eiden il geen Jantje van en RAAD SPRAK OVER DE PRIORITEITEN beiden nog niet rijp voor mars naar Den Haag Demonstratie tegen Haagse beknibbeling lil op een GAZELLE fiets beleef je iets 'Pijnloos' vervoer kost 50 gulden Docos wint VTL jeugdtoernooi - _1~ |>T alJn«U onn LI..* 1.LI.I. J_ L.-i i.1l-nttlilJInu l1- _i ia. «.u J_i 1lt.u_1.«- ju l IK zie "Leiden" nog geen mars aar Den Haag maken om te pro- geh Kteren tegen de beknibbeling van 1°* e regering. Ik zie na de demon- tratie van gisteravond geen gro- groep, maar alleen een aantal oor Hans Melkert aai Engageerden. En de gem een te- iuj wd zie ik niet voorop lopen. Hoewel ze hetzelfde willen po- Hululair gezegd "Baas in eigen oi eurs" is er namelijk een n ii norme kloof tussen die groep ge- oj« pgageerden, afkomstig uit het lde» elzijnswerk, en de raad. Dat dtt [eek gisteravond duidelijk. Twee raadsleden de PvdA-da- 5e^es Cock Kerling en Elfi van Se- »rs sloten zich aan bij de de- instranten. De rest van de raad bleef voorzichtig aan de kant, sommigen behoedzaam verborgen achter zonnebril (Het was kwart over zeven!). Twee raadsleden dezelfden praatten even met de actieleiders, toen een deel van de demonstran ten tegen hun wil een uitlaatklep zag in de raadsvergadering, die niet over dit onderwerp ging. Dat was een staart van een overi gens voortreffelijk verlopen de monstratie. die weinig zin had, maar wel begrijpelijk was. De energie van de demonstran ten vroeg om ontlading. Dat ge beurde op de publieke tribune. Daar drong een groep met span doeken binnen en uitte spreekko ren. die met de situatie op zich niets te maken hadden. De VVD en in het bijzonder de liberale LEIDEN Het Stadhuisplein vol ruw geschat vijf- ia inderd vooral jonge Leidenaars hebben gisteravond 'J demonstreerd tegen de beknibbeling, die de minister van innenlandse Zaken wil toepassen op de gemeentebegro- ng voor dit jaar. Door een verplicht terugbrengen van :t tekort met de helft tot nog geen f 6 miljoen zou- n vooral posten worden geschrapt, die voor welzijnszorg :ac jn uitgetrokken. j Het aantal, dat zich tussen zeven half acht rondom een enthou- it blazende studenten-hoem- -band verzamelde, was niet zo f/Joot, maar de leden en medewer kt rs van de verenigingen en instel- igen, die werkzaam zijn op het ge- ed van de welzijnszorg, wisten zich steund door elfduizend handteke ngen, die in enkele dagen zijn ver meld. e handtekeningenactie «4at men door, terwijl de organisa- ots ren, waarvan de stichting Release *ee t motor is, zich nog bezinnen op di idere activiteiten. Het feit, dat de meenteraad gisteravond vergader- aangegrepen om de demon ie ratie op touw te zetten. 'Eerst was het een doorlopende nmegang om het hoempa-gezel- :hap van mensen en kinderen met landoeken. Op die spandoeken kre- die in het gisteren gepubliceerde anifest zijn uitgewerkt met als lornaamste conclusie: „Leiden baas eigen beurs". Een ludieke para- fase was .Leiden wil geen Jantje in Lijden". Dit manifest werd voorgelezen oor Elly Kerckhoffs van het vor- llngscentrum Troef, één van de erksters-te-velde, die al jaren aan [eiielziJnszorg doet. Niet in 1980 Zij las voorts de brief aan de weede Kamer voor, waarin dezelf- e instellingen eisen, dat de regering le consequenties realiseert van de ltspraak van de bevolking van Lei- in, dat de begroting helemaal fordt uitgevoerd, nu en niet in 980. In de brief staat o.a., dat de ninstbedeelden al een behoorlijk oon missen en dat hen de mini- welzijnsvoorzieningen niet öogen worden onthouden. Voorts was er een door vele kre- en onderschreven brief aan de bur- °8 [emeester en de raad van Leiden, )eDpraarin de ondertekenaars eisen: een duidelijk standpunt van de aadsleden waarbij terdege reke- wordt gehouden met de eisen 'an de bevolking; absolute en volstrekte open baar heid van dit standpunt; absolute en volstrekte open baarheid van de te voeren onder- e® handelingen. Burgemeester Vis, met de wethou ders en tal van raadsleden aanwezig, legde toe, dat de brief deel zal uit- el Diaken van de beschouwingen ten rei aanzien van de strategie, die het 1 gemeentebestuur ten opzichte van J)en Haag" zal bepalen. Hoewel de burgemeester meedeelde, dat de raad niet meteen over deze zaak zou spreken, kwam een aantal demonstranten na een tocht-tegen- het-verkeer-in door het centrum te rug en bezette de publieke tribune onder het uiten van kreten. De bur gemeester schorste de vergadering tot deze rumoerige belangstelling was verstild. Dat duurde iets meer dan een kwartier. In de raadsvergadering kwam de zaak toch ter sprake en wel door toedoen van PSP-kabouter Gerke- ma, die de voorzitter om een uit spraak vroeg over de openbaarheid. PAK-fractieleider In 't Veld drong voorts aan op het noemen van een datum, waarop de strategie wordt besproken. De burgemeester kon de ze datum niet noemen („zodra de nota van B. en W. klaar is en waar schijnlijk nog deze maand") en zeg de openbaarheid toe. Zwarte band voor Peter Go Bij de zwarte bandexamens judo, die maandelijks in Sportschool van Gorsel in Vlaardingen afgewerkt worden, is Peter Go, 16 Jaar en lid van Sportschool Luiten, geslaagd voor zijn zwarte band. Dat dit exa men zwaar was, bewees het feit, dat 15 van de 70 kandidaten slaagden. wethouder mevrouw Den Haan moesten het ontgelden: "WD. door de plé" en "Weet u. da/t me vrouw Den Haan negen kamers leeg heeft staan". Het "Geertsema ga heen" had in deze kring hele maal geen zin. Het was merkwaardig om de re actie van de raad te zien. Duide lijk was, dat de raadsleden niet wisten wat ze met de situatie aan moesten. Lachen deden maar en kelen. de meesten keken alsof er vertegenwoordigers keken wat niets aan de hand was.De volks- benauwd naar die publieke tri bune. die schreeuwde, dat ook dit allemaal de schuld van het kapi taal is. De enige, die wat deed, was burgemeester Vis. Hij had de stoet kennelijk horen aankomen en de bui voelen dreigen. Hij hamerde al "schorsing", toen er nog nauwe lijks iets aan de hand was. De raad zei een kwartier niets. De burgemeester liep kennelijk kwaad weg. Zou hij de politie waarschu wen? De stadhuisdeuren gingen op slot. De demonstranten dropen af. Ze kregen zelfs de koffie niet, waarom ze yellden. De raad ging verder als een keu rig gezelschap dames en heren. Politiek is immers een keurige zaak met voorstellen, moties en amendementen. Het "volk" be grijpt dat niet en keert zich van die politieke partijen af het blijkt in Leiden steeds opnieuw-, maar communist Hoeven gelooft heilig in politiek. "Dat beetje men sen", zei hij bij de demonstratie wat schamper, "is een gevolg van het feit. dat Jullie buitenparlemen taire en geen politieke actie wil len". Het is natuurlijk allemaal een beetje moeilijk als de bevolking door een publicatie in dit blad te horen krijgt, dat het in Den Haag niet goed zit, terwijl de raad in meerderheid heeft besloten de ze was voorlopig binnen te hou den. PSP-kabouter Gerkema noemde het gisteravond tussen neus en lippen door even "een re gentenmentaliteit uit de pruiken tijd". Het politieke spel in de raad blijft een moeilijk te begrijpen spel. Gerkema bijv. kreeg geen kans iets te zeggen over de binnen- stads-actle. Hij kreeg ditmaal zelfts het hele PAK niet mee. Ook PvdA- raadsleden vonden, dat het zinni ger is dit in commissievergaderin gen te behandelen. Anderzijds was men toegeeflijk. Over een voorstel van orde staak ten de stemmen. Dat zou een voor stel aanhouden tot volgende keer. Het PAK wilde die situatie ken nelijk niet en zocht een oplossing. Dan is er ineens wel de bereidheid ieder het zijne te geven. Of kwam dat door niet-eensgezindheid in het PAK? In t Veld stemde zelfs tegen een amendement, dat hij zelf mede had ingediend. De vergadering had de ene schorsing na de andere om de pro blemen op te lossen. D'66-er Bert Oosterman riep me toe "Soms schaam ik me raadslid te zijn". Wie vindt het gek, dat er een kloof is tussen bestuur en bestuurden? Ik niet. (Foto Holvast) LEIDEN De raad mag zich dan gisteravond nog niet hebben uitgesproken over de strategie ten opzichte van Den Haag, de vergadering stond voor een flink deel toch in het teken van het gebrek aan financiën. Een begin werd gemaakt met de behandeling van het investeringspro gramma voor de komende jaren en in het bijzonder de prioriteitenbepa ling voor dit jaar. KVP-er Ham maakte zich de tolk van de raad toen hij stelde, dat B en W overtuigingskracht nodig zullen heb ben om geen achterstand te laten, ontstaan. Met de post „verbouwing remonstr. kerk tot theater" had Ham moeite. Niet als dit kan uit de z.g. „schouw- burgpot" waarover de minister nog geen beslissing heeft genomen maar wel als het uit de gewone por temonnee moet. Dan ziet de KVP-er urgentere zaken, zoals o.a. verbete ring van straatverlichting en een ADVERTENTIE Deze aktie geldt voor Gazelle/Juncker Locomotief/Simplex fietsen/ Berini bromfietsen. DOE MEE AAN DE BETOVERENDE FILMTRIP DOOR AFRIKA 12 Nederlanders worden straks uitverkoren om deelnemer te worden aan een onvergetelijke 16-daagse foto-film-safari. NET GAZELLE OP SAFARI Haal een deelnemers-kaart bij uw fietsen leverancier, Direkt doen! Gemonteerd met Vredesteinbanden opknapbeurt van zwembad De Zijl. Van Dam (PAK) noemde het schrijven van B en W geen plan en zeker geen budgeteringsplan, maar een raming. Een aantal met name genoemde posten zou het PAK willen veranderen. Daarbij wordt voorrang gegeven (Dit jaar uitvoeren dus) een verbetering van de straatverlichting en komen dichterbij het bouwrijp maken van het Morskwartier, (Kweeklust), de asfaltering van bus routes en het bouwen van noodlo- kalen voor het stedelijk gymnasium. VVD-fractieleider Portheine vroeg zich af of verschillende posten reëel zijn of wishfull thinking. Hij zei de biding van dit plan met de strate gie-bepaling over het begrotings tekort groot te vinden. Elsgeest (prot.chr.) tenslotte vond zich niet gerechtigd wensen of ver langens over te brengen, maar ver wees wel naar die van de zijde van KVP en PAK, die hem hadden aan gesproken. Het college zal volgende week ant woorden. De afhandeling van dit punt staat als eerste op de agenda voor deze vergadering. Noorderkwartier Verder ook weinig besluiten in deze vergadering. De raad ging akkoord met de belofte, dat er binnen veertien dagen een oplossing komt voor de problemen van korfbalvereniging Noorderkwartier. Deze beslissing van B en W zal in de commissies van de Groenoordhal en Jeugd- en sport zaken ter sprake komen. PvdA-raads- lid Kwik drong hierop aan en kreeg de toezegging van wethouder mevr. Den Haan-Groen. Het langst stond de raad stil bij een tenslotte aangenomen voorstel inzake de vorming van een centraal beheersinstituut van wo ningbouwcorporaties. Voor het PAK Was heet hangijzer het voorstel om 484 huizen in de Merenwijk toe te wijzen aan de Prot. Chr. Woning bouwvereniging. Amendementen om de toewij zing voorlopig te doen zijn of aan de Gemeentelijke Woningstichting haalden het niet. De stemmen staak ten over de vraag of 'n nieuw PAK- amendement toelaatbaar was. Dit werd toen ingetrokken en vervangen door enkele am endemenen, waarin de raad zich uitspreekt, dat hy er van uitgaat, dat de woningbouwvere niging de z.g. huurdersverklaring heeft voorgelegd en dat dit voortaan een plicht is. De CPN stemde hier tegen. Het PAK tenslotte stemde te gen de toewijzing van de huizen aan de Prot. Chr. Woningbouwvere niging. Afkeuring Wethouder Harmsen van Financiën deelde mee, dat gedeputeerde staten voor het eerst raadsvoorstellen heb ben afgekeurd, 't Betreft hier kredie ten voor uitvoering van werken van het Wite-Singelplan, die volgens hem niet zo'n hoge urgentie hebben, om dat de raad nog afzonderlijke beslui ten moet nemen, voor de vernieuwing van de Nonnenbrug over het Ra penburg, waarvoor ook Monumen tenzorg geld beschikbaar moet stellen en voor aanleg van een schoolsport- veld in het Morskwartier, waarbij B en W zich niet zullen neerleggen. Vooral de aanleg van dit sportveld heeft in de ogen van het college hoge urgentie. Kwik (PvdA) noemde de actie van de groeep „speelgelegenheden binnen stad" leuk en vroeg bespreking van de wensen in de betreffende raads commissies, waarvoor hij toezegging kreeg. PSP-er Gerkema wilde erover praten en een motie indienen, maar de raad verwierp met 23 tegen 9 stemmen zijn verzoek om dit te doen. Hij kreeg alleen een aantal PAK- leden op zijn hand. Een beeld van de demonstra tie op het Stadhuisplein. LEZERS SCHRIJVEN ERVARINGEN Zaterdag werd in de binnenstad druk actie gevoerd tegen de rode potlood-politiek van de regering Biesheuvel, waardoor elementaire posten op de Leidse begroting geen doorgang kunnen vinden. Ik was één van de handtekenin genverzamelaars en heb er 340 op gehaald. Aldoende ben ik me echter ook een beetje venijnig beeld gaan vormen van de wijze waarop be paalde mensen zich verzetten tegen zo'n luttele daad van engagement. De volgende voorbeelden berusten dus op concrete ervaringen, maar volgens mij vallen er best stereotie pen uit te halen. Weinig woorden over en van de Leidse gewone man. Hij ziet het wèl (meestal) of niet zitten. Hij tekent daarom wel of niet. Geen gezanik. Hij blijft zakelijk. Maar wat vindt u van die zaken man met zijn ellenlange verhaal, dat neerkomt op een ongepaste ver gelijking tussen een stad en zijn zaak: als het slecht gaat moet je maar zuinig zijn, want lenen van een ander is en blijft onbehoorlijk. En dan de eventjes te slimme, be snorde student, met colbert, die nog steeds voorzien is van opgetrok ken wenkbrauwen, een kenndykap- ken wenkbrauwen, een kennedykap- tikkeltje geaffecteerd, dat hij mijn informatie (een complete lijst van begrotingsposten die geschrapt zijn) "persé onvoldoende acht" en "zich zelf eerst een grondig inzicht wil verschaffen in de totale begrotings- problematiek". Bij doorvraag viel hij door de mand: hij bleek hier al zeven Jaar te wonen, zonder, afge zien van de "Leidse Post", ooit een Leidse krant gelezen te hebben! Ik ontmoette ook twee Was- senaarse studentenmlentjes die me letterlijk zeiden: "O gpde. kaerl, dat gaat véél te ver om dóór met jou nü over te gaan discussiëren". Of u *t wil geloven of niet: ze lie pen met ski-spullen onder de arm. Ai, daar hebben we het gesoig neerde veertiger echtpaar, de heer en mevrouw Goedleven. Zeer vrien delijk en beschaafd, dat wel. Me vrouw (lila broekpak, exclusief geu rend en nagels) doet het zegje, ter wijl meneer (grijnzend aan de sla pen en colbert met wapen) vrien delijk toekijkt: "Kijk, mijn man en Ik hebben het zoëven besproken, maar zijn tot andere conclusies ge komen dan u. Bovendien vallen we niet onder deze gemeente". Bij doorvraag bleken deze wel- gestelden in Oegstgeest te wonen. Naar mijn grove berekening heeft het geluk der "beschaafden", "intel lectuelen" en "welgestelden" mij ze ker 60 handtekeningen gekost. GIED TEN BERGE. LEIDEN, LEIDEN Bij ideale weersom standigheden heeft de Jeugd van „Docos" beslag weten te leggen op de eerste prijs in het V.T.L-toernooi voor spelertjes van 8 en 9 jaar. De tweede prijs was voor L.F.C., die ook tevens de „FC de Boer" wissel-cup voor een Jaar in haar bezit mag houden. „Docos" kwam hiervoor niet in aanmerking daar zij met te ou de spelertjes deelnamen. „Lugdunum" eiste de derde prijs voor zich op, en „V.TX." kwam als voorlaatste uit de bus. en liet „Roo- denburg" de rij sluiten; deze ver eniging werd wel de sportiviteitsbe- ker toegekend. De heer F. C. de Boer reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. LEIDEN Een 36-Jarige veehou der uit Hazerswoude wilde vanaf het terrein rond de Groenoordhal drie kalveren vervoeren in een niet voor veevervoer geschikte vrachtauto. Hij zette de dieren met een halstouw aan de zijschotten vast waardoor zij flink wat pijn leden. „Ik deed het om een collega te helpen. Bovendien leden die beesten absoluut geen pijn", ver klaarde hy gisteren ter zitting. Zowel de verbalisant als enige ge tuigen bleken een geheel andere me ning te zijn toegedaan. Op grond hiervan eiste mej. Heiwig een totale geldboete van f50 subs. 5 dagen. „Het betrof hier een noodgeval", al dus verdachtes laatste woord. „U kwelde die beesten nodeloos", con cludeerde de kantonrechter en von niste daarna conform. „Ik zocht destyds een partytje op gezette vogels en hij was daarbij. Als ik had geweten, dat het een be schermde vogel was, had ik hem toch niet in de etalage gezet". Zo klonk het pleidooi van een 51-jarige win kelierster uit Leiden die terecht stond omdat zij naast enkele ande re opgezette vogels een opgezette alk, 'n beschermde vogel, als „blik vanger" in de etalage van haar win kel had geplaatst. „Omdat het hier een beschermde vogel betrof, was U nu eenmaal in overtreding", was de kantonrechter haar terecht. „Ik heb geen verstand van vogels en ben er onschuldig in getrapt", repliceerde de winkelier ster prompt. Het rechtscollege nam dit voor waar aan. De winkelierster werd daarom wel schuldig bevonden maar kreeg geen straf. Voortvarend „Ik heb al enige rijlessen gehad en dacht, dat ik nu wel bekwaam ge noeg was geworden een auto alleen te besturen". Dit kreeg de politie des tijds te horen van een 28-jarige Leid se automobiliste-in-spé, die met de auto van haar man over de Boshui- zerkade tufte zonder hiertoe de no dige bevoegdheid te hebben. ..U was wel wat al te voortvarend", concludeerde de kantonrechter. Zo deed ook mej. Hel wig, die het ge vaar dat verdachtes voortvarendheid met zich mee had gebracht graag gecorrigeerd zag met een geldboete van f. 100 subs. 10 dagen. Nadat verdachte uiterste clementie had be pleit liet de kantonrechter het bij f. 60 subs 6 dagen. ,De motor liep niet best en ik ging hem daarom even proberen. Toen ik op die laan reed ging hij opeens op volle toeren draalen en zat ik te gen de 100 km/u voor ik daar erg in had". Zo luidde ongeveer het ex cuus van een 25-Jarige Leiderdorper, die op „hederdaad werd betrapt" toen hij met zijn motorrijwiel over de Willen de Zwijgerlaan stoof en daarbij een snelheid van circa 100 km per uur ontwikkelde. Het rechtscollege schonk geen geloof aan dit excuus. „Wat al te fantas tisch", merkte de kantonrechter op. Omdat verdachte al tweemaal eer der wegens het overtreden van de maximum snelheid werd gevonnist trok de rechter de conclusie, dat deze zich kennelijk maar moeilijk aan de snelheidsbepalingen kon houden. Mede hierdoor eiste mej. Hel wig dit maal een geldboete van f. 120 subs 12 dagen. „Dat kan ik onmogelijk betalen", kondigde verdachte aan, „Dan kimt U die 12 dagen gaan uit zitten", repliceerde de kantonrechter alvorens te vonnissen. Race-wagen Tijdens de middagzitting van de kantonrechter, mr. De Koning, ver scheen onder anderen een 22-jarige timmerman uit Leiden voor de balie omdat hij in de late nacht van de 7-de november J.l. op de Churchlll- laan drie processenverbaal had opge lopen. Hij reed op deze laan met zijn auto ruim 90 km/u, voerde op z'n „race-wagen" onvoldoende ver lichting en bleek na zijn aanhou ding niet in 't bezit van een geldig kentekenbewijs te zijn. Inzake de snelheidsovertreding voerde hy tob zijn „verdediging" aan: „Ach op zo'n weg geef Je in de nacht onwillekeu rig wat meer gas dan is toegestaan", Gezien het gevaar, dat verdachte had veroorzaakt eiste „mevrouw de officier" drie geldboeten van respec tievelijk f. 110, f. 50 en f. 20 subs, 18 dagen. Wel wat veel voor de eers te keer. dat ik hier sta", meende ver dachte. De kantonrechter maakte er uiteindelijk respectievelijk f. 80,- f50 en f 20 subs. 15 dagen van. Bi] de aanvang van de middagzit ting heeft de Leidse kantonrechter oudste, mr. W. de Koning, de drie Leidse advocaten, mr. M. Teekens, mr. E. G. Sprey en mr. S. H. Atte- ma als kantonreohter-plaatsvervan- gers geïnstalleerd. In zijn hierna volgend toespraak- Je wees de kantonrechter onder meer op de zware eisen waaraan de plaatsvervanger moeten voldoen om uiteindelijk voor deze functie te wor den voorgedragen en benoemd. Hij dankte de drie advokaten voor het feit, dat zij zich ondanks hun druk ke praktijk voor dit niet gemakkelij ke ambt beschikbaar hadden gesteld zodat ook tijdens de vakanties van de kantonrechters de strafzittingen gewoon doorgang zouden kunnen vinden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3