Wijsheid uit het oosten: stop de muskusrat lapje an at eel kker fin Californiers consumeren jaarlijks ca. 24 miljoen liter wodka "STUUR ONS MEER RATTENVANGERS 5 MEI 1972 EXTRA PAGINA 27 HAAG Vlees van usrat een knaagdier rrijwel alleen planten eet heel lekker zijn. De en de public-rela- van het Nederlands resgebouw in Den Haag dat met eigen tong te geconstateerd, m: de spijskaart van hun iirant zien ze in 'n dier dat ddeld maar 150 gram vlees toch geen economisch re kaart. Niettemin heb- eind april het vlees van erd muskusratten in huis aid. De pers mocht proe wat die overliet werd aan asten van het restaurant jeschoteld. Vooral perschef ïerwijnen wilde op deze daadwerkelijk iets .doen I de bestrijding van de Ssrat, belager van de wa- ingen in het oosten en il het zuiden van ons land bij deze ene keer wil het toch laten, honderd muskusratten men uit België moeten Weliswaar vangen Ne- ands eigen rijks- en parti- vangers per Jaar onge- twintigduizend exempla- die plegen ze zo mogelijk te begraven. In ir de jaarlijkse van tweehonderdduizend exe raagt, gaat dat i Daar is het de moeite rd de huiden te verkopen skusrat is bisamrat kusbont is bisambont). jische staat vangt er i franken per jaar r weer gebruikt voor iriJding.Vanwege die huiden den de dieren op centrale i België bijeenge- cht Op zo'n punt, Turnhout dit geval, konden de mensen i het congresgebouw 5 gemakkelijk uit de diep- s halen, oewel men vol vertrouwen in de Belgische keurings- ost heeft men het vlees hier i ook nog door Nederlandse rtngsdienst van waren onderzoeken. Het werd bevonden en de keur- ïsters verklaarden, dat skusrattenvlees uitstekend zijn, al is de vezel dan Wel zijn er een paar (nge selectieeisen. Het vlees et vrij vers zijn, als een met li of fuik gevangen dier al uur of tien onder water eft gelegen, kan men er be niet meer aan beginnen i woordvoerder van het mi- erie van Landbouw en IJ ried het eten van zelf ge- ngen bisamrat dan ook af. In de paartijd (voor- en na- èn min of meer de hele er) is het vlees van mnetjés niet smakelijk. Het ingresgebouw heeft dan ook Jselijk voor vrouwtjesvlees torgd. ARNHEM In de dagen rond Pasen klonk uit het oosten ineens de alarmkreet naar Verkeer en Waterstaat in Den Haag „Stuur ons meer rattenvangers!" Want de Unie van Water schappen- en semi-overheidsinstellingen, die het water en de waterkeringen in het polderland verzorgen had danig de schrik te pakken van de plotselinge invasie van muskusratten, die uit Duitsland de grensgebieden van GelderlandOverijssel en Groningen binnentrok. „De druk van de muskusrat van Duitsland uit is groter dan we hadden verwacht"zegt drs. W. J. Doude van Troostwijk, secretaris van de Commissie Muskus- rattenbestrijding. Hij zegt ook te denken de zaak wel onder de knie te krijgen. En hij weet, dat de schade in het oosten nogal is meegevallen. Er zijn oevers van beekjes kapot gegraven, maar er is geen overstromingsgevaar. Dan komt hij met een doorden kertje: „Wat gaat het betekenen als ze verder oprukken en in een dijkje gaan graven waar bijvoorbeeld Zoetermeer achter ligt?" hebben opgezet doe Je daar niets Het is dus toch maar goed dat de wijsheid reeds nu uit het oosten komt. Want hoe erg het is als de muskusrat gaat optrekken heeft België ervaren .In 1952 stond men ineens voor het feit, dat het hele land overspoeld was van deze oe vergravers toen de populatie van muskusratten van Frankrijk en België tot één grote massa was sa mengegroeid. De concentratie van de bestrijding van dit niet agressieve en niet besmettende, maar voor de waterke ring gevaarlijke knaagdier heef zich tot voor kort dan ook voorna melijk gericht op de grensgebiede met België, Limburg, Brabant, Zee- iand. De bestrijding is in handen van de speciale commissie die wordt geheerd door de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw en Visserij. De uitvoering van de bestrijding staat onder ver antwoording van de Plantenziekte kundige Dienst in Wageningen, het Rijksinstituut voor Natuurbeheer i Arnhem heeft zich gezien de biolo gische aspecten met de technische leiding belast. Het is op zichzelf een volslagen on natuurlijke situatie, dat de bisamrat want zo wordt hij ook genoemd wat voor belangen ook in Neder land kan bedreigen. Het beest hoort thuis in Noord-Amerika. Het is in de jaren 1905 en 1906 geïmporteerd naar Bohemen, omdat men daar een slaatje hoopte te slaan uit het toen wel graag gewilde bisampelsje. In de Jaren twintig gingen ook bontfarmers in Frankrijk en België de muskusrat om zijn bont telen. Dat telen ging best, de bonthandel viel bar tegen. „Als Je een dier los laat in een gebied waar het niet thuis hoort loopt het uit de hand" Dat weet drs. Doude van Troostwijk als bioloog. „Kijk maar naar de ko nijnen in Australië". Bontbazen in Bohemen. Frankrijk en België wisten het niet. Of ze wisten het wel. maar het kon hun geen donder schelen. Ze lieten de muskusratten los, en Ja, het liep uit de hand. Nederland mocht delen in de na weeën. Eerst aan de zuidgrens, nu in het oosten. Drie jaar geleden be gon het daar. „Er kwamen een paar beesten voor uit. Dat is een teken, dat er iets gaat gebeuren", zegt Doude van Troostwijk op zijn coördinatiepost in het Rijksinstituut voor Natuur beheer. „Het jaar daarop waren het er wat meer en nu zitten we voor een sterkere invasie dan we hadden verwacht". Trekken In het voorjaar gaat de muskusrat trekken in groepen. Voor zover men weet hebben ze een huwelijkstrouw. Die monogame instelling mag niei wegnemen, dat de muskusrat het korte leven van ongeveer twee Jaar. dat de natuur hem geeft, compen seert door een zeer snelle vermemg vuldiging. Het vrouwtje heeft doorgaans drii worpen per Jaar van gemiddeld zes jongen per nest. De jongen, die h april zijn geboren kunnen zich bij een beetje dragelijk seizoen in d herfst al zelf beroemen op het ou derschap. Als in het najaar het voedsei ochaarser wordt begint de nieuw familie een nieuwe trek. Het gebied van de muskusrat wordt zo steei dieper het land in uitgebreid. De grote vangsten maken de be strijders bij de hoofdtrek in het voorjaar de maanden maart en april en in de late zomer au gustus en september als de bees ten in de nesten vele bekjes hebben open te houden en dus veel naar buiten komen om ook overdag voedsel aan te slepen. Want van huis uit is de muskusrat zeer sohuw. Hij komt alleen bij scheme of nacht zijn hol uit. Die holen in de oevers met hun in gangen onder water vormen het grote gevaar. De ondermijnende gangen kunnen oorzaak zijn van landverzakkingen tot aan tien. twaalf meter van de wallekant. De grootste moeite bij bestrijding van de muskusrat is het opsporen van de concentraties. „Het zijn wil de beesten, die zich gedragen zoals zij dat willen en niet zoals wij d- denken", moet drs. Doude van Troostwijk constateren. Je kan ver moeden, diat in een bepaalde streek een leger zal binnenkomen en daar dan de concentratie van de be strijding inzetten: als de musku.' ratten hun immigratieplan anders Vrouwtje Er wordt zo maar ergens een mus kusrat gevangen. Is het een man netje, eenzaam aan het trekken o zoek naar een vrouw? Niets aan de hand. Is het een vrouwtje? Dan kunnen er jongen zijn, dan kan een uitbreiding niet meer te stoppen zijn. Alarm! De ervaren rattenvanger heeft d veldkenmerken van de muskusrat op een rijtje staan: de voetsporen keutels, sporen van aan de onder kant afgebeten planten, eetplekjes, looppaadjes naar de graanvelden, ze brengen hem tenslotte naar het hol in de oeverwand. De ervaren rattenvanger. Het hele land telt er nu vijftien, waarvan drie in het overrompelde oosten: in Duiven (bij Arnhem), in Denekamp en in het Groningse Ter Haar. Het oosten vraagt meer vangers. Een redelijke vraag. Het ministerie le antwoord zal onder meer wel af hankelijk zijn van de afweging van kosten van de bestrijding tegen die van de reëele schade, die de beesten veroorzaken. De laatste jaren is het aantal vangers van vijf tot vijftien uitgebreid en dat is relatief groot. Maar het is niet alleen een kwestie van het willen aanstellen van meer rattenvangers. Je moet ze ook nog maar kunnen vinden. De gewiekste fluitspeler uit Hameien hoeft zich niet in Arnhem te melden, want het inrekenen van een muskusrat vraagt meer dan muzikale virtuosi teit. „Het is aan een stuk door lopen en speuren. Een gezonde, goed inge werkte man moet tussen de vijf honderd en duizend kilometer wa terloop per jaar in de gaten hou den. Daar heeft hij dan driehon derd, vierhonderd klemmen uitstaan met een gemiddelde dagvangst van zeven dieren". Vijftien rijksvangers met 200 werk dagen: drieduizend werkdagen van zeven muskusratten: rond de 20.00 dieren zijn van maart 1971 tot fe bruari 1972 onschadelijk gemaakt. Dat gebeurt voornamelijk met klemmen, die onder water voor d holen worden neergezet. Vangwerk- tuigen, die zodra de muskusrat een fataal draadje passeert dichtslaan met een haast explosieve kracht, die het dier onmiddellijk doodt. Bij sneeuwval, bij regen met snel stij gende stroompjes wordt het voor de vanger haast een onmogelijkheid zijn uitgezette vallen weer op te sporen of te bereiken. Tweede vangmethode is met fuiken, die bij de holen onder water wor den uitgezet. De rijksvangers zijn nagenoeg de enigen, die de muskusrat te pakken krijgen. Behoudens 'n enkele jacht opziener mogen alleen zij klemmen gebruiken. De muskusrat is het eni ge dier in Nederland, dat met een klem mag worden gevangen. Er zijn ook wel toevalsvangsten. Een automobilist, die er een dood rijdt, een boer, die er een schiet, een beroepsvisser, die er een in zijn fuik vindt. Vijf gulden kan de pre mie op een in Nederland gevangen muskusrat zijn. Kkn, moet niet. Het geintje van de slimpieper, die met een bosje uit België binnengesmok kelde kadavertjes aan komt zetten gaat niet op. Hij zal moeten vertel len waar hij de gevreesde graven heeft gevangen. De doorknede rijk»» rattenvangers ziet natuurlijk in één oogopslag of ze hem met een vang* plek in de boot proberen te nemen. Iedereen, die maar de hand kan reiken bij het signaleren of het vangen van de muskusrat jagen .rijkspolitie, schoolhoofden, prepara teurs van huiden heeft van de Commissie Muskusrattenbestrijding een uitgebreide voorlichtingsfolder gehad. Iedereen, die muskusratten weet te zitten heeft hiervan een wettelijke meldingsplicht. Zo wordt het le gioen van bestrijders automatisch uitgebreid. De vakkundige rattenvangers, die ze nu in het oosten vragen, worden het echter niet. Want die zien er volgens drs. Doude van Troostwijk zó uit: „Dat zijn mensen, die van nature de mentaliteit van 'n Jacht opziener, van een stroper hebben. Kerels, die zich door geen terrein en door geen weer laten tegenhou den. Het zijn echte „trappers". Ja kan niet zeggen „jij wordt musku»- rattenvanger". Dat mislukt!" Men doet thans besliste pogingen in het westen van de Ver enigde Staten om het alcoholisme te bestrijden, dat het voor naamste gezondheidsprobleem van het land vormt. Er zijn vol gens de laatste statistieken zestig maal zoveel alcoholici als ver slaafden aan verdovende middelen. Jaarlijks sterven 86.000 Amerikanen als gevolg van alcohol, terwijl er in twee jaar tijds meer Amerikanen op de weg om het leven zijn gekomen door alcoholgebruik dan er zijn gedood in het hele conflict over Vietnam. Het is het ergst aan de westkust, die traditioneel al het toevluchts oord is voor hen, die op de vlucht zijn voor zichzelf of voor anderen Californië staat bovenaan wat be treft alcoholisme en alcoholgebruik De Californiërs consumeren Jaar lijks 23,87 miljoen liter wodka tegei de staat New York, die iets minder inwoners heef, t6.43 miljoen liter. De kosten van dit alles verwon dingen, schade aan eigendommen sociale voorzieningen zijn over weldigend, ongeveer 15000 miljoen dollar, aldus dr. Morris E- Chafets, hoofd van het nationale instituut tegen alcoholmisbruik. Alleen al de belastingbetalers van Los Angeles betalen jaarlijks 73 miljoen dollar voor de bestrijding van het alcoholisme. Elk Jaar zijn er daar 450.000 slachtoffers. Er is echter te weinig samenwer king tussen openbare en particulier* instanties, ziekenhuizen, behande lingscentra en verenigingen voor drankbestrijding. De enorme om vang van het probleem beroert nog te weinig mensen Studenten wor den steeds gewaarschuwd tegen ver lovende middelen, maar horen geen woord over de gevaren van alcohol- Politie en rechtbanken staan te apatisch tegenover dronken automo bilisten. Slechts een kwart van de duizend Califorisohe automobilis ten die, dronken achter het stuur Iemand hadden gedood, bleek een veroordeling te hebben gekregen en minder dan vijf procent is in de gevangenis beland. Van de groepen die de strijd met het probleem hebben aangebon den is die van de Anonieme Alcoholis ten de bekendste. Wekelijks houdt deze groep in steden als Seattle en San Francisco ongeveer negentig In twee jaar tijds kwamet als gevolg van alcoholgebruik meer Amerikanen op de weg om het leven dan er zijn gedood in het conflict over Vietnam. (Foto Holvast; bijeenkomsten en tienduizenden vinden daar hulp bij hun nooit af latende strijd voor geheelonthou ders. Er zijn in het hele land onge veer 10.000 groepen van Anonieme Alcoholisten en bovendien nog dui zenden aanverwante organisaties als die der AL-ANON en Ala teen. In Seattle is het Shadel-zlekenhuls van dr. James Smith het meest be kende behandelingscentrum van h«l land. Het wordt geleld op de manier van een eerste klasse-hotel en het hele behandelingsprogramma kost 1375 dollar. Te hoog volgens velen, maar Smith zegt, dat dit bedrag evenveel is als een alcoholicus in zes maan den kan besteden aan sterke drank. De behandeling omvat toediening van natriumpenthatol om de pa tiënten te doen slapen en het go- bruik van braakmiddelen bij een ontwenningskuur. Lange tijd heeft men aangenomen, dat er meer mannelijke alcoholici zouden zijn dan vrouwelijke. Maar de Nationale Raad tegen het Alco holisme zegt, dat er thans evenveel vrouwen zijn met drankproblemen als mannen. Alcoholici kunnen to* wel verlopen lieden zijn als huis vrouwen dan wel directeuren van banken. Zij gaan door met hun werk totdat zij hun kwaal inzien, hun hersenen beschadigd worden of totdat zij sterven aan levercirrhoe* Alcoholici zijn ook meer blootge» steld aan zieken van hart en lon« gen. Geen enkele figuur of organisati» kan echter van een alcoholicus een matige drinker maken. De enig» uitweg is absolute onthouding. De fabricage van alcoholhoudend» dranken is natuurlijk een grote In dustrie en een belangrijke bron van belastinginkomsten. Kan een zo grote economische macht effectief worden bestreden? President Nixon heeft het probleem „aangepakt" met een voorgestelde som van 34,6 miljoen. Dat lijkt heel wat. totdat men bedenkt dat de fe deral e regering ongeveer 120 maai zoveel ontvangt aan belastinggelden op alcohol, ruw geschat jaarlijks vier miljard dollar. Zakenlieden en verzekeringsmaat schappijen financieren thans adver tenties tegen dronkenschap achter het stuur etc. Maar het lijkt, dat tot de Amerikaanse maatschappij inziet hoe groot het vraagstuk is en het publiek een nationaal plan ver langt tot behandeling van alcoholici en voor een uitvoerig onderzoek naar de oorzaken en de bestrijding van het alcoholmisbruik, het alco holisme het moeilijkste gezond heidsprobleem van de natie zal blij- observes.* (en*

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 27