ainer Barzel toont zijn vakmanschap :>U stelt reactie Moskou voorop *n URvinding, "n Uitkomst' INDIA EN PAKISTAN: AARZELEND NADEREN DE VIJANDEN ELKAAR Turkse leger in staat van paraatheid Naak moeder voor altijd strijkvrij. En geef voor de gezelligheid: het Viledan tafelkleed. men net NEM nde> J MEI 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) BONN Het is pas anderhalve week geleden dat Franz- Josef Strauss zich vergenoegd de vlezige knuisten wreef en de algemene afrekening aankondigde met de regering die hij al zo lang „de uitverkoop van Duitsland" had verweten. Tegen deze achtergrond is de krampachtige poging om tot samenwer king te komen nu een fantastische ontwikkeling. De oppositie heeft eerst zichzelf en daarna de regering een nederlaag be zorgd. Als positief point hield oppo sitieleider Barzel daaraan over dat Brandt zonder zijn medewerking niet zeker is van een absolute meerder heid voor de verdragen van Moskou en Warschau. Wie nu steeds weer leest dat Herbert Wehner moest te rugkomen van zym „wy hebben de oppositie niet nodig", moet echter wel bedenken dat Wehner zo reageerde op een oppositie die in elk opzicht tegenwerkte. Er liggen verdragen op tafel, die door de CDU tot dusver zijn afge schilderd als het werk van de ama teur Egon Bahr, een socialist tot overmaat van ramp en wie weet of die niet stiekem in Moskou een kom- plot tegen de democratie had ge smeed. Men overwoog de rechter in Door Wim Timmers te schakelen, omdat in CDU en CSU werd vermoed dat de verdragen in tegenspraak waren met de grondwet. Aan die verdragen zal geen letter worden veranderd. De oppositie blykt ineens genoeg te hebben aan een principiële verklaring. Het is de vraag of regering en oppositie het over zo iets eens zullen kunnen worden. tIn Moskou laat men echter doorscheme ren dat er nog wel een document bij kan als daarmee de zaak is gediend. En Bondskanselier Brandt tracht van de nood een deugd te maken door te proberen via dat gedwongen contact van de ceremoniële lijkbaar van wijlen porjoouer (FBI-chef) in 6 m»Z in Washington is afgerold nadat hij d ipvallen. Zijn collega's Is de voorschriften vinger naar hem 'et is niet bekend of 'rapfeii zeeman, nog ver- 68 °j van zijn valpartij Lbces tegen igs^ri O '{k Pachman iud 1 tstrpp) Voor de recht- gisterochtend het •s aien tegen de Tsjecho- l-schaakkampioen Lu- appi» °P 10 januari van f (gearresteerd. F^aa-t terecht voor een d Jdat hy op 2 augustus ■est jversum heeft gehad en I lynimmentaar gaf op het j lie journalist Wladimir J aa„Vorig jaar juni tot vier rarfnaanden gevangennis- I i96|ordeeld. "jordt beschuldigd van n. 2 "daden tegen de be- !450(jecho-Slowakije in het ^anef ^an t°t maximaal vijf iatwjmisstraf veroordeeld SOFIA (Reuter, AP) Vier zwaar gewapende stadsguerrillastryders heb ben geprobeerd de commandant van de Turkse militie gen. Kemulettin Eken te ontvoeren. Zij werden ech ter door geweervuur van politie-. agenten op de vlucht gedreven. De generaal en drie soldaten wer den tydens het vuurgevecht voor de woning van de generaal gewond. Nederlandsche aatschappij (NEM) s dochtermaatschap- ollandse Constructie luitmakend van HBG ,Akzo Zout Chemie de ngen voor de fabri- 1-traps pekelindampin- md voor Roemenië, acht zijn enkele mil- gemoeid. •eeds eerder voor Ak- allaties voor zoutfa- in Hengelo en 'cfoand, Duitsland en De echte varensman kiest betrouwbaar materiaal Daarom kiest hij een Johnson. JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16a telefoon 01710—54054 Zaterdag en zondag geopend. Eén van de stadisguerrillastrijders werd tydens het vuurgevecht gedood en een andere werd gevangengeno men. Algemeen werd verondersteld dat de aanvallers lid waren van het Turkse Volksbevrijdingsleger, een linkse groepering, die voor talrijke daden van gewelddadigheid verant woordelijk is: o.a. voor de ontvoering van een Turks lijnvliegtuig naar So fia. woensdag. Allie strijdkrachten in Turkije, in totaal een half miljoen man sterk, zyn in staat van paraatheid gebracht. Dit is gebeurd in verband met de kaperij en de poging om Eken te ont voeren. Overgave De kapers gaven zich gistermiddag zonder slag of stoot aan de Bulgaar se autoriteiten over. Eerder had Bul garije laten weten, dat het de kapers politiek asiel zou verlenen. Het viertal had van de Turkse re gering geëist, dat zij zes leden van het "Volksbevrijdingsleger" zou vrij laten die ter dood zijn veroordeeld, omdat zij zich aan terroristische da den zouden hebben schuldig gemaakt. De regering in Ankara, die twee spoedvergaderingen aan de kwestie wijdde, wees deze eis echter van de hand. Wel verklaarde zij zioh ak koord met het aanbod van Bulgarije om de kapers asiel te verlenen, mits de passagiers en de bemanning en het vliegtuig zouden worden gespaard. Nadat uit Sofia was gemeld dat de kapers zich hadden overgegeven, maakte het bureau van de Turkse premier bekend, dat vandaag in de staatscourant de doodvonnissen van drie van terrorisme beschuldigden zouden worden gepubliceerd. met Barzel aan een royale meerder heid voor zyn historische werkstuk te komen. De oppositie van CDU en CSU ver keert in een lastig parket. Barzel heeft het verzet tegen de Ostpolitdk lange tijd aangevoerd in de overtui ging dat de verdragen toch zouden worden aangenomen. Hij misrekende zich. Onder zijn leiding manoeuvreer den CDU en CSU zich in de hoek, waar obscure ontevredenen uit de regeringsfracties zich thuis voelden. Barzel misrekende zich weer, toen hij vorige week een greep naar de rege ringsmacht deed. Hij had echter met zijn 'minister van Buitenlandse Za ken' Schrödër al plannen gemaakt voor een snelle reis naar Moskou, waar Schroder had moeten onderzoe ken hoe Kanselier Barzel de verdra gen aan de natie zou kunnen ver kopen. Nu verkeert Barzel in een positie, waarin hij er alle belang bij heeft een lange aanloop te kunnen nemen naar de parlementsverkiezingen van volgend jaar. Daarvoor maakt hy graag snel de baan vrij waarop het kolossale obstakel ligt dat het beste met Ostpolitik kan worden omschre ven. Immers, aan de verdragen is een Bertijn-overeenkomst gekoppeld en sinds vorige week ook een verkeers- verdirag met de DDR. Bovendien zal verwerping van dat alles overal om de Bondsrepubliek heen als een schandelijk wangedrag worden afge keurd. Het is voor een goed deel de ver dienste van Rainer Barzel dat de snel oplaaiende discussie over ver vroegde verkiezingen naar de achter grond is gedrongen. Barzel vertelt nu dagelijks dat hy tot een compromis bereid is. Hij heeft het initiatief ge nomen voor een aantal commissies die naar aanvaardbare formuleringen voor een aantal kernproblemen moe ten zoeken. Daarbij moest Brandt hem wel steunen. Verrassend is ech ter om bijvoorbeeld de oud-minister van Verdrevenen, vluchtelingen en oorlogsinvaliden Windelen, wiens boek tegen de Ostpolitik door Brandt's vijanden als een bijbel is gehanteerd, aan te treffen in een commissie die in feite een alibi zoekt om de verdragen te kunnen aan nemen. Wat zich in Bonn afspeelt, verraadt duidelijk het vakmanschap van Bar zel, wiens positie in eigen fractie moeilijk blijft. Hy heeft zijn onbe twiste prestige voornamelijk opge bouwd als leider van de onverzoen lijke oppositie. Hij wint in het con tact met het tv-publiek en dus met de kiezers, die hem avond aan avond op het scherm zien, zeker aan allure als de redelijke, naar een compromis zoekende partijleider. Maar hij is de leider van een partij waar Hupka zich thuis gaat voelen en Mende en Zoglmann en waar aartsconservatieve dwarsliggers als Windelen en Marx toonaangevend zijn. Een party bo vendien, die altijd in het spoor dient te blijven met de onberekenbare CSU van Strauss. In deze situatie mag van Barzel niet worden verwacht dat hij. wer kelijk dag en nacht zwoegend, een verklaring kan presenteren waardoor de oppositie als een blad aan een boom omslaat. Het vrijgeven van de stemming in de Bonsdag zou al een geweldige ommezwaai zijn. Eenmaal zover is het niet onwaarschijnlijk dat hij er, als CDU-voorzitter, ook voor kan zorgen dat de Bondsraad geen bezwaar tegen de verdragen aante kent. In dat geval is een absolute meerderheid in de Bondsdag niet eens meer nodig. Het is een spannende ontwikkeling, die zich terecht geheel concentreert op de verdragen. Als Barzel in deze kwestie de regering een handje kan helpen, bewijst hij Kanselierskandi daat Rainer Candius Barzel een grote dienst. Immers, nu Kienbaum heeft plaatsgemaakt voor Opitz is de rege ring-Brandt met 248 stemmen weer een stem sterker dan de oppositie. En na de beslissing over de verdragen wil Kühimann-Stumm zyn zetel op geven. Dan kemt Menne, die wel con servatief is maar uiteraard niet naar de CDU zal overlopen, zodat de re gering met 249 stemmen kan voort sukkelen naar de normale presidents verkiezingen. Een ideale situatie voor de man die Brandt hoopt af te los sen. onze correspondent) Bonn is. na dagen van inten- log altijd onzeker of regering het eens kunnen worden over le verklaring, die de verdragen üen Warschau ook voor leden j, CSU aanvaardbaar zou maken. ing tot dusver heeft aangebo- ,j doende, aldus oppositieleider '>ïjmiddag. Het overleg zal ech- oortgezet. ■e deel van de discussie gaat de eerste plaats over de for- 1 een gemeenschappelijke ver- al is verre van zeker dat de daarover eens kunnen worden. Voorop staat sinds gisteren de eis van de oppositie dat de regering in Moskou ver plichtend reageert op zo'n verklaring, waarin de kernpunten van de Duitsland- politiek moeten worden vastgelegd. In verband met dat laatste heeft de Bondsdagfractie van CDU en CSU ook het voorbehoud gemaakt bij de afspraak van Brandt en Barzel om het Bondsdagdebat over de verdragen in elk geval dinsdagmid dag te laten beginnen, waarna woensdag de stemming zou kunnen plaatshebben. De oppositie verlangt voordien een reactie uit Moskou. SPD-fractieleider Wehner heeft deze voorwaarde als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Mocht het niet mogelijk zijn de Sowjet- Unie zo bij het drama in Bonn te betrek ken, dan hoopt de oppositie, naar verluidt, dat men in Moskou ten minste een uit spraak wil bevestigen die de regering- Brandt in november vorig jaar heeft ge daan. Toen is, in antwoord op een reeks vragen van de oppositie, verklaard: „De verdragen leiden tot een modus vivendi, die het Duitse vraagstuk openhoudt tot een regeling in een vredesverdrag voor ge heel Duitsland. De Bondsregering heeft er volkenrechtelijk voor gezorgd, dat deze verdragen niet het karakter van vredes verdragen bezitten. Net zo min als de ver dragen de deur voor de hereniging van Duitsland sluiten, verhinderen zij een Eu ropese oplossing van het Duitse vraagstuk". ADVERTENTIE 'Verkrijgbaar bij drogisten en zaken met hetViledan-vignetAbor f 19,75 en f29,75 ISLAMABAD (UPI) Het begin van de vredesbesprekin gen tussen India en Pakistan heeft de regering van Islama bad voor een kruispunt gesteld dat bepalend zal zijn voor de toekomst van Pakistan en mis schien zelfs wel voor het voort bestaan van Pakistan als natie. Niet alleen Is de verhouding van Pakistan tot India onzeker geworden door de oorlog tussen beide landen van december vo rig jaar, die twee weken duur de, Pakistan wordt ook geteis terd door binnenlandse geschil len. De oorlog en de daaraan voor afgaande worsteling hebben het land laten leeg bloeden. De eco nomie stagneert door onzeker heid en gebrek aan geld voor de aankoop van het nodige ma teriaal en grondstoffen in het buitenland. Op de achtergrond staat de haat tussen de mohammedanen en de hindoes, die er al in 1947 toe geleid heeft dat van de mo hammedaanse gebieden van het Britse India een afzonderlijke staat gevormd werd, en die na dien geleid heeft tot drie oorlo gen en ontelbare botsingen tus sen beide landen. Niemand is zich hiervan meer bewust dan de 44-Jarige Zoelfi- kar Ali Bhoetto, de zwierige en kwikzilverachtige politieke lei der die mede verantwoordelijk zou zijn voor de omstandighe den die hebben geleid tot de los making van Oost-Pakistan en die nu, na de nederlaag van het land, president geworden is. Deze week zijn voorbereiden de vredesbesprekingen begon nen in Murree in de Pakistaan se heuvels, waar afgezanten van belde landen een agenda opstellen. Bhoetto zal later pre mier Indira Gandhi van India ontmoeten op een topconferen tie waarop men een gemeen schappelijke basis voor een re geling zal trachten te vinden. Op een bepaald moment zal Bhoetto onvermijdelijk tegen over sjeik Moejiboer Rachman komen te staan, de Bengaalse leider die de bevrijdings beweging in Oost-Pakistan ont ketende en die nu premier is van het onafhankelijke Bangla DesJ. Zowel Pakistaanse als buiten landse waarnemers menen dat de manier waarop Bhoetto bij deze besprekingen optreedt en de mate van staatsmanschap die alle partijen tonen, voor een groot <ieel zal bepalen in hoe verre Bhoetto de verdeeldheid zaaiende krachten in zijn land in de hand kan houden. Steun Als hoofd van de Pakistaanse volkspartij kan de kalende, on berispelijk geklede Bhoetto re kenen op meer politieke steun dan de andere Pakistaanse po litici. Op grond van de doctrine van socialisme en confrontatie met India behaalde hij bij de verkiezingen voor de nationale vergadering in 1970 86 van de 144 Westpakistaanse zetels. Bhoetto's dreigement de na tionale vergadering te zullen boycotten nadat sjeik Moejib's Bengaalse meerderheid van 167 leden zelfstandigheid had geëist, leidde mede tot het uitbreken van gewelddadigheden vorig Jaar, waarop het leger een ge nadeloze. bloedige actie begon en honderdduizenden Bengali's uitmoordde. Bhoetto toonde zijn politieke vaardigheid doordat hij vorige maand bij het restant van de nationale vergadering een tus sentijdse grondwet er door druk te, waarmee hij zich dissiden te stammen en rechtse moham medanen van het lijf hield en tijd rekte. De oppositieleiders werden uitgerangeerd door zijn belofte, de oorlogstoestand op te hebben die 14 van de 24 Jaar van Pakistaans bestaan van kracht geweest was. Politieke veteranen waarschu wen dat Pakistan nog niet op weg is naar stabiliteit. Het gaat niet alleen om de 93.000 Paki staanse krijgsgevangenen in In dia en het dreigende proces te gen 1.500 van hen, er zijn oude re en dieper gewortelde vraag stukken. Het resterende deel van Paki stan bestaat uit vier provincies met ongeveer 67 miljoen inwo ners. Elke provincie heeft een eigen soort bevolking en eigen verlangens. Voor welke moeilijkheden Bhoetto staat, blijkt bijvoor beeld uit het feit dat hij uit de provincie Sind komt, een woes tijngebied, terwijl hij ondanks dat toch de meeste aanhangers heeft in de dichter bevolkte en welvarender provincie Pendsjaab ln het noorden. Deze twee pro vincies leven langs elkaar heen Toen Bhoetto in februari in het dorp Sanghar in Sind om steun vroeg, liepen 9,000 van de 15.000 toehoorders weg. Twee Jaar daarvoor hadden zijn politieke tegenstanders in hetzelfde dorp getracht hem te vermoorden. ^»ezin Bhoetto komt uit een gezin van rijke landeigenaren. Hij studeerde aan de universiteit van Californië in Berkeley en in Oxford. Hij is welbespraakt en in het vuur van zijn politieke toespraken spreekt hij zich dik wijls van de ene op de andere dag tegen. Ondanks zijn kameleonachtig gedrag zeggen de mensen die hem goed kennen dat hij vast en zeker de oude politiek van confrontatie met India wil la ten varen. „Niet omdat hij zo goedhartig is, maar omdat hij weet dat dit voor Pakistaan een verloren zaak is". Bhoetto's medewerkers zeg gen dat elke positieve stap die hij neemt gestaag voortgaat ln de richting van formele erken ning van Bangla DesJ, een hoek steen voor een vredesregeling. Om zich van de steun van zijn volk te verzekeren heeft Bhoet to een serie landhervormingen en andere socialistische pro gramma's aangekondigd en heeft hij een campagne ontke tend tegen de 22 families die de Industrie en de economie van Pakistan beheersen. Dit hervor mingsprogramma leek soma veel geschreeuw en weinig wol. De Indiërs die een rol ge speeld hebben bij de voorberei ding van de onderhandelingen vinden het binnenstromen van militaire goederen in Pakistan, waarvan voortdurend melding gemaakt wordt, een verdachte zaak. Het duidt er volgens hen op dat de confrontatie op de achtergrond blijft hangen, ook al zou Bhoetto in ernst tot een vredesregeling willen komen. Leger Buitenlandse militaire waar nemers in Islamabad zeggen dat het Pakistaanse leger in de af zienbare toekomst niet in staat zal zijn opnieuw een oorlog met India te voeren, ondanks de voortdurende militaire bevoor rading door China. De Chinese steun bestaat vol gens hen alleen uit wapens voor de infanterie. Van Jordanië en Libië heeft Pakistan straal jagers van Amerikaanse make lij ontvangen. Misschien is het grootste strui kelblok voor de herbewapening van Pakistan gebrek aan geld In het verleden besteedde Pa kistan ruwweg 60 procent van zijn begroting aan defensie en Bhoetto heeft geen geld om zijn socialistische programma uit te voeren en tegelijkertijd wapens te kopen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9