GO o' Wereld gaat aan vervuiling ten onder Mentaliteitsz verandering moet nu snel aanvang nemen DE. t;>0 V ervuilingsbelastir voor zeegebruike EXTRA ZATERDAG De door de Hazers- looudse jeugd ingerichte ex positie in het gemeentehuis laat aan duidelijkheid niets te wensen over. De door de jeugd inge richte expositie in het ge meentehuis laat aan duide lijkheid niets te wensen over. (Foto Wim Dijkman) In de streek zijn sinds vorig jaar, een aantal actiegroepen op gericht, om het water schoon te houden. Het gebied van de Kagerplassen is o.m. schoongemaakt door schoolkinderen en andere vrijwilligers uit Warmond. Organisa tor Neefjens: „We zijn vorig jaar begonnen. Dit gebeurde op voorstel van raadslid Heemskerk. We hebben toen onze actie beperkt tot het gebied van de Kagerplassen, gelegen binnen de grenzen van Warmond. Vorig jaar waren er 100 deelnemers. Er werd toen V/ ton vuil uit het water gevist". Behalve het water werd ook het dorp schoongemaakt. In het kader van „heitje voor een karweitje" hebben ongeveer 40 padvinders straten en plantsoenen schoongemaakt. Deelnemers aan de vuilvis-ac- tie waren scholieren, werkende jon geren, jongens van de zeeverkenners en deelnemers van de Kaagsocië teit. Dit jaar is de actie uitgebreid. „Warmond heeft altijd goede contac ten met Alkemade, dat ten slotte aan de overkant van de Kagerplassen ligt' vertelt Neefjens. „We doen nu in sa menwerking met Alkemade de hele Kagerplassen". De samenwerking tussen de beide gemeenten wordt vooral in stand gehouden door de dorpsraad de Kaag en door de watersportvereniging van de Kaagsociëteit. Er waren dit jaar uiteraard meer deelnemers. „Maar liefst 120 man hebben we kunnen strikken", zegt organisa tor Neefjens. „We hadden in 2% uur ongeveer vijf ton vuil bijeelkaar. He laas werd het weer toen te slecht, waardoor we op moesten houden. De kinderen wilden trouwens wel door gaan. Die zijn enorm enthousiast". Samenwerking Volgend Jaar wordt de actie weer uitgebreid. Dan wordt ook de Braas- semermeer bij de actie betrokken. Contacten worden daarom gelegd met Woubrugge. „Het hele gebied moet een actie gaan vormen", meent Kees Neefjens. „Net zoals de boomplantdag". Nadelen kleven er ook aan de vuilvisactie. „Je kan alleen in het voor jaar „vissen", vanwege de riet kraag en de broedtijd van de vogels. Daardoor zien de recreanten, die gro te vervuilers van de plassen zijn, niet wat er voor hen wordt gedaan door de vrijwilligers". Recreanten boeren en andere mensen die aan de rand van de Kagerplassen wonen ziet Kees Neefjens als de hoofdschuldi gen. Als de grote toeristenstroom weer begint zullen ze een schone Ka- gerplas aantreffen. Om de water- of bermtoerist eraan te herinneren, dat de schoonmaakactie niet voor de lol is gehouden worden er tijdens de Kaagweek symbolische zakken uitge reikt met een stencil erbij met de strekking: wij hebben de rommel op geruimd. denk er nu zelf eens om of help mee. Door Peter van Been Kees Neefjens, filosoferend over het milieuvraagstuk: „Een nadeel vind ik. dat de hoofdoorzaken van de ver vuiling bekend zijn, maar dat er toch alleen maar kan worden gewerkt aan de symptomen. Daar staat natuur lijkwei weer tegenover dat't ingrij pen in de directe omgeving een men- taliteitsveradering bij de mensen te weeg kan brengen. We moeten hier mee wel opschieten. De kwaliteit van het water loopt sterk terug. En het vervelende is, dat Je Je wel kan ergeren aan het chemisch afval, dat de fabrieken lozen, maar Je kunt er verder weinig concreets aan doen". In Warmond wil men het water schoon hebben. Het open riool, dat Warmond tot nu toe had, wordt af geschaft. De gemeente besteed veel aandacht aan het „groen", ook aan de Kagerplassen. Bij de actie in War mond is veel plastic en hout opge vist. „Vorig Jaar waren er veel ka davers, mu gelukkig niet", aldus Neefjens. Er is dit jaar enorm ent housiast gewerkt, volgens sommigen wel 'ns iets te enthousiast. Neefjens „Er heeft ons iemand opgebeld, dat ze de sloot achter z'n huis hadden schoongemaakt. Hij had veel waar dering voor de actie, alleen vond hij heft wel vervelend, dat de schoon makers in hun enthousiasme ook zijn bootje hadden weggehaald, dat daar half onder water lag om het hout te laten dichten Of dit inder daad door een enthousiaste schoon- Hazerswoude In Hazerswoude heeft men geen plassen. „Gelukkig alleen maar slo ten", zegt de Bruin, mede-organisa tor van de werkgroep voor milieu hygiëne. „Vorig jaar zijn we begon nen te praten over een werkprogram ma voor de schooljeugd over de mi lieuvervuiling", herinnert De Bruin zich. De hoofdonderwijzers van de lagere scholen werden uitgenodigd, om samen een werkgroep te vormen. Er werd een schema opgesteld en een van de acties in dat schema was de boomplantdag. De leerlingen moest natuurlijk ook iets worden bijgebracht over de pro blematiek van het milieu. De kinde ren kregen dan ook de opdracht een werkmap te vervaardigen over de mi lieuvervuiling. De verdere plannen zijn gekomen van de St. Michel- school uit Hazerswoude-dorp Deze plannen zijn toegezonden aan de andere scholen in Hazerswoude. Daarnaast kwam er, zij het veel later, nog een werkschema binnen van de mavo-school in Hazerswoude-dorp. De schooljeugd moet 'n hoop over de milieuvervuiling zelf opzoeken maar ze worden daarnaast natuurlijk ook op deskundige wijze voorgelicht. Zo is er bijvoorbeeld een film voor de kinderen vertoond, getiteld „levend water". Dekker, lid van de commissie De wereld gaat aan vervuiling ten onder. Een kreet, waarom men tien jaar geleden zou heb ben gelachen. In die laatste tien jaar is er echter wel wat veran derd. De kreet dreigt nu op een angstwekkend snelle manier be waarheid te worden. Gelukkig be gint men dit nu in te zien. Men eist, dat de fabrieken hun giftige afvalstoffen niet meer in de rivie ren lozen. De vieze rook die de schoorstenen van diezelfde fabrie ken uitbraken moet ook op een of andere manier worden gestopt. "De fabrieken moeten betalen. Laten ze de winst, die ze maken nu maar eens aanwenden voor de gezondheid van het milieu en met name die van de mensen", wordt er geroepen. Urenlang wordt ge discussieerd over mogelijke op lossingen door actiegroepen. Een groot aantal leden van dergelijke actiegroepen rijdt echter rustig in autootjes rond en schromen er niet voor hun argumenten kracht bij te zetten door een krachtige trek aan sigaret, si gaar of pijp. Een beetje cru ge zegd misschien, maar toch schuilt hier de wortel van het he le milieuvraagstuk. De enige mo gelijkheid om de milieuvervuiling af te remmen lijkt te zijn. door van onder af te beginnen. Dat be tekent, dat ieder mens afzonder lijk veel verantwoordelijkheids gevoel ten opzichte van de natuur moet zien te kweken. Er zal een rigoreuze mentali teitsverandering moeten komen. Dit kan natuurlijk niet in een ge neratie. Als de huidige jeugd wordt geleerd het belang van 'n gezonde natuur in te zien, zijn we al een heel eind. Het is verheu gend, dat er de laatste jaren door met name de lagere scholen hard aan deze problematiek wordt ge- De eerste resultaten zijn al duidelijk te zien. Tijdens de boomplantdag en de vuilvisactie hebben honderden schoolkinderen in deze streek geholpen de na tuur weer een beetje schoner te maken. Zo werd er in de Kager plassen, de Braassemermeer, de Westeinder plassen en de vele vaarten en sloten druk gevist naar vuil; vuil, achtergelaten door wa tertoeristen, vrachtboten, fabrie ken en mensen uit de omgeving van de plassen, die deze blijkbaar zien als een handige vuilnisbelt. voor de milieuhygiëne, heeft een dia voorstelling vertoond op de scholen en verteld, wat voor problemen er spelen bij het milieuvraagstuk. De schoolkinderen hebben alles wat ze zelf hebben opgezocht en de dingen die ze hebben gehoord samengebun deld tot een expositie, die staat opge steld in ht gemeentehuis. Uit deze tentoonstelling blijkt duidelijk de ge ëngageerdheid van de kinderen voor dit probleem. Wat betreft de vuilvi9dag: dit idee is gekomen uit de werkgroep voor milieuhygiëne. Men is gaan praten, met de schoolhoofden en men kwam tot de conclusie, dat deze actie moest worden uitgevoerd door de scholen. „Er waren klachten binnengekomen over de rommel in de sloten", zegt De Bruin. „We besloten toen de za ken rigoreus aan te pakken. Zo is vuilvisdag er gekomen en het resul taat is erg goed geworden. De kin deren waren dol-enthousiast en er werd zoveel vuil uit de sloten gevist, dat de reinigingsauto het vervoer er van haast niet kon bijhouden. Vier honderd leerlingen, van alle lagere scholen hebben meegedaan. Et- werd gevist vanaf de kant met schep netten. We hebben dus alleen de kant maar schoon gemaakt. Vier vraohtwagens vol met vuil hebben de kinderen uit het water gevist" De sloten en vaarten rond Rhy- nenburg, de sloten bij Groenestein en het water langs de Dorpsstraat, Westeinde en Poelzoom behoorden tot het werkterrein van de vrijwilli ge schoonmakertjes. Daarnaast zijn bovendien ook nog de straten schoon- geplukt van het vuil. De vangst bestond ook bij deze actie voorna melijk uit hout en plastic. Braassemmermeer Woubrugge en Hoogmade. twee toeristendorpen aan de Braassemer meer. die natuurlijk ook te maken hebben met watervervuiling. Ook hier zijn aoties gevoerd, acties die een groot gebied bestrijken, namelijk de Braassemermeer, de Wijde Aa. sloten en vaarten en de Woudwe tering en Heijmanswetering waar per jaar zo'n 30.000 schepen door va ren. We spraken met een lid van het comité „hou 't water schoon", A. C. van Tienhoven, tevens consul van de ANWB voor dit gebied. „In 1971 is het comité opgericht", memoreert Van Tienhoven. „Oprichter was Sijs- ses en z'n vrouw, die gemeenteraads lid is in Hoogmade. Verdere leden van het comité zijn het hoofd van de rk-school in Hoogmade, J. Ouwer- kerk en het hoofd van de openbare school in Woubrugge D. Boersma. We zijn begonnen met het ophangen van affiches om de watertoeristen duide lijk te maken niet alle rommel in 't water te gooien. In april 1971 kre gen we medewerking van de gemeen te en met ongeveer 50 schoolkinde ren is een vuilvisactie gehouden, die ongeveer 40 kubieke meter vuil te voorschijn toverde. Dit jaar is maar liefst 70 kubieke meter vuil uit hei water gehaald en er ligt nog wel zo'n 70 kubieke meter", verkondigt Van Tienhoven. „We zijn nog lang niet in alle gebieden geweest". Er werd gevist volgens twee methodes: langs de oevers met harken en op 't water met vier boten, uitgeleend door vrijwilligers. Deze laatste methode werd toegepast om het water rond de rietkragen schoon te maken. „In de Braassemermeer ligt 'n natuurreservaat, dat onder toezicht, staat van J. A. C. Slingerland", ver telt Van Tienhoven. „Deze is met 'n motorboot de vennen, die daar lig gen, ingevaren en is daar het vuil gaan verwijderen. Er zijn daar ook twee recreatie-eiland'en «De Grote Hem en de Kleine Hem>. Hier ko men veel watertoeristen. Om te zor gen. dat deze eilanden een beetje, verschoond blijven van de gevolgen van zo'n massale invasie hebben we er manden en zakken neergezet, waar ze het vuil in kunnen doen. Het vuil wat hier wordt gevonden bestaat voor zeker 80 pet uit plastic, blik en hout. Het vuil, dat in het water drijft, is niet alleen van de gemeente Wou brugge, of van de watersporters. Er komt veel vuil uit het zuiden drij ven i Alphen. Boskoop en Waddinx- veen> als het waterschap Rijnland bij Halfweg gaat lozen. Het vuil blijft dan steken in de inhammen, waar veel woonboten liggen. Het wordt dan bij die woonboten na tuurlijk een grote smeerboel in het water", meent Van Tienhoven. „On geveer een half jaar geleden werd tijdens een raadsvergadering een in teressant plan geopperd lid Venhuizen, die voorat dorp vaten neer te zetug motorbootbezitters afgew x in kunnen doen. Dit plal eigenlijk een beetje diF Venhuizen komt ongety een van de raadsvergadty weer op terug. Hij zal da stefllen grote plasticzaky* zetten voor de watertoeri[ actie, om de schoon te houden ten worden voortgezet", ven heeft nogal wat houding van de gemeentel d. Rijn wat dat betreftu» Woubrugse weg, binnen p te Alphen, (de weg lanj manswetering) ligt ontah troep, waar niets aan wl, Zo liggen er al Jaren gito heden plastic, oude fiq 1 enzovoort". L( I i Wi De kwaliteit van het. 'J£ Braassemermeer schijn s houding tot andere mei*® zijn. Men mag er zelfs il i wat lang niet van allejoi worden gezegd. Er zijn cP fabrieken, die hun afvap op de Braasemermeer. p „Langs de Woudsedip langs het zuiden van loi mermeer) gooien onbekqoc mobilisten nogal eens ou| wasmachines e.d. in detta klaagt Van Tienhoven. allemaal stiekem: het isch een kind te vondeling ren gelegd". Het grote poblei,,] Tienhoven ook in de me; de mensen. „Als er eennK ligt, zegt iedereen: daar er gooi ons afval er dan maï h I Alle gebruikers van de zee zouden, voorzover hun activi teiten schadelijke gevolgen kunnen hebben voor het zee milieu, een internationale "vervuilingsbelasting" moeten moeten betalen aan een inter nationaal fonds. Dit voorstel lanceert dr J Bouchez. lector in het volken recht aan de rijksuniversiteit in Utrecht in een pre-advies dat hij heeft uitgebracht voor de conferentie van de Nederlandse vereniging voor internationaal recht over "volkenrechtelijke aspecten van de waterveront reiniging" die vandaag in Ut recht wordt gehouden. Als belastingplichtigen noemt dr. Bouchez de eigenaars van schepen en ladingen, mijn- bouwondernemingen en dege nen die een vergunning hebben om afvalstoffen in zee te stor ten. Het geld zou moeten wor den gebruikt voor het weten schappelijk onderzoek van de zee en voor de vergoeding van schade in gevallen waarin be staande internationale regelin gen daar niet of onvoldoende in voorzien. Het marine milieu zal moe ten worden beschermd met het oog op bestaande en toekomsti ge voedselproduktie uit de zee Daarbij zal de zee volgen dr. Bouchez in beginsel als een in tegraal geheel moeten worden beschouwd. De rechtsmacht van de kuststaten over delen van de zee mogen geen hin derpaal vormen voor een ef fectief beleid. Hij pleit voor het opstellen van internationale maatstaven die door alle staten in hun na tionale wetgeving worden opge nomen. Die maatstaven zullen moeten gelden voor de scheep vaart, de mijnbouw op de zee bodem (inclusief het continen tale plat) en voor het sorten van giftige stoffen in zee. Dr. rai Bouchez meent dat eme: sico-aansprakelijkheid let komen voor schade djze veroorzaakt door vei in ging van het zeemilieu. Volgens hem zullen heid van de volle ze g vrijheid van scheepvai moeten worden gekwi In bepaalde delen van zee zou de vaart v tankers bljvoorbeeli langs daarvoor va routes shipping lane ten worden toegestaan heid van wetenschappij zoek zal, ook voor ws moeten worden erkend. Mr. G. W. Maas Gei&i assistent Juridisch ad het ministerie van t\( landse Zaken, heeft ei T« vies uitgebracht over oj tegen grensoverschrijd terverontreiniging. Hij het ogenblik een ond< naar de regels in het ER volkenrecht inzake he van rivierwater. In zi vies zegt hij. dat he g recht geen verbod ken a lozing in grensoversc e wateren, maar dat de 5 van de andere oevers o eventueel schadevergo tl betalen. B Over de internationa S commissies zegt mr Mi F teranus, dat Jongere K sies. zoals die welke M door negen Afrikaan! A is ingesteld voor de f ter toegerust zijn dan commissie. "Niet EN vleiend voor het oud< A bakermat van het volkenrecht", constat q De verzilting van het ter is aanzienlijk tol b sinds de Rijnoeverstal gi tig jaar geleden beslis zamenlijk overleg te D gen over het paal en 1W len aan de waterve R ging. T

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4