Londen handhaaft de sancties tegen Smith KLOOF OP UNCTAD III ROEIEND 6) hicanos mogen graantje meepikken Kinderfeestjes,tienerfuiveri, houseparties. Hoe kunt u ze't best organiseren? Slechts dood kon FBI en Edgar Hoover van elkaar scheiden rQENSDAG 3 MEI 1972 BUITENLAND IAGO (Reuter) Er is de- week op de Wereldhandelscon ferentie in Chili 'n onheilspellende tfeer ontstaan. De rijke landen IJn begonnen de ambitieuze plan den van de derde wereld te "ont- akelen". tlverwege de conferentie het [pinde is vastgesteld op 19 mei ebben de geïndustrialiseerde lan en geleidelijk de aanval geopend bp ontwerp-resoluties van de der fde wereld die oproepen tot f inancië- commerciële en technologische oncessies van het blok van z.g. do orlanden. Terwijl de conferentie in het stadium verkeert van raad in commissies, stellen ach- de coulissen afgevaardigden po en in het werk de rijke lan en dan desnoods maar wat minde- concessies te ontwringen. ("is een groeiende ongerustheid on- ler de delegatie uit de derde we- eld dat er door proceduredebatten n gekrakeel binnen regionale blok en niet genoeg tijd meer over- ilijft voor de wezenlijke pro- >lemen. De ontwikkelingslanden lebben al om verlenging van de lonferentie tot 25 mei gevraagd. iar de rijke landen brachten daar egen in dat dit onmogelijk is we- jens de verplichtingen van hun af- levaardigden na de 19de. Tijd van de ontwikkelingshulp tot een procent van t bruto nationaal pro- dukt. Een ander ingrijpend plan, voor een internationale scheep vaartcode, met een billijker aan deel in het vrachtvervoer voor de noodlijdende koopvaardij van de ontwikkelingslanden, is bestempeld als "onrealistisch in zijn huidige vorm". Terwijl grote scheepvaart- landen als Japan, Zweden en Ame rika beamen dat er behoefte be staat aan een internationale code, hebben zaj bedenkingen geuit over enkele eisen van de derde wereld, o.a. de deelneming van regeringen aan d toekomstige conferenties van de scheepvaartmaatschappijen 'i Zwarte meerderheid in Rhodesië vormt tegenregering commissieresoluties moeten voor iet einde van deze week op tafel vorden gebracht om de conferen tie de mogelijkheid te bieden, ze roed te keuren. Maar niet één van de overwogen plannen ter versmal ing van de economische kloof tus sen rijke en arme landen is tot dusver aanvaard. ider aanvoering van Engeland, hebben ontwikkelde landen deze week verzet geuit tegen de dringen de aansporingen van de derde we reld tot opvoering op korte termijn LONDEN (AP) De Engelse regering erkent dat haar over eenkomst met Rhod'esië is mislukt. Londen zal sancties blijven nemen tegen de opstandige kolonie, aldus een artikel van de politieke redacteur van het Engelse blad "The Sun". Anthony Shrimsley schreef dat het plan was mislukt door het „vijf de principe" van Engeland dat het plan door de totale bevolking van Rhodesië moest worden aangenomen. Een commissie onder leiding van Lord Pearce naar Rhodesië gestuurd om de - mogelijkheden te onderzoe ken dat het plan, dat door de Engel se minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas-Home en de Rho- desische regeringsleider Ian Smith is opgesteld, constateerde dat de zwar te Afrikaanse meerderheid in het door de blanken geregeerde land te gen het plan is. Beroep Engeland had in 1965 een beroep op de Verenigde Naties gedaan om ADVERTENTIE Voor de vrouw-van-vandaag is, op initiatief van de Amro Bank, een sieraad van een boek geschreven. Vol tips, ideeën en informatie over wat een vrouw belangrijk vindt: mode, verzorging, sieraden, haar rol in de maatschappij, haar rechten en plichten, kinderen, gasten, feestjes, vrije tijd, huisinrichting, geldzaken. Meer dan 140 pagina's en meer dan 35 kleurenfoto's. Samen met een handig huishoudboekje en een vernuftig boodschappenlijstje verpakt in een luxueuze geschenkdoos. En bij de Amro Bank verkrijgbaar voor wie daar spaart of gaat sparen. Hoe? Stap een kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank binnen om inlichtingen. OJ Amro Bank Het Boek Vrouw: Tip voor Moederdag? een handelsblokkade tegen Rhodesië in te stellen, nadat het land eenzij dig de onafhankelijkheid uitriep. Het Rhodesische African Natio nal Council (ANC) heeft een scha- duw-regering gevormd als alternatief voor de blanke regering van premier Ian Smith. Dit heeft de vice-voorzit ter van de raad, ds. Canaan Banana, op een persconferentie in Londen meegedeeld. Hij waarschuwde dat een „opgelapte" overeenkomst tussen Londen en Salisbury vroeg of laat zal leiden tot een bloedig conflict in Midden-Afrika, waar ook Enge land bij betrokken zal zijn. Het verbaasde hem, zei hij, toen hij bfj aankomst in Londen vernam dat de commissie van Lord Pearce haar rapport over Rhodesië nog niet had ingediend en dat het zelfs zou kunnen dat dit nooit zou kunnen ge beuren. Vragen Banana is in Londen voor be sprekingen met de Britse regering. Vandaag wil hij minister van Bui tenlandse Zaken Alec Douglas-Home vragen een constituerende vergade ring met vertegenwoordigers van het hele Rhodesische volk te beleg gen over de toekomst van het land. Hij verwacht van de commissie. Pearce, die deze week verslag zal uitbrengen, een duidelijke uitspraak dat de Afrikanen in Rhodesië het ak koord over de onafhankelijkheidsver lening volledig verwerpen. Hij pleitte voor handhaving van de econo mische sancties tegen Rhodesië. Ba nana zei ook dat de intimidatie en de onderdrukking van de Afrikanen verscherpt is sinds de commissie- Pearce Rhodesië heeft verlaten. Edgar J. Hoover werd tul zijn overlijden (door -natuurlijke oor zaak, geen hartaanval maar een soort van hersenbloeding) onder een deken achter in een auto naar het Capitool in Washington gebracht waar zijn lijk zal wor den opgebaard. Op de achter grond Hoovers huis. WASHINGTON J. Edgar Hoover, de vereerde held van de zwijgende meerderheid, heeft de controle over 220 miljoen Ame rikanen uit handen moeten geven. De dood door een natuurlijke oor zaak heeft de omstreden 77-jarige directeur van de FBI (Federal Bureau of Investigation) uit het ambt geroepen, waaruit hij zich niet vrijwillig wilde terugtrekken. Hoover was 48 jaar lang Ameri- ka's onvervaarde strijder tegen misdaad en al dan niet vermeen de communistische ondermij ning. Hij diende onder acht Ame rikaanse presidenten en 16 minis ters van Justitie. Behalve bewon deraars had hij talrijke vijanden, vooral onder linkse groeperingen. Vier kogelvrije auto's stonden toi zün beschikking een meer dan voor de president van de Verenig de Staten en hij is vaker met de dood bedreigd dan enige president. Niet alleen bij misdadigers was Hoover gevreesd, ook top-politici joeg hij angst aan. De Washing ton Post schreef eens dat teveel Amerikanen beefden voor Hoover, de meeste van de 16 ministers van Justitie die formeel zijn baas waren niet uitgezonderd. De FBI voor de meeste Amerikanen be tekent dat woord schietgrage su permannen, meedogenloze mis daadbestrijders, een bovenmense lijk alleswetend apparaat. Dit ima go van de FBI kwam tevoorschijn uit een opiniepeiling van vo rig jaar. Opinieonderzoeken brachten ook aan het licht dat een groter meerderheid van de Ameri kanen weliswaar tevreden was over Hoovers prestaties, maar toch meende dat hij moest aftreden. Hoewel de almachtige FBIchef voor de Amerikaanse presidenten langzamerhand een zware po litieke last was geworden durfden Johnson noch Nixon hem te pen sioneren. Toen Hoover 70 jaar werd besloot president Johnson tot ver lenging van zijn ambtsperiode voor onbepaalde tijd. In 1969 ver zocht Nixon hem aan te blijven als FBI-hoofd. Hoover stemde maar al te graag toe en vroeg on- Dankzij verkiezingen n Amerika het werkelijk nodig dat iemand straalvliegtuig kaapt en Journa- sn aan boord ontbiedt om te ko- i luisteren naar de klachten van idcaans-Amerlkanen in de Ver- Ie Staten? Waarschijnlijk niet, menige Chicano (Mexicaans- irikaan) zal sympathiseren met wanhoop van Ricardo Chavez- ïpyright AD-Observer een Jonge werkloze kok, die I onlangs in Los Angeles presteer- j Hij kreeg alle aandacht, maar I hij nog een paar weken had ge- ihf zou zijn buitensporige optre- i niet als al te noodzakelijk zijn (ordeeld. is namelijk verkiezingsjaar ln Verenigde Staten en beide grote [tijen proberen er achter te ko- m hoe nuttig de stemmen zouden kunnen zijn van de lang verwaar loosde Chicano-gemeenschap. De bruine stemmen" zijn tot dusver traditioneel aan de Democraten ten goede gekomen slechts 10 pro cent van de Chicanos steunde de Republikein Nixon in 1968 maar deze keer doen de president enzijn medewerkers alle mogelijke moeite om de gunst van de Mexicaans-A merikanen te winnen. Chicano-politici hebben opgemerkt, dat een zwenking van 6 procent naar de kant van de Republikeinen beslissend kan zijn bij de verkiezin gen in Californië, Nieuw-Mexico en Texas, de zuidwestelijke staten, waar de meeste Mexicaans-Ameri kanen wonen. In 1960 stemde Cali fornië, Nivons geboortestaat, maar net voor hem in zijn strijd tegen John Kennedy, die slechts 5 procent van de Chicano-stemmen nodig ge had zou hebben om de „Gouden Staat" te veroveren. In 1968 verloor Nixon Texas aan Hubert Humphrey, maar ais het voor hem toen moge lijk was geweest slechts 6 procent meer van de Mexicaans-Amerikaan se stemmen achter zich te krijgen, zou deze staat naar de Republikei nen zijn gegaan. Veelvuldig De gemeenschapsproblemen. die Nixon moet proberen op te lossen als hij de stemmen van de Chica nos wil verkrijgen, zijn veelvuldig van aard en bijzonder moeilijk. Van totale Mexicaans-Amerikaanse bevolking van 5.600.000 leeft een derde in overbevolkte bum'ten, meest in armoedige woonomstandig heden. Deze op één na grootste minderheid in de Verenigde Staten (na de negers) kent een kinder sterfte die vier keer zo groot is als die van de „Anglos" (blanke) en de te verwachten levensduur van een Mexicaans-Amerikaan is tien Jaar minder. Er bestaat onder de Mexi caans-Amerikanen een groot wan trouwen tegen de gevestigde weten- sohap en de gezondheidsdiensten een Chicano brengt jaarlijks gemid deld 2,3 bezoeken aan zijn dokter tegen een Anglo 5.6 en een neger 3.7. Er komt onder hen meer tuberculo se voor dan onder de bevolking alè geheel en men neemt aan. dat dit ook geldt voor andere ziekten, waarover geen statistieken bestaan. De inkomens zijn lager dan het na tionale gemiddelde, maar het schoolverzuim hoger, soms wel 50 procent. Er bestaat discriminatie ten aanzien van woningen en baantjes. Maar niets kan de flinke toevloed tegenhouden van goedkope en vaak niet wettig geïmmigreerde Mexicaanse arbeidskrachten. die over de zuidgrens van Texas en Ca lifornië de Verenigde Staten binnen komen. Twee incidenten zijn typerend. Een meisje van 24 jaar werd letterlijk als slavin vastgehouden nadat zij illegaal de Verenigde Staten bin nengesmokkeld was. Zij moest wer ken voor vier huisgezinnen zonder een cent te ontvangen en zou, aldus haar familie, die 200.000 dollar schadevergoeding vraagt, ook zijn gemolesteerd. Verder is er een ge naturaliseerde Mexicaan die op een boerderij in Californië werkte, dood geschoten door een grenswacht, die op Jacht was naar illegale immi- granten. Toen een Grand Jury bepaalde dat deze grenswacht terecht had ge schoten omdat hij zou zijn aange vallen pleegde een organisatie, die zich het Chicano-Bevrijdingsfront noemt, een bomaanslag op het grenskantoor. Het Front verklaarde „geen grenzen te erkennen die zijn vastgesteld door vreemdelingen" en sprak van „het begin van ons voor- Jaarsoffensief". mana Banuelos, thesaurier van de Verenigde Staten, is een van de 28 mensen met een Spaanse achter naam die posities met een salaris van 30.000 dollar of meer hebben gekregen. (President Johnson deed slechts vijf van dergelijke benoe mingen) Nixon heeft ook een programma van zestien punten opgezet om meer Spaans-sprekende mensen ge schikt te maken voor federale pos ten op een minder hoog niveau. Maar in Zult-Californië, waar onge veer twee miljoen Chicanos wonen, zijn de cijfers niet zo goed: Spaans-sprekende mensen maken 17 procent van de bevolking van het gebied uit, maar bezetten niet meer dan 6 procent van de beschikbare federale banen, terwijl de negen grote federale instellingen in het geheel geen Chicanos in him leiding hebben. Bezetting Veel radicale Chicanos vinden, dat Californië, Texas en andere zuidwes telijke staten die tussen 1836 en 1948 door Amerikaanse kolonisten zijn bezet rechtens nog aan Mexico toebehoren. Wat gaat Nixon doen om deze golf van ontevredenheid tegen te hou den? In de eerste plaats benoemt hij veel Mexicaans-Amerikanen op hoge federale posten. Mevrouw Ro- Uitsluiting Er valt een soort van uitsluiting waar te nemen binnen de hele fe deral e bureaucratie en Nixon kan er alleen maar op wijzen, dat toen hij aan het bewind kwam de „lati nos" (6 procent van de bevolking) 2,8 procent uitmaakten van alle werkkrachten in federale dienst, terwijl dit aantal nu gestegen is tot slechts 2,9 procent. De Democraten maken zich evenwel ongerust dat de Chicanos gunstig zullen oordelen over sommige rege ringsmaatregelen tot verbetering van de positie van de Mexicaans-A merikanen. Federale instellingen zullen voor de verkiezingen 12 mil joen dollar verstrekken aan projec ten waarbij Chicanos zijn betrokken en het departement van Gezondheid opvoeding en welzijn bedreigt Cali fornië met inhouding van 900 mil joen dollar aan gelden voor wel zijnszorg als deze staat niet meer doet tegen discriminatie van de arme Spaanstaligeh. De radicale Raza Unida (Verenigd ras)-party die dit Jaar kandidaten heeft ge steld voor de Senaat en het gouver neurschap van Texas, zegt dat de Republikeinen haar geld in contan ten hebben aangeboden. „Maar we willen onszelf niet prostitueren", al dus Mario Compean, voorzitter van de partij. Zelfs de dochter van president Nixon, Julie, die Spaans spreekt, is op campagne en spreekt met Chica- no-organisaties in het Zuidwesten. In de komende weken zal de grote stoot van Nixon om de Mexicaans- Amerikanen ervan te overtuigen dat hij aan hun belangen denkt, een geleidelijke versterking ondergaan. Velen menen, dat hij het deel van de Chicanostemmen, waar hij het oog op heeft, voor zich zal winnen, middellijk een ruimere begroting voor zijn activiteiten. In juni 1971 liet hij de betreffen de senaatscommissie weten dat zijn agenten dringend aanvullen de gelden nodig hadden voor de bestrijding van het toenemend terrorisme van radicaal links en van extremistische neger-org ai^- saties. Schuw John Edgar Hoover werd In 18M in Washington DC geboren ale zoon van een employé bfl de ku*t« wacht. Hij studeerde ln Washington reoh- ten en trad in 1917 in dienst van het ministerie van Justitie. De wat mensenschuwe kleine gedrongen vrijgezel woonde in Georgfa, in het gezelschap van enkele personeels leden en twee honden. Onder het presidentschap van Calvin Coo- Udge werd Hoover in 1924 benoemd tot hoofd van de FBI, toen een kleine instelling, die bekend stond als inefficient zo al niet oorrnpt. Hij begon met een drastische sul vering onder de FBI-agenten en een verscherping van de discipü- ne en enkele jaren later had hij de FBI gemaakt tot een interna tionaal beroemde en beruchte or ganisatie voor de misdaadbestrij ding. Een groot deel van de glorie rijke reputatie kreeg de FBI ln het "Bonny and Clyde" tijdperk van sensationele bankovervallen en ontvoeringen. Hoover self wae er erg trots op dat zijn agenten tijdens de Tweede Wereldoorlog vrijwel alle sabotagepogingen van de vijand wisten te verijdelen. Na de oorlog stak de kritiek do kop op. Van progressieve zijde werd ge- kiaagd dat Hoover zich teveel met politiek bemoeide en dat de FBI met vrijwel onbeperkte macht roe keloos omsprong met de levens en reputatie van vele Amerikanen. Zijn critici beweerden dat hfl meer tijd besteedde aan de com munistenjacht dan aan de be strijding van de "Cosa Nostra", de Amerikaanse mafia. Ook minister van Justitie als Ramsey Clark en Robert Kennedy verweten Hoover dat hij persoonlijk roem nastreef de ten koste van de misdaadbe strijding. Het laatste half jaar dat Kennedy minister van Justi tie was voor hij in juni 1968 werd vermoord weigerde Hoover tegen hem te spreken. Zijn felle anti-communisme, waar hij nooit doekjes omwond, leverde Hoover een aantal proces sen wegens smaad op. Zijn ge- gebruikelijke reactie daarop was dat de communisten van binnen uit wilden toeslaan. Sexueel Scherpe kritiek was er op Hoo vers optreden bij het proces tegen de "Zeven van Harrisburg" vorig jaar. In een senaatscommissie ont hulde hij dat de priester Berri- gan en enkele geestverwanten een samenzwering hadden beraamd om Henry Kissinger te ontvoeren en regeringsgebouwen t« sabote ren. Het "belastend materiaal'* was verzameld door een FBI- agent die zich voordeed als sym pathisant. Deze week nog kwam Hoover in het nieuws toen d« journalist Jack Anderson hem er van beschuldigde dat hij gehei me dossiers had laten samenstel len over de sexuele omgang van prominente Amerikanen. Deze dossiers dienden ex-president John son tot bedlectuur. Hoover toonde een intense belangstelling voor de vraag wie met wie naar bed gaat in Washington, terwijl dat de FBI niets aangaat, zo getuigde An derson voor een Congres-commla- Het is niet waarschijnlijk dat er in de Amerikaanse geschiedenis nog eens een nieuwe J. Edgar Hoo ver zal opstaan. Het Congres bespreekt dezer da gen voorstellen waarin de benoe ming van het hoofd van de FBI niet alleen aan de goedkeuring van de president, maar ook aan die van de Senaat word onder worpen. Bovendien worden strik te beperkingen opgelegd aan de duur van de ambtstermijn van het FBI-hoofd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9