inst van Andreiko Koepermaii borgestoken kaart I)en Hertog bereikt zijn doel ZICHTBARE EN ONZICHTBARE ARBITERS Bedosan iersma remise met Fanelli INVERNIZZI LOOFT AJAX Moulijn nog één jaar. Nederland wint weer met één punt: 68-69 LFC-UVS SPORT 10 13 MEI 1972 PAGINA IJ 1ELO Sensatie was er in de negende ronde van het wereldkampioenschap die ikzelf als toeschouwer bijwoonde, volop te beleven. Om maar meteen tur in huis te vallen: koploper Wiersma speelde remise met de als verliezer ge- de Italiaan Fanelli, en wereldkampioen Andreiko versloeg ex-titelhouder Koe- Maar men zou de werkelijkheid onrecht aandoen door beide opmerke- klagen door dezelfde bril te bezien. Daar was het contrast te schril voor. wei ULO De !®j legende ronde van het mpioenschap dammen: Baby Sy (Sene- Aliar (Sur)Hisard 1-1; Verpoest (Bel) (Zwi) 20; Janecek KO^liarli (Monaco) 02; s (Can) Laporte Delhom (Fra)—Gant- s) 02; Fanelli (It) (Ned) 11; Andreiko totfoeperman (Rus) 2—0. de 15 pn/t; 2. Andreiko I; 3. Gantwarg 14; 12 uit 8; 5. Koeper- 6. Smith 10; 7/8 Kuy- DesQauriere 9 uit 8; 9. 8 uit 8; 10. Hisard 7 voe' 12 Aliar en Verpoest 7; Ahorn en Fanelli 6 uit 8; 'hfltrte 6; 16, Agliardi 2 uit Aan het ene bord, daar waar Wiersma en Fanelli strijd le verden, speelde zich de realiteit af. De angst van iedere serieuze titelge- gadigde een punt te verliezen aan een speler, van wie de concurrentie Door Ton Sybrands zonder uitzondering wint, werd voor Wiersma een bittere werkelijkheid Aan het andere bord echter kon men twee acteurs, die nauwelijks voor hun taak berekend waren, een merkwaardig schouwspel zien op voeren. Wat andere persverte genwoordigers over de partij Andrei ko-Koeper man schrijven is mij niet bekend, al ben ik daar wel erg nieuwsgierig naar. Mogelijk zul len sommigen niet de moed op kun nen brengen hun vermoedens op schrift te stellen, mogelijk ook zul len anderen mijn mening volstrekt niet delen: maar wanneer men het wel met mij eens is, dan zou men zich blameren door niet te trachten het taboe, het in de wandelgangen veelvuldig gebruikte, doch in de pers angstvallig vermeden woord combi ne rust. te doorbreken. Want dat het hier doorgestoken kaart betreft, staat voor mij als een paal boven water. Dat zeg ik niet om opzien te baren, want voor dit stukje krijg ik echt niet meer uit betaald als voor dat van gisteren of van overmorgen, en bovendien komt iedere herrie mij zeer ongelegen, want ik speel tenslotte in een be langrijk toernooi en heb uitsluitend aan stilte en rust behoefte. Even min beschuldig ik Andreiko en Koe- perman van combine omdat ik iets tegen hen zou hebben en hen der halve in een kwaad daglicht zou willen stellen, al is het duidelijk dat deze twee grootmeesters nou niet be paald mijn beste vrienden zijn. Onzinnig Nee, de reden dat ik mijn veront waardiging niet onder stoelen of ban ken steek, is dat ik geleerd heb, of nee, eigenlijk niet eens geleerd, maar op mijn klompen aanvoel, dat cor ruptie of valsspelerij zaken zijn, die in het gewone leven misschien welig tieren, maar in de damsport, waar het naar mijn mening voor alles om de schoonheid van het spel moet gaan zoveel als mogelijk uitgeban nen dienen te worden. De mensen, die het op mij gemunt hebben, (en ik heb de indruk dat hun aantal met de dag stijgt) zul len mij wel weer tegenwerpen dat ik met bewijzen op tafel moet ko men, een vrij onzinnig en kinder achtig argument, want geen enkel mens, dat op het punt staat een partij te verkopen, zal de concurren tie uitnodigen aanwezig te zijn bij het sluiten van de overeenkomst tussen winnaar en verliezer. Wat dat betreft moet ik mijn cri- tioi dus teleurstellen. Maar ik ben wel ieder moment bereid haarfijn uit de doeken te doen waar Koeper- man zo zwak gespeeld heeft, dat hij tenslotte als een kleine jongen van het bord gezet werd. Ik heb het gis teren al vele malen gezegd: ik kan me nog voorstellen dat Andreiko goede Amsterdamse hoofdklassers op deze wijze weg speelt, hoewel, de jongens bijten tegenwoordig flink van zich af, en voor een afganj die van Koeperman zouden zich waarschijnlijk schamen. Maar dat een vijfvoudig wereldkampioen „spontaan" met zich zou laten sol len, gaat er bij mij niet in. Maar ik maak me niet kwaad hoor, o nee: ik vind alleen dat wan neer de een de ander laat winnen, dat het dan ook een beetje behoor lijk ingekleed moet worden, het oog wil tenslotte ook wat. Met de schertsvertoning, die Andreiko en Koeperman gisteren opvoerden, ga ven ze wel heel duidelijk te kennen een hartgrondige minachting voor het spel, spelers, publiek en fatsoen te koesteren. Waar blijft de tijd? Koeperman: covibine met Andreiko. ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur Randstad Sport-Brederode Terrein gemeentelijk Sportpark, Juliana van Stolberglaan, VOORSCHOTEN. -mje leiderstrui in Olympiads Ronde van Nederland Fedor den Hertog 1 voorlopig bereikt, wekkende slotfase étappe van Olym- Ronde van )or amateurs, ont- to Hertog het oranje-lei- aan de schouders tengere ploegmakker fraaie tweede plaats Klaas Balk van de Am- in handen van Den van dit moment af de topman van deze forma- voor het eerst in zijn in de leiderstrui van Krootste amateur-wieler- had die morele steun Want helemaal overtuigd Allround-vedette niet toen zijn nieuwe kleding - zei: „Dat is voor het nHsschien wel voor het kan soms mysterieus hij precies bedoelde "te® uit hem te trekken 8AQ_te nemen dat hij be- Positie niet meer af te Eenmaal tevoren was dichtbij het Oranje ge- DEN HERTOG weest. Dat was in 1968 toen hij de proloog in het Amsterdamse bos won, maar de leiding hem ontging omdat hij wegens te laat aan de start ver schijnen een halve minuut straf kreeg. Nu moest Den Hertog wachten op de eerste rit, de etappe van Am sterdam naar Bladel over 180 kilo meter, om zijn slag te slaan Hij was waakzaam. Iedere keer wanneer er serieuze pogingen werden onderno men om een gat te slaan was Den Hertog één van de eersten om de orde te herstellen. Tot hij het mo ment gekomen achtte om de beslis sing zelf mee te forceren. Het was na 145 kilometer toen Gaby Minne- boo. Peter van den Donk, Harrie van Piere, Hennie Kuiper en Jan Spet- gens waren ontsnapt en Den Hertog in het gezelschap van Jan Schelling, Frits Schür en de Tsjech Karei Vavra de kopgroep kwam versterken Er werd achter dit ploegje een felle jacht ontketend, onder meer door Kees Priem, die het verlies van de eerste dag niet nog verder wilde laten oplopen en het resultaat was een beslissende kopgroep van 21 man in Oisterwijk na 149 kilometer. In de voorhoede ontspon zich een fel ge vecht, om Den Hertog, die nauwe lijks meer van het Oranje afgehou den kon worden, in te tomen. Het lukte niet. Vlak voor Bladel maakte Den Hertog zich los van zijn ach tervolgers, kreeg alleen sprinter Klaas Balk mee en fietste onweer staanbaar naar de meet. Dat hij de zege aan de 23-jarige Balk moest laten, wiens aspiraties straks naar de baan in München uitgaan, wist Den Hertog. Hij had zijn doel be reikt. Op de meet kon de schade worden opgemaakt. Arie Hassink was samen met het peloton op ruim twee mi nuten gefietst en zal nu op zijn beurt als luitenant van Den Hertog dienst moeten gaan doen. De con currentie had een forse nederlaag geleden: Cees Priem, winnaar van het vorig jaar, telde al een achter stand van 47 seconden op Den Her tog, Frits Schür stond op 49 secon den, Hennie Kuiper op 57 seconden, Wim de Waal was al meer dan een minuut achter geraakt. UITSLAG: 1. Balk (Ketting) de 180 km in 4.0250 (met bon. 4.0255), 2. Den Hetrog (Amstel) zt (met bon. 4.02.40), 3. De Waai (Trico Noble) 4.03.06 (met bon. 4.03.01), 4. Knetemann (Amstel) 403.6, 5. Spetgens (Mars- Gazelle) zt, 6. Schür (Ketting) zt, 7. Bakker CFrisol) zt, 8. Kuiper (Ketting) zt, 9. Priem (Frisol) zt, 10. Kamper (Amstel) zt. ALG. KLASSEMENT 1. Den Hertog (Amstel) 4.19.30, 2. Balk (Ketting) 450.09, 3. Priem (Frisol) 450.17, 4. Kneteman (Am stel) zt, 5. Schür (Ketting) 4.20.19, 6. Kuiper (Ketting) 45057, 7. Kam per (Amstel) 450.36, 8. Skosarev (Rus) 4.20.37, 9. De Waal (Trico Noble) 450.38, 10. Spetgens (Mars- Gazelle) 450.42. SPANJE De vijftiende etappe van de Ronde van Spanje is succesvol verlopen MILAAN Gianni Invernizzi, de coach van Inter Milaan, heeft bii zijn terugkeer van de bekerfinale in Rotterdam gezegd dat Ajax een bui tengewoon gevaarlijke tegenstan der is met veel fantasie in het spel „Ajax speelt in een gesloten for matie en hééft een buitengewone man in Cruijff. Hij maakte werke lijk indruk op mij met zijn drib bels, tempo en fantasie. Ajax is ze ker nu een van de beste Europe se ploegen. Alle spelers zijn goed en schakelen snel over van aanval op verdediging en andersom. Ik denk, dat de bekerfinale op 31 mei een harde maar goede wedstrijd zal wor den", aldus Invernizzi. voor de Nederlandse Goudsmit-Hoff- ploeg van Kees Pellenaars. Gerard Vianen was de snelste in deze rit van Bilbao naar Torrela/vega en Ha- rings, Van Katwijk en Krekels be zetten respectievelijk de vijfde, zesde en zevende plaats. Vianen greep de zege voor de Belg Nassen, de Span jaard Tamanes en Willy Planckaert (Belg). De Spanjaard Fuente gaat nog steeds aan de leiding met ruim zeven minuten voorsprong op zijn landgenoot Lasa. Maak er snel en effektlel een eind aan. U zult melken dat de Pedosan pleister de oplossing is. waarop u zo lang hebt gewacht UNICURA N.V., AMSTERDAM ROTTERDAM Coen Moulijn, de linksbuiten van Feyenoord. heeft na een bespreking met de heren Kie> boom. Prins, L ins sen en Heesakker, besloten nog een jaar te blijven spe len Genoemde heren vormen een commissie die zal bemiddelen tussen Moulin en het bestuur van Feyen oord. Zoals reeds gemeld ls er onenigheid gerezen tussen de speler en het bestuur over het wel of niet organiseren van een benefietwed strijd voor Moulün. Deze had te ken- nen gegeven reeds dit seizoen met het voetballen to willen stoppen. AMSTERDAM Als het Ne derlands basketbalteam niet naar het voor-Olympisch toer nooi in Augsburg gaat, is dat niet de schuld van het team zelf. Nederland deed gisteren wat nodig was om aanspraak te maken op de vierde plaats, die door het NOC als eis is gesteld: winnen van Frankrijk: 68-69. Polen kon Nederland echter niet vast op de vierde plaats zetten. Daar voor hadden de Oosteuropeanen van Bulgarije moeten winnen. Dat was voor coach Zagorski en zijn man nen een té grote opgave: 8276. Al leen wanneer de oranjeploeg van daag van Spanje zou winnen, ein digt Nederland alsnog op de vierde plaats en met de wetenschap dat Spanje door de winst van Italië op de Tsjechen is uitgeschakeld voor de ere-plaatsen, is die mogelijkheid niet uitgesloten. Temeer omdat de oranje- equipe nog steeds in vorm stijgt. Dat bleek ook gisteren tegen de Fransen, die vorig jaar in Parijs nog met 10765 Nederland van het veld speelden Door Jan van der Nat Nederland, met Ruud Harrewijn, Karei Vrolijk, Kees Akerboom, Eric van Woerkom en Frank Kales in de basisopstelling, kwam moeilijk in zijn spel en de Fransen met Allain Gilles in de hoofdrol, namen een voor sprong: 127. Negen minuten voor de rust was de achterstand zelfs al opgelopen tot negen punten: 2819. Toen kwam het keerpunt in de wed strijd, want in de volgende acht mi nuten kwam Frankrijk niet tot sco- Dat was vooral te danken aan de voortreffelijk sluitende verdedi ging, waarin vooral Harry Kip een uitstékende partij peelde. Nederland kwam voor (2832), maar nog voor de rust nivelleerden de Fransen deze achterstand: 3232. In de tweede helft kwamen beide partijen beurtelings voor te staah: 3634 voor FTankryk en 4143 voor Nederland. Nooit werd het verschil echter groter dan vijf punten. Het publiek, feller dan ooit te voren steiunde zajn helden voortreffelijk. In een slotfase die al even adembe nemend was als tegen Zweden bleef Nederland tenslotte overeind: 66 67 met nog één minuut te spelen. De "Zilvervloot" was inmiddels de Apol- lohal komen binnen varen. Maar Ne derland had nog niet gewonnen. Het werd nog 6867 voor de Fransen, al vorens Nederland de vlag kon hij6eni 68—69. Nederland: Akerboom 23, Ruud Harrewijii 11, Boot 10, Kip 10, Van Woerkom 9, Sikking, Kales en Dek ker ieder 2. Frankrijk: Gilles 26. Bonato 13» Ledent 12, Verove 7, Staelens 6 en Galle 2. Overige uitslagen: Spanje—Zweden 93—77 (4240). Bulgarije—Polen 76—82 (41—39) en Italië—Tsjecho- Slowakfje 77—64 (33—33). Stand: 1. Italië 6 5 1 11 466-403 2. Tsj.-Slow. 6 5 1 11 500-444 3. Spanje 6 4 2 10 531-481 4. Bulgarije 6 3 2 9 492-478 5. Nederland 6 3 3 9 412-450 6. Frankrijk 6 2 4 8 450-471 7. Polen 6 2 4 8 468-502 8. Zweden 6 0 6 6 468-558 ADVERTENTIE Zilveren Molenfoemooi WOENSDAG 17 MEI, 8 uur n.m. (voor 3e en 4e prijs) Terrein Boshuizerkade. héid op 75 procent van die van Lau van Ravens, maar hij oom- penseerde dat "tekort" door an dere zichtbaarheden. Hij zette opeens een pet op. Dat was me wat, een scheidsrechter met een pet op, de fotografen hadlden er een aardige extra verdienste aan. De textielindustrie had nog maar nauwelijks de kleur "antracietgrijs" uitgevonden, of Leo Horn doorbrak de Sleur van het scheidsrechterlijke zwart (die sportieve toga), en ver scheen onverwacht en plotse ling in een antracietgrijs kos tuum. Hij was weer zichtbaar der dan ooit. Verder nam hij Sjakie Swart een keer over de knie, om hem te bestraffen voor een onvrien delijke opmerking (u merkt wél, ik spreek over voorhistorische tijden, ik zie Lau van Ravens Sjakie niét meer in een vol Sta dion letterlijk over de knie ne men en een .tik voor zijn billen geven, eerder omgekeerd), hij benutte een penalty door de bal op de stip te leggen en in het doel te knallen toen de Maar lengte heeft met zicht baarheid of onzichtbaarheid niets te maken, want in die zélfde tijd had je de Dorditse scheidsrechter Bertus Ausum Jr. die nog twee interlandwedstrij den heeft geleidt Noorwegen- West-Duitsland en Luxemburg- Ierland. U zult mij nooilt horen beweTen dat Ausum de kleinste scheidsrechter ter wereld was, want ik ken lang niet alle scheidsrechters ter wereld, maar hij was wel altijd de kleinste man van het veld. Laat ik het zo preciseren: hij was kleiner dan de kleinste speler, maar weer groter dan de bal. Toch slaagde hij er iedere keer weer in de zichtbaarste man van het veld te zijn in de eerste plaatis had hij de gaafste o-be- nen van Nederland, Piet Keizer en Wim van Hanegem zouden geen kind aan hem gehad heb ben bij hun geliefkoosde truc de bal tussen de benen van de te genstander door te spelen. Maar mteit die o-beentjes bewoog hij zich razerudtsnel over het veld1, hjj stond overal met zijn neus Je hebt zichtbare en onzicht bare scheidsrechters. Je hebt (dat vergat ik bijna nog te zeg gen) ook goede en slechte scheidsrechters. Over die slechte scheidsrechters (zij behoren vrij wel altijd tot de zichtbare irtet, het is al eng genoeg dat zij bestaan. Het interessante is, dat ook de goede scheidsrechters jcunnen worden onderverdeeld in zichtbare en onzichtbare. Bo vendien heb je tussen die beide polen nog schakeringen: de een b niet helemaal zichtbaar, de ander is weliswaar zichtbaar, m?ar onttrekt zich soms tijden lang aan het oog, zoals je is avonds en 's ochtends ook wel op wegen langs water in plotselinge flarden grondmist «rzeild raakt. Een uitgesproken zichtbare soheddsrechter is Lau van Ra- Die is, bij wijze van spre ien, al zichtbaar als hij nog bezig is zich te verkleden in zijn kleedkamertje. Het meest klas sieke voorbeeld van de zichtbare Nederlandse scheidsrechter was natuurlijk Leo Horn. Die was zo zichtbaar, dat deed bijna pijn aan je ogen. Lau van Ravens zou je op een natuurlijke wijze zichtbaar kunnen noemen, door zijn wijze van bewegen, zijn wij ze van wijzen, zijn wijze van nu eens doordringend, dan weer la coniek fluiften. zijn wijze van re ageren op opmerkingen van spe lers. op aanwijzingen roepen van trainers, enzovoort, enzo voort. Lau is ook een zichtbare scheidsrechter, omdat hij "te gendraadse" beslissingen durft te nemen, een penalty waar an deren niet graag hun handen aan zouden branden, of een vrije schop tegen degeen die hem weliswaar veroorzaakte, maar die de indruk wist te wek. ken alsof hij het onnozele slachtoffer was. Kortom: Lau van Ravens is een zichtbare scheidsrechter doordat hij zicht baar scheidsrechtert. Leo Horn had r"?lf die, zij het in iéts miniGe:.. mate (ik schat zijn dusdanige zichtbaar - strafschopn emer niet snel ge noeg naar zijn zin opschoot, en hij maakte er een sport van bij belangrijke wedstrijden de bal in te pikken. Hij schroomde daarvoor niet de wedstrijd iets eerder af te blazen, of langer te laten duren, zo'n wedstrijd duur de voor Horn niet 90 minui tien, maar tot aan het tijdstip waar op hij binnen reikwijdte van de bad was (ik had hem graag na afloop van Benfdca-Ajax be zig gezien alle ballen in te pik ken na afloop). Je had in die oude, Hornse tijd ook onzichtbare scheids rechters. De alleronziohtbaarste was Dick van Male, de broer van oud-Feyenoorddoeflman en keeper van het Nederlands elftal Adri van Male. Dick van Male kon zo onzichtbaar fluiten, dat Je na afloop van de wedstrijd het idee had dat de wedstrijd zonder scheidsrechter gespeeld was. Zijn onzichtbaarheid was een des te grotere prestatie, om dat hij ongeveer twee meter lang was. boventop, en niets is natuurlijk zo zichtbaar als iets kleins, dat zich dubbel zo snél voortbe weegt tussen allerlei grotere ob jecten. Maar zijn grootste zichtbaar heid verwierf hij toch indirect door die snelheid', wanlt niet al leen stond hy overal met zijn neus bovenop, hij liep ook het meest van alle scheidsrechters ter wereld in de weg. Na afloop van een wedstrijd was hij (bij wijze van spreken, uiteraard, "misschien is niets geheel waar, en zelfs dat niet", zei Multatuli al) het meest van alle wedstrijd deelnemers aan de bal. Bertus Ausum kwam, zoals gezegd, uit Dordrecht. Eveneens uit Dordrecht komifc Ad Boo- gaertis, die van onze huidige topscheidtsrechJters de meest on zichtbare is. The invisible man. In de "big match of the year", Feyenoorti-Ajax, bewees hij dat nog eens overduidelijk, door nog onzichtbaarder te zijn d'an Feye noord zelf, en dat wil toch wel wat zeggen. Iedereen vonid na afloop dat hij uitstekend geflo ten had, herinner ik me, maar niemand kon dat eigenlijk weten, omdat hij volkomen onopge merkt tussen de spelers had heen gewaard. In voorbeeldige samenwerking met zijn grens rechters maakte hij geen enkele fout die de aandacht trok, geen enkel gebaar dat opzien ver wekte, en zélfs blies hij zo be scheiden op zijn fluitje dat al leen de spelers het leken te ho ren. Op een gegeven ogenblik maakte ik dan ook de gevolg trekking dat hij met een nieuw soort fluitje floot, te vergelijken met zo'n hondefluitje, dat een zo hoge toon voortbrengt, dat het voor mensen niét meer te horen is, maar voor het honde oor nog wel. Ad Boogaerts, dat was duidelijk, had een fluitje uitgevonden, dat alleen nog maar voor voetballers te horen- was, en niet meer voor toe schouwers. 'n Mooie uitvinding, het volmaakte attribuut voor d» onzichtbare scheidsrechter

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13