VS gaan leger Thioe met nieuwste versterken Het gaat stroef maar er wordt in ieder geval gepraat tussen Brandt en Barzel Koopmans Geruchten over bestand en geheim overleg in Parijs Strook van Gaza Hoogl. kerk weer te bezichtigen Meir en Sadat willen Nixon voor zijn Een bank met biitenlandse contacten PAGINA 8 BUITENLAND DONDERDAG 4 MEI 1972 (Van onze correspondent) PARIJS De correspondent In Washington van France-Soir. de Segonzac, wist gisteravond t berichten dat president Nixons diplomatieke rechterhand Kis singer betrokken is bij geheime besprekingen met de Noordviet- namezen in verband met de steeds dreigender situatie d'' nu in Vietnam voor de Ameri kanen is ontstaan. Reeds eerder had Kissinger in Moskou een geheime afspraak met partijlei der Breznjew gemaakt- Volgens die transactie zouden de Amerikanen zich tot de top conferentie Nixon-Breznjew eind van deze maand in Mos kou, van bombardementen op Hanoi en Haifong onthouden. Dat lijkt Kissinger in Moskou beloofd te hebben, in ruil voor een Russische aansporing aan Hanoi concessies te doen. Intussen schijnen de Amerika nen de Russen niet direct aan sprakelijk te willen stellen voor het echec van die aansporing. Dat de Noordvietnamezen even min aan de halsband van de Russen als van de Chinezen lo pen, was inderdaad iedere di plomatieke waarnemer allang duidelijk geworden. Duidelijk is het ook dat de Vietnamisering van de oorlog nu een wat ander aanzien kri'' dan de Amerikanen zich aan vankelijk hadden voorgesteld. Want in pla?Jvan de Vietname- zen van Saigon zijn het die van Hanoi die de militaire beslissing nu weieens eindelijk zouden kunnen forceren. Volgens „France-Soir" dal „een goede bron" citeerde, zijn Hanoi en Kissinger 't eens over het principe van een bestand maar verschillen zij van me ning over de technische uit voering ervan. „Paradoxaal ge noeg zou het offensief van de Noordvietnamezen en de Viet- cong het bestand kunnen verge makkelijken, in de zin dat er nu een gebied is waar zij hun troepen kunnen hergroeperen. de grenzen van dit gebied ten nog worden vastgelegd," al dus het blad. JERUZALEM (UPI/AFP) Is raël zal de Strook van Gaza nooit r afstaan. „De regering heeft be sloten haar afgezanten in het buiten land ervan op de hoogte te stellen dat de Strook van Gaza in toekom stige (vredes) overeenkomsten niet zal worden losgemaakt van de staat Israël," zo deelde minister zonder Portefeuille Galili gisteren het parle ment in Jeruzalem mee. Galili wordt beschouwd als één van de naaste medewerkers van premier Golda Meir. ADVERTENTIE LEIDEN Nu de restauratie van de Hooglandse Kerk thans zover is gevorderd, dat een gedeelte van de kerk weer bezocht kan worden, Is in samenwerking met de V.V.V. en de kerkvoogdij van de Leidse Hervorm de Gemeente van de hand van de heer R. J. Spruit een folder versche nen, waarin uitvoerig geschreven In Colombey-les-deux-Egli- ses nadert een gedenkteken voor wijlen president De Gaulle zijn voltooiing. Het monument heeft de vorm van een Lotharings Jcruis. De hoogte van dit kruis is 43 meter. Het gewicht van het monument dat van 20 kilometer afstand te zien is, bedraagt ruim 1500 ton. WASHINGTON/SAIGON (AFP, Reuter, UPI, AP) Ame rika gaat het Zuidvietnamese leger, dat in het huidige Noord- vietnamese offensief klap na klap incasseeert, van ultramo dern oorlogsmaterieel voorzien. Dit is gisteren in Washington uit goede bron vernomen. Er zullen ook meer militaire advi seurs naar Zuid-Vietnam worden gestuurd. wordt over het ontstaan en de ge schiedenis van de kerk en de thans voltooide restauratie. De architect, de heer P. v. d. Sterre, tekende er een plattegrond bij, waarop alle bij zonderheden van de kerk zijn af te lezen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een Frans persbericht als zou Amerika Noord - Vietnam een zevendaags bestand heben voorgesteld, „totaal ongefun deerd" genoemd. In Zuid-Vietnam is gisteren geen melding gemaakt van zware gevechten, maar de re geringstroepen hebben de provincie Kwang Tri nu geheel ontruimd en een nieuwe verdedigingslinie dichter bij Hoe-ee betrokken, en voor het eerst melding gemaakt van de val van' een regeringspost in de zuide lijke Mekong-delta. Van welingelichte zijde in Wash ington is vernomen dat het nieuwe materieel, waarmee Amerika het Zuilvietnamese leger wil bevoorra den o.a. uit geveohtshelikopters be staat, maar ook uit een wapen dat nog nooit gebruikt is: de „Tow" een elektronisch bestuurde raket die de dikste pantsering kan doorboren. De inschakeling van dit hypermoderne materieel zou het zenden van nieu we groepen adviseurs noodzakelijk maken, terwijl de terugtrekking van de geregelde troepen voortduurt. Amerika staat naar verluidt op het punt, het materieel plus de adviseurs door de lucht naar Zuid-Vietnam over te brengen. De Amerikaanse generale staf dringt al twee weken op deze ver sterking aan, betogend dat de Noord vietnamezen zeer modern, mobiel en zwaar materieel van Russische ma kelij gebruiken o.a. 130 mm-ka- nonnen en T-34 en T-54 tanks. In Saigon onthulden militaire kringen gisteren dat de noordelijken ook ge bruik maken van nieuwe Russische „Strella"-raketten die vanaf de schouder worden afgevuurd op Ame rikaanse vliegtuigen en helikopters. De raketten bevatten een „warmte- radar", die ze op de vliegtuigmoto ren afstuurt. De „Strella's" zijn ver moedelijk voor het eerst gebruikt in de slag om de provinciehoofdstad Kwang Tri. Er werden twee Ameri kaanse toestellen mee neergehaald. De Amerikaanse minister van De fensie heeft verklaard dat bij het ofl fensief van het Bevrijdingsfront en Noord-Vietnam, de geperfectioneerde wapens door de tegenstanders de oor log „een nieuwe dimensie" hebben gegeven. Gisteren vertrok al een groep lo gistieke deskundigen van het Penta gon naar Zuid-Vietnam. Minister van Defensie Meivin Laird heeft ze belast met de taak, ervoor te zorgen dat de Zuidvietnamese troepen van „voldoende uitrusting" worden voor zien. Aan het hoofd van de groep staat Barry Shillito, onder-minister voor Installaties en Logistiek. De Zuidvietnamese mariniers die de noordelijke keizerstad Hoe-ee ver dedigen, zijn gisteren teruggevallen op een nieuwe defensielinie enkele kilometers meer naar het zuiden. Volgens Amerikaanse militaire krin gen zijn daaraan geen gevechten voorafgegaan maar betreft het een tactische maatregel. De regerings troepen hebben gemakkelijker te ver dedigen stellingen achter een kleine waterweg betrokken. De artillerieba sis Nancy, nog Juist in de provincie Kwang Tri gelegen, hebben zij ont ruimd. Dinsdag was de basis door de Noordvietnamezen hevig beschoten. De noordelijken hergroeperen zich na hun grote overwinning in Kwang Tri voor de slag om Hoe-ee. Er trek ken naar schatting 300.000 vluchte lingen naar Hoe-ee en verder naar het zuiden, naar Danang. Chaos In Hoe-ee overstroomd door vluch telingen en miltairen, heerst een vol slagen chaos. Dinsdagavond brandde de nieuwe centrale markthal af na een vuurgevecht tussen Zuidvietna mese mariniers en infanteristen. Er is ook plundering voorgekomen. Mi litairen hebben twee grote hotels „gevorderd" en zijn begonnen met het legen van de wijnkelders. Van de bevolking van 150.000 mensen is een groot deel o.a. in sampons naar het zuiden weggetrokken. Vele ande ren hebben zich in hun huizen ge barricadeerd. President Thioe heeft ed burgerlijke en militare autoritei ten erop gewezen dat zij het recht hebben ter plaatse al diegenen neer te schieten die achter het front on regelmatigheden veroorzaken. Roof overvallen, sabotagedaden, het prijs geven of de vernietiging van militaire uitrusting, en aanslagen op levens en eigendommen van burgers moeten worden beschouwd als „communis tische misdaden" aldus Thioe's nieu we instructies, die gisteren door radio en televisie zijn bekendgemaakt. In twee weken tijds hebben de Amerikanen veertig luchtaanvallen uitgevoerd op de Noordvietnamese provincie Thanh Hoa, 100 km ten zuiden van Hanoi. Daarby zijn 267 doden en 382 gewonden gevallen, zo deelde woensdag de „commissie van onderzoek naar de Amerikaanse oor- ogsmisdaden" mee. Duizenden huizen zijn verwoest door meer dan 5.000 ton bommen, afgeworpen door Ame rikaanse vliegtuigen en meer dan 1.900 granaten, afgevuurd door sche pen van de zevende vloot. De bom bardementen ten zuiden van Hanoi gaan volgens de commissie dage lijks door. Radio-Hanoi heeft gemeld dat gis teren vlak boven de gedemilitari seerde zone drie Amerikaanse vlieg tuigen omlaag zijn geschoten. Daar mee is het totale aantal toestellen dat Amerika boven Noord-Vietnam heeft verloren, op 3.531 gekomen. In een in Parijs uitgegeven munqué werd de beschuldiging geuit dat de V.S. door de bombardementen op Noord-Vietnam „de accoorden van Genève van 1954 en alle elementaire principes van het internationaal recht met de voeten treden en boven dien op flagrante wijze de belofte van de Amerikaanse regering zelf schenden om onvoorwaardelijk een einde te maken aan de bombarde menten en alle andere oorlogshande lingen tegen Noord-Vietnam". Plasticbommen Een woordvoerder van het Witte Huis heeft toegegeven dat delen van plastic bommen burgers hebben ver wond tijdens recente Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Hy ontkende beschuldigingen dat dit een onderdeel zou zijn van 'n wel bewust, slinkse poging" om burgers te doden. „Het is mogelijk dat er de len van de plasticbommen in de rondte zijn gevlogen en burgers heb ben getroffen". Friedheim's opmer kingen kwamen in antwoord op vra gen van verslaggevers naar aanlei ding van een beschuldiging van een Engelse arts, dat de Ver. Staten een nieuw type plasticbommen boven Noord-Vietnam gebruikte. Dr. Philip Harvey, die onlangs uit Hanoi is teruggekeerd, zei dat hij zijn patiënten, die waren gewond tij dens een Amerikaanse aanval op Noord-Vietnam in 16 april, had aan getoond dat zij waren getroffen door plastic kogeltjes, die met een enorme snelheid in het lichaam doordringen en zo'n warmte ontwikkelen dat het vlees verdampt. Hij zei dat het feit dat zy van plastic zijn het onmoge lijk maakt de kogeltjes door middel van normale x-stralen op te sporen. Het Pentagon heeft meegedeeld dat er in de Verenigde Staten niet zulke wapens zijn. Of ze wel inVietnam zijn werd niet gezegd. (Van onze correspondent) JERUZALEM Het bezoei van premier Golda Meir aan Ro« menië dat vandaag begint, is ee in de reeks van voorbereidingen o het topgesprek tussen president N I xon en de Russische leiders op mei. Alle belangrijke gebeurtenii sen in het Midden-Oosten van d laatste maanden zijn op de rel van Nixon waarbij het Middei Oosten, na Vietnam, één yan de l langrijkste agendapunten vormt afgestemd: voordat Rusland c Amerika duidelijke afspraken zoi - den gaan maken over hun wedei zydse invloedssfeer in het Midden Oosten, wil een ieder zijn bu binnen proberen te halen. Daarom kwam Koning HoesseC met zijn federatieplan, sloot Ru land een vriendschapspact Irak. dat vrijwel identiek is dat met Egypte maakte Israël ficeel haar territoriale eisen ker, baar en reisde Egyptes presides Sadat naar Moskou om zich va een maximum aan Russische sten te verzekeren, iets waarin de Egyj tische president gezien de kotfo ontvangst in Moskou niet la g, slaapd. ïb Door Jaap van Weesel ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Wat premier Meir in Boek ar gaat doen is nog steeds in ne') gehuld. In Jerzualem is men van overtuigd dat de Roemenen o- dit initiatief met Rusland hebben gepleegd. Dat de Israël voor 't topgesprek in Moskou bi ten Amerika en Rusland politiek willen veiligstellen ten met Egypte tot een gesprek komen, lijkt niet onmogelijk. O! ciële kringen in Israël zeggen, zij voor een regeling met Egypte1 reid zijn 'n hoge ('territoriale) te betalen. Het belangrijkste is de Israëliërs bang zijn, dat pn dent Nixon in Moskou de Ami kaanse consessies in het Midcl Oosten zal doen, in ruil voi sche concessies in Vietnam, De verheviging van de oorlog P06 Vietnam heeft meet af aan heeft bestaan maar het bezoek van president Nixon Peking wat minder was gewori doen toenemen. De Russen onderhandelen vanuit een positie. President Nixon aar wat minder was geworden, toenemen. De Russen kunnen derhandelen vanuit een machl sitie. President Nixon is aan hl den en voeten door de presidenj verkiezingen gebonden en kan een echec in Vietnam niet veri loven. Hoe meer de Russen Nis onder druk zetten in Vietnam, groter de Amerikaanse conce: op andere fronten. Men realiseert zich in Jeruzal zeer wei, dat het Amerikaanse sisprogram zoals minister tenlandse Zaken William Rog dat ruim twee Jaar geleden he^ geformuleerd nog steeds van krai is. Volgens dit plan kan Isr slechts op kleine grenswijzigini aanspraak maken. De mogelij kh i wordt dan ook niet uitgesloten acht dat Rusland en Amerika over dat zogenaamde Rogers-pl|^ BW" ïioc (Van onze correspondent) BONN Zeer intensief, maar nog altijd zonder positieve resulta ten, proberen regering en oppositie In Bonn het eens te worden over de verdragen van Moskou en War schau, waarvan nu al vast staat dat zij uiterlijk volgende week woens dag ter stemming aan de Bondsdag zullen worden voorgelegd. Vanoch tend hebben bondskanselier Brandt en oppositieleider Barzel in een ge sprek onder vier ogen *n eerste ba lans opgemaakt van het werk dat sinds gisteren in drie gemengde commissies is verzet. Door Wim Timmers De regering was begonnen met een poging om 't verdrag van Mos kou ook voor CDU en CSU aan vaardbaar te maken door een ge meenschappelijke verklaring voor te stellen, die bij de indiening van het verdrag zou worden afgelegd Voordat Barzel had kunnen mee delen hoe officieel op de voorgeleg de ontwerp-verklaring werd gerea geerd, meldide de CSU al dui bede- ren dat er niets van deugde. Daarop heeft Barzel gistermid dag, tijdens een kort gesprek met Brandt, voorgesteld drie gemengde commissies te vormen ter bestu dering van de kwesties die CDU en CSU essentieel achten. Brandt heeft de opvatting van een groot deel van zijn SPD-fractie, dat vindt dat de CDU nu maar met de con sequenties van haar negatieve hou ding moet worden geconfronteerd en dat zo snel mogelijk over de ver dragen dient te worden gestemd, ge trotseerd. Hij wenst, binnen de ge stelde limiet 'midden volgende week) alle mogelijkheden om de verdragen een royale parlementaire basis te verschaffen, uit te putten. Vandaar dat nu met instemming van de regeringspartijen SPD en FDO 27 parlementsleden en minis ters proberen een gemeenschappe lijke formulering te vinden voor de opvattingen over de Duitsland- poQitdek, t menselijke contact tus sen beide Duitslanden en het zelf beschikkingsrecht voor alle Duit sers. Gelukt het de drie commissie' het eens te worden, dan zal dat ver moedelijk resulteren in een of meer nota's, waarvan Barzel wenst dat de Sowjet-regering er formeel ken nis van neemt. Voor dat laatste moet de regering -Brandt zorgen Sowjet-ambassadeur Valin is dan ook al dagen lang volop bij het po litieke werk in Bonn ingeschakeld. De oppositie verlangt bovendien nog altijd dat één van haar des kundigen voor buitenlandse poli tiek. het Bondsdaglid Birrenbach, inzage krijgt in de veel besproken en vervalst uitgelekte "protocol len" over de onderhandelingen in Moskou. Birrenbach zou vervol gens zijn fractie, zonder feiten te verklappen, moeten melden of die onderhandelingen oprecht zijn ge voerd. Ter vergroting van de alge mene informatie heeft overigens ambassadeur Valin een document van twaalf kantjes gepubliceerd, waarin de politici in Bonn nog eens de opvattingen van de Russische leiders samengevat krijgen. Daar bij is het standpunt dat het ver drag niet voor veranderingen vat baar is. Oppositieleider Barzel spant zich, naar het oordeel van regerings woordvoerder Ahlers. evenzeer als de Bondskanselier in om tot een akkoord te komen. Voor Barzel is de politieke impasse in Bonn de laatste mogelijkheid om invloed uit te oefenen op de verdragen. Als hij zijn zin krijgt, zullen de verdragen zelf uiteindelijk nog maar de kern zijn van een stapel documenten waarin ze door de Duitsers zijn verpakt. Zonder aan de inhoud veranderin gen te hebben aangebracht, zou hij echter de naam zijn kwijtgeraakt deze belangrijke verdragen te heb ben laten sneuvelen. Daarvoor moet Barzel echter in de eigen fractie niet alleen handig, maar ook steunend op een flink prestige handelen. De verdragen zelf zijn tenslotte door velen in de CDU altijd onaanvaardbaar genoemd. Dat geldt niet slechts voor de CSU, de "verdrevenen" en enkele ande re conservatieve groepen, maar bij voorbeeld ook voor de invloedrijke oud-minister van Buitenlandse Za ken Schroder. En in zijn geval kan niet over het hoofd worden gezien dat hij Barzels kandidatuur voor het kanselierschap zo lang moge lijk heeft tegengewerkt. Vandaag zouden de vergaderingen (fracties, commissies, Brandt-Bar zel) waarschijnlijk alle worden voortgezet. Vast staat slechts, dat de poging om een uitweg te vinden niet inhoudt dat de kans van sla gen sinds het weekeinde groter is geworden. Nog altijd wordt er re kening mee gehouden dat de rege ring de verdragen tenslotte op eigen kracht door het parlement moet halen. Daarbij is het van tekenis dat ze, nu Kienbaum heeft plaatsgemaakt voor een nieuwe FDP-afgevaardigde, Opitz, met 248 stemmen weer één stem ster ker is dan de oppositie. Om tot de absolute meerderheid te komen, zal echter tenminste één stem extra nodig zijn. waar Israël zich altijd heftig tej heeft verzet, eens zullen wordeijpj Zowel de Egyptische als de raëlische regeringsleiders hebben laatste tijd gewedijverd in tremistische uitspraken. De raëliërs annexeerden de facto Gaza-strook, wezen zonder miugi Koning Hoesseins federatiep Itzii van de hand en schroefden leen territoriale eisen ten aanzien fe de bezette Jordaan-westoever President Sadat legde enige bijzfrolg der oorlogszuchtige verklaringen sprak over de offers die hij bei e was te brengen, als zouden het joenen zyn en bezwoer zijn n# dat ontruiming van de bezette ,oer bieden slechts een eerste stap naar het einddoel: eliminering de staat Israël, die in haar tie nu al 24 jaar de souverei van de Arabieren tart. Van beide kanten gaat het om een poging zich bij voor te wapenen tegen de uitkomst het topoverleg in iMoskou. De raëliërs trachten de manoeu vrijheid van president te verkleinen door voldongen te stellen. De Egyptenaren zoveel mogelijk meeprofiteren mogelijke Russische winst, als de Amerikanen concessies dan wil Egypte de vruchten van zoveel mogelijk zelf plukken. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8