrand: behoorlijk technisch onderzoek bleek niet mo gelijk. De andere dag gaat de première ln Rijswijk toch door, ook al blijken de paarden plotseling aan „droes" te lijden. In Delft, enkele dagen later, wordt geconstateerd dat in het lichtaggre- gaat een handvol moeren is ge gooid. Er wordt een nieuw aggre gaat aangevoerd. In datzelfde Delft gaan ook de tentpalen „op onver klaarbare wijze" naar de knoppen Er komen nieuwe. Jos Mullens duidelijk verliefd op de geur van écht zaagsel, dat Faggioni in de piste heeft - zorgt voor nieuwe pa len. In Delft ook raakt de geluids installatie defect. In Schiedam rukt een windkracht 8-storm het tentzeil van zijn palen. Doch een storm kun Je niks kwalijk nemen: hij wordt ook maar gestuurd. Dan 4 mei: Leidschendam. De stal- tent van het Italiaanse circus brandt af. In de vlammen komen vijf fjordenpaarden, een pony en een gedresseerd ezeltje om het le ven. Twee gebroeders Faggioni (Raoul en Roberto) lopen brand wonden op. Er zijn al direct sterke aanwijzingen, dat de brand gesticht Is. Door wie? Toni Boltini - tijdens zijn perscon ferentie in Nieuwspoort - uit de verdenking dat de Faggioni's het zelf hebben gedaan. Later wordt hij stellig: „Zij - de Faggioni's - waren zeker aan de sex! Raoul had alleen zijn pyamabroek aan. Hij stond tij dens de brand op het dak van zijn caravan te lachen". Hoe weet Boltini dat? Van een kok. die „overgelopen" is naar het „Na tionaal Nederlands Curcus Toni Boltini". Hij, die kok, had het met eigen ogen aanschouwd en was gaarne bereid „er zijn vingers voor ln de lucht te willen steken". Terloops meldt Boltini de pers ook nog dat bij Faggioni de dresseur Andreas Schelfhout is mishandeld en dat spreekstalmeester Bart van der Jagt naar Zweden is gevlucht. (Curieus is dat daags na de pers conferentie een van onze verslagge vers in dit eigenste Nederland een gesprek heeft met Van der Jagt. De laatste verklaart Faggioni te hebben verlaten wegens een verbroken ver loving met een van de meisjes in het circus) „Het circus Faggioni zal nog deze week sterven aan - zijn eigen onkun de," zegt Toni Boltini. ,Met wat Boltini nu uithaalt, graaft hij zijn eigen graf," is de reactie van Faggioni. Oorlog. Er moet wat chronologie worden aangebracht in het verslag ervan. Een citaat uit een recensie ter gelegenheid van de première van Circus Toni Boltini op 19 au gustus 1971 in Rotterdam. Het was het 25 ste seizoen van Nederlands enig overgebleven circus: een zilve ren jubileum. Een krant schreef: „Tony Boltini noemt het zelf, getuige de uitnodi ging, een sublieme circusvoorstel ling. Dat subliem slaat echter alleen op een groep springplankacrobaten, die al springend en duikelend zelfs een viermans-hoge pyramide bou wen. Ze hebben er terecht een cl cus-Oscar mee gewonnen. Dié springplankacrobaten waren de Faggioni's. Ze waren van het Fran se circus Bouglion naar Boltini overgekomen en na één seizoen bij de Hollandse baas was het hen dui delijk: dit kille land was rijp voor écht circus. Dus brachten zij hun spaargeld bij elkaar, leenden een bedrag (men wil niet zeggen waar) en meldden zich op 1 novem ber 1971 bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken te 's-Graven- hage. De Faggioni's hadden hun ei gen circus. Ze wisten alleen niet dat ze op enorme tenen waren gaan staan; een monopolie was doorbro ken. Maar ze merkten het snel genoeg Het bureau „Euro Promotions" te Den Haag, geleid door Dick Hen driksen (vóór die promotiefunctie Unie-Optiek vw/o korting op alle monturea voor iedereen. Jf Altijd! Ziekenfonds of parti- culier bij ons geen ver-^^ schil. 30 Korting voor Iedere klant! Stap 'ns bin- nen. Eigenlijk bent U al een tijdje aan een nieuwe bril toe, nietwaar? Onze des kundige opticiens zullen U graag vrijblijvend advise- i ren. Unie-Optiek: Opti- Ik male keuze met Unie- /J ke kortingsregeling. Ar perschef van Toni Boltini en nu opnieuw als zodanig in dienst) deed de pers diverse stencils toekomen Faggioni was daarin het doelwit van de ondermijning. Men speelde de bal echter via Fer nand Banning (31 nu), die óók werk had gedaan voor Boltini. Ban ning was door de Faggioni's in de arm genomen als zakelijk leider. Een citaat uit zo'n stencil van Euro Promotions „Nauwelijks is het circusseizoen 1971 ten einde of op nieuw doet deze heer F. Banning van zich spreken door een nieuwe presentatie, die hij in een schrijven d.d. 15 oktober introduceert als een nieuw Nederlands circus onder Ita liaanse vlag t-w. het Nationaal Ita liaans Circus „Faggioni". Een te genstrijdigheid, die in het licht der schijnwerpers wat helderder wordt dat hier inderdaad sprake is van een groepje Italiaanse trapezewer kers, die tijdens de toernee 1971 hebben gewerkt bij het laatste, Na tionaal Nederlands Circus 'Toni Boltini". EIGEN CIRCUS En vervolgens: .Beschermd door een over-gecompleteerde sociale wetgeving besluiten zij om geduren de de Wintermaanden in Nederland te blijven en inmiddels te starten met de oprichting van een eigen circus. Dit wordt hen mede moge lijk gemaakt door een forse uitke ring krachtens de Werkloosheidswet, die zij wekelijks incasseren bij het G.A.K. te Den Haag of elders". Tussendoor: Jos Mullens weet an ders: „De Faggioni's krijgen geen cént van onze „over-gecompleteerde wetgeving". Daarentegen is het wél zo dat Toni Boltini en ook zijn vrouw in de wintermaanden van de WW trekken. Mevrouw Boltini gaat dat geld ophalen in een Mercedes 250 SL". Dick Hendriksen had overigens een voortreffelijk collega in het diskwa lificeren van de ambitieuze gebroe ders Faggioni. Er bestaat zo iets als „De Vereniging Voor De Belangen Van Nederlandse Circussen". Die vereniging heeft zes leden: vijf kin dercircussen (Roberti, Renz, Van Kinsbergen, Hoepla. Arena) en één volwassen circus, dat van Toni Bol tini. „VERENIGING" Deze „vereniging" stuurde eind 1971 aan alle gemeentebesturen een brief waarin ernstig werd gewaarschuwd voor de dag dat Faggioni eens aan de deur zou komen om een staan- plaatsvergunning te krijgen. Een ci taatje "ook van andere kanten ontvangen wij vele waarschuwingen tegen de praktijken van deze in Nederland verblijvende Italiaanse artiestenfamilie." Zowel de "Vereniging" als "Euro Promotions" blijken dochters van het Boltini-concern te zijn. Actieve dochters; de "Vereniging" ver zendt bij voorbeeld ook brieven aan buitenlandse circussen, die een toer nee door Nederland overwegen. In die brieven wordt eerst „harte lijk welkom" geroepen, waarna een precieze opsomming volg* van wat t hier in Nederland allemaal kost om te mogen paljassen. Loonbelas ting, AOW/AWW, ziektekostenverze kering, vermakelijkheidsbelasting. verplichte brandwacht ("unge- fahr 75 bis 120 gulden pro Tag." i in een brief van 4 Januari 1969. ge- richt aan een Italiaans circus)In I een brief van 27 januari 1969 wordt ten overvloede nog meegedeeld dat brief verzenden frankeren met 30 ct. I cs HUISADRES is: Naam: Straat: 00 Woonplaats: Kwartaal |ll hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing is. Postabonnement VAKANTIE-ADRES is: S.v.p. in blokletters. 1 'STEN VAN OPZENDING. F w Nederland, België en Luxemburg gratis. L overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1per c Praktijk heeft ons geleerd, dat de bezorging van kranten in de Zuid- -^opese en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat. Leidsch Dagblad kan daarom geen verantwoording nemen voor kranten, niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen. li? G' t Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Tony Boltini [WOEDT EEN OORLOG. het een bendeoorlog, zo een als het boek „De Peetvader"? Als Je namen van de twee kampende rüjen opschrijft, doet 't Je er wel denken: Boltini en Faggioni. rendien viel vorige week „Maffia". Het kwam uit de pU van Toni Boltini (geboren IB in Akkermans) zich „Nêerlands l|tuskoning" noemend; een man aan de rand van de ling moet leven, gezien conflictstof, die aan zijn kleeft. liep hij nog wel eens leuk een paar olifanten over het in Den Haag of voorbij De in Leiden. En hij haalde er de JLElkpagina mee. Lijki iis het anders. Wanneer de kop van een krante artikel de naam „Toni Boltini" be vat, is het slechts negatiefs wat dat artikel inhoudt. „Maffia"! zei hij Door Hen kHuigen en Aad Wagenaar verleden week op een persconferen tie in het Haagse Nieuwspoort, „oplichting, flessetrekkerij, wanbeta ling, mishandeling, bedreiging!" Die kwalificaties betroffen „Het Nieuwe Nederlandse Circus Faggio ni", gevestigd te 's-Gravenhage, Lo rentzplein 13. Tijdstip van vestiging dezer onderneming; 1 november 1971. Bedrijf: Circusbedrijf. Eige-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11