POLITIEKE LEIDSELS STEVIG IN HANDEN Huisarts in tehuis verdient soms dobbel 'PEN VRAGEN ROND OPEN CHRISTELIJKE PARTIJEN gxnnen jieren DAG 6 MEI 1972 OOI Ve4 De Jhr. Mr. A. F. de min Lohmanstichting, het we- happelijk centrum van de telijk-Historische Unie, heeft in landelijk onderzoek vastgesteld, de samenwerking tussen KVP, en CHU aan de voet verder is •derd dan aan de top. rs gezegd: in een groot aantal jenten wordt door de drie J^Jtelijke partijen in de gemeen- "d meer en nauwer samenge- dan door dezelfde partijen op 'Jlijk pohtiek niveau. Alle posi- zij het dan ook nogal eens ijvende - uitingen van de drie voorzitters ten spijt. En on- >rst<£ de mededeling van de voor van de CHU-fractie in de de Kamer, drs. A. D. W. Tila- drie grote confessionele «•fracties in juni hun eerste «^schappelijke fractievergade- iullen houden. lag was het trouwens toch eens de beurt aan de CHU- om optimistisch over de sa- |U erking te doen. Fractievoorzit- ilanus zei onder applaus van rergadering letterlijk: „Onze toekomst is verandering, vernieu wing, verbetering van de partijfor matie. En partij vernieuwing is voor ons de weg van de 3! De weg van de 3 naar een nieuwe christelijke partij". En Unievoorzitter mr. O. W. A. baron van Verschuer zei, vol vol doening een steeds inniger samen- Door Kees de Bruin werking tussen KVP, ARP en CHU memorerend: „Ik ben ervan over tuigd dat het functioneren van de democratie in belangrijke mate ge baat zou zijn als wij er met elkaar in slagen het aantal partijen tot een aantal van 6 of 5 terug te brengen". Boosaardig gemor Het klonk allemaal alsof de nieuwe christelijke partij op het punt staat geboren te worden. Of de in de wandelgangen van het Utrechtse Jaartjeurscentrum veelvuldig ge hoorde geluiden dat de ziekte van AR-voorzitter Veerman wel een di plomatieke zou zijn en de plotselin ge verhindering van zijn KVP-col- lege De Zeeuw ook niet helemaal toevallig - beiden waren als spreker aangekondigd, maar hadden het la ten afweten - slechts wat boosaar dig gemor van een te verwaarlozen deel van de achterban zou zijn. Maar in de vergadering bleek, dat het onwillige deel van die christe- lijk-historische achterban helemaal niet te verwaarlozen is. Dat de nieuwe Unie-voorzitter Van Ver schuer slechts via een bewogen be roep op verdraagzaamheid het on derlinge gekrakeel, dat zonder twij fel de voor dit najaar aangekondig de speciale vergadering over de christelijke samenwerking zal be heersen, nu althans nog binnen de perken kon houden. Dat de vijf kiesverenigingen Hui- nen, Oud-Amsterdam. Huizen, Dok- kum en Horst en Telgt, die de ver gadering voorstelden niet verder te gaan dan een federatieve samen werking met ARP en KVP, dat voorstel mondeling krachtig zouden ondersteunen, lag wel voor de hand. Minder voor de hand lag misschien de voor het bestuur kennelijk toch wel onaangename verrassing, dat zich staande de vergadering zoveel Unieleden achter deze gedachte plaatsten. Niet alleen door er, zij het als (forse) minderheid, krachtig voor te applaudiseren, maar ook door nog wat extra argumenten aan te dragen. Zoals de afgevaardigde uit Schiebroek, die de vergadering confronteerde met zijn ongerustheid over de plannen tot een open, christelijke partij te komen: „Als wij die weg opgaan, zullen wij on getwijfeld nog meer van onze aan hang verliezen". Voorzitter Van Verschuer - in de rug gesteund door de voorzitter van de Statenkring Arnhem: „Ik heb nooit geweten, dat momenteel niet- christenen geen lid van de CHU mogen worden" hield de drei gende beroering onder de duim. Zijn „Wij met elkaar bezig heel moeilijke besluiten te nemen, dat moeten wij met elkaar in grote ver draagzaamheid doen" werkte. Maar het overtuigde duidelijk niet iedereen. Meer dan paste bij alle mooie woorden hing ditmaal in de Unie-vergadering de angst voor, het wantrouwen Jegens „de Roomsen". Want daarmee kun Je Je als recht geaard CHU-er niet zo maar in één partij laten stoppen vond de Gel derse afgevaardigde, die bezwaar had tegen KVP-voorzitter De Zeeuw, omdat hij „meer aanhanger schijnt te zijn van het humanisme dan van het christendom". Om van de bisschoppen Simonis en Gijsen maar te zwijgen. Want daarvan kun Je „geen eerbied voor de Hei- delbergse catechismus verwachten" Die CHU-leden, die met deze ver ontruste spreker van mening zijn. dat die catechismus nog steeds een van de pijlers is, waar hun Unie op rust, willen voor geen prijs in één partij met mensen, die daar anders over denken. Dat hebben zij zater dag in Utrecht duidelijk laten mer ken. En dat zullen zij, op die spe ciale CHU-vergadering in het na jaar, die alleen over die ene, chris telijke partij zal gaan, zonder twij fel met nog meer nadruk aan hun Unie-genoten voorhouden. Mr. O. W. A. baron van Verschuer Andriessen op drie fronten in de aanval De nieuwe fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer. mr. F. H. J. J. Andriessen, heeft deze week op drie fronten de politieke leidsels van zijn partij stevig in handen ge nomen. In de discussie over de par tij-politiek heeft hij hardhandig in gegrepen door zonder meer het moeizaam door partijvoorzitter dr. ir. D. de Zeeuw en diens inspirator prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp op gebouwde kaartenhuis van de open Door Peter Riemersma christelijk-humanistische volkspartij omver te blazen. In de buiten-parlementaire discussie met de vakbeweging heeft hij zich stoer opgesteld en een onmiskenba re aanval op het kabinet langs zich heen laten glijden. Tenslotte: in het parlement zelf heeft Andriessen, gesecondeerd door coming-man P. J. A. van der San- den, een visje uitgegooid naar de grootste oppositiepartij, de PvdA. in de vorm van een kiesdrempel. De KVP heeft een al voor de parle mentsverkiezingen van 28 april '71 gelanceerd idee: invoering van een kiesdrempel van drie zetels om het aantal fracties in de Tweede Kamer te beperken en daardoor zijn werk wijze efficiënter te maken, nu op nieuw ter discussie gesteld Je kunt Je afvragen of de KVP soms op korte termijn nieuwe verkiezingen verwacht- In elk geval verwacht de KVP steun voor het voorstel van de PvdA. De voormalige schaduw-pre- mier drs. J. M. den Uyl heeft deze verwachting niet gehonoreerd. Koel tjes stelde Den Uyl vast, dat de kiesdrempel-propagandisten hun po sitie hebben verzwakt door in de memorie van antwoord over het voorstel van wet niet in te gaan op de in het voorlopig verslag gemaak te opmerkingen van PvdA-ziJde. Deze opmerkingen hadden als cen traal thema: geef de kiezers meer invloed op de regeringsvorming en bereik daardoor dat het parlement beter werkt. Want, zo luidt de PvdA-redenering. meer invloed van de kiezers ver groot de kans op een regering die steunt op gelijkgezinde partijen. Het is niet zo verwonderlijk, dat de KVP langs deze kern van de zaak heenpraat. Zij steunt nu immers een kabinet, waarvan iedereen weet dat het afhankelijk is van vijf par tijen, die niet gelijkgezind zijn. Wat natuurlijk niet hoeft uit te sluiten, dat zij thans eensgezind zijn in de opvatting dat alleen een kabinet zoals het er nu is de gigantische fi nanciële problemen kan oplossen en dat dus alles moet worden gedaan eensgezind zo'n oplossing te berei ken. Andriessen heeft zich al sterk ge maakt voor zo'n oplossing. Lucht hartig is hij heengestapt over de NKV-kritiek in het blad Ruim Zicht als zou het kabinet best te overbruggen Eind mei zal dat blij ken, als de regering spreekt met de sociale partners over het beleid voor volgend Jaar. Een kabinet, dat zou steunen op de christelijke partijen en de progres sieve drie «PvdA, D'66 en PPR) in plaats van de WD en DS"70 zou volgens Andriessen geen wezenlijk ander beleid kunnen voeren. Met zijn kijk op wat praktisch in de politiek haalbaar is, stelt An driessen dat de voortdurende stij ging van lonen en prijzen en de geldontwaarding domweg de uitvoe ring van ambitieuze regeringspro gramma's (dus zowel die van de christelijke drie als die van de pro gressieve drie) Een typisch centrum-redenering spreidt Andriessen hier ten toon. De christelijke partijen zitten mid denin op de bok van de regerings- kar. De WD en DS'70 mogen wel eens proberen wat naar rechts te sturen en de progressieve drie mo gen de leidsels naar links willen rukken, de koers van de kar zal steeds «hooguit lichtsllngerend) langs de gulden middenweg blijven lopen.. Andriessens opstelling in de partij politieke discussie gaat al evenzeer uit van deze gedachtengang. Waar om zou Je de kans lopen dertig procent van Je confessionele aan hang te verliezen door modern te doen en de partij „open te gooien" zoals De Zeeuw en Steenkamp wil len. Natuurlijk, ook Andriessen weet wel, dat de christelijke partijen on derhevig zijn aan een nu al Jaren lang durend afbrokkelingsproces. Maar dat proces schrijdt maar langzaam voort. Andriessen kiest voor een langzame dood in plaats van voor een snelle. Langzaam uit stervende christelijke partijen kun nen immers nog Jarenlang de dienst blijven uitmaken, zo moet de nieu we politieke leider van de KVP hebben gedacht. C. Egas heid) en staatssecretaris Van Vee- nenidaal (CRM). De Kamerleden vinden dat geen enkel objectief ar gument kan worden aangevoerd voor een extra vergoeding aan de dokter en voor de doorberekening daarvan in de verzorgingsprijs. Het gaat hier om een onrechtvaardige inkomensverdeling, menen zij. Gedwongen De bejaardentehuizen worden vaak in deze situatie gedwongen. De con currentie is zo groot, zeggen die te huizen, dat, als wij goede mensen willen hebben, we wel moeten beta len. Doen we dat niet. dan gaat dat ten koste van de medische voorzie ningen. Een belangrijk aantal te huizen worstelt volgens de Kamer leden met dat probleem en het ge vaar zit er in dat dat er steeds meer worden, ook buiten de Rand stad. Als het antwoord van de bewinds lieden op de vragen onbevredigend is, zullen de Kamerleden in com missieverband overleggen of zil on der druk moeten worden gezet. Maar men hoopt dat er een discus sie op gang komt. Dat de ministers en de staatssecretaris samen met de artsen en vertegenwoordigers uit de bejaardentehuizen om de tafel gaan zitten. De heer Egas: „Bejaarden hebben veel meer medische hulp nodig dan anderen. De ziekenfondskosten voor bejaarden zijn het dubbele van die voor de jeugd. We worstelen duide lijk met dat probleem. Bovendien zijn de huisartsen te zwaar belast met de zorg voor bejaarden. Daar door krijgen zij vaak een aversie tegen ziekenbezoek, terwijl de ver goeding gering is. In het probleem van de arts zit een grond van waarheid en daar zijn wij ook van uit gegaan." Al apart De heer Egas acht het uitgesloten om de bejaarden meer te laten be talen in de ziektekosten. „We zitten al met een aparte ziekenverzekering voor de bejaarden. Moet het niet zozijn. Maar het is moeilijk om een zijn dat. als een arts bereid wordt j arts te krijgen die vrijgesteld is. gevonden om spreekuur te houden Hoewel de opvatting onder de jonge in een tehuis, een deel van de kos- artsen aan het veranderen is Toch ten wordt afgewenteld op de kosten zal de financiering dan nog niet op- van het tehuis? De tehuizen kun-i?el°st zijn. Je kunt ook zeggen: nen zeggenlaten wij er wat bij breng die mensen onder de AWBZ doen. Maar het gevaar blijft dat (Algemene Wet Bijzondere Ziekte- dan de verzorgingsprijzen stijgen, kosten). Wellicht kun Je het pro- En in die vicieuze cirkel draait de bleem dan wel oplossen omdat dan zaak vast." Egas: „Voorlopig kunnen we slechts een antwoord geven met de natte vinger. Onze fractie wil uiteindelijk naar een volksverzekering toe. In die tussentijd moet Je de bejaarde niet nog meer belasten, maar juist verlichten. Het verdient overweging om te bekijken of Je een arts volle dig aan een groot tehuis moet ver binden. Dus iemand zonder huisart senpraktijk. Zo'n ambtelijke functie heeft voordelen. Bijscholing De arts kan zich scherper instellen op de geriatrische belangstelling (ouderdomszorg, red.) en bijscho ling. Hij hoeft geen specialist te de financiering verzekerd is." Kamerlid Egas gaat er van uit, dat de bejaarde altijd zijn vrijheid moet houden om zelf een huisarts te kiezen, ook in het tehuis. Ook als er een full-time man in het te huis komt moet men daar rekening mee blijven houden. Maar in de praktijd gebeurt het vaak dat als een huisarts in het tehuis komt, steeds meer bejaarden hem als dok ter nemen. „Als de bejaarden op me- disch-sociale Indicatie in het tehuis worden opgenomen, heeft een groot aantal van hen een dokter nodig. Daarbij moet Je rekening houden met de huisarts nieuwe stijl. Hij wordt niet alleen geroepen voor li chamelijke klachten, maar ook voor psychische moeilijkheden. Zeker ou dere mensen leggen graag alle pro blemen voor aan de dokter. Voor hen is het belangrijk dat hij ver trouwensarts is. Maar als dat alle maal betaald moet worden, wordt het bedrag voor de bejaarde bijzon der hoog." De stichting Landelijke Samenwer king Bejaardentehuizen Organisatie is niet gelukkig met de door de Ka merleden gestelde vragen. Met de Landelijke Huisartsenvereniging en de artsen in dienstverband praat men al geruime tijd over de positie van de arts in het tehuis, alsook over zijn salaris. Maar voorlopig zijn er van dat beraad nog geen concrete resultaten te verwachten. Niet de hele PvdA-fractie huldigt het standpunt van de heer Egas. Dr. J. H. Lamberts: „Mijn veroor deling gaat niet zover als die van mijn partijgenoten. Geld verzoet vaak arbeid en de artsen worden op die manier verleid. Maar ik kan me daar niet zo over opwinden. Onze Nederlandse huisarts werkt nog zo, Dr. J. H. Lamberts dat ik hem een uitzonderlijk mens vind. Een huisarts die in de buurv van een tehuis woont, kan niet ook nog de bejaarden uit dat tehuis bij zijn praktijk hebben. Als Je een praktijk hebt van 2700 mensen, kun Je in de plaats daarvan slechts 900 bejaarden hebben, want zij hebben drie maal zoveel hulp nodig. Er zijn artsen die idealistisch zijn ingesteld, zoals bij voorbeeld in Ommoord (Rotterdam). Vanuit de groepspraktijk regelt men daar dat ook de bejaarden in de tehuizen worden geholpen. Die artsen krijgen er geen extra vergoeding voor. Maar dat verwacht ik niet van de gemid delde mensen. Het hele probleem is een bewijs dat de organisatie van de gezondheidszorg niet goed is. Men opent een nieuw tehuis en denkt van tevoren niet: die mensen zouden wel eens geneeskundige hulp nodig kunnen hebben." Wat is de oorzaak van deze situatie Hoe kun Je het probleem oplossen? in de tehuizen? Mr, F, H. J, J. Andriessen Cl aantal bejaardentehuizen in ind krijgen huisartsen dubbel laid voor hun werk. Zij hou- Jr eekuur in het tehuis, krijgen ■jun patiënten daar het nor- rjg ziekenfondssalaris en innen J tien jaarlijks een extraatje Ingeveer tienduizend gulden et tehuis. De tehuizen, die Ie grootste moeite hebben om Ikter aan te trekken, bereke- c jt geld dat zij aan de dokter Ijin de verzorgingsprijs. ïatie die volgens het Tweede ,d C. Egas (PvdA) vooral in dstad bestaat. Daar is het het grootst en daar de meeste bejaarden. leine Roumen _0as legde samen met zijn moten dr. D. Dolman en C o onlangs het probleem op ta- stelden schriftelijke vragen j ministers Langman (Econo-1 Zaken)Stuyt (Volksgezond-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7