lar slecht Alleen Leiclenaars voor advies ezers schrijven Is de toekomst Leidschenrijn? MAAK VAN LEIDEN VENETIE Universiteit naar terrein gasfabriek Demping (Nieuwe Rijn) heeft voordelen KRINGGEVOEL )ERDAG 4 MEI 1972 Plaatsing van ingezonden stukken behoeft geen redactionele Instemming te betekenen. De redactie behoudt zich het recht voor, brieven te bekorten of eventueel terug te zenden. LEIDEN Door het eenvoudige enquêteformulier in "Binnenstad on- de de loep" in de krant van j.l. za terdag zijn de pennen wel in bewe ging gekomen. En niet alleen voor het invullen van het formulier en het doorstrepen van "voor" of "te gen" demping van de Nieuwe Rijn. U ziet op deze pagina Meningen.dat lezers ook in de pen zijn geklommen om er wat meer over te zeggen. Wat de enquete betreft, op onge veer de helft van het aantal tot nu toe ingekomen formulieren is "voor" en op de andere helft "tegen" door gestreept. Om lezers, die het formu lier hebben gemist, in de gelegenheid te stellen toch mee te doen. hieron der nogmaals het formulier, dat u kunt inzenden aan de redactie van het Leidsch Dagblad t.a.v. de rubriek "Binnenstad onder de loep". Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert Foto's Holvast C. J. ROTTEVEEL IS ENIGE WEKEN AFWEZIG Ik ben voor/tegen demping van de Nieuwe Rijn in het centrum van Leiden. Naam: Adres: Woonplaats: Waarom wordt het Witte Singelplan niet verplaatst naar iet terrein van de oude gasfabriek (het gedeelte waar nu lesloopt wordt). Dan zit je direkt aan de kruising van de Oude Vest en de Woord-Zuid route. Universiteit blijft in de binnenstad. Heeft dan door haar ligging een betere bereikbaarheid lan aan de Witte Singel. De geplande parkeergarage hoeft dan ook geen nood- '.akelijke onderbreking van de Witte Singel-route te ivor- ien. Fam. De Jonge, Leiden. —verse ingezonden stukken- Üvers pleiten voor demping, 'o.a. de Nieuwe Rijn. Als zes- Ie Jongen herinner ik mij de s vóór de demping en de "ver- fweg" die daarna ontstond ■fc 1972 is die zelfde Mare nel met autoverkeer op 20 mtr ^■n 1952 met fietsers en voet- Hers op plm. 4.50 meter breed- dit al na plm. 20 jaar. zien de groei en vooral het ab- lale gebruik van het autopark q een eventuele gedempte. B we Rijn of Rapenburg ook B snel "vol" zitten, en wat dan? pp an we dan plm. 1985 huizen- rijen afbreken zodat over 30 jaar van Leiden alleen 'n enorm groot verkeersplein resteert met de naam Leidschenrijn? Het is hoog tijd om de auto een halt toe te roepen en daarmede, aan hart- en vaatziekten, luchtver ontreiniging, geluidshinder, scha de aan wegen en kaden en speel ruimtegebrek voor onze kinderen Ga ook eens fietsen, zeg niet: "Daar krijg ik hartkloppingen van" hartkloppingen zijn altijd beter, dan helemaal geen hartkloppingen dus een stil hart. HENK J. M. SLOOS Valkenburg ZL ar aanleiding van het stukje krant van JJ. zaterdag deel mede. dat ik vóór demping ie Nieuwe Rijn ben. ït voor demping, zoals nu met ["rekvliet gebeurt. De afwer- hiervan gaat veel te traag. zou kunnen beginnen met rgronds parkeergarages te bou- doorlopend tot onder het Stad- ilein. Bovengronds zou precies it midden een betegeld trottoir lakt kunnen worden, met hier- 'at bomen en andere vaste be ting. Ook zou hierop de fon- lie nu achter het stadhuis gezet kunnen worden. Aan skanten zou een wegdek van 2 >anen gemaakt kunnen worden Éénrichtingsverkeer. De mogelijkheid om hieromheen te rijden moet opengehouden wor den. Mensen, die even in het begin van de stad moeten zijn, behoeven dan niet de hele stad door te rij den. om terug te komen. Ben je nu op het Stadhuisplein en je moet naar het Gangetje, dan moet Je eerst tot het station rijden om terug te kunnen. Dit is de kortste weg. Zolang rijden, betekent extra benzine-verbruik dus extra lucht verontreiniging. Om terug te komen op de dem ping van de Nieuwe Rijn, men zou de Oude Rijn kunnen doortrekken op de huidige breedte. Een vaste brug zou de Mare met het tracé Nieuwe Rijn c.q. Aalmarkt kunnen verbinden. De Apothekersdijk zou ook verbreed kunnen worden met éénrichtingsverkeer richting Prin- sessekade. De hele hoek bebouwing bij Palthe zou moeten wijken. Zo zou je dan vanaf Vlieland, steeds rechtshoudend, richting sta tion kunnen rijden, met mogelijk heid via de Mare of rechtdoor tot de Prinsessekade via de huidige weg. Terug over de huidige Boom- markt, Aalmarkt, langs V en D, stadhuis, C en A door het Gange tje en Korevaarstraat de stad uit. Vanaf de Hooigracht, Watersteeg zou het ook dicht kunnen, zodat vanaf de Jorisboulevard het ver keer de stad in kan, eventueel oo}c eruit. Een offer moet er gebracht wor- iden, maar dat is het heus we) waard: de Korenbeurs moet tegen de vlakte. Voor de rest wordt er al leen maar gebouwd aan verbete ringen. Als dit alles gerealiseerd is, kunnen de winkelcentra gesloten worden voor het verkeer. Zij zijn dan goed bereikbaar voor ieder een. Wat men nu doet lijkt heie naal nergens op. Ik hoop dat mijn suggestie bij- Iraagt tot verbetering van de hele situatie zoals deze nu is (bar slecht). TH. J. VALK Leiden "Leidse City wel bereikbaar", in ons blad van 29 april heeft mij weer in de pen doen klimmen. Melkert heeft zich een assistent gezocht, voor wie wij echter ook al geen bewondering kunnen koes teren. Waarmee het eerder "inge zonden" mee eindigde, gaan wi nu maar weer beginnen, "laten wij alstublieft met beide benen op de grond blijven staan". In een gehele pagina "druks hebben deze heren precies hele maal niets nieuws verteld. Niet één steekhoudend argument, voor hun wankele stelling. Gewoor doordraverij. Wat echter zo spre kend is. de voorzitter van die zo genaamde adviesraad, is nota-be ne een Voorschotenaar. terwijl d< andere "voorvechter" Oegstgeest als domicilie heeft. In hoeverre deze heren zich het recht aanma tigen "op de toekomst" voor Leid se belangen op te komen, zal voor vele stadgenoten een eeuwig grof raadsel zijn. Dat moet voor onze gemeenteraad niet minder het gf val zijn. Zij behoeven ons heus niet te vertellen hoe mooi onze stad wel is, dat weten wij beter dan zij Daarom vieren wij ook een 3-oc- tober. hebben wij een univers Zij behoeven ons heus niet te teit, pronken met een Hooglandse en Pieterskerk, stralen met een beroemde Sterrenwacht en Aca- Jongeren, maar ook ouderen heb ben Jullie ook dat gevoel machte loos in een kringetje rond te do len? Wat is nu eigenlijk, dat kringetje? De mensen met wie je werkt; Je familie en kennissen; Je club; tv., radio) Je informatiebronnen krant, Je leefomgeving (stad, buurt, straat, huis) Aan de hand van een voorbeeld zal het duidelijker worden dat het kringetje niet zo eng hoeft te zijn als je wel denkt. Bijvoorbeeld een politieke- of vakbondclub. Wat kun je in zo'n club doen? Door dis cussie de eerste levensbehoefte aan de kaak stellen. Het is niet ver standig je buiten de politiek te houden, de politiek beslist tenslot te over de woningnood en de lucht die je inademt. Bemoei Je met politiek, je baas doet het ook! Weet je dat afdelings-vergade- ringen door mensen van ons kaliber bezocht worden en dat het niet zo moeilijk is om mensen te vinden, die jouw standpunt delen? Een partij steunt op afdelingen, waar om kun je zo'n afdeling niet gaan beïnvloeden en versterken? Als je vindt dat jij nu nog niets met politiek te maken hebt, sla je de plank mis. De maatschap pij staat bol van de politieke pro blemen .Er zijn ook belangen die een specialistische aanpak vragen, zoals problemen over je werk. Daarvoor hebben we de vakbond club. In je kringetje neemt het werk een grote plaats in. Is het dan niet van belang invloed uit te oefenen op Je werkklimaat? Om niet geleefd te worden is 't van groot belang de ideeën die bij ons leven verder te brengen naar een grote club. Je moet de invloed die je daar kunt uitoefenen, niet onderschatten. Als we thuis blijven zitten en beslissingen aan anderen overlaten, zitten we binnen de kortst mogelijke tijd met dingen waar we nooit meer van afkomen Onthoud wel, Je maar één keer inspannen voor een probleem heeft geen zin. Steeds herhalen wat je denkt en wil heeft uitwerking. demisch Ziekenhuis, zijn trots dat wij jaren het koudste plaatsje der aarde zijn geweest, en ga zo nog maar een pagina verder. Maar om tot de zaak te komen. Angstvallig hebben wij in ons "in gezonden" van de vorige maal be weringen omtrent het verkeer zo veel mogelijk voorkomen. Niet om dat wij daar bang voor waren, maar wel, omdat het verschil tus sen wel en geen auto-bezitters akelig klein is, met het verschil, dat bij de voor- en tegenstanders van een zogenaamd "leefbaar Lei den", zoals door de heren advi seurs wordt gesuggereerd, die af stand veel groter is. Met andere woorden, diegenen die een auto bezitten, of daar indirect gebruik van maken, zullen ongeveer in evenwicht zijn, met diegenen, die om welke reden dan ook een der gelijk vervoermiddel niet willen of niet kunnen gebruiken. Bij de voorstanders van een "geforceerd leefbaar Leiden" ligt die verhouding echt een tikkeltje anders. Hier is sprake van een naar verhouding klem deel van de Leidse bewoners, die een "oud heids-maniakken-manie" hebben Om in hun overdreven hunkering naar oudheid en antiek hun haan tje koning te laten kraaien, aan hun lusten te voldoen (vergeef dat woord), grijpen zij elk middel om aan die verwachtingen te vol doen. Wordt het verkeer erbij ge sleept, de milieuvervuiling, de ho ge kosten voor wegenaanleg, de recreatie mogelijkheden, enzo voort, enzovoort. Hiermede en hierdoor, proberen zij dat deel van de Leidse inwoners te imponeren, die geen auto-bezitter zijn. (het mogelijk nog wel kunnen worden), om deze voor hun karretje te spannen. hun vuile "antiek- was", die echt niet zo rijn, pardon rein is, voor de heren binnen te halen. (Wat kost monumenten zorg???) Nu het niet lukt en biologische of welke andere "ologische" rede nen, het dampen tegen te houden omdat de voordelen van demping, los van het verkeer, zoetjes aan tot iedereen door gaan dringen, moeten zij natuurlijk weer iets an ders verzinnen. Om de handschoen op te ne men, die zij hebben toegeworpen, het volgende. De heren beginnen nu zelfs al de bromfiets te vereren als „het" vervoermiddel van deze tijd. Dit gemotoriseerde artikel verspreidt zeker geen koolmonoxi de. Laat ons even onze ogen de kost geven bij een stoplicht, oi bij gesloten spoorbomen, of bij een geopende brug. Onze jeugd tij dens zo'n gedwongen "stop" het motortje tientallen malen naar zijn hoogste toerental dwingt, massa's damp uit de uitlaat stu wende. De voorgeschreven snelheid van 35 km. p. uur in de bebouwde kom. 40 km. daarbuiten, wordt door 90% van de gebruikers aan de laars gelapt. Zie hun gedrag bij de start van zo'n stopplaats. Als die "rotte" chauffeurs in auto's, dezelfde nonchalance zouden toe passen in hun gedrag, kun nen wij van de hele binnenstat wel een groot ziekenhuis maken, voor verkeers slachtoffers. Kij) eens hoeveel brommers (ook fiet sers) door een rood stoplicht rij den. de trottoirs als rijbaan ge bruiken, dikwijls op levensgevaar lijke manier door het verkeer la veren. En laten de heren "verkeers- leefbaarheids-technici" nu maa; niet met tijd-tabellen schermen, voor afstanden die zijn afgeleg in "zus" of "zoveel" minuten, want wat hen toen lukte, lukt heus nie: iedere dag, zeker niet in het spits uur. Natuurlijk dreigt verweer, maar als compensatie kan ik de here verzekeren, dat drie weken gele den, per auto 25 minuten werd ge daan over de afstand "stoplichten Warmonderweg-Kraaierstraat via de Rijnsburgerweg, iets wat bijna lopende kan geschieden. Het openbaar vervoer kan ook nimmer als vervangend middel dienen voor het huidige verkeers- noodzaak. Immers de door de NZH versterkte tabellen voor rijtuigen van parcoursen door de bussen aJ te leggen zijn geen waarde-me- ters. Als men naar zijn werk gaat of waar dan ook naar toe. wordt c tijd die wij daarvoor nodig heb ben afgemeten vanaf de tijd dat wij van huis af gaan, totdat we op de plaats van bestemming zijr aangekomen. Wanneer wij om acht uur met bus of trein mee moeten, vijf minuten lopens van de halte of station verwijderd zijn moeten we echt niet om vijf- en- een halve minuut voordien van huis af gaan. Begrijpen we el kaar?? In deze eeuw „geldt" „tijd is geld", al of niet gemotiveerd vooi iedereen. Op elke minuut wordt gelet, in zo'n tijd leven wij ni eenmaal. Laat de heren met die tijd-saldo's. die zelfde ritjes di zijn aangegeven, nu eens doen per openbaar vervoer. Zelfde pun van uitgang, met slechts vijf mi nuten er bij voor het berelke van het denkbeeldig doel. Mogen wij dan even schermen met fu brommer of auto. vooruit vaststel len. (niet pochen) dat zulks glans rijk gewonnen wordt door alle drie. Nog een stapje verder gaande, zullen wij die twee miljoen au to's vervangen door drie miljoen brommers, zal dat het verkeer zo veel rustiger en veiliger maken Brommers die maarvijftig ol zestig kilometer per uur stomen, drie.wat zeg ik. soms tienmaa meer hinderlijke geluids-explo- sies in onze oren doen suizen da! welke auto ook. Met bestuurders, die "of" de verkeersregels niet ken nen. "of" die doodgewoon negeren. Met openbaar vervoer, die haltea met wachtende mensen voorbij rijdt omdat het openbaar vervoer "vol" is. Natuurlijk zal van overdrijving gesproken worden, ook al is het waar wat hier gezegd, maar wat is het dan van die "oudheids-aan bidders", die iedere bouwval, elk krot, alle stinkende grachten, die hele antieke santekraam, door dik en dun willen handhaven, omdat zij het prachtig vinden, maar met hun antieke zienswijze verre de minderheid vormen van de Leid se bevolking. Geen middel ontzien om hun maniakale doelstelling te verwezenlijken, ook geen kosten, zeg maar weer "monumentenzorg". Voor de zoveelste maal, "blijf met beide benen op de grond", geef het openbaar vervoer kans de taak te volvoeren voor hen die dat no dig hebben, ontneem de „oud heids-liefhebber" met mate mooie bouwwerken niet, laat ieder zijn eigen middel van vervoer bepa len. Maar dan ook allen daaraan medewerken, dat datgene wordt gedaan of nagelaten wat redelij kerwijs door de omstandigheden geboden wordt. Laten wij hopen, dat ons dag blad het "enquete-formulier" in een fleuriger en meer opvallend interieur zal willen herplaatsen, daar de vrees niet ongegrond is, dat heel veel lezers de geplaatste niet eens hebben gezien (mogelijk met opzet gedaan door auteurs) Laat de lezers de valse mening ontvlieden, dat de gemeenteraad toch doet wat zij wil. Offer die dertig centen of maak de wande ling naar onze krant, breng mas saal uw stem uit (die antieken doen dat zeker), laten wij een drachtig zeggen hoe wij het wil len hebben, aan de heren die door ons op deze bestuurszetels zijn geplaatst. Zij moeten zich niet la ten adviseren door hen die niet eens Leidenaars zijn, maar door hun eigen Leidse bevolking. Wegen veranderen in waterwegen Aan de discussie over de ver keersproblematiek en de bereik baarheid van de Leidse binnen stad zou ik een, misschien niet nieuwe suggestie willen bijdra gen. Ik ben er mij van bewust 1 dat het volgende plan op het eer ste gezicht als al te fantastisch en onrealistisch naar de prullebak ver wezen zal worden, maar mis schien is het toch wel de moeite waard als alternatief in de over wegingen betrokken te worden. 1. Het gebied binnen de singels wordt voor autoverkeer afgeslo ten, met de nodige uitzonderings bepalingen voor artsen enz., en voor bedienend verkeer op be paalde tijdstippen. 2. Enkele verkeersaders die zich daartoe lenen worden veranderd in waterwegen, waarbij allereerst te denken valt aan de eertijds ge dempte grachten als Levendaal, Lange Mare en Hooigracht. 3. Openbaar vervoer met grote frequentie wordt in de binnenstad en vanaf een aantal afvaartpun- ten daarbuiten (Oude en Nieuwe Rijn, Haarlemmertrekvaart, Gal gewater. Vliet) onderhouden door boten. Deze zullen zo laag en smal gebouwd moeten zijn dat ze onder alle bruggen doorkunnen, en zo dat de nieuw» te graven grachten niet dieper dan bijvoorbeeld 1.50 m. hoeven te zijn. De in verschil lende stadsdelen noodzakelijke voorzieningen als riolering kunnen dan tijdens de aanleg onder de grachtbodem of in de wallekant worden aangebracht. Het onderhoud van grachten en wallekanten zal kosten meebren gen; het consequent weren van (zwaar) wegverkeer betekent ech ter dat een eenmaal degelijk ge construeerde kademuur veel langer ger meegaat dan de nu bestaande kademuren, waarvan het onder houd al zo zwaar op onze begro ting drukt. Schade door golfslag enz. moet uiteraard zoveel moge lijk beperkt worden. Met scheep jes-type-rondvaartboten moet dat mogelijk zijn. Personen- en goederenvervoer te water hoeft, vergeleken met de huidige, en bij "ongewijzigd be leid" te verwachten toekomstige, situatie nauwelijks meer tijd te kosten. De te verwachten veel gunstiger verhouding voer- (of: vaar-) tuig: lading zal een aan merkelijke vermindering van overlast door lawaai en vervui ling betekenen. De binnenstad zal een. ook toeristisch, hoogst aan trekkelijke oase van rust worden De vervanging van vierwielers door vaartuigen lijkt mij ook es thetisch de moeite waard. Bij eer doordacht programma van grach ten-aanleg hoeft geen enkel pun! in de binnenstad verder dan ca 150 meter, of ca. 2 minuten loper van de dichtsbijzljnde aanlegster ger te liggen. De kosten van een dergelijk pro ject kan ik niet becijferen, maa ik maak me sterk dat bij objec tief afwegen van voor- en nade len op langere termijn een verge lijking met de huidige toestam ten gunste van het watervervoei zou uitvallen. Het aanleggen van ca. 2200 me ter nieuwe gracht, en het weer voor watertransport geschikt ma ken van al bestaande grachten, met inbegrip van overige noodza kelijke voorzieningen, zal een mas sa geld kosten. Zoveel dat onze armlastige stad het bij de nu ge bruikelijke financieringstechnie ken niet zal kunnen opbrengen. Er staat m.i. wel heel veel tegen over. Nog afgezien van de sociale voordelen zal de veelvraat van het gemotoriseerd verkeer, althans wat de binnenstad betreft, eindelijk gekooid kunnen worden. Het zal u duidelijk zijn dat dit plan (waartegen vele bezwaren zijn aan te voeren, waarvoor ech ter evenzovele oplossingen te vin den zijn» niet zomaar uit de lucht komt vallen. Steden als Venetië en een deel van Bangkok zijn voor autoverkeer ontoegankelijk en voor hun intern transport op waterver voer aangewezen, en hebben het wat dat betreft tot nu toe aardig gerooid. Veel wilder dan plannen om een van Leidens meest aantrekkelijke punten, de grachten, te dempen, lijkt het tegenovergestelde plan mij niet. Het zal u dan ook niet verbazen dat ik het, voor wat be treft het "openbreken,' van de Lange Mare. wel met Penning eens ben, en dat ik het strookje met een duidelijk TEGEN demping van de Nieuwe Rijn heb ingevuld. (De inzender heeft bij dit stuk een kaartje geleverd, dat voor re- produktie in de krant niet ge schikt is, evenals een heel plan. Ik bewaar dat voor "Binnenstad on der de loep" en het komt dus bin nenkort opnieuw aan de orde Hans Melkert).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19