Eén op 4: demp de Nieuwe jezers schrijven - voor 't laatst - over de Nieuwe Rijn M LEZERS SCHRIJVEN OVER ANDERE ONDERWERPEN Uitslag van onze mini-enquete ik schiet Zwarte Pad (en) Lege huizen Overal altijd warm met cv Strijd gaat door LEIDEN Vandaag zetten we een punt achter de mini- enquette, die in „Binnenstad onder de loep" werd inge steld. In grote lijnen blijkt daaruit, dat één op de vier de Nieuwe Rijn in de binnenstad van Leiden gedempt zou willen zien. 1] innenstad nde e loep oor ms ans Melkert iyt« ,ke; ;raj Oto Holvast ekenrng x>p Walenkamp De enquete Is natuurlijk geen maatstaf, want een aantal van vierhonderd is niet toonaangevend. Tooh was ik blij met dit aantal „vrijwillige inzenders," omdat eruit bleek, dat er belangstelling is voor zaken, die de binnenstad betreffen. Negentig procent van de inzenders gaf Leiden als woonplaats op. Eén schreef als woonplaats: „helaas Lei den". Degenen, die vóór demping kozen, kwamen voor verreweg het grootste deel uit Leiden en met name uit de binnenstad. Enkelen uit de omgeving: drie uit Oegstgeest en één uit Leiderdorp, Warmond. Rijnsburg en Lisse. Bij de „tegenstemmers" kwamen er 36 uit de regio (19 uit Oegstgeest, 5 uit Leiderdorp, 3 uit Valkenburg, 2 uit Voorschoten, Rijnsburg en Warmond, 1 uit Lisse, Voorhout en Wassenaar) en één zelfs uit Scha- gen. Heel wat inzenders hadden niet alleen het formuliertje ingevuld, maar daarbij brieven gestuurd, die in onze rubriek „Lezers schrijven" zijn afgedrukt. Vandaag de laatste, want we moeten er eens mee op houden. Ook op of bij de formulieren ston den „kreten". Een bloemlezing eruit: Bij de „voorstemmers": „Onmid dellijk dempen voordat het te laat is". „Het is niet tegen te houden,". „Alleen van Zijlsingel tot Gangetje", viermaal „Ook de Oude Rijn dicht". „Onze kleinkinderen doen het zeker". „Ook de Herengracht", „Vol komen eens met J. J. Bekker" <U weet wel. de lezer, die zich ontpopte als mijn tegenstander en die mij als stadsredacteur het recht ontzegt mijn mening te uiten, omdat ik in Oegstgeest woon. Krijg ik in Lei den zo'n huis als daar?). Bij de „tegenstemmers": be lachelijke enquete," „Heeft het wel zin. Ook voor de Witte Singel heb ben we tegengestemd," „Levendaal is nu afschuwelijk", „Weg met de rij dende conserveblikken," „Schanda lig idee," „Ik ben autobezitter". Nog enkele langere uiteenzettin gen: A. van Ulden uit Leiden schrijft: Ik ben voor demping mits behoud Korenbrug en Visbrug. Het lichte verkeer kan er onder door. waardoor veiliger kruising. Amsterdam en Rotterdam zijn ons al lang voorge gaan (Damrak, Rokin. Coolsingel, Schiekade). De resultaten mogen gezien worden. Verder Boommarkt- school en Palthe plus het oude post kantoor verwijderen. Universiteit naar de Langegracht. W. de Rooy uit Leiden: Brede rijbaan in het midden onder de Korenbeurs door. Brede trottoirs en fietspaden en veel aanplant. Mare ook dempen tot Rijnsburgersingel. Daarmee zijn we allen gebaat. Toejuichen H. Rlihler uit Oegstgeest (43 Jaar Leidenaar geweest) tenslotte: Nog meer grachten dempen is „misda dig". Ik zou het toejuichen als het plan van Cornells Schepel om van Leiden een Venetië te maken kans van slagen zou hebben. Eindelijk een stem van de andere kant. Tenslotte de tot gisteren bijge houden telling: tegen demping: 293 vóór demping96. 7eel grachten dempen ars?; werkgroep leefbaarheid en 'ev< sverfraaiing heeft bij monde haar voorzitter, een heer uit rschoten, over de moeilijkheden ;eteiver^eer en parkeren in Leiden ,eg breven en geeft daarbij een op ing en wil ons een leefbaar en voortoveren t.w.: •smf'één grachten dempen, want ivordt een verschrikkelijke situ- Vèl de Lange Mare openbreken 5Clll laggeren)dus een gracht er- "wèl zonneplankiers! in het [ewater en in de Rijn bij de .^straat plaatsen. twHet oude postkantoor zou met ee2 en afvoerwegen naar de Bree- rad a (sic) een uitstekende par- garage zijn. Indergetekende heeft nog nooit iel nonsens tegelijk bij elkaar zen. Mijn antwoord in tele- styl is als volgt: 'el méér grachten dempen, it ik ben bevreesd dat als wij voorbeeld van ons voorgeslacht volgen, er verschrikkelijke si- es ontstaan, gezien de te ver- Ihten enorme toename van het H< ter. Mare openbreken is Jrlijke nonsens. Zonneplankiers voor parkeerge- 'aafnheid. Van het oude postkantoor par- irgarage maken met extra aan- iet(|afvoerwegen naar de Breestraat. is levensgevaarlijk). ben geen voorstander van ersk kostbare parkeergarages. Als ze er toch moeten komen, zeker niet in de Driessenstraat en ook niet in of naast de Hartebrugkerk. Wel ware te overwegen midden in de stad het oude post- en telegraafkantoor in te richten als parkeergarage met in- het uitritten naar de gedempte Apothekersdijk en de school Boom- markt af te breken. Ik ben een voorstander van in vele winkelstraten parkeermeters te plaatsen (éénrichtingsverkeer). Het lykt mij de hoogste tijd om de werkgroep leefbaarheid Leiden op te doeken en de voorzitter, die uit de vergaderingen klapt, terug te sturen naar Voorschoten om wat uit te blazen. Voor het overige blijf ik van me ning dat vele Leidse grachten moe ten worden gedempt of overkluisd. In dit laatste geval zal Rijnland moeten by dragen in de méérkos- ten.. P. J, VAN HOEKEN, VAN 'S GRAVENPOLDER, LEIDEN. Verkeer uit binnenstad Ik heb de rubriek „Lezers schrijven" over het wel of niet dempen van de Nieuwe Rijn ge lezen. Wat my opvalt is dat het al leen personen zijn, die veilig en zonder hinder van de als autobus omgebouwde walsen van 6 uur tot 24 uur last hebben, en ook dat niet-Leidenaars zich bemoeien met deze aangelegenheid. Verder zie ik het zo dat waarschijnlijk de meeste tegenactie komt van inwoners bo ven de 60 Jarige leeftijd, maar wanneer deze lagen demping-stre- vers nu eens een aanslag van de gemeente Leiden kregen, bedoeld als bijdrage in onderhoud van bruggen en walkanten, wat zou hun inzicht dan zijn? En wil men dan toch deze grach ten handhaven, dan alle verkeer er uit, behalve de noodzakelijke be voorrading. Alleen moet de ge meente wel zorgen voor bewaakte parkeergelegenheden, uiteraard te gen betaling. Zoals in andere ste den le uur f. 0,50, 2e uur of gedeel te daarvan f. 0,25, 3e en 4e uur of gedeelte f0,15. Deze parkeerterrei nen zijn er al, met name, Driesen straat, bij het postkantoor, Garen- markt en kan iets dergelijks te creëeren zijn bv. Schuttersveld of achter molen De Valk op alle plaatsen die zonder de binnenstad te doorkruisen bereikbaar zijn. Maar dan ook het busverkeer er uit, met uitzondering van één bus lijn. Dan noem ik bv. lijn 15 van Morskwartier naar Hoofdstraat in Leiderdorp. Deze bus neemt reeds alles op wat van Lage Rijndijk, Zijlsingel, Levendaal en heeft een halte Korevaarstraat. De bus kan dan alle passagiers opnemen uit Leidschendam, Voorschoten en met onderling overleg ook de mensen van de firma Langhout, de N.A.L. en West-Nederland. Resultaat is dat vóór het Stad huisplein geen 10, maar 1 bus stopt. En er zal veel minder reparatie aan straatwerk nodig zijn. Ik geloof dat alle ingezonden stukken geen waarde hebben, ge zien de ongewijzigde toestand van de Nieuwe Rijn van Hartesteeg tot Hoogstraat. Dat houdt voor mij in dat noch burgemeester en wethou ders noch geüniformeerde toezicht houders er iets tegen ondernemen en alle ingezonden stukken als een lachertje zien. J. I. TIEROLP, LEIDEN. Onverstandig gezwets Eerst wilde ik reageren op al dat onverstandig gezwets over het dem pen van grachten in Leiden. Maar er bestaat een spreekwoord, „Spre ken is zilver en zwijgen is goud". Hopende met een verstandig stadsbestuur te doen te hebben zal ik mij verder niet boosaardig uit laten. Gezamenlijk en eendrachtig Het stukje „Leer zien" van de heer Delforterie in ons blad van 5 mei J.l. is wel kort, maar geens zins krachting. Zoals gewoonlijk bij dergelijke tirades, „ik vind dat mooi". Meningen of ervaringen van anderen tellen niet mee. Toevallig ben ik in de Jaren der tig bewoner geweest van het Le vendaal. Ik kan mij de Zijdgracht (nu Korevaarstraat) nog als de dag van gisteren herinneren, ter wijl de Schooiersbrug op „kruis punt" Levendaal—Geregracht nog in mijn geheugen staat gegrift, met haar zusjes, waarvan ik de namen vergeten ben. Natuurlijk kunnen wij u niet kwalijk nemen, dat u die troep daar mooi vond in die tijd, maar gaat U niet beweren, dat toeristen daar naar kwamen kijken, want dat is niet waar. Nog toevalliger is de foto die onder uw ingezonden brief is afgebeeld, want myn moeder dien de twee dagen per week bij de fa. Creyghton, de winkel uiterst rechts op het beeld. Natuurlijk mag u ook deze entourage mooi en prachtig vinden, omdat u enzovoort. Als u mij maar niet kwalijk neemt, dat ik het echt een puinzooi vond en als ik mij goed herinner V. en D. het voor die prijs ook heeft ge kocht. Ik heb mijn moeder zien slaven, aan halfverrotte kozijnen en deurstijlen, haar zien boenen op die artistieke klinkerbestrating. Ik prefereer het winkelpand van nu, ook al ben ik een tegenstander van het mammoet-bedrijf. De inzender probeert door steeds nadrukkelijk mijn naam te vermel den in kleinerende of spottende op merkingen de indruk te wekken, dat ik in mijn denkbeelden alleen zou staan, maar afgezien van het feit, dat dit kinderachtig is, maakt het 't betoog ook zwak. Het resul taat van de enquete tot nu toe geeft hierin al een ander beeld, ter wijl uit gesprekken die ook door mij worden gevoerd, de totaaluis- slag nog wel eens een verrassing zou kunnen verbergen. De heer Martens (zaterdag 6 mei) is zo ongeveer een buurman van my, zodat zyn profetie omtrent mijn leeftijd, niet zo'n grote open baring is, terwijl het hatelijke sar casme, aangevuld met wat politiek gebral, echt niet die vele geleerde woorden nodig heeft die hij ge bruikte. Het is te hopen dat men sen die zoveel woorden nodig heb ben om zo weinig te vertellen, nim mer deel gaan uitmaken van ons landsbestuur of van welk bestuur dan ook. Hoe ons Leiden zal zijn, hoe ons Leiden zal worden, is momenteel de grote vraag. Niet alleen intellectu elen, niet alleen de gewone man, niet alleen de automobilist, niet al leen de voetganger, nee, gezamen lijk en eendrachtig moet hiervoor zorg worden gedragen. Zonder „uiterst rechts" of „uiterst links" te zijn, moeten wij voor alles demo cratisch denken, de medezeggen schap eerbiedigen. Als onze Leidse bewoners in meerderheid iets wen sen, zal er door „ONS" bestuur naar gestreefd dienen te worden, dat waar te maken. Blijkt dat het grootste gedeelte voor handhaving van de bestaande toestand is, het zij zo, zonder meer; geldt het om- gekkeerde dan kan en mag niet an ders gehandeld worden. J. J. BEKKER, LEIDEN (enigszins bekort redactie) Onbehoorlijke aanvallen Ik las in dit blad van J.l. zater dag een artikel dat onaangenaam is door de onbehoorlijke wyze waarop de heer F. Martens de heer J. J. Bekker aanviel. We kunnen wel zeggen „elk vogeltje zingt zoals het gebekt is", maar het lykt my Juist op te merken dat uitdrukkin gen zoals ziekelyke fanatisme, be krompen, walgelijk, dom, kortzich tig enz. door beschaafde mensen in het openbaar niet tegen een mede mens worden uitgesproken. Het zal de heer Martens waar schijnlijk niet mogelijk zyn in te zien dat we in een democratie le ven, d.w.z. een systeem waarin iedereen zyn mening naar voren mag brengen en als we dat naar voren brengen van een mening af handelen op de manier waarop hij dat doet betekent dat terreur. Ik ge loof niet dat de heer Martens be grijpt dat we met veel te veel men sen op een veel te klein oppervlak wonen en ik geloof ook niet dat hij heeft becijferd wat zijn utopie bij uitvoering zal kosten. Als we in oud-Leiden alle huizen in slopen, stegen en straten en de grachten en bruggen zo zouden restaureren dat een blijvend mo nument is gewaarborgd, waarbij dan nog komen werkzaamheden zoals rioolvernieuwing, nieuwe wa ter, gas-, elektriciteits-, telefoon voorzieningen en straatwerk, dan gaat dat miljarden kosten. Zoveel geld is er niet en al6 een dergelijk bedrag nog eens op tafel komt dan zijn er belangrijker zaken af te handelen dan het oplappen van vergane glorie, dan is het o.a. be ter de vele woningzoekenden een zonnig en comfortabel huis te be zorgen, waar bijv. niet een soort open riool voor de deur is, gevuld met een vieze vloeistof, die door sommige lieden zo zielig naïef wa ter wordt genoemd. De plannen van de heer Bekker zijn bereik- en betaalbaar, de plannen van de heer Martens zijn dat niet, mede daarom is de per soonlijke aanval op de heer Bekker ongemotiveerd. Tot slot meen ik dat het goed is op te merken dat het zogenaamde sfeervolle gedoe een leuk surro* gaatje is voor mensen zonder psy chische rijkdom. P. K. DE LEEST, VOORSCHOTEN (Discussie gesloten redactie) dit blad van 9-5-'72 een har- reet van de heer Ten Berge over Bcheidene hem niet welgeval reacties bij het collectioneren handtekeningen tegen de ise bezuinig ingspolitiek t.a.v. idse begroting. |u staat het iedere IJveraar, de iel zij dank, vrij zich op aller- manieren in te zetten vóór, tn meestal neerkomt op: tè- zaken, die hem raken. Maar van deze „ge-engageer- ontwikkelen hierbij een der benauwend eenzijdige in- ig, dat, zij de op zich best ur- |te en nobele doelstellingen meer dan goed doen, onbewust :baar gedachtig de regel: Een 'te verdediging schaadt meer de beste aanval. KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, >- en Sallanders. Echte ïtieke Franse en Comtoise klokken, enz. hc specialist met vak-service v. d.Water laarlemmerstr. 181 - Leiden Wat wordt ons immers gepre senteerd: A. Men moet niet zeu ren maar tekenen of niet. In een onbegrijpelijke tolerantie wordt deze laatste mogelijkheid nog voor ons open gelaten. De „gewone Lei denaar", iets zoals „in het alge meen over alles", doet dit. Hem dus lof en eer! B. Men mag vooral geen zaken man. intellectueel of welgestelde zijn, althans daar niet voor uitko men. Zelfs maar de schyn wekken uit Wassenaar afkomstig te zijn of er anders gekleed uit te zien c.q. te ruiken dan de heer Ten Berge van zijn medestrijders ge wend zal zijn, is zéér suspect. Dit riekt letterlijk en figuurlijk naar de zwartste toestanden van de heer McCarthy toen de schijn van "communisme" al voldoende was om gekraakt te worden: dat „zij zien er anders uit en stinken" een van de zwaarst wegende ar gumenten is van anti-integratio- nalisten is genoegzaam bekend. De heer Ten Berge zal beslist tegen deze uitingen van bewustzijnver- nauwing zijn, maar de automa tische structuur van ieder fana tisme, van welke zijde dan ook, doet hem in precies dezelfde ter men vervallen- C. Men mag vooral niet naden ken over de onderhavige proble matiek. Wie zegt dit wel gedaan te hebben, maar tot andere con clusies gekomen te zijn, of zegt dit te willen doen vóór een oor deel te vellen, maar de indruk wekt tot "nee" te komen, is een onbetrouwbare afwimpelaar. Zijn de 340 wél verzamelde signaturen ook zo doorgemeten? Hoeveel zijn hierbij geplaatst uit miezerig heid, dwarsdrijverij, frusta tie enz Als de bovengeschetste sim pele weigeringen al 60 handteke ningen hebben gekost, is de enige conclusie, dat het enkel maar zet ten van de krabbel voldoende is tot de eer van Ten Berge's altaren verheven te worden. Een lyst van nog veel meer ge schrapte „vitale" begrotingsposten is als materiaal onontbeerlijk, maar vraagt wel om verwerking, zoals een hoop onmiskenbare ste nen nog geen huis is. Een handte kening in straatdrukte geplaatst, is echt geen zwaarwegend argu ment bij degenen voor wie hij bestemd is! 7 F. MERKELIJN, Alphen aan den Rijn Inderdaad is het zo dat de be woners en het wijkcomité zwar te paden moeten bewandelen om B. en W. te bewegen om eens wat te doen aan het Zwarte Pad. De vele toezeggingen, zwart op wit. zijn nog niet voldoende ge weest, om een aanvang te maken om deze onhoudbare en onhygië nische toestand op te lossen. Het is al verscheidende keren voorgekomen dat kinderen met in fectieziekten in het ziekenhuis terecht kwamen, en naar geruch ten, enige met dodelijke afloop (miltvuur). Daar de medische ethiek van dien aard is, dat dokters zwijgen als het graf, kunnen wij er niet achterkomen of het op waarheid berust. Mocht het wel waar zijn, dan zijn wij heel niet verbaasd. Waar wij in ons dagblad d.d. 4 mei lazen, dat de gemeente Lei den een overdaad heeft aan goed betaalde ambtenaren, vragen wij ons wel af. zitten ze daar op het 6tadhuis alleen maar duimen te draaien? Laat Bouw en Woningtoezicht eens komen kijken hoe de aanne mer van het nieuwe PTT gebouw, het Zwarte Pad gebruikt om zijn overgebleven beton en on bruikbaar hout op kwijt te raken Of komt het bij deze heren niet op dat in Plan-Noord ook kinde ren leven? Het is toch een bekend feit, dat deze onderafdelingen op eflkaar zitten te wachten en langs elkaar heen werken, en daardoor inpro- ductief zijn en wij (de bewo ners) er het slachtoffer van zijn. Plannen, boordeyol plannen hebben ze met het Zwarte Pad, maar er komt niets uit, dus met andere woorden, ze krijgen be taald om met kiinidtenspedletjes mee te doen. Waarom horen wij niets van het bureau voorlichting over het Zwarte Pad? Ze weten toch dat wij al enige Jaren bezig zijn met onze strijd? Wij krijgen de stellige Indruk van B. en W., dat de intrede van de gemeente Leiden belangrijker is dan zo'n achterbuurt als Plan- Noord. En dan denken wij aan de prachtige bloembakken aan het station, het stadhuis op de singel- route's etc, etc. Jawel, daar komen de toeristen, en niet in Plan-Noord. Kunnen B. en W. dat rijmen met de wet op Volksgezondheid. Zou hier niet een taak 1 iggen voor GG en GD? Laat B. en W. zo spoedig mo gelijk een opdracht verstrekken mensen, die ze in dienst genomen hebben voor dit werk. Dan zijn ze op dit punt van kritiek verlost. Dan doen ze eens iets vrucht baars. M. v.d. ZWAN, Leiden. Naar aanleiding van het artikel in uw dagblad van woensdag over het 50 Jarig huwelijksfeest van de fam. Flanderhijn, wil ik iets in het midden brengen. In uw arti kel stond dat de Fam. Flanderlijn het vooral in de eerste huwelijks jaren moeilijk heeft gehad om 'n huisje te vinden en dat ze met moeite een huisje vonden en er 200 gulden sleutelgeld werd gevraagd. Ik ben zelf in Juni 50 Jaar ge trouwd en weet nog wel dat er in de Pieter Huibershof, v Lim burg Stirumstraat, Pasteurstraat) tientallen hulzen leeg stonden. Al leen al in de voormalige Haverzak laan al zo'n twintig lege huizen. Ik begrijp dan in de verste verte niet, waarom het gezin Flanderlijn zo heeft moeten zoeken 50 Jaar gele den. Ik spreek nu toch ook van 50 Jaar terug. De huiseigenaren wa- sj M 1 H ren blU toe als er een huurder kwam opdagen. P. DEVILEB Lelden. De bewoners van de oude plan nen van Tuinstad wijk weigerden eensgezind de nieuwe huurverho ging. Resultaat? Het bestuur van de woningbouwvereniging heeft via een pamflet de bewoners toegezegd dat ze geen huurverhoging hoeven te betalen. Dankzij hun vastbera den actie. Nu is de eis van de huur ders evenwel dat de huren van al le, das ook de nieuwe plannen van de woningbouwvereniging niet ver hoogd worden. Voor de nieuwe plan nen is het dus raadzaam zich ook te organiseren in het huurderscomité teneinde deze eis er door te krijgen. Of willen zij wel graag hoge hu ren betalen? Huurverhoging is alleen voor af dracht aan de regering, maar geeft geen cent meer voor onderhoud van de huizen. Eendracht maakt in deze macht, wat wel blijkt uit het succes in de oude wijken. U zal de strijd win nen als u samen georganieerd bent. Huurverhoging geen cent. LEID6 HUURDERSCOMITB Anjelierstraat la P. VAN 1 ZELFDE Leiden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3