gouden" SPAANS TEMPO TE HOOG VOOR BASKETBALTEAM riitzondering Kassa99 voor Bertus Riem UITSLAGEN (Rx)- SPORT SPORT SPORT SPORT De „vergulde" vier van de hall- zwaargewichten. V.l.n.r. Jan Bos man (zilver)An- gelo Parisi (goud) Solodoekhin (Rus brons) en Ernst Eugster (brons). AMSTERDAM Voor het Europese basketbalteam, dat in juni vier wedstrijden speelt te gen het nationale team van de Verenigde Staten, zijn de vol gende spelers geselecteerd: Alexander Belov, Sergei Belov, Ivan Edeshko, Modes Paulaus- kas en Alzhan Zharmukhame- dov (allen Sowjet-Unie)Kre- simir Cosic, Nikola Plecas en Ljubodrag Simonovic (allen Joe goslavië) George Ohristov (Bul garije): Clifford Luyk (Span je) Ottorino Flaborea (Italië) en Jirri Zednicek (Tsecho-Slo- wakije) De wedstrijden worden ge speeld in Zagreb, Joegoslavië (17 Juni); Genève (19 juni); Spanje (plaats nog niet be kend) op 21 juni en de laatste pntmoeting vindt plaats in au Touquet (bij Parijs) 23 Juni. PAGINA 11 DEN HAAG De eerste klassiekers in 1972 zijn zaterdag middag op de renbaan Duindigt een groot sukses geworden. Voor de bijna f 25.000,- prijzengeld hebben zowel de merries als hengsten in de produktenrennen een boeiend gevecht ge leverd. Bij de merries stelde Sweet Memory bijzonder teleur. Trainer Bertus Riem: „Mij verbaast het niet dat de merrie ner gens was. Ze is een maand niet in training geweest en komt voor de eerste keer uit". Alpen Club-prijs1. Jane Areta (T. Oudshoorn) (1.32.3). 2. Jofra. 3. JaaJL Toto w. 4.50. pl. 1.80. 2.70, 3.40. kop. 9.50. trio 350,90. Merries ProduktenrenPersian Dar ling (R. Wetemans). 2. Be My Love. 3. Nancy. Toto w. 1.50. pl. 1.60, 2.60, kop. 6.40. Transvaal-prijs: 1. Ida Belwln (J. Wagenaar Ir.) (1.25.4), 2. Hellen Car bonari, 3. Ilse Hanover. Toto w. 2.10, pl. 1.10. 1.30, 1.50, kop. 3.-, trio 39.10. CommLssie-priJs1. Ike Buitenzorg (P. Koppfejan) 1.26.3)2. Ida S 3. Hippocreen. Toto w. 2.-, pl. 1.30, 1.70» 1.20, kop. 17.30. Rough Riders-prljs: 1. Henrietta Sig nal (P. Strooper) (1.24.4), 2. Heros, 3. Holgapluto Gerda. Toto w. 7.40, pl. 2.60, £20. 4.40. kop. 6.80, trio 1.050.10. Ceres-prijs: 1. Dox van Rood en Noot (J. de Leeuw) (1.24.3), 2. Dumas, 3. Godetia. Toto w. 13.20, pl. 2.60. 1.90, kop. 18.10. Hengsten Produktenren: i. White Clover (J. v. d. Kraats) 2. Patatl Pa- tata, 3. Qucillo. Toto w. 1.80. pl. 1.30, 2.-, 2.50, kop. 13.-, trio 159.80. Calssa-prijs: 1. Iris du Coq d'Or (C. de Haan) (1.26.6). 2. Imke Way, 3. In ternationaal. Toto w. 3.20, pi. 2.10, 1.70, kop. 5.50. Totalteator-omzet f. 242.745.-. Een acceptabele verklaring, al was het totalisatorpubliek daarover dui delijk niet geinformeerd. Over voor lichting en bescherming van het spelende publiek gesproken. Op de met regen doorweekte gras- baan behaalde Persian Darling een afgetekende overwinning, terwijl het tweede prijzengeld bij stalgenoot Be My Love terecht kwam. Een groot sukses voor trainer Joep Dekkers en de nieuwe volbloedeigenaar de Haagse slager Ger de Kroes. Bij de hengsten die de afstand slechts 0.7 seconde sneller aflegden bleek White Clover, eveneens in training bij Bertus Riem, ondanks het teleurstellende resultaat van Sweet Memory toch op een grote aanhang te kunnen rekenen. Teneinde met Patati Patata de pace te kunnen maken was vanuit België Jockey Francois Lepere overgeko men. Hij voerde zijn orders op voortreffelijke wijze uit en terwijl iedereen verwachtte dat na het in gaan van de laatste bocht" de Beüg zijn werk gedaan had, slonk zijn opgebouwde voorsprong nauwelijks. Tweede favoriet Stormklee werd door John Dodd nadrukkelijk uibge- nod'Lgdi zich serieus met het sped te gaan bemoeien, waarna ook Her.tk van der Kraats het tijd vond White Clover aan het werk te zetten. Op gesloten tussen White Clover en Patati Patata bleek Stormklee geen serieuze gegadigde voor de overwin ning. Ruim voor de finishpaal moest hij afhaken en was het een bekeken zaak dat de volbloeds van trainer Riem de kassa zouden laten rinkelen. De Nederlands-Belgische combinatie zorgde ervcor dat er dankzij winnaar White Clover en Patati Patata bin nen nauwelijks twee minuten bijna 9000.— van eigenaar verwisselde. Jan Leijendekker ZATERDAG De uitslagen \an de op Duindigt ge houden koersen zijn,Tr Ipharra-prijs1. Kamaro (J. Wage naar jr.) (1.29.-). 2. Korry Buitenzorg, 3. Karlna Dear. Toto w. 4.50, pl. 2.10, 1.50. 2.70, kop. 8.30, trio 145.90. Arga-prljs: 1. Kapteln Six (A. Suy- kerbuyk) (1.28.5), 2. Ivan van Barke. 3. Izmir. Toto w. 4.80, pl. 1.30, 1.20. 2.70. kop. 5,-. ZONDAG Crack-prijs: 1. Jos Westlandla (W. van Oeveren) (1.26.4), 2. Johannes Trlx, 3. Inteprlde. Toto w. 2.60, pl. 1.30. 1.90, kop. 8.80, trio 81.80. Wlmborn Wllma-prljs, le afd.: l.Eg- gerlk (J. Dodd), 2. Patrick, 3. Chris- tlane. Toto w. 1.80, pl. 1.20, 1.20, kop. 2.70. Allegheny-prljs: 1. Joke (E. Leeman) (1.26.2), 2. Ico R, 3. Ido van Alkestls. Toto w. 1.70, pl. 1.70, 2.70, kop. 9.90, trio 44.90. Evelyn Hanover-prijs1. litis Hol- landia (E. Schwarz) (1.25.5), 2. Hlno Contessa, 3. Famous Mac. Toto w. 3.30, pl. 1.40, 2.20. 1.70, kop. 7.-. Allouez-prijs: 1. Detra (M. C. Ver gay) (1.20.8), 2. Flfi Hanover, 3. CH van Rood en Noot. Toto w. 4.60, pl. 1.50, 1.70, 1.90. kop. 8.30, trio 83.20. Wlmborn Wllma-prljs, 2e afd.: I. 2. Wild Cat, 3. Be- 1.40, pl. 4.-. 2.20, kop. 18.50. Dutch Hanover-prijs: 1. Enterprise Hollandia (E. Schwarz) (1.22.9). 2. Dumas, 3. Beautiful Star. Toto w. 8.90. pl. 1.50, 1.20, 1.90. kop. 8.20 trio 67.80. Absyrtus-prijs1. Jubar Óaktree (R. Pools) (1.30.3), 2. King Areta, 3. Isls du Coq d'Or. Toto w. 2.20, pl. 1.10, 1.10, kop. 4.20. Wlmborn Wllma-prljs, 3e afd.: 1. Corrlen (D. Welss), 2. Melisse, 3. Ter- lenka. Toto w. 15.40, pl. 2.70, 1.60. 1.20 kop. 5.80, trio 459.90. Abdullah-Scott-priJs1. King Hol landia (E. Schwarz) (1.28.6), 2. Jo6é K, 3. Joquette. Toto w. 1.40, pl. 1.30, 2.40, kop. 7.80. Totalisator-omzet f. 267.009,-. gedeelde vierde plaats, het gesprek met het NOC over de reis naar het volgende voor Olympische toernooi in Augsburg, niet vergemakkelijken Toch heeft Nederland in dit toer nooi een geweldige prestatie gele verd. Van de negen wedstrijden werden er vijf gewonnen (België. Albanië, Zweden, Polen en Frank rijk). Een prestatie die in de historie van het Nederlandse basketbal niet ls terug te vinden en dat opent al leen maar mogelijkheden voor de toekomst. Al dan niet in Augsburg Nederland: Frank Kales 17, Har ry Kip 15, Hugo Harrewijn 14. Jan Dekker 6, Hesdy van Wilgen 6, Pie- ter van Tuyll 6, Eric van Woer kom 6, Kees Akerboom 4, Ruud Harrewijn 3 en Jan Sikking 2. "Zwevend" gaat Hugo Harre- wijn scoren. V. l.n.r. kijken Sagi (met open mond), Harry Kip en Mar gall toe. Spanje: Wayne Brabender 33, Clifford Luyk 29, Luis Miguel San- tillana 13, Juan Antonio Corbalan 8, Gonzao Sagi 8, Rafael Rullan 7, Francisco Buscato 2 en Carmelo Ca brera 2. Overige uitslagen: ZwedenFrank- -rijk 72—86 <39—40); Polen -Tsje- cho-Slowakije 7684 31—42); Bul- garije-ltalië 59—75 (30—33). Topscores van het toernooi: Bra bender 168, Luyk <Sp) 143. Zidek (TsJ) 130, Gilles (Fr) 125, Bonato (Fr) 124, Meneghin (It) 118 en Hansson (Zw) 117. Koeznetsov: gevangen? 1 ÈORBURG Wim Ruska (31) op de mat. Fel, agressief en vooral beweeglijk, Jiem tot een uitzonderlijk judoka maakt in de klasse van de veelal beer-logge zwaar- 'a ft ten. jjje beweeglijkheid stelt hem in staat uit het krachtenveld van de Russen te blij- aubewondert de Nederlandse hulpcoach Leo de Vries. ,,Die Russen zijn verschi'kke- l^trk: zag je hoe die Onasjvili, Ruska met één hand op afstand hield? Met één i fea dat tegen Ruska, ongelooflijk toch? En dan die Koeznetsov Volgens mij ze die man elk jaar eerst vangen na een langdurige jacht. Willem wint van rat; een groot kampioen ivbbel kampioen: een dag rist in het zwaargewicht e Ruska ook de titel alle •,ën. Ruska vormde dan 'gouden' uitzondering op 1 ropese judo-kampioen- n. Zijn (verwachte) me- vrachten het Nederland- al op vier, want half dichte?! Bosman en Eug- ïkten in hun klasse res- iijk naair verrassend zil- orons. de Fransen Möunier '■wicht), Coche midden- [J en de Oostduitser Höt- ijmiddengewicht) is het ze ook een titel mochten ren, de klassieke dubbel ka trok de meeste aan- Vooral omdat Ruska niet 5 mat stond: zaterdag en uit Japan 'nazeurende' me, gisteren onpasselijk eten van bedorven vis. De waarop Ruska die kwalen A, wekte vertrouwen voor C i-pische Spelen. Vooral in •vi0 der zwaargewichten, m terug naar zaterdag. Ruska vol zelfvertrouwen lat in de Voorburgse Vlie- ■lajjW, Koeznetsov is tegen in de halve finale De 1 en Rus dreunt schonkig weer. Onder de openge- judo-jas komt een drille- \irmassa bloot. Koeznetsov - met 'bol' hangende ar- pr de streep vanwaar hij .nenstander zal gaan be- Als een geconcentreerd ,/ic//er blikt hij naar l*Hij doet enige passen in richting en staart hem igend aan. Ruska ver- •rd verbloost niet, maar taalblamo terug naar de ie huiverig wordt gezien Frankenstein" van het e judo. Koeznetsov draait uusk om, ijsbeert weer. )rdt het hele jaar opge- n een kooi en hier losge- acht opeens nietige mid- raMekt Adri van Polanen, et ontzag. Ruska groet, lecht begint. Koeznetsov RU 'dt zich als een machi- lTu pikend-e stormram, die wongen gezicht Ruska verdedigende positie pro- dringen. .ittor Ruska heeft een ltonden geworsteld (als i?' en is bovendien be ier. Die souplesse gepaard Sn surplus van techniek in staat zelf aan te Een verrassende been- •ïu*kagt echter maar half [ïo$an net zo goed proberen "c omver te werpen, tot hij duidelijk op voOr- wint dan ook. in de kleedkamer, k en rustig. >rHet ele- 1ltan verrassing is erg be- f/V bij de zwaagewichten. Ik geloof wel dat ik daarbij in het voordeel ben door een grotere beweeglijkheid. En hij is natuur lijk kleiner: hij kon moeilijk bij me komen, met Onasjvili had tfc meer moeite". Ruska op de mat voor de fi nale tegen andere Rus Givi Onasjvili. Ruska heeft van hem al gewonnen in de voorronden, de Rus is teruggekomen uit de herkansingen. Via om. de Span jaard Ojeda die hem in dc halve finale op zijn hoofd heeft laten staan, maar terecht verliezer is verklaard. Ruska in de kleedkamer: „Nee, ik had geen voorkeur vuur een tegenstanderhoewel ik nog nooit tegen Ojeda heb gedraaid Overtuigend Onasjvili is een "oude bekende" op de mat. Daarom wordt het een schuif elgev echt. Twee mannen dansen trekkend en duwend voor 1000 paar ogen. Zoekend naar een voordelige positie. Ruska wacht af: zes, zevenacht minuten lang. Onasjvili wacht mee. Dan gaan beiden in de aanval.. Ruska het meest. Bij de hulpscheidsrechters valt na het duel echter geen be slissing: de hoofdarbiter wijst Ruska als Europees kampioen 1972 aan (zijn zesde Europese titel, een dag later verovert hij ook de ze vende). Op het erepodium knip pert Ruska langdurig ontroerd met de ogen, na het Wilhelmus stromen felicitaties binnen. "Een ware kampioen", zegt Leo de Vries. "Ik heb hem nog nooit zo overtuigend gezien". Ruska in de kleedkamer, de ont roering is verdwenen Een be nauwde zege? "Hum" zegt hij schouderophalend. En dan: "Ik heb hem ook vanmiddag al ver slagen: het zou dus gek zijn als de beslissing anders uitgevallen was. Bovendien: ik ben titelver dediger, dus als iemand van me wil winnen, moet hij met ruim verschil winnen. Daarom wachtte ik ook af tot de laatste minuten. Kijk, als die Rus achterstaat, gaat hij als een gek achter je aan ren nen. Het werd benauwd omdat ik me op zijn tactiek verkeek. Hij bleef "mee" afwachten, toen hij zijn coach: nog tweeënhalve mi nuut hoorde schreeuwen ging hij plotseling ook aanvallend lopen wroeten. Toen kwam ik in tijd nood. Eén van de hulpscheidsrech ters hief de witte vlag, ten teken dat hij Onasjvili winnaar gaf, zegt iemand. "Heb ik niet gezien", zegt Ruska bedaardEn hij stapt onder de douche. Ontdekkingen „Vaste prik natuurlijk die titel (s) vait Willem", zegt Leo de Vries, „maar er zijn ook ontdekkingen ge daan op dit toernooi. Adri van Po- lanen en Jan Bosman hebben voor al! 5aM Bürg De medaille-ver- s. Melnitsjenko (R'is) en K. Wer l 1 *an de Europese judokam- tus) toppen 11 >AG: 12 gewicht: goud: J. Coche i.l7; Iver: M. Gogalauri (Rus). 0- Ipacs (Hong) en A. Tsjoe- (Rus). iraargewicht: goud; A. Pa- I), zuver: J. Bosman (Ned), w f P' Eugster (Ned) en J. Solo- DfoM fgewichtgoud: W. Ruska ïilver: Onasjvili (Rus), brons, "totsov (Rus.), en S. Ojeda 10* juicht: goud; J. Mounier S. Soesiin (Rus), brons- Melnitsjenko (R"is) en K. Wer ner (O.-Did). Halfmiddengewicht: goud; Höut- ger (O.-Did) zilver: A. Novikov (Rus), brons: Talaj (Pol) en Ver- bhülsdonk (W-Dld). Alle categorieën: goud; Ruska (Ned), zilver: Brondani (Fr), brons- Novikov (Rus) en Hennig (O.-Did) goud: zilver; brons: Nederland 2 11 Frankrijk -2 1 - Oost-Duitsl. 1 2 Engeland 1 Rusland - 4 5 Hongarije 1 Polen 1 Spanje 1 West-DuiitsL 1 Door Paul de Tombe zal nog wel een woordje over ge sproken worden. Het wordt moeilijk omdat bij de Olympische Spelen slechts één judoka per categorie mag worden ingeschreven". Nog moeilijker wordt het omdat de NOC-eis voor uitzending „een plaats bij de laatste acht" voorschreef. Zo wel Eugster als Bosman voldeden daaraan. De winst van Bosman in de directe confrontatie kan daarom weieens zwaar gaan wegen. In de andere klassen is de keus niet zó moeilijk. Ruska is als wereld en tweevoudig Europees kampioen natuurlijk zeker van de München- reis, in de halfmiddengewichtklasse ie Budobond lang en hard moe ten vechten voor geblesseerde Eddy van der Pol en bij de lichtgewichten voor Karei Gietelink, die zelf maar één ronde vocht. Bij de middenge wichten tenslotte gaat de voorkeur laar „oude rot" Martin Poglajen, hoewel Leidenaar Adri van Polanen voortreffelijk voor de dag kwam. „Maar dat is dan alleen om de staat van dienst van Poglajen", meldt Leo de Vries, „niet om de resultaten van. dit toernooi" (waarin Poglajen in de poule uitgeschakeld werd dood la tere winnaar Coche). „Poglajen was eens tweede by een wereldkam pioenschap. En Van Polanen was wel sterk ln de teamwedstryden, maar vandaag lag hy er snel uit. Ver klaarbaar overigens: je kunt Je niet tweemaal binnen drie dagen op peppen naar een topprestatie Niet zeuren Van Polanen tuimelde in de derde ronde uit de middengewicht-stryd door de Hongaar Ipacs, later bron zen medaille-winnaar. Van Polanen: „In de laatste seconden ging ik in de houdgreep, terwyi ik een straatlengte voorstond. Erg Jammer. Je kunt na- tuuriyk zeggen: Je had meer moeten verdedigen, maar ik ben nou een maal een aanvaller en ik Judo graag mooi. Dat komt omdat Je op natio naal niveau de meeste tegenstanders wel kan hebben, zonder dat Je sterk hoeft te verdedigen. Je kunt Je risi co's veroorloven die Je op Europees niveau niet kunt nemen. Psychisch reageer Je op dit niveau ook anders. Je hoort Je coach roepen dat Je voor staat en Je wordt neryeus. Maar ach, Je gaat naderhand altyd naar oorza ken zoeken voor een nederlaag. Mis schien héb ik me wel teveel gecon centreerd to die teamwedstryden: misschien draaide ik daardoor wat minder laar dat zyn excuses ach teraf. En Je moet niet zeuren als Je een keer verloren hebt. Het hoort er nou eenmaal by. Punt uit..." AMSTERDAM Toen basketbalcoach René Mol na de wed strijd tegen Spanje zei: „Nederland is in dit toernooi een sport wagen geworden, maar er zijn nog steeds snellere auto's", ty peerde hij daarmee op juiste wijze het verschil tussen Neder land en Spanje. Het tempo van de Spanjaarden lag duidelijk hoger en de Nederlandse „sportwagen", die na een succesvol toernooi echt wel aan een servicebeurt toe is, moest direct al afhaken. Halverwege de eerste „ronde" had Spanje een beslis send gat geslagen (2710). Het oranjeteam zou nog wel iets inlopen (4939 bij de rust), maar kon de Spaanse .raceauto" niet meer bedreigen; 10279. Coach Mol toonde zich na afloop toch een tevreden man. Mol: „Wi.i hebben een goed toernooi gespeeld en we liggen nu op het tempo var Polen en Frankrijk. Spanje is echter een Europees topteam en het zou tr gek zijn als we een dergelijke ploeg nu al zouden kunnen bijhouden. Ik weet zeker dat als wij meer van der gelijke wedstrijden spelen, dat we dicht tegen de Europese top aan ko men. Het materiaal is er voor". Luyk Brabander Overigens blijft de vraag, wat er van de Spanjaarden zou zijn gewor den. wanneer er niet twee genatura liseerde Amerikanen in de ploeg zouden hebben gespeeld. Het tandem Clifford Luyk/Wayne Brabender eiste ook zaterdag weer de hoofdrol len voor zich op. 62 van de 102 pun ten waren afkomstig van deze twee Door Jan van der Nat mensen. In de g ehele finalepoule scoorden zij bijna de helft van het totaal aantal Spaanse punten (311 van de 633). René Mol begon met een verrassende basisopstelling: Van Tuyll, Van Wilgen, Kales, Akerboom en Ruud Harrewijn. Vooral het op stellen van Pieter van Tuyll ver baasde iedereen, want de 2.10 meter lange Leidenaar was drie wedstrij den niet van de bank geweest in verband met vormverlies en lastige blessures. Verzorger Ben Tap: „Zijn pink van de rechterhand is ge kneusd en hij heeft een spier ge scheurd". Dit in aanmerking geno men speelde Van Tuyll een goede wedstrijd. Zeven maal pakte hij de van het bord terugspringende bal (even vaak als Harry Kip) en hij scoorde zes punten. Ook Hesdy van Wilgen speelde een goede partij. HIJ scoorde eveneens zes punten en gaf verschillende goede passes. Frank Kales Spaanse coach Diaz Miguel ko het zich permiteren om én Braben der én Luyk af en toe even rust te geven, want de voorsprong was groot genoeg. Frank Kales speelde na de hervatting een opvallende rol. Veertien punten achter elkaar kwa men van de hand van de Neder landse aanvoerder en daarmee bracht Oranje de achterstand terug tot twaalf punten: 79—67. Lange tijd bleef de achterstand elf A twaalf punten. In de slotfase nam Spanje opnieuw afstand van de ver moeide Nederlandse ploeg. Vooral Kees Akerboom bleek aan het eind van zijn krachten. Hij scoorde slechts vier punten, terwijl zijn toer- nooigemiddelde boven de vijftien punten ligt. Dertien seconden voor het einde bracht Clifford Luyk het honderdste punt op het scorebord. Vlak daarna zou hij nogmaals sco ren: 102—79. Deze nederlaag zal ondanks de treffelijk gedraaid. Van Polanen tij dens de teamwedstryden, Bosman by de halfzwaargewichten. Het is na tuurlek zeer fraai, als je hier door dringt tot de halve finale nadat je zoals Bosman een tijdje tegen de top hebt aangehangen." Halfzwaargewicht Jan Bosman stak dan ook in voortreffeiyke vorm. Via winst op de Portugees Miguel, de Zuidslaviër Bajcetic, de Oostduitser Stock en de Engelsman Parisi werd hy poule-winnaar. De prestigestryd tegen Ernst Eugster besliste hy in de halve finale ook al in zyn voordeel, de 19-Jarige Engelsman Parisi (even als Eugster via de herkansingen ver der gekomen) reikte tenslotte toch naar het goud. Een fout van de coach van Bosman, die zyn aanval lend sterke pupil defensief naar een scheidsrechterluke beslissing liet toe draaien. Dat pakte verkeerd uit, maar ook het zilver van Bosman was niet verwacht. De naam van Eugster stond al „genoteerd" voor het ticket naar de Olympische Spelen. „Maar kunnen Bosman nu moeiiyk meer thuislaten", vertelt De Vries. „Daar Wim Ruska slaat van ont- bij zijn huldiging als Europees roering de hand voor zijn gezicht I zwaargewicht kampioen 1972.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11