Volkenrecht kan en liiet langer vaag blijven mag Vierduizend liepen Sint Jorismars Release is verbaasd \of. Van Panhuys'gedachte over wereldnoodrecht aD£ Jeugd Bonaventura 2 dagen naar Brugge ^8 |DA6 '5 MEI 1972 LEIDEN ASSENAAR/LEIDEN „Ik heb een soort tijdbom neergelegd op die conferentie non dat voorstel om tot wereldnoodrecht te komen. Zelf ben ik toen direct opgestapt". i of. jtir. mr. H. F. van Panhuys, hoogleraar in het volkenrecht aan de universiteit Ü'Leid en, merkt dat met een lichte glimlach op in zijn villa in Wassenaar. Het plei- voor wereldnoodrecht deed hij op de recente, in Utrecht gehouden conferentie over olkenrechtelijke aspecten van de waterverontreiniging". Het was een rede die zijn voor volkenrechtdeskundigen provocerende karakter nogal wat opzien -bui de- Van Panhuys tejuan oordeel problemen rond de vervuiling groot en wereldomvattend er heel snel internationaal kunnen worden opgetre- De Jurist heeft er eenvoudig niet meer voor met de rechts- Jaren achter de feiten tomen door het tempo waarin n chtsontwikkeling tot stand baseren op het gewoonte- Ms we doorgaan met de ver- op de huidige voet dan is 11 'tnen 40, 50 Jaar met ons ge- {ru leggen de deskundigen. Daar- r.eten we nu met het volken- Paauw v. sholt heeft gezegd dat er een ftfarx moet komen om de- problemen tot een politieke j te brengen; als het om een tionale rechtsregeling van Hfraagstukken gaat, beweer ik een nieuwe Hugo de Groot, jhebben die een nieuw soort t echt ontwerpt". Traag Moeilijkheid met het volken- i dat het zo vaag is en zo Dt stand komt. „Dat is de en de tragiek er van", zegt an Panhuys. „Als het om na recht gaat, dan krijg Je in erlijke omstandigheden te met staatsnoodrecht. Dan kan veel meer dan onder het ge it mogelijk is. Denk maar m de manier waarop het Ne- - lse kabinet in de oorlogsjaren reet in Londen regeerde. Dan Sei ayonoefening rk EHBO PEN De RK EHBO vere- „Peerke Donders" organiseert St»"*» a.s. om half acht een 'f- -oefening voor de leden van «won Leiden. Deze oefening, gehouden op de boerderij van •Hove" van de heer B. van lm in Hoogmade-Ofwegen. wordt er gezegd: nood breekt wet. Bij het volkenrecht is het precies an dersom. Daar moet de nood zeer hoog gestegen zijn, willen er algemeen aanvaarde regelingen komen. Daar breekt de wet de nood dus. En hoe komt dat? Waarom moeten we vaak tot St.-Juttemis wachten voor inter nationale verdragen in werking tre den? Omdat in tegenstelling tot het nationale recht het volkenrecht geen overheid heeft waarop het zich kan richten". Sancties Zoals staten in bijzondere omstan digheden de beschikking hebben over staatsnoodrecht, zo vindt prof. Van Panhuys dat er om de vervuiling van wateren en gebieden tegen te gaan een wereldnoodrecht moet ko men met de mogelijkheid sancties te nemen tegen staten die de milieu wetgeving overtreden. Maatregelen die vroeger niet mogelijk waren, worden dat in het licht van het we reldnoodrecht wel. Als voorbeeld noemt prof. Van Panhuys: eenzijdi ge uitbreiding van de rechtsmacht van kuststaten ten behoeve van het tegengaan van de vervuiling van de zee „Het weMJn van de volkeren hoort de hoogste wet te zijn". Prof. Van Panhuys vindt dat indi viduele staten krachtens dat wereld noodrecht het recht van inspectie Gewestvorming rond Leiden LEIDEN Het vorig Jaar inge stelde overlegorgaan van de PvdA voor het stadsgewest Leiden heeft in zijn vergadering uitvoerig gespro ken over de gewestvorming rondom Leiden. Aanleiding hiertoe was d< brief die door het college van Gede puteerde Staten van de provincie Zuid-Holland aan de gemeenten is verzonden en waarin verzocht wordt op een groot aantal vragen verband houdend met de gewestvorming, voor 15 juli as. te antwoorden. Besloten is door het overlegorgaan: aan te drin gen op de behandeling van deze brief in de diverse gemeenteraden; bij de beantwoording aan Gedeputeerde Staten mede te betrekken de door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten op te stellen beleidsconclu sies n.a.v. zijn onderzoek in de Leidse regio en te trachten zoveel mogelijk gezamenlijk standpunten te bepalen. zouden moeten krijgen, d.w.z. een land moet een schip op volle zee, zelfs als het een vreemde vlag voert, kunnen inspecteren en zonodig op brengen, wanneer het vermoeden be staat dat het vuil in zee wil storten. „Dat reoht wordt wel erkend als het om piraterij en slavenhandel gaat. Dat zijn al heel oude bepalingen. Maar van piraterij op zee en slaven handel is nauwelijks nog sprake. Dat zijn curiositeiten, bijna folkloristische zaken, zou Je kunnen zeggen. De huidige criminelen zijn heel andere figuren, dat zijn de vervuilers. En tegen hen kan bijna niet worden op getreden". Excessen Maar als Je staten op die basis recht tot inspectie geeft, dan kan dat tot allerlei excessen leiden. Prof. Van Panhuys: „Dat gevaar zie ik ook wél. Een wetenschappelijk medewerker van de Leidse univer siteit heeft er vorige week over ge zegd: het hek is van de dam en het eind zoek als we daaraan zouden be ginnen. Kijk, het inspectierecht is iets wat in de praktijk met de uiter ste zorg uitgewerkt zou moeten wor den. Je zou bepalingen moeten inbou wen tegen misbruik. Ik kan begrij pen dat er zich desondanks onregel matigheden bij zouden voordoen. Het gevolg zou vermoedelijk zijn dat er een stroomversnelling in maatrege len komt. Dat de landen zouden zeg gen: zo gaat het niet langer, laten we om de tafel gaan zitten om een internationale organisatie dat recht van inspectie in handen te geven. En steun dan zijn we al een stevige stap dich ter bij het doel waar we moeten zijn". U geeft met uw voorstel voor dat wereldnoodrecht eigenlijk aan dat de Juristen niet moeten wachten op de politici, op de regeringen, voor er tegen de vervuiling het een en an der kan worden geregeld. Toch zullen van de kant van de politici de be slissende stappen moeten komen. De vraag is of de Juristen als pressie groep sterk genoeg zouden zijn. LEIDEN De Bonaventura-Kijc- kenborgh Scholengemeenschap is met 360 leerlingen uit de twaalf eer ste klassen twee dagen naar Brug ge geweest. Uitgeleide gedaan door een groot aantal ouders vertrok op Hemelvaartsdag een lange stoet reis wagens vanaf het station in de rich ting Rotterdam. De leiding berustte bij 24 docenten, met aan het hoofd de heer D. Kompier. Deze trip was in de eerste plaats bedoeld als stu diereis en beoogde tevens mee te werken aan de persoonsvorming van de nog Jonge „studenten". Daarom moesten diverse opdrachten worden uitgevoerd en een verslag worden gemaakt van de gehele reis. Het eerste studie-object waren de Deltawerken. Daarom liep de route dan ook via Rotterdam en Baren- drecht door de Heinenoordtunnel. over de Haringvlietbrug en de Gre- velingendam naar Zierlkzee, waar een koffiepauze werd gehouden. Ver volgens ging het over de ruim 5 km lange Zeelandbrug (de langste van Europa) naar de dam over het Veer- se Gat, die uiteraard beklommen moest worden. Vervolgens werd te Vlissingen ingescheept voor de over tocht over de Wester Schelde. Om 2 uur arriveerde men in Brugge. Hopi en Prof. Van Panhuys: „Daar is niet zo gemakkelijk een antwoord op te geven. Je zou eens in de historie moeten nagaan wat de invloed van Juristen op bepaalde ontwikkelingen is geweest. Dit soort dingen begint altijd als theorie, je moet maar ho pen dat mensen er over gaan den ken, dat zo'n opvatting aan invloed wint en dat het tenslotte vruchten af werpt. Wanneer juristen zeggen dat iets Juridische geldigheid heeft, dan gaat daar natuurlijk enige kracht van uiit. Het is in elk geval een de rug voor politici als vol kenrechtdeskundigen zeggenwe kunnen die-en-die richting uit". Prof. Van Panhuys vindt dat de problemen die door de Club van Ro me zo scherp in de actualiteit zijn gelegd een dusdanige omvang hebben dat het volkenrecht niet langer in ADVERTENTIE HORLOGES SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, Schokvrij, Onbr. Veer. Door eigen ateliers, de beste vak-service. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden Prof. jhr. mr. H. F. v. Panhuys (Foto Holvast) vaag- en wazigheid gehuld mag blij ven. „Als de mensheid niet in staat zal zijn in betrekkelijk korte tijd een effectief volkenrecht op te bouwen Vergadering PvdA week uitgesteld LEIDEN De ledenvergadering van de PvdA-afdeling Leiden, die oorspronkelijk op 16 mei zou worden gehouden, is verschoven naar dinsdag 23 mei. Aan de orde komt dan het wethoudersoverleg. Eventuele resul taten van het overleg zullen worden besproken. De vergadering wordt ge houden in "Ons Centrum", zaal 2, Hooigracht 84. ANWB opent zijn Leids kantoor LEIDEN Donderdag 1 Juni neemt de ANWB officieel het nieu we kantoor in gebruik, dat is vestigd in het vroegere pand van Gerzon aan de Breestraat. Er is een bijeenkomst in „Nieuw Minverva waar het woord zullen voeren Vanaf de gereserveerde tribune op de Markt werd de Heilig Bloedpro cessie gadegeslagen, een groot ge beuren dat jaarlijks op Hemelvaarts dag in Brugge wordt gehouden. Vervolgens werden de leerlingen ondergebracht in de Jeugdherbergen in Brugge en Ostende. De avond werd geheel gevuld met sport, strand wandeling en film. De volgende dag werden de leer lingen in kleinere groepen opgedeeld en werd aan de hand van een speur tocht de stad verkend. Het was ver bazingwekkend te zien met hoeveel IJver en onverholen belangstelling de meeste leerlingen zich op hun taken stortten. Na het diner werden de laatste op drachten uitgereikt die vooral betrek king hadden op de bouw- en schil derkunst van de vele kerken, musea, het prachtige stadhuis en vele ande re gebouwen van Brugge, de stad die veel weg heeft van een open luchtmuseum. Om 4 uur werd de thuisreis aan vaard en via Gent en Antwerpen ging het weer terug naar Leiden, waar om 7.45 uur de vele ouders hun ver moeide maar ook zeer enthousiaste kinderen verwelkomden. Een tentoonstelling van de ver schillende werkstukken over Brugge zal het geheel nog gaan afronden. Voor de tweede en derde klassers volgt eveneens nog een tweedaags project. De eerste in Amsterdam de tweede in Eindhoven. Dit zal be gin juni plaatsvinden. Drs. Gransch wil informatie over Singelplan LEIDEN Het Leidse universi teitsraadslid drs. F. Gransch wil uit voerig geïnformeerd worden over het Witte Singelplan. Hij heeft daartoe vragen gesteld aan het dagelijks be stuur van de universiteit. Onder meer wil hij weten hoe het nu staat met de financiering van het com plex, hoe het overleg verloopt met de gemeente Leiden en of de uitgangs punten van destijds nu nog opgeld doen. Drs. Gransch vraagt voorts, of het bekend is dat elders slechte erva ringen zijn opgedaan met het wer ken in hoge gebouwen. Tenslotte in formeer hij of er plannen zijn om het hele Witte Singelproject nog eens in overweging te nemen, nu daar waarschijnlijk toch tijd genoeg voor is. LEZERS SCHRIJVEN De actie begroting '72 die vorige i kregen de instellingen die de eisen daad ondersteunen. Volgens *n week gevoerd is middels een handte- aan de gemeenteraad ondertekend keningenactie en een demonstratie j hadden een brief van het college van op het Stadhuisplein heeft in het burgemeester en wethouders. Hierin stadhuis gevoelens van onzekerheid werd aan de instellingen gevraagd of teweeggebracht. Afgelopen week ze de eisen van openbaarheid inder- IGSTGEEST Het was zaterdag typisch St. Jorismarsen- Het kwam al vaker voor dat iedereen 's morgens beden- /i k naar de lucht keek waaruit de regen met stromen neer- Maar strijk en zet hield het tijdens de opening van het ïlfestijn op met het spuien van hemelwater. Ook nu weer gehele organisatie en deelnemers haalden verlicht adem f en toe een bleek zonnetje doorbrak. 92 twee uur hadden alle ka ft welpen, padvindsters, pad rowans, gidsen verkenners verzameld rond de slotvijver asteeel-Oud Poelgeest op fo- Ivast) waar zij na het hijsen Ie vlaggen werden toegespro- oor de algemeen marsleider de van Walraven en verwei- werden door de vice voorzit ten „Scouting Oegstgeest", me- iw Y. Ikema. opening werd verricht door J. Thorn in het bij- wethouder N. v. d. Voet, ge- etaris Jac. Vreeken, wet- mevr. N. den Haan-Groen Wen en wethouder A. C. J. «n uit Zoeterwoude. r het uitzetten van het par- CM) en 15 kilometer) had rou- Vreeburg zorggedragen. Al- •liep praktisch vlekkeloos on- het probleem van de toe- de verkeersdrukte. Daarvoor (a velen langs de route zich met name de rijkspolitie leest, de routebegeleiders zoals Kruis Kolonne Rijnland en 'h W. Ver. E.H.B.O. Op een ver enkel na deden zich geen persoonlijke narigheden voor. Com mentaar van één der vijftien-kilome- ter-lopers: „Wij zijn goed moe. Maar Ja, eventjes van Oegstgeest naar Katwijk en over Hoornes en Rijns- burg terug is een goede training". Zeven drumbands, trompetter en pijperkorpsen brachten de duizenden een goed eind op gang en overwon nen met hen de laatste loodjes. De kleinsten kwamen net op tijd terug op het terrein van Oud-Poelgeest om een geslaagd optreden mee te maken van het kindercircus ^Atleta" uit Warmond. Het drumbandconcours was weer een geslaagd onderdeel van de mar sen. Uitslagen: Padvinders: 1. Neeltje Jacoba, Overveen, 2. Koetilang, Heemstede, 3. Agnesgroep, Hazerswoude. Verkenners: 1. Lisser Kaninefaten, 2. Dauwtrappers Leiden, 3. Bostreno Voorhout. Kabouters: 1. Eikeltjeskring, Den Haag, 2. Klimopgroep, Waddinxveen. 3. Sleutelgroep (Grijsbaarden), Lei- I den. I Mevr. Bloemendaal (Heemstede),maal. i band, 3. NPV Drumband Alkmaai Jan van Galen, Leiden, 3. St. Afrides Van Houten (Lisse), en J. Buis (Lei- Drumbands: 1. Haagse Padvind- 4. St. Paulusband Leiden. Aanmoedi- Amersfoort. I den) liepen de Jorismars voor de 25e j sterband, 2. Goudse Padvmderamars- gingsprijs voor Leidse NPGV-band. ambtenaar van de gemeentesecreta rie was de aanleiding hiervoor dat er slechts drie mensen getekend had den namens deze instellingen. Ver der heeft de gemeentesecretaris, de heer van der Poel, bij de notaris die het totaal aantal handtekeningen in een notariële akte vastgelegd heeft geïnformeerd of hij ze wel goed ge teld had. Naax aanleiding van deze gebeurte nissen heeft Release 'n brief aan de raad geschreven. Daarin schrijft het ter informatie, dat vertegenwoordi gers van instellingen die in de brief met de eisen genoemd zijn in een vergadering op het Leids Volkshuis unaniem een aantal principe uit spraken gedaan hebben over open baarheid ten aanzien van de gang van zaken met betrekking tot de te korten op de Leidse gemeentebegro ting. Deze werden in een door en uit deze vergadering ingestelde werk groep verwoord in een open brief, die tijdens de demonstratie van verle den week maandag aan de bur gemeester aangeboden is. Wat betreft de twijfel van de ge meentesecretaris over "t totaal aan tal handtekeningen heeft Release in haar schrijven aan de raad protest aangetekend. Release beschouwt dit als een aantasting van de integriteit van de betrokken notaris. Release is van mening dat het aanbieden van excuses door de gemeentesecretaris hier wel op zijn plaats is. Tenslotte heeft Release in de brief aan de raad nog eens duidelijk uit eengezet wat het doel was van de actie. Dit bleek nodig te zijn omdat de gemeentesecretaris er zijn verba zing over had uitgesproken dat de handtekeningenlijsten zelf niet op 't stadhuis waren aangeboden. Om de onderhandelingspositie van Leiden in haar gesprekken met Den Haag te versterken is de uitspraak dat de gemeentebegroting 1972 helemaal be hoort te worden uitgevoerd, waaron der 11.500 handtekeningen geplaatst zijn, in eerste instantie gericht aan Den Haag. Het gemeentebestuur kan er dus zijn voordeel mee doen. Daar om spreekt Release in het slot van haar brief haar verbazing uit over de benadering van de gevoerde ac tie ten stadhuize. RELEASE Leiden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3