■Sint Wilman fladderde als een deurkanarie door domineesland t -amkalden wil traathandel n drugs hat en Ns i Ieder, die gedoopt is, mag zich Sint noemen Mercedes Diesel: nèt even 2*cent de kilometer Shirley Bassey in Amsterdam alikoping in -nacker Ie bezem door Sporttoto Wandeltocht "Zuid-West" "iderzoek ■aJLUJIII'HUR'l PORION VARIA eet je wat we gaan doen? We gaan eerst een sigaar :ken, want met een sigaar in je mond gaan alle dingen t leven gelijk een stuk makkelijker." rit Wilman staat op en verlaat zijn studeervertrek. Hij een blauwe trui aan, een wijde broek, heeft grijs haar, rrij smal gezicht met zeer slimme ogen. Hij komt weer n. jaar, die hij offreert is een, mün doen, gigantische bol- Daaraan ben ik niet gewend: ee lucifers afgestreken te heb- i er dan ook nog steeds geen pe Sint slaat het getob mild )n zegt dan: „Kijk, m'n zoon, *n sigaar is het net zo als gelovigen in mijn gemeente. altijd: „Je moet ze eerst |i de kop knijpen voordat je P k ze krijgt..." vagenaar i Wilman heet hij, is op 17 ffrer 1906 geboren in Wiersum Pj Nederlands-hervormd predi- Gaast. Een Fries dorpje is tijf kilometer westelijk van pi, pal achiter de IJsselmeer- 'aNar Gaast voert een zeer weg en aan het eind daar- mdt met het handjevol hui- de twee spitse kerkjes, de op. Wandelend over de kei- Gaast kan de stadsmens !en voetstappen horen een fjaal. Preek no. 4315 las Willem Wilman dominee. |week voor het laatst. Zondag j vanaf de mini-kansel inz'n Jrk zijn laatste predikatie, lis Zacharias 4:6 net als op 27 *er 1936, toen hij in het Gro- Idorp Lettelbert het dominees- lanvaardde. preek nr. 4315; na de woorden ervan ging dominee met pensioen. Met emeri- (als dat heet. Frilman zegt: „Ik moet gaan, ich Here, met wat een spijt. ioet ik nu gaan doen 'h schrijven misschien, maar soms een uitgever...?" laar wél weet ik na eeh" ge- |an 3% uur, dat de autobio- ^^,Ik Sint Wilman" wel eens Iiverbiddelijke bestseller zou I worden. Want Willem Wil- ongetwijfeld de meest kleur - lienaar des Woords, die God irland op de kansel bracht, beginnen verklaarde Willem i zich zonder schroom reeds bij zijn leven heilig. Vandaar dat hij zich „Sint" Wilman noemt en niet „dominee". Al mag je ook rus tig „meneer" of desnoods „Willem" zeggen, want protocol, titulatuur of ander uiterlijk vertoon, vindt hij flauwekul. „Ik heb nog nooit een das omgehad. Judas had wél een das om en daarmee heeft hij zich verhangen nadat hij de Heer ver loochend had. Ja ik ben daar gek..." Sint „Ik ben bij mijn doop geheiligd door de woorden „In de naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest". Dan ben je geheiligd. Ieder een. die gedoopt is. is heilig en mag zich dus Sint noemen. Dat alleen ik dat doe tja Bent u gedoopt?" „Dan bent u ook Sint". Sint Wilman is een man, die de 36 jaar van zijn ambstuitoefening als een kleurkanarie door domineesland heeft gefladderd. Hij deed dat in Lettelbert. Lollum. Oudeschoot en vanaf 1968 in het piepkleine Gaast. „In Gaast woonden per 1 Januari van dit jaar 265 mensen. En daar van gaat de helft nog naar de Ge reformeerde kerk. Je hebt zeker wel gezien dat de torens van onze twee kerkjes tegen mekaar staan op te bieden in vroomheid? We kunnen goed met elkaar opschieten hoor, mijn gereformeerde collega en ik. Onze enige geschilpunt is de inter pretatie van psalm 105: „Het ver bond met Abraham zijn vrind, be vestigt Mij van kind tot kind". Ik zeg dat het hier de aartsvader Abraham betreft, maar die gerefor meerde houdt het er koppig op dat het hier om zijn eigen grote Abra ham Kuyper gaat". Sint Wilman: „Dit was een grapje" Zoals ook: „Als ik hier over het kerkhofje loop, zeg ik altijd: ruikt de drank boven de grafzerken uit. In de hemel, het vagevuur of de hel. zul je geen enkele inwoner van Gaast vinden. Die hangen er gens anders allemaal nog te drogen. Ja. d'r is hier door de eeuwen heen wat afgezopen.." Ik ben rijk Willem Wilman: „Door mijn doop, die me heiligde, zijn al mijn schul den voor Jezus Christus. Hij staat borg voor me. Ik ben rijk. Als de duivel op bezoek zou komen en ik zou zeggen: ik ben een beste vent, gaat hij lachen; als ik tegen hem zou zeggen: ik ben vroom, krijgt-ie de slappe lach, maar als ik zeg: ik ben in Christus, dan krijgt-ie subiet de schrik in zijn bokkenpoten en weg is-ie". Sint Wilman, die zelfs voor het kleine Gaast vrijwel de hele vrijdag en zaterdag aan zijn preek voor zondag besteedt, heeft er steeds naar gestreefd de punten des ge loofs zo gemakkelijk mogelijk, recht voor de raap, te zeggen. Klonk het voorstel niet zo oneerbiedig, dan zou de Bijbel best wat vergelijkin gen (parabels) van Wilman als bij voegsel kunnen opnemen. Een van zijn spectaculaire „optre den" (woord van hemzelf) greep enkele jaren geleden plaats in Langweer, waar hij gevraagd was een dienst te leiden in een zeil- school. Hij koos als onderwerp van zijn preek „recreatie": herschepping. „Ik moet er nog om lachen", zegt hij, „het moest een beetje origineel zijn hé, zo'n preek voor alle vakan tieklanten. Dus ik ben er helemaal zwart naar toegegaan, ondanks de warmte. Zwarte jas, hoge zije, zwarte sokken enzovoorts. Een do minee uit een oud boek. In zwembroek En toen ben ik gaan preken over recreatie, herschepping en tenslotte schepping. En langzaam aan, deed ik alles uit: hoed af, jas aan de kant, broek uit, hemd uit en op het hoogtepunt van de preek stond ik daar alleen nog maar in zwem broek. Toen, na mijn laatste woor den, dook ik hoep! het zwembad in. Vind je 't gek? Maar ondertussen had ik al die badgasten wél beel dend de Waarheid bijgebracht". In Sint Wilman's studeerkamer hangt een kaart van Friesland, die zwart ziet van de speldjes. Het zijn de steden, dorpen en gehuchten, waar hij als gast predikaties heeft gehouden. De olijke Sint is 36 Jaar een veelgevraagd artiest geweest in de bediening des Woords. Vooral nadat hij in oktober 1943 begonnen was met het preken in de taal des volks: het Fries. „Dat was nadat in dat jaar voor het eerst de Bijbel was uitgebracht in het Fries. Een ware revolutie: vóór die tijd, was je een boerenkin- kinkel als je Fries durfde praten als bekleder van een of ander ambt Maar er was een dominee Wumkes, die vrijwillige emeritaat had ge vraagd om de Bijbel in onze eigen taal om te zetten. Een enorm kar wei! Dat was een van de mooiste momenten in mijn leven, toen in Leeuwarden die Bijbel werd gepre senteerd. M'n hart klopte als een lammestutje ja, dat is Fries, dat hoeft u me niet te zeggen. En op de kansel stond een dominee Wiers- ma met die „Bibel" in zijn hand en ik hoor hem nog zeggen: „Hjir ha ik die Fryske Bibel yn hannen; je wurde er suver oars fan..." Kan je het verstaan? Toen ik 's avonds thuis kwam. had de post mijn exemplaar van de „Bibel" gebracht; ik heb direct een briefkaart aan Wumkes geschreven met diezelfde tekst: „Hjir ha ik die Die ouderling komt naar me toe om Fryske Bibel yn hannen..." Ik was gelukkig, God dankbaar". Sint Wilman staat op en zoekt in zijn rommelige boekenkast, komt na veel gemopper over de rotzooi met een boekje te voorschijn: „Hier, je mag 't even vasthouden, je moet: dit is de Friese berijming van de psalmen en gezangen. Dit is een schat". „Toch ben ik mij donders bewust, dat ik ook wel eens de pest voor mensen ben geweest", zegt Sint Wilman, „ondanks die populariteit en die rare streken van me. Of Juist daardóór". Hij vertelt dan van een hooglopend geschil, waarin hij zes Jaar geleden verwikkeld raakte toen hij nog pre dikant was in Oudeschoot. „In de gemeente Nijenhaske was een vaca ture en als dichstbijzijnde dominee moest ik „consulent" zijn. Maar met die kerkeraad daar klikte het hele maal niet. Dat is een gedonder ge weest! Op een gegeven moment was het zo, dat ik een dienst moest lei den en dan is het gewoonte dat een ouderling met een gebed opent. me van dat gebed mededeling doen. Ik furieus! Ik zei: „Als jij begint te bidden, begin ik vanaf de kansel te vloeken! Want beter in oprechtheid te vloeken dan geveinsd te bidden! Ziezo! Nou, dat werd een rel, waar de landelijke pers zich nog mee heeft bemoeid". Wilman: „Ja, dat doet de duivel ook altijd". Goed. er is geen beginnen aan. Dan maar over naar een serie uitspra ken van Sint Wilman uit Gaast. „Ik heb onlangs gepreekt op een bijeenkomst van Youth for Christ. De jeugd voor Christus. Heel mooi, maar het moet natuurlijk wel om gekeerd zijn: Christus voor de jeugd". „Ik hecht aan dogmatiek, alleen je mag 'm niet zien. Dogmatiek is bot ten en benen van het geloof en die dingen, je botten, moet je óók be dekt houden door vlees. Overigens: het Leger des Heils zit in de kleu terklas van de dogmatiek, maar dat Is weer een heel ander onderwerp. „De dood is de absolute grens. Maar als ik van de Heer ben, en 1 gen. dat ben ik, draagt Hij me wel door die dood heen. Geen zorgen aan m'n kop dus, in dit geval". We lopen over de keitjes naar het kleine, naar schatting zes eeuwen oude kerkje van Sint Wilman. In de tuin er omheen ligt een vers ge dolven graf; nu dus nog maar 264 inwoners in Gaast. De predikant groet desondanks een voorbijganger vrolijk in het Fries. Alles is vrien delijk. Een andere dorpeling loopt de IJsselmeerdijk op en gaat daar in het gras zitten. Stilte. „Mooi hè", zegt Sint Wilman, „over zes weken ben ik dit allemaal kwijt. Dan moet ik de pastorie uit en ga ik naar Kollum". Dankbaar mens Stilte. „Toch ben ik zo dankbaar voor alles wat ik gekregen heb. Ik heb drie kinderen, twee Jongens en een meisje. Die twee knapen zijn allebei erg goed terecht gekomen. En die dochter... Opeens, zonder dat ik daar wat aan gedaan heb, is ze theologie gaan studeren in Gronin- N.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710 -4 45 45 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710 - 5 26 43/4 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hagestein: R. Steur te Garderen. Te Putten: H. Veld huizen te Lopik. Te Ommelander- wiJk-Meeden: C. Haas, kandidaat te Lelden. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwijndrecht: A. Bak ker te Duisburg. Aangenomen de benoeming tot godsdienstleraar aan de christelijke lycea te Middelburg en Goes: P. Wulffraat te Kapelle aan de IJssel. GEREF. KERKEN «VRIJGEM) Beroepen te Deventer, Zevenbergen in combinatie met Bergen op Zoom, en Zuidwolde: P. Groenenberg, kan didaat te Waardhuizen. Aan de theologische hogeschool te Kampen is voor 't doctoraal examen theologie geslaagd: K. Deddens te Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Gorinchem: A. M. den Boer te Ridderkerk. Te Middelharnls C. de Ridder te Nunspeet. SCHIPHOL Op Schiphol te gis termiddag de Engese zangeres Shir ley Bassey aangekomen voor een kort verblijf in ons land. Zij treedt vanavond op in het Concertgebouw in Amsterdam met een orkest onder leiding van de Engelse dirigent Brian Fahey. Shirley Bassey, die in Ne derland bekendheid kreeg door haar vertolkingen van de titelsongs van .Tames Bond films wertrekt mor gen weer uit Nederland. Mercedes-Benz Diesels omwille van comfortabele veiligheid Mercedes Diesel is de grote econoom. Elke kilometer kost nèt iets meer dan 2* cent aan brandstof. En voor dat geld rijdt u dan in een Mercedes. Want deze diesel is - op de motor na - identiek aan zijn benzinebroers 200 en 220. Dezelfde veiligheid, vering, wegligging, schijfremmen en carrosserie. De motor is een fluisterdiesel, waarvan alleen Mercedes - dank zij 35 jaar dieselervaring - het geheim kent Als het waar is dat - zoals men zegt - dit het jaar van De Economie wordt, dan wordt dit ook het jaar van Mercedes Diesel. Ga maar na: minimale brandstofkosten. En daarenboven dan nog eens die hoge inruil- waarde. Na twee jaar, 80.000 km, ligt die voor een schadevrije en goed onderhouden Mercedes Diesel thans rond de 11 a 12.000 gulden. (Elke bona fide handelaar in tweedehands auto's zal u dit bevestigen). Dat autorijden zó economisch kon zijn, dat hebt u nooit geweten. Mogen we u noteren voor een proefrit in een 200D of220D? Rijdend Nederland berekende in z'n roadtest d.cL 4 december 1971 de brandstofkosten zelfs op 1,7 cent! PAGINA \1 1RDAM Burgemeester wil de bezem halen door in van Amsterdam waar een 'e drughandel op straat wordt [end. Hij vindt het nodig dat itie hiervoor meer armslag eenteraad heeft het volgend tot wijziging van de politie ling gekregen: „Het is, onver- het bepaalde in de opium boden op of aan de openbare net de daaraan gelegen por- arcaden of nissen binnen de Ie kom post te vatten, of zich 1 weer te bewegen, indien re- j i wijze kan worden aangeno- it zulks geschiedt om aldaar nde middelen in de zin van umwet of daarop gelijkende koop aan te bieden", meester en wethouders zeg- zich niet mengen in de discussie op landelijk niveau over de wenselijkheid om het gebruik van soft drugs uit de sfeer van de straf wet te halen. Het gaat hen er om het jeugdtoerisme te beschermen tegen het steeds driester optreden van ben des drughandelaren. De politie zou wel een voorzichtig gebruik moe ten maken van de nieuwe verorde ning, zeggen B en W erbij. DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto 43 van het afgelopen weekeinde zijn: Aantal deelnemers 593.237, bruto- inleg f 1.384.193,-, prijzenbedrag f 585.513.-. Ie, 2e. 3e prijs en premie elk f 146.378,-. De premie ten bedrage van f 146.378,- wordt na het sluiten van de reclame- termijn op woensdag 31 mei a.s. bij loting toegewezen aan een der eerste prijswinnaars. LEIDEN De wandelsportvereni ging „Zuid-West" organiseert morgen een tocht, die door een fraai parcours leidt over afstanden van 5 tot 40 kilometer. Voor de 25 tot 40 km af standen vindt de start tussen 10 en 11 uur plaats en voor de overige afstan den tussen 10 en 3 uur. AlQe deelne mers aan deze wandeltocht vertrek ken vanaf het clubhuls „De Klinker" aan de Berlagestraat. Reizigers in de hal van het centraal station van Tokio zagen zich de afgelopen dagen gecon fronteerd met een levensgrote.gi raffe op een balkonnetje. Het dier door een kunstenaar met grote vaardigheid nagemaakt moet reclame maken voor de die rentuin van Tokio. ACKER (ANP) In ver- net het zoekraken van een i dsbevel tot sluiting van een ervuilend bedrijf in Pym-acker it—iet college van B en W van laats de justitie gevraagd te >eken of er mogelijk gemeenite- laren zyn omgekocht. emeester mr. R. F. Hentenius jnacker onthulde het zoekra- j h het sluitingsbevel va-n de vorige week tijdens een beslo- idsvergadering. «s dit bevel had het bedrijf firma A. J. van der Kooy aan pwijkseweg in Pijnacker, dat mmm in olie levert aan tuinderijen, ecember 1971 gesloten moeten kwam hier pas weer achter door omwonenden weer fclach- ir het bedrijf bij de gemeente 1^ ingediend. Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkraoht» op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit.. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55. 2 kg 15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen» verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen» Sint Wilman ging deze week met emeritaat. Op de achter grond de Hervormde kerk van zijn laatste gemeente Gaast. En Juist vorige week te ze als pre dikante bevestigd in Noordijk. Der tig Jaar is ze, zij heeft al drie kin deren. Ik was er natuurlijk bij in die kerk... en toen zag ik daar op eens mijn meisje staan op de kan sel, in een eenvoudig jurkje en ze zegt als predikante: „Onze hulp is in de naam des Heren".... En gek, weet je wat ik dacht? Ik dacht: wat een wonder, hoe kómt zo'n kind aan die kennis...?" Sint Wilman kijkt me vragend aan, voor we zijn kerkje binnen gaan. HU méént het. Een dag later vind ik ln mijn notities nog een uitspraak van hem: „Voor dit rotventje sta lk persoonlijk in, zei de Heer toen ik ln 1906 ln Wiersum gedoopt werd..."

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11