en China gaan mbassadeurs uitwisselen [iljoenenzwendel in auto's voor rechtbank Schmelzer: zorgen om „Geen LEWIN VERKOOPT ANGOLA-KOFFIE Luns vun voor China-resolutie in VN biacht ommekeer tssecretaris Westerterp PTREDEN VAN frlNSHOLT IS VENWICHTIG denstander i8f zilveren 3ten houden Minister Boersma: Dodewaard is goed beveiligd T Doe iets aan die luchtvervuiling Huisarts en het fonds gaan binnenkort praten over groepspraktijken KREDIET AAN DE DEUR STRAFBAAR ^eeentwintig maanden geeist tegen 'meesterdief ENSDAG 17 MEI 1972 BINNENLAND IAAG (ANP) Nederland en de Chinese Volks- ick hebben besloten ambassadeurs uit te wisselen, 22 lat Nederland de communistische regering in Pe ilt erkend. ntoren der zaakgelastigden beide landen tot nu toe rs hoofdsteden waren ver- udigd, zullen tot ambassa- en verheven, en waarschijn- enkele maanden zal een se ambassadeur in Pe- geloofsbrieven overhandi- 2ii gemeenschappelijke die vanochtend üi Pe- ~Den Haag is gepubliceerd, isegd dat de Chinese rege- euw verklaart dat Taiwan een provincie van' de ibliek is. Nederland it" dit standpunt en „be- dat het de regering van srepubliek „erkent als wettige regering van moeilijk anders kan wor- als een duidelijke ver van de Breznjew-doctri- bepericte soevereiniteit landen, zegt Chi- gemeenschappelijke ver- iraardering" te hebben Nederlandse standpunt dat »len van vredelievende sa- niet-inmenging in el- anenlandse aangelegenhe ren in te houden „niet aJ- landen en landengroe- verschillende socio-politie- doch ook tussen landen fde alliantie en van iden- ergelijkbare socio-politieke unekeer in de betrekkin- gen tussen beide landen, soms tijde lijk bemoeilijkt door o.a .het lassersincident in Juli 1966 en het overlopen van de Chinese zaakgelas tigde in 1970,kwam nadat Neder land, op 25 oktober vorig jaar, in de algemene vergadering van de VN voor een resolutie stemde volgens welke regering van de volksrepu bliek de enige wettige vertegen woordiger van China is. De Neder landse steun voor deze resolutie, die met 76 tegen 35 stemmen en bij 17 onthoudingen werd aangenomen, betekende voor China dat de laat ste belemmering voor het uitwisse len van ambassadeurs was wegge nomen. De bestaande betrekkingen tus sen Nederland en China zullen ver beterd kunnen worden met name op het terrein van de handel, de economische samenwerking en de culturele uitwisseling. Volgens de Centrale Kamer van Handels bevordering heeft de handel tus sen Nederland en China zich de laatste jaren niet bepaald bevre digend ontwikkeld. Bedroeg de tota le handel in 1959 ruim 126 miljoen gulden in 1970 was dit slechts ge stegen tot 187 miljoen. Onze export naar China omvat voornamelijk ureum, nikkel- en chemische produkten. Uit Chi na voert Nederland in wortels en knollen, diérlijke grondstoffen en tin, terwijl vooral de invoer van Chinese conserven in de laatste ja ren verdubbeld is. IAAG Staatssecretaris E. Westerterp (Europese indt het optreden van de van de Europese Commis- L. Mansholt, inzake de delsconferentie in Chili onevenwichtig". ?rp reageerde op een meer- oening in de Eerste Kamer fP-er dr. W. J. Schuyt naar I gebracht. De fracties PvdA, ARP, CHU en van reurden het uitblijven van resultaten van de confe- deze week wordt beëin- meenden, dat dit mede is it door het ontbreken van beleidslijnen van de EEG. e redden wat er te redden IAAG De zEveren gul- )-4« rijksdaalders moeten vol- Tweede-Kamerlid A. W. te 'e vertegenwoordiger van landse Middenstands Par it Te Pas stemde gister- jen het voorstel de zilveren !it de roulatie te nemen en Pri p het alleen recht te ge- MJfer is waardevol, nikkel is vond Te Pas. Maar hij zin niet. Alle andere Ka- sMÏ gingen ermee akkoord, dat uari het zilveren geld ver valt is Mansholt voor de tweede keer naar Chüi gegaan. Westerterp herinnerde eraan, dat Mansholt zelf in het Europese par lement het heeft betreurd, dat de gemeenschap met een zo weinig ge coördineerd standpunt naar Chili is gegaan. "Maar",, zei Westerterp, "tot nu toe heeft de commissie waar Mansholt voorzitter van is niet voorgesteld een extra-vergadering van de ministerraad te houden of voorstellen gedaan om tot een ander standpunt te komen". Het verzoek van de senaatsmeerder heid aan de regering om zelf het Initiatief voor een extra zitting van de EEG-ministerraad te nemen, kon staatssecretaris Westerterp niet in willigen. Enkele dagen voor het ein de van de conferentie komt dit ver zoek te laat, gaf de staatssecretaris te verstaan. DODEWAARD Volgens minis ter Boersma van Sociale Zaken is er geen sprake van gevaar voor het personeel bij de kernenergiecentra le in Dodewaard. De bewindsman zei dit gistermiddag nadat hij een bezoek had gebracht aan de centra le en daar was rondgeleid door de directeur van de centrale ir. S. H. Woldringh (rechts op de foto). "De beveiliging is perfect. Er kan niets gebeuren" zo zei de minister na afloop van de rondleiding. De mi nister zei de centrale bezócht te heb ben omdat er door de Partij van de Arbeid vragen in de Tweede Kamer zijn gesteld naar aanleiding van de publicaties over stralingsgevaar voor het personeel van de centrale. "Er bestaat éen overigens te recht overdreven zorg voor de werknemers, maar van tekortkomin gen bij de beveiliging is geen sprake. Als leek zou ik geneigd zijn de maatregelen sterk overdreven te vinden" zo zei de minister. Verder deelde hij mee, dat drie instanties bij de veüigheid van het personeel zijn betrokken te weten de Arbeidsin spectie, het Stoomwezen en de Kern fysische Dienst. Zij hebben de vei ligheidseisen strikt nageleefd en daarom nu op een tijdelijke stop zetting aangedrongen. DEN HAAG „De regering heeft geen zorgen over het optreden van oud-minister Luns als secretaris-ge neraal van de NAVO". Minister drs. W. K. N. Schmelzer (Buitenlandse Zaken) heeft dit verklaard in de Eerste Kamer in antwoord op felle kritiek van de PvdA-afgevaardigde drs. G. M. Nederhorst. De PvdA-senator zette in een uit voerig betoog uit een, dat de geloof waardigheid van de NAVO wordt geschaad door het lidmaatschap van landen als Griekenland („kolonelsre gime") en Portugal („koloniale oor logen"). „Het spijt me te moeten constate ren," zei drs. Nederhorst „dat de nieuw opgetreden secretaris-gene raal van de NAVO geen spoor van begrip voor deze problematiek schijnt te kunnen opbrengen en in geen enkel opzicht blijk geeft met de op handhaving der democratie ge richte bepalingen van het verdrag ernst te willen maken". Minister Schmelzer zei. dat de re gering „geen enkele twijfel" heeft over de instelling van de secretaris generaal. Volgens Schmelzer is Luna bereid een bijdrage te leveren voor het verkrijgen van democratischer verhoudingen in Griekenland en Portugal. Nederhorst diende een motie in, waarin de regering w.ordt verzocht zo mogelijk op de NAVO-bijeen- komst die eind deze maand in Bonn wordt gehouden, of anders op de de- cember-conferentie in Brussel, de kwesties Griekenland en Portugal aan de orde te stellen. Minister Schmelzer wees de motie van de hand. De NAVO-minister- raad was naar zijn mening niet het het passende kader voor de Neder landse kritiek. Hij verklaarde zich wel bereid bij andere gelegenheden de kritiek te uiten. Hij betwijfelde overigens of het op zichzelf zorg wekkende beeld dat de openbare me ning heeft van de NAVO een gevolg is van het lidmaatschap van landen „met een andere democratische structuur". ADVERTENTIE g xgy Die snelle, sterke Intercycles van Batavns, Fongers en Magneet zijn ervoor gemaakt UTRECHT (ANP) De leden vergadering van de Landelijke Huis artsen Vereniging heeft het cen traal bestuur van de LHV gister avond gamaohtigd om met de zie kenfondsen te gaan praten over de kostenvergoeding- voor groepsprak tijken. Het voorstel daartoe haalde slechts een zeer krappe meerderheid. Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties (GOZ) heeft de LHV over deze kwestie een .no titie" toegezonden, die bij de huis artsen zeer slecht is gevallen. Er staat in, dat zoveel mogelijk moet worden uitgegaan van een vergoe ding van dc werkelijke kosten. De LHV heeft daar beswaar tegen om dat ze meent dat de fondsen zich teveel met de praktijkvoering zullen gaan bemoeien als ze de gemaakte kosten gaan vergoeden en dus ook gaan beoordelen. Bovendien stelt het GOZ in zijn notitie bij verschillende onderdelen van de kosten, dat op den duur mis schien normering mogelijk is en/of da? de vergoeding ,in nader over- kan worden vastgesteld. De artsen menen, dat men dan net als in het huidige systeem voor de eenmanspraktijken tooh weer met gemiddelden zal gaan werken. De LHV heeft voorgesteld de in- Zaak tegen de Sosjale Joenit voor Hoge Raad (Van onze rechtbankverslaggever) De Haagse advocaat mr. H. W. J. Droesen heeft gisteren ter zitting van de Hoge Raad gepleit voor ver nietiging van het vonnis van het Haagse gerechtshof in de zaak te gen de maatschappelijke werker Ben nie Bloem (27), medewerker van de alternatieve hulpverleningsorganisa tie "Sosjale Joenit". Bennie Bloem was door het Haag se gerechtshof terzake van het ont trekken van minderjarigen aan de nasporingen van de politie welis waar ontslagen van rechtsvervolging maar mr. Droesen meent dat dit is gebeurd op onjuiste gronden. De advocaat van de alternatieve hulpverleners wü om principiële re denen het onderste uit de kan hebben. Het Hof had zijn cliënt van rechtsvervolging ontslagen onder het motto dat Bloem "verontschuldig baar heeft gedwaald" door te den ken dat zijn handelen niet weder rechtelijk was. Mr. Droesen wenst nu door de Hoge Raad vastgesteld te zien dat Bennie Bloem helemaal niet heeft gedwaald, maar dat hij in tegendeel heel juist het belang van hulpverle ning aan weggelopen minderjarigen heeft gesteld bóven het belang van de wet, welke verbiedt dat men min derjarigen verborgen houdt voor de politie. schrijving op naam te handhaven evenals de Jkostenknik" de grens in het aantal bij de arts ingeschre ven ziekenfondsverzekerden waarbo ven de vergoeding per verzekerde lager wordt Die knik ligt op het ogenblik bij 1800 ingeschrevenen en zou dus voor een groepspraktijk met twee artsen 3600 moeten worden, met drie artsen 5400 enz. Tevens zou de post huisvesting drastisch moe ten worden verhoogd. DEN HAAG Krediet aan de deur aanbieden wü de regering stra> baar stellen. Staatssecretaris me vrouw S. van Veenendaal -van Meg- gelen heeft in de Tweede Kamer mee gedeeld, dat overwogen wordt een verbod op te nemen in de colporta gewet. De staatssecretaris nam een ge dachte over van de PvdA-er drs. A, J. Lems. Deze vond kredietcolporta- ge onaanvaardbaar. „Dit is geen overtreding maar een misdrijf", vond Lems. Fel trok Lems ook van leer tegen de misleidende reclame, waarin de adspirant-kredietnemer een rad voor ogen wordt gedraaid. „Wat is er tegen om in adverten ties precies rente en kosten van een lening aan te geven. Maak de markt doorzichtig en uniform", zei Lems. De Kamer besprak het wetsont werp op het consumptief geldkrediet. Deze wet moet de uit 1932 daterend® geldschieterswet vervangen. AMSTERDAM 'De terreur van het Angola-Comité is ge broken" verklaarde gisteren Max Lewin, hoofdredacteur van het ultra-rechtse blaadje De Vrije Pers. Via kanalen die hij niet wenst te onthullen betrekt hij koffiebonen uit de Portugese kolonie om ze onder de naam VeePee (Vrije Pers) tegen de gebruikelijke prijs via postbe stellingen bij de particuliere klant af te leveren. De koffie wordt in Nederland verwerkt door twee koffiebran ders, die anoniem wensen te blijven, omdat zij liever koffie branden dan hun vingers. Voor lopig ziet de Bussumse bestrij ders van alles wat links en voos Is kans. om 50.000 half ponds pakjes te leveren, elk gega randeerd voor zestig procent gevuld met Angola-bonen, die door koffiekopend Nederland de Lewin smaalde op die boy cot, "omdat zo'n actie nog nooit geslaagd is". Zijn eigen optimisme over een doorbre king van de boycot lijkt voor alsnog meer luidruchtig dan ge rechtvaardigd: geen winkel, die Lewins VeePee-kof f ie in de handel wil brengen. "Dat komt door de terreur die het Angola-comité uit oefent", aldus Lewin. Maar ondanks duidelijk aandringen tijdens een persconferentie bleek hij niet in staat staaltjes van feitelijke of dreigendege- welpleging van het Angola-Co mité tie noemen. Reactie van dr. S. Bosgra, lèi- der van het Angola-Comité: "Wat Lewin doet is een koud kunstje. In Nederland bevinden zich nog voorraden Angola-kof- fie, daar is echt niet moeilijk aan te komen". En Lewin daar op: "Mijn koffie komt wel de gelijk uit Angola. Ik zou ze zelfs goedkoper kunnen leveren en dan de markt stuk maken". Vanwaar die lage prijs houdt dat misschien verband met de onderbetaling der plan tage-arbeiders? Lewin: "Daar bemoei ik me niet mee". Prins Bernhard was gisteren in Londen bij de presentatie van het boek Captains and Kings („Gezagvoerders en koningen"). Het boek dat geschreven werd door Neville Birch en Alan Bram- son bevat verhalen over de er varingen van koninklijke piloten. Over Prins Bernhard wcrrdit in het boek ook geschreven. feRDAM (ANP) De of- Justitie bij de Rotter- fchtbank. mr. W. D. Mester, kteren een gevangenisstraf baanden geëist tegen de 28 monteur A. H. uit Rotter- fcakte deel uit van de tien oplichtersbende, die laar tijd via een uiterst systeem 150 auto's „ver- ter waarde van drie Pilden. De bende werd be- door de maasstedelijke opgerold. De rol die Anton in de groot scheepse autozwendel speelde, be stond uit het stelen van auto's. Zijn werkterrein lag voornamelijk in België. In Nederland werden de ge stolen wagens voorzien van chassis- en kentekennummers van wrakken van total loss gereden auto's en ver volgens aan argeloze particulieren verkocht. Mr. Meeter achtte bewezen. v dat Anton de hand heeft gehad in de diefstal van twintig auto's. De monteur wilde echter bevestigen noch ontkennen dat 't aantal rond de honderd heeft gelegen. De Rot terdamse politie beschouwt hem als een vakman op het gebied van auto diefstallen. Een reputatie die hem de bijnaam van „meesterdief" op leverde. De officier toonde zich tijdens de.zitting allerminst gelukkig met deze bijnaam. Hoewel hij de Rot terdamse recherche complimenteer de met de opheldering van de zwen del, betreurde hij het, dat de politie haar verhaal destijds verluchtigde met dit soort kreten. „Zo kreeg de buitenwereld de indruk van een koele, berekende en arrogante dief" Volgens mr. Meeter was dit echter met „de gloriedag van de meester dief". „Het is evenmin een diepte punt in zijn leven, maar het kan een keerpunt zijn", aldus de offi cier. Over dat keerpunt oordeelde A. erg nuchter. Op de vraag van de president van de rechtbank, mr. A. R. JoUes, of hij nu voor goed met zijn verleden zou breken, ant woordde hij geen koffiedikkijker te zijn. „Ik ken mijn verleden", voeg de hij eraan toe, doelend op de zes veroordelingen die hij reeds achter de rug heeft. A. vertelde, dat hij zuiver uit winstbejag aan de autodiefstallen was begonnen. In die begintijd was er volgens hem nog geen sprake van de bende, zoals de politie die begin dit Jaar oprolde. „De bende is lang zaam gegroeid. Het kwam van kwaad tot erger", aldus A. Voor elke gestolen auto kreeg de monteur een bedrag, variërend van f 1.500,- tot f 2.500,-. Hij kon de rechtbank niet vertellen hoeveel hij aan z'n activiteiten had overgehou den, zei hij: „Ik heb één zwak: ik kom mijn afspraken altijd na". Die afspraken betroffen in dit ge val lijstjes die hij kreeg van de ben deleiders. Hierop stonden de typen auto's, die hij moest stelen. Net zomin als de officier was zijn raadsvrouwe, mr. R. C. Lensink- Bosman, gelukkig met de bijnaam „meesterdief" die de politie A. had gegeven. „Zo kon hij worden afge- schüderd als een stoere, keiharde Jongen en leek zijn rol in de bende enorm. In feite was hij niet meer dan een loopjongen, die van de lei ders een boodschappenlijstje kreeg Volgens de raadsvrouwe was Bel gië een prachtige werkterrein. „*s- Nachts schijnt er nauwelijks con trole te zijn en A. kon zelfs *n keer onder de ogen van twee politie agenten een auto meenemen". De raadsvrouwe zei verder dat A. zijn vakmanschap op 't gebied van au todiefstallen dankt aan een aange boren gave. .Bloten hebben voor hem geen geheimen". Mr. Lensink zag de toekomst voor A. niet somber in. „Hij heeft nu een eigen huis en een vrouw, die niet zal tolereren dat hij het oude leventje weer opneemt. Op 30 mei doet de rechtbank uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7