Voorschotense commissie [agenda tegen fluoridering van drink- water Lezers schrijven Gebrek aan visie in onderwijsnota Oegstgees GROFVUIL OPHALEN Macramé-werk bij De Pomp Boerenleenbank Oegstgeest vergaderde Timdelerclub goed op dreef in mysterie Woensdag üderdag WOENSDAG 17 MEI VOORSCHOTEN De meerder heid van de Voorschotense commis sie voor Maatschappelijk Welzijn is tegen toevoeging van fluoride aan het drinkwater. Wethouder Pels deelde de commissie mee dat het college van burgemeester en wet houders geen uitgesproken oordeel over deze kwestie heeft. Er wordt een besluit van de gemeenteraad van Voorschoten verwacht en dit besluit zal ter kennis gebracht worden van de gemeenteraad van 's-Graven- hage. die uiteindelijk de beslissing over al dan niet toevoegin van o.a. fluoride aan het drinkwater zal ne- Voorschoten betrekt zowel water van Den Haag als van Leiden. De grens loopt ongeveer ter hoogte van de Zilverfabriek. Mocht Den Haag besluiten fluoride toe te voegen aan het drinkwater, dan komt Voor schoten voor grote kosten te staan omdat er noodzakelijk een scheiding gemaakt moet worden, waardoor de 'wijk Noord-Hofland Leids wa ter houdt of de overeenkomst met Leiden moet afgekocht of gestaakt worden. De financiële bezwaren we gen voor Voorschoten zwaar. Blijkt dat de gemeenteraad in Voorscho ten in meerderheid voor toevoeging is, dan betekent dit een kostenver hoging van het drinkwater door bij komende voorzieningen. Zal de ge meenteraad in meerderheid tegen fluoride toevoeging zijn, dan zal Den Haag bij fluoridering van het drinkwater de consequenties moeten dragen voor extra voorzieningen. Hoewel de meerderheid van de com missie tegen toevoeging van fluori de aan het drinkwater is. valt niet te zeggen hoe de uitspraak van de totale gemeenteraad zal zijn omdat geen enkele afgevaardigde namens zijn vertegenwoordigende fractie kon spreken. De commissie ging akkoord met de vaststelling van een nieuwe ge meenschappelijke regeling inzake woonwagencentra in het rayon Lei den. Op de vraag of de 68 plaatsen in het nieuwe kamp voldoende zijn. deelde wethouder Pels mee, dat dit aantal zeker voldoende is zodra ook de andere centra aangepast zijn. Vanuit de commissie kwam het dringende verzoek dit soort gemeen schappelijke regelingen zo spoedig mogelijk gewestelijke regelingen te laten worden, waardoor o.a. het woonwagencentrum gelijk gaat lopen met het gewest Leiden. Bij de discussie over de structuur nota en speciaal het onderdeel wo ningbouw leek het de commissie uit een vorm van welzijn nuttig om te overwegen of Voorschoten niet meer werkgelegenheid moet creëren voor al voor al die woningzoekenden, die elders werken en in Voorschoten een goedkope woning zoeken. Hiermede wordt een rem gemaakt in het steeds toenemende verkeer. Gemist werd in de structuurnota het on derdeel gemeentelijke geneeskundi ge dienst. Geschiedenis Benthuizen herleeft BENTHUIZEN In de serie „In oude ansichten" is van de hand van de gemeentesecretaris ook die van Benthuizen bij de Europese Biblio theek in Zaltbommel uitgekomen. De 80 bladzijden tellende en 40 af beeldingen bevattende uitgave geeft beelden en foto's uit de jaren 1880- 1930 en via de onderschriften is het een ieder mogelijk een rondwande ling door het dorp van een halve eeuw geleden te maken. Het kan worden aangemerkt als een fotogra fisch beeld van het dagelijks leven in dit dorp in grootvaders tijd: de tijd, dat gas, water en licht nog een bijzonderheid was en het straatbeeld nog werd bepaald door wandelaars, fietsers en karren Toen gingen de inwoners nog gekleed in lage rok ken, hoge boorden, bonte schorten, rijglaarsj es en klompen. Het zou te ver voeren om esn complete beschrijving te geven. Her is een aanwinst voor het boekenbe zit van de oud) Benthuizenaren en in Benthuizen is de Fa. van der Knijff in het winkelcentrum de leve ranciens. WARMOND In galerie Pomp wordt tot 3 Juni een expositie ge houden van macramé-werk. Lisa Erikson, Liesbeth ESveld en Jelte N ikke Is tonen hun knoopvaardigheid. Wie wil weten hoe zij de recreatieve touwtjes aan elkaar knopen moet bedlist even bij de Pomp binnenlo pen. De openingstijden zijn: ma. t.m. zat. 710 uur nam; zo. 1210 uur nam. VRIJDAG Jazz-zolder Hot House Rapenburg 24) The New Stable Mates 10 uur nam 3 uur 's nachts. Zijlsingel 2 EvangeLiecentr. Jcugd- bijeenkomst 8 uur nam. Le ide rdorp FredHendrikp 1 a ntsoe n 25) Gespreksavond Baha'l 8.1ö uur nm Breestraat 19 Sociëteit Twent- wel (voor kamerbewoners en alleen staanden) 912 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) So ciëteit voor kamerbewonere en al leenstaanden 8 uur nam. Konlngskerk Rullclub 7.30-10 uur Mil. tehuis (Korte Mare) Schiet- j avond Ned. Bond van oud-strijders 8 j Zoeterwoudse Herv. Kerk „Zingt den I Heer" en „Cantate Deo" uitvoering ,Die Schöpfung" 8 uur nam. Antoniusclubhuis Concert Katholie ke Leidse Harmoniekapel 8 uur nam. Apothekers OEGSTGEEST De Boerenleen bank in Oegstgeest hield gisteravond in de Roode Leeuw de 59ste jaar vergadering. Het aftredend bestuurs lid Juffer mans werd herkozen even als het lid van de raad van toezicht Kuiper. Uit het jaarverslag blijkt dat de Boerenleenbank in het afgelopen jaar een winst heeft ge maakt van f16.517.Het aantal leden nam in 1971 toe tot 210, ter wijl het aantal spaarrekeningen groeide tot 3966. Het aantal ver sterkte voorschotten liep terug maar de kredieten in rekening courant namen toe van 496 tot 539. AMSTERDAM - Het grootste televi siestation in Mexico, WTV—2, heeft Pablo Jiménez uit Zochimilco. Mexi co City, uitgeroepen tot beste bloem kweker van- het land en hem een reis naar Nederland aangeboden. In gezelschap van een televisie ploeg van WTV—2 heeft de 49-Jari- ge Mexicaan een bezoek gebracht aan de Floriade. Tot in de kleinste uithoeken van de uitgestrekte ter reinen heeft de Mexicaanse kweker de Floriade bestudeerd; hij uitte zijn bewondering over hetgeen er in Amsterdam werd gepresenteerd. De opnamen dip hier zijn gemaakt zullen in mei en juni worden uitge zonden in het zondagmiddag-pro gramma "Siempre en Domingo" dat ruim zes uur duurt. Gastheer van dit populaire programma dat een kijk dichtheid heeft van 15 miljoen men sen, is Raoul Velasco. Jiménez heeft behalve in Mexico ook in Europa en o.m. in Japan gro te bekendheid gekregen als rozen- kweker. Zijn grootste triomf was de jaarrond-cultuur van de roos "Noche de Navidad" (Kerstavond». LEIDEN Dertig van deze enorme beesten zijn gisteren binnengedragen bij V D, die deze werkstukken van leerlingen van de Nationale Etaleurschool in Utrecht gaat etaleren. Chef- etaleur Uythoven zit in de raad van advies van deze school. (Foto Holvast) Springplank waagde sprong met succes OEGSTGEEST Een aan tal Oegstgeester vaders heeft gis teren van hun kinderen de raad gekregen te gaan trimmen „voor hun dikke buik". Dat gebeurde op ouderavond in het Gemeente centrum van de openbare la gere school „De Springplank". Hoofd en personeel van deze nieuwe, nog maar drie klassen tel lende school hebben het aange durfd met alle kinderen op de plan ken te gaan staan, ook die pas een paar weken op school zijn en ook, die als buitenlanders nog geen woord Nederlands spreken en er ook weinig van verstaan. Het werd een succes door het enthousiasme van de hele ploeg, waarbij ook een aantal ouders gere kend moet worden. De klassen 1, 2 brachten achtereenvolgens zang spelen, die goed over het voetlicht kwamen, Vertederend was vooral het spel met de toverfluit van de eer ste klassers, onder leiding van onderwijzeres mevr. De Groot. De tweede klas was in Inldianenland1 op een eigen tekst van onderwijze res mej. Woltjer. De derde zorgde voor het trim-intermezzo en voor 'n grote partij. De ouders hadden voor j leuke kleding gezorgd en tot ver rassing van schoolhoofd Eegdeman I waren er ineens ook décors. De avond-, nacht, en zondagsdienst wordt waargenomen door apotheek Hulp der mensheid. Hooigracht en apotheek Voorschoten, Leldseweg 06. Gezinsverzorging singel 8, tel. 24800, 9—10 SOS-dienst SUS- Telefonische Hulpdienst ar (01710)25202 Vooi alle die ld moei lijkheden verkeren bereikbaai elke werkdag van aebt uui n.m tol acht uur v m dooriopeno ld net weekeinde d w.z van vrudag acht uur n.m tot maandag acht uur v-m Release maandag t/m LEIDEN Gisteravond gaf de christelijke toneelgroep „De Timde lerclub", die reeds sinds 1926 be staat, een opvoering in het Rijn- lends Lyceum van de thriller „Het Grangers Mysterie". Het is een thriller in drie bedrijven, welke alle gesitueerd zijn in een groot en deftig huis, toebehorende aan de familie Granger, gelegen aan de bovenloop van de Hudson. Het stuk is geschre ven door George Batson en de Ne derlandse bewerking is van de hand van Alfred Pleiter. De zaal was on geveer voor driekwart bezet, wat vol gens huidige maatstaven gerekend staat voor een goed bezette zaal. En de mensen, die de weg naar het Rijnlands Lyceum gevonden hadden, hadden dit beslist niet voor niets gedaan. Onbetwist de beste speelster was Riet Krispijn-de Wolf, die de rol van Celia vertolkte en dit op sublieme wijze deed. Vooral in de dialogen met David Granger, ge speeld door Erik van Huis. leek zij de zaal volledig te vergeten en ging ze I helemaal in haar rol op. De inspec- teur, getypeerd door Nico van Leeu- wen had niet die klasse, die Celia vertoonde, maar was één van de be tere bijrolspelers. Met sonore stemge luid. de afgemeten pasjes, de gere serveerdheid dit alles had hij goed begrepen en bracht deze goed over. Louise Cortlandt en Martha Brand, respectievelijk vertolkt door Ellen Heidema en Jeannette Nieuwenstein waren tesktvast en maakten, door het stabiliserende element in hun rollen het voor Celia, David en Car- lin (de inspecteur) mogelijk n aar een persoonlijke interpretatie van hun teksten te groeien. Moreno, ge speeld door Marius Hebly moést de „grote versierder" spelen, doch dit kwam niet helemaal uit de verf. Grimeur Wim Hoppezak dient even vermeld te worden. Vooral het gezichtje van Ka thy (Lettys Pol lack.» was erg sprekend. A. C. KOEKEBAKKER JR. gen in nei rona zoen m Bernard (zie inzet foto Dijkmangistermiddag de van de Mantelmeeuwvei te. Zij kioeet zich bijzondt van haar taak want met sloeg zij de fles aan gruzel ten en liep het (kostbare) langs de boeg op de strai tewaterlating iverd gedaan Werts. adviseur van de sportvereniging waarvoor is gebouwd. Het zeiljacht Is gebote opdracht van de Marine sportvereniging in Den die zo'n dertienhonderd telt en tot één van de g" verenigingen op dit gebied land behoort. De Woi m jachtwerf Van Wijk en hoefde niet lang op haar f wachten. Want nauwelyl de officiële plechtigheid de rug of de penningmeest de club kwam met een aanlopen, die hij aan Vt jr. overhandigde. Het jacht, dat zo'n vijf# tigduizend gulden kost, het slaapplaatsen en zal ivorit bruikt door de officieren derofficieren voor tochten Wadden en het IJsselmev is het derde schip van h( WIBO 830, dat Van Wijk dracht van de marine het bouwd. OEGSTGEEST De 31ste wordt het grofvuil in Oegstgeest opgehaald in: Prins Bernhardlaan - Marelaan - Wil'linklaan Hofdijck - Hofbrouc- kerfaan <ged. EmmapleinLange Voort» - Oudenhof laan Pr. Marij- kelaan - -Pr. Beatrixlaan - Pr. Irene laan - Pr. Margrietlaan - Laan van Alkemade - Laan van Oud Poelgeest - Laan van Arensteln - Poelgeester- weg - Warmonderweg - Leidse straatweg - Prinsenlaan - Regentes- selaan. van Leiden Burgerlijke Stand GEBOREN Jeroen, zn. v. A. C. van Arkel en A. van Oortsmerssen; Cornells, zn. v. C. Haasnoot en P. A. J. A. van cler Lans; Haf ld. an. v. M. Zoutne en M. Elhas- sanl; Karin Cornelia, dr. v. P. van D(jk en G van Duijn: Willem Cornells, zn. v P. W G. Bedijn en L J. van den Eijkel: Marflne Susan, dr. v. A. A. Rijnsburger en A. Meijvogel; Dirk Arie. zn. v A. Kuijt en L. Verloop: StSefa- nie Wllhelmlna Hendrka, dr. v. R. Q. S. Fles en W. H. Visser. GEIIEWD G. Carton en E. Blansjaar; J. van Egmond en J. M. Stouten; P. Boom en C C Carree; J. C. Vis en J. M. Peters; H. J. R. Relnedrs en A. E. Reeser; J. J. Deijn en C. Collé; A. A. Janssen en S. W van Polanen; H. W. van der Lult en J M. C. Jurgens; P. J. Abrahams en W. E. Robbers; W. G. A. van der Zalm en A. M. Devilee; J. J. P. Sloos en M. Helfensteijn; R. H. Vogel B. W P. Roeloffs. OVERLEDEN W. Rommers (73) man; A. van den Bulk (86) man; G. Noorlander (61) man; A. van den Brink (35) man; J. C. Krol (75) echtgen. van: H. J. van den Berglie; C. F. M. G. E. M. Ouds- hooru ()67) echtgen. van: H -T. Ba rende; C. J. Wemelsfelder (90) gehuwd geweest met: J, J. Varekamp. Een diskussiestuk voor al degenen die zich by deze problematiek be- itirokken voelen: zo noemen B. en W de onderwijsnota 1972. Van onze kant hier een poging om deze discussie ook buiten de raad te brengen. dat we steeds meer afhankelijk worden van elkaar; dat de grote problemen die op ons af komen arm en rijk, milieu, medezeg gingschap voor iedereen, werke lijke demokratisering ook op plaatselijk vlak dringend vra gen om samenwerking en niet zo zeer om ellebogenwerk; dat de mens naast, intellekt ook oreativi- teit noddg zal hebben om tot zijn recht te komen; dat welzijn niet alleen inhoud; steeds meer geld verdienen. Naast alle technische gegevens die de nota bevat formuleert ze ook enige gedachten over de doelstel lingen van het onderwijs en over de onderwijsvernieuwing. Het zijn deze gedachten die straks de beleidsbeslissingen zul len bepalen. Ons bezwaar nu is I Als in woorden over onderwijsver- dat het toekomstige onderwijsbe- j nieuwing helemaal niets door leid in Oegstgeest gebaseerd wordt op wat los van elkaar staande soms zelfs tegenstrijdige ge dachten, en niet op een aantal samenhangende onderwijs-doel- stellingen, die men formuleert op grond van een visie op de maat schappij. Het onderwijs is een we zenlijk onderdeel van de maat schappelijke vorming van het kind. De gedachte aan onderwijs vernieuwing staat dan ook niet op zichzelf, maar komt voort uit nieuwe inzichten ten aanzien van de maatschappij waarin onze kinderen zullen leven. Wij zien dat allerlei veranderingen steeds sneller en ingrijpender optreden; klinkt van een visie op de maat schappij, kan er geën sprake zijn van een werkelijk onderwijsbeleid. We vrezen dat dit hier het geval is. Een artikel van prof. L. van Gelder toevoegen is niet voldoen de. Gebrek Om deze kritiek gebrek aan vi sie toe te lichten volgen nu en kele voorbeelden uit de nota zelf. #Pag. III, 3: "De ouders in Oegst geest verwachten dat de lagere scholen hun kinderen, praktisch zonder enige uitzondering, die nen op te leiden voor het VWO (gymnasium en athenaeum) of, indien dit niet mogelijk is, in elk geval voor de Havo. Aan de hoge verwachtingen voldoen de open bare lagere scholen thans in hoge mate. Het is de vraag of dezelfde resultaten zullen worden verkre gen, indien de mogelijkheden van het kind bepalend zijn en het he le onderwijs daarop wordt afge stemd". Om die mogelijkheden gaat het nu juist: de "mogelijkheden van het kind" zijn heel verschillend; waarom moeten ze dan tot dezelf de "resultaten" leiden? Een kind met intellektuele kwaliteiten kan die zonder meer ontwikkelen. Maar ook een kind met meer crea tieve aanleg moet kansen krijgen en niet gedwongen worden in het zelfde straatje te lopen. Deze ouders willen dat hun kinderen straks niet achterblijven in de ra ce van presteren en geld verdie nen, dat is voor hen "slagen in het leven". De onderwijsnota zou hier een groot vraagteken moeten plaatsen. In plaats daarvan neemt men deze verlangens van de ouders klakkeloos over als uit gangspunt voor het beleid. Dat betekent: alle ruimte voor "ken nis veroveren" én concurrentie (jij 'n 8. ik 'n 101), geen plaats voor creativiteit en leren samen wer ken als groep. Een duidelijk "nee" dus tegen de onderwijsvernieu wing! Centraal Dat in het nieuwe leerplan het kind meer centraal zou komen te staan in plaats van de leerstof (IV, 9) is niet waar. De leerstof staat centraal, ze wordt alleen wat meer aangepast aan het kind, zo dat ze beter te verwerken is. Het vermelden waard is ook wat het nieuwe leerplan zegt over het doel van de muzikale vorming op de lagere school: „het ontwik kelen van het muzikale gevoel, waardoor het kind later in staat zal zijn eenvoudige liederen be schaafd te zingen en als luiste raar deel te hebben aan de muziek in al haar verschijningsvormen". Over kreativiteit gesproken Op Pag. IV 9 „vragen B en W zich af of thans op de openbare basisscholen de speelleerklas nog moet worden ingevoerd. Ze nei gen er naar deze vraag ontkennend te beantwoorden". Immers: „de speelleerklas kan slechts een tijde lijke funktie hebben, n.l. zolang de mogelijkheden van het kind in het leerplan nog niet centraal zijn gesteld". Hun redenering is: er komt nu Geen beleid het nieuwe leerplan, dus de speel- leerklas wordt overbodig!! Terwijl l °nze c°ndusie moet zijn dat men Juist door het invoeren van I fen. echt beleid geen spr de speelleerklas op de scholen zelf staan van onderwijs* ervaring op zou kunnen doen, hoe winS- Doordat 'n visie op d' men werkelijk van de mogelijk- schappij en een duidelijk heden van het kind uit zou kun nen gaan. Dit zou dan gemakke lijk in de volgende klassen kun nen doorwerken. Men kan de aan sluiting kleuterschool-basisschool, niet afdoen met de opmerking, dat dit in Oegstgeest geen grote pro blemen oplevert, omdat de leerlin gen over het algemeen niet aan taalachterstand lijden. Alsof taal achterstand het enige argument is om die aansluiting te vergemak kelijken. Overigens: volgens de nota is er een uitstekend schoolhoofden-overleg. Komt hier ook het onderwijs zelf aan de orde? Er zijn toch scholen in Oegstgeest die ervaring heb ben opgedaan met een individuele benadering van het kind en met het leren samenwerken in een groep?! Dit wat betreft het onderwijsbe leid. Het zijn slechts enkele van ren van de doelstellingen t onderwijs ontbreken, komt niet verder dan een schoor de aanpassing op enkele De goede dingen die hier op sisscholen gebeuren hebben danken aan een aantal bi kende onderwijskrachten, ni to de gemeente. Dit is des te' a, mender omdat Oegstgeest Ooi woners telt die op dit gebi er] inbreng kunnen en willen Wanneer zal de gemeen! moed vinden om in ieder ff Kommissie Onderwijs openjeei maken, zó dat deze een wert W wordt van raadsleden, oud krachten en deskundige Werkgroep politieke p" p/a Jacob van Ruysds: Of!

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2