ORMEEL IRK- fliOTEST BIJ SRAELIEHS Den Haag eet van 2 walletjes op Unctad BONN SCHRIKT VAN NIEUWE BOMMEN Spanje niet de jure maar de factox in Navo? Dagblad in Brazilië meldt martelingen: een regiefout j, g£>A' kO 18 MEI 1973 BUITENLAND (Van onze correspondent) gANTIAGO (GPD) Unctad de derde wereldconferentie handel en ontwikkeling ,is de laatste, beslissende fase i©n. Alle ontwerpresoluties, dertig in getal, zijn nu inge- Na uitvoerige debatten is ten zgn. Andes-groep gevormd: groep van 22 landen, die moet joberen globale overeenstemming bereiken over de resoluties, die— Jt j een enkele na door ontwikke- i panden zijn ingediend. oor Q Gerritsen po standpunten tussen de rijke n van het noordelijk half- (die van het Oostblok inbegre- i) en van de ontwikkelingslan- liggen dermate ver uit elkaar de verwachtingen over de uife- jelijke resultaten van Unctad nog lager zijn dan in alle pes- nistische voorbeschouwingen erd voorspeld. Het lijkt waar- jüjnlijk dat in Santiago nog min er vooruitgang zal worden ge pekt dan tijdens Unctad n, vier ar geleden in Nieuw Delhi. is dat geen beslissing zal orden genomen over de voor de itwikkelingslanden zeer be- i ngrijke koppeling van speciale eüdngsrechten van het Interna- Monetaóre Fonds (IMF) ontwikkelingsfinanciering, èrwacht wordt ook dat het actie- rogramma voor de 25 minst ont helde landen niet de doorbraak il opleveren, die op dit punt nood- 1 fcelijk wordt geacht, terwijl de |ke landen de hulp aan de minst Wtwikkelden niet als een extra oplichting boven de door hen leds verstrekte hulp op zich zul le nemen. Indrukken B. Engwirda <D'66), drs. J. P. Pronk (PvdA) en H. P. H. Waal- kens (WD), die Unctad in als waarnemer» bijwonen, om hun indrukken en verwachtingen, voor al met betrekking tot het Neder landse optreden. Wat zijn uw verwachtingen over de resultaten van Unctad IH? Engwirda: „Ondank» het moei zame verloop van de conferentie verwacht ik nog resultaten over de monetaire vraagstukken, over de manier waarop de ontwikkelings landen betrokken zullen worden bij de GATT-onderhandélingen in 1973 in Genève en misschien over een actieprogramma voor de 25 minst ontwikkelde landen". Pronk: „Ik heb sterk de indruk dat deze conferentie een nog grote re mislukking wordt dan Unctad n in Nieuw Delhi. Vier Jaar gele den zijn er twee concrete resulta ten geboekt: de invoering van een algemeen preferentiesysteem voor de produkten van ontwikkelings landen en een nieuwe formule voor de hulpverlening (een procent van het bruto nationaal produkt per Jaar). Dergelijke doorbraken ver wacht ik hier niet. Er zal geen uit spraak worden gedaan over de koppeling van de speciale trek kingsrechten van het Internatio nale Monetaire Fonds aan ontwik kelingsfinanciering. Een actiepro gramma voor de minst-ontwikkel de landen komt er niet uit omdat de rijke landen niet bereid zijn de ze hulp naast en boven de gewone ontwikkelingshulp te verstrekken. Op zulke belangrijke punten als het vaststellen van principes voor het afsluiten van internatio nale grondstoffenovereenkom- sten en grotere toegang tot de markten van de rijke landen voor grondstoffen en halffabrika ten van ontwikkelingslanden ver wacht ik geen enkel resultaat. Unc tad ELI lijkt geheel te gaan mis lukken". Waalkens: „Concreet verwacht ik enig resultaat inzake grotere over dracht van technologische kennis aan ontwikkelingslanden. Ver- van die onderhandelingen is lede reen zijns weegs gegaan. De stra tegie heeft nog geen enkele conse quentie gehad voor de beslissingen die daarna over dit soort vraag stukken zijn genomen. In feite zijn de rijke landen tot minder bereid dan tien Jaar geleden. Ze zouden moeten voldoen aan het program van eisen dat voortvloeit uit de strategie, maar ze krabbelen ge woon terug, zelfs Nederland. Unc tad Hl had het moment moeten zijn waarop had moeten blijken dat de strategie een kans van sla gen heeft. Maar dat zal hier niet gebeuren". Waalkens: „Ik kan me niet voor stellen dat Unctad bij de komende GATT-onderhandelingen in het achterschip zal raken. Ook al ein digt Unctad III met misschien wel op alle punten een negatief resul taat. Ik geloof toch dat er een nieuw platform tussen Unctad, GATT en IMF tot stand kan ko men als gevolg van het psycholo gisch effect dat deze conferentie kan opleveren". der verwacht ik dat met name van de kant van de EEG de intentie duidelijk wordt voortgang te ma ken op het gebied van grondstof- fenovereenkomsten en een wat bredere landbouwpolitiek, die de ontwikkelingslanden meer kansen op export biedt". Klimaat De secretaris-generaal van Unc tad, Perez Guerrero, heeft gepleit voor inlbergouvenenvenlteTe consul taties bussen Unctad, GATT en IMF om er voor te zorgen dat de belan gen van de ontwikkelingslanden voldoende zullen meetellen bij de komende besprekingen over mone taire hervormingen (binnen het IMF) en verruiming van de we reldhandel tijdens de GATT-con- ferentie volgend Jaar. Minister Lamigman heeft bepleit Perez Guer rero te betrekken bij de voorbe reiding van de GATT-conferentie. Acht u het mogelijk dat Unctad III zal bijdragen tot de vorming van een psychologisch klimaat dat het mogelijk maakt dat Unctad op een enigszins effectieve manier bij het IMF- en GATT-overleg wordt betrokken? Engwirda: „Ik zie niet direct hoe Perez Guerrero zich de proce dure voorstelt, maar ik vind wel dat Nederland zijn suggestie zou moeten ondersteunen. Ik geloof ze ker dat ook op dit belangrijkste punt hier resultaten zullen worden geboekt, ook al liggen die misschien vooral in de psychologische sfeer". Pronk: „Je moet Je niet vleien met valse hoop. Unctad in is niet de eerste conferentie, waar deze monetaire en handelsproblemen aan de orde komen. Als er iets is dat een dergelijk psychologisch klimaat had moeten creëren dan hadden het de onderhandelingen moeten zijn over de strategie voor het twee ontwikkelingsdecennium. Maar wat is het geval: Na afloop Optreden Wat is uw oordeel over het op treden van de Nederlandse delega tie? Engwirda: „Dat vind ik positief. Nederland heeft duidelijk enkele stappen vooruit gedaan, zoals het positievere standpunt inzake de koppeling van speciale trekkings rechten, de verzachting van de voorwaarden waarop ontwikke lingshulp wordt verleend en het voorstel inzake de compensatie voor het verlies aan koopkracht dat de ontwikkelingslanden heb ben geleden als „gevolg van het wijzigen in december 1971 van de valutaverhogingen". Pronk: „We zijn hier naar too gegaan op een minimale manier. Zowel de Unctad-nofca als de in structie voor de delegatie waren slecht. Nederland is hier heel mar ginaal een stapje verder gegaan dan het EEG-standpunt (waar aan Nederland op handelspolitiek terrein is gebonden), dat .wordt goed uitgebuit door de afgevaar digden die in onderhandel ings- groepen zitten waarom het vooral om EEG-beleid gaat. We distan tiëren ons daar wat van en altijd inzake niet-essentiële punten. Zo dra het om zaken gaat die we zenlijk belangrijk zijn en waarin Nederland niet aan de EEG is ge bonden. geven ook wij niet thuis. We zijn niet voor suplementaire financieringsschema's die de ge volgen van ruilvoerverslech bering kunnen compenseren. We zijn niet voor principes voor internationale grondstoffenovereenkomsten. We willen wel heffingen op syntheti sche produkten instellen vanwege milieu-effecten, maar niet vanwe ge substitutie-effecten (vervanging van natuurlijke produkten dde uit ontwikkelingslanden moeten wor den ingevoerd, red.). We opereren als delegatie als een goede markt onderzoeker die precies weet hoe hij met de minste kosten een zo wit mogelijk voetje kan halen, zowel „bij de publieke opinie in Nederland als bij de ontwikke lingslanden". Waalkens: „Uit de instructie wordt gehaald wat er in zit. Ik heb er wel enig bezwaar tegen dat de EEG door onze delegatie als de grote zondebok wordt afgeschil derd. Als Nederland doorgaat op deze manier, dan vraag ik me af of we nog wel serieus worden ge nomen, niet alleen door de EEG- landen maar ook door de overige Westerse landen". Brugfunctie Welke mogelijkheden ziet u voor de brugfunctie die Nederland ambieert? Engwirda: „Ik geloof dat die op twee punten geconcentreerd moet worden: de kwestie van de koppeling van speciale trekkings rechten en het betrekken van Unc tad bij het IMF- en GATT-over leg. Nu er een toponderhandeldngs- groep van 22 landen wordt ge vormd, waarin de kleinere, meest al progressieve Westerse landen niet meer in zitten, moeten deze landen druk uitoefenen om te voorkomen dat de resolutie» hele maal verwateren". Pronk: „Ik ben geen voorstan der van bruggroepen. Je moet ont wikkelingslanden niet losweken uit hun groep, wel moet Je proberen Westerse landen mee te krijgen. Als Nederland, wat dit betreft, werkelijk een nuttige functie had willen uitoefenen, dan hadden we er een jaar geleden mee moe ten beginnen. Maar er is niets ge beurd, niet in de EEG, noch daar buiten. We hebben immers geen contact opgenomen met gelijk gezinde landen als Canada, Au stralië en de Scandinavische sta ten". Waalkens: „De peilers van een brug moeten op twee oevers rus ten. Ik ben bang dat Nederland op de Westerse oever weinig weer klank krijgt. Bovendien lijken me de mogelijkheden beperkt. Op grond van de instructie voor de delegatie zijn ze dacht ik, uitge put". ^jjlENEVE (Reuter) Het tater- ionaal Comité van het Rode ns (JRK) in Genève heeft Is- gisteren formeel b eschuldigd misbruik van vertrouwen door bestorming van het gekaapte ettiftuig op het vliegveld van Tel raifr. Op de vraag of de Israëliërs een of andere manier het em- L83$em van het Rode Kruis aJs dek- hadden gebruikt, antwoordde een wakdvoerder „Er is geen misbruik I laakt van het Rode Kruis em- maar er is wie misbruik ge- wéakt van ons vertrouwen." b blgens hem waren de afgevaar- ":n van het Rode Kruis volko- verrast door de bliksemoverval e kapers. „Ze verkeerden in de rtulging dat er geen geweld ge- ,n iikt zou worden. Dit gebruik van reld heeft de missie van het Ro- jKruis in opspraak gebracht", ssi kt gekaapte vliegtuig werd na og ii van onderhandelen bestormd Israëlische militairen die zich technici hadden verkleed. Bij schietpartij werden twee kapers en een gewond. De kapers ten de vrijlating van 100 Pales- tóe guerillastrijders in ruil voor de ieE Jlatlng van de 100 inzittenden. Iet Rode Kruis zal een protestno- r sturen aan de Israëlische regering, inhoud daarvan wilde men in Ge le vanochtend niet bekendmaken, sdag heeft het Rode Kruis al ideling geprotesteerd tegen de I van zaken op het vliegveld, sn woordvoerder van het Rode Is in Genève verschafte gis tra bijzonderheden over de wijze 5p irop de afgevaardigen van het de Kruis in deze affaire „gemani erd eerc*" waren~ t)e afgevaardigden waren door de jj sellers ongeveer 12 uur na de ding van de Boeing te hulp ge- he pen. Ze dienden als tussenperso- op voorwaarde dat geen geweld worden gebruikt zo lang de on- stófrhandelingen voortduurden. Ook ze volledig vrijheid van be- sii^fing hebben. Zowel de Israëliërs de kapers hadden deze voorwaar- i aanvaard. By na zeven uur lang inlichten vijf Rode-Kruisafgevaar- koeriersdiensten" tussen het enfegtuig het hoofdkwartier, van :le W-uit minister Mosje Dajan de Waties leidde. De taktiek van Da- a, die deed alsof hij de kapers *n Reling wilde voorstellen, bestond het winnen van tijd, aldus het Kruis. i dit stadium stond de •de Kruis delegatie voortdurend in contact met hun hoofdkwar tier in Genève. Tegen het middaguur toen de onderhandelingen in een impasse waren gekomen, kwam een Rode-Kruisafgevaardigde met een bemanningslid terug van het Sabena- toestel. Deze vertelde dat de kapers bereid waren de noodzakelijke repa raties aan het vliegtuig uit te laten voeren en voedsel voor de inzitten den wilden laten brengen. Toen dat gebeurd was ontstonden moeilijkhe den in de verbinding met het hoofd kwartier van het Rode Kruis. Te gen drie uur zagen de afgevaardig den troepenbewegingen rond de Boe ing. Een afgevaardigde die een voedsel- zending had vergezeld zag later 15 „technici" arriveren. Omdat hij de zaak niet helemaal vertrouwde sprak hij met de kapers, die drie beman ningsleden opdroegen de „technici" te fouilleren. Terwijl de Rodekruis- afgevaardigde aan de andere kant van het vliegtuig met een beman ningslid stond te praten hoorde hij schoten. De „technici" hadden de vuurwapens uit hun laarzen getrok ken. Onze afgevaardigen waren te genover een dergelijke taktiek mach teloos. aldus het Rode Kruis. Intussen is in Genève ook verno men dat Alain Modoux, de chef van de voorlichtingsdienst van het Rode Kruis, naar Beiroet is gereisd om de gang van zaken uit te leggen aan de Palestijnse organisaties. Deze hebben scherpe kritiek geleverd op de rol van het Rode Kruis, en de Rode Kruisdelegatie beschuldigd van sa menzwering qi£t Israël. Ook de Ra- bische Liga hééft het Rode Kruis om opheldering verzocht. De Belgische premier, Eyskens. heeft gisteren (Van onze correspondent) BONN Nadat donderdagavond het hoofdkwartier van het vijfde US-leger in de Bondsrepubliek, dat gevestigd is in het voormalige hoofdkantoor van de IG Farben in Frankfurt, ge troffen werd door een bomaanslag waarbij een Amerikaanse overste het leven verloor, vonden gistermiddag twee nieuwe bomaanslagen plaats in München en Augsburg. na afloop van he wekelijks kabinets beraad, meegedeeld dat de Belgische ambtenaren die in Tel Aviv waren, pas iets van de Israëlische operatie hoorden toen die al achter de rug was. Mosje Dajan, de Israëlische mi nister van Defensie heeft ca tegorisch ontkend dat Israël misbruik zou hebben gemaakt van het vertrouwen van het Internationale Rode Kruis in de kwestie van hel gebruik van geweld tegenover de ka pers van het Belgische vliegtuig. In een gesprek voor radio en tele visie verklaarde generaal Dajan dat hij aan de functionarissen van het Rode Kruis duidelijk heeft gezegd, dat zij weg konden gaan als zij niet akkoord gingen met een eventueel gebruik van geweld door Israël. Gewonde De binnenplaats van het po litiébureau van München na de bomaanslag gisteren. In München explodeerde een tyd- bom op de binnenplaats van het hoofdbureau van de Beierse politie. De bom of bommen waren in een auto geplaatst, die zonder dat daar toestemming voor was gegeven, op de binnenplaats was geparkeerd. De bomexplosie was zo hevig, dat onge veer 40 auto's zwaar werden bescha digd. Wielen, waaraan de as nog was bevestigd, werden door de lucht ge slingerd en bleven in bomen hangen Als gevolg van de luchtdruk werd een gedeelte van de dakbedekkingen van enkele omliggende huizen volle dig vernield. Honderden ramen sneuvelden. De politie was tien mi nuten voor de aanslag door een anoniem telefoontje op de hoogte gebracht. Hoewel men nog geen spo ren heeft, sloot de politie gister avond niet uit dat de aanslag het werk is van een anarchistische groe pering. gewond bij de aanval der Israëlische commando's op het gekaapte toe stel van de Sabena toen dit te Tel Aviv stond, is beschreven als zeer slecht. Zij is dinsdag en donderdag ge opereerd maar ofschoon de artsen doen wat zij kunnen gaat haar toe stand achteruit. Schade Ongeveer geiyktüöig explodeerde gistermiddag in het hoofdgebouw van de politie in Augsburg eveneens twee tydbommen, die de plafonds van de kamers waar ze waren ge plaatst, vernielden en een schade van in totaal 32.000 mark veroor zaakten. In het gebouw werd later nog een derde bom gevonden, die niet tot ontploffing kwam. Zowel by de ont ploffing in München als die in Augsburg was een licht gewonde te betreuren. De politie gelooft, dat er een verbinding bestaat tussen beide aanslagen. Ondertussen heeft de politie in Frankfurt verklaard, dat het waarschijniyk is dat politieke motieven in het spel zyn by de aan slag op het hoofdkwartier van het vyfde Amerikaanse leger. Men legt een verband tussen de golf van pro test, die ontstaan is na het bekend worden van Amerikaanse maatrege len met betrekking tot de oorlog la Vietnam en de bomaanslag. Een po litiefunctionaris verklaarde, dat d« Amerikaanse Blaokpanterbeweging en de Westduitse communistische studentenorganisatie Spartakus al geruime tijd samenwerken in Frank furt en dat het niet onmogeiyk moet worden geacht dat Amerikanen en Westduitsers gezameniyk de aanslag op hun geweten hebben. Ook wilde de politie niet uitsluiten, dat Ameri kaanse militairen de aanslag heb ben gepleegd. (Van onze correspondent) Door Robbert Bosscharctt onder-minister van Buitenlandse Zaken Martin Hillebrand, die don derdagavond uit Rome overkwam. Hillebrand, speciaal verantwoor delijk voor Europese Zaken, neemt zo de verplichtingen waar van Wil liam Rogers die na zyn bezoek aan een aantal NAVO-hoofdsteden plotseling uit Duitsland naar Washington teruggeroepen werd door president Nixon. De ontwikkelingen in Vietnam hebben wel een schaduw geworpen op deze diplomatieke contacten met het oog op Nixon's komende Moskou-reis, maar dat neemt niet weg dat het verbluf van Hillebrand in Madrid een interessante gebeur tenis is. Spanje is nameiyk het enige niet-lld van de NAVO dat op het reisprogramma van Rogers stond. President Nixon heeft in zyn spec taculaire diplomatie van de laatste maanden al meermalen een tactiek toegepast waar by hy zyn bondge noten voor een voldongen feit plaatst Iets dei-gelijks hjkt zich nu af te spelen in de NAVO. Nixon en Rogers hebben al minstens twee keer de Spaanse kandidatuur aan de andere NAVO-leden voorgelegd, zonder succes. Nu plaatst Washing ton de bondgenoten voor het vol dongen feit, dat Spanje zonder meer als NAVO-lid behandeld wordt. Dit is in militair opzicht wel be- grüpeiyk: het Pentagon heeft Spanje op steeds hoger plan ge bracht vanwege de strategische po sitie van dit land in de middel landse Zee. De oontrole op de Mid dellandse Zee-operaties, zowel wat de zesde vloot als wat de Ameri kaanse luchtmacht betreft, is in re cente maanden samengebundeld in de USA-bases van Rota en Torre- jon, resp. naby Cadiz en Madrid. Washington wil Spanje nu in de betalen aan de hoge onderhouds- betalen ana de hoge onderhouds kosten. Of dit politieke spel zal lukken, staat nog te bezien. Maar voorlopig begint Washington al met Madrid te behandelen alsof het een volwaardig NAVO-lid is. DEN HAAG (ANP) Het Braziliaanse dagblad "Correoo Brasiliense" heeft onlangs in een rechtbankverslag melding ge maakt vn martelingen van poli tieke gevangenen. Officieel ont kent de Braziliaanse regering steedis dat in de gevangenissen van Brazilië wordit gefolterd. Amnesty International, de orga nisatie die zich hefclüt van poli tieke gevangenen aanlbrefct. noemt in een reactie op dit be richt een dergeiyke pubTikatie in die Braziliaanse pers dan ook zeer uitzonderlijk. "Voor heit milllbalr gerechtshof in Brazilië kwam onlangs een drama aan hellicht dat gebeurde in de gevangenis, en waarvan de studente Hècilda Mary Veiga Fonteneles de Lima de hoofd persoon was", zo schrijft die Cor- relo Brasilienise, de grootste krant in dé hoofdstad Brasdlia. "Zy vertelde dat ze in aanwe zigheid van haar man even eens beschuldigd! van ondeimy- nenüe activiteiten was ver kracht en mishandeld. Hoewel zy in de laatste maand van zwangerschap verkeerde sloeg men haar 'op de buik onder uit spraken als "een dergeiyk ras mag zich niet meer voortplan ten". Hecilda vertelde dat men haar later, toen haar kind wa» geboren, had gezegd dat zy in jecties zou krygen opdat de bonst waarmee zy het kind zoogde zou opdrogen. Ze smeekte d)e rechter dit te verbieden. Op dat moment gelastte de rechter, met tranen in de ogen. de aanwezige Jour nalisten de zaal te verlaten", al- Volgens mevr. Breuns-Cohen van het hoofdbestuur van "Am nesty" moet het een .regiefout" eym geweest dat die pers by dit procas aanwezig toon zyn. Ook is het opmerkeiyk dat dit verslag de censuur heeft kunnen door staan. Gewoonlijk moeten alle berichten eerst worden voorge legd aan een door de regering aangestelde censor, voor ze ge bruikt wonden. Het is "Amnesty" niet bekend of de publókatie nog gevolgen heeft gehad voor de betrokken verslaggever.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11