an Agt ziet in elberechting iker voordeel loe bezetten we tesamen dat regeerkast eel' JAAR VAN VRAGEN IN ZEVEN GEMEENTEN Gratis reizen 'nquete over verhouding burger-bestuurder Plantsoenendienst is boos op hennepzaaiers Illegale jenever stokerij 2 dap in ma' opuw65'*'kaart Meisje leest eigen overlijdensbericht iveede-kamerlid 4. de Goede van Democraten '66 1: 0 9 MEI 1972 ADVERTENTIE Een aantal gemeenten in de randstad wil nog wel eens exacter weten hoe het nu zit met de platonische verhouding tussen burgers en gemeentelijke bestuurders. Interesseert de „consument van het beleid" zich in feite nog wel voor de gemeentelijke zaken? Zijn er nieuwe middelen aan te wijzen, die de afstand tussen plaatse lijke overheid en oewoner be ter kunnen overbruggen? Zeven gemeenten willen dat laten uitzoeken, voor zover er sluitende antwoorden mogelijk zijn. Zij hebben een markton derzoekbureau (Veldkamp, Am sterdam) opdracht tot een vrij stevig onderzoek gegeven. Deze gemeenten zijn Den Haag, Leiden, Gouda, Voorburg, Leidschendam, Zoetermeer en Haarlemmermeer. Utrecht zou oorspronkelijk ook meedoen, maar haakte onverwacht af. Het ministerie van CRM is dermate geïnteresseerd in deze peiling van het gedwongen hu welijk tussen stad en stedeling tussen dorp en dorpeling, dat het onderzoek van die kant voor de helft wordt betaald. Een jaar Het onderzoek gaat nu van start. Het duurt een jaar, en pakt de vraagpunten op drie fronten aan. Men houdt een serie vraaggesprekken volgens een steekproef uit de burgerij, men spreekt met vertegen woordigers van de overheid zelf; en met gaat te rade bij een reeks tussenstaande perso nen en groepen, zoals opbouw werkers, sociale raadslieden, betuursleden van wijkvereni- gingen en van actiegroepen. Op het Haagse stadhuis heeft loco-burgemeester B. Bol gisteren een begeleidingscom missie voor het onderzoek ge ïnstalleerd. Dat gezelschap be staat uit vertegenwoordigers van het ministerie en van de deelnemende gemeenten, en daarnaast uit enkele bestuurs- deskundigen en sociologisch on derlegde mensen. De heer Bol en commissie voorzitter dr. W. A. C. Zwanik- ken maakten duidelijk, dat de begeleidingscommissie zich zo wel met de opzet van het on derzoek als met de vorm van bekendmaking van de resulta ten bezig houdt. Dr. Zwanikken: „Het kan beet dat er uit het onderzoek een aantal opinies rolt, waar van de opdrachtgevers zullen schrikken". HAAG (ANP) Minister Van Agt van Justitie heeft zonder zich voor n het plan van de Amsterdamse officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, voor I rechting" (voorgeleiding aan de politierechter binnen zes uur na aanhouding) n uitspreken gezegd dat een eventueel voordeel daarvan is dat een voorlopige s overbodig wordt. Ister zei dit gisteren in Den antwoord op een vraag op ïkomst van de sectie Justi- I gevers der Nederlandse van Journalisten. het plan van mr. Hart- ofd van het parket in Am- gaat het om personen die worden van kleine verg rij- eiding voor zijn plan is de verwachte toeneming van laliteit als gevolg van het pnieuw openstellen van een het Vondelpark alö slaap- Dr Jeugdige toeristen. de procedure eventueel on- zou zyn met het Euro- Irag kan de rechter zich iuitspreken, zei de minister, erop dat het nog maar een n mr. Hartsuiker. Als men landers, die in het Vondel den aangehouden op de manier zou behandelen en orarrest stellen, is de prak- er helemaal niets gebeurt, paar maanden zijn ze weg, ninister. een systeem Worden dat ders in feite vrijuit zou- Dat heeft zijn grote be- n opzichte van hen Am- - die soortgelijke fei- n, zo zei minister Van Agt. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse plantsoenendienst is aller minst ingenomen met de hennep- zaai-aotie van het AMVJ. Leden van deze vereniging hebben de afgelopen veertien dagen duizenden hennep zaadjes uitgezet in parken en plant soenen in de Maasstad zonder dat de gemeente hier iets van afwist. De AMVJ wil met de henmepcul- tuur de strijd aanbinden met de "as- faltjungle" van Rotterdam. Boven dien wil het AMVJ de bevolking, jong en oud, vertrouwd maken met de plant, zodat het begrip hennep uit de criminele sfeer wordt gehaald. "Een schandalige streek", zo ver klaarde gisteren het hoofd van de plantsoenendienst, ir. A. Raad. Hij kondigde maatregelen aan tegen het AMVJ. "Ik zal alles wat binnen mijn mogelijkheden ligt doen om deze cul tuur uit te roeien. Er zit een ver dacht luchtje aan". Elke hennepplant, die zijn kop bo ven de grond steekt, zullen wij weg- schoffelen. "De parken en plantsoe nen zijn er per slot van rekening voor het welzijn en niet voor de degeneratie van de burgers", zo voeg de hij er aan toe. Een woordvoerder van het AMVJ in Rotterdam zei de reactie van de heer Raad overdreven te vinden. De hennepcultuur schakelt volgens hem louche dealers van verdovende mid delen uit, en voorkomt daardoor dat gebruikers van drugs sterkere midde len in handen krijgen. Streng optre den tegen harddrugs juicht het AMVJ toe. Het AMVJ hoopt dat de planten deze zomer al tot bloei zullen komen. De hennepplant kan een hoogte be reiken van twee tot drie meter. Terwijl er bij- de poort werd gedemonstreerd heeft burgemeester Thomassen van Rotterdam gisteren de nieuwe propyleen-oxidefa- briek van Oxirane Chemie in het Botlek-gebied geopend. De opening zou aanvanke lijk worden verricht door Prins Bernhard. Van offi ciële zijde werd gezegd, dat de Prins door onvoorzievti omstandigheden was ver hinderd. Leden van het cen traal actiecomité Rijnmond deelden bij de ingang van de fabriek zwarte anjers uit aan de genodigden, op span doeken stojicben protestleu- zen. Het actiecomité heeft al eerder blijk gegeven van ernstige bezwaren tegen het nieuwe bedrijf, dat op ge ringe afstand van de woon kernen Heeruvliet en Geer vliet ligt. De protesten laai den het felst op toen het Rotterdams gemeentebe stuur een tijdelijke hinder wetvergunning voor een jaar verleende aan Oxirane. Vol gens het centraal actiecomi té zou de gemeente de be zwaren van de bevolking zonder meer terzijde hebben geschoven. HARDERWIJK ANP. De dou anerecherche uit Amsterdam heeft op een boerderij in Harderwijk ruim honderd liter illegaal gestookte Jene ver aangetroffen en in beslag geno men. Ook vond de douanerecherche een onderdeel van een destilleer toe stel. De boerderij, eigendom van de 47- jarige K. H. uit Harderwijk, is geheel doorzocht, omdat de politie vermoed, dat er een clandestiene stokerij was gevestigd. Er zijn aanwijzingen dat er een dergelijke stokerij moet zijn er gens op de ncordwest-Veluwe. Het onderzoek in dit gebied duurt dan ook voort. WE HL De veertienjarige jon gen, die in een oude invalidewagen van zijn grootvader rondreed, is gis teren op een onbeveiligde overweg in de buurt van Wehl door een trein ondersteboven gereden. De jongen brak een arm en een been en liep schaafwonden op. Het treinverkeer tussen Doetin- chem en Arnhem was een klein uur gestremd. In mei kunt u met NS op uw 65+ kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2,11,20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaarb voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. Vraag de folder aan 't loket. voordelig uit met NS ARNHEM „Moet je eens zien wat hier staat", riep do twintigjarige Loes van der Poll uit Arnhem verbaasd uit toen ze in een plaatselijke krant een advertentie zag waarin ^tond dat ze overleden was. In een zwart kader meldde de advertentie dat ze in de leeftijd van 22 jaar was overleden. Behalve dat de leeftijd niet klopte en enkele onnauwkeurigheden, werden haar adres en de rouwende familieleden vermeld. Kort daarop belden de eersten van een lange rij familie- 'eden en vrienden die geschrokken informeerden hoe het wel gekomen was. Loes, bekomen van de eerste schrik: „Wie zou me dat nou geleverd kunnen hebben? Ik zou niemand weten die zo'n hekel aan me heeft dat ie dit zou doen". DERDORP Twee dagen na het woelige congres van D'66 in Den Bosch waarop hij railend de oppositie aanvoerde tegen de door het hoofdbestuur van de Democraten en 'leider Van Mierlo aangegeven koers voor de nabije toekomst, zegt tweede-kamerlid Goede: „De huidige irritatie en frustratie komt voort uit twee zaken: hoe kom je in aam aan die parlementaire meerderheid om het beleidsplan dat je hebt, om de her- ngen waar de maatschappij om schreeuwt, te realiseren. Hoe bezet je het regeerkas- Sn ten tweede, hoe behoudt D'66 in die samenwerking van partijen een eigen gezicht, uidelijk herkenbaar profiel". nakaarten over het bewo- (voortvloeiend uit de problematiek \D'66 congres vindt van de Club van Rome) tot stand de tuin van de ivoning is gekomen. Dat is in de ogen van Goede, „om van het De Goede (en anderen) een partij- mooie weer in Neder- e genieten". De Demo- chenkt bier en vraagt of een glas mag met daar- zhilderd "D'66 - proost" is geen enkel bezwaar te- fc heb al een# sigaretten doken met AR-lücifers en ook bereid soep te nut- uit marxistisch-leninis- borden als dat moei in dit opzicht kent mijn lerloosheid geen grenzen Haast Ie acht de lijn die PvdA, '66 nu volgen ontoerei- VA >m die parlementaire meer- P d te bereiken. „Wat Je nodig Paa zo'n 100 zetels. Nu kim je stisch zijn en dat ben ik dat zit er voor de pro- drie ook bij de volgende f :en niet in. En we heb- ffast. Als Je de geweldige pro- ziet, waarvoor we staan n je je niet de luxe permit- •m het kalm aan te doen", wrijving by D'66 zit in de 'aarop het rapport-Mansholt politiek stuk geworden en als zo danig ook door de andere partijen bestempeld doordat de fractie voorzitters van PvdA, PPR en D'66 er aan meewerkten. „Nu is wel de bedoeling via een verkennings commissie en een propaganda- commissie de zaak open te gooien, d.w.z. men gaat proberen confes sionele politici er voor te interes seren om zo een alternatief rege ringsprogramma te maken dat een parlementaire meerderheid zou kunnen krijgen, maar waarmee moeten die erbij gehaalde buiten staanders dan werken? Met het al klaar liggende stuk van de pro gressieve drie waarin ze niets te zeggen hebben gehad. Je kunt niet verwachten dat daar wat uitkomt. Bovendien de machtsfactor behoort niette lopen via personen, maar door middel van partijen en partij congressen. Daarom heb ik voorge steld: doe een oproep aan andere partijen, waarna samen met de progressieve drie mogelijk een werkgroep kan worden gevormd. Zo verhevig je ook de spanningen in die andere partijen, geef je bijv. de stroming-De Zeeuw in de KVP en de stroming-Goudszwaard in de AR grotere mogelijkheden". Al heeft De Goedes voorstel het op het D'66-congres dan net niet gehaald, hy is tevreden met de uit werking die het ongetwijfeld toch zal hebben. Nadat Anneke Goud smit destijds in de Flevopolder Van Mierlo had duidelijk gemaakt dat de vrijage met de PvdA niet te ver moest gaan, zal aan dit nieuwe waarschuwingssignaal moeili'.-. voorbij kunnen worden gegaan. ProfieJ U heeft in dit verband sterk gedrukt op het behoud van het eigen gezicht van D'66. De Goede: „Ja, dat komt in het gedrang. Kijk, door nauw samen te werken met andere partijen verlies je een deel van je profiel. Bij een gezamenlijk optreden trekt de grootste partij altijd het grootste gedeelte van de gezamenlijke winst naar zich toe. Nu had ik er dat in de verkiezingstijd van harte voor over. En laat ik er direct aan toe voegen dat die samenwerking met PvdA en PPR ook op dit moment bepaald niet in het geding is. Maar ik kan wel zeggen dat bij al wat er sinds 1966 aan veranderingen zijn gekomen, aan openingen zijn gewrikt, D'66 de beslissende factor is geweest. Om die functie niet ver loren te laten gaan, is sterke pro- -filering nodig. Het is een kwestie van macht en macht krijg Je al leen door kiezers te vergaren. En daarop kun je alleen rekenen als je duidelijk herkenbaar blijft. An ders bestaat de mogelijkheid dat we terugzinken in de situatie dat een Je kunt Je mening zeggen, wat het andere kamp de indruk zal geven dat Je het met elkaar aan de stok hebt. Ik vind. dat D'66 zijn mening over de dingen moet blijven ge ven". Van Mierlo heeft gezegd dat in de KVP-top nu fundamentele tegenstellingen naar buiten treden over de toekomstige partijvorming en koers. Een aantal katholieken kan de keus niet meer ontlopen. Maar dat wordt al zo lang gezegd, dat is ook zo vaak beweerd over de AR. De Goede: „Nee, nee. Er zijn eindelijk scherpe tegenstellingen waar te nemen. Het gaat nu om de grondslag van de partijen. Binnen niet al te lange tijd vliegen de stukken er af in de KVP. Daarom moet de stroming-De Zeeuw door ons ook worden versterkt. Dan is er de factor dat de binnenlandse politieke situatie nog nooit zo moeilijk is geweest als nu, de frus traties zijn ook nog nooit zo groot geweest. Het kabinet-De Jong heeft, om het zo maar eens te zeg gen, op een binnenmeertje gevaren, vergeleken bij de woeste buitenzee waarop de regering-Biesheuvel is beland". Grillig weer wat ouderwets wordende PvdA de macht gaat delen met andere ouderwetse partijen. Ik stel me nu niet tegen de PvdA op. ik zeg alleen: D'66 moet sterk blyven om de voortgang in de PvdA gaan de te houden. De PvdA probeert de herkenbaarheid van D'66 te laten A. de Goede (D'66) verbleken, te camoufleren. Mensen als Den Uyl, Dolman, v. d. Doel zeggen herhaaldelijk te spreken namens de drie progressieve par tijen zonder dat er enig overleg is geweest. Dan kun Je ter wille van de lieve vrede Je mond houden of Met dat al laat D'66 toch wel een grillig spoor achter in de zes jaar van zijn bestaan. Eerst moes ten alle oude partijen „ontploffen", daarna kwam er toch maar een samenwerking met PvdA en PPR en nu moeten er nog meer oude partijen bijkomen. De Goede: „Als Je onder ontplof fen verstaat dat alles uit elkaar moet vliegen Maar kijk nu eens wat er sinds 1966 allemaal is ge beurd. Van de PvdA is DS'70 af gebroken. En Nieuw Links ls aich heel anders gaan gedragen dan verwacht was. En dan de toestan- den nu in de KVP. Ik Herhaalt binnen één, twee Jaar staat dia partij voor de grootste spanningen sinds het Mandement. Of de stro ming-De Zeeuw wordt uitgeran geerd met alle gevolgen van dien of ze wint het en dan val len de klappen aan de andere kant. Nee, dat spoor lykt grillig, maar ls het niet als Je ziet wat er is ge passeerd". Blijft de vraag wat het re cente getouwtrek binnen D'66 voor indruk op het publiek zal achter laten. De Goede: „Ja, Je vraagt Je na tuurlijk af. hoe komt dat over. Het is mogelijk dat ze denken: ls er bU D'66 nu ook al ruzie? Maar dat geloof ik niet. Het gevoel voor on derscheid tussen schijn en werke lijkheid ln de politiek bij de men sen neemt toe. De tijd ls voorbU dat op partijcongressen de grote leiders kritiekloos werden toege juicht en toegeklapt. Vroeger bij de PvdA waren dat figuren als Vor- rink, Vermeer en Burger die wisten het, die hadden altijd ge lijk. Bij de VVD vind Je dat nóg, maar over het algemeen zijn we dat beeld in de Nederlandse poli tiek aan het kwijt raken. D'66 heeft dat nooit gehad, daar kwamen de besluiten altijd langs de lijn van de openheid en discussie tot stand. En al mocht het op onze congressen vaak chaotisch toegaan, het pa troon was en bleef herkenbaar. Maar niet iedereen ls het zo ge wend. Dat leidt bij sommigen, o.a. de VVD tot een volslagen verkeer de exegese van wat er bij D'66 ge beurt. Over de tactiek mogen we van mening verschillen, over het beleid, over wat ons tot taak wacht, zijn we het volkomen eens".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7