Fijn plan voor ij Stadhuisplein Railtracé door centrum flPKNSDAG MET 1972 LEIDEN In de Leidse binnenstadsnota staat, dat het Stadhuisplein in tegenstelling met zijn huidige functie als parkeerplaats een gemeenschapsbestemming moet krijgen. Over het ,hoe en wat" wordt niet gesproken. Drie jonge Leidse ontwerpers hebben dit vraagteken ingevuld. Letterlijk een nieuw Stadhuisplein ingetekend. Dat zijn Henk de Vroom, Koos v. d. Water en Wil lem Mulder, die samen „Springteam" vormen, een bureau voor grafische en ruimtelijke vormgeving, dat op de Botermarkt is gevestigd. Ze zijn er een maand mee aan het stoeien geweest. Dat levert hen geen cent op ze hebben het op pro deo basis gedaan maar wel de voldoening een plan te hebben geleverd, dat na uitvoering sterk kan bijdragen tot de leefbaarheid van de binnenstad. Ze zijn uitgegaan van de (Leidse) situatie, dat niet alles ineens kan. Daarvoor ontbreekt gewoon het geld. Daarom hebben ze een plan gemaakt, dat in fasen kan worden uitgevoerd. Van de eindfase is er een maquette en als je die ziet, zou je wensen, dat we niet in het begin-, maar in het eindstadium zouden verkeren. Daartussen ligt een periode, waar in gepraat kan worden over het plan. De drie ontwerpers noemen hun te keningen „praatprenten' en ze staan Het slagen van hun plannen is niet alleen afhankelijk van de gemeente lijke medewerking, maar ook van het inspringen van het particulier initia tief. Niet kaal De ontwerpers gaan er terecht vanuit, dat er iets moet komen te staan tegenover het verlies aan par keerruimte. Zomaar afsluiten voor auto's heeft geen zin. Een kaal Stad huisplein is niets. Daar ga je niet zomaar op een bankje zitten. Daar moet iets gebeuren, iets zijn. Bij het maken van het plan zijn de ontwerpers tot de overtuiging ge komen, dat het Stadhuisplein niet alleen staat. Er is een duidelijke binding met het Stadhuis zelf en met de Vismarkt. De drie hebben die Vis markt gezien in de toekomstige si tuatie: niet meer als weg, maar al leen als baan voor openbaar vervoer en bedienend verkeer. Het stadhuis is aan deze kant een vreselijk groot gebouw, dat de hele omgeving overschaduwt. Met een voudige middelen willen de ontwer pers een intiemere sfeer scheppen: er komt een gekleurde rand tussen begane grond en eerste verdieping en die wordt opgefleurd met bloemen. Het stadhuis moet meer een func tie krijgen als „open huis". Dat is nu gedeeltelik het geval in de hal met het aangrenzende bureau voor de afdeling voorlichting. Aan deze kant van het stadhuis is een nu als kantoortje in gebruik zijnde kamer, die uitstekend kan dienen als expo sitieruimte en voorportaal van de niet gebruikte binnenplaats, die de ontwerpers ook zien als een ten toonstellingsruimte bij uitstek. Sleuf Er kan een toegang worden ge creëerd vanuit de „sleuf" tussen Breestraat en Vismarkt, waar nu een fietsenstalling is. Die moet in de ge- dachtenwereld van de drie het veld ruimen. Er ontstaat een leuke door loop, die gedeeltelijk overdekt kan worden en die bijvoorbeeld uitste kend geschikt zou zijn voor het hou den van een bloemenmarkt. Over naar het Stadhuisplein zelf, waar ook de trouwauto's het veld moeten ruimen. Dat is mogelijk door de bruidsparen via het bordes het stadhuis uit te laten. Hierboven en boven de trap kan een kleurrijke luifel komen, die een sfeervolle en tourage schept als doorgang naar de trouwauto's, die in de Koornbeurs- steeg wachten. Eerste fase voor het Stadhuisplein Is het egaliseren en het trottoir aan de kant van de Vismarkt doortrek ken. Dat is natuurlijk niet genoeg, want het plein moet worden „aan gekleed" en het niveauverschil (1% meter moet worden weggehaald om een logische doorloop tussen Bree straat en Vismarkt te creëren. In de laatste fase verdwijnt pas de muur met lantaarn langs de Koornbeurs- steeg. De ontwerpers zien die „aankle ding" in de vorm van bakken van en met allerlei materialen: biels, beton, een zandbak, een bak met bloemen, een bak met moerasplanten, waarop een watervalletje uitkomt, dat via kubussen loopt. Twee „hoogtepunten" hebben de drie gedacht in deze wandelzit-situa- tie: een houten toren en een huisje op palen, dat uitstekend dienst zou kunnen doen als WV-kantoor. Van hieruit kan de belichting worden ge regeld voor het speelvlak, dat in de hoek van het plein is gesitueerd. Openluchtvoorstellingen kunnen hier worden gegeven, waarbij de bakken, treden en kubussen als zitplaatsen dienen. Met het oog op sledht weer hebben de ontwerpers gezorgd voor de mogelijkheid een zeil boven het geheel te spannen aan de houten toren. Met kleuren in het wegdek willen de ontwerpers het Stadhuisplein aansluiten op de Vismarkt, waar de parkeerplaatsen vervallen en de trotoirs worden doorgetrokken. Er langs is aan één kant een hoge heg gedacht met sierlijke lantaarnpalen ertussen. De bomen worden gehand haafd en iets verplaatst. De bushalte willen ze verplaatsen in de richting van de openbare toi letten. Die hoek zien ze als een „servicehoek", waarin ook de nu aan de voet van het stadhuis staande telefooncel past, evenals de brieven bus. Het trottoir langs de Koorn- beurs wordt doorgetrokken, waardoor deze unieke open halletjes deel gaan uitmaken van het geheel. In het water hebben de drie ont werpers een terras gesitueerd, waar bij een aanlegsteiger voor rondvaart boten hoort. In de omgeving zouden ze graag de leefbaarheid zien opge voerd door andere particuliere ini tiatieven als een bar, een broodjes zaak of iets dergelijks. Er zyn kansen genoeg om „in te springen" op deze plannen om van het Stadhuisplein met omgeving een fijn binnenstadshart te maken. Lei den mist een plein. Hier is de kans er één te krijgen. Er is een discussie aan de gang over de vraag of de Nieuwe Rijn ge dempt moet worden Het betreft het gedeelte van de Plantage tot het Kort Rapenburg In dit verband wil L. Aarts de verschillende mogelijk heden laten zien die openbaar rail- vervoer kan bieden. Het huidige station ligt op vrij grote afstand van het centrum; he melsbreed ongeveer 700 emter. De spoorlijn naar Utrecht en een stads gewestelijke railverbinding naar Den Haag zouden via het Nieuwe Rijn tracé geleid kunnen worden zodat in het hart van de stad een station mogelijk is. Ook toekomstige radlij nen naar Katwijk en Noordwijk zou den hiervan gebruik kunnen maken. Verschillende infrastructuren zijn daarbij mogeijk. In de eerste plaats Is uitgegaan van de gedachte dat de Nieuwe Rijn niet wordt gedempt. Onder de bodem van het water zou dan een tunnel kunnen worden ge realiseerd, waarbij het mogelijk zou moeten zijn de Korenbeurs te hand haven. Een station is ter hoogte van de Boommarkt gedacht. Een ander station zou bij de Korevaarstraat kmmen worden gesitueerd. In Gent zal een stelsel van tram tunnels worden aangelegd via buiten gebruik gestelde kanalen. Sommige krijgen een bestrating erboven, maar de mooiste kanalen zullen weer water hebben. Zou besloten worden de Nieuwe Rijn te dempen dan is het onder grondse tracé ook mogelijk of eventueel een tracering op pijlerbaan. Of het haalbaar is de thans in ge bruik zijnde treinstellen in de tunnel te laten rijden is de vraag. Het ver dient aanbeveling een kleiner materi- eeltype te ontwikkelen dat beter op het specifiek stadsgewestelijk ver voer is berekend. Het ondergrondse tracé is 1,8 km lang en volgt de route Morssingel, Galgewater, Rijn, Nieuwe Rijn en Korevaarstraat. Op de Lam- menschansweg komt de baan boven. GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft U adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert Tekeningen Joop Walenkamp Luc Aarts LEIDEN Vandaag in deze ru briek twee met forse tekeningen toe gelichte plannen voor de Leidse bin nenstad. Het verst gaat dat van de Haarlemse L. Aarts Productions voor een railtracé door de Leidse binnen stad, drt ik niet van vandaag op morgen verwezenlijkt zieMeer binnen het bereik ook financieel is het plan voor de omgeving van het Leidse stadhuis van drie jonge Leidse ontwerpers. Dit plan gaat een belangrijk onderdeel uitmaken van de binnenstadstentoonstelling. Die is uit de Waag en wordt momenteel ingericht in een vroegere fietsenstal ling in het stadhuis, waar een sfeer volle ruimte is geschapen. Men hoopt deze ruimte nog deze week in bruik te nemen. Z Beroepingswerk fl Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lunteren, D. van de IC er8 te Huizen, te Ede, B. Haver- te Nijkerkerveen en C. van fóBergh te Katwijk aan Zee. hs Bedankt voor Amersfoort, A. ui wijer te Delft, voor Geldermal- teL. E. Emmen te Bergentheim, oor Krimpen aan de IJssel, W. 'erboom te Benschop. eeD5 Chrst. Geref. Kerken r Beroepen te Oud-Beijerland, G. «al «endertse te Zwijndrecht, te Rot- iven ïrdam P. op den Velde te Zierik- dm te, te Mijdrecht, M. Vlietstra te e 'orkendam, te Aalten, A. Bijkerk todidaat te Zaandam. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Rozenburg, W. 'reugdenhil te Den Bosch, voor De zijl en Vollenhove-Kadoelen, D. Berghuis te Breda. Geref. Gemeenten Beroepen te Capelle aan de IJssel, J. C. Weststrate te Meliskerke. Bedankt voor Rotterdam J. van Haaren te Amersfoort, voor Hilver sum en St. Annaland, C.deRidder teNunspeet. Ds A. J. de Jong ontving beroep LEIDEN Ds. A. J. de Jong, sinds maart 1968 hervormd predi kant in Leider), heeft een beroep ontvangen van de Hervormde Ge meente in Huizen (zesde predikants plaats). CONTESSA,fijn datje d'r bent

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3