Paardenstal wordt tot een micro-theater omgebouwd Polderkaar ten uit 1615 Koninklijk zilver voor A. Bregman Leidse galerie-houdster in Alpheuse boerderij Kreet om huisvesting Vrolijk voorzitter van erecomité LAURA JONGETJE AANGEREDEN Boetseren met Lille Stina op de Floriade POSTZEGELS RUILEN IN KATÏÏUK Wedvlucht PI Warmond NIEUW BOEK J AN ALPHENSE UITGEVER Jonge Duitsers na flauwte aangehouden PAGINA 4 WOENSDAG IT MEI 1972 ALPHEN AAN DEN RIJN „Het zal wel voorjaar 1974 wor den voor de eerste voorstellingen in het micro-theater kunnen worden gegeven. We zijn nu nog druk bezig om de boerderij aan de buitenkant op te knappen. Daarna gaan we naar binnen en dat vergt ook wel enige tijd. Maar we kunnen toch pas gaan draaien als we over alle vergun ningen beschikken". Het blijft echter niet alleen bij het micro-theater. De Leidse mevrouw Böütcher, die samen met de Spaan se graficus José Calsina de boerderij restaureert, wil in het pand ook een galerie en een antiekwinkel be ginnen. Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman Na een slok sherry vervolgt ze: „Ik schat, dat er in de oude paar denstal. waarin het micro-theater zal worden ondergebracht, ongeveer hon derd mensen een plaatsje zullen kun nen vinden. Het ligt in de bedoeling, dat we ook deze ruimte zelf hele maal zullen gaan verbouwen want geld, om deze klus door een deskun dige te laten opknappen, hebben we niet. Als we dit kwarwei zouden uit besteden zijn we zeker meer dan tweehonderdduizend gulden kwijt. En als we het zelf doen verschilt dat een anderhalve ton". Niet alleen toneelgezelschappen zullen er in het micro-theater optre den. Er zijn plannen om ook con certen in de „oude paardenstal" te organiseren. Mevrouw Böttcher denkt daarbij aan renaissance of heel moderne muziek. Voorlopig nog geen klassiek, omdat zij één lijn wil door voeren net als bij de kunst. SPRINGPLANK Als springplank wil mevrouw Bött cher beginnen met groepen te laten optreden, die op het punt staan pro fessioneel te worden. „Als we wat zijn ingewerkt gaan we artiesten van naam arrangeren. Maar als het zo ver is, zal de gemeente echt wel met subsidie over de brug moeten ko men. Als men iets goeds wil zien. moet er ook voor worden betaald" Het is nu inmiddels al weer an derhalf jaar geleden, dat mevrouw Böttcher en José Calsina met de ver bouwing van de boerderij zijn begon nen. Het toen bouwvallige pand is zover opgeknapt, dat het aanzienlijk meer waard is geworden dan toen het werd gekocht. Ieder uurtje, dat kan worden vrijgemaakt, wordt aan het huis besteed. „Ik kan niet hele dagen in Alphen aanwezig zijn, om dat ik de galerie aan het Rapenburg in Leiden draaiende moet houden", zegt ze. „Als Alphen straks helemaal gereed is, sluiten we de zaak in de Sleutelstad en zetten we die in de boerderij voort". PARKEREN mobilist niet moeilijk om zijn wa gen langs de smalle Kortsteekter- weg te parkeren? „Dat hoeft niet", zegt mevrouw Böttcher. „Op het privé-terrein zijn voldoende mogelijkheden aanwezig. We kunnen zelfs voor een harde on dergrond zorgen door het puin van het breken in de boerderij daar te storten. Is ook al weer kostenbespa rend". voegt zij er lachend aan toe. In die anderhalf jaar is de grote tuin achter de boerderij ook wel enigszins veranderd. Er is een moes tuin aangelegd waarin de Leidse zelf groenten kweekt Aan deze hobby be steedt ze eveneens behoorlijk wal aandacht „Een moestuin vind ik een decoratief element en ik heb een enorme hekel aan onkruid. Ik kan die lap grond toch niet vol met Anderhalf jaar lang werken mevr. Böttcher en José Calsina nu aan de Alpheuse boerderij maar het zal wel voorjaar 1974 warden voor de eerste voorstel lingen in het micro-theater kun nen worden gegeven. die viezigheid laten groeien? Dat is zonde en bovendien vind ik het nog een smerig gezicht op de koop toe". ALPHEN AAN DEN RIJN Mr. M. Vrolijk, commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, wordt voor zitter van het ere-comité van de Stichting Alphense Rijwielvierdaag- se. De burgemeesters van Utrecht, Baron van Tuyl van Serooskerken, en Leiden, dr. A. J. Vis. zullen eveneens zitting in het comité nemen. De belangstelling voor de avond- Laura groeit sterk. De verwachting is. dat er 29. 30, 31 mei en 1 Juni een groot gezelschap op de fiets zal stappen. Deelnemers, die de beker finale op woensdag in het Feije- noord-stadion willen zien, hoeven zich geen zorgen te maken. De rit zal zo kort mogelijk worden gehou den terwijl er ook vroeger kan wor den gestart. AMSTERDAM De Zweedse beeldhouwster Stina Blomdahl gaat op de Floriade boetseren met kin deren. Iedere maandag, dinsdag, vrijdag en zaterdag van 1 tot 6 uur kan men in de Zweedse speeltuin op de Amstelbelvédère spelen met klei. Mevrouw Blomdahl, die "Lille (kleine) Stina" wordt genoemd, wil ook volwassenen laten kennis ma ken met klei. Wanneer er voldoende belangstelling is, zal zij de komende maanden 's avonds haar boetseer werkplaats open houden. Lille Stina, moeder van twee schoolgaande kinderen in Stock holm, zorgt voor het hele complex met speeltoestellen. Zij werd voor deze baan uitgekozen op grond van haar ervaring met kinderen, maar ook omdat ze. zoals zij zelf zegt "Ge woon praktisch is ingesteld". De speeltuin bestaat uit tien groe pen met speeltoestellen: huisjes, muziekplastieken. water- en zand bakken. klimrekken en schommels, tafeltennis en mini-golf en een levensgroot schaakveld met houten schaakstukken. Het zijn ontwerpen van de architecten Nils H. Orénto en Bo Qvennerstedt voor Stina- Skandinavien. Deze organisatie "För Battre Narmiljo" (verbetering het leefmilieu De toeloop voor de Laura (4 t/m Juli) is groter dan andere Jaren Daarom is het noodzakelijk dat met over een groter aantal huisvesting», adressen moet beschikken dan voor heen. Er zijn echter tijdens de bouwvak vakantie veel mensen niet aanwezig, vandaar dat het comité- huisvesting een oproep aan het Al- phense publiek doet om iedere slaap, kamer die over is, beschikbaar te stellen. Wie ruimte vrij heeft kan dit opgeven bi.1 mevrouw van der Stoet Wilhelminalaan 66. Alphen, telefoot 017120-72738. Ter gelegenheid van het vijfentwic tigjarig bestaan van de Laura za! het bestuur maandagmiddag 3 Juli van drie tot vijf uur in gebouw eet receptie houden. Bioscoop In één van de benedenzalen van g bouw Nabij zal tijdens de Laura eet aantal films worden gedraaid, dat van diverse tochten is opgenomen, De openingstijden van de bioscoop zijn nog niet bekend, die zullen in 't foldertje worden gepubliceerd, dat de deelnemers bij aanmelding om- vangen. KATWIJK Posrzegelverzame- laars die hun verzameling willej uitbreiden of hun dubbele zegel a van de hand willen doen kunnet zaterdag in Katwijk terecht. In zaal naast sporthal Cleyn Duin ganiseert de IV Philatelica van tot 5 uur een ruildag, waarvoor ooi van de zijde van de handel grotija belangstelling aan de dag wedt legd. WARMOND De postduivenvei propageert het j eniging Warmond hield een wee onderzoek naar de ontwikkeling van vlucht vanaf St Ghislain. De uil u toestellen en materiaal voor licha- j slag luidt: 1, 9 J. Smeets; 2, 6 melijke oefening, recreatie en vrije v. d. Drift, 3, 5, 8, 10 en J. va tijd. Seggelen 4. 7. LEIDEN Op de secundaire j van de Willem de Zwijgerlaan, de Ventweg. heeft een 8-jarig jongetje gistermiddag een hersenschudding opgelopen, toen hij met zijn fiet: werd aangereden door een 17-jarige j bromfietser uit Rijpwetering. Het jongetje week tijdens een in haalmanoeuvre van de bromfietser j plotseling uit naar links. De brom fietser kon hem niet meer ontwij- ALPHEN AAN DEN RIJN Voor mensen met belangstelling voor de geschiedenis van het hoog heemraadschap van Rijnland doet zich opnieuw de gelegenheid voor een fraai boekwerk met 21 tekenin- te schaffen, waarop situa- De fietser liep behalve een her- ties voorkomen uit het jaar 1615. Voor de deskundigen biedt dit werk 1 weinig nieuwe bijzonderheden want mr. S J. Fockema Andreae heeft in 1929 reeds een herdruk verzorgd van de kaart van Rijnland van Floris Balthasars. die door uitgeverij Else vier werd afgedrukt van de origine le koperplaten, sedert 1629 in Rijn lands Archieven bewaard. Er zijn hoogstens wat aanvullin- i gen toegevoegd aan het werk van I Fockema Andreae. j Juist voor zijn overlijden had landmeter cartograaf Floris Bal- i thasars geheel Zuid-Holland en een deel van Noord-Holland in kaart .gebracht. In 1611 voltooide hij an huls weggelopen, zijn gister- kaarten van Sctiielancl en Delfland senschudding ook een aantal hecht- wonaingen aan het gezicht op. De bromfietser moest de aanrij ding bekopen met schavingen aan ge zicht. knieën en handen. LEIDEN Twee Duitse Jongens. avond door de Leidse politie aange houden. De twee broers. 16 en 17 Jaar heb ben in Noordwijk een bromfiets en BENTHUIZEN In aanwezigheid van de leden van de plaatselijke brandweerleden van het korps Be scherming Bevolking, het plaatselijk comité Steun wettig gezag, leden van de afdeling EHBO, Oranjecomité, wo ningbouwvereniging, kortom al dde organisaties waaraan A. Bregman in de loop der jaren zijn krachten heeft gegeven, heeft burgemeester Keizer tijdens een bijeenkomst in de grote zaal van De Tas de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. In een hartelijke toespraak somde burgemeester Keizer de zeer, zeer vele functies op die Bregman (die 53 jaar lang in de landbouw heeft gewerkt, waarvan een kwart eeuw bij de fa milie G. C. Diephout) in het belang van de gemeenschap heeft vervuld. Burgemeester Keizer noemde Breg man een figuur die niet is weg te denken uit het Benthuizense leven: "Voor dag en douw en vaak tot laat in de avond was u bezig, was het niet voor de bejaarden, dan was het wel voor de woningbouwverenigingen was het niet voor de brandweer dan was het voor de EHBO of het TBC-co mité, bezig was u altijd. De bevolking van Benthuizen is u dan ook veel, heel veel dank voor al dat vrijwillige werk verschuldigd", aldus de burge meester, die na Bregman het ereme taal te hebben opgespeld, hem na mens de gemeente een tuinstoel aan bood en mevrouw Bregman een boe ket bloemen. G. C. Diephout sprak als werkgever eveneens zijn grote waardering uit voor de wijze waarop hij toch ook nog naast het vele andere werk, de belangen van zijn bedrijf gediend heeft. Daarvoor bood hij een fraai gouden armbandhorloge aan. Op de foto: Burgemeester Keizer speldt de heer Bregman het konink lijk zilver op de revèr, waarbij me vrouw Bregman belangstellend toe ziet (Foto Will Dijkman). Rijnland, het grootste hoogheem raadschap van Holland, kende vóór 1615 geen kartering, die een totaal overzicht van het omvangrijke ge- geld gestolen en een aantal automa- bied b()od dat vooral waterstaat- ten gekraakt kundig moest worden beheerd. Wel Vermoedelijk hebben zl] zich ook ls er °mstreeks 1515 een schetsmaü- in Utrecht en Katwijk aan dergelijke kaart vervaardigd. die moest diefstallen schuldig gemaakt. ».enen om Kej2er Karcl v een te geven van het hoogheemraad- I schap, dat in hooglopende conflic ten met de hogere bestuursorganen vallen. Onderweg naar het Diaco- verwikkcld was. maar die kaart is nessenhuis kwam aan het hcht waar meer voorhanden, hij vandaan kwam en hoe hij zich j Latere kaarten toonden of Hoi- ln leven Meld Later n de avond ,and zjjn heel of ware„ deel- werd ook zijn broer m de Leidse bin- ten waren nlet he, nenstad aangehouden, specia]e doe, vervaardlgd om de tóak van de hoogheemraden van Rijn land te verlichten. Ondanks alles werd van de gebrekkige kaarten toch bij de beraadslagingen gebruik gemaakt. Op 7 januari 1610 sloten de hoogheemraden een contract met Balthasars tot het in kaart brengen van geheel Rijnland. De brief van dit contract is in ex - tenso in het boekwerk opgenomen. Voor de leek is deze onleesbaar maar voor deskundigen zal dit geen probleem opleveren. In het kaartboek is vanzelfspre kend een geschiedkundige beschrij ving van Rijnland opgenomen, waarin diverse oud-Nederlandse be grippen voorkomen. Ook rekenin gen en acten waarin de overeen komst met Balthasars zwart op wit staat en niet te vergeten de wa pens van de de toenmalige dijk- De oudste van de jongens vestig de de aandacht op zich door in de hal van het station een flauwte te De jongens zijn na de nacht op het Leidse politiebureau te hebben door gebracht bij de Noordwljkse politie afgeleverd. Inbraak in woonwagenkamp LEIDEN In het kantoor van het regionaal woonwagenkamp is in de nacht van maandag op dinsdag in gebroken. De dieven verschaften zich de toegang door het verbreken van een deur. Uit het kantoor werd een kistje weggenomen, dat behalve on geveer f 1000 aan kleingeld ook waar depapieren van bewoners van het kamp bevatte. graaf en de hoogheemraden heb-1 maatschappij Canaletto in Alphen ben een plaatsje in het werk gekre- aan den Rijn gereed gekomen. De gen. winkelprijs bedraagt gebonden Deze week is het bij de uitgevers- (f38.50; ongebonden f25. Gecombi neerd met Delfland/Schielw Rijnland f70 (gebonden; ongeM den f 47.50.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4