Renault 15 en 17 nu ook in ons land leverbaar Wereldproduktie auto 's groter vo ort- rum 504 Nieuwe personen autoband van Goodyear Peugeot diesel g MEI 1972 AUTO PAGINA 17 autobandenconcern Colmar-Berg (Luxem- t na twee Jaar onder- lieuwe personenauto- A [üceld, de G 800 S ge- et is een radiaalband Hfcter karkas en stalen eerste band in Eu- bij staal en polyester past. Volgens de fa- k jeft deze juist cjmbi- terke band opgeleverd A rijeigenschappen en H nsduur, waarvan de st veel kan eti mag Dezer dagen komt W band in een beperkt Y ten op de Nederland - Volgend jaar zullen baar zijn in alle po- iten. De prijs is nog end. maar de ver dat de G 800 S ge- procent duurder zal en opzichte van de radiaalband met eU Volgens de heer J. Kneip. hoofdingenieur ontwikkeling personenautobanden bij Good year. zijn de belangrijkste voor delen van de nu gebruikte staal- gordel, een hoge breeksterkte, grote weerstand tegen bescha diging, hoge vermoeidheid sterkte en weerstand tegen vocht en hitte. In het Goodyear Internatio nal Tire Technical Centre wer den sterkte-, duurzaamheids- en prestatie onderzoekingen ver richt met de G 800 S. Op de machines legde de band 2.580.000 testkilometers af, ter wijl de testwagens (men heeft een testvloot van 90 voertuigen» in verschillende landen ruim 16 miljoen kilometers verreden. Eén van de redenen om de nieuwe autoband te ontwikkelen was de uitslag van een recent marktonderzoek van Goodyear onder Europese automobilisten. Van hen vond de 65 procent de wegligging het belangrijkste, 17 procent de levensduur en 10 procent het comfort. De wereldproduktie van auto's is verleden jaar met ruim dertien pro cent toegenomen en de belangrijkste produktielanden hebben records ge broken, zo heeft het bureau voor de statistiek van de Europese Gemeen schap berekend. In het geval van personenwagens hebben de Verenig de Staten de grootste toeneming te zien gegeven: de produktie steeg er met 31 procent van 6.55 miljoen stuks in 1970 toen het de Amerikaanse economie niet goed ging tot 8.58 miljoen vorig jaar In Japan nam de produktie met ruim acht procent toe van 3.18 miljoen tot 3.72 miljoen stuks. De Europese Gemeenschap zag haar produktie groeien met iets meer dan vijf procent van 8.08 miljoen tot 8.44 miljoen stuks en Groot-Brittannië de zijne met eveneens ongeveer vijf pro cent van 1.64 miljoen tot 1.72 miljoen In West-Duitsland steeg de produk tie van 3.53 miljoen tot 3.70 miljoen wagens. In Frankrijk van 2.46 mil joen tot 2.69 miljoen stuks. Daaren tegen verminderde de produktie in Italië iets, van 1.72 miljoen tot 1.70 miljoen wagens. Wat de vrachtwagens betreft, in de Verenigde Staten nam de produk tie toe van 1.73 miljoen tot 2.06 mil joen stuks maar in Japan daalde zij van 2.11 miljoen tot 2.09 miljoen. Binnen de EEG bereikte alleen Frankrijk een grotere produktie van vrachtwagens: er werden er vorig jaar nl. 315 000 stuks van gemaakt tegen 292.000 in 1970. In Duitsland zakte de vrachtwagenproduktie van 314 000 naar 286.000 en in Italië van 134 000 naar 116.000 stuks Vier nieuwe perso nenwagentypen, de Mercedes-Benz 280, 280 E, 280 C en 280 CE vormen de jongste uitbreiding van de 200-250 C serie. De nieuwe 6-cylinder motor met twee bo venliggende nokken- assen, die zowel als carburateur- en als inspuitmotor is te le veren, heeft een ver mogen van 160, resp. 185 DIN-pk. Op de foto de 280 T met elektronische ii spuiting van Fiat 125 UW imerken is ook Volvo in ons land stevig t het Zweedse merk N.V. Niham. Het Koninginnegracht in uit zijn naden. Het 731 Volvo's in 1960 jaar ruimtelijk niet rom werd naar een gekeken, dat uitein- inden in Beesd, een lelweg UtrechtDen d van totaal 37.000 waarvan tot nu toe neter werd bebouwd. Eze nieuwe vestiging nen met het nodige Ewel het verworven [rond, dat voor in- was "bestemd, moest den gedaan voor er luwd. Men heeft al- dijk gehouden. Ner- iets, dat naar luxe ^bestemd op doelma- |3tès was er met deze ïog een bedrag van len gemoeid. Maar len dan ook 'n pret- gen importcentrum, als het even kan op 4( rland van Volvo's het gebouw is ook lid gebracht om in- aan dealer- ïtaie opzet van het gericht op de toe- te, beschikbaar voor en. zal voor ongeveer inde zijn. De totale werkplaats zal zon- kunnen worden ver toren zijn ruim op- de huisvesting van ngen nooit moeilijk- erwachten", zegt de is behalve de staf een groot deel uit 'ecruteerd. De totale bedraagt nu al meer q, maar zal spoedig man. I vrijwel steeds omstreden geble- I ven. Er kleven nadelen aan, die i! wellicht met de tegenwoordige j eisen van milieubescherming en eenvoudige bediening nog j zwaarder gaan tellen. Boven dien wordt er naarstig naar an dere energiebronnen gezocht. We denken aan de wankelmotor, de aardgasmotor, de stirlingmotor, de gasturbine én de elektromotor Vele concurrenten op de kust dus.. Al is het „kloppen", dat hem vroeger zo beroemd maakte, gro tendeels verdwenen, de motor heeft ten opzichte van de benzi nemotor nog steeds opvallende nadelen. Dat hebben wij erva ren, toen wij een weekje hebben gereden in de Peugeot 504 diesel Nog niet zo lang geleden heb- ben wij op deze plaats vrij uit voerig de lof gezongen op de 504 injectie Natuurlijk blijven de I lofzangen over ruimte, comfort, vering, besturing en rijgedrag onverkort gehandhaafd bij de diesel. In deze opzichten is er immers geen verschil. Het blijft door zijn totale conceptie een voortreffelijke reiswagen. Maar de diesel is veel rumoe riger, aanzienlijk minder pittig en beduidend langzamer. Men kent het geluid wel van een bus of taxi, dat klepperen van de motor, vooral bij het optrekken Het overduidelijke antwoord op deze vraag kregen we bij de benzinepomp. Een liter super- benzine kost zo'n 72 cent, een li ter'gasoline ruim.21 cent. Wan neer men dan voor het gemak even een gemiddeld gebruik van 1 op 10 neemt, (met deze diesel kwamen we op 1 op 11!), dan leert een eenvoudig rekensomme tje, dat zo'n diesel per kilometer vijf cent minder brandstof ge bruikt. Dat telt stevig aan, voor al wanneer men een fiks aantal kilometers per jaar rijdt. De ge leerden schijnen 't niet helemaal eens te zijn bij welke jaarlijkse af stand men precies quitte speelt, maar het staat wel vast, dat als men bijvoorbeeld zo'n 40.000 ki lometer per jaar onder de wie len laat wegglijden men voor de prijs van een kleine auto in zo'n uiteraard comfortabeler midden klasser kan rijden. De kleine na delen moet men dan wel op de koop toenemen, zoals het mi nuutje, dat het "voorverwar men" duurt voor men de wagen kan starten. Even ongeacht de motor: de Peu geot 504 is en blijft een zeer fij ne auto. Of men daarin de voor keur gaaft aan een normale benzine-motor, één met elek tronische inspuiting of een die sel. dat hangt af van de voor keur en het gebruik. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST De Renaults 15 en 17, die reeds geruime tijd geleden in Frank rijk werden geïntroduceerd, zijn thans ook in Nederland ver krijgbaar. Deze coupé-modellen zijn in zes versies verkrijgbaar, variërend in prijs van 11.400 tot 19.650 gulden. De serie is opge bouwd uit drie verschillende carrosseriën en drie verschillende motoren. Remmen en transmissie zijn afgestemd op de presta ties. De Renault 15 TL heeft een 1300cc motor van 68 SAE-pk. Een 1600 cc motor van 102 SAE- pk is gemonteerd zowel in de 15 TS als de 17 TL. De sterkste motor, een 120 SAE- pk injectie versie van de 1600 cc is in combinatie met een vijf versnel lingsbak ondergebracht in de 17 TS. Alle wagens zijn tweedeurs. D 15 top de foto) met lange achterra men. Bij de 17 zijn die lange ruiten vervangen door een combinatie van .vegdraaibare ramen ter hoogte van de achterbank en kleine scharnie rende ventilatieruiten, die schui. gaan achter schuingeplaatste lou vres. die uit de verte net op eei stukje luxaflex lijken. Waarschijnlijk een kwestie van smaak, maar d 15 met meer glas spreekt ons beter aan. En niet alleen om estetische reden. Die luxaflex in de flank be- beperkt het gezicht naar achteren. In de buurt van de Veluwe heb ben we de gelegenheid gehad me de wagens korte proefritten te ma ken. De ruimte binnenin valt nie tegen. Natuurlijk kan men in zo'n coupémodel achterin niet alles ver langen, maar het ging goed, mits de bestuurder maar niet in achter ste stand gaat zitten. Daar de wa gen voorwielaandrijving en de mc tor voorin heeft men geen last van een tunnel. Het stuur is vrij laa~ geplaatst, voor langere mensen wel licht te laag. Het gezellige dash board heeft „overkapte" klokken, het pookje zit op de vloer en de stoelen geven goede steun in alle richtingen. Het rijgedrag was zover we dat tijdens de korte rit ten hebben kunnen ervaren uit stekend. Zelfs op de moeilijkste we gen werd bij pittige snelheden het contact met de weg bewaard. De motoren toonden voldoende pit te hebben en flinke toppen te kunnen halen, hoewel ze nauwelijks uit de verf waren gekomen. Merkwaardig genoeg beviel ons het lichtste mo tortje het beste. De Renault 15 TL met zijn 1300 cc krachtbron draaide als een zonnetje. Bij de 17 TL ging het allemaal wat vinniger, maar voor het gevoel toch wat stugger. De nieuwe produkten van Renault hebben onafhankelijke voorwielop hanging, met schroefveren, tales- coopschokbrekers en een stabilisa torstang. De achterbrug is geba seerd op die van de 12 Gordini. De 15 TL is uitgerust met schijfrem men op de voorwielen en trommel- remmen op de achterwielen, de 15 TS en 17 TL beschikken over spe ciaal geventileerde schijfremmen op de voorwielen en grotere trommel- remmen achter. De snelste versie heeft schijfremmen voor en achter. Alle modellen kregen een verwarm de achterruit. Alles bij elkaar een wagen niet alleen leuk om te zien. maar ook leuk om te rijden en te sturen. Fiat zal nog deze maand een nieuw mo del lanceren: de 132. De wagen is uitgerust met een 1600 of een 1750 cc motor en zal de opvolger worden van de 125, die echter wel in produktie blijft. De nieuwe wagen, die uitgerust is met ach terwielaandrijving is in de 1600 cc-uitvoe- ring goed voor 165 km/u terwijl het 1700 cc-model 170 km op de klok kan krijgen. De prijs van het nieuwe model is op dit moment nog niet be kend. Mi slechter dan man- slotsom komt het Laboratorium" <we- tboratorium) van de Ma een onderzoek van tijdens, welke over ig 247 verkeersonge- rïg werden onder- H kpport „zijn er aan- I MHwen vaker verant- I en gesteld dan man- gaf als commen- taf™ derhalve slechter n«i, maar, zo voegde 303,Wij kunnen natuur- töseren. Dit was al- leval in het verband De dieselmotor heeft dezer da gen zijn 75ste verjaardag ge vierd. Hij werd ontwikkeld door Rudolf Diesel. Zijn op 3 maart 1897 voor de eerste maal gepre senteerde "nieuwe en rationele warmtemotor patent Diesel" kan men nu nog vinden in het museum in München. Een lang durig omstreden uitvinding, die waarschijnlijk niet alleen de op gang maar ook de ondergang is geworden van Rudolf Diesel. Hij stierf op 55-jarige leeftijd onder nooit geheel opgehelderde om standigheden. Tijdens een reis van Antwerpen naar Harwich werd hij 's avonds voor het laatst aan boord gezien. De volgende ochtend bleek hij niet meer op het schip te zijn. Zijn bed was niet beslapen en zijn eigendom men waren netjes opgeborgen. Aangenomen wordt, dat Diesel zelfmoord heeft gepleegd door in volle zee overboord te springen. Dat zou hij hebben gedaan om te ontkomen aan de kwellingen en vernederingen door de financiële tegenslagen en voortdurende twisten over rechten en octrooien op zijn uitvinding. Toch heeft de door hem ont wikkelde krachtbron ook na zijn dood stand gehouden, al is hij en acceléreren. Dat vindt men ook terug in deze Peugeot. Het geeft wel de suggestie van kracht, sommigen zal het wel licht als motorische muziek in de oren klinken, -maar wij vonden het ten opzichte van de benzine motor beslist een nadeel. Er gaat iets verloren van de com fortabele rust, die juist zo'n pret tig karakteristiek is van deze 504. De diesel is ook beduidend minder fel. Eén cijfer ter verge lijking: De normale 504 doet er 13.2 seconden over om van 0 tot 100 km te komen, de 504 diesel heeft bijna de dubbele tijd no dig: 23.6 seconden. Bij het in halen zijn dit verschillen, die hard meetellen. Tenslotte de top snelheid; kwam bij de injectie de teller in de buurt van en soms over de 170 km per uur, de naald bleef bij de diesel muur vast op de 140 km steken Nu zal dat vele autorijders een zorg zijn. Die komen toch niet boven de 140 km uit. Maar toch.hoe komt men ertoe om een diesel te kopen, terwijl men voor 2400 gulden minder (f 13.495) precies dezelf de wagen met benzinemotor kan kopen; rustiger, feller en sneller dus.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17