DELTAPLAN NODIG OM DE INFLATIE TE KEREN Extra huurverhoging niet nodig Enquête over snelle groei in groene hart Werkgevers: stakingscode is bruikbare oplossing GEBIED JN STEEDS HOGER TEMPO I OLGEBOUll I) Kamerleden rekenen Udink na: Sporthuis Van Delft Con fessionele werkgevers ini Milieu- Jieffing 52 gulden 5)er gezin Wot moet dot morgen worden als ik m'n róóie Directie Peiger wil J. Platje niet terug Wat ik vanmorgen voelde was totaal nieuw voormij. Levi's Cord aantrek? VRIJDAG 5 MEI 1972 BINNENLAND PAGINA 1 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de komende weken zal er in ongeveer vijftig plaatsen in "het groene hart" van de Randstad Holland het gebied dat wordt begrensd door de steden Amsterdam, Rotter dam. Den Haag, Leiden. Utrecht en Haarlem op grote schaal worden geénqueteerd door eer stejaarsstudenten in de geogra fie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Deze enquête is de eerste stap tot een onderzoek, dat de RU in opdracht van de Rijksplanologische Dienst zal uitvoeren naar de samenhang tussen woningsituatie en werk in de Randstad. Uit het onderzoek zal moeten blijken waarom het "groene hart" zo snel groeit, en hoe deze groei moet worden op gehangen. Vooral de bewoners van hui zen, die na 1960 zijn gebouwd, zullen worden bezocht omdat sindsdien de trek van de grote steden naar de plaatsen in "het groene har:" pas goed op gang is gekomen. Het overheidsbeleid is erop ge richt "het groene hart" zoveel mogelijk open te houden Dit beleid is ook verwoord in de tweede nota over de ruimtelijke ordening. In de praktijk echter wordt het gebied in steeds hoger tem po volgebouwd. De bevolking in "het groene hart" van de Rand stad groeit driemaal zo snel ais in de rest van Nederland. De vragen in de enquête gaan uit van het moment dat men in "liet groene hart" is komen wenen. Er wordt ge vraagd naar beroep, bedrijf waar men werkt. oorspronkelijke woonplaats, de tijd die men vroeger nodig had om op zijn werk te komen, naar het ver voermiddel dav men gebruikte en naar de woonsituatie in de vorige woning. Dezelfde vragen worden ge steld voor de huidige situatie Van belang daarbij is o.a. om na te gaan in hoeverre de woon situatie is verbeterd, en of het autogebruik door het wonen :n "het groene hart" wordt gesti muleerd Daarnaast zal worden gevraagd of men in het jaar dat men zich in het gebied vestigde van betrekking is veranderd of overgeplaatst. Wanneer de enquête zal zijn voltooid men verwacht dat dat eind augustus zal zijn zullen derdejaarsstudenten op basis van de verzamelde gege vens een kernen-analyse gaan uitvoeren. Daarin zal worden nagegaan hoe de verhouding tussen wonen en werken en het voorzieningenniveau scholen, winkels is en diverse plaat sen. Over twee jaar kan men dan het eindrapport verwachten. In dat rapport zal een aantal knelpunten worden aangewezen, mogelijk voorzien van alterna tieven Het onderzoek betreft niet in de eerste plaats milieu en re creatie in de Randstad. Ook de gevolgen die het vertrek van de wat meer vermogende burgers voor de grote steden heeft, zul len in aanleg nog niet in het onderzoek worden betrokken. DEN HAAG (ANP) De fractie van D'66 in de Tweede Kamer stelt zich in principe achter een aantal in de nota Volkshuisvesting van minister Udink neergelegde beleidsombuigingen. De fractie is evenwel van oordeel, dat het in de nota ontwikkelde en "op zich zelf" Juiste systeem "gebrekkig" is uit gewerkt. Een en ander heeft tot gevolg dat het systeem ten onrechte leidt naar een algemene extra huurverhoging van twintig procent, welke verhoging "onnodig" is. De fractie zegt dat 't niet nodig is om de huren van bestaande huizen algemeen met twintig procent ex tra te verhogen. Zelfs zijn er goede gronden om te verdedigen dat de aanvangshuren van premiehuur- voningen lager kunnen worden ge steld bij toepassing van het nieuwe systeem dan by het oude systeem, aldus de kamerleden Nypels en Nooteboom. De fractie heeft de SER en de Raad voor de Volkshuis vesting een aantal berekeningen gezonden. De beide adviesorganen zal gevraagd worden met deze be- rekingen by het opstellen van nog uit te brengen adviezen over het toekomstige huur- en subsidiebe leid rekening te houden. De fractie stelt zich positief op tegenover het voorstel om het sy steem van subsidies per woning te vervangen door een systeem van subsidies aan de bewoner. Ook het voorstel tot invoering van een nieuw economisch verantwoord systeem van huurberekening is voor de fractie van D'66 aanvaardbaax. Bij toepassing van dit systeem zal de kostendekkende aanvangshuur van te bouwen huizen aanmerkeiyk lager worden dan by de traditionele berekeningswyze, aldus de fractie. Steenstraat 45, LEIDEN, Tel. 22479 s is the registered trademark of Levi Strauss Co..San Franctsco, California. nrw ua Ar. n« DEN HAAG De confessionele werkgevers menen tt er een „Deltaplan" moet komen om de inflatie te keren, jaarbij moet op de voorhand geen enkel middel worden tgesloten, ook niet een maatregel op het gebied van de jvesteringen. Druk overleg Dr. B. Pruijt, vice-voorzitter van Nederlands Christelijk Werk- tersverbond, heeft dit verklaard, I de presentatie van het Jaarver- g over 1971 van deze werkge- jsgroepering. De ondernemers heb- ernstige bezwaren tegen het se- iieve investeringsbeleid' zoals mi- ter Langman (Economische Za kt zich dat voorstelt. Maar de rkgevers vinden wel dat de ir.- Iteringen op rationele wijze over land gespreid moeten worden, j korte termijn zullen de werkge- s komen met alternatieve mo- r jjfcheden voor spreiding van de in teringen. [r. Pruijt toonde zich optimistisch Ir de opstelling van een mati- gsplan voor de nationale econo- „Velen zijn nu de overtuiging dat zo'n plan er moet ko- H) en dat alle betrokkenen daarbij 1 veer zullen moeten laten". Op tnei komt deze zaak aan de or- [n de Sociaal-Economische Raad. |ien volgt overleg van het geor- !>OI|iseerde bedrijfsleven met het ka ft- Wlan Utrecht: RECHT Het provinciaal be- V van Utrecht wil in navolging jFriesland met ingang van vol- l jaar een „milieubelasting" l heffen. Per gezin zou dan on- S;r 52 gulden moeten worden be- I als bijdrage in de kosten voor [lozing en waterzuivering. Utrechtse provincie heeft uit eend dat de kosten in totaal ailjoen gulden bedragen. Dat neer op rond 15 gulden per ner en, uitgaande van het ge- k dat een gemiddelde Neder- je woning 3,5 bewoners telt, op gulden per gezin. _^.s Friesland, waar de belasting aar al is ingegaan, berekent men lden per inwoner. Maar, zegt kht, hier moet veel meer op- aktewater worden gezuiverd. Intussen is ook in de vakbeweging druk overleg op gang gekomen over het voor 1973 te voeren beleid bij de afsluiting van c.a.o.'s. Waarschijnlijk zal de vakbeweging op de helft van deze maand tot een definitieve stcl- lingname komen. Het staat vast dat daarbij andermaal de gemeenschaps voorzieningen en „matiging voor ie dereen, niet alleen voor de c.a.o.- trekkers" voorop zullen staan. Het staat nu vast dat de Stichting van de Arbeid, topoverlegorgaan van werkgevers en werknemers, samen met 't Centraal Bureau voor de Sta tistiek een onderzoek gaat uitvoeren naar de tot nu toe bereikte matiging in de hogere inkomensgroepen. „Wij willen ook wel eens weten in hoe verre mensen, die zich hebben opge worpen als kampioenen voor de loon matiging, het er zelf hebben afge bracht". aldus de heer De Boon. vice- voorzitter van het NVV. De resul taten van het onderzoek zullen waar schijnlijk in het najaar bekend wor den. Toch nog een keertje naar Nederland SCHIPHOL ANP> In een rolstoel is gisteren de door mul tiple sclerose verlamde 59-jarige Nederlandse emigrant H. Mos- tert, die twintig Jaar geleden naar Australië emigreerde, met zyn vrouw uit Tasmanië op Schiphol aangekomen. Daarmee is zyn vurigste wens in vervul ling gegaan. Hü zal in Gronin gen en Eindhoven gaan logeren by familieleden, die hy 20 Jaar niet heeft gezien. De kostbare reis, die voor dit echtpaar neerkwam op ongeveer 12.000 gulden, betekende een droom voor deze invalid man, die van een klein pensioen moet rondkomen en alle hoop had op gegeven Nederland nog ooit te rug te zien. Een Nederlandse dominee in Tasmanië, die zich het lot van de heer Mostert had aangetrok ken. nam vorige zomer het ini tiatief tot het büeenbrengen van het vereiste reisgeld. Hij wist in Nederland via de radio o.a de vereniging "Contact der Conti nenten" in te schakelen. Het be drag was toen snel byeen ge gaard. De heer Mostert verliet Neder land in 1952. Vyf jaar later openbaarde zich zijn slepende kwaal. Hy heeft nadien geen ar- j beid meer kunnen verrichten. Man (59) dood in rioolsleuf DEN HAAG Er bestaat een kans dat er voor het probleem van het stakingsrecht nu een bruikbare oplossing komt. Dit zei gistermiddag dr. B. Pruijt, vice-voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond. na afloop van de hoorzitting van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die belast is met de voorbereiding van de behandeling van het wetsontwerp op het sta kingsrecht. Zowel de werkgevers als de vak beweging wijst het voorliggende wetsontwerp af. Het georganiseerde bedrijfsleven meent dat staken ln beginsel rechtmatig moet worden verklaard. Daarnaast moet er dan een stakingscode van de Sociaal- Economische Raad komen en een aparte rechtspraak voor arbeidsge schillen. In kringen van de vakbeweging is men veel minder optimistisch over de kansen op een bruikbare oplossing. Het zal zeker veel tijd kosten om in Sociaal-Economische Raad tot een vergelijk over een sta kingscode te komen, als dat al lukt. I Intussen is het niet zeker wat er tweede hoorzitting teneinde ook met het wetsontwerp op het sta- j groeperingen als de maatschappij- I kingsrecht zal gebeuren. Wordt het kritische vakbondsgroeperingen te ontwerp niet veranderd of ingetrok- j horen. ken dan blijft bij een eventueel eer- De ambtenarenbonden ten slotte I der tot stand komen van een sta- j hebben bij de hoorzitting van gis- j kingscode nog altijd een door het teren nadrukkelijk gevraagd om georganiseerde bedrijfsleven onge- duidelijkheid over de positie van de wenst geachte wet dreigen. j werknemer in overheidsdienst. Met Verder wil de meerderheid van de het wetsontwerp wordt de regeling Kamercommissie nader overleg met I van het stakingsvraagstug voor over- de regering over een eventueleheidspersoneel niet opgelost. Op tal van plaatsen in ons land zijn gisteren bijeenkomsten gehouden ter hen-denking van de gevallenen in de Tweede Wereld oorlog. Op de foto: de kransleg- ging van Prins Bernhard en Ko ningin Juliana bij het Nationale Monument op de Dam in Amster dam. DELFT (ANP) In de nacht van woensdag op donderdag heeft de Delftse politie in een rioolsleuf het lijk gevonden van de 59-jarige H. Vermeulen uit Delft. I Het dode lichaam werd aangetrof- I fen door een voorbyganger, die in de sleuf keek en iets anders meende te zien dan vuil en afval. Hij waar- i schuwde de politie die het lijk te voorschijn haalde en later identi ficeerde. Het is niet bekend hoe het lichaam in de sleuf terecht is ge- komen en hoelang het daar gelegen EMMEN (ANP) De directie van Peiger Electrotechnisch Bedrijf in Emmen blijft bij haar standpunt dat de ontslagen wérknemer J. Platje niet terug mag komen in het be drijf. Platje functioneerde als con tactman van de stakers onder het personeel. Woensdag had directeur Bood een gesprek van vier uurmet de heer Platje, waarbij naar hij zei enkele misverstanden waren opge helderd. Maar de directie is daarbij niet overstag gegaan. De directie betoogt onder meer dat ook de werkwilligen ln het bedrijf, die de heer Platje om wille van de arbeidsrust niet terug zouden willen, een stem hebben. De directie heeft inmiddels vijf tijdelijke arbeidskrachten uit Gro ningen in samenwerking met het arbeidsbureau een vaste aanstelling bij het bedrijf gegeven. Zij zijn ove rigens voorlopig alleen tewerkgesteld voor de duur van het conflict bij Peiger. De commissie van goede diensten uit de gemeenteraad van Emmen heeft donderdag in Amersfoort een bespreking gehad met de directie. Men wilde hierover alsnog geen me- delingen doen. Je moet 'm voelen. De nieuwe Philishave'QQ Super. (Maak ook het gebaar van de tevreden driekop-scheerder). aangetroffen heeft. De sleuf was gegraven in verband met rioleringswerkzaamheden in de Oude Kerkstraat. Volgens de politie was er een goede afzetting, terwijl de sleuf bovendien door straat- en etalageverlichting goed zichtbaar Gistermiddag is een perso nenauto tijdens een inhaalma noeuvre in het Amsterdam-Rijn kanaal gereden. Met behulp van een duiker werd er naar even tuele inzittenden gezocht. Later bleek dat de chauffeur van de auto zich had kunnen redden en zich gemeld had op het politie bureau van Diemen. Laten we het daar maar niet over hebben. Feit is dat je waar wat aan de hand is meestal wel de naam Levi's te genkomt. En geen won der. Levi's jeans zitten even tof als ze er uit zien. Recht toe recht aan of wijd uitlopend, zeg 't maar. Alleen de keuze uit al die te gekke kleuren zal nog wel eens moeilijk kunnen worden. Vooropge steld dat je vóór dónker nog even langs komt. Swingende spullen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7