Snapshots van de Floriade j Strengere controle op sportvisserij i VIS I Sport len Holder Hengelsport HENK TEUNISSEN NDERDAG 4 MEI 1972 EXTRA PAGINA 21 it bloemen mooi zijn wisten we ng'. Maar zó mooiIk loop iet- gebocheld door de AmsiteQihal. en iunt niet anders lopen om een lijkflgemeen te ontwijken. Want bij Rhodondendron ('Ann Rose de tney' om maar eens een uitge ven schoonheid te noemen) of [elia of Magnolia of Cactus of mix Canariens...bij ieder van (natuurwonderen staat op een, of drie meter afstand iemand fototoestel om de bloemen LCSnaar huis te nemen. Wage pardon, alsmaar, tegen de huisvader met zijn instama- itje omdat je - gebogen - hem en de paarse Camelia ipt, je excuseert Je tegenover in ver over de oceaan gekomen (knickerbokker heeft-ie aan), een watervalletje staat te fil- je sluipt behoedzaam onder de ne vierkante camera door van zeer professionele snuiter, die {hoofd zelfs onder een zwarte verbergt na eerder heftig te en gediafragmeerd. zou zeer onwaarachtig zijn om ellen dat er net zoveel fototoe- ai als bloemen zijn op de Fio- maar die indruk krijg Je wé:. —Bar dat de verslaggever zich Lrt in de rijen en dus thuis met een aantal snap-shots. /art-wit. meneer", zegt een bejaarde [mant, „de Amstelhal ligt he- O fd noordwest, dus ik zou de car maar nemen, want 't is ze- jen dikke twintig minuten lo- voordat je bij het park bent. feslaan met onze Floriade ten- i zeventig hectare. Die Expocar maar één piek. Enkele reis r.' Jullie houdt-ie onderweg geen 4 zegt een trotse EHBO-me- in de Expocar, „maar voor al-el. Ik moet m'n dienst gaan fBemen bij het blauwe paviljoen. mm houdt de car effe in', en stap ,t Is voor een mens van mijn ™jjd niet te belopen, die afstan- 45lk zit hier nou vrijwillig vier p al, maar om je de waarheid «■gen: ik heb nog geen blom ïie kassen" (we passeren met tpocar de expositienummers 22 n met 27), zegt een Groningse „valt óók heel wat te zien. Ja., als je vrouw zo graag in kar wil zitten en te lui is om ten, wat móet je dan...?" IV Later: in zo'n kas zit een meneer zeer eenzaam op een bankje te sla pen, want de temperatuur waarmee- men de .voedingstuinbouw in kas sen' bedrijft, houdt alleen maar eer; mens op de been als-ie inderdaad op zijn benen staat. Het is er lekkei zwoel en lui, goed sfeertje weetje wel. Vandaar die meneer, die dut, en di< naar alle waarschijnlijkheid schon dromen over tomatenteelt geniet. V Bij de ingang van de Floriade (Eu ropaplein) 'stonden drie Jonge mare chaussees toe te zien, dat er geei onbevoegde automobielen kwamer parkeren. Er zijn geen politie-agen ten genoeg in Amsterdam, vandaal dit militaire gastarbeiderschap Maar in die enorm grote Floriade - tuin zie Je ook steeds marechaus sees lopen, duidelijk genietend vai alles wat groeit en bloeit en aitijc weer boeit. Ondertussen wél speu rend natuurlijk naar verdachte din gen. Toch doet het je deugd als je oj een zeker moment ziet, dat twet van die jongens met de martiah witte koorden op de borst, een vrij kaart Je aanvaarden voor het reu zenrad. Ze zetten de petten af en gaan met intens plezier hun .Pano rama-gondel' in, duWen zioh in de rondte op een manier, die een niet-geuniformeerd mens niet zou passen en roepen uitbundig .joepie- joepie' op het moment dat hun gondel de aarde weer passeert. Het zou een goed plaatje voor een wervingsadvertentie zijn: ,Weet u waar een marechaussee in zijn loopbaan allemaal mee te maken krijgt..;.?' VI Er zijn ook on-geuniformeerde weg wijzers op de Floriade. Ze hebben slechts een eenvoudig .badge' op hun revers. Je vraagt aan zo'n man: „Waar is de World Press Photo-tentoonstelling meneer?". En hij zegt dan: „Hoe bedoelt u? En je zegt opnieuw, nu iets verstaanbaar der „Die fototentoonstelling...". „Oh ja", zegt de wegwijzer, „da's nog tweehonderd meter vooruit en dan naar links". Die route volgend kom je dan bij het paviljoen van Kodak uit, dat „Holland in Kleu ren" toont. Ook wel aardig, maar toch heel anders dan die World Press Photo-tentoonstelling, waar naar je op sjouw bent. Dié exposi tie, zo blijkt achteraf, is onderge bracht in het „Blauwe paviljoen", waar de EHBO-mevrouw uit de Ex pocar mocht uitstappen. Een pilsje kost daar 1,20 en het bier wordt uitgeschonken in een plastic glas. Voorts is de tentoonstelling erg mooi. tij 'ï*m „Een schande", zegt in het Perscen trum (vlak naast de hoofdingang Europaplein voor het geval u van de pers bent) een vooraanstaand Heineken-meneer, die toevallig op visite is „Pis uit plastic, drinken, ik moet er niet aan denken". „Doe er dan es wat aan", zegt pers chef Jaap Koopmam. „Tja..." „En een gezellig koelkastje hier, met Inhoud, zou ook niet misstaan", zegt Koopmans, „als ik nu belang rijke bezoekers ontvang, moet ik ze meenemen naar de Amstelhal..." Wij zijn geen belangrijke bezoekers, want we worden niet meegenomen naar de Amstelhal. Heineken-man zegt ondertussen dat hij een en an der genoteerd heeft. Wij verlaten het vertrek om nog wat te gaan snap-shotten. Boven dien: in die Amstelhal waren we al geweest. VIII Het reuzenrad wordt naar welinge lichte bronnen na de Floriade (ok tober) afgebroken en weer opge bouwd in New York. De hele han del (rad, expocars en een treintje) is in handen van een Duitse slim merd. Op nog geen minuut lopen van het rad met de Panorama-gon dels bevindt zich de „Amstelbelvé- dère". En ondanks alle plompen, er voer de verslaggever dit catalogus nummer 54 t/m 57 als dé weldadig ste zaak. Want: je kunt er lekker in het gras gaan zitten, afdalen in de Luisterkuil en wat je déar mee maakt- Bij Willem Duys op schoot, dankzij het quadrofonisch vernuft van de Japanse firma Sony. Je zit in het geluid nadat Willem op zijn qua- drofonische band (vier sporen: ste reo is een lachertje) de groep Blood Sweat en Tears gevoelvol annon ceert met hun nummer „Spinning Wheels" („...en u zult het horen, dames en heren hoe de mensen in dit nummer toch steeds weer een nieuwe swing aanbrengen..."), ge volgd door een quadrofonische Andy Williams, die zingt dat het allemaal .impossible" is. Erg goed. En het gras geurt zoals het voor de oorlog plaoht te geuren. IX „Vent, zet Je zonnebril toch afl". zegt een mevrouw tegen haar me neer. En jawel, ze heeft gelijk. Want hoeveel oogstrelende pracht wordt je immers onthouden als Je alle dingen lichtbruin en gepolari seerd beziet! Neem nou bij voor beeld deze opwekking uit de catalo gus (prijs 1,75)„Direct na de opening van de tentoonstelling staan in de demonstratiekas de nakome lingen van de oude tulpenrassen in volle bloei. De ouders van deze bollen, die in gezonden zijn door de Hortus Bul- borum, treffen we aan in de Artse nijhof. De inzending van deze de monstratiekas is verzorgd door het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek te Lisse. De voorlichting is in handen van het ministerie van Landbouw en Visserij". Zet je zonnebril maar weer op. x De verslaggever, die bij deze gele genheid Foppie Brouwer zou willen heten, is klaar met de snap-shots. Hij kiekt nog even het gedrang bij de toiletten in de Amstelhal - van wege al die kletterende fonteinen; 't werkt - bezint zich dan dat hij een werknemer is en neemt zich voor om zo gauw als het kan, in vrije tijd, nóg eens naar de Floria de te gaan. Want dat is die Floria de waard. Zwart-wit thuis laten; kleurenfilm meenemen. Men geniet zoveel meer, weetjewei, maar in dit geval is het 1-waar! Opperhoutvester ir. E. Rein- ders van de Koninklijke Houtveste rijen 't Loo verwacht dat dit Jaar een kleine 35.000 Nederlanders zul len deelnemen aan de wildspeur- tocht door de domeinen. In 1971 ge noten 17.000 mensen van de flora,* en fauna in het kroondomein. Dit zomerseizoen zal het voor de derde keer mogelijk zijn met een auto bus een tocht të maken door de bossen, die bij paleis "Het Loo" behoren en normaal voor het pu bliek zijn gesloten. Het publiek mag alleen per bus de tocht maken over het ruim 10.000 hectare grote terrein: een tocht, die tweeënhalf uur duurt en voert over stille boswegen en dwars, door enkele rustgebieden van het wild. In dit gebied bevinden zich de edelherten, wilde zwijnen, reeën en damherten en moefflons. Verder treft men op de heidevel den van de houtvesterijen nog kor hoenders aan, die overal in Euro pa dreigen uit te sterven, haviken, buizerds, wespendieven en sper wers. eveneens vogels die steeds zeldzamer worden. Volgens een laatste registratie zijn in de bossen ook nog 47 paren bosarenden. 'Opmerkleijk is volgens ir. Rein- ders, dat een enkele wandelaar on rust brengt onder de dieren, maar dat de dieren in de loop der jaren hun schuwheid tegenover de bus sen hebben afgelegd. Tijdens de tocht komt men langs wildakkers, die op honderdvijftig meter afstand van de wegen zijn aangelegd, en waarop vaak dieren te zien zijn. De tochten worden meegemaakt door een gids, die uitvoerige uiteenzet tingen geeft. In die gebieden bevin den zich ook nog honderden grafheuvels. De Seringenberg staat weer in bloei. Daarom zullen met ingang, van 7 mei de Koninklijke Landgoe deren "De Horsten" in Wassenaar weer dagelijks voor 't publiek wor den opengesteld. Op zon- en feest dagen is de ingang aan de Pape laan. Op de overige dagen aan de Rijksstraatweg 557 in Wassenaar, en aan de Horstlaan 3 in Voorscho ten. "De Horsten" blijven open. tot en met 28 mei. AMSTERDAM Floriade '72: Internationale bloemen- en tuin bouwtentoonstelling in de RAI en omliggende parken met t.e.m. 25 mei de winnaars van de World Press Photo en van 19 tot 28 mei met universiteits- en stadskweke- rlj-inzendingen. ALKMAAR Alkmaarse kaas markt met dragers in historisch gilde-uniform op het Waagplein en demonstraties van oude ambachten elke vrijdag van tien tot twaalf uur 's ochtends. LISSE De Keukenhof: 23ste nationale openluchttentoonstelling, met honderdduizenden bolbloemen en waterpartijen, kassen en beeld houwwerken. Geoepnd 8 uur tot uur na zonsondergang. HAARLEM Frans Halsmuseum tot en met 13 mei iedere avond ge opend van half negen tot half elf. De zalen zijn met kaarsen verlicht versierd met bloemen en er wordt oude muziek ten gehore gebracht. HOUTEN Amsterdam-Rijnka naal nabij Houten worden 7 mei, de Varsity-roeiwedstrijden gehou den voor studenten van diverse universiteiten. MAASTRICHT 11 t.em. 14 mei zijn de Maastropolis-feesten ter gelegenheid van de opening, van het "Vrijhof met o.a. een inter nationale stertocht en een open luchtbarbecue. AMSTERDAM Internationale, scherm wedstrijden om de Grand Prix d*Amsterdam in de Apollohal op 6 en 7 mei. ADVERTENTIE RESTORAMA Rijksstraatweg 324, Wassenaar dir. P. d'HERSIGNY grill - bar - Gezellige sfeer voor groepsdiners bruiloften en partijen etc TELEFOON 01751—2500 Nog een kleine vier weken scheiden ons van het begin in het nieuwe visseizoen. Er wordt op het ogenblik al ier druk gelakt, geschuurd, gerepareerd en vervangen a straks op het uur „U" een uur vóór zonsopgang ier tot in de puntjes verzorgd aan de waterkant te ver fijnen. ver de toonbanken gaan weer D nieuwe hengels, lijnen pen- schepnetten etc. en bij de leentehuizen zal men zich weer ijen opstellen voor de aanschaf een visvergunning. LT U is dat laatste punt in Lelden k een zeer tijdrovende zaak. U fff p namelijk niet eerder een vis- ^gXpninig krijgen diam in de te week van mei. Het be- !nt dat er in één week vele .-- derden hengelaars voor de lo- jen van de afdeling bevolking ^Schijnen. Ik vraag me af, of r nu niet wat verbetering in ge- 3, kit kan worden. ji veile grote gemeenten zijn vis- lunningen ook verkrijgbaar bij politiebureau en waarom zou oorbeeld de V.V.V., niet kunnen -/uden ingeschakeld? Bovendien je nu de toeloop vlak voor ndkKbegin van het nieuwe seizoen krom worden de vergunningen I de hele maand mei verkocht? 1de Visma, de sportvisserij ten - |stelling in Rotterdam, die eind werd gehouden stond een •lichtingsstand van de Rotter- politie, waar al vergunnin- voor het nieuwe seizoen werden :ocht. Nu we het toch over de Visma hebben wil ik graag even terugko men op wat ir. S. Herweijer van het ministerie van Landbouw en Visserij in zijn openingstoespraak over de sportvisserij heeft gezegd. Hij kondigde onder meer aan, dat de hengelaars in het komende sei zoen strenger gecontroleerd zullen worden op het bezit van de ver eiste papieren. Men heeft namelijk de indruk, dat het aantal „zwartvissers" de laatste Jaren sterk is toegenomen Dat wordt afgeleid uit de verkoop van visvergunningen. In de periode van 1964 tot en met 1970 gaf de verkoop een geregelde stijging te zien, maar in het seizoen 1970/1971 werden er ongeveer 10.000 visver gunningen minder uitgereikt. Om dat de belangstelling voor de sport visserij nog elk jaar toeneemt wat blijkt uit de groei van de hen gelsportverenigingen en bonden is dat een vreemde zaak. Voor een deel wijt men de ach teruitgang aan de verhoogde bij drage voor de O.V.B. (Organisatie Verbetering Binnenvisserij), maar daarnaast heeft een onderzoek uit gewezen, dat er nog heel wat hen gelaars rondlopen zonder visver gunning. Vooral in die gebieden waar slechts zeer oppervlakkig ge controleerd wordt. Ir. Herweijer deelde dan ook mee, dat vlak voor de opening van het visseizoen de sportvissers via enkele televisie spots op hun verplichtingen gewe zen zullen worden. Desondanks verwacht men bij de O.V.B. ook voor het komende jaar nog geen spectaculaire stijging, nu de bijdrage van de hengelaar aan ADVERTENTIE 5 DE GOEDE VANGST i Morsstraat 46 J Telefoon 21751 Leiden j ADVERTENTIE ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN. DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 deze organisatie opnieuw verhoogd zal worden. Als gevolg daarvan zal een bijdragebewijs voor het ko mende visseizoen vijf gulden kos ten. Voor de kleine visakte betaalt u dit jaar f 11,75. In het seizoen 1969/1970 kostte zo'n vergunning nog f 8,-. In 1970/1971 werd het opgetrokken tot f 8,75 en het afge lopen jaar waren de kosten van een kleine visakte al f 10,75. Een flinke stijging dus, al is het nog altijd minder dan een kwartje per week En wat is tegenwoordig een kwartje? Bovendien ben ik bereid dat be drag neer te tellen, zolang ons van overheidszij de nog maar geen „na tionaal vispaspoort" wat dat ook moge zijn wordt opgedron gen voor een bedrag van 80 a 100 gulden per Jaar. Maar daarover hoort u het komende visseizoer. ongetwijfeld meer. We gaan nog even terug naar ir Herweijer, die ook heeft aange kondigd, dat de minister van Land- .Ns 155842' MINISTERIE VAN LANDBOUW EN VISSER I vosssnsteeg 75/77 Onverwoestbare volglas ze< BQOTHENGELS, 350 gram werpgew. 2 df 26,50 ZEE-WERPMOLEN f 19,25 en VERS ZEEAAS bij: Leide KLEINE VISAKTE voor hel uitoefenen van d.a binnenvisserij hetzij met één j hengel, hetzij me» twee gewone hengels, hetzij met één- GELDIG V/"ty 7 JUNI 1971 TtyQtH MÉT 37 MEI 7972 TO^EN MET 37 I s te oA. geboren VA' - wonende Ié odres 1971-1972 W \'0 g. bouw en Visserij bij zijn memo rie van toelichting op de begroting van het volgend jaar een speciale „Vissportnota" zal publiceren. Om dat minister Lardinois zich de afge lopen jaren heeft ontpopt als een man, die oog heeft voor de belan gen van een miljoen sportvissers we denken maar even aan het kull- verbod voor het IJsselmeer. waar door de snoekbaarsstand merkbaar verbeterde kijken we met veel belangstelling uit naar de plannen van deze bewindsman. Mogelijk, dat er in deze nota iets neer wordt gezegd over een aantal maatregelen dat het „weidelijk vis sen" moet bevorderen. Zo trok ir. Herweijer in twijfel of het langer moet worden toegestaan, dat er :net twee-en drietandige haken wordt gevist, terwijl bekend is dat ie vangstkansen met een ééntan- dige haak vrijwel even groot zijn. Vat mij betreft mag men direct net een verbod komen voor de dreg, want wat deze haak voor schade aanricht bijvoorbeeld voor de snoekstand is niet te schatten. Aansluitend daarop zou nen ook moeten komen tot een verbod van het gebruik van stalen eefnetten als een eerste stap in de richting van een totaal verbod >m vissen in leefnetten te bewaren. De kleine visakte kost dit jaar 11,75. Een vis met een merkje vlak bij de rugvin. Er is overigens nog wel een rijtje visartikelen op te noemen, dat ik liefst zo spoedig mogelijk zou zien verdwijnen. Daarop staat bijvoor beeld de „beksperder", die in ver schillende uitvoeringen verkrijg baar is. De meeste blijken in de praktijk de bek van de snoek bij het onthaken zo te verwringen, dat het beest geen prooi meer kan pak ken en onvermijdelijk sterft. Nu we langzamerhand allemaal overtuigd zijn van het nut om vis vooral roofvis, direct terug te zet- ADVERTENTIE HENGELSPORTARTIKELEN Doe Het Zelf Centrum Nagtegaal Hoofdstraat 12 - Leiderdorp Vul nu reeds uw visuitru8ting aan. ten is het onbegrijpelijk, dat der gelijk vlsvermoordende attributen nog steeds in de handel zijn. Een heel ander punt, waarover op de Visma werd gesproken was de visuitzetting en het visonderzoek. Voor dit onderzoek worden Jaar lijks duizenden vissen voor hun uit zetting gemerkt. Sportvissers, die *n dergelijke vis vangen worden ver zocht dit merkje en een aantal ge gevens op te sturen aam het RIVO, waar men uit de gegevens belang rijke conclusies kan trekken. Ais beloning krijgt de sportvisser een rijksdaalder voor elk merkje. Nu is gebleken, dat de sportvis sers op dat punt niet erg actief zijn en er wordt dan ook slechte een spaarzaam gebruik van gemaakt. Zo is bijvoorbeeld van de gemerkte forel in het Veerse Meer slechte een zeer klein percentage terugge meld. Men is daarom aan het on derzoeken of er geen ander systeem is dat ln de praktijk beter werkt. Er wordt gedacht aan premies voor het terugsturen van bepaald* merkjes tussen de 100 en 200 gul den. Mocht het plan doorgaan dan kun nen we straks ook „prljsvissen" buiten competitie- of wedstrijdver band. ADVERTENTIE SPORTVISSERS Voor al Uw SPORTVISSERIJ ARTIKELEN la Uw adrea Levendaal 128 Telefoon 22053 Leiden MITCHELL - DAIWAI - LERC - GARBOLINO - OLYMPIC RU AIR-CEL - GARCIA - DAM VLIEGENLIJN.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21