Leerplicht voor werkende jeugd wordt verlengd hirurg krijgt ihalve ton als smartegeld voor een eigen huis. KIESDREMPEL MOET OMHOOG Financiering Defensie moet voor 4 jaar vastliggen Jong gezin kraakte bungalow stichting Kerk en Wereld KA P ers blijven erbij: Onderzoek naar dood jongetje onder puin INI Algemene Bank Nederland jXfflDBRDAG 4 MEI 1972 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) De partiële leerplicht voor werkende jongeren wordt met ingang van 1 augustus ver lengd tot twee jaar. Dit betekent, dat 56.000 werkende jongeren meer worden verwacht, die één dag per week een cursus moeten volgen. Ook voor hen zal gelden, dat cur- èustijd arbeidstijd is, met dit verschil, dat volgens de wet de werkgever gedurende de cursusuren het loon niet be hoeft door te betalen. I De partièle leerplicht sluit aan op ée volledige leerplicht, die vorig Jaar werd verlengd tot negen Jaren volledig dagonderwijs. Toen werd jook een één-jarige gedeeltelijke leerplicht ingevoerd. De nu doorge roerde maatregel verlenging van deze leerplicht tot twee Jaar is op- jüieuw een stap op de weg naar vol ledige leerplicht tot het achttiende jaar. Dezi situatie wil men in 1980 hebben bereikt, naar mr. J. P. M. Wensten, van het ministerie van On- derwijs er Wetenschappen woensdag meedeelde met verwijzing naar de rota over de werkende Jongeren. Hierin Js de ontwikkeling geschetst, waarmee de Tweede Kamer ak koord ging en waarbij het proces werd ingeluid, om de status van de werkende jongeren tot 18 Jaar te ireranderen in die van lerende Jonge ren. In het regeerakkoord kreeg dit yrooes de aandacht, voorzover dit lot 1975 moet zijn gevorderd. Hoe fle partiële leerplicht voor volgend aar zal worden uitgebreid of ver engd staat nog te bezien. Gedacht Radiodiscussie over fabeltjeskrant HILVERSUM (ANP) De taag, of de populaire televisieserie J3e Fabeltjeskrant" in het najaar op et scherm terugkeert, zal op maan- ag 8 mei aan de orde worden gesteld de tweewekelijkse NOS radioru- ek „Radiorama", die van 23.20 23.55 uur via Hilversum 2 wordt ltgezonden. In dit programma zul- m diverse meningen hierover wor- gepeild. Aanleiding tot de samen- bellmg vaai dit programma vormt overweldigende hoeveelheid reac die zijn binnengekomen naar inleiding van het Dierenbosse Song- ival. Het waren er meer dan hon- jerdduizend, waaronder verschil - dreigementen, dat de studio's t zouden worden als ooit de Fa- Jeltjeskrant zou verwijnen, j I In het programma kan men de me- horen van Ben Kolk- chef producent Thijs Chanows- de spelers Elsje Scherjon, i van Dusschoten en Ger Smit, ook van Jonge en oude kij- wordt aan uitbreiding: twee dagen per week voor de vijftienjarigen in plaats van één dag. of verlenging met een Jaar dus ook voor de ze ventienjarigen, die dan evenals de 15- en 16-Jarigen één dag per week vorming en onderwijs zullen moeten volgen. De 250 vormingsinstituten, die thans voor de partieel leerplichtigen de vorming en het onderwijs verzor gen, zullen voor het komende school jaar meer personeel moeten aan trekken en meer ruimte moeten krij gen om goed te kunnen werken. Mr. Weusten deelde mee, dat voor de huisvesting gedacht wordt aan de nieuwbouw van noodlokalen of semi- permanente gebouwen, miljoen gulden beschikbaar In de personeelssector hoopt men in het gebrek aan geschoolde en ge schikte leiders en leidsters, dat uiter mate groot is, te voorzien door het volgen van interne opleidingen van de landelijke organisaties voor vormingswerk of door deelname urgentiecursussen. Ook tracht krachten aan te trekken als onder wijzend personeel en afgestudeerden van sociale academies. UTRECHT De president van de Utrechtse rechtbank wijst volgende week woensdag uitspraak in het. kort geding dat gisteren diende en werd aangespannen door de stichting Kerk en Wereld tegen een jong gezin dat de kapitale bungalow van de stich ting in Driebergen heeft gekraakt. Tijdens het kort geding schetste raadsman mr. Hermans de kommer volle omstandigheden van het gezin Brandlight uit Driebergen dat ge scheiden leefde. Vrouw en drie kin deren in een bejaardenhuis, de man elders. Met hulp van het Zeister al ternatieve huisvestingsbureau De Gulden Sleutel een krakersgroep werd de bungalow tijdelijk onder dak. De bungalow staat te koop, maar een koper die er twee a tweeëneen- halve ton voor wil neertellen is nog niet gevonden. Daarom worden in de bungalow tijdelijk stafmedewerkers van Kerk en Wereld ondergebracht. Kerk en Wereld eiste in het kort geding ontruiming van de bungalow binnen 24 uur na uitspraak, omdat 't jeugdige echtpaar het eigendoms recht met voeten heeft getreden. Raadsman Hermans betwistte de spoedeisendheid van het kort geding. Hij verzocht de rechter in ieder ge val een ruime termijn van ontrui ming. Het gezin kan volgens de raads man nergens anders terecht hoewel het op de urgentielijst van Drieber gen staat. „Maar er zijn alleen maar koopflats van 85 mille, huurflats ko men er pas over drie ajar". DEN HAAG Wanneer het initia tief-wetsontwerp van de KVP- tweede-kamerleden Van der Sanden, Andriessen en Van Schaik (de eerst- UTRECHT De Centrale Raad bei m Beroep in Utrecht heeft giste- bepaald dat de rijksuniversiteit in hecht aan de in 1966 ontslagen, nu Voorburg praktiserende, chirurg J. ZaaiJer een halve ton smarte nd moet geven. Dr. Zaaijer had zelf 131.518 gulden £ist. Hij was in beroep gegaan van o uitspraak van het ambtenaren- recht, dat hem een schadevergoe- ng van twintig mille had toegewe- De chirurg meent dat hij in zijn rrlère ernstig is geschaad doordat. nieuwe heelkundige kliniek van t Utrechts Academisch Ziekenhuis, «r hij in 1959 tot chef was be hind, buiten zijn schuld niet van grond kwam Daarmee zou 'n hem het vooruitzicht gesteld professo- aan zijn neus £ijn voorbijgegaan J had hiervoor zijn bloeiende &htijk in Hengelo opgegeven. Ue raad van beroep heeft nu ge- dat het curatorium van de uni citeit in strijd met het beginsel. D behoorlijk bestuur heeft gehan- Jd door in 't immateriële vlak geen hadevergoeding uit te betalen. De kans op de door dr. Zaaijer begeer de carrière was dan wel niet verkeken maar toch kleiner geworden. Ook sluit de raad niet uit dat zijn naam in wetenschappelijke kringen buiten zijn schuld is aangetast. In tegentelling tot het ambtenaren gerecht vond de raad 't ontslag door de feitelijke situatie gerechtvaardigd. Ook is de materiële schade naar het oordeel van de raad voldoende ver goed. genoemde heeft de oorspronkelijke indiener Kolfschoten, die de Kamer heeft verlaten, vervangen) om de kiesdrempel te verhogen bij de vo rige verkiezingen al wet zou zijn ge weest. zou de huidige Tweede Ka mer geen vijftien maar slechts ne gen fracties hebben geteld. Dat schrijven de drie KVP'ers in hun antwoord op de vele Kamervragen, die naar aanleiding van het indie nen van het wetsontwerp zijn gesteld. In die memorie van antwoord hou den zij onverminderd vast aan hun voorstel de kiesdrempel van twee derde procent van het aantal uitge brachte stemmen nodig om één van de 150 Kamerzetels te verove ren te stellen op twee procent. Zij achten dit, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de VVD, die tegen een verhoging van de kiesdrempel is, een volstrekt toelaatbaar en democra- tischt verantwoord middel om het parlementaire stelsel in ons land beter te doen functioneren. De indie ners van het wetsontwerp noemen de uitslag van de Kamerverkiezin gen van 1971 op zichzelf reeds een pleidooi voor een hogere kiesdrem pel en wijzen erop, dat bij handha ving van de huidige kiesdrempel ook na volgende verkiezingen weer een groot aantal partijen en partijtjes in de Kamer zal komen: op 1 mei ston den bij de Kiesraad al weer 35 po litieke partijen ingeschreven en in middels wachten er al weer vijf om ook op de lijst te mogen komen. ADVERTENTIE GERWEN De politie stelt een onderzoek in op de stortplaats in het Brabantse Gerwen waar gisteren 't 9-Jarige jongetje Kulle Xofleer door schuivende betonplaten werd ge dood. De vraag is in hoeverre de eigenaar van het terrein ondeskundig puin storten kan worden verweten. Twee vriendjes van Kulle konden, zij het gewond, net op tijd uit de holten tussen het puin worden be vrijd voordat dit verder verschoof. Kamerleden: „Trainer Jezek moet blijven" DEN HAAG (ANP) Minister Schmelzer en staatssecretaris Von- hoff moeten volgens de tweede-ka merleden S. Keuning en Verwoert (beiden DS '70) en Van Dijk (VVD) bij de Tsjechische ambassadeur in Den Haag aandringen op een vrije beslissingmogelijkheid voor trai ner Jezek van FC Den Haag. Aldus blijkt uit woensdag gestelde schrif telijke vragen. Trainer Jezek kreeg onlangs bericht uit Tsjecho-Slowakije dat hij naar dit land moet terugkeren, zodat ver lenging van zijn contract met FC Den Haag niet mogelijk is. De drie kamerleden willen, dat Jezek de ge legenheid krijgt naar eigen inzicht te beslissen of hij in ons land wil blijven en daardoor de Hagenaars kan blijven trainen. De drie kinderen kwamen van een naast de stortplaats gelegen woonwa genkamp. De familie Xofleer bracht daar in een caravan bij de grootou ders de vakantie door. Vrijstelling van dienstplicht voor 1100 onderwijzers DEN HAAG Aan elfhonderd onderwijzers wordt vrijstelling van dienstplicht gegeven voor het school jaar 1972/1973. Staatssecretaris A. van Es (defensie) heeft dit gisteren meegedeeld in de Eerste Kamer. De vrijstelling heeft in de eerste plaats betrekking op die onder wijzers, aan wie reeds eerder uitstel werd verleend. J ikingcollectie Fries Museum blijkt vervalst LEEUWARDEN (ANP) Meer dan honderd voorwerpen uit het Vi kingtijdperk. die het Fries mu seum in Leeuwarden bezit, blijken te zijn vervalst. Volgens directeur C. Boschma van het museum staat de onechtheid van de voorwerpen zon der meer vast, onder andere na een onderzoek door de universiteit van Amsterdam. Gelukkig heeft het museum inder tijd niet al te veel geld voor deze voorwerpen betaald, aldus de heer Boschma. Maar archeologische con clusies uit de collectie zijn nu waar deloos geworden. Een diepgaand on derzoek zal de herkomst van de falsi ficaties aan het licht moeten bren gen. AMSTERDAM: Herengracht 232 Javaslraat4 Ceintuurbaan 151 Zellstraat43 1 a Oosterparkstraat 180 Spreeuwenpark17 August Allebépleln 11 BUSSUM: GeadalaReylamlA LEDEN: Haarlemmerstraat 209 ZAANDAM: Peperstraat 91 Schepelingeni Van tuchtklasse kan opvoedende werking uitgaan DEN HAAG Anders dan de Vereniging Van Dienstplichtige Mili tairen vindt de Vereniging voor Be» langenbehartiging van Schepelingen bil de Zeemacht, dat de tuchtklasse best gehandhaafd mag worden. Wel iswaar als uiterste tuchtmaatregel, maar toch handhaven: er kan vol gens het bestuur van de vereniging van marinemannen een goede opvoe dende werking vanuit gaan. Beide verenigingen kwamen ln het gebouw van de Tweede Kamer giste» ren hun standpunten toelichten tij dens een openbare hoorzitting van de bijzondere commissie, die is be last met de voorbereiding van de parlementaire behandeling van de wijziging van het militaire tuchtrecht. De nota over de herziening van dit tuchtrecht van de ministers De Kos ter (defensie) en Van Agt (Justitie) had vertegenwoordigers van negen organisaties en werkgroepen naar 't Binnenhof getrokken. ADVERTENTIE Odd De Algemene Bank Nederland wil U aan geldmiddelen helpen om een huis te kopen. Alle kantoren van de bank kunnen U een hypothecaire lening aanbieden, die wordt verleend door de Algemene Bank voor Hypothecair Krediet,een dochteronderneming van de ABN. Onze rente is heel redelijk, momenteel 8'£»7<>en een afsluitprovisie van 17o- Wij verstrekken U graag nadere inlichtingen. DEN HAAG Minister De Kos ter (Defensie) houdt vast aan zijn opvatting, dat voor de duur van een vierjarige regeringsperiode vast moet liggen hoeveel geld aan de krijgsmacht besteed kan worden. Anders gezegd: de minister wil verzekerd zijn van de financiering van zijn plannen tot 1975. Dit be hoeft niet noodzakelijkerwijs in te houden, dat elk Jaar een gelijk percentage van het nationaal in komen wordt besteed aan defensie. In de. Eerste Kamer liet de mi nister gisteren de mogelijkheid open van 'n „wiebelpercentage": 'n percentage dat afhankelijk van de investeringen het ene Jaar lager of hoger dan het andere Jaar is. De minister verwierp het denk beeld van de KVP-er ir. J. G. Goo- den het percentage te laten afhan- fen van de internationale situatie. „Dan kom Je in een situatie als in 1938 en '39. Toen werd het budget verdubbeld, maar het was niet mo gelijk nog iets te kopen". Dit Jaar besteedt Nederland 3,9 procent van het nationaal inko men aan de defensie. De PvdA-er drs. G. M. Nederhorst noemde het „politieke zelfmoord" als het kabi net zou besluiten in 1973 een ho ger percentage te besteden. Nederhorst meende, dat de de fensieuitgaven moeten concurre ren met andere noodzakelijke uit gaven, zoals die voor woningbouw, milieuzuivering en onderwijs. Een minderheid van de com missie-Van RiJckevorsel, die de de fensieuitgaven heeft doorgelicht, is gekomen tot de aanbeveling ge middeld 3.945 pet. van het natio naal inkomen aan defensie te be steden. De meerderheid van de com missie beveelt 4,25 pet. aan. De nota van de vorige minister van defensie Den Toom. waar mi nister De Koster zich gisteren ach ter stelde, komt uit op een percen tage van 4,2. Over het oefenterrein in Ter Ap pel annex legerplaats zei de minis ter dat dit wel een investering van een half miljard zou kunnen ver gen. „Maar dit ls een slag in de lucht," voegde hij er aant oe.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7