REDT DE LAATSTE ZEEARENDEN Financiële problemen ondergraven kabinet s Afgekeurd? Hij is gek zeggen ze al gauw Beschaafde weggebruiker9 wordt lid van RV-liga West-Europa heeft er nog slechts acht Door loop van den Berg [ATERDAG 13 MEI 1973 Zelden na de Tweede Wereldoor- jog heeft een regering zowel en go grote financiële problemen ge iend als het kabinet-Biesheuvel. Alleen vlak na de oorlog was de si tuatie nog een stuk ernstiger, maar ge was toen in zekere zin ook een voudiger. Inmiddels echter is de economische situatie en boven dien de regulerende taak van de overheid zoveel ingewikkelder ge worden. dat maatregelen van het type-Lieftinck onmogelijk zijn ge worden. Een nota over de gevolgen van 'ongewijzigd beleid" (let wel: on gewijzigd bezuinigend beleid van de soort die we nu kennen) af komstig van het departement van Financiën heeft aangetoond, dat we te rekenen hebben met een be grotingstekort in 1973 van 2 tot 2.5 miljard gulden. Als de afzonder lijke ministers het beleid voeren, dat ze het liefst zouden willen, dan jou het tekort blijkbaar zelfs on geveer 3.5 miljard bedragen. Vo rig Jaar kon de nieuwe minister van Financiën, Nelissen, het gat nog dichten door uitgaven uit te stellen en een aantal problemen voor zich uit te schuiven. Nu moet rigoureus "het mes erin", maar waar en hoe? Laten we proberen een aantal factoren op te noemen, die kun nen aanduiden waar de proble men liggen. Dan zal ook blijken, voor welke enorme politieke pro blemen deze regering staat. Pro blemen, die voor dit kabinet wel eens te zwaar zouden kunnen zijn. Inflatie Ten eerste te er het verschijnsel van de omvangrijke inflatie der laatste Jaren. Prijzen en lonen stegen aanzienlijk meer dan ae groei der produktiviteit. De pro- duktiviteit is sinds 1970 relatie! zelfs teruggelopen. Nu gaat het er hier niet om aan te tonen waar die Inflatie vandaan komt. Wel ziln de consekwenties voor de over heidsbegroting hier van belang. Die zijn tweeërlei: doordat samen met de algemene loonstijging de ambtenarensalarissen automatisch mee omhoog gaan, krijgt ook de overheid te maken met enorme uitgavenstijgingen, ook al wil- zigt ze haar beleid helemaal niet. De tweede consekwentle is, dat dé overheid als (grote) koper van goederen en diensten veel meer moet betalen voor hetzelfde pak ket dan bijvoorbeeld vijf Jaar ge leden. Vandaar alleen al de roep om matiging in lonen en prijzen. Geldstroom Een tweede ermee samenhan gende oorzaak van de problemen is. dat de overheid financieel ver antwoordelijk te voor beleidssecto ren, waarin ze maar gedeeltelijk zelf kan ingrijpen. De geldstroom valt veel minder te controleren dan men wel gelooft. Dat hangt samen met de typisch Nederland se structuur van beslissen, waarbij allerlei verzuilde organisa ties en instellingen betrekkelijk autonoom te werk kunnen gaan. Vooral in onderwijs en welzijns zorg is dat het geval. Maar ook in andere sectoren kan de overheid gedurig voor voldongen feiten worden geplaatst. Nu had tot voor kort de regering een soort pressiemiddel, waarmee ze althans de politieke partijen en de daarmee bevriende sociale or ganisaties, een tikkeltje in de hand kon houden. Dat gebeurde door de zogenaamde Zijlstra- norm. Deze gaf aan hoeveel ruim te de overheid er jaarlijks bij kreeg zonder nieuwe extra-belas- tingen te hoeven vorderen. Hier komen we dan bij de derde oor zaak van de huidige financiële ellende: die ZIJlstra-norm werd steeds berekend op ongeveer 6 pro cent, wat de laatste Jaren op zich zelf al te veel was. Een percentage van 4,3 procent zou exacter zijn ge weest. Maar de situatie is nog ern stiger: vasthouden aan die op zich zelf gezonde norm zou betekenen, dat men het ongewijzigd beleid er niet eens meer mee kan bekosti gen. De norm is dus tamelijk moeilijk hanteerbaar geworden. Het vierde probleem blijkt de inflatiecorrectie te zijn. De terug gave van door de inflatie te hoog opgelopen belastingen is veel duurder dan men eertijds gedacht heeft. De oorzaken daarvoor zijn nogal ingewikkeld, maar het komt er op neer dat de regering voor de inflatiecorrectie in de komende drie Jaar maar de helft ter be schikking heeft, van wat ze wet telijk verplicht is terug te geven. Er moet nu dus betaald worden uit fondsen die voor collectieve voorzieningen bestemd waren. Wel iswaar staat de wet de minister toe om maximaal 20% in te hou den, maar daar redt hij het na tuurlijk niet mee. De vijfde oorzaak vormden de sociale uitkeringen. Weliswaar be taalt het bedrijfsleven het leeu wenaandeel in de premies, maar de overheid moet tot nu toe nog steeds bijspringen, zowel bij de AOW als bij andere voorzienin gen ten behoeve van haar eigen werknemers, de ambtenaren. Nu kan de regering eventueel bepa len, dat voortaan werkgevers en werknemers die premies maar helemaal zelf moeten betalen. Maar dat komt er op neer. dat die verhogingen waarschijnlijk wor den doorberekend in lonen en prij zen. Iets waar we, gezien de in flatie, niet te veel van moeten hebben. Tenslotte de zesde oorzaak: of er nu bezuinigd wordt of niet, de overheid is eenvoudig gedwon gen om nieuwe taken aan te pak ken en op allerlei plaatsen bij te springen. Dat lukt lang niet altijd ten kosten van andere uitgaven, ook al probeert dit kabinet het wel. Uiteraard zijn er voor al deze problemen wel oplossingen denk baar. Soms echter maak Je het ene probleem groter door het andere op te lossen; in andere gevallen tref fen op zichzelf effectieve maatre gelen bepaalde groepen onevenredig hard. Tenslotte moeten maatrege len die op zichzelf gerechtvaardigd zijn, worden ingeslikt wegens poli tieke onhaalbaarheid. Doorhakken Elke beslissing, elk noodzakelijk doorhakken van knopen, is eeD zware politieke beslissing en het is maar de vraag of deze regerings combinatie daartegen zal zijn op gewassen. Nu al is de stemming voor de regering niet bepaald gunstig Haar informateur, prof. Steen kamp. heeft haar al voor de voe ten gelopen met eigen beleidsvoor stellen. Het aantal confessione le parlementariërs dat zich aan de heel beperkte bezuinigingen van dit Jaar groen en geel ergert, wordt steeds groter. Tenslotte laat het NKV in Ruim Zicht weten in dit kabinet weinig vertrouwen meer te hebben, gezien de problemen waarvoor het staat. Vooral 'n mo tie van wantrouwen" uit deze hoek is voor het kabinet nogal gevaar lijk, Juist omdat ze komt uit een kring, die banden heeft met een der regeringspartners (de KVP), ook al zijn die de laatste Jaren een stuk losser geworden. Bovendien en misschien te dat nog het belangrijkste punt naar Nederlandse maatstaven en tradities te de parlementaire oppo sitie te groot voor de problemen, waarvoor de regeringscoalitie staat. Zulk soort problemen zijn we ge wend „op brede basis" op te lossen zonder 'n omvangrijke oppositie in de Kamer, die alle irritaties en on genoegen in het land kan kanalise ren en aan de regeringspartijen al le mogelijkheid tot openlijke kritiek ontneemt Is het een wonder, dat vooral in de confessionele partijen heel wat mensen rondlopen met de gedach te aan terugkeer der socialisten in de regering? Is het een wonder, dat velen in de politiek met heimwee terugdenken aan vroegere tijden, toen grote problemen werden opge lost met steun van alle grote par tijen en zonder een opoositie, die de kans krijgt de toch al in elkaar zakkende christelijke partijen het leven nog eens extra zuur te ma ken? Ons milieu is vuil. Dat weten we nu zo langzamerhand wel. Je leert er mee leven. Je moet wel. Zo lang als het nog kan. Dertig jaar, veertig jaar? Wie weet nog wel een eeuw. Of nog langer. t Zal onze tijd wel duren, ür wordt trouwens veel aan gedaan. Aan het redden van ons milieu. !r zijn veel hoopgevende tekenen. Iet rapport van de Club van Rome —«bijvoorbeeld vliegt in Nederland d« oekwinkel uit. Een bestseller! Scholieren vechten voor een schone 'echt. hegroepen die het tegen de mi- ieuvervuüing opnemen komen en 7ie weet zullen we voor het te laat een paar dingen gaan inzien, foor de grootste roofvogel van Vest-Europa, de zeearend, te het al laat. er moet een wonder gebeuren n wonder dat onze mentaliteit en aanzien van ons milieu zo om- urnt dat er weer hoop is. foor mens en dier. En, om een be de zeea- innetje te maken, end. Want daar zijn er nog maar acht ran in West-Europa. Oké. in Noor- pfij regen vliegen er nog pakweg twin- Ti ig. Zweden telt er nog acht Finland zijn er nog twee of drie B.|Dok in Siberië moeten paar zitten. houdt het mee op. njpt)ip vier overgebleven paren Vest-Europa hebben hun territo- :l. Door Kees Haak rium in Sleeswijk-Holstein Vorig jaar kwamen drie van de vier pa ren nog tot broeden. Er kwam zelfs een ei uit. Het Jong kon een paar weken later ongestoord uitvliegen, maar het is zeer de vraag of het nog leeft. Vergiftigd De andere paren brachten zoals de laatste Jaren steeds het geval is steriele eieren of doodgeboren em- ryo's voort. Dr. J. H. Koeman van het Instituut voor Veterinaire Far- moclogie en toxicologie in Utrecht stelde vast dat DDT de oorzaak te van het niet uitkomen van de eie ren. De zeearend leeft van levende prooi Hij vliegt laag over het wateropper vlak om vis te vangen, maar hij Jaagt ook op zoogdieren (konijnen, zelfs vossen) en op vogels. Prooien die zich hebben volgevreten met vergiftigd voedsel. Pesticiden land- bouwvergif at de vruchtbaarheid van de zeearend aantast. Zodat er nauwelijks hoop is. Zeker niet wanneer men weet dat er nog een minstens zo ernstig ge vaar voor deze meest bedreigde roofvogelsoort op de loer ligt. Een gevaar dat nog geen twee weken geleden op de loer ligt. Een gevaar dat nog geen twee weken geleden uiterst rampzalig toesloeg. Eind april jl. werd in Sleeswijk-Holstein een arendshorst (nest) waarin een paar aan het broeden was leegge roofd. De eieren werden meegeno men en het enige dit jaar geboren Jong werd de nek omgedraaid. De moordenaar, vermoedelijk een han delaar in zeldzame vogeleieren, is spoorloos. Zijn gruwelijke daad kan heb niets hebben opgeleverd, omdat de broedsels al zover gevorderd wa ren dat het uitblazen van de eieren mislukt moet zijn... De moord betekent dat het met de nog i n West-Duitsland levende arendstand wel is gebeurd. De acht overbleven exemplaren zijn al in de veertig en als ze nog vruchtbaar zijn. blijven ze dat niet lang meer. Nog even en de zeearend is uitge roeid. want pogingen om dit dier in gevangenschap te fokken zouden tot op heden zijn mislukt. Vogelwacht Alle hoop is daarom gevestigd op de vier paren in Sleeswijk-Holstein Ze worden dan ook dag en nacht bewaakt door vla Panda-nieuws, het orgaan van het Wereldnatuurfonds. gemobiliseerde vrijwilligers die merkwaardig genoeg voor het me rendeel uit Nederland komen. De oproep vond hier het meeste weer klank. Bij PTT'er Hans Kuiper (27 en student heoretische mechanisme Harry Oonk (27), beiden uit Zoeter meer. bijvoorbeeld. Ze zijn net te rug van een week vogelwacht i) Sleeswijk. Op het territorium van de laatst i acht hadden ze de beschikking over een door het Wereldnatuurfonds be schikbaar gestelde caravan. Hans Kuipers: „Veel meer dan w toeristen en wandelaars op een af stand houden konden we in doen". Waa rde nesten zich precies bevinden in Sleeswijk-Holstein hou den de twee die binnenkort weer een weekje wacht gaan draaier angstvallig geheim. En terecht: „Anders krijgen wt daar toestanden zoals hier ontston den rondom de gier van Dongen. Andere dieren Elk jaar dat de acht nog leven is meegenomen. Harry Oonk: „Die zeearenden zijn niet meer te redden. Maar ander dieren die ook uitgereoeid dreigen te worden misschien nog wel"- II" DEVENTER 't Verkeer in Europa Alweer zo'n vereniging, denk Je dan, jBist elk jaar honderdduizend doden. «De twee miljoen gewonden hebben ^feeluk gehad. Schadeexperts ramen „oogst" op miljarden guldens. ...Vernietigende getallen, die alleen ^ÓOfmaar groter worden. Tijdschriftenuitgever H. H Warrink uit Markelo is daar zo verdrie- m, dat hij de Rijd Verantwoor delijk Liga heeft opgericht. Ce toe komstige leden zullen herkenbaar tan een vignet op de autoruit, dat hen verplicht tot zelfbeheersing verdraagzaamheid op en langs de RV-Liga springt eruit tus sen al die ijveraars voor veilig ver keer. Waarink heeft namelijk een truc uitgedacht, die de automobilist tot en beter leven zou kunnen dwingen. Dat foefje zit 'm in dat vignet, dat de autobestuurder uit zijn anonimi teit haalt. Andere weggebruikers weten, dat de man of vrouw in de auto voor hen tot de nette rijders wil worden gerekend. De „gemerkte" chauffeur zal het daarom niet in zijn hoofd halen de verkeersregels te overtreden, want dan staat hij voor de buitenwereld voor schut Priester Het is net als een priester in ambtsgewaad", vergelijkt Liga-voor zitter Warrink. „als hij met dat kleed aan de straat opgaat, moet Je krijgt macht. Je kan Je laten hij zich als priester gedragen. Ne tjes dus. Maar met een zwembroek aan kan hij in een lantarenDaa' klimmen. Niemand zegt er wat van, omdat hij niet als priestr wordt herkend. Zo zal de door het vignet herkenbare automobilist zich dom weg geen waaghalzerij kunnen per mitteren". Dolle toeren op de weg. di tot de dag van vandaag met droeve regel maat worden uitgehaald. De menta liteitsverandering, die de mens on dergaat zodra hij achter het stuur klimt, is opmerkelijk. Agressiviteit en geldinsdrang owrden overheer sende karaktertrekken. „Met een aantal pk's onder Je benen ben Je wat", ervaart Warrink. „je hoeft mar op een pedaal te drukken en gelden". Sociologen en psychologen hebben zich in dit verontrustende ver schijnsel verdiept. Het zijn de men sen. die de brokken maken, niet de auto's. En toch, stelt prof. dr. W. Buikhuisen uit Groningen, spreken wij over een auto, die van rechts komt en niet over een automobilist, die van rechts komt. De mens in de auto wordt niet her kend. Hij is bovendien naamloos Gegevens, die het verantwoordelijk heidsgevoel nu niet meteen aanwak keren. Daarom moet de anonimiteit in het wegverkeer worden opgehe ven. vindt de Duitse socioloog Hel mut Schelsky, er moet een einde komen aan de guerrilla op de weg door als mens tegenovr mens te gaan staan in plaats van als auto tegenover auto. Dat schept verant woordelijkheid. Met het vignet van de RV-Liga krijgt de automobilist een naam. Hij verplicht zich verantwoordelijk te rjiden. Hij houdt zich aan de verkeersregels", weet Warrink, „er is bijvoorbeeld met fotoapparatuur ge teld, dat per week zeker duizend mensen door een bepaald rood licht rijden. Een lid van de Liga stopt bij geel. Daarmee corrigeert hij ook andere weggebruikers Verder zal hij ver draagzaam zijn. Hij geeft andere mensen de kans in te voegen om maar eens wat te nomen". RV-Liga-leden zijn niet alleen aos- tels op de weg, maar ook erlangs. Ik ben een natuurliefhebber", be lijdt Warrink. „automobilisten kwakken alle mogelijke rommel in de sloot of in het bos. Vaak doen i willen leven. Het heeft geen zin d« ze dat niet eens bewust. Wij zullen burgemeestr, de politie en de amt©* het nooit doen en we proberen an- naar maar van alles de schuld te deren te corrigeren. We willen de geven. Je moet ook zelf een stuk mensen een beetje opvoeden". j verantwoording durven dragen". Niet iedereen kan dan ook lid wor- RV-Liga. Warrink Ontzeggen In de strijding van de milieuver ontreiniging. Warrink en zijn vol gelingen züllen, als het ook maar even kan, zelfs de auto thuis laten staan. „We ontzeggen de kleine man de auto niet", verduidelijkt Warrink, „maar er zijn van die kleine dingen, die Je fietsend of lo pend kan doen. Het is beter voor ons en voor de ander. Het is alleen een zelfoverwinning om het te doen". Idealisten, dat moeten ze wel zijn, de aanstaande leden van de RV-Li ga. „Mensen, die nog in deze werel spreekt over een milde ballotage. „De mensen kunnen zichzelf selec- tere Wie met een stevige borrel op achter het stuur kruipt, wordt geen lid. Men zal van een bepaalde men taliteit, van bepaalde ethische nor men moeten getuigen. Het begeleiden van de medewegge bruikers vraagt immers een duide lijke persoonlijke benadering, maar natuurlijk kan die ook van de bankwerker, de verpleegster of de huishoudster komen. Van elke nette automobilist in principe". Gelukkig zijn dat er ook nog een heleboel. Zon honderdduizend 18-Jarige Jon gens stappen jaarlijks het voorpor taal van de militaire dienst binnen; te worden dan zoals dat heet „inge- keurd". Dat gebeurt meestal in een wat morsige, voor andere doeleinden *1 lang afgekeurde lokaliteit, een oude school of kazerne bijvoor beeld. Door j Rob Schouten Allemaal doen zij een plas in een 'lesje, halen ze diep adem voor het iöntgenscherm en laten hun borst- onivang meten. Daarna vullen ze Ragtniijsten in waaruit later met verrassende eenvoud zal worden op gemaakt wie aanleg heeft voor zandhaas, kok. schrijver enzovoort. Ook worden Gezag en Leiderschap op baste van de door Freud aange reikte wetenschap voorlopig uitgese lecteerd. In de zeef Resultaat: een derde deel van Neerlands mannelijke Jeugd blijft in de keuringszeef steken. Ze vol doet niet aan de gestelde nonnen. Maar van de Jongens die wèl in het uniform worden gehesen mogen er zo'n veertienduizend het na enige tijd weer uittrekken, waarvan rond de tweeduizend omdat ze de begeer de, gevreesde, magische S-5 hebben gekregen. Volgens generaal-majoor arts Bake- ma zegt een (S) stabiliteit -5 eigen- Lijk niets. „Het is een indelingssy steem, bedoeld om grote massa's functioneel te kunnen indelen. Een S-5 kan zijn „krankzinnigheid". Het kan ook slaan op een doctor in de sterrenkunde, die zich bijzonder vreemd gedraagt. Intussen kan hij een internationaal bekend geleerde zijn". Maar Juist het fedt dat die S-5 niets zegt, zit de Vereniging van Dienstplichtige Militairen dwars. Secretaris Bart Poiesz in de Utrecht se Hojelkazerne. waar de VVDM van rijkswege onderdak geniet, zegt: „De maten zeggen al gauw, hij heeft een S-5. dus hij is gek. Maar het kan ook nadelige gevolgen hebben voor een carrière na de dienst". De kleine, baardige Jurist is zich ervan bewust dat dit probleem de meerderheid van de „maten" waar schijnlijk weinig aanspreekt. Som mige S-5'n van het slag „langharig werkschuw tuig" zal het zelf ook geen lor kunnen schelen. Toch ziet hij het als een stuk belangenbehar tiging om de kwestie van de S-5 eens krachtig aan te pakken. Elke lichting „Want", zegt hij, „bij elke lichting raken er meer tussen de raderen". „Een twee Jaar geleden kon Je nog wel een baan krijgen, maar met die gespannen arbeidsmarkt nu ligt dat anders. De groep neemt dan ook toe die zegtik probeer me in dienst maar aan te passen, want Je weet 't straks niet. Maar de span ningen nemen in dienst ook toe". Om de mythe van de S-5 dood te maken is het volgens Poiesz nodig dat de huisarts van een afgekeurde dienstplichtige op verzoek alle gege vens die tot die afkeuring hebben geleid te horen krijgt. HIJ kan dan misschien voorkomen dat een solli citatie onnodig op het simpele fait van een S-5 afketst. Belangrijker nog vindt Poiesz dat voorkomen wordt dat Jongens in dienst op grond van geestelijke onevenwichtigheid moeten worden afgekeurd. „De zeef is te groot", zegt hij. „In België wordt maar 1.5 procent naderhand afgekeurd. Hier 14 procent". In België duurt de inkeuring echter drie dagen tegen hier maar één. De psychische keuring van elke dienst plichtige neemt in ons land zelfs niet meer dan drie minuten in be- Risicogroepen Poiesz: „Dat is te weinig om de zo genaamde risicogroepen er uit te halen. Dat zijn bijvoorbeeld de so ciaal zwakken, waarbij veel gezins moeilijkheden zijn. Pa aan de drank en ma in de prostitutie. Hun gegevens komen niet uit de verf". Een andere kans op conflicten ont staat doordat er vaak een hele tijd verloopt tussen de keuringsdag en de opkomst in dienst. Soms te er In die tussentijd een verandering van denkrichting, waardoor de nieuwbak ken recruut eigenlijk niet meer in t leger past. En dan is er nog de groep die niet is „doorgegroeid", „HU gaat een afwijkend gedrag ver tonen", zegt Poiesz, „dat klinkt gek, maar een knaap kan bijvoorbeeld niet aan autoriteit wennen. Alles bU elkaar genoeg redenen voor Bart Poies* om de minister van Defensie een •.bijzonder onzorgvuldig personeels beleid" te verwijten. Een ruvel dat binnenkort door een werkgroep van de VVDM. waarin artsen, sociologen en andere deskundigen zitten, open- "Jk aan de kaak zal worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7