Beach Boys krabbelen terug E; Nederlands pleidooi voor associatieverdrag Israel ...en q/steren I m G VUUR MOET VAN NIEUWELINGEN KOMEN Lucas van Leyden Juweliers Dart Blocker (Hoss Cartwright) dood NVSH wil binnenkort abortusklinieken voor buitenlanders STATENDAM LIEP (EVEN) AAN GROND mm? TV morgen] (ASDAG 15 MEI 197a H t Over het,Ahoy-concert allereerst dit. De Beach Boys in di- n l» 0aa zoeken uitvalswegen. De familieclub, die al tien jaar ■ht te van verma^kin<Iustrie meezingt, dreigt plat te "V door bloedarmoede, 't Was geen toeval, dat hun meest cente album „Surfs Up" heette. Die titel hoort bij een song, ufo zo'n vier jaar geleden werd geschreven door het koppel jan Wilson-Van Dyke Parks. In sfeer een regelrechte aan- liting op het meesterwerk van de Californiërs: „Pet Sounds". na de pri- periode met zon- en surf- jjjö, verhaaltjes over pijlsnelle itsel-cars en met strandzand be- liefdes, en na de tweede ulste door Bach, Spector en Dy- beheerste periode ging de storm het succes luwen. Van Dyke its was toen al uitgewuifd. Er men moeilijkheden, ook finan- e, Zo zeer dat apparatuur en jen oftewel Brian's hoofdkwartier jevaar kwam. En daarom grepen Beach Boys terug naar een song. de Pet Sounds-image van de iep helemaal dekte en in naam refereerde aan de zonovergoten [■opening van hun carrière ook: rt'süp. Dilemma allemaal vooraf omdat daarmee dilemma van de groep en dus ral van Brian Wilson, de bege- ügde non playing captain van de srstemmigen wordt geschetst. De icü Boys hebben al verscneidene mB m laten doorschemeren, /red lile" toch komt. Een album, dat chui i&md was nog voordat het ooit :hi [ebracht zou worden. Een mees- rget ferk volgens degenen, die bij de Vnen zijn geweest. Van Brian (an Van Dyke Parks, lijkt nu wel zeker dat „Smile" komen. Maar daarmee zijn g'Jtilijkheden niet van de baan. De et ch Boys plegen er immers van stl tot tijd op uit te trekken om te bewijzen, dat ze ook live tot absolute top moeten worden ge tild. d Brian zich terugtrok om te en te schrijven viel Bruce in. (Glen Campbell was eerste keus). Hij orgelde goed genoeg om in de voor- jke meerstemmige mee te draaien. (De nadruk „ve-optredens van de groep doc !t altijd op de zang gelegen. De Kiende harmonieën waren thuis uitgedacht door brein broer u. Het instrumentale werk werd pan r behoren gedaan .maar honder- groepen spelen beter.) Bfüce is weg. tijden zijn voorbij, dat de Beach g s met een handjevol instrumen- ,t en versterkers de auditoria ver- kien. Op Jacht naar inspiratie tegengif voor de dodelijke ver- idheid, die figuren als Dennis Json en Mike Love al tijden uit- alden stuitten de bandleden op f ne. Een Zuidafrikaanse pop- sp. En net als bij AJax en Vo- mi lam zoog de „vader" club de be- iing or gadegeslagen door Het Geweten van groep, Carl, de Jongste Wilson. Inspiratie Blondie is duidelijk een inspiratie, voorstander van de wat hardere lijn in de muziek, 't Kan zijn dat de BB hem nog niet helemaal hebben „ingepakt" maar ik denk dat het andersom zo zal zijn, dat Bondie groot aandeel zal leveren in de Beach Boys renaissance. Een voor treffelijk bas- en sologitarist, hard en trefzeker van stem. De samen- smelter "WonderbilT'-Wonderful (van Smiley Smile") en een Fa- taar-Chaplin-compositie- zat aan alle kanten goed. Carl zong wonder mooi, de hele avond overigens. Wil- son-neef Mike Love is onverander lijk en vast van stem. Met zijn eni ge instrument de theramin- een soort zakmoog-jankte hij bij voor beeld in „Student Demonstration Time" de stemming tot verblindens toe omhoog. Al Jardine heeft enkele zang-op drachten in het nieuwe gebeuren, dat per concert van vorm wisselt. Voor de Ahoy-happening, er kwa men meer mensen niet dan wel, waren bij voorbeeld blazers aange kondigd. Ze waren niet horen, maar konden er best wel geweest zijn, want het podium liep vol „Flame- restanten" en piano, drums, conga's en pauken-spelende roadies en pu- bliciteitsmensen. Men wil alle kan ten uit. Maar Chaplin en Fataar zullen heilig vuur moeten aandra gen. Misschien dat zij ook als com- weg. staan de Beach Boys dus met nmer Ricky Fataar en zanger- st^rist Blondie Chaplin „oud en van alles wat" te maken. yo0iinisP de oudste, meest onbesten- Wilson (in feite de oprichter de groep) heeft daardoor niets pjer te doen. Tijdens het concert "de Rotterdamse Ahoy'-hal liep deerlijk aangeschoten naar zijn Cg. k te zoeken. Hij speelde één 1 0. ano) in „My Friend", met zorg ieke ADVERTENTIE Kijken in 't smalste pand van Leiden naar unieke werken van het heden en verleden, oog in oog staan met artistiek hoog gewaardeerde inzendingen van o.a.; Lucie Leene (Leiden) Anneke Schat (Amsterdam) Jacob de Groes (Delft) Jef Wishaupt (Ubachsberg) dr. Gübelin (Zwitserland) dr. Bauer (W. Duitsland) Victoriaanse Juwelen Komt U beslist even kijken het is alles waard er tijd voor vrij te maken. de expositie is van 12 t/m 20 Mei a.s. vrijdag 12 Mei van 0-18 uur, 19-22 uur Zaterdag 13 Mei van 9-18 uur Maandag 15 Mei van 13-18 uur Dinsdag 16 Mei van 9-18 uur. Woensdag 17 Mei van 9-18 uur Donderdag 18 Mei van 9-18 uur. 19-22 uur Vrijdag 19 Mei van 9-18 uur Zaterdag 20 Mei van 9-18 uur. in 't smalste pand van Leiden (J.KJ.Mentlnk) Nieuwe Rijn 4, Leiden Tel. 01710-42350 ponisten veel kansen krijgen. (Brian blijft met publiciteitschef Jack Rieley - voor de teksten - het merendeel leveren, zo nu en dan bijgesprongen door Mike, Al en Carl). Teruggrijpen naar boterzach te Smile-muziek en Zuidafrikaans krachtvoer eten. Waar gaat het naar toe? THOM OLINK INGLEWOOD (UPI) Dan Blocker, de 125 kilo wegende acteur die als Hoss Cartwight in de televisie serie ,3onanza" wereldbekend gewor den is, is zaterdag op 43-jarige leef tijd overleden. Blocker, zowel op het scherm als daarbuiten altijd even vriendelijk en goedgemutst, is aan trombose overle den. Hij had onlangs 'n operatie aan de galblaas ondergaan. Zaterdagoch tend vroeg werd hij met spoed van zijn woning naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij in de middag overleed. Blocker vertolkte als een der hoofd rolspelers in de langdurige televisie serie de oudste zoon die dikwijls de Cartwrights uit gevaar redde door zijn lichaamskracht. Een groot deel van zijn vrije tijd bracht hij door met zijn vrouw, twee zonen en tweelingdochters in hun Relletjes in de Tilburgse binnenstad TILBURG (ANP) De Tilburgse binnenstad is gisteravond het toneel geweest van relletjes nadat een twin tigtal Zuidlmolukse jongelui de toe gang geweigerd was tot een oafé aan het NS-plein. Volgens de politie be gonnen de Jongelui daarop met ste nen te gooien en de deur te forceren, vooral toen zij merkten dat de eige naresse van het café het gebeuren vanuit de bovenverdieping op de film Toen de Zuidmolukkers zich had den verwijderd, was heit de beurt aan de cafébezoekers de straat op te gaan en met projectielen te gooien. Hoewel ernstige schermutselingen uitbleven, duurde het geruime tijd voor de rust terugkeerde. Dan Blocker woning in San Fernando Valley, slechts enkele kilometers van de ,3onanza"-studio's. Hij was in 1956 naar Los Angeles gekomen om zijn studie aan de uni versiteit van Californië voort te zet ten. Om wat bij te verdienen solli citeerde hij naar een rol in de televi sieserie „Gunsmoke". Hij werd aan genomen. Later trad hij op in „Cheyenne", „Zane Grey Theater" en „Have gun, will travel". Tijdens de Koreaanse oorlog dien de hij in het leger en werd hij eers te sergeant. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De NVSH wil op korte termijn op diverse plaatsen in ons land abortusklinieken voor buitenlandse vrouwen gaan openen. Volgens de Rotterdamse psychiater C Th. van Schaik, één der oprichters van Stimezo, heeft Nederland de vrijere opvattingen over abortus aan de hulp van Engelse klinieken te danken en is het nu onze beurt om Duitse en Belgische vrouwen bij het afbreken van een ongewenste zwan gerschap te helpen. Door het verlenen van deze huma nitaire hulp hoopt de NVSH dat de wetgeving in onze buurlanden op het Dunt van het afbreken van onge wenste zwangerschap verruimd wordt. Tegelijkertijd wil men hier mee de Nederlandse regering belet ten om met de nieuwe abortuswetge ving een stap terug -te doen. De Rotterdamse psychiater van Schal sprak zaterdag by de ope ning van de nieuwe Haagse abortus kliniek aan de Groot Hertoginnelaan Bij de ingebruikneming van het pand waarnaar de te klein geworden abortuskliniek van de Haagse arts C. N. Schlebaum werd verplaatst, voer de ook de vice-voorzitster van de NVSH mevrouw J. van der Spek- Tromp Meesters het woord. Mevrouw Van der Spek zei het te betreuren dat de hulpverlening aan ongewenst zwangere vrouwenu wordt belemmerd doordat abortus nu door regering in het vlak van de po litieke koehandel betrokken is. De NVSH beschikt volgens me vrouw Van der Spek wel over aan wijzingen dat de regering niet van plan is om de onder deskundige lei ding staande abortusklinieken te sluiten maar ze achtte iedere niet- anonieme patiëntenregistratie on aanvaardbaar. De NVSH-vice voor zitster keerde zich ook fel tegen het voornemen van de regering om art sen strafbaar te stellen die voor het afbreken van een ongewenste zwan gerschap niet vooraf overleg heb ben gepleegd met andere deskun digen. CIVITAVECCHIA (RTR) Het 24.294 -ton metende Nederlandse crui seschip de Statendam is zaJterdag voor de haven van het Italiaanse Ci vitavecchia, ten noorden van Rome, aan de grond gelopen. Na enige uren slaagden sleepboten erin het schip weer vlo,t te trekken. De Statendam was met 560, voor namelijk Amerikaanse, toeristen op weg van Genua naar Civitavecchia. Volgenö de havenautoriteiten is enkel een Italiaanse zeeman gewond ge raakt. Een eerste onderzoek heeft uit gewezen dat het schip vlak voor de haveningang op een zandbank is ge stoten door een krachtige wind. Een uitgebreid onderzoek volgt nog. Of het sohip schade heeft opgelopen is niet bekend. ADVERTENTIE panty Enka'sheer* line panty in de gele verpakking JERUZALEM Israëls pogingen om een associatieverdrag met de EEG te krijgen, en Nederlands behartiging van de Israëlische belangen is Mos kou zijn d'e belangrijkste onderwer pen geweest die rnimisJter van Buiten landse Zaken Schmelzer tijdents zijn vijf dagen durende bezoek aan Israël heeft besproken. Minister Schmelzer is gisteravond weer in Nederland te ruggekeerd. Door Engelands toetreden tot de EEG dreigt de Israëlische export van citrus en groente naar het Verenigd Koninkrijk belangrijk nadeel te on dervinden. Israël dat al sinds de op richting van de EEG naar een asso ciatieverdrag streeft, tot nu toe te vergeefs, heeft in Nederland een be langrijke steun voor dat streven. 'De Nederlandse regering vindJt heit juist dat Israël een redelijke behandeling krijgt nu het door het toetreden van Engeland en drie andere landen in een nadelige concurrentiepositie dreigt te komen ten opzichte van andere lidstaten en geassocieerde landen", aldus minister Schmelzer. Het gaat hier vooral om concur rentie met citrus uit Italië, Spanje en Marokko. Israëls grootste tegen stander in de EEG is Frankrijk, dat sinds de zesdaagse oorlog in 1967 een pro-Arabische politiek voert. De Fransen hanteren het politieke argu ment dat Israël in het Midden-Oos ten moet integreren, en dat een oriëntatie op Europa Israël tot een vreemd lichaam in het Midden--Oos ten zal maken. Minlsiter Schmelzer vindt dat Israël zelf zijn handels partners moet kiezen en dat de Ne- Over Nedertands rol in de Israë lisch-Russische betrekkingen is minister bijzonder zwijgzaam: ,Js- raëlb betrekkingen met de Sowjet- Unie stonden niet op de agenda en zijn noch door mij noch door mijn collega Abba Eb an ter sprake ge bracht", zegt minister Schmelzer. Iets dat erg onwaarschijnlijk lütot, daar Nederland via zijn ambassade in Moskou als boodschapper fungeert tussen Israël en Rusland, en naar bekend is geworden zowel Israël als Rusland hervatting van enige vorm van diplomatiek contact op prijs stel len, bijvoorbeeld door Israëlische di plomaten op de Nederlandse ambas sade in Moskou te stationeren. NEDERLAND I 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Toppop 33: wekelijkse hitparade (AVRO) 7.30 Wie van de drie (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Peyton Place (AVRO) 9.10 Boeket: van geluk mogen spreken, filmverslag over geluk en ongeluk in ons leven 10.00 Avto's Sportpanorama: Boksen - finales 4e in ternationale Holland toernooi NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Leven in het klooster. Tv-serie (KRO) 7.30 Het is fy'n als je kunt zeilen, instructief pro gramma (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Recht voor de gewone man: informatief program ma (KRO) 9.10 Road to Rio. Speelfilm (KRO) 10.50 Journaal (NOS) 10.55 Spaanse les - les 20 (TELEAC) Dat wisten we dan gisteravond laat ook weer: de belangrijkste economische beslissingen wor den buiten 't parlement en het sociaal overleg om, genomen door een klein aantal invloed rijke personen. Een grote meerderheid, zeventien tegen vier, van de door een markten derzoekbureau geselecteerde doorsnee-jury, stemde na een boeiend Kort Geding althans voor deze stelling. De conclusie, dat het handige pleidooi en kruisverhoor van Kritisch Vakbondslid J. van der Doef op deze uitslag van invloed zou zijn geweest (aan het slot zei hij, dat ook de drie getuigen charge in feite de stelling zou den hebben onderstreept. is wat overdreven, want ook reeds voor het Kort Geding had deze jury zich vrijwel in gelijke mate aldus uitgelaten. Een latere voor-stemmer had er toen geen mening op na ge houden. Wel een opmerkelijk verschil met het resultaat van een landelijke enquête, Waarin cr naast 43 procent pro en 21 procent anti 36 procent opinie lozen waren, van wie de mees ten zelfs nog nooit van de „tweehonderd van Mertens" hadden gehoord. De prille kreet van voorzitter mr. P. H. Bakker Schut: „Ik ben bang, dat het iets te spe cialistisch wordt", bewees al dat dit met zoveel prominente specialisten niet te vermijden was. Maar tijdens de kruisver horen door de heer Van der Doef en de Rotterdamse advo caat mr. J. A. van de Ven kwamen de meeste facetten van de zaak voor de gemiddel de lezer, luisteraar en kijker toch overzichtelijk en helder ter tafel. Van Mertens hoorden we dat er van zijn „tweehonderd" in 1968 wel wat af zijn, maar er verder niets veranderd is. Ed van Tijn weet het aan de sa menstelling van het parlement, dat het te weinig zeggenschap heeft in particuliere investerin gen en haastte zich politieke munt uit de situatie te slaan. De Dordtse wethouder en Twee de Kamerlid drs. Van Aarden- ne werd inzake de milieuwetge ving door Van der Doel ge ducht de voet dwarsgezet. Mr. Hollander van de Vereni ging van Nederlandse Onderne mers had het te kwaad met de 53 wetten, die vestiging van nieuwe ondernemingen in de weg staan en kreeg de lachers op de hand, toen hij uitrriep dat de gang van zaken bij de AKZO niet beïnvloed is door directie of parlement, maar door de Japanners en Italia nen. En ex-staatsecretaris dr. Grapperhaus, nu bankdirecteur bij Mees Hope, ontkende enige relatie met zijn oude de partement behalve een kopje koffie met zijn vroegere secre taresse. Voorts noemde hij ons ambtenarenapparaat zeer inte ger en haar invloed hooguit corrigerend, terwijl hij er de nadruk op vestigde dat de bankier die aan de financie ringskraan zit, met cliënten kringen en niet met invloeds netwerken opereert. En wat de commissarissen betreft: geen vermenging van belangen! Een ander interessant .groot uur" op de zondagavond was het achtste onderwerp van Koos Postema, die wens-, angst-, dag-, koorts-, repeteer-, LSD- en nog andere dromen aan bod liet komen. Een nogal abstracte affaire, door de twee aanwezige psychiaters met ui terste voorzichtigheid en vaak een eerlijk toegeven en niet te weten behandeld. In ieder geval weten wij nu alles van onze vier slaapstadia af en dat onze dromen ont staan ln de nanacht tijdens de „rapid eye movements", oftewe rem-periodes. En ook, dat we nachtmerries kunnen krijgen als we op onze rug slapen De nachtmerrie van 14 mei 1940 herleefde volgens het door ons al afgekeurde patroon var de „Toen"-reconstructie. Geluk kiger dromen zaterdagavond ir de prij zensmij terij bij Berend Boudewijn en in de gelikte fondant-show van Corrie Brok ken. INVALT .ET? 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) klassieke en 6emie- klassieke muziek (gr). (7.30 Nieuws: (S) seml-klassieke muziek (10.30- dedelingen. 12.00 (S): gevarieerd pro gramma. (12.22 WIJ van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws. 12 41-12.50 Echo. 13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) muzikaal mlddagmagzine. (15.30-15.32 Nieuws) 17.00 Zo danst men op de Nederland se Antillen (dl. IH). 17.10 (S) Metro- pole Orkest. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. 18.00 (S) Licht ensemble met zangsollsten. 18.19 Uitzending van de Nederlandse Middenstands Partij. 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 Voorbeschouwing over komende KRO-programma's. 19.00 (S) koorzang. 19.30 serie ge sprekken over leven, dood en toe komst. 19.45 Muziek ln de liturgie. 20.00 (S) klassieke en moderne mu ziek (gr). 20.45 Waar maak Je Je druk over? 21.00 cultureel program ma. 22.00 (S) Klassieke muziek (gr). 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Echo. waar- In op de dingen wordt doorgepraat. 23.15 (S) licht programma met mu ziek. 23.55 Nieuws. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 Dag met een gaatje (gr). (8.00 Nieuws; 8.11 Radiojournaal). 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Nieuwe grammofoonplaten met toellch 9.35 Waterstanden. 9.40 Nederlandse belaardwerken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 populair verzoekplatenpro- gramma met om 11.00 Nieuws. 11.30 programma voor de vrouw met 11.55 Beursberichten. 12.30 Uitzending voor de landbouw. 12.40: wekelijkse radloverkeersmagazlne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 klassieke muziek. 14.00: licht platenprogram- ma. 15.00 (S) reportages en commen taren uit alle delen van het land en veel muziek. (16.00 Nieuws). 17.00: beweeglijk programma voor beweeglij ke mensen, met om 17.55 Mededelin gen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal en tussen 18.20 en 18.45 uur (NOS) Olympla's Ronde van Neder land. 19.00 (S) oude en moderne Jazz. 19.25 Paris vous parle. 19.30 ge varleerd programma met om 20.01 Nieuws. 22.00: beschouwingen akbuele zaken. 22.00 8) licht programma met actualiteiten waarin om 2255 ojournaal. 23.55 Nieuws. Hilv. III. 240 m. en FM-kanalen. 7.00 VARA 7.00 Nieuws. 7j02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8.02 Onderweg, 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een op vallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddv Becker Show. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws 16.03 18.00 Mix (17.00 Nieuws). Nederland I (K) Plpo op Bizarra, TV-serle voor de kinderen. 19.30 (K) Tik Tak Tor: vraag- en antwoordspelletje. NOS; (K) Journ. VARA: 20.20 (K) Te- Senvoeters, TV-serle. 20.50 (K) Ach- ;r het nieuws. 21.30 (K) De wagen staat voor. meneer, TV-6pel door wlm Povel. NOS: 22.45 (K) Journ. TE LEAC: 22.5023.20 (K) Graven naar het verleden les 15. Nederland II (K) Zo vader, zo dochter, spelpro- gramma. 19.30 (K) Net effe een an dere vakantie. Informatieve serie. NOS: 20.00 (K) Journ. NCRV: 20.21 Met liedjes het land ln. 22.00 Hier en Nu: aktualiteitenrubrlek. 22.40 Het nieuwe kerklied koorzang. NOS; 22.50 (K) Journ. 22.55 Den Haag van daag. TELAC: 23.0023.30 Futurlogle les 3 (herh.) TERNEUZEN (ANP) In de vis rijke kreek bij Teraeuzen zijn dui zenden vissen, waarondier voorns, brasems en paling, door ammoniak- verglftlging gedood. De ammoniak- vergiftiging ls afkomstig van de Ne derlandse Stikstof Maatschappij (NSM) te Sluiskil. In een pijpleiding van dit sttkstofbindhigsbedrijf, die was aangesloten op de industriële hoofdafvalwaterlelding Zeeuws- Vlaanderen en die uitkomt in de Schelde, is onder een sloot een breuk ontstaan, waardoor het afvalwater, vermengd met ammoniak, via deze sloot in de Spitise kreek terechtkwam.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5