Marlène Jobert doet van zich spreken SfW)E O l'%orn^ Evangelische Omroep vast in de ether vandaag ...en o/steren I f/fijjlmffrgAWna] FRANSE FILMAMBITIES IN CANNES Bedosan Buitenland ziet Fred Haché Beatles eens over verdeling fortuin MINISTER ENGELS NEEMT BESLUIT TV morgen] Harlène is helemaal niet zo, de Ne derlandse mannen staan ook nog oor haar in de bioscooprij, Immers zij zien dit intellectuele Iroekvrouwtje met een sceptisch iproetengezicht (en in de verste jerte niet de levendige rondingen, Brigitte nog altijd beheert) nauwelijks zitten. Maar de verande- in smaak is in Frankrijk al tijd levendiger geweest dan bij ons, merkt het in de zuidelijke ktuken. Door Piet Ruivenkamp Marlène nam voor de Franse in- ending „Dat kan niet duren" van laurice Pialat haar intrek in een liviera-villa. Op de traditionele ersconferentie heb ik haar niet ge- wat erop zou kunnen duiden jat zij minstens zo nukkig aan het nrden is als haar voorgangster, laurice Pialat toonde zich met L'enfance nue" enkele Jaren gele- "l> en een man in het spoor van Yuffaut. Ondertussen schreef hij boek. „Nous ne vieillirons pas nble", dat blijkbaar een zo rea- 4 stische neerslag vormde van zijn ir ersoonlijke klassiek Franse drie- 11 oek man-vrouw-maitresse, dat hij verfilmen daarvan rot^aande ruzie kreeg met de manne- hoofdrol Jean Yanne, die er cinéma vérité van wilde ma- gf- ijfie WOENSDAG 17 MEI 1972 RADIO TV KUNST ADVERTENTIE CANNES Er zou een essay te schrijven zijn over Marlène Jobert die Brigitte Bardot in Frankrijk wel min of meer is populairste actrice, dus meest tot de verbeelding sprekende vrouw. Ik zal het aan Simone de Beauvoir overla ten, die het tenslotte de temperatuur BB ook deed, dat wulpse wezentje, vele bioscopen jaren heeft kunnen op- acteur begint van zich te doen ireken, sinds hij vroeger" in Sche ringen als cabaretier profaan chter een orgeltje zat te zingen en feite door Godarcf werd ontdekt iet „Le weekend". /rijer-druiloor s hij een prachtige vrijer- ruiloor in hemdsmouwen, die zijn ef Marlène afbekt in grappige dia- igen. Het verhaal is blijkbaar be rust stroomloos gehouden als een «rhouding, die ontelbare malen ordt afgebroken en weer gelijmd. :arlène is meer in het defensief aenvan haar gewend is. Er ordt op een bitter amusante ma ler veel herkenbaars in deze eerste ïse inzending gestopt. Ondertus- is Jean Yanne met zijn regie- ïbuut hier officieus vertoond geprezen als de Franse Orson felles. Frankrijk zijn er meer die film- bities hebben. Zanger Jacues rel regisseerde „Franz" en met lega Barbara speelde hij in herf- Oostende een idylle tussen twee Jaren geraakte vrijgezellen. Wat Brels chansons wel kon viel in met donkere Vlaamse sfeer gela- en film te piasserig uit. Liesbeth ist mocht tussen de titels „De ra- clozen" vertolken. lederlands .Een zeer zonnige we- van Peter de Groot verte- woordigde een soort bedenksel raar niemand meer op zit te wach- ook al duurt het maar enkele ïinuten. getuige het geloei in het tstivalpaleis. lederland mag zich aantrekken wat Franse regeringswoordvoerder Ier heeft verklaard: „De film tukt op een bepaalde manier de een volk uit en het is van- elfsprekend dat wij de film steu- Met de beknibbelde subsidie daar in Nederland niet van esproken worden. Canada wordt er ook anders ver gedacht. „Wij zijn helemaal zo kil als gemeend wordt" en grote Canadese filmcampagne is at komen bewijzen. ieuwe versie „De ware Bernadette" van Gilles Jle is touchant gebleken dat de lieuwe versie van de heilige met en genereuze sexopvatting veel leur kan krijgen. Dat de kansen de (Franse) Canadezen hier in ïes een staartje vormen van De iaulle's emoties over de oceaan ge- puid zullen we er maar niet bij enken. ADVERTENTIE Maak er snel en cffektief een eind aan. U zult merken dat de Pedosanpleister de oplossing is, waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM Roman Polanskl was hier hors con cours met zijn „Macbeth". Vakkun dig en geladen met de duistere bloederigheid van dit machtdrama zette hij een knappe Shakespeare in de rij, maar de indruk was niet weg te wissen dat men hem liever persoonlijker mogelijkheden had zien realiseren los van het Juk van de bard. Dat ook de Ieren hier eindelijk eens aan bod kwamen bleek in „Images" een wassen neus, want de succesvolle maker van „MASH", Ro bert Altman, leende alleen voor zijn „Images" een prachtig iers land schap. Omdat hij zich Europees-ar- tietieke ideeën in het hoofd heeft gezet besteedde hij veel soft-focus trekkerigheid aan een psychodrama. De stoot van de eenhoorn moest verklaren waarom een tonelerig ac terende Susannah York schijn en werkelijkheid niet scherp meer wist te onderscheiden. Na de lucide hel derheid waarmee Bunuel in „Belle de Jour" opereerde is zo'n uitwer king alleen maar irriterend. LONDEN (AP) Paul McCartney heeft bekend gemaakt dat de Beat les tot overeenstemming zijn geko men over de verdeling van het for tuin in vier gelijke delen om een ein de te maken aan de bittere vete tus sen hen. Wettelijke complicaties staan echiter een oplossing in de weg. Paul McCartney Is vorig Jaar een proces tegen de andere drie Beat les begonnen om een einde te ma- aan hun samenwerking, die schatting een bedrag van 1 miljard en 700 miljoen gulden heeft opgebracht. McCartney zei: "Wij hebben er over gepraat en ik denk dat de een voudigste manier een verdeling in vieren is. De anderen stemmen er ee in, maar wettelijke complica- es vormen een beletsel". McCartney splitste zich vier Jaar geleden van de Beatles af, toen de andere drie leden van de groep er op stonden de Amerikaan Allen Klein als manager aan te trekken. De voormalige Beatle heeft nu een nieuwe groep Wings, waarin zijn Amerikaanse vrouw de voormalige Linda Eastman, piano en banjo speelt. Toon Hermans heeft giste ren een nieuw contract met Bo- vema getekend. Daarna poseerde hij met de binnenhoes van zijn nieuwe plaat, die binnenkort komt. Marlène Jobert Nog niet zo in de gunst bij de Nederlandse man De Evangelische Omroep wordt C- omroep. Ondanks het zeer verdeel de advies van de omroepraad heeft minister Engels van CRM gister middag laat besloten de Evange lische Omroep (EO) C-omroep te maken. Dit besluit houdt zeer ingrijpende wijzigingen in in het omroepsche- ma voor de komende winter. De EO krijgt, rkachtens dit besluit één avond per week tv-zendtijd. De minister is door de knieën ge gaan voor het feit. dat de EO ga randeerde een programma samen te stellen volgens de normen die de omroepwet daarvoor stelt. Dat wil zeggen voldoende educatieve, infor matieve. verstrooiende en culturele programma-onderdelen. Het bericht van de ministeriële goedkeuring is als een schok aange komen in Hilversum. De minister heeft namelijk nog niet gereageerd op de consequentie, tiie zendtijd uitbreiding voor de EO heeft. De omroepraad heeft bepleit dat indien de minister mocht besluiten tot meer zendtijd voor de EO, dat dan de totale zendtijd zou worden uit gebreid. Voorlopig heeft de minister dat advies nog niet opgevolgd. Een grote groep van vertegenwoordigers in de omroepraad was bovendien van me ning dat de EO niet in aanmerking kon komen voor meer zendtijd om dat zij niet voldeed dat de norm to taalprogramma, zoals die in de om roepwet is gesteld. De omroepraad is over het besluit van de EO zen verdeeld geweest en slechts met een kleine meerderheid heeft men gestemd voor het verlenen van de C-status aan deze omroep. Zowel CHU als AR-kamerleden noemen de beslissing van de minis ter een juiste. Zij menen dat gezien het aantal leden van de EO. 137.000 geregistreerde contribuanten, en het feit dat men in die kring de EO in staat acht, naar de letter van de omroepwet, een totaalprogramma te vervaardigen, dat de EO recht heeft op de C-status. De zendtijd toewijzing gaat in per 1 oktober. De NCRV is de eerste omroep die het betreurt dat de EO meer zend tijd heeft toegewezen gekregen. „Protestants Nederland zal nu dui delijker dan tot dusver gespleten optreden in de ether. Daarvan mag men nauwelijks zegen voor het Ko ninkrijk Gods verwachten," aldus het bestuur van de NCRV. De EO zelf toont zich uiteraard zeer verheugd over het besluit van de minister. Hoe het programma van de EO er per 1 oktober precies uit zal zien is nog niet bekend. Het NCRV-bestuur betreurt het in hoge mate, dat nu de evangeli sche omroep een c-omroep wordt protestants-christelijk Nederland nu duidelijker dan tot dusver gesple ten zal optreden in de ether. „Daar van mag men nauwelijks zegen voor het koninkrijk Gods verwachten". Het bestuur zegt dit in een ver klaring, uitgegeven na het bekend- worden van de erkenning van de EO als c-omroep. „Wat de NCRV zelf betreft, de bevordering van de EO van aspirant-zendgemachtigde tot c-omroep zal zonder twijfel inkorting van de zendtijd ook van de NCRV betekenen, tenminste als er verder niets van de zijde van het ministerie van CRM toegezegd wordt en ook verder onherroepelijk de NCRV in mindere en wellicht in meerdere ma te beschadigen", aldus de verkla ring. Voor enkele centen per glas geniet U van de aller beste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde Brandy. HILVERSUM De kans is erg groot dat zowel tv-kijkend Zweden als Frankrijk kennis gaat maken met fenomeen Fred Haohé. Morgen nemen de kijkers in ons land af scheid van Fred Haché en zijn trou we mede-held Bared Servet in een extra lange show, die over de hele avond is uitgesmeerd. Het fenomeen heeft velen getergd en anderen in opperste verrukking gebracht. Vertegenwoordigers van de Zweedse en Franse tv- die de shows in Hilversum kwamen zien lagen in ieder geval krom van het lachen. ADVERTENTIE NEDERLAND I 5.00 Kinderprogramma (AVRO) 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Nancy; TV-serie (TROS) 7.30 TROS Pop Internationaal 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Uitzending van DS *70 8.30 Uitzending Stichting Socutera 8.36 La Reine Margot. speelfilm (TROS) 10.40 Podium presentatie jonge kunstenaars (TROS) 11.05 Journaal (NOS) 11.10 Den Haag vandaag (NOS) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Tarzan, TV-serie voor de jeugd (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Muzikale show rond Adamo (AVRO) 8.45 Alles is altijd anders, TV-spel van Henk Voges (AVRO) 9.40 De Cursisten: filmreportage over de opleiding van een aantal toekomstige commando's (AVRO) 10.15 Kenmerk: de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving (IKOR/CVK/RKK) 10.40 Journaal (NOS) 10.45 FUosofie les 10, herh. (TELEAC) dit i tv- Op de valreep toneel zo arme seizoen lijkt het er veel op, dat onze zuilen een wedloop houden om de spelres- tanten haastig op te ruimen voordat het gros van de kijkers met vakantie gaat. Alsof er een prijsvraag voor Nederland se auteurs is uitgeschreven, om een oorspronkelijk tv-spel te schrijven, zo daalt deze weken daarvan een neerslag op de schermen die echter weinig van een malse groeizame mei regen heeft. Het is de treurige projectie van een malaise, die al lang in deze sector woekert en niet al leen in ons land. Wat we hier van over de grenzen op de beeldbuis krijgen, is zorgvuldig geselecteerd uit een enorm aanbod. Maar daarbij is gega randeerd heel wat meer kaf dan koren. Wat er nu de laatste weken van eigen bodem is gepresen teerd. is eigenlijk alleen kaf. De moeilijkheid is natuurlijk weer dat bij een zo gering aanbod de beoordeling automa tisch milder wordt: aan de an dere kant dringt zich onweer staanbaar de vergelijking op met de stroom buitenlandse topprodukties. Hetzelfde pro bleem geldt voor onze Neder landse speelfilm, die zich ech ter op het ogenblik met succes handhaaft door het hanteren van een commerciële formule, profiterend van het wegvallen van allerlei taboes. De tv-spelen van de laatste tijd vertonen alle manco's van een volkomen gebrek aan origi naliteit en eigen inbreng Chiem van Houweninge's „Bob en Bobo" was handig knutsel werk, maar ontleende zijn „pop "-thema aan tientallen voorbeelden. „Bloedspoor naar een vreemde" ging de Zeister mist in, omdat deze vertaalde thriller zo nodig naar ons land moest worden overgebracht en door het falen van de regie een ridicule indruk maakte. Adriaan Venema's serie „Te genvoeters", waarvan de vijfde aflevering gisteravond een nieuw dieptepunt van plat vloersheid en mislukte regie probeersels vormde, is ook een voorbeeld van het gemak waar mee de omroepen vaderlandse werkstukken accepteren, omdat er nu eenimaal zo weinig zijin. Van Wim Povel. vorige week al in de schijnwerpers van de kritiek vanwege zijn recon structie van de meidagen 1940 in journaal vorm, was het spel ..De wagen staat voor meneer!" een ambitieuze poging de stijl van de onverbiddelijke bestsel lers te Imiteren. Maar Povel is geen Harold Robbins en toch bracht hij al diens roman-ele menten In zijn „bewogen" ver haal over een gewetenloze stre ber onder. En ook al kenden we die door en door uit de verfilming van Joe Bralne's boeken Room en Life at the top. het had wel licht toch nog iets kunnen worden, wanneer de rol van deze doordouwer niet in han den van Aart Staartjes was gegeven. Die had er noch het postuur, noch de allure voor. zeker niet in de vele scenes dat hij als vrouwenversierder moest optreden. Vooral met Carola Gijsbers van Wijk ging hij ongewild op de kluchttoer. Jammer van alle zorg die Eimert Kruidhof er aan besteed had; als in zijn beste Maigret-tijd zorgde hij voor prachtige locaties, waar van vele in Rotterdam, en de hele enscenering was boven het gemiddelde. En nu maar afwachten hoe vanavond het tv-spel van Henk Vogels „Alles is altijd anders" uitpakt; hopelijk heeft hij zich niet al te veel aan Pinter vast geklemd. In Achter het nieuws een ver dienstelijke reportage over de te zwaar belaste vrachtauto chauffeurs en in Hier en Nu prins Carel Hugo, die (in het Engels) verklaarde: „Ik denk niet dat ik ooit koning wordt wel politieke leider van een linkse partij met belangrijke invloed". INVALLER 8.41 IS) Podium Klassieke orkestw dagslied bij de Schoolradio. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Voor de zieken. 11.05 (S) Verzoekpro gramma van klassieke muziek. (11.30-11.32 Hier en Nu). 11.55 Mede delingen. 12.00 Gevarieerd program ma. (12.10-12.15 Kunst- en vliegwerk; 12.26 Mededelingen de ragfijne panty in de gele verpakking drie). 13.30 Volksmuziek. 13.45 Voor- dracht van gedichten rond het th" Ziek zijn. 14.05 (S) Liedjesprogi thema zlln. f (gr). 14 lek (opn.) 15.00 Oud-Katholieke mlddagdlenst. 15.30 Nieuws. 15.33 Lichte orgelklanken. 15.45 (S) Kin derkoren. 16.00 (S) Programma voor de Jeugd. 17.00 (S) Popmuziek. 17.30 en Nu. 18.00 rubriek 18.24 praatje. 18.30 Nieuws. 18.41 Wereldpanorama. 18.50 (S) Tijd vrij voor muziek ln vrije tijd: Fanfa reorkest. 19.20 Muziek van Het Leger des Hells. 19.35 (S) een luchtig zo- Haag vandaag. 22.50 Investeren ALPELDOORN In de ouder dom van 83 jaar is overleden prof dr. Th. L. Haitjema, oud-kerkelijk hoogleraar van de Ned. Herv. Kerk aan de universiteit van Groningen. Prof. Haitjema, die in 1914 in De Meern de evangeliebediening in de N.H. Kerk aanvaardde en daarna nog predikant was in Rijpwetering en Apeldoorn, was van 1923 tot 1959 kerkelijk hoogleraar. Hij was inder- Ud een bekende figuur in de kring van het N.H. Verbond tot Kerkher- stel en was vele Jaren hoofdredacteur van het confessionele blad „Onder eigen vaandel". tenprogramma. 23.55 Nieuws. Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. Dag met een gaatje (gr.) met 8.00 Nieuws, om 8.11 Radlojour- il. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Top- 11.55 Beursberichten. 12.30 Sportrevue. Radiojournaal. 13.30 Klasslel ziek. 14.00 (S) Licht platenprogram- ma met Nederlandse artiesten. 15.00 Programma voor de zieken. 16.00 Nieuwe. 16.03 Kunstprogramma. 17.00 Een beweeglijk programma pla's Ronde gesproken br schrift en samenleving. 20.00 Nieuws. 20.05 Moderne orkestwerken. 21.30 (S) Auteurs lezen voor uit eigen werk, afgewisseld door grammofoon- muziek. 22.30 (S) Nieuwe liedjes chansons of songs. 22.55 Mededelin gen. 23.00 Nieuws. 23.10 Radiojour naal. 23.20 Culturele revolutie! In Nederland?, klankbeeld. 23.55 Nieuws. Hilv. III. 240 m en FM-kanalen. 7.00 TROS. 11.00 E.O. 12.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.02 Hugo van Gelderen Show. (8.00 Nieuws.) 9.00 Nieuws. 9.03 Take nine. 10.00 Nieuws. 10.03 Robbie Dale on Radio. 11.00 Nieuws. 11.03 Verzoekplatenprogramma. 12.00 17.00 Nieuws.) tje Colargol, tekenfilm. 19.24 <K) Ach ter het met Laurel burger ln Hardy. 20.50 (K) De erdedlglng. dokumen- de Amerikaanse TV ABC. 21.30 (K) De Fred Haché-Show (51. NOS: 22 3D—22.35 (K) Journ. Nederland II— (K) Callmero. tekenfilm. 19.10 (K) Óp losse groeven. NOS: 20.00 (K) Journ. TROS: 20.21 (K) Zevensprong spel* programma. 22.00 (K) Wereld op zicht. 23.00—23.05 (K) Journ.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5