temming over verdragen Bremer> die u belangrijk voor CDU HILIPPIJNEN OP VOOR E REVOLUTIE man vergeet je niet gauw VS weigeren JDT ZEKER VAN WINST MAAR [OUDINGEN IN OPPOSITIE BELANGRIJK Aanhangster Wallace el? Nixons weer te gaan onderhandelen reis naar USSR gaat door DAG 17 MEI 1972 (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Brandt heeft al aangekondigd spoedig de Berlijn-overeenkomst van kracht zal worden vanavond de verdragen van Moskou en Warschau 'met i solide meerderheid' (aldus FPD-fractieleider Mischnick) de Bondsdag zullen worden aangenomen. Het zijn optimis- ie woorden uit het opgeluchte regeringskamp, waar 1 k voor het laatste debat alleen nog met spanning werd ewacht hoe de oppositie uit de krachtproef te voorschijn i komen. jen de fractie van CDU en gisteravond haar marathon- t over de verdragen voor en- uren onderbrak, stonden er 60 namen op de lijst van spre- jl Het bekvechten over het voor 9|" legen zou in de oppositiefrac- oortduren tot het begin van de ,9 ilsdagvergadering om twee uur ,7 niddag. Het is voor de buiten- |9'" se politiek van de Bondsrepu- van betekenis dat uiteindelijk een flinke meerderheid voor „jterdragen tot stand komt en odien dat het front van voor ts tegenstemmers niet helemaal zal zijn aan dat tussen rege- en oppositie. Hoe de stemming es uitvalt, is echter vooral uit imt van binnenlandse politiek essant. positieleider Barzel is het niet lijk gevallen de eenheid in zijn 79. ie te handhaven zolang hij de agen stoer van de hand kon n. Als werd aangedrongen op vrijgeven van het stemmen, aarde hij vroeger bondig dat en CSU geen fractiedwang iedere afgevaardigde lomstig zijn geweten (te- zou stemmen. Nu heeft het uur maandag onder zijn besloten het stemmen vrij ren, zodat aldus een ver-" iedereen overeenkomstig weten zou kunnen stemmen. enzwaai absurditeit van die ontwikke- typeert de reuzenzwaai die Barzel de oppositie laat n. Nu de afgevaardigden zich ijk vrijer dan vrij zouden m voelen, is pas gebleken hoe in CDU en CSU met het ge- de knoei kan raken. Gis- ond bestond de indruk dat slechts de helft van zijn legenoten voor zijn beleid (het emen van de verdragen) zou en, waarmee zijn positie ern- dreigde te worden ondergra- Juist nu zelfs zijn kritici in lestduitse pers vinden dat hij indig handelt. opstellen van een principiële aring bij de verdragen, die Moskou is geaccepteerd, was Barzel de sleutel voor een po- oordeel over de verdragen, erklaring vormt het alibi voor ep werknemersvertegenwoor- in de CDU-fractie, aange- door oud-minister Katzer, om oen wat zij altijd al wilden: temmen. Hetzelfde geldt voor poep rond Barzel. Voorts zijn ngeren van de „Junge Union" en zal er zeker een aantal af- irdigden zijn dat betere ver- tn had willen construeren, deze groep vindt dat er een moet komen aan deze onver- Melijke politieke strijd, enover deze nog onbereken- macht staan in de oppositie A Ier sterke groepen van onver- la like kritici. De leden van de y se CSU stemmen tegen, want Vrder Strauss heeft er geen in gezien de verdragen als verdragen" en chhausen-verdragen" te ver oordelen, nadat hij notabene eerst mede de redactie voerde van de verklaring die de verdragen aan vaardbaar zou moeten maken. Verder zijn er verdrevenen (vluchtelingen uit Oost-Europa) Czaja met zijn groep en in hun spoor overlopers als Hupka, Zoglmann en ook Mende. Als an dere toonaangevende tegenstem mers kunnen felle anti-communis ten als Guttenberg en Marx wor den beschouwd. En ten slotte is er de invloedrijke oud-minister Schroder, van wie wordt vermoed dat hij tegen Barzel nog meer be zwaren heeft dan tegen de ver dragen. Schroder (met in zijn spoor zeker een aantal volgelingen) zal wel voor de verklaring willen stemmen maar niet voor de ver dragen, een nogal onmogelijke ver toning als men bedenkt dat die verklaring alleen maar werd op gesteld vanwege de ver dragen. Vooral het optreden van Strauss en Schroder maakt duidelijk hoe sterk bij het touwtrekken in de CDU de partijpolitiek een rol speelt Barzels kracht moet vanmiddag bij de stemming blijken. Daarbij kijkt ook de regering als belang hebbende toe, want sinds gisteren het SPD-lid Guenther Müller (hij heeft een eigen partijtje gevormd) uit de Bondsdagfractie trad, heeft ze zelfs op papier geen absolute meerderheid meer en is uiterst ge hecht aan het contact dat Brandt en Barzel zo moeizaam tot stand hebben gebracht. WASHINGTON (DPA, AFP) Met de woorden: "zaterdag vertrek ik" heeft president Nixon gisteren in Washington definitief een einde gemaakt aan de onzekerheid over zijn reis naar de Sowjet-Unie. De Amerikaanse president zei dit tot een groep van circa 500 mensen die voor het Witte Huis stond. Van Russische zijde in Washing ton heeft men te kennen gegeven dat de crisis die over Vietnam is ontstaan, niet van invloed zal zijn op het program van Nixons bezoek aan de Sowjet-Unie. Amerikaanse functionarissen lie ten daarop weten dat de Russische leiders kennelijk de toekomst van hun land niet op het spel willen zetten en aan de verbetering van de betrekkingen met de VS voorrang geven boven een confrontatie in verband met de oorlog in Vietnam. WASHINGTON (AFP, AP. Reu ter) De Verenigde Staten hebben gisteren geweigerd, de onderhan delingen in Parijs over Vietnam deze week te hervatten. De dele gaties van Noord-Vietnam en van het Bevrijdingsfront hadden hier om verzocht. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken Charles Bray heeft verklaard, dat nota's, die gisteroch tend in Parijs door vertegenwoor digers van Hanoi en van het front aan de delegaties van de VS en van Zuid-Vietnam zijn overhan digd, geen enkele aanwijzing be vatten. dat de bedoelingen van Ha noi en het front gewijzigd zijn en dat zij bereid zijn serieus te on derhandelen. William Porter, de leider van de Amerikaanse delegatie in Parijs, is voor overleg naar Washington ontboden. In de nota's van Hanoi en het front wordt gevraagd morgen de onderhandelingen te hervatten. De Amerikaanse woordvoerder, Step hen Ledogar in Parijs zei, dat de Verenigde Staten vandaag "een lange boodschap" zullen uitgeven, waarin de Amerikaanse redenen voor de afwijzing uiteengezet wor den. Bray heeft nog meegedeeld, dat 't Amerikaanse besluit, de onderhan delingen over Vietnam niet te her vatten. zowel van toepassing is op de geheime onderhandelingen als op die, welke in het hotel Majestic in Parijs werden gevoerd. Wan neer Porter naar Parijs zal terug keren is nog niet bkend. In de Zuid-Chinese zee zijn vier schepen van de Russische marine gezien, een kruiser van de 6.000 ton van de Kresta-klasse. en drie Ja gers. In militaire kringen alhier gelooft men niet dat zij tegenmaatregelen gaan nemen tegen de mijnenlegge- rij der Amerikanen. De vier sche pen zouden afkomstig zijn uit de Japanse Zee en hun aanwezigheid in de Zuid-Chinese zee bedoeld kon zijn om op bepaade wijze druk uit te oefenen op de Verenigde Staten. Het smaldeel zou zich op het ogen blik 200 mijl van de Amerikaanse grote luchtmachtbasis Da Nang in Zuid-Vietnam en ongeveer 300 mijl van de kust van Noord-Vietnam af bevinden. Dat is ongeveer de plaats waar de Russen sinds enige tijd in zee een ankerplaats hebben voor hun schepen van de vloot uit de Grote Oceaan. Bij het smaldeel bevinden zich geen mijnenvegers. Dit soort vaar tuigen vormt geen deel van de Rus- siche vloot in dat deel van de we reld. De thuishaven van die vloot is de grote marinebasis Wladiwostok. Agnew In Saigon is gisteren de Ameri kaanse vice-president Spiro Agnew aangekomen voor besprekingen met president Thioe en met de Amerikaanse bevelhebbers. Het Chinese persbureau "Nieuw China" meldt dat onder de Ameri kaanse soldaten steeds meer acties tegen de oorlog worden gevoerd. Volgens nieuw China is onder meer een betoging tegen de oorlog in Vietnam gehouden op het vliegdek- schip "Coral Sea". In Fort Sam Houston hebben 400 militairen de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Indo-China geëist. De nieuwe bombardementen op Noord en Zuid-Vietnam hebben geleid tot een golf van protesten op de lucht machtbasis Kirkland, Wright- Oetterson, McGuire, Travis fort Bliss en Fort Dix, aldus Nieuw China. "De strijd van de soldaten, die een harde slag toebrengen aan de politiek van oorlog en agressie van de Verenigde Staten, veroor zaakt grote bezorgdheid in leiden de Amerikaanse kringen zo meent het Chinese persbureau. Drie toto's van Arthiür Bre mer., die verdacht wordt van de aanslag op George Wallace. Op de twee linkse toto's de 21-jarige jongeman bij propaganda-bijeen komsten van de gouverneur van Alabama. Rechts Bremer na de aanslag. SILVER SPRING (DPA/UPI) George Wallace, de gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama die maandag bij een aanslag in Laurel (Maryland) zwaar werd gewond, zal zijn verkiezingscampagne om de democratische presidentskan didatuur voortzetten. Zijn perschef zei gisteren: „Hij zal zo nodig zijn campagne in een rolstoel verder voeren". Dr. Joseph Schanno, een van de chirurgen die de gouverneur maandag gedurende vijf uur heb ben geopereerd, heeft gisteren meegedeeld dat in de toestand van Wallace een opmerkelijke verbete ring is ingetreden. Hij w«as echter van mening dat men eerst over drie of vier dagen kan zeggen of het le vensgevaar is geweken. Dr. Schanno zei dat twee kogels zijn verwijderd. Behalve ln het onderlijf is Wallace ook in de borst getroffen. De gouverneur zou vol gens de chirurg als alles goed blijft gaan, over vijf tot tien dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. De dader van de aanslag, de 21- Jarige Arthur Bremer uit Milwau kee, Is opgesloten in een gevange nis in Baltimore. De staat Mary land heeft een vier punten tel lende aanklacht inzake poging tot moord tegen hem ingediend, maar de zaak is inmiddels overgedragen aan de federale autoriteiten. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen welke motieven Bremer tot zijn daad hebben gebracht. Hij wordt door familie en vrienden be schreven als een eenzame man, die altijd een grijns op zijn gezicht en verschrikkelijke angstgevoe lens had. Een vroeger vrlendinne tje zei over Arthur dat hij niet van geweld hield. Hij had echter wel zo nu en dan woede-uitbarstingen. In zijn vrijgezellenflat in Mil waukee heeft de politie een agenda gevonden, waarin Bremer tal tal van aantekeningen over leven en dood. politiek en liefde had neer gekrabbeld. Bremer is de vorige week al door de politie aangehouden op een ver kiezingsbijeenkomst in Kalamazzo in de staat Michigan, waarop Wallace het woord voerde. Hij werd als „verdacht persoon" opge pikt, maar kort daarop vrijgelaten. HIJ had geen wapen bij zich. De federale recherche probeert er op het ogenblik achter te komen of Bremer mogelijk een „gehuurd» moordenaar" is geweest. Hiervoor zouden verscheidene aanwijzingen bestaan. Zo zou Bremer zich als verstokt aanhanger van Wallace weken lang met de campagne van de gouverneur geïdentificeerd heb ben. Maar de autoriteiten in Was hington en Laurel blijven de me ning toegedaan dat Bremer op ei gen houtje gehandeld heeft. Bremer is blijkbaar reeds enkel» dagen in de voorsteden van Was hington geweest. Janet Petrone, hoofd van „vrou wen voor Wallace" in Maryland heeft verklaard dat Bremer verle den week in het bureau van Wal lace in Silver Springs was komen vragen of er geen werk te doen was voor hem. We hadden eigen lijk alleen maar mensen nodig om vlugschriften uit te geven bij d» stembureaus, aldus mevrouw Pe trone. „HIJ vond dat niet aantrek kelijk. Ik schreef zijn naam op een kaart maar hij zei dat hij geen te lefoon had en daarom heb ik zijn adres niet eens opgeschreven om dat hij toch niet te bereiken zou zijn". Maandag, ging mevrouw Petrone voort, kwam hij bij mij toen lk tafeltjes met stickers klaarzette ln het Wheaton Shopping Plas». HIJ zei „HaUo, hoe gaan de zaken? maar ik had het erg druk en heb niet met hem gepraat. Maar ik her innerde me zijn gezicht. Die man heeft iets. Je vergeet hem niet gauw Zangconcours in Leiden LEIDEN De Koninklijke Bood van Christelijke Zang- en Orato rium verenigingen afdeling Lelden en omgeving zal op woensdag 24 mei in de Stadsgehoorzaal een bonds- zangconcours organiseren. Aan het concours zullen ongeveer twintig ko ren deelnemen. olutie op de Philippijnen? De omstandigheden zijn er lar: de verschrikkelijke armoede van de krotbewo- de onmeetbare rijkdommen van een kleine oligar- het groeiende verzet onder studenten en mtellec- en, het ontstaan van een plattelandsguerilla. Frank N wkins van het Amerikaanse persbureau Associated 's zocht zijn weg in de cirkel van armoede, onderdruk- in de buurt van Manilla, de hoofdstad van de Philip- °n. Zijn conclusie MANILLA Met één van zijn acht kinderen op zijn arm leunde Carlos Navarro tegen de gammele muur van zijn een kamer-krot en keek uit het raam. Buiten kon hij een deel zien van de geweldige krottenwijk waarin hij en zijn gezin wonen Tondo, een verschrikkelijke verzameling van duizenden krotten van blik en triplex in 'het hart van Manilla. Naar schatting 50.000 mensen zijn er sa mengeperst in waarschijnlijk een van de meest armzalige wij ken ter wereld. Navarro is 43, heeft geen baan en ook weinig hoop er een te krijgen in een maatschappij die honderdduizenden werk lozen telt. Hij en zijn gezin proberen ln leven te blijven van de 10 pesos (5 gulden per dag welke zijn vrouw verdient met haar visstalletje een paar meter van hun krot. Voor water is het gezin aangewezen op een straatpomp aan de andere kant van de markt. Toch heeft Navarro, één van de naar schatting 1,2 miljoen paupers op 37 miljoen Filippino's, weinig klachten. Hij is er veel beter aan toe dan de meeste van zijn naaste buren van wie bijna 70 procent zonder een dokter zal sterven. Mevr. Navarro, die middelbaar onderwijs heeft gevolgd, verdient een tamelijk vast Inkomen met haar kraam. Bovendien werd het gezin in november 1970 bezocht door Paus Paulus VI en dat heeft het gezin verscheidene giften uit het buitenland opgeleverd. Verder leert de oudste zoon voor machinebank werker. Ondanks alle ellende denkt Navarro er geen moment aan ooit terug te keren naar het eiland Panay, 350 km ten zuiden van Manilla, waar hij werd geboren. Zoals de meeste in woners van Tondo is hij naar Manilla uitgeweken om er beter van te worden. Minder makkelijke Er zijn ook mensen die zich minder gemakkelijk neerleggen bij -de omstandigheden, waaronder zij moeten leven. Gloria Balee Is er één van. Ze is een rebel, die een doel voor ogen heeft. Met haar gezin heeft ze de hele zomer gewerkt op het eiland Negros, het centrum van de suikerindustrie. Gloria en haar echtgenoot zijn zonder werk. Zij zijn actief in de vakbeweging en werden aan de kant gezet. Gelukking werkt hun 18Jarige zoon nog wel. Hij hakt suikerriet voor 2,75 gulden per dag. Een andere zoon van 14 Jaar verdient nog eens 1,25 gulden met wieden. Hun verdiensten moeten het gezin van 10 men sen bij elkaar houden. Omdat het suikerseizoen voor hen slechts ongeveer 200 dagen per Jaar duurt, is hun inkomen nauwelijks voldoende om er rilst voor te kopen. Er is een heel klein beetje voor kleding, het onderwijs voor de kinderen, vlees of vis of zelfs melk voor de kleinere kinderen die allen min of meer aan ondervoeding lijden. Zij krijgen evenals de gemiddelde Filippino 500 calorieën per dag te weinig. De planters zeggen dat zij de lonen zouden kunnen ver hogen als zy door mechanisatie het aantal van 400.000 men sen werkzaam in de suikerindustrie zouden kunnen vermin deren. Maar de ontheemden kunnen nergens naar trekken behalve misschien Manilla en Tondo. "Ik kan menselijke wezens niet opslaan", zegt een suikerbaron. Gloria en haar kameraden hebben maar weinig succes bij het organiseren van de arbeiders, die geen contributie voor een weerstandsfonds kunnen betalen. Alleen de slechte pers in het buitenland over de uitbuiting van de arbeiders en het dreigement dat het Amerikaanse Congres misschien het gunstige suikercontingent van de Philippijnen zal ver minderen, zijn een aansporing voor de planters geweest om de werkvoorwaarden te verbeteren. Volgens een rapport van de Amerikaanse Senaat komen vergeleken met 28 andere suiker producerende landen de Philippijnen op de voorlaatste plaats wat lonen en arbeidsvoorwaarden betreft. In 1962 was het minimum dagloon vier peso's hetgeen toen 3,70 gulden betekende. Ofschoon sindsdien de consumenten prijs bijna het viervoudige is geworden is op het ogenblik het gemiddelde loon maar 2,40 gulden. De planters praten er over dit te verhogen tot 3,26 maar zeggen niet wanneer De kern van de moeilijkheden is gelegen in het geboorte cijfer dat 3 procent te hoog is voor een zich langzaam ont wikkelend land. Zo betoogt Teodor F. Valencia, een kroniek schrijver in Manilla die bekend is om zijn steun aan het establishment. Oud-congreslid Rufin d. Antonio meent dat hy en zijn 4,5 miljoen ingeschreven volgelingen de oplossing voor de Philippijnse problemen hebben het land zou de 51ste Amerikaanse staat moeten worden. Hij meent dat dat het einde zou zijn van de corruptie, sociale onrust, werkloosheid. Kapitalisme Maar de 22 Jaar oude militante student Ernesto Valencia wijt Juist de problemen aan de overheersing van de economl» door het Amerikaanse kapitalisme. Het is allemaal een onder deel van de Amerikaans-Philippij nse betrekkingen welke ge kenmerkt worden door sterke weerstanden tegen de vroegere koloniale meesters en overheersing van een groot deel van de economie door Amerikaans kapitaal, maar aan de ander» kant bewondering voor en verlangen naar de Amerikaan»» levensstijl kent. De voorstad Makati van Manilla ligt slecht» 15 km van Tondo, maar het zijn twee geheel andere werelden. Makati bestaat uit zeven villa-wijken die voor miljonairs zijn ge bouwd. Zij zijn omringd door hoge muren die door zwaar gewapende wachten met motoren en walkie talkies worden bewaakt. Zo telt de wijk Dammarinas 820 villa's die bewaakt worden door 48 geüniformeerde wachten die dag en nacht ploegendienst hebben. Zij behoren tot de 72.000 gewapende particuliere bewakers die in de Philippijnen in loondienst zijn. Zij zijn talrijker dan de 60.000 man die bij de strijd krachten dienst doen. De militante linkse bewegingen stellen zich op het stand punt dat de tijd gekomen is "om de mensen bewust te maken van hun democratische macht de macht om regeringen te formeren en ten val te brengen". Bewust De grote gemeenschap van studenten en Intellectuelen werkt actief aan de bewustmaking van het volk. 50 Jonge mensen en studenten zijn omgekomen bU de voortdurend» reeks botsingen met politie en leger sinds 1989. Toch worden door sommigen de botsingen tussen leger en politie met ge wapende rebellen op het platteland als belangrijker gezien voor de toekomstige ontwikkeling. Het communistisch ae- oriënteerde Nieuwe Volksleger, dat voortgekomen is uit d» uitgeroeide HUK-be weging, is actief ln een aantal provincie». Volgens het leger en de politie zijn het vorig Jaar b« scher mutselingen 798 leden en aanhangers van dit leger i of gevangen genomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9