Felle protesten tegen storten van vuil in Woubrugse polder FLORA-LEDEN WILLEN TOCH 3 HECTARE IN RIJNSBURG KOPEN D'66 met tekort van f 100.000.- Biologen willen inspraak bij maken van plannen in „Groene Hart van Holland PAGINA 4 DONDEKDAO 4 MEI 1973 WOUBRUGGE/HOOGMADE Wie mocht denken, dat de Woubrugse vuilstortaffaire, door de stroom van protesten tegen het plan de Plaspolder hiervoor te gebruiken van de baan zou zijn, heeft het mis. Nu heeft men het oog laten vallen op een 32 hectaren groot terrein in de uniek laag gelegen Oudendijkse polder, dat in de richting Hoogmade direct aansluit op het eerder bedreigde gebied. Loco-burgemeester drs. D. J. Faber heeft de raad tijdens een besloten zitting ingelicht en ook is er over deze zaak reeds overleg geweest tussen gedeputeerde staten en B. en W. De bedoeling is om van deze polder bij de Wijde Aa een gigantisch recreatiegebied te maken met onder andere een camping voor zo'n 700 caravans en een jachthaven. Ook tegen dit plan wordt fel geprotesteerd door natuurlief hebbers en de werkgroep milieubeheer van de Leidse univer siteit, die al het mogelijke zal doen dit voornemen te verijdelen en hoopt op evenveel succes als met de actie tegen aanleg van de Leidse Baan. Het idee van het volstorten van de Oudendijkse polder met puin en in- dustrievuil het gaat om een klei ne anderhalf miljoen kubieke meter is afkomstig van de Koudekerker W. van der Meijden, die reeds di recteur is van een aannemings- en transportbedrijf en die nu voor dit vuilstortproject weer een zelfstandi ge NV in het leven heeft geroepen. Het voornemen van deze polder een groot recreatiegebied te maken zou komen uit de koker van het Wou brugse gemeentebestuur. Het volstorten van de polder zal, als de nodige vergunningen verkre gen kunnen worden, in tien jaar wor den gerealiseerd. De gedachte is he te doen in drie fasen, zodat direct na voltooiing van de eerste fase - een Jaar of vier na het begin van het storten begonnen kan worden met de aanleg van het recreatiege bied met Jachthaven, die aansluiting krijgt op de Wijde Aa. oen Van Ruim f 6 milj Door Cees Combee Foto Wim Dijkman Met het vuilstortproject der Meijden, zo vernamen we in Woburugge, zou een bedrag van zes tot zeven miljoen gulden gemoeid zijn. Het gemeentebestuur zwijgt over het plan in alle talen. Er zal een speciale weg van Ofwegen naar de stortplaats worden aangelegd. Het is de bedoeling, dat verschillende gemeenten hun puin en grof vuil in deze polder zullen storten. Hardnek kig wordt daarbij ook de naam van Leiden genoemd. De natuurbeschermers zijn zeer verontrust door de plannen van het Woubrugse gemeentebestuur. Ze stel len, dat, als dit vuilstorten doorgaat, er weer een mooi stukje polderland uit het Groene Hart van Holland verdwijnt. Juist in deze tijd van „stroomversnelling" moeten gebie den, die een functie hebben in het landschap, koste wat kost bewaard blijven. Er zijn, zo menen de mensen, die liefde hebben voor alles wat groeit en bloeit, nog tal van plaatsen waa* zonder onvervangbare schade aan te richten aan het landschap vuil kan worden gestort. Bijvoorbeeld in de Haarlemmermeer al zal dat dan we' heel wat duurder uitvallen als in Woubrugge. Biologische rijkdom De eucoloog drs. J. L. van Lente- ren, die lid is van de werkgroep mi lieubeheer van de Leidse universi teit. constateert: „Wanneer we een maal beginnen, waar blijven we dan over tien Jaar. Het polderareaal smelt als sneeuw voor de zon weg. Van het Groene Hart en het fraaie plassengebied blijft op deze manier weinig meer over. De Oudendijkse polder biedt een ongeëvenaarde bio logische rijkdom. Heus niet alleen voor de biologen, maar ook voor die Nederlanders die hun recreatie ve verpozing in de polders zoeken en niet aan de drukke stranden. Re creanten dus, die genieten v n de polder en slechts daar tot rust ko men, waar zij visueel (het zien) en auditief (de vogels) genoegen bele ven. Het storten van vuil in de Plas polder schijnt nu van de baan te zijn. Men moet echter weten, dat de Oudendijkse polder, waarop men thans het oog heeft laten vallen, on losmakelijk verbonden is met de Plaspolder en dat als er één ver dwijnt ze beiden geen waarde meer hebben". Willekeurig Drs. J- Mennema (wetenschappe lijk ambtenaar van het Leidse Rijks herbarium, speciaal belast met de afdelingen Nederland en Europa, lid van de Voorschotense raad en be stuurslid van de stichting „Het Zuid- Hollandse Landschap) is het volko men met Van Lenteren eens. Hij stelt nadrukkelijk: „Het is een vol komen willekeurig uit de lucht ge grepen plan als alternatief voor de Plaspolder In wezen is het zo, dat de grondeigenaar wel op wil houden boer te zijn als hij maar geld ziet. Dat is een kwalijke zaak. Wanneer men op deze wijze gaat beginnen zijn spoedig alle polders verloren in dit gebied en ook de aantrekkelijkheid van de Wijde Aa, die zo'n prachtige oever heeft met veel onvervangbare planten en vogels en machtige ver gezichten. Talrijke instanties hebben zich gekeerd tegen vuilstorten in d Plaspolder. zoals Zuid-Hollands Landschap. ANWB, Werkgroep Pla nologisch Gebied en hoewel nog geen definitieve uitspraak is gedaan waarschijnlijk ook het Hoogheem raadschap voor Rijnland" Vreemde behandeling Uit uitlatingen van de zijde van de stichting „Het Zuid-Hollands Land schap" blijkt, dat deze organisatie merkwaardig is behandeld door het Woubrugse gemeentebestuur. Toen een ingeschakelde medewerker in Woubrugge zijn licht ging opsteken kreeg hij te horen, dat het plan niet doorging en dat het was ge seponeerd. Er werd echter met geen woord gerept over het nieuwe plan Oudendijkse polder, dat toen blijk baar al helemaal rond was-. Mennema later bevestigde de natuurbeschermer dr W. J. J. O. de Wilde uit Woubrugge, die deel uit maakte van „Zuid-Hollands Land schap en de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten het schiet even uit zijn slof en zegt fel „Uit deze gang van zaken hebben we geproefd, dat we op het gebied van afspraken met Woubrugge erg voorzichtig moeten zijn. Het ZHL werd voor het eerste plan ingescha keld en toen er iemand kwam, kreeg hij de boodschap, dat het niet door ging. Een vreemde manier van over leg. Waarom schakelt men bij het maken van dergelijke plan ten niet direct mensen in, die bij het milieu beheer zijn betrokken, zoals biolo- logen. Het wordt hard nodig om bij het maken van allerlei plannen niet alleen stedebouwkundigen, verkeers- deskundigen en mensen, die iets van winkelplanning weten, maar ook een team van biologen in te schakelen Zeker in de Randstad, zodat bepaald kan worden waar bijvoorbeeld wo ningbouw moet worden gepleegd en waar recreatiegebieden moeten ko- Gekant tegen plan Heel duidelijk blijkt wel. dat de werkgroep milieubeheer van de Leid se Universiteit en vele anderen, die het wel met het fraaie polderland schap menen, erg gekant zijn tegen het plan Oudendijkse polder in Wou brugge. Zij stellen met klem: „Als men de broedarealen weg gaat halen, wat blijft er dan van ons poldergebied over? Niets immers, want dan ver dwijnen de vogels, die de recrean ten, die het poldergebied opzoeken, node kunnen missen, 't Mooiste zou zijn als er bijvoorbeeld voor het pol dergebied in het Groene Hart van Holland één groot plan wordt ge maakt en dat nauwkeurig bekeken wordt wat wel en niet een andere bestemming kan krijgen. Het land schap is een kostbare zaak gewor den. Er mag geen schep in worden gezet voor er uitvoerige rapporten zijn verschenen. Begrijpelijk is de natuurlijke groei moeilijk tegen te houden. Het is wel zaak. dat we snel gaan kanaliseren en het uitvoeren van vernietigende plannen proberen tegen te houden voor die gebieden, die landschappelijk en biologisch van zeer grote waarde zijn. Dat is het ge val met de Oudendijkse polder. Voor het behouden daarvan zullen we blij ven vechten en daarvoor zeker aan kloppen bij de hoogste instanties, die met deze problematiek te maken hebben". Rijnsburgse corsowagen en bloemenmeisjes in TROS-show RIJNSBURG In de finale van het TROS-programma ..Zeven sprong", dat gisteravond in de Meer paal in Dronten werd opgenomen en over veertien dagen zal worden uit gezonden, zal Rijnsburg weer duide- delijk naar voren treden. Op het tv- scherm zal men een fraaiejg met bloemen versierde corso-wagen^ met daarop de vier deelnemers kun-pc nen zien en eveneens de Rijns-Wj burgse bloemenmeisjes. gi „Zevensprong", dat ditmaal eenyl; Spaans motief heeft, zal worden ge-ge presenteerd door de Belgische t.v.-jfu commentator Jan Thijs. Hij zal alsK< Zorro en gezeten op 'n paard het poïü< dium betreden. De corsowagen, diere ook het toneel komt oprijden, heeft tv* een Spaans motief met Don Qui-V)> chotte en een windmolen. Het gehele él geval speelt zich af op een „namaak-fc< strand". w De bloemenveilingvereniging „Florale in Rijnsburg heeft voor deze show&( weer de bloemen en de corsowagen, alsmede de bloemenmeisjes beschik-/® I baar gesteld. Op de wagen zullen dep I vier deelnemers aan de finale de zaal^ binnenkomen. „Flora" heeft zeer prettige con-ch tacten met de TROS. René Stokvis, j die één keer met veel bloemen in defle door hem geregisseerde show is be-i I gonnen, verklaarde niet meer zonder^ te kunnen. Daarom verzoekt hij Flo ra" steeds weer om medewerking, w I dat daar niets op tegen heeft. Het het bloemkwekers- en handelarendorp de I veiling en het corso, zo stelt men. Busbedrijven willen boete „zwart reizen" flink verhogen ge- I Oudendijkse polder in Woubrugge en er straks een recreatiegebied polder biedt een unieke de I vol te storten met puin en vuil van te maken. Deze laag gelegen I aan flora en fauna. DEN HAAG «ANP» De politieke I verder streven naar stringente bezui- aan een vereniging van enige om- party Democraten '66 kampt met een nigingen. vang gesteld mogen worden. Er zijn tekort van f 100 000. Om dit bedrag De financiële situatie van D'66 is 1 te weinig ter zake kundigen aange- weg te werken zal ze een beroep doen I onlangs doorgelicht door de finan- j trokken voor de bestuursfuncties, al- op de leden voor een extra finan- cieel deskundigen mr. H. J. van Loo- dus hun conclusie, ciële bijdrage. Voorts bestaat het;keren Campagne en mr. W. Kingma.Voorstellen, die moeten leiden tot plan door middel van een adverten- iop verzoek van het hoofdbestuur. Zij j verbetering van de administratie, t.ie-campagne sympatisanten op tel kwamen tot de conclusie dat de be- j zijn ondermeer: het inschakelen van wekken de partij te steunen. D'66 zal i sturing van de partijorganisatie niet i een computer-service bureau en een I voldoet aan de minimumeisen, die I zittingsduur van vier jaar voor de le den van het dagelyks bestuur ter waarborging van de continuïteit. Op het congres zaterdag te Den Bosch komt aan de orde het voorstel tot penningmeester te benoemen de heer H. van Rossum uit Laren, di recteur van een assurantiemaat schappij. Het is de bedoeling de fi nanciële stukken te behandelen op een volgend congres. b de DEN HAAG ("ANP) De Konin-fl klijke Vereniging van Transporton-cc dernemingen heeft minister dr. W.wi Drees van Verkeer en Waterstaatm verzocht om een verhoging van dedi boete, voor .^warte" reizigers op bus sen en trams mogelijk te maken van twee naar vijftien gulden.. Als minis ter Drees hiermee akkoord is, kan de verhoging worden opgenomen in ge- j meentelyke en provinciale verorde- ningen, aldus de KNVTO. Naar raming derven de bus- en trammaatschappijen in ons land Jaarlijks acht a tien miljoen gulden aan inkomsten door 't reizen zonder J kaartje. Bij de KNVTO zijn streekvervoer- bedryven en stadsdiensten aangeslo ten, alsmede de gemeentelijke ver voersdiensten van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, Arn hem. Nijmegen, Groningen, Maas tricht en Dordrecht. OPPOSITIE HOUDT HANDTEKENINGENACTIE RIJNSBURG Wie mocht den ken dat alles rustig is rond de Rijnsburgse bloemenveiling "Flo ra" en dat alle leden zich heb ben neergelegd bij het besluit de veiling in de toekomst in Voor hout of in 'n andere bollenstreek gemeente te vestigen, heeft het mis. Het gonst van geruchten en ook het bestuur weet, dat er iets in de lucht hangt. De commissie van goede diensten, die in de af gelopen maanden geprobeerd heeft de kloof tussen het Flora- Door Cees Combee Foto' Holvast bestuur en het gemeentebestuur te overbruggen, is niet stil blij ven zitten en doet toch nog al het mogelijke om die drie hectare in "Frederiksoord" te bemachti gen. Er zijn sinds de ledenvergade ring van 20 maart in het Leidse Holiday Inn heel wat woorden gesproken over de verplaatsing van "Flora" en over het feit, dat dez zaak tijdens deze bijeenkomst niet aan de orde kon worden ge bracht. Het staat vast, dat er binnen vier weken een buitenge wone ledenvergadering bijeen zal moeten worden geroepen. De kaarten liggen als volgt op tafel: De commissie van goede diensten, bestaande uit Piet van den Bosch. Henk van Klaveren. Piet Kralt Tzn. en Jac. Paauw (Rijnsburg», Jan Broekhof «Noordwijkerhout». Jan v. Steijn (Voorhout) en Gijs Vis (Val kenburg), heeft onder de leden een handtekeningenactie gehouden met het doel het bestuur krachtens de statuten opdracht te geven een bij zondere ledenvergadering bijeen te roepen. Deze commissie heeft gisteravond vergaderd Hoewel men lang niet al le leden heeft kunnen benaderen en het doel slechts was tachtig hand tekeningen bijeen te bregen (het ver eiste minimum) is men er toch in geslaagd het dubbele aantal te be machtigen. Besloten werd vandaag deze lijst met handtekeningen met het ver zoek een ledenvergadering bijeen te roepen te overhandigen aan Flora- secretaris Henk den Haan. Het ge volg is, dat het Flora-bestuur twee weken de tijd heeft om op dit ver zoek te reageren en dat het binnen vier weken een bijzondere vergade ring moet houden. Tevens werd een schrijven gericht aan het gemeentebestuur van Rijns burg met het verzoek de destijds aan de veilingvereniging aangeboden 3 hectare grond in "Frederiksoord" alsnog de bestemming veiligterrein, te willen geven en te wachten met een andere beslissing tot de leden vergadering zich heeft uitgesproken. Uit informaties bleek ons. dat het Flora-bestuur al ernstig reke ning heeft gehouden met het bijeen geroepen van deze bijzondere leden vergadering. De enveloppen zijn na melijk reeds geadresseerd, alle stuk ken zouden al bij elkaar zijn gezocht -betoog van voorzitter Piet van Delft wordt druk "gedokterd". Overigens meende 't be stuur gistermiddag nog. dat er van het bijeenroepen van een extra ver gadering over de kwestie Flora-Ge meente wel geen sprake zou zijn. omdat tot dat moment de lijst met tachtig handtekeningen nog niet binnen was. Wie zijn oor tijdens het veilen en verwerken van de verkochte bloe men bij kwekers en handelaren te luister legt komt tot de conclusie, dat men helemaal niet zo gelukkig is met het verplaatsen van de veiling. Natuurlijk zijn de Flora-leden in twee kampen verdeeld. Dat bleek dui delijk tijdens de vergadering van 18 oktober 1971 waarin het besluit viel: ongeveer 60 procent was voor het bestuursvoorstel en 40 procent tegen. Was het voorstel van Piet Kralt op 20 maart aan de orde gesteld en in stemming gebracht dan zou het helemaal niet vreemd zijn geweest, als de meerderheid zich toen had uitgesproken voor blijven in Rijns burg. De stemming tijdens deze ver gadering was wat men noemt gela den. De meningen waarom men in Rijnsburg wil blijven lopen zeer uit een. Van „we kunnen hier nog Jaren voort" tot „is het in deze tijd van teruggang van de conjunctuur en lagere opbrengsten van het te vei len produkt wel verantwoord zo'n, vele miljoenen verslindende investe ring te doen, temeer omdat het be sluit met slechts 499 stemmen voor en niet minder dan 345 tegen werd genomen". Men weet het niet meer. Overigens wordt in het voorstel, dat de commissie van goede diensten tij dens de bijzondere ledenvergadering aan de Flora-mensen wil voorleggen met geen woord gerept over Voorhout en wordt alleen gesproken over het kopen van die 3 heotare naast de veiling. Vooruitzien Bekend is, dat het bestuur er een andere mening over heeft. Unaniem moeten we zeggen, want voorzit ter Piet van Delft heeft destijds toen deze zaak ter sprake kwam nadruk kelijk de eis gesteld, dat 't gehele be stuur achter verplaatsen zou staan, omdat hij anders zou bedanken. Het Flora-bestuur bekijkt de zaak op een langere termijn. Dus hoe 't over bij voorbeeld 25 Jaar zal zijn. Het ziet het areaal uitgeplante bloembollen steeds groter worden en het aantal kassen groeien, voornamelijk in Noordwijk en Noordwijkerhout waar momenteel de grote ledenwinst vandaan komt. Naast ruimtegebrek in Rijnsburg is één van de stellin gen, dat de veiling naar de kwe kers toe moet komen om de concur rentiepositie te handhaven. In de kwekers- en handelarenwe- reld ziet men belangstellend naar het verloop van deze buitegenwone le denvergadering uit en in het bijzon der naar de confrontatie tussen de opposanten en het bestuur. Een belangrijk punt is hoe het voorstel om het gemeentebestuur van Rijnsburg alsnog te verzoeken aan de drie hectare grond de bestemming van veilingterrein te geven en om de leden hun instemming te vragen dit perceel toch nog te kopen zal worden naar voren gebracht. Het Flora-bestuur van zijn kant zal begrijpelijk bij monde van voor zitter Piet v. Delft proberen de zaak te laten zoals deze nu is. Wijziging van het bestuursstandpunt in dit De Valkenburgse wethouder Gijs Vis, die tevens kweker is, be hoort tot de opposanten, die het bestuur een bijzondere ledenver gadering bijeen willen laten roe-i pen, waarin alsnog het voorstell tot aankoop van de drie hectareI grond, die in "Frederiksoord" door de gemeente zijn aangebo den, aan de orde wordt gesteld. opzicht is niet te verwachten. Het is alleen te hopen, dat de discussies op; niveau zullen worden gevoerd en dat' men niet met grof geschut elkaar te lijf gaat.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4