S-mariniers naar Danang? Gratis reizen 44.- NIET BEZORGD OVER FASCISTEN China roert zich krachtig heftig UNCTAD-debat in Jser bescherming van Amerikaanse troepen" Dagen riskras door Nerland NS-Vakantie- dagtochten KAPER: LOSGELD OMWISSELEN 2 dap in ma' opuwfófkaart Si. mi Doodstraffen in Turkije voltrokken Onderzoek naar politiek oordeel Griekse priesters Twee vliegtuigen in VS gestolen Times-journalist moet Rusland uit Huwelijk niet meer in trek PAG 6 MEI 1972 BUITENLAND PAGINA 11 nVT/^rnATVT PtoniifuunT X-Tin inl. ..iJ.mn.1 - J 251 3HINGT0N (jP P, Keuter) Het is niet uitgesloten, tr nieuwe Am/ikaanse marinierseenheden bij Danang bid-Vietnam a,n land zullen worden gezet ter bescher- T van de Amf^kaanse strijdkrachten van wie de terug ging volgens 'lan verloopt. Dit heeft gisteren de woord- tier van het ministerie van Defensie in Washington mee- eld. al bijna een maand in An Loc, op 100 kilometer ten noorden van Sai gon, stand houden, hebben gisteren voor het eerst sinds 22 dagen wa pens, munitie en levensmiddelen ge- Kregen. Communistische artillerie was actief in Cambodja. De hoofd stad Phnom Penh werd de afgelopen nacht bestookt met 122 mm raketten van Russische makelij. Vooral het centrum werd getroffen evenals de van het vliegveld. He betreft ze? bataljons mart [met een tote sterkte van cir- orteri00 man- di<rich aan boord be' V van Air,ikaanse oorloi [van de zénde vloot in de Golf tonkin. C^1" deze schepen be- .6X9 ziCh 't helikopterdekschip pli". Vfens de woordvoerder [iet Person, Friendheim, zal inerikase opperbevelhebber in generaal Abrams, eü blaken of de genoemde 3 hiersan de strijd zullen deel- [n zou hij moeten bepalen, L' j£ van de Amerikaanse ex- |one macht precies zal zijn "d. Friedhedm verzeker- terugtrekking zich vol- enkoanstig de opdracht óident Nixon om per 1 Juli irikaanse troepensterkte in »tnam tot 49.000 man te ver- kondigde Friedheim aan, het oog op het noordelijke |f in Zuid-Vietnam met toe- ig van de regering van Thai- yj basis Tachli in dat land zal [heropend. Het is de bedoe- 41 jfc daar de nieuwe militaire gen worden gestationeerd die ^^^uidoost-Azië worden gezon- zou gaan om vier eskaders in totaal 72 Jachtbom- ers. Tachli, een van de jeiükaanse luchftanachtbases van Jand, werd ruim een jaar ge- mei ^sloten. neim zei dat de enige grond- choleit van Amerikaanse troepen betrof. In dit I maakte hij melding van een Uzondi van een Amerikaanse veilig- irouille met communistische 1 op acht km ten zuidwesten reuarig. Bij dit treffen op don- waren twee Amerikanen ge- n de 1 de Wit; de Stille Oceaan op weg Golf van Tonkin, waar zich uj(Amerikaanse vliegdekschepen n. Als de genoemde 72 Phan- <|iailand zullen hebben bereikt ten de VS in Zuidoost-Azie de stfrca 1000 gevechtstoestellen VoofiOO minder dan op het hoog- van de luchtoorlog in 1968— Coalitie l-Vietnam heeft de vorming n coalitieregering in Zuid- li, die de Verenigde Staten vi voorgesteld, verworpen. Dit j is begin deze week overhan- lor president Nixons adviseur br aan de Noordvietnamese pmaat Le Due Tho. Ihnerikaanse voorstel zou uit Abten hebben bestaan: een sta ll het vuren, de terugtrekking 11e buitenlandse troepen uit letnam en de vorming in Sai- H een coalitieregering, waar- va resident Thioe deel zou uitma- te leheim overleg heeft kennelijk t resultaten geleid, want af- r opj donderdag besloot Washing- vf vredesoverleg in Parijs op te jn. Volgens de woordvoerder t Witte Huis, Ziegler, hadden lenigde Staten voorgesteld het faarf tussen Kissingen en Le Due [kend te maken, maar Noord- den had aangedrongen op ge- buding. Volgens Ziegler had 9* [niettemin de geruchten over ïeime overleg in omloop ge- Hij noemde dit een "nieuw in de kwade trouw van Ha- Rde diverse fronten in Zuid- t was het gisteren betrekke- (stig. De Zuidvietnamezen die ADVERTENTIE [ie 8 dagen lang veel in ps land wil reizen, ia het pjordeligst uit met een 'ftags ktiskraa-abonne- ut. Kinderen 41 lm 9 jaar hall geld. 11 als extra plussen: ïalf geld op de inter- I lokale bussen: .recht op 't kopen van J voordelige koppeling- ikaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtoohten. Een gewonde Zuidvietnamese militair wordt in Hoeé uit de jeep van een oorlogscorrespondent ge trokken, Hij was langs hoofdweg nr. 1 achtergelaten door zijn mak kers, die hem niet wilden helpen een hulppost te bereiken. ADVERTENTIE 'n Dagje naar Texel of naar 't Teutoburgerwoud, naar 't Evoluon in - Eindhoven of naar Ouwehands Dierenpark, naar de Deltawerken of naar de Ploriade. Keuze uit 30 mogelijkheden. Vraag op 't station de brochure „NS- Vakantiedagtochten". voordelig uit met NS i ANKARA (Reuter) Drie leden van het Turkse „volksbevrijdings leger" zijn vanmorgen vroeg terecht gesteld. Ze werden opgehangen in centrale gevangenis van Ankara. Het drietal, Deniz Gezmis, Yususf Asian en Huseyn Inan, is vorig Jaar ter dood veroordeeld. Een krijgsraad bevond hen schul dig aan pogingen het wettige gezag in Turkije met geweld omver te wer pen en aan de ontvoering van vijf in Turkije gelegerde Amerikaanse militairen. Het zijn de eerste execu ties in Turkije sinds vorig Jaar de uitzonderingstoestand werd afgekon digd ter bestrijding van extremisti sche activiteit. Hun vrijlating was een van d< eisen van vier Turkse vliegtuigka pers die woensdag een Turks toestel dwongen naar de Bulgaarse hoofd stad Sofia te vliegen. De Turkse re gering wees hun eisen af, ondanks het dreigement van de kapers het vliegtuig met inzittenden op te bla zen. Later gaven ze zich over aan de Bulgaarse autoriteiten in ruil voor politiek asiel. De terechtstelling werd bekend gemaakt door de openbare aankla ger van Ankara, Fazil Alp. Rond de gevangenis waren uiterst strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Terwijl de galgen werden opge richt op de binnenplaats van de ge vangenis werden de drie mannen van de militaire gevangenis Mamak over gebracht naar de centrale gevange nis. Het gebouw werd bewaakt door ongeveer honderd militairen met machinepistolen. Tegen deze von nissen is in het buitenland fel ge protesteerd. ATHENE (DPA) Behalve de Griekse ambtenaren zullen voortaan ook de Grieks-orthodoxe priesters op hun politieke gezindheid onderzocht Het ministerie voor de eredienst in Athene heeft de metropolieten van de orthodoxe kerken er in een oirculaire op gewezen dat de pries ters die in de gemeente werkzaam zijn, in feite ook ambtenaren zijn en als zodanig vallen onider de wette lijke bepalingen waarbij het toezicht op de politieke gezindheid van de ambtenaren worden geregeld. Priesterstudenten die een functie in de gemeente ambiëren, moeten voor hun wijding een lijst invullen met vragen naar hun politieke op vattingen Italië rust uit van verkiezingsstrijd ROME Vanaf de afgelo pen nacht twaalf uur mocht er in Italië niet meer over politiek ge sproken worden, althans niet in het openbaar. De strijdliederen konden niet langer door de straten schallen, want volgens de wet genieten de Italianen één dag en één nacht rust, voor ze hun stem morgen moeten uitbrengen. En die rust hebben ze vooral dit keer hard nodig. De verkiezingscampagne werd ge kenmerkt door talrijke incidenten, veroorzaakt door vertegenwoordigers van zowel uiterst linkse als rechtse extremisten. Daarnaast trad de rege ring plotseling op met razzia's op talrijke plaatsen in het land, om toch vooral te laten zien dat de Ita liaanse regering ook voor rust en or de durft op te komen. Dit kabinet van de Christen-Democraten moest in enkele weken aantonen dat de be. sluitelooheid van de laatste jaren plotseling kon worden ingehaald en dat lukte slechts gedeeltelijk. Door Willebrord Nieuwenhuis Het was een verkiezingsstrijd, waarbij nauwelijks werd gepraat over partijprogramma's: het ging de politici alleen om de nieuwe coalitie (de 35ste sinds de oorlog) die straks opnieuw gevonden moet wor den om dit land te regeren. Zal Ita lië de komende jaren weer een re gering krijgen links van het centrum, die het land zes Jaar lang regeer de. of zullen de christen-democraten door hun eigen verlies en de hou ding van de socialisten, die de com munisten in de regering willen toe laten, gedwongen worden om de partners rechts van het midden te zoeken, met uitzondering van de neo fascisten en de monarchisten? Het ziet ernaar uit, dat het verlies van de christen-democraten niet zo groot zal worden als eerst werd voor zien. Zij zullen waarschijnlijk enke le procenten verliezen, maar toch de dominerende partij van Italië blij ven. Daar hebben ook de Italiaan se bisschoppen, op instigatie van het Vaticaan, toe bijgedragen. Weinig weerklank De communisten met acht mil joen stemmen de grootste communis tische partij in het westen zullen niet veel winst maken. Hun voorstel om nu. na al die jaren oppositie, mee te gaan regeren, ook op lande lijk niveau, heeft weinig weerklank, gevonden. Dat lukt wel in de pro vincies en de gemeenten. De neo-fascisten, die zich met de monarchisten hebben verenigd in 'n „nationale rechtse beweging", zullen van 5,6 procent gezamenlijk in 1968 nu ongeveer tot 8 a 9 procent ko men. Hun succes bij deze strijd en hun capaciteit om de grootste bedra gen te vinden en uit te geven om de kiezers te winnen, heeft Italië ver ontrust. Voor het eerst sinds de twee de wereldoorlog maakte men zich niet langer alleen beozrgd over de macht van de communisten. De neo-fascisten, met generaal De Lorezo, admiraal Birindelli en vooral met oud-medewerker van Mussoli ni. Giorgio Almirante, als voornaam ste helden, trokken volle pleinen en zweepten de kiezers op, daarbij een sterk beroep doend op de recente historie van dit land. Ontevredenheid Er is op dit moment na de wei felende politiek van de regeling-Co lombo en midden in de ernstigste economische crisis sinds de oorlog voldoende reden tot ontevredenheid en de neo-fascisten hebben die vrij algemene neeiiachtigheid goed uitgebuit. Toch is men in Italië niet zo bezorgd over 't succes van de neo fascisten als in het buitenland. Men meent hier dat de vakbonden zullen ingrijpen, dat er door de vrienden van Italië Amerika vooral, en door de verschillende groot-industrie- len voldoende tegenwicht gevormd zal worden, als dat nodig zou blijken. Maar de nieuwe regering zal straks wel met drastische maatregelen moeten komen, om het gevoel van onbehagen, dat over Italië ligt, weg te nemen. Anders zal de politiek hier nog verder radicaliseren, waar van zowel de communisten als de neo-fascisten profijt zullen trek ken. Beiden partijen staan klaar om de macht aan zich te trekken als de grotoste partij, de christen-demo craten nog verder verslapt door in nerlijke verdeeldheid en machteloos heid naar buiten. NEW ORLEANS/LOS ANGELES (RTR/UPI) De Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zijn giste ren opgeschrikt door twee kapingen: een kaper eiste geld en de ander ver langde dat het t-oestel naar Cuba zou vliegen. Een gewapende kaper ruilde op het vliegveld „Dulles" bij Washington 49 passagiers en een zenuwachtige ste wardess in tegen 300.000 dollar, para chutes, sigaretten, melk en voedsel. Na het opstijgen toonde hij zich on tevreden over de vorm waarin de los prijs was uitgekeerd. Hij wenste brief jes van 500 en 1000 dollar in plaats van bankbiljetten van honderd dollar. Terwijl de gekaapte Boeing 727 bijna zes uur boven Washington bleef cir kelen zochten functionarissen van de maatschappij Eastern Airlines koorts achtig naar de verlangde bankbiljet ten, die sinds 1966 niet meer gedrukt warden. Uiteindelijk slaagden ze in New York, Richmond (Virginia) en Miami (Florida). Daarop landde de Boeing voor de tweede maal op het MOSKOU (Reuter) De corres pondent van de Londense Times in Moskou, David Bonavia, is uitge wezen uit de Sowjet-Unie, omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan activiteiten die niet met de status van een Journalist stroken. De 32-jarige Bonavia werd naar het ministerie van Buitenlandse Za ken ontboden, waar hem het besluit werd meegedeeld. In de officiële Rus sische pers was Bonavia de laatste tijd aangevallen. De correspondent van dë Times was sinds maart 1969 in Moskou ge accrediteerd. Hij is de eerste buiten landse journalist die uit de Sowjet- Unie uitgewezen wordt sinds dit in februari van het vorig jaar een Noor overkwam. Sinds 1961 zijn twintig buitenlandse journalisten uit de Sowjet-Unie gezet. Feltrinelli wilde bewind omverwerpen MILAAN (AFP) De Milanese uitgever Feltrinelli, die onlangs om h,t leven kwam bij de ontploffing van dynamiet bij een hoogspan ningsmast, en zfjn medestanders wil den de gevestigde orde in Italië om verwerpen. Tot deze conclusie komt de Milanese magistratuur in haar rapport over het onderzoek dat zij donderdag heeft toegezonden aan de rechter van instructie. Feltrinelli, Guiseppe Saba (de technicus uit Sardinië die 15 april is gearresteerd)Augusto Viel (.moordenaar van een politieman in Genua die samen met Saba werd gearresteerd) en de linkse advocaat Lezagra zijn met nog een aantal anderen formeel in staat van be schuldiging gesteld van het vormen van gewapende benden en poging tot omverwerping van de regering. Hoewel officieel niets over de in houd van het rapport is meegedeeld, verluidt dat Feltrinelli na bezoeken aan Cuba in 1968 en 1970 tot de slotsom zou zijn gekomen dat het mogelijk was ook in Italië Castro's stellingen toe te passen. Om een guerrilla te beginnen vormde hij ille gale revolutionaire groepen, Feltrinelli's door wordt geweten aan het te vroeg exploderen van de dynamietlading die aan de voet van een hoogspanningsmast door hem was aangebracht. „VERBOD OP KERNWAPENS EERSTE SANTIAGO (Keuter, AFP) China heeft gisteren op de Unctad-conferentie opnieuw het bijeenroepen van een top conferentie over afschaffen van atoomwapens geëist en her haald dat het nooit als eerste land atoomwapens zal gebruiken. Het deed dit aan het eind van een stormachtig, politiek getint debat over een resolutie die de gelden die voor bewapening worden gebruikt, voor ontwikkeling wil bestemmen. De Chinese afgevaardigde Ling Ping zei dat de supermogendheden wel over ontwapening praten, maar dat dit een dekmantel is voor hun streven naar een monopolie op kern wapens, waarmee zij chantage willen plegen. Zij denken er in de verste verte niet over om hun militaire uit gaven en hun bewapening te ver minderen en zolang zij hun militaire voorbereidingen niet stopzetten en niet ophouden met elkaar de wereld hegemonie te betwisten, kan het ont- wapeningsvraagstuk niet worden op gelost, aldus Ling Ping. Hij zei dat zijn land zich van stemming over de resolutie, die door de groep van 77 landen is ingediend, zal onthou den. maar zal blijven vechten voor een totaal verbod op kernwapens in de wereld. Eerder in het debat had Cuba de VS beschuldigd van „imperialistische uitbuiting van de armen". „De VS zijn het enige land dat een ander volk aanvalt". De Amerikaanse af gevaardigde antwoordde dat deze aanval onaanvaardbaar was en op deze conferentie niet ter zake deed. De VS waren tegen de resolutie „wegens de bewoordingen van be paalde passages" en Engeland ver klaarde te betwijfelen „of UNCTAD wel de geschikte plaats is voor be spreking van ontwapening". De reso lutie werd naar de commissie terug verwezen voor herziening. Tot dus ver zijn slechts twee resoluties bij de algemene vergadering van de con ferentie ingediend, beide over het verband tussen milieu en bewape ning en ontwikkeling, en beide zijn door de VS verworpen en naar de commissie teruggezonden. Op de vergadering zijn 3.000 afge vaardigden uit 141 landen bijeen om te trachten de economische brug tus sen rijke en arme landen te over bruggen, Steun De Koninkrijksdelegatie naar Unc tad III heeft haar steun gegeven aan een voorstel van de internatio nale kamer van koophandel inzake een procedure tot voorkoming van schadelijke beperkende ondernemers praktijken van multinationale con cerns. Dit voorstel houdt in dat er eerst overleg moet worden gepleegd en als dat faalt dat dan een klacht moet kunnen worden ingediend by een intergouvernementele organisa tie, die corrigerende actie zou kun nen aanbevelen. De Koninkrijksdelegatie heeft zich voorts akkoord verklaard met de wens van het secretariaat van de UNCTAD een kleine groep van des kundigen te vormen teneinde een aantal technische onderwerpen te kunnen bestuderen in verband met de beperkende ondernemerspraktij ken en ook om suggesties te kunnen formuleren opdat nadelige gevolgen ervan bestreden kunnen worden. Er moet volgens de Koninkrijksdelegatie echter ook aandacht geschonken worden aan het feit, dat beperkende ondernemerspraktijken, zo niet voor de ontwikkelingslanden als geheel, dan toch in diverse gevallen voor in dividuele ontwikkelingslanden voor delig kunnen zijn. Uit de analyse, die het secretariaat van de UNCTAD van het vraagstuk van de beperkende ondernemersprak tijken heeft gemaakt, is volgens de delegatie duidelijk geworden, dat die praktijken, waar ze zich voordoen, een veel belangrijker rol spelen in de handel tussen de ontwikkelde landen dan in de handel tussen de ontwik kelde landen en de ontwikkelingslan den. De delegatie ziet evenwel in, dat schadelijke ondernemerspraktijken op de Uitvoer van ontwikkelingslan den wegens hun zwakke economische positie een meer negatieve uitwer king kunnen hebben. Verdere iden tificatie en analyse van deze prak tijken is nog steeds noodzakelijk, al dus de Koninkrijksdelegatie in een verklaring. vliegveld Dulles om het geld te rui len. Gevolgd door een vliegtuig met een tiental gewapende FBI-agenten zette de Boeing daarop koers naar New Orleans waar hij om 03.43 onze tijd land-de. Behalve de kaper zijn nog zes bemanningsleden aan boord. Terwijl deze kaper op zijn geld wachtte, sloeg een andere kaper zijn slag in een Boeing 737 van Western Airlines. Kort na het opstijgen van Saltlake City in Utah eiste de man dat het toestel naar Hanoi zou vlie gen. De kaper, die een geweer bij zich heeft, gaf een briefje aan de piloot met de tekst: „Dit vliegtuig staat nu onder controle van verscheidene zwaar bewapende leden van de anti- imperialistische beweging. We willen dat u naar Hanoi vliegt, met tussen landingen om brandstof in te nemen op Hawaii, Guam, en waar het nog meer nodig is. Passagiers mogen het toestel niet verlaten. Dit is pas het begin. Zolang de bombardementen op Vietnam voortduren zal de anti-im perialistische organisatie regelmatig vliegtuigen kapen. Als de Amerikaan se bombardementen niet voor 4 Juli 1972 worden stopgezet zal onze orga nisatie president Nixon terechtstel len". Tijdens een tussenlanding in Los Angeles overtuigde de bemanning de kaper ervan dat de Boeing-737, een tweemotorig toestel, niet zo'n lange vlucht kan maken. Daarop koos de man Cuba tot bestemming. De kaper gaf elf passagiere, onder wie vier kin deren en een suikerzieke in Los An geles toestemming om uit te stappen. Daarop vertrok het vliegtuig met nog 63 passagiers en zes bemanningsleden naar Cuba. STOCKHOLM (AP) Het huwelijk is niet erg meer In trek bij de jonge Zweden. Zij geven voorkeur aan het concubinaat. Het aantal huwelijken is ge daald van 61.101 in 1966 tot 39.000 het vorig jaar een da ling met 36 pet. binnen vijf Jaar, waarmee het laagste aantal in ruim een eeuw is bereikt. Het hoofd van het Zweedse staatsbureau voor de statistiek, zegt dat de daling het sterkst is in de leeftijdsgroepen waarin normaal het huwelijk gebruike lijk wa$: 23 tot 24 Jaar voor vrouwen en 25 tot 26 jaar voor mannen. Met deze sociale verandering gaat gepaard een sterke stijging in het aantal buitenechtelijke geboorten die in 1970 18 pet. van het totaal uitmaakten tegen nog maar 10 pet. in 1960. ADVERTENTIE In mei kunt n met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2,11,20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve pry s van een enkele reis. De jaarkaart kost f50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatieheirijs of pasfoto('s) èn een he wijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. voordelig uit met NS r<r g 3

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11