Centrum weet zich in Italië te handhaven U wilt ook eer en geen nederlaag" 3evolking chter mistreden echter I Winst van neo-fascisten niet zo groot als gevreesd MASSAMOORD OP BIHARTS IN BENGALEN SCHULD VAN MOEDJIBOER 11 [ffiPAG 9 MEI 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) PARIJS De bevolking van at Noordfranse mijnstadje Iruay heeft een grootscheepse •ampagne ontketend om on- lerzoek-rechter (officier van justitie) Pascal in staat te stel en zijn onderzoek inzake de noord op de 16-jarige mijn- rerkersdochter Brigitte De- revre tot een einde te kunnen irengen. Het parket van Pet- lunes, dat rechter Pascal met iet onderzoek belast had, heeft mtorige week, zoals we toen be lichten, deze magistraat ver- ocht de verdachte inzake deze ustmoord, die sedert twee we ien achter de tralies zit, weer n vrijheid te stellen. Die verdachte is de steenrij- ;e notaris van het stadje, ieroy. Rechter Pascal heeft het erzoek afgewezen en binnen nkele dagen zal het procedure- jonflict door het hof van ap- èl worden beslecht. Op de plaats waar het lijk an het meisje op een luguber ouwterrein gevonden werd, y ebben de mijnwerkers nu en lijst gedeponeerd waarop al iderden namen prijken. Al- Jemaal mensen die zich achter Vle rechter hebben gesteld die, igen zijn geweten in, genood- I aakt zou kunnen worden het riderzoek op te geven. ijn dossier bevat echter, zoals fa echter Pascal zelf heeft er- end, nog geen enkel concreet ewijs. j De gemoederen van de iljnwerkers van Bruay heb- en nu het kookpunt bereikt. H iet alleen omdat ze de indruk ebben dat het parket van Pet- li; unes zich aan klassejustitie ihuldig maakt door de voor- anstaande notaris in vrijheid ri-stellen, terwijl in Frankrijk »'n tienduizend andere ver- |1 achten, misschien ook on- jp ihuldig, eveneens '-van hun 'ijheid zijn beroofd, zonder at iemand zich nu zo vreselijk m hun lot bekommert. Doch ovendien heeft het parket h;n huiszoeking gelast bij e ouders van het vermoorde leisje, om zo bij de mijnwer- ers de schijn te wekken dat et verleden van Brigitte mo- relijk ook wel niet helemaal lekkeloos zou kunnen zijn. Die huiszoeking, die verricht perd op verzoek van de advo- aat van de notaris, heeft, zon- er enig nieuw element aan k iet licht te brengen, de lucifer Ka au wel bij het kruitvat ge- W racht. De mijnwerkers en hun r rouwen hebben in de straten an het stadje luidkeels geëist lat nu eindelijk ook de verloof- I le van de notaris eens aan een luiszoeking zal worden onder- rorpen. Bij haar heeft mr. Le- oy de avond van de moord loorgebracht. En de tuin van laar huis ligt vlak naast het louwterrein waar Brigitte ver- I noord en haar lijk gevonden J rerd. Een andere wijziging dat w lat d vriendin van de notaris nogelijk als medepüchtige zou Hjn opgetreden, heeft t publiek ïog menen te kunnen ontlenen lan een mededeling van de rech er dat Brigitte's lijk, na de noord, door twee personen moet djn vervoerd. De emoties van de bevolking bebben nu een graad van hoog- ipanning bereikt die het ergste doet vrezen. Honderden leden P"fan de oproerpolitie zijn in het r stadje ondergebracht om aan al- L e eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Iedere nacht worden leuzen die haar met een ynchpartij bedreigen op de ge vel van het huis van de verloof de van de notaris gekalkt die p zelf Bruay, met onbekende be stemming, is ontvlucht. Rechter Pascal, die bijna da gelijks op het Franse televisie scherm verschijnt, poogt zich niet zonder duidelijke moeite, temidden van deze emotionele orkanen overeind te houden. Dat publiek me ondersteunt, be tekent dat het vertrouwen in me heeft en daarvoor ben ik dank baar, verklaarde hij zondag. Maar de Justitie kan alleen in een atmosfeer van rust tot haar recht komen en daarom moeten manifestaties van wraak en haat bu onherroepelijk een einde ne men, aldus meent hij. Ondertussen wacht heel frankrijk met de grootste span- de beslissing af van het hof van appèl dat het conflict tussen de rechter en het parket vermoedelijk deze week moet beslechten. Maar wanneer rech ter van instructie Pascal in het ongelijk zou worden gesteld. het gevaar wel erg groot dat de mijnwerkersbevolking zich bij die uitspraak niet zo ge makkelijk zal willen neerleggen (Van onze correspondent) ROME De christen-democraten hebben zich ruimschoots gehandhaafd en zelfs een kleine winst gemaakt bij de Italiaanse verkiezingen. Daarmee is voorlopig de grote winst van de neo-fascisten wat geneutraliseerd. De communisten verloren in de Se naat, maar wonnen stemmen bij de verkiezingen voor de afgevaardigden voor de Ka mer. De socialisten boekten een kleine winst, verliezers waren de liberalen en de sociaal democraten. Het succes van de neo-fascisten en monarchisten lag voornamelijk in het zuiden en in enkele grote steden. Voor hun opmars was gewaarschuwd en de winst van hun partij met on geveer 30 procent tot 8,3 procent van het totaal zou een groot gevaar kun nen inhouden. Maai- deze uitslag stelt de christen-democraten ruimschoots In staat om een nieuwe coalitie aan te gaan zonder de communisten en zonder de neo-fascisten. Door Willebrord Nieuwenbuis Of de christen-democraten kunnen met de oude partners, zoals de so cialisten en de republikeinen een re gering vormen, die links van het centrum genoemd kan worden, of een cenitristische regering, samen met de kleine republikeinse en liberale partij. Voor het eerst sinds 1948 kwam de groei van de communisten in de Senaat tot een halt. In de Kamer wonnen ze echter enkele zetels om dat by de verkiezingen voor de Kamer ook personen tussen de 21 en 25 jaar mochten stemmen. De afge splitste ,op China georiënteerde H Manifesto-groep bracht het slechts tot 0,7 procent van de stemmen. Verrassing Dat de christen-democraten zich zo goed gehandhaafd hebben is voor velen een verrassing. Kennelijk heeft de straffe politiek van het éénpar tijen-kabinet Andreotti, dat sinds fe bruari orde op zaken stelde, gewerkt. Het is niet onwaarschynlyk dat de christen-democraten die succesfor mule zullen handhaven en de socia listen niet tot het nieuwe kabinet zullen toelaten. De toenadering van de socialisten tot de communisten in de oppositie was één van de oorza ken voor het falen van het kabinet- ADVERTENTIE het nieuwste van het nieuwste nri t ~\j het zorgeloze rcAjLji modepruikje Werkelijk alle voordelen die een pruik kan bieden vindt U terug in de Pelly. Pelly kost 72.- en is verkrijgbaar in prachtige natuur- tinten en diverse grijsnuances. Eenvoudig, zonder hulp van anderen In elk model te kammen of te borstelen. Leiden, Breestraat 32 Telefoon 01710—25212 Colombo en de slepende politieke crisis die daarop volgde. Overigens reflecteert de uitslag die crisis nauwelijks. Wel hebben de neo fascisten grote winst gemaakt, maar de verschuivingen in het algemeen zyn niet groot. Trots gaan de kran ten deze ochtend in op het demo cratische verloop van de verkiezin gen, de orde na het geweld van de laatste maanden. Het kan niet ont kend worden dat een scherpe politie controle, de vloedgolf arrestaties, de steun van het Italiaanse episcopaat en de eenzijdige voorlichting van de Italiaanse staatsradio en televisie, hebben bijgedragen tot dit succes van de christen-democraten. Voldoening Deze uitslag geeft veel Italianen een zekere voldoening na alle pessi misme van de laatste maanden. Het blijft echter de vraag of de chris ten-democraten en hun partners van dit nieuwe mandaat zullen gaan profiteren. De laatste tijd hebben zij de grote verschillen binnen hun par tij aardig bedekt weten te houden. Ze hebben een kalme campagne gevoerd, ze demonstreerden naar buiten al thans een zeker gevoel van eenheid. Wel zullen de neo-fascisten en mo narchisten na hun nieuwe grote winst tijdens deze verkiezingen hun eisen willen stellen bij het formeren van het kabinet en het opstellen van nieuwe programma's. Maar hun suc ces is niet zo groot als velen hadden gevreesd en de winst van de chris ten-democraten zelf. van de socialis ten en de republikeinen zorgt voor een balans die Italië de komende jaren aardig op een middenkoeprs kan behouden. LONDEN (Reuter) In Bangla- desj worden honderden niet-Ben- galen vermoord, zo bericht de corres pondent van de Londense „Times" uit Dacca. Volgens de correspondent Peter Hazelhurst worden niet-Ben- galen uit hun huizen gejaagd en naar ghetto's gedreven. Fanatieke menig ten Bengalen maken niet- mannen, vrouwen en kinderen af. Volgens z\jn verslag leeft de Oer doe- sprekende minderheid van anderhalf miljoen mensen onder een terreur bewind. De Bengalen in Dacca geloren vol gens hem niet wat gaande is, en de politie houdt zich afzijdig, zelfs wan neer ze ziet dat niet-Bengalen uit hun huizen worden gesleurd. Een week of twee geleden waren in de buurt van Dacca 200 tot 300 Bihari's vermoord, zo schrijft hij. Bengalen met lange messen kammen het land uit op zoek naar Bihari's. Volgens de Times-correspondent worden de Bi hari's met uitrqpiiing bedreigd tenzij de internationale gemeenschap tus senbeide komt. In zijn artikel stelt hy de premier van Bangladesj, sjeik Moedjiboer Rachman, verantwoordelijk voor de massamoord. Nadat de sjeik aanvan kelijk opriep tot een harmonisch De Italiaanse president Gto- vanni Leone (midden) en zijn Vrouw Clelio waren een van de eersten die zondag hun stem uitbrachten. Leone wordt naar het stemlokaal vergezeld door carabinieri: rust en orde rond de president verzekerend. naast elkaar leven uit hU tich de laatste tijd steeds on verantwoordelij- ker, aldus Hazelhurst. „Op een bij eenkomst met vakbondsleden het af gelopen weekend hanteerde hU pure demogogie en spoorde zijn volk aaa tot een campagne tegen „collabora teurs die samenzweren met buiten landse collaborateurs om de vrijheid van Bangladesj te ondermijnen". Onder de huidige omstandigheden vat de gemiddelde Bengaal dit op als een uitnodiging om niet-Benga len op te jagen", zo meent de Time»» correspondent. WASHINGTON De letterlij ke tekst van de toespraak waarin president Nixon de bijna volledige militaire en economische blokkade van Noord-Vietnam heeft afgekon digd luidt als volgt: „Vijf weken g eleden, met het paasweekeinde, hebben de commu nistische legers van Noord-Vietnam een massale inval in Zuid-Vietnam gedaan een inval die mogelijk werd gemaakt met tanks, artillerie en andere moderne offensieve wa pens die door de Sowjet-Unie en andere communistische landen aan Hanoi zijn geleverd. De Zuidvietna- mezen hebben dapper gevochten om deze brute inval te weerstaan. Het aantal slachtoffers aan beide zij den is hoog geweest. Tragisch ge noeg zijn er meer dan 20.000 Nixons toespraak tot het Amerikaanse volk vertaling Algemeen Nederlands Persbureau IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM slachtoffers gevallen onder de bur gers, inclusief vrouwen en kinderen. In de steden die de Noordvietname- zen hebben bestookt zonder acht te slaan op het menselijk leven. In mijn toespraak tot het land twaalf dagen geleden is de rol van de Verenigde Staten in het weer staan van deze inval beperkt tot lucht- en zee-acties tegen militai re doelen in Noord- en Zuid-Viet nam. Zoals ik in die toespraak ook liet weten hebben wy ,t massale Noord- vietnamese offensief beantwoord met uitgebreide vredespogingen, be doeld om de oorlog te beëindigen vi onderhandelingen. Op 20 april zond ik Henry Kissinger naar Moskou om vier dagen lang te spreken met partijleider Breznjew en andere Russische leiders. Ik gaf hem de instructie de nadruk te leggen op onze wens naar een snelle oplossing van de oorlog en onze bereidheid alle mogelijke voorstellen te bekij ken. De Russische leiders toonden toen belangstelling voor het beëin digen van de oorlog op 'n voor bei de partijen rechtvaardige wijze. Ze drongen aan op hervatting van de onderhandelingen in Parijs en ga ven te kennen dat zij hun construc tieve invloed zouden aanwenden. „Ik gaf Kissinger daarna toe stemming in het geheim de voor naamste Noordvietnamese onder handelaar Le Duc-tho op dinsdag 2 mei in Parijs te ontmoeten. Am bassadeur Porter, zoals u weet, hervatte de openbare vredesbe sprekingen in Parijs op donderdag 27 april en donderdag 4 mei. Tij dens die ontmoetingen, zowel In het geheim als openbaar, was alles wat we van de vijand hoorden bombas tische rethoriek en een herhaling van hun eisen om overgave. Op 2 mei bijvoorbeeld mocht Kissinger spreken over elke redelijke weg die tot vrede leidt. Concessies De Noordvietnamezen weigerden botweg op enige van deze toena deringen in te gaan. Ze weigerden van hun kant toenadering te doen. In plaats daarvan lazen zij let terlijk hun voorgaande publieke eisen voor. Dit is nu het punt waar op we na drie jaar onderhande len met Hanoi gekomen zijn. De Verenigde Staten, met volledige in stemming van onze Zuidvietname- se bondgenoten, hebben het maxi mum geboden van wat een presi dent zou kunnen bieden. Wij heb ben een de -escalatie aangeboden. We hebben een bestand aangebo den met een limiet voor de terug trekking van alle Amerikaanse troepen. We hebben nieuwe verkie zingen voorgesteld die onder inter nationaal toezicht zouden staan en waaraan de communisten zouden kunnen deelnemen. President Thioe heeft aangeboden een maand voor de verkiezingen ontslag te nemen. We hebben het uitwisselen van krijgsgevangenen aangeboden in de verhouding van tien Noordvietna mese gevangen voor een Ameri kaanse gevangene. Noord-Vietnam heeft al deze aanbiedingen beantwoord met on beschaamdheid en beledigingen. Ze hebben botweg en arrogaixt gewei gerd over het beëindigen van de oor log en over vrede te onderhande len. Hun antwoord op elk vredes aanbod dat wij hebben gedaan is geweest het uitbreiden van de oor log. Alleen al in de twee weken dat ik heb voorgesteld de onderhande lingen te hervatten heeft Hanoi drie nieuwe aanvallen gelanceerd". „In die twee weken is het risico toegenomen dat een commu nistische regering wordt opgedron gen aan de 17 miljoen mensen van Zuid-Vietnam. En het communisti sche offensief heeft nu een punt bereikt dat 't ernstig de levens be dreigt van 60.000 Amerikaanse sol daten die nog in Vietnam zijn. Er zijn slechts twee oplossingen voor ons in deze oorlog overgebleven Op de eerste plaats, blijven we toe kijken. daarmee de levens van 60.000 Amerikaanse soldaten op het spel zettend en de Zuidvietnamezen over latend aan een lange nacht van terreur? Dit zal niet gebeuren. We zullen alles doen wat nodig is om de Amerikaanse levens en de Ame rikaanse eer te beschermen. Ten twbede, in het geval van een vol ledige onverzoenlijkheid aan de on derhandelingstafel, sluiten we ons aan bij de vijand om een commu nistische regering in Zuid-Vietnam te installeren? Ook dit zal nooit ge beuren. We stappen niet over van edelmoedigheid naar verraad. We hebben op dit moment een harde keus tussen drie mogelijkhe den: Onmiddellijke terugtrekking, van alle Amerikaanse troepen blijven pogen tot onderhandelingen te komen Of duidelijke militai re actie om de oorlog te beëindi gen. Ik weet dat vele Amerikanen voor de eerste keus kiezen. Zij ge loven dat voor de Verenigde Staten de enige weg om de oorlog te be ëindigen is weg te gaan en de be dreiging van onze troepen weg te nemen door ze eenvoudig terug te halen. Poütiek gezien zou dit voor mij een gemakkelijek keus zijn. Ik heb niet meer dan een half miljoen Amerikanen naar Vietnam ge stuurd. Ik heb er een half miljoen thuisgebracht sinds ik in deze funktie zit. Maar onze verplich ting in Vietnam nu opgeven zou betekenen dait 17 miljoen Zuidviet namezen worden overgeleverd aan communistische terreur en tirannie. Het zou ook er op neerkomen dat honderden Amerikaanse gevangen in communistische handen worden achtergelaten zonder fatsoenlijk te kunnen onderhandelen om hen vrij te krijgen". Een Amerikaanse nederlaag in Vietnam zou dit soort van agressie overal in de wereld aanmoedigen agressie waarbij kleinere landen, bewapend door him grote bondge noten. ertoe zouden kunnen wor den gebracht naar eigen goeddun ken buurlanden aan te vallen. We reldvrede zou dan een grote farce zijn. Onderhandelingen De tweede mogelijkheid Is te blij ven proberen een oplossing te krij gen via onderhandelingen. Dit is de mogelijkheid die wij vanaf het be gin hebben aangegrepen. We zullen ermee voortgaan. Maar we hebben elk redelijk aanbod gedaan en ge poogd elk pad te bewandelen om deze oorlog te beëindigen aan de conferentietafel. Het probleem is. dat er twee nodig zijn om te onder handelen. en dat nu evenals in de afgelopen vier Jaar. de Noordviet namezen arrogant weigeren over iets anders te onderhandelen dan de installatie door de Verenigde Sta ten van een communistisch regime by 17 miljoen mensen in Zuid-Viet nam die geen communistische re gering willen. Het is duidelijk, dat er ogenschijnlijk voor de Verenigde State, drie keuze mogelijkheden zijn maar dat er in werkelijkheid geen is. Het doden in deze tra gische oorlog moet ophouden. Door, eenvoudig weg te gaan zouden we het bloedvergieten alleen maar verergeren. Door uitsluitend op on derhandelingen af te gaan zouden we een verdorven vijand de tijd ge ven die hij nodig heeft om zijn agressie op het slagveld te uiten. Er is slechts een manier om aan het doden een eind te maken en dat is door de oorlogswapens uit de handen van de internationale ban dieten van Noord-Vietnam te hou den. De gehele oorlog lang heeft Amerika een graad van beperking gehandhaafd die uniek is in de oor- logsannalen. Dat was deze verant woordelijkheid als een grote natie een natie die geïnteresseerd is, zoals Amerika dat altijd is geweest, in vrede en niet in verovering. Ech ter wanneer de vijand alle remmen losgooit en zijn hele leger in de strijd gooit op het grondgebied van zijn buur en weigert te onderhan delen dan staan we voor een andere den met 60.000 Amerikanen die wor den bedreigd, zou elke president die er in faalde beslissend te handelen het vertrouwen van zijn land heb ben verloochend en de zaak van de Beletten „Ik heb daarom besloten dat Hanoi moet worden belet de wa pens en voorraden te krijgen die nodig zijn om zijn agressie voort te zetten. In volledig overleg met de repu bliek van Zuid-Vietnam heb ik de volgende maatregelen afgekondigd die van kracht worden terwijl ik spreek: t. Alle ingangen naar Noord vietnamese havens zullen worden ondermijnd om te beletten dat men toegang heeft tot deze havens en dat Noordvietnamese marine- activiteiten vanuit deze havens kan worden ondernomen. 2. De Amerikaanse strijdkrach ten hebben opdracht gekregen gesohikte maatregelen te nemen binnen de territoriale wateren van Noord-Vietnam om het afleveren van voorraden tegen te gaan. 3. Spoor- en alle andere verbin dingen zullen zoveel mogelijk wor den afgesneden. 4. Lucht- en marineacties tegen militaire doelen In Noord-Vietnam zullen voortduren. Deze acties zijn niet gericht te gen een ander land. Landen die schepen in Noordvietnamese ha vens hebben zijn erop gewezen dat hun schepen drie dagen de tijd hebben veilig te vertrekken. Na die tijd zullen de mijnen zijn gelegd en elk schip dat deze havens dan nog wil binnenvaren of verlaten doet dat op eigen risico. Aan deze acties komt een einde als aan de volgende voorwaarden is voldaan: ten eerste moeten alle Amerikaan se krijgsgevangen worden vrijgela ten. Ten tweede moet er ln geheel Indo-China een bestand komen on der internationaal toezicht. Zijn deze twee voorwaarden vervuld dan zullen wij alle acties van ge weld in Indo-China stoppen. Dan ook zullen wij al onze troepen uit Vietnam terugtrekken binnen vier maanden. Dit zijn voorwaarden die van geen partij overgave of verne dering vragen. Ze zouden de Ver enigde Staten in staat stellen met ere terug te trekken. Ze zouden onderhandelingen over een politieke regeling tussen de Vietnamezen zelf mogelijk maken. Ze zouden al le landen die in deze lange oorlog hebben geleden in staat stellen zich te gaan bezighouden met vre de. Ze verdienen onmiddellijk aan vaard te worden door Noord-Viet nam. Commentaar Het lijkt me Juist mijn opmer kingen deze avond te beëindigen met een enkel commentaar dat di rect Is gericht tot elk van de par tijen die bij de voortdurende trage die van de Vietnamese oorlog be trokken zijn. In de eerste plaats tot de leiders van Hanoi: uw men sen hebben al teveel geleden door uw zucht naar overwinning. Maak hun pijn niet nog groter met voort durende arrogantie. Kies in plaats daarvan het pad van de vrede dat uw offers verlicht, ware onaf hankelijkheid waarborgt en uit mondt in een tijdperk van verzoe ning. Tot het volk van Zuid-Viet nam: U blijft onze krachtige steun behouden in uw verzet tegen agressie. Het is uw geest die de afloop van het gevecht zal bepa len. Uw wil die vorm geeft aan de toekomst van uw land. Tot andere landen, speciaal die, die bondge noot zijn van Noord-Vietnam: De acties die ik vanavond heb afge kondigd zijn niet tegen u gericht. Het enige doel is de levens te be schermen van 60.000 Amerikanen die ernstig in gevaar zouden ko men als het communistisch offen sief blijft aanhouden, en te belet ten dat er een communistische re gering wordt opgedrongen aan 17 miljoen mensen door brute agres sie. Met name richt lk mijn com mentaar vanavond tot de Sowjet- Unie. Wij respecteren de Sowjet-Unie als een grote macht. We erkennen het recht van de Sowjet- Unie haar belangen te verdedigen als die worden bedreigd. De So- Jet-Unie op haar beurt moet dan oixs recht erkennen onze belangen te verdedigen. Er worden geen Russische soldaten bedreigd in Vietnam. 60.000 Amerikanen wor den bedreigd. We verwachten dat u uw bondgenoten helpt. U kunt van ons niet verwachten dat wij iets anders doen. Maar laat ons, en laat alle grote machten, onze bondge noten helpen bij hun verdediging en niet bij het lanceren van of fensieven tegen him buren. Andera zou de zaak van de vrede, waar wij beiden zoveel belang aan hechten, in gevaar worden gebracht". Terugglijden "Onze twee landen hebben de laatste maanden bij onze on derhandelingen aanzienlijke vooruit gang geboekt. We staan vlakbij be langrijke overeenkomsten Inzake het beperken van kesn wapens, in zake handel en een aantal andere zaken. Laat ons niet terugglijden naar de donkere schaduwen van een verleden tijdperk. We vragen u niet de principes van uw vrien den op te offeren. Maar ook zou u niet moeten toestaan dat Hanoi de vooruitzichten vernietigt die we samen zo geduldig hebben voorbe reid. We staan op de drempel van een nieuwe samenwerking die niet alleen in het belang van onze twee landen is maar die de zaak van de wereldvrede kan dienen. Wij zijn bereid deze samenwerking verder uit te bouwen .De verantwoorde lijkheid ligt bij u als we falen. Tenslotte tot het Amerikaanse volle Ik vraag u om dezelfde krachtige steun die u uw president in moei lijke momenten altijd hebt gege ven. Het is Juist naar u waar de wereld het meest naar kijkt. Ik weet hoe graag u deze oorlog be ëindigd zoudt willen zien. Ik weet hoe graag u onze mensen thuis wil brengen. Ik geloof dat u weet. uit alles wat ik deze 3,5 Jaar gedaan hebt, hoe graag ook ik dat zou wil len u wilt vrede. Ik wil vrede. Maar u wilt ook eer en geen ne derlaag. U wilt een zuivere vrede, geen vrede die in feite het voor spel is voor een andere oorlog. Op dit ogenblik moeten wij vast beraden zijn. Zoals zo dikwijls ln het verleden hebben wij Amerika nen niet voor oorlog gekozen. Het Is ons opgedrongen door een vijand die de uiterste verachting heeft getoond ten opzichte van elke ope ning die wij maakten naar vrede. Daarom vraag ik vanavond uw steun voor dit besluit een besluit dat slechts een doel heeft niet de oorlog uit te breiden, maar te beëindigen en het soort vrede te winnen dat duurzaam ls. Met Gods hulp en steun zullen wij dat grote doel bereiken".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9