Katwijks „Rijnmond-vloot krijgt in KW 135 nieuwe aanwinst t 'Flora' veilt op. Hemelvaartsdag Cornelis (57) faalde ook als moordenaar BEUNHAZERIJ PARTICULIERE REISBUREAUS GELUK Inbreker kwam zi< aanmeld* Niek Parlevliet Jr. rederdie met zijn tijd meegaat en grote investeringen aandurft Feike Asma10 in Lisse f PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 5 M£ i*> KATWIJK AAN ZEE De reder Niek Parlevliet Jr., directeur van de N.V. Rederij en Haringhandel Niek Parlevliet Jr. in Katwijk aan Zee, is een vooruitziend en bekwaam zakenman. Iemand, die met zijn tijd meegaat en niet bij de pakken neerzit als er zich on verwachte tegenslagen voordoen. Dat heeft hij vorig jaar duidelijk getoond toen het grootste gedeelte van zijn bedrijfspand, aan de Prins Hendrikkade in as werd gelegd. Nu is men met de nieuwbouw al zover gevorderd, dat de opening eind juni kan geschieden. Een gedeelte van het nieuwe pand is al ingebruik. Maar Parlevliet hield het niet alleen bij bouwactiviteiten. Hij breidde eveneens zijn vloot uit. In december vorig jaar kwam de hektrailer KW 42 „Rijnmond V" in de vaart en volgende week geschiedt de overdracht van de KW 135 „Rijnmond VI". Het zijn zusterschepen, die op 23 mei in span de haringvangst zullen gaan beoefenen. Geweldige investerin gen, want men moet voor zo'n spantreiler gauw een kleine f 2 mil joen neertellen. Men moet niet denken, dat de Noordzee uitsluitend operatiege bied is voor de "Rijnmond-span- vloot". We kwamen ze tegen op de haringgronden in de West-Ierse en Schotse wateren, waar ze met veel succes deze vorm van visserij uit oefenden. Mooie, handig wendbare treilers, waarop vooral het oog van de buitenlandse vissers was ge- Uitrusting De "Rijnmond-vloot" van rede rij N. Parlevliet Jr. heeft het afge lopen haringseizoen gunstig geva ren. Zag deze bekwame Katwijkse Door Cees Combee Foto's Van Duijn reder geen brood meer in de visserij, dan zou hij geen opdracht hebben gegeven voor de bouw van beide sohepen. Vooral met dè spanners worden goede vangsten gemaakt. Deze vorm a visserij voldoet Par levliet goed. Hij beoefent, ze ook met de KW 44 en KW 85. Eén van de belangrijkste factoren voor dit suc ces is, dat deze rederij in alle op zichten met haar tijd meegaat en niet schroomt de nieuwste technie ken toe te passen. Bovendien is de "Rijnmond-vloot" bemand met be kwame schippers en bemanningsle den. Mensen, die liefde voor hun vak hebben en de uiterste zorg be steden aan de verzorging van de vangst aan boord. Van vijf naar zes Onder de Parlevliet-vlag varen tot op dit moment de KW 15 "Rijn mond I" (in 1961 gebouwd bij Boot- Woubrugge). de KW 43 "Rijnmond II" (eveneens van Boot en overge dragen in 1962), de KW 44 "Rijn mond III" (in 1963 gereed gekomen bij Kramer en Booy in Kloostertil- le). de KW 85 "Rijnmond IV" (op geleverd in 1964 bij dezelfde werf) en de KW 42 "Rijnmond V" (3 de cember 1971 overgedragen door scheepswerf Haak in Zaandam). Daaraan wordt volgende week woensdag 10 mei 's middags om vier uur de KW 135 "Rijnmond VI" toegevoegd. Deze is eveneens bij Haak gebouwd. Reder Niek Parlevliet Jr. is een man van weinig woorden. In zijn bedrijf, in de organisaties en ver enigingen die hij trouw dient en in de Katwijkse raad. Wanneer hij wat zegt is het raak. Recht op de man af met zo min mogelijk woor den. Parlevliet beheerst de materie waarover hij spreekt. Duidelijk wordt dat in de vergaderingen van de Katwijkse redersvereniging "Vuurbaak", waarvan hij voorzitter is; in de bijeenkomsten van het Produktschap van Vis en Vis- produkten en in vergaderingen van de Nederlandse Redersvereniging voor de Zeevisserij. Zijn oordeel wordt hoog aangeslagen. Af en toe heeft rederraadslid-verenigingsman Parlevliet de behoefte korte, rake dingen te zeggen als hij meent, dat een debat uitmondt in om de zaak heendraaien. Dat ligt hem niet. Wendbaar bruik gemaakt van de viservarin- gen opgedaan bij de vestzak-hek- treil ers KW 44 en KW 85. die res pectievelijk in 1963 en 1964 in de vaart werden gebracht. In samen werking met de rederij zijn beide nieuwe schepen ontworpen door de NV Raadgevend Ingenieursbureau "Propulsion" uit Leiden, dat op visserij-gebied grote faam geniet. Ze hebben om in de span te kunnen vissen nagenoeg de maximum-af metingen gekregen met betrekking De Katwijkse reder Niek Par levliet Jr. schuwt grote investe ringen niet. Hij zet een nieuw ■pand neer aan de Prins Hendrik kade en voegt binnen een half jaar twee nieuwe schepen aan de vloot toe. tot het manouvreren als in span dus met het treilnet tussen de sche pen in wordt gevist. Letterlijk van alles is aan boord van deze spanners, die als hoofdaf metingen hebben: lengte over alles 35.25 meter, breedte 8.25 meter en holte 4.27 meter. Wanneer we alles zouden vermelden zou het een hele opsomming worden. Daarom een greep: viertrom- mellier, nettenlier, scherfijsmachine met een capaciteit van 6.5 ton per dag, moderne navigatie- en visop- sporingsapparatuur, koelinstallatie en ga zo maar door. De voortstuwing geschiedt door twee Caterpiller dieselmotoren van elk 565 pk met 1225 omwentelingen per minuut. Er is een stuurma- chine met verstelbare schroefin- stallatie ingebouwd, een straalbuis en een Becker-roer. waardoor de wendbaarheid zodanig is, dat de hektreiler om haar as kan draaien. Natuurlijk zijn er aan boord ook hulpmotoren en generatoren, als mede de nodige reddingsmiddelen. Aan boord van deze vestzak-hek- treiler is een accommodatie voor zestien bemanningsleden. Goed in gerichte hutten met warm en koud stromend water en douchegelegen heid. Bovendien is er een pantry, waar de opvarenden zich in de schaarse uren, dat er niet wordt ge vist, zoals op de uit- en thuisreis, kunnen vermaken en waar de maal tijden kunnen worden gebruikt. Kortom schepen, die er zijn mo gen en die geheel zijn ingericht aan de hand van de opgedane ervarin gen op de andere schepen. Nu maar hopen, dat deze nieuwe aanwinst even voorspoedig zal varen als de andere schepen van de "Rijnmond- vloot". RIJNSBURG Omdat Hemel vaartsdag mictden in de Moeder - dagweek valt heeft het bestuur van de Rijnsburgse bloemenvei ling „Flora", in tegenstelling tot het besluit om op deze dag niet te veilen, gemeend, dat het dit maal onmogelijk kan worden ge handhaafd en daarom besloten bij wijze van uitzondering wel te veilen. De veiling gaat donder dagmorgen om vijf uur open en om half zes begint de klok te draaien. Na acht uur zullen er geen bloemen meer mogen wor den aangevoerd. Moederdag is al jarenlang één van de hoogtepunten in het jaar voor de bloemenproducent en -han delaar. Meermalen is het voorgeko men, dat deze dag een minder for tuinlijk broeiseizoen geheel of gedeel telijk goed maakte. Dat zal dit jaar wel geen haalbare kaart zijn, want dan zouden er exorbitant hoge prij zen uit de bus moeten komen. Het was namelijk een bijzonder slecht broeiseizoen hetgeen mede veroor zaakt werd door het zachte weer hier en in de gebieden in het buiten land, waar men zich ook op de bloe menteelt toelegt. "Flora" behaalde weliswaar een meer-omzet van f 1,5 miljoen verge leken met vorig Jaar maart, doch de gemiddelde prijs lag maar liefst tach tig procent lager. Een meer-aan- voer van 2M; miljoen bossen was niet op te vangen en moest leiden, tot een rigoureuze verlaging van de prijzen. De handel heeft al het mogelijke gedaan zoveel mogelijk bloemen in onis land en in het buitenland af te zetten, doch slaagde er niet in alles tegen aanvaardbare prijzen van de hand te doen. Een strop voor de kwekers, maar niettemin staat het nu al vast. dat volgend Jaar het tul penareaal wederom zal worden uit gebreid. Insiders voorspellen, dat er voor "n Moederdag-boeketje behoorlijk wat zal moeten worden neergeteld Met die bolbloemen is het nagenoeg gedaan, zodat men op andere soorten is aangewezen. De komende week zal het leren of zij gelijk krijgen. De Nederlandse handel moet opbok sen tegen 't steeds groeiende aanbod van bloemen uit andere landen. Is die aanvoer komende week groot, dan bestaat er een kans dat de prijzen VRAGEN OVER GEDWONGEN VERKOOP VAN KLEUREN-TV Wim Rovers van de Noordwijk- se VVV is de beunhazerij van de particuliere reisbureaus meer dan beu. Na de ervaringen in het paasweekeinde heeft hij in niet mis te verstane bewoor dingen gesteld, dat de louter commerciële activiteiten van deze instanties de badplaats meer kwaad dan goed doen en badgasten, die uit een scala van mogelijkheden Noordwijk gekozen hebben voor een week einde strandplezier dan wel niet direct de biezen doen pakken, maar dan toch wel in de toekomst Noordwijk de rug doen toekeren. En omdat de toekomst van de badplaats hem zeer ter har te gaat heeft hij de particuliere bemiddelingsbureau's en zelfs enige particulieren, die speci fiek VVV-werK verrichten, de handschoen toegeworpen. Ro vers schroomt er niet voor grof geschut in te stellen in de vorm van het deponeren van klach ten bij de daartoe bevoegde instanties. In het 1-mei-weekeinde blij ken bemiddelingsbureaus veel te veel bussen te hebben geac cepteerd in vergelijking m et de hen ter beschikking staan de beddenaccommodatie. Zo is het 't afgelopen weekeinde voor gekomen, dat een bus met gas ten (een van de ca. 150 tou ringcars. die Noordwijk zijn binnengereden) heeft over nacht op de boulevard. Het mooie is dan ook nog, al dus Rovers, dat de VVV de klachten binnen krijgt. Duit se reisbureau's, die maanden tevoren de schriftelijke beves tiging hebben gehad dat gas ten in Noordwijk kunnen wor den ondergebracht en die een dag voor aankomst in Holland telefonisch te horen krijgen dat een deel in Noordwijkerhout en een deel in Voorhout zal worden ingekwartierd, komen bij VVV Noordwijk klagen. Rovers is ervan overtuigd, dat zelfs 150 bussen gemakke lijk in Noordwijk kunnen wor den gehuisvest. Dat vergt dan wel wat organisatie en die or ganisatie dient te worden ge coördineerd. Wie zou dat beter in de hand kunnen houden dan de plaatselijke VVV, die enerzijds voordelen biedt aan de badplaats (er spelen ook Ideële motieven mee in tegen stelling tot de louter commer ciële van de reisbureau's) en anderszijds aan de verhuur ders. Immers, omdat VVV een gesubsidieerde instelling is,zijn de provisietarieven lager. Kamerlid A. te Pas DEN HAAG Kamerlid Te Pas van de Nederlandse Middenstandspartij heeft het donderdag opgenomen voor de inwoner van Hazerswoude. wiens kleurentelevisie-toestel in beslag is genomen omdat hij zijn reinigings rechten' niet zou hebben betaald. Het gemeentebestuur is. volgens Te Pas, van plan het toestel op 9 mei in het openbaar te verkopen Gedu peerde is echter in het geheel geen reinigingsrecht verschuldigd omdat de hem opgelegde aanslag, naar zeggen van Te Pas ten onrechte is vastge steld. Betrokkene maakt namelijk geen gebruik van de gemeentelijke reinigingsdienst aangezien hij het huisvuil op eigen bedrijf zelf ver werkt. Voor 9 mei verlangt Te Pas stap pen van de minister van Binnen landse Zaken om het Hazerswoudse gemeentebestuur er op te wijzen dat van de onrechtmatige verkoop dient te worden afgezien en het beslag op geheven. DEN HAAG Zij mocht haar sex-vriendjes thuis ontvangen. Toen zijn vrouw "vaste verkering" had, ging Cornelis' gastvrijheid zelfs zo ver dat hij bereid was haar bedge noot als kostganger in huis te ne men. Zo lang Jopie maar niet meer dan één minnaar tegelijk had. liet Cornelis uit Alphen aan den Rijn haar grootmoedig begaan. Hij werd pas boos omdat hij merk te dat Jopie's lusten onverzadigbaar waren. Toen hij haar op 5 februari, in een Marokkanenpension bloot met een gastarbeider tussen het bedde- goed trof, sloegen bij Cornelis de stoppen door. Met een mes in de vuist presenteerde hij haar re reke ning van Jaren. Door Sybe Stamm "Ik vermoord haar!" had hij 's mid dags al aangekondigd op het politie- bureeau van Alphen aan den Rijn. waar hij zich was komen beklagen over Jopie's omgang met de Marok kaan. Maar zoals alles in zijn leven was mislukt, zo mislukte ook zijn moordaanslag. Hij gebruikte een aardappelmesje, dat hij tevoren van huis had meege nomen. Zeven steken bracht hij toe in Jopie's rug, borst en schouders. De dokter plakte pleisters op de wonden en terwijl Cornelis al in de cel zat, kon Jopie na behandeling huiswaarts keren. Cornelis "zit" nog steeds. Er is in middels een zenuwarts aan hem te pas gekomen, omdat van het begin af duidelijk bleek dat Cornelis even zeer slachtoffer is als dader. Ter zit ting van de Haagse rechtbank werd dit gisteren nog eens bevestigd op een wijze die genoeg was om iemand de tranen in de ogen te brengen. Hoopvol De duidelijk zwaar gestoorde ver dachte was zelf de enige die in zijn argeloosheid de zaak optimistisch be keek. Met een hoopvolle lach ver klaarde hij weer naar Jopie te zul len terugkeren. Een ambtenaar van de reclasse ring vertelde echter dat de vrouw haar man niet meer wil en dat zij zich inmiddels tot een advocaat heeft gewend om een echtscheidingspro cedure tegen Cornelis aanhangig te maken. Cornelis geloofde er niets van, "Mijn zoon heeft me vorige week nog gezegd dat mamma niet weg loopt. Ik hoef me niet ongerust te maken", riep hij. En toen de reclas- seringsman niet overtuigd was, be loofde Cornelis bijna in tranen: "Zij mag elk weekeind die Marok kaan bij ons thuis laten komen". Het huwelijk tussen de 57-jarige geestelijk en lichamelijk gehandi capte man en zijn twaalf Jaar Jonge re vrouw is van meet af aan bizar geweest. Zij trouwde hem om onder het toezicht van de kinderbescher ming uit te komen en hij vond al les best wat zij deed, zo lang zij hem goed verzorgde. Maar ook Cornelis' lankmoedigheid kent blijkbaar grenzen. Wanneer die grens opnieuw zal zijn bereikt, valt volgens de zenuwarts niet te voorspellen. Officier van Justitie, mr. dr. H. van 't Veer vond het daarom niet verantwoord de man naar huis te laten terugkeren. Hij is te gevaarlijk. Bluf De officier eiste dat de zwaar ver minderd toerekeningsvatbare ver- NIEUWKOOP Een toto-in- vuUende inwoner van Nieuwkoop die met nog een andere deelne mer enkele weken geleden zo ge lukkig was met een door zijn dochtertje ingevulde kolom van 13 goede uitslagen, bezitter te worden van de eerste prijs van rond f 73.000 kreeg tevens te ho ren dat hij met die andere land genoot ook nog recht had op een prijs van rond f 146.000. Om dit bedrag zou echter geloot moeten worden tussen de beide winnaars die recht konden doen gelden op deze extra prijs. Het geluk lachte de Nieuwko- per nogmaals toe en hij werd tevens winnaar van deze extra prijs, zodat de goede kolom hem een totaal bruto be drag van f 220.000 heeft opgele verd. Dat hij daarvan een be drag van ruim f 33.000 moest be talen was uiteraard voor de ge lukkige winnaar niet iets om over in te iztten. dachte zal worden veroordeeld tot 'n straf gelijk aan het voorarrest en dat hij daarna ter beschikking van de regering zal worden gesteld om van harentwege te worden verpleegd. Een belangrijke overweging was daarbij dat verdachtes geestelijke toestand nog steeds zienderogen ach teruit gaat. De ofifcier stelde zijn eis terzake van poging tot moord. Advocaat mr. W. M. A. Kalkman achtte alleen mishandeling bewezen. Cornelis' dreigement dat hij Jopie zou ver moorden was pure bluf, aldus de raadsman, die ook het meenemen van het mesje geen genoegzaam bewijs vond voor verdachtes moord dadige intenties Mr. Kalkman be streed dat Cornelis ter beschikking van de regering zou moeten worden gesteld. Cornelis: "Ze mankeerde betrekke lijk niks. Binnen veertien dagen wa ren de pleisters er af. Dat ik aan epilepsie lijd. daar kan ik niks aan doen, dat is erg genoeg hoor! Ik wil geen terbeschikkingstelling, ik wil een kans in het leven, net als u die hebt. Een zenuwarts heb ik niet no dig. .ik bén helemaal niet zenuwach tig!" Vonnis 18 mei. redelijk blijven. Wanneer echt vraag groter is dan het aanbod met fors oplopende prijzen rek worden gehouden. LISSE Op wel bijzondere b] is de politie er achter gekomei^ 14 dagen geleden heeft ini ken in de Flamingoschool en f taria Wijntjes üi de Poelpoldei zekere H.H.O. uit Uden liep - schonken toestand het polil reau in Middelburg binnen en[ telde daar: „Als er vanuit Liss me wordt gezocht, hier ben ik". Hij bekende de inbraken te 1 gepleegd samen met N.P. uit 1 Deze is echter nog voortvluchti Udense man blijkt een goeden kende van de politie te zijn en! al geruime tijd van zijn levent t ter de gevangenismuren doorgeb n Auto verniel |vi' bij botsing h LISSE Een autobotsing Z1 Achterweg in Lisse leverde gi^eci een geheel vernielde; auto op, I o; geen persoonlijk letsel van betel' z C. O. (van de 3de Poellaan)r" op deze weg. toen er vanuit Sa,ty heim een bestelwagen naderder8 ze week uit voor een bromfiet^56 kwam op de weghelft van CC recht, die op zijn beurt naar deek stuurde. A. Z. uit Rijnsburg^5 hem met zijn grote personeP niet meer ontwijken en met eedkc te klap werd de wagen vafn( Lissenaar geheel vernield. i d co LISSE De „Orgelkring B|sM streek" heeft voor het seizoeijgt, mooie serie orgelavonden op hek gramma staan. Bekwame orga>je zullen deze zomer 't Adama-or^] de Agathakerk in Lisse bespeler^ ke Asma werd bereid gevond< serie concerten te openen me,^, volgende programma: Fanfare, nie Soler; Concerto (Trio), a. ,r b. Gigue, Joh. Seb. Bach; Sonaf^ I. a. Allegro moderato, e seriosog dem choral: „Was mein Gott das g'scheh' allzeit, b. AdagU Andante Allegro assai vl Fantasie in C. majeur, Cesar lU a. Poco lento Allegretto canU- b. Quasi lente; c. Adagio; Chc^e Cesar Frank; 6. Adagio uit KATWIJK/LEIDEN/Rir BURG Mejuffrouw GeervA- C. Parlevlietlerares aan de Nijverheidsschool voor M\ ..Boshuizen" aan de Towsin kade in Leiden, trad gister dag in het Katwijkse gemgffA. huis in het huwelijk met fop Ouwehand. onderwijzer aaine Prinses Beatrixschool in Jvo burg. Dat geschiedde dojlec ambtenaar van de burg ma stand D. Löning zie fotoïr\ kerkelijke inzegening vond i d in de hervormde Nieuwe jva aan de Voorstraat door ds.l van Roon uit Zeist, die vekn dagen geleden afscheid naikie de hervormde gemeente Katwijk aan Zee. Er be grote belangstelling voor he welijk van beide geboren ei togen Katwijkers. In deL- waren ook de klasseleeri van het jonge echtpaar ah

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4