Binnenstadsjeugd kraakte s veld Witte-Singelcomplex Leids Studenten Hoempa Geselschap won concours BALLY |TOEN ER NOG GEEN HOEMPA WAS, WAS ER NIETS TE DOEN Afscheid KVP van Menken 3 pONDERDAO 4 MEI 1972 LEIOEN Schoenen Week-end Koopjes van Uw drankenadviseur KLOSTERBERG RIESLING. per fles 3,65 bij 6 flessen de 7e fles gratis. kei. kenmerk, nm k-wa.Cite.i-L van Dalen PvdA staat op kruispunt Volgens de Jongste berichten worden er pogingen in het werk gesteld om de PvdA halverwe ge de rit in het college te krij gen. Strijdpunt blijft: moet de Partij van de Arbeid een meerderheid in het college krij gen. Ja. zeggen de socialisten. Dan moet het aantal wethou derszetels maar van zes tot vijf worden verminderd en willen wij er drie. Andere partijen in de Leidse raad willen wel drie zetels aan de PvdA afstaan, maar willen niet aan die aan- Dat zal in ledenvergade ringen nog wel het nodige touw getrek opleveren. Want hoe dan ook, de beruchte wethouders clausule van het Progressief Ak koord van vóór de verkiezingen van '70 is in het geding. De Par tij van de Arbeid heeft zich wel licht voor die verkiezingen op sleeptouw laten nemen door de handige PSP-politicus Ampt- meijer, die zich daarvoor al een begenadigd opposant in de raad had getoond. Wellicht ook, hebben sommige PvdA-ers in de raad het gepaste gevoel, dat ze ook wel eens de hand aan de ploeg willen slaan. Maar die verkiezingsclasule kan niet ao onder tafel worden gewerkt. R.S. Muzikaal hoogte- en We zullen ook letten op een ritmi- I middelpunt van de negenenzeventig- 1 ste diës van de studentenvereniging ÏAugustinus was gistermiddag het I studentenhoempa - concours. Tussen lezing van prof. dr. C. F. P. Stutterheim over de zonden van de I taalgebruiker en het bakken van de Ieerste portie poffertjes stond de bin nenplaats van de sociëteit te trillen —van de warme zon en van het geluid van vier orkesten. Pieter Taf fijn Holvast „Weet je nog wel van toen, toen er nog geen hoempa was, was er niets te doen" klonk het keer op W keer uit de kelen van de enthousias- miDte toeschouwers. Jury-voorzitter mr. "jJ. Klaasesz oud-commissaris van de koningin in Zuid-Holland kreeg de menigte wel stil. „We heb- hied ben eenvoudige instructies gehad. hui omdat het anders te moeilijk voor val ons werd. Daarom moet ik het nog wel eenvoudiger aan u uitleggen Het is de bedoeling dat de orkesten '61 spelend de binnenplaats opkomen en 'tW met instrumenten de trap opgaan. treiInj laar sche en efficiënte wijze van ver plaatsen. Hoe we de zaak verder be oordelen blijft in het duister" ver klaarde hij de werkwijze van de Ju ry, die verder bestond uit prof. dr. A. directeur van het Rijks voor Oudheden en J. M. Poll van de Leidse Muziekschool. Met een schetterende „When the Saints" deden de Leidse Maretoeters hun intrede, waarbij vooral de wij ze van trap-beklimmen door de be speler van de grote trom veel res pect afdwong. De muziek was dan misschien niet altijd mooi, het was in ieder geval wel hard en enthou siast. De meezingers werden ook meegezongen, de in boerenkielen ge stoken muzikanten zorgden aan het eind voor een toepasselijk „Ein Prosit". Favoriet De duidelijke favoriet van het plaatselijke publiek was het Leidse Studenten Hoempa Gezelschap. Hoe wel het trap opklimmen niet zo vlekkeloos verliep, was de entree een daverend applaus waard. De muziek was dat zeker: een verrassende pot pourri met onverwachte wendingen, waarin een Beiers tintje al even min ontbrak als een Spaans accen tje. De Leidenaars klommen ook spelend de trap af. in tegenstelling tot hun voorgangers. Wa summe nou ebbe uit Utrecht draaide vooral op het klarinet-spel van leider Rogier van Dijk. Met af en toe wat hese tonen in zijn spel wist hij zijn in vodden geklede me de-spelers tot groot enthousiasme op te zwepen en werd een leuk stuk show verzorgd. Het oUeke-bolleke- rebusolleke was wel het grappigste stuk. Tot slot kwam er dan nog een in monnikspijen gestoken combina tie uit Breda. Hoewel wat kleiner dan de anderen was dat zeker niet aan het volume te merken en na tuurlijk waren er veel carnavalslie deren: je bent tenslotte Brabander of niet. Maar ook andere muziek werd op aanvaardbare wijze vertolkt, al vergaten de muzikanten nog weieens op gelijke tijd te beginnen. De tijd van het Jury-overleg werd bekort door een gezamenlijk spon taan optreden van de vier gezel schappen, waarbij de bekende melo- diën op vrolijke wijze werden bege leid door de zang van de steeds vrolijker wordende feestvierders. Roomse invloed Jury-voorzit ter Klaasesz vertelde dat hij speciaal op 1 maart ontslag had genomen om de tijd te vinden zich in de materie te verdiepen. Het was zijn bedoeling de Sfeer zo te „De proeven. Roomse invloed was het sterkst in Breda, de katholieke in Utrecht," ci teerde hij uit het Jury-rapport. „In Leiden was alles een beetje verwa terd, maar toch zou ik willen zeg gen dat we een uitspraak moesten doen over groepen uit één stad en twee andere plaatsen uit Nederland". Wat betreft de vlotte afwerking (trap op en af) bleken de Maretoe ters de meeste punten te hebben verzameld, de repertoire-keuze, de zuiverheid en de arrangementen van het LSHG waren goed voor de hoog ste waardering. Met enige schorre toeterklanken in mineur werd de vierde plaats van de Maretoeters bekendgemaakt, de derde en twee de waren respectievelijk voor Breda en Utrecht. Met lof van de Jury eindigde het Leids Studenten Hoempa Gezelschap op de eerste plaats, een bekendma king die daverende toejuichingen op leverde. De warmgespeelde muzikan ten maakten uiteraard dankbaar ge bruik van de beker want die was tot het randje gevuld met schuimend, koel bier Het optreden van het Utrechtse „Wa summe nou ebbe", dat zich onder de bezielende lei ding van Rogier van Dijk naar de tweede plaats speelde. De Partij van de Arbeid in Leiden staat op een kruispunt. Vroeger dan vanuit deze krant werd verwacht, staat het ge meentebestuur in zijn oude sa menstelling op instorten. Wet houder Menken is weg, de wet houders mevrouw Den Haan, Harmsen en Duyverman schij nen welbereid om ook weg te gaan. als de "oppositie" wil gaan deelnemen aan het stadsbestuur. Daarvoor worden nu nijver, kandidaten genoemd, want zo gaat dat in een formatieperio de. Maar de Partij van de Arbeid zit nog steeds met de formule, waarmee men de verkiezingen, voor de raad, nu twee Jaar gele den, is ingegaan. De socialisten, legden zich vast op het weinig heilzame principe: we willen alleen besturen als we een meerderheid in het college krij gen om onze plannen uit te voe ren. In de politieke verhoudingen was dat een onhaalbare zaak. Misschien was dat wel gelukkig voor de Partij van de Arbeid, gezien de geringe ruimte die weinig welvarende gemeenten, zoals Leiden, van *t rijk krijgen om ook maar iets uit te voeren dat op een beleid lijkt. Don.kerstce.4 ïi Leiden. He LEIDEN Wist u, dat er nog veel kinderen leven in de n Leidse binnenstad? Waarschijnlijk niet, want ze komen niet op w straat. Tuinen zijn er nauwelijks, trottoirs veelal ook niet. Het verkeer en de grachten zijn de redenen waarom ouders hun kinderen binnenhouden. Aldus luidt de conclusie, die een actie comité van ouders in de binnenstad heeft getrokken uit een enquette en na enkele bijeenkomsten. Gistermiddag werd die -°' conclusie onderstreept. „Dit is de eerste uit een serie prikac- ties", aldus een woordvoerder van het comité. LEIDEN Voor oud-wethouder Menken blijft het in deze dagen af scheid nemen. Deed de raad dit maandagavond, gisteren was het de beurt van de Leidse afdeling van de KVP, terwijl hem op 10 mei in de Burgerzaal van het stadhui6 nog een afscheidsreceptie wacht. Voor do huldiging in eigen kring was gister avond ook oud-minister Romme naar de foyer van Den Burcht gekomen. Zowel afdelingsvoorzitter Werter aio de KVP-fractievoorzttter. de heer Driessen, schonken aandacht aan do betekenis, die wethouder Menken 27 Jaar lang voor de stad en de partij heeft gehad. Enkele geschenken werden aangeboden. Na de huldiging werd uitvoerig gediscussieerd over de grondslag en de koers, die do KVP in deze tijd heeft te gaan. CASSETTES De ruimste keuze in Pleet, Edelstaal en Vlekvrlj. Uw juwelier en Gero-dealer. Grote keuze verzilverde geschenkartikelen, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zuidland: C. van An- del. kandidaat te Utrecht, te Gelder- malsen: L. E. Emmen te Bergen- theim, te Nuenen: R. W. Bartlema, kandidaat te Amsterdam, te Valther- mond-Valtihe (buitengewone wijkge- meente in wording S. van Driel, kandidaat te Rotterdam, te Zuid- wolde iDr)A. J. de Bue te Yerseke. Bedankt voor Blauwkapel-Groene- kan en Hoevelaken: G. H. van Koo- ten te Delft. Voor Ede: H. Jonger- den te Veenendaal, voor Ridderkerk: J. M. de Mey te Woerden. GEREF. KERKEN Benoemd tot docent godsdienston derwijs en maatschappijleer aan de christelijke scholengemeenschap te Emmeloord: C. de Kruyk, studen tenpredikant te Groningen, die deze benoeming heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Blija-Holwer, Droge- ham, Garrelsweer Houwerzijl en Kan tes: P. Groeneberg, kandidaat te Waardhuizen. Aangenomen naar Zwolle: G. Zo mer te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Veenwouden: J. M. Visser te Broeksterwoude. Bedankt voor Kerkwerve: P. Roos te Middelham is. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Werkendam: Chr. van der Poel te Yerseke. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Yerseke: J. En ter te Den Haag. BAPTISTENGEMEENTE Bedankt voor Muntendam: O. Oldenburger te Stadskanaal. Wensen iwwfy. wvt& l\Y\l"^1 -C w!vi 15° CONTESSA,fijn datje d'r bent Ladders werden aangesleept om met stevige kwasten de wensen op de muur te kunnen weergeven. bruikt. De jeugd heeft wegen weten te vinden om over het strenge hek te komen. Het kraken van gister middag was niet moeilijk. Het hek was in een wip open. En toen begon het lieve leven. De jeugd onder leiding van jeugd leiders en ouders begon hutten te bouwen van het meegebrachte hout, moeders met kinderwagens legden hun baby en hun eigen (vaak nog witte) benen in de zon. Op de muur van het aangrenzende pand werden leuzen geschilderd als „Waar blijft onze speelruimte?" En werd gespijkerd, dat het een lie ve lust was. Consternatie: een jon gen met een rood druipend gezicht en handen. Gelukkig geen bloed, maar rode verf.Gerkema: „Je zou hier een popfestival kunnen houden. Waarom komt er een ge bouw?" De eerste actie was een zonover goten, blij gebeuren, waarvan de foto's een beeld geven. De jeugd ging in optocht terug. Het hout bleef achter op het veld. De leiders heb ben plannen geregeld met de jeugd naar de Witte Singel te gaan. Het is nodig, zeggen ze, omdat er in d. binnenstad geen speelruimte is. O Het Van der Werfpark moet ge schikt worden gemaakt als speel terrein. Er moet een speelzaal met een tuin komen. Welke lege panden zijn er, die in aanmerking komen voor inrich ting van een crèche?, Welke parkeerterreinen kunnen worden ingericht als speelterrein? Bij dat laatste denken de ouders vooral aan het parkeerterrein aan de Pieterkerkgracht. waarvoor de I gemeente geld heeft uitgetrokken om er een speelplaats van te ma ken. "Dit krediet is door Den Haag afgekeurd, omdat er op de muur een kunstwerk moet komen. Voor ons hoeft dat niet, dat doet de jeugd zelf wel", zeggen de ouders. Ze willen hun kinderen buiten kunnen laten spelen. Daarvoor is ruimte nodig, want er leven gelukkig Frisdrank werd per melkbus aangevoerd. nog honderden kinderen binnen de Leidse singels. Uit een enquete in de Pieterswijk en de Academiewijk bleek, dat de 85 gezinnen bijna 200 kinderen tellen. Wel iets om actie voor te voeren! Tussen de geparkeerde auto's op het Pieterskerkhof kwamen de kin deren bijeen, tien eerst, honderd later, een aantal, dat tijdens een optocht door de binnenstad aan groeide tot zeker tweehonderd. PSP- kabouterraadslid Freerk Gerkema hij zou het liefst de hele stad met graszoden beleggen om daar op zijn Door Hans Melkert Foto's Holvast blote voeten te lopen keek het ta fereel hoofdschuddend aan. Niet. omdat htf het niet eens was met de actie, maar omdat hij het onjuist vindt, dat er zoveel blik staat gepar keerd onder het lover van dit binnen stadsplein bij uitstek. Achter het draaiorgel "favo riete melodie: "Wat zien ik"? stelde de jeugd zich op met span doeken. Op weg ging het onder veel bekijks. De meeste opmerkingen kregen twee teeners, die het sDan- doek "Wij willen ook spelen" mee voerden. Chantage In de Kaiserstraat werd even ge stopt bij de voormalige manége van de universiteit. Aanvankelijk was het plan deze manége een heerlijk stuk gras in de binnenstad te "kraken" en de Jeugd er te la ten spelen. Er hing eep keurig bord: „Speelmiddag verplaatst naar ter rein voormalig Diaconessenhuis". En daaronder in forse demonstra- tieletters: "weg. universiteit". Een woordvoerder van het ouder comité licht toe: "De universiteit had er lucht van gekregen. Aange kondigd werd, dat de deur zou worden dichtgelast en dat zou en kele bewoners van panden aan de manége in moeilijkheden brengen. Jammer, want dit terrein is uitste kend geschikt, heeft maar één in gang en is gemakkelijk bereikbaar. Er staan wel planten, maar die kunnen toch worden beschermd. Maar ja, de universiteit wil alleen maar nemen en niks geven". In het oudercomité gaat het ge rucht, dat de universiteit f 30.000 op tafel wil leggen om het terrein aan de Witte Singel, waar het nieu we complex zal komen, tijdelijk als speelplaats geschikt te maken. De ouders: "Dat hoeft niet, want voor de binnenstad ligt dit terrein ex centrisch. Geen moeder kan er een kind alleen naar toe sturen". Burgemeester In optocht ging het uitstekend. Onderweg nog een "stop". Vóór het huis van burgemeester Vis aan Witte Singel. De eerste burger niet thuis, maar zijn vrouw stond buiten en pakte vriendelijk de brief aan van het comité, waarin eisen op tafel worden gelegd. Een zelfde schrijven is naar de gemeen teraad. De jeugd zal het maandag avond op de agenda prijkende inge komen stuik onderstrepen, zo staat vast. Het grote grasveld, waar vroeger het ziekenhuis stond, wordt al ge-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3