EIDSCH DAGBLAD LOKKADE HAVENS VAN HANOI Gekaapte Jumbojet nog steeds op Lodz m aanvoer Russisch materieel te verhinderen ei» Binnenkort loon- en prijsgesprek vandaag ianval op Kontoem ie McGovern ïumphrey omt meer zon Gecamoufleerde buit gevonden LEIDSCH DAGBLAD NIXON IN DE SLAG Bewaker overvallen BOETE VAN f1000 VOOR MACHINIST <*W erlcht 1 maart 860 DINSDAG 9 MEI 1972 No. 33704 O Koopman ;eur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,33 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bü vooruitbetalinggiro 57055, losse nummers r o.so Witte Singe) L. Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21607 Nanezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uurl vervoer van wapens over land zullen de Amerikanen \ten te verhinderen door intensieve bombardementen oorlijnen en aanvoerwegen uit China. Ook de bombarde en op andere militaire doelen zullen worden voortgezet. I maatregelen zijn het resul- ui het gisteren gehouden raad van de Amerikaanse Ie veiligheidsraad. Ze wer- :endgemaakt in een speciale en tv-rede door president waarin hij ook het vertrek Amerikaanse strijdkrach- ïen 4 maanden aanbood, mits alle Amerikaanse krijgsge- n vrijlaat en er in Zuld-Viet- staakt het vuren onder in- lale controle komt. Deze en voorwaarden zijn in het ver- Dor de Noordvietnamese re- n het Bevrijdingsfront afge- gl mdat ze geen garantie vor- ,j ior een democratisch be- het zuiden dat voor het regi me in de plaats moet komen, ixons toespraak was van- nog geen reactie bekend Jordvietnamese en Russische 5 K ei was het opvallend, dat on- SHINGTON (Reuter, AFP, UPI, AP) De rege- lixon heeft de afgelopen 24 uur een begin laten ma- net de blokkade van de havens van Noord-Vietnam. Zangrijkste Noordvietnamese haven Haifong is al loten met een mijnenveld. [INGTON (Reuter, AP, In kringen die tegen Nixons •beleid tot nu toe gematigd voerden is vanochtend met kennis genomen van de maatregelen van de Ameri- president. De twee voor- Democratische presidents- [en, Humphrey en McGo- oc ken beiden onmiddellijk hun s igscampagne in de staat i af om actie te voeren te rns beslissingen. Nixons par- 1, de Republikein Javits, lid senaatscommissie voor bui- betrekkinggen, zei een naar de blokkade te zul- nstens vier grote universi- wamen spontane betogingen Een kwestie die daarbij belangrijke rol speelde wa- bombardementen op de dij- waaraan Hanoi ligt, giste- dergelijke bombardement een volkenrechterlijke mis- lit verwacht van vanavond ec^genavond zonnige perioden ir en daar een bui. Mini- ïperaturen omstreeks 9 gra- a( ima morgen ongeveer 18 gra vest matige wind tussen zuid ?est. (opgemaakt om 11.15 uur) middellijk na t bekend worden van Nixons boodschap aan het Ameri kaanse volk de aanval werd ingezet op het strategisch belangrijke Kon toem. in het centrale bergland van Zuid-Vietnam. Harmonie In zijn rede deed Nixon een op merkelijk beroep de harmonie die de laatste tijd tussen de beide gro te mogendheden was ontstaan niet te verstoren. De bevoorrading van Noord-Vietnam geschiedt voorname lijk door de Sowjet-Unie en wel met Russische en Oosteuropese schepen die hun ladingen vooral in Haifong lossen. Ook China levert het Bevrij dingsfront en Hanoi wapenmateriaal maar van lichtere kwaliteit en in geringere hoeveelheden. In het verle den gingen de Russische leveranties dok wel per trein via China, maar sedert de verwijdering tussen beide communistische grote mogendheden is daar nagenoeg geen melding van gemaakt. Recht Nixon vroeg de lediders in het Kremlin "het recht van de Ver enigde Staten te erkennen hun be langen te verdedigen" en niet toe te staan, dat "Washington en Moskou opnieuw in de duisternis van de con frontatie glijden" Nixon scheen daarbij duidelijk bezorgd over het doorgaan van zijn ontmoeting met de Russische leiders op 22 mei. In zijn toespraak zei Nixon ook nog dat de mogendheden wier schepen in de Noordvietnamese havens lig gen, waren ingelicht. Schepen die na de periode van drie dagen als nog naar Noordvietnamese havens varen doen dat op eigen risico. Hoe dat te rijmen valt met de afsluiting van de haven van Haifong zei de Amerikaanse president niet. Zie voor Nixons toespraak: pagi na 9. HEERLEN (ANP) Gecamou fleerd met takken, heeft de politie van Heerlen vandaag twee vracht auto's met 360 autobanden ter waar de van f20.000 in de bossen tussen Someren en Heeze teruggevonden De auto's waren in het weekeinde gestolen bij een bandenhandel in Heerlen. De firmanaam op beide auto's was reeds overgeschilderd Nu worden de daders nog gezocht. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 24 mei 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. ïr»am: Plaats: zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder ~2if8tzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 4, Lelden. Naar schatting zo'n vijf honderd voornamelijk joi\ ere Leidenaars hebben gisteravond op het Stadhuisplein gedemon streerd tegen de wijze, waarop ,£>en Haagheeft geschrapt in de Leidse begroting. „Tekort met de helft terug brengen tot nog geen zes mil joen gulden", gebood de minis ter van Binnenlandse Zaken. „Leiden baas in eigen beurs", eisten de demonstranten, die vooral waren gerecrutre&rd uit Leiden baas in eigen beurs' verenigingen en instellingen op het gebied van de welzijnszorg dat ernstig dreigt te worden ge troffen door de Haagse maat regelen. Zij wisteri zich ge steund door zo'n elfduizend verzamelde handtekeningen. Zij lazen toen de muziek even was verstomd een ma nifest voor. Een brief gaat naar de Tweede Kamer. Nadat zij een tocht door de binnenstad hadden gehouden (tegen het verkeer in), nam een aantal demonstranten be zit van de publieke tribune in de raadszaal. (Foto Holvast) Palestijnen brachten wanhopig springlading aan President Nixon heeft zijn politieke toekomst op het spel gezet. De man die enkele maanden geleden met name na zijn bezoek aan China, onaantastbaar leek, heeft zijn tegenstanders bij de ko mende presidentsverkiezingen in november van dit Jaaj. nieuwe munitie geleverd. Want het besluit van de president om de Noora- vietnamese aanvoerlijnen te blokkeren en te bombarderen, is van vérstrekkende betekenis. Het betekent onder meer een rechtstreekse confrontatie met Sow- j et-Rusland aan de vooravond van het bezoek dat de Amerikaanse president aan Moskou hoopt te brengen. Een bezoek daarvan kan men wel zeker zijn dat Nixon in eerste instantie wilde gebruiken om zijn positie als staatsman tegenover zijn Democratische te genstrevers nog onaantastbaarder te maken. Dat bezoek is nu in de waagschaal geworpen; het is namelijk niet zeker of het wel zal doorgaan. Die confrontatie wordt niet veranderd door het feit dat de Ameri kaanse president Moskou op de hoogte heeft gebracht van de blokkadeplannen. Die mededeling zal voor de Russen, zeer gesteld op hun eigen prestige, niet voldoende zijn. De president heeft opgeroepen niet toe te staan dat de supermachten wegglijden in de duisternis van de confrontatie. Het is de vraag of die retoriek niet aan de Russen verspild zal zijn. Men moet er maar op hopen dat Nixons aanbod tot snelle terug trekking van alle Amerikaanse troepen veel aandacht krijgt. An ders zou het door Nixon zo plastisch opgeroepen beeld van het wegglijden in duisternis wel eens op een angstige wijze bewaar heid kunnen worden. 22 PAGINA'S De Italiaanse verkiezingen hebben de neo-fascisten nauweltik de winst gegeven, die hun over 't al gemeen werd toegeschreven. Bij de analyses van de oorzaken springt er een sterk in het oog: het suc ces van het christen-democra tische minderheidskabinet An- dreotti (foto rechts) PAGINA 9 Elia Kazan heeft een filmische vertaling gemaakt van het drama in Vietnam. Het werkstuk was te zien op het filmfestival, dat nu weer in Cannes op volle toeren draait PAGINA 5 Minister Van Agt ziet wel wat in snelle berechting PAGINA 7 Bonn sleutelde ook gisteren aan het verdrag PAGINA 13 TEL AVIV (Reuter, AFP, UPI) i strijders, wier vrijlating zij eisten. De .toestand aan boord van de ge kaapte Belgische Boeing-707 op het vliegveld Lodz van Tel Aviv is wan hopig. De kapers,leden van de beweging "Zwarte september", waren vanmid dag na bijna twintig uur vruchteloos onderhandelen bereid het toestel tot ontploffing te brengen, mochten ver dere gesprekken geen succes hebben Dit heeft de gezagvoerder van het Sabena-toestel Levy meegedeeld. De kapers hadden eerst met de Israëli sche autoriteiten onderhandeld, maar nadat deze na het aflopen van het ultimatum niet verder wilden praten kwamen vier afgevaardigden van het Internationale Rode Kruis aan boord. Toen ook deze gesprekken uitzicht loos bleken brachten de twee Pa lestijnse mannen en een vrouw springladingen aan. De 90 passagiers en tien bemanningsleden, zo zij, moesten ingeruild worden tegen honderd gevangen Palestijnse guer rillastrijders die naar Cairo zouden moeten gaan- De Palestijnen hadden voor de komst van de Rode- kruisvertegen- woordigers van de gezagvoerder van de Boeing, Reginald Levy, te horen gekregen dat het toestel niet kon opstijgen, doordat de banden leeg en het hydraulische systeem niet werkte. Het was aanvankelijk de bedoeling van d kapers naar Caïro te gaan met de guerrllla- Boeing-707 werd gister avond gekaapt, toen het toestel zich op een vlucht van Brussel naar Te) Aviv tussen Wenen en Athene be vond. Bij het vertrek van de Bel gische hoofdstad waren naar aan leiding van een anonieme telefo nische waarschuwing alle passagiers en hun bagage nauwkeurig onder- BAARLE-NASSAU (ANP) On bekenden hebben vanmorgen om streeks half elf een overval gepleegd op de bewaker van het munitie-de pot in Baarle-Nassau. De overval lers sloegen de man in zijn woning, twee kilometer van het depot ver wijderd, neer en verdwenen met een onbekend bedrag aan geld. De rijks politie is inmiddels een intensieve klopjacht naar de overvallers be gonnen. Vermoed wordt dat de da ders zich hebben verscholen in de bossen nabij Baarle-Nassau. De bewaker is geen militair. Vol gens de eerste berichten zou de man thuis over het nodige geld hebben be schikt. zocht. Toen had men echter niets kunnen vinden De kapers moeten aan boord zijn gekomen in Wenen Zij zouden in het bezit zijn van pis tolen en explosieven. Gezagvoerder Levy meldde in een van zijn bood schappen, dat men de kapers ern stig moest nemen. Volgens minister Peres zijn 55 van de passagiers Joods. Er zijn 30 vrouwen aan boord en één kind, de zesjarige Patricia Stern uit Brus sel die alleen haar grootouders ln Israël gaat bezoeken. Alle inzitten den van het toestel maakten het vanochtend goed. Velen van hen hadden kans gezien te slapen. De Boeing staat op een afgelegen deel van de luchthaven. Op enige afstand staan dertig ambulances. De omgeving is door militairen af- AMSTERDAM (ANP) De recht bank van Amsterdam heeft vanoch tend de NS-machinist W. J H. uit de hoofdstad wegens schuld aan de treinramp bij Duivendrecht een boe te van f 1.000.- opgelegd. Er was f 1.500.- tegen hem geëist De machi nist reed op 30 mei vorig Jaar bij Duivendrecht als bestuurder van de Intercitytrein uit Maastricht met grote snelheid in op een stilstaande internationale trein. De botsing kost te vtjf mensen het leven. Drieënder tig passagiers werd min of meer ernstig gewond. De rechtbank acht te bewezen, dat H. zowel door een geel waarschuwingslicht als een rood stopsein was gereden en daarmee hoogst onoplettend en hoogst on voorzichtig had gehandeld. De ma chinist heeft steeds ontkend door on veilige seinen te hebben gereden Volgens hem stonden beide lichten op groen. DEN HAAG (ANP) Nog deze maand zal de regering overleg plegen met werknemers en werkgevers over de recente ontwikkeling van lonen, prijzen en werkgelegenheid. Tijdens dit overleg zal ook ter sprake komen in hoeverre de aanpak van de in- flatiebestrijding wijziging behoeft Minister-president mr, B. W. Bies heuvel heeft dit geantwoord op de schriftelijke vragen van het kamer lid mevr. G. Brautlgam (PvdA). de enige matras met de juiste celbalans Januari en februari van dit Jaar glo baal overeen met het beeld, dat daarover bij een Jaarraming van 6,5% mag worden verwacht, zij het dat deze stijging nauwelijks of geen ruimte liet voor tegenvallers in de rest van het Jaar. Voor maart gaf het cijfer een af wijking ln ongunstige zin te zien. Op grond van deze ontwikkeling moet er dan ook rekening mee worden ge houden, dat de Jaarraming van 8,5% zal worden overschreden. Waar schijnlijk zal het overleg kort na Pinksteren worden gehouden. teuws. In naam des Konings! Aan de hoofden en bevolkingen onder Nederlandsche be scherming staande op de Westkust van Afrika, doet te weten Jan Helenus Ferguson, luitenant-kolonel, 's- Ko nings waarnemende gouver neur der Nederlandsche be zittingen ter Kuste van Gui nea: na rijp beraad is Zijne. Majesteit de Koning tot het besluit gekomen eene schik king te treffen, waarbij de Nederlandsche bezittingen en rechten ter kuste worden overgedragen aan Zijner Ma- jesteits bondgenoote de Ko ningin van Groot-Brittanniè en Ierland, nadat voorat de zekerheid ontvangen was, dat zij u als een vrij volk zal be handelen en uwe belangen ten ernstigste zal beharti gen. Vandaag 50 jaar geleden: Uit Boedapest melden de bladen treurige berichten omtrent den dierentuin, die voor den oorlog een der rijk ste van Europa, steeds meet van zijn bevolking heeft ver loren bij gebrek aan voedsel Het bestuur onderhandelt thans met zuster-instel lingen te Berlijn. Altona en Stellingen omtrent het over nemen van overcomplete exemplaren. Zaterdag j 1. vierde de voormalige Duitsche kroon prins zijn verjaardag in de eenvoudige pastorie te Oos- terland op Wieringen. Van buiten kwamen tal van bloemstukken, stapels brie ven, kaarten er telegram men. Aan burgemeester Kolf] overhandigde de Kroonsprins een som gelds om onder de armen te verdeeler alsmede de opbrengst van de door den kroonprins gemaakte en ver kochte hoefijzers.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1