Duitsers trekken miljoen uit Gratis reizen VERKEERSSCHOUT OP KOMST kerk toren begint over te hellen Edamse lavona DoT KAMER WIJST KOFFIE- ACTIE AF Strijd tegen de Rijnverzilting kleurloos haar? "T ivönS Auto tussen vrachtwagens vermorzeld: drie doden "Hartelijk gefeliciteerd" KVP-top oneens over de partijvernieuwing Optreden tegen vragen handgeld appartementen UVS verliest eervol(3-2) bij FC Utrecht 2 dagen in mei op uw 651" kaart frOEN3DAO 3 MEI 1078 PAGINA BINNENLAND •iRidddb!^ BONN Het Westduitse ministerie van Verkeer wil in de anning voor de begrotingen in de jaren 1973-75 90 miljoen ark opnemen voor het bestrijden van de zoutbelasting van Rijn. Dit is staatssecretaris Kruisinga dinsdag in Bonn mee- deeld tijdens een gesprek met de Duitse minister van Ver eer Leber en diens staatssecretaris Wittrock. Over de manier aarop dit bedrag zou moeten worden besteed is niets bekend. joals eerder gemeld zijn de kali- i pen voorts te bereiken dat de scheep- Jnen in Frankrijk verantwoorde- vaart een onderdeel wordt van voor een groot deel van de zout- asting in de Rijn. Omdat de ver- twoordelijke internationale com- ssie hiervoor geen oplossing heeft nnen leveren, is van Nederand- kant al geruime tijd geleden een Dlstersconf eren tie over d!it onder- rp voorgesteld. Iet blijkt in de praktijk bijzonder leilijk te zijn de andere Rijnoever ten voor de conferentie te interes- en. Na tal van afgeslagen voor- probeert de Nederlandse re- ring nu de ministers medio Juli Oen Haag bijeen te krijgen, rederland en West-Duitsland zijn ^de van oordeel dat de gespeciali- ™rde organisatie van de Verenigde ;ies voor de scheepvaart, Imco, 'n igrijke rol moet kunnen spelen de strijd tegen de vervuiling van zee. Daartoe zullen de regeringen lenlijk in actie komen. Zij ho- ADVERTENTIE laarkleurversteviger in 21 SS&E5BBM light-proof hbHI tinten herstelt de kleur van uw haar. flakon voor 2 a 3 behan fl+Brkleur- M delingen ipnlEvfóer f r* lavona is 'n WelJa-produkt EEG-politiek, wanneer de Europese, gemeenschap met de nieuwe leden is uitgebreid. Minister Schmelzer heeft Pompi dou deze week in een persoonlijk ge sprek gewezen op de kwestie van de Lotharingse kalimijnen, die de Rijn vervuilen. Eind van deze maand komt de Rijn-commissie onder voor zitterschap van de Nederlandse diplo maat Vigeveno in Parijs bijeen. HOORN Een auto is gistermid dag op de rijksweg van Amsterdam naar de Afsluitdijk vermorzeld tus sen twee vrachtwagens. De twee Inzittenden en de chauffeur van een van de vrachtwagens kwamen om het leven. De slachtoffers zijn de Amster dammer P. Bouquet (70) en A. Zwe- be (65) en de chauffeur F. J. Kwast (27) uit Enkhuizen. Het ongeluk ontstond toen de twee Amsterdammers met hun auto met caravan remden. Een achterop rij dende met betonpalen geladen vrachtwagen schoot naar links en kwam in botsing met een tegemoet komende vrachtwagen, waarbij de personenauto werd ingeklemd. TILBURG Mar ja Vossen iü Tilburg die gisteren 21 jaar werd, zal dio verjaardag niet makkelijk vergeten. Daar heeft haar moeder voor gezorgd. Moeder Vossen dacht dat het wel aardig zou zijn als haar dochter veel felicitaties zou krij gen; tenslotte is de 21ste ver jaardag een soort mijlpaal Daarom liet ze in de plaatse lijke krant een advertentie zet ten onder de rubriek „huwelijk en kennismakingen", waarin zij iedereen opriep haar dochter geluk te wensen. Marja kreeg 's morgens om nalf vijf al het eerste tele foontje, namelijk van de druk kers van de krant, 's Avonds had ze er meer dan vierhonderd keer „hartelijk gefeliciteerd, - dank-u-wel" opzitten. DEN HAAG In de top van de KVP is een meningsverschil ont staan over de vernieuwing van de partij. Dat blijkt uit een artikel van mr. F. Andriessen in het KVP-tiJd- schrift „Politiek Perspectief". De fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer zegt daarin het niet eens te zijn met de ideeën, die par tijvoorzitter De Zeeuw koestert over de partijvernieuwing. Andriessen merkt in het artikel op dat volgens hem het humanisme nietbij verkiezingen stemmen zal kosten. even belangrijk kan zijn als de evan gelische inspiratie in een toekom stige christendemocratische unie van de confessionele partijen KVP, ARP en CHU. Die opvatting strookt niet met die van De Zeeuw die vindt, dat de nieuwe partij evenveel moge lijkheden moet bieden voor niet- ohristenen als voor christenen. Andriessen is bang dat daardoor het samenwerkingsverband wordt en dat het in de toekomst Langs de Eindhovenseweg in Berkel Enschot is gistermiddag ca. 15 hectare hos afgebrand. Volgens de rijkspolitie is de brand mogelijk aangestoken door en kele jongens. De rijkspolitie van Udenhout stelt een onderzoek in. De brand ontstond om tien mi nuten over vier. Om vijf uur was men de brand meester. Nabij Ossendrecht zijn dinsdag middag ook enkele hectare bos afgebrand. De oorzaak van deze brand is onbekend. De brandweer 7vas het vuur binnen een kwar tier meester. Overigens wordt op het Binnenhof gezegd, dat niet een eventueel stem menverlies telt, maar de haalbaar heid van de samenwerking met de ARP en de CHU. DEN HAAG De regering over weegt wettelijke maatregelen tegen het vragen van handgeld bij het splitsen van vooroorlogse etagewo ningen in appartementen, die afzon derlijk te koop worden aangeboden. In de Tweede Kamer is deze zaax gisteren aanhangig gemaakt door de PvdA-er H. Wierenga. De broeder schap van notarissen heeft eerder al de aandacht van de regering geves tigd op het ongerechtvaardigd vra gen van handgeld. Vooral in Amster dam en andere grote steden passen huiseigenaren deze praktijken toe. UTRECHT UVS heeft gister avond bij eredivisieclub FC Utrecht zo'n voortreffelijke oefenwedstrijd gespeeld, dat de Stichtse trainer Ja cobs na afloop spontaan verklaar de: "Dit was de beste amateurclub waar we ooit tegen geoefend heb ben". UVS verloor de ontmoeting te gen het op drie "probeersels' na volledige FC Utrecht met 32. Na dat Bonsink in de 15de minuut voor de Utrechtse formatie de score had opengebroken trok nog voor rust de mee opgekomen Henk Rol op een pass van Désar de score weer recht. Na de hervatting bracht Van Steyn de FC Utrecht opnieuw aan de leiding, maar andermaal slaagde UVS erin de balans in evenwicht (22) te brengen. Gilles Hendrikse tekende, na een één-twee met Jan Verver, voor deze treffer. Pas tien minuten voor tijd slaagde aan voerder Van Veen erin de FC Ut recht definitief aan de goede kant van de score te brengen: 3—2. De PSP-er A. G. van der Spek vroeg de Kamer een uitspraak over zijn stelling, dat ook controversieel geachte zaken subsidiabel zijn. Een meerderheid van de Tweede Kamer verwierp gisteren de opposi tionele moties. Namens de christe lijke regeringsfracties legde dr. A. J, Vermaat (ARP) uit, dat de motie- Mommersteeg enerzijds was bedoeld om de criteria die de commissie- Claus blijkbaar hanteert te veren gen en anderzijds om de criteria die de minister leiden te verruimen. „Ik heb mijn twijfels of de kof- fieactie voor subsidie in aanmerking moet komen", aldus dr. Vermaat. De VVD-er mr. A. Geurtsen zeit „Een verduidelijking van de criteria is gewenst in die zin, dat subsidie ring van dit soort activiteiten niet mogelijk moet zijn". DS'70 stemde zonder verdere toelichting voor de motie-Mommersteeg. DEN HAAG - De verkeersschouten komen er. Gisteren is de Tweede Kamer akkoord gegaan met het in stellen van zulke niet-akademisch gevormde functionarissen, die zich op de overbelaste gerechten zullen gaan bezighouden met verkeersover tredingen. Die laatste toevoeging is in de wet gekomen via een amendement van de VVD-er Geurtsen, dat mede was ondertekend door mej. Haars (CHU), mej. Goudsmit (D'66) en de heren Van Schaik (KVP), Geelker ken (ARP) en K. A. Keuning (DS'70) Aanvankelijk «prak het wetsontwerp namelijk alleen van „bevoegdheden die de wet aan de officier van Jus titie toekent". Door daaraan nu toe te voegen „als overtreding" zal de nieuw te benoe men functionaris zich niet mogen bezighouden met (de zwaardere) verkeersmisdrijven Opheffen Het ministerie van Landbouw en Visserij moet maar worden opgehe ven. De woordvoerder van D'66 drs D. Elsma, heeft met deze opmerking gisteren in de Eerste Kamr voor en*-© opschudding gezorgd. Elsma vroeg of het niet doelmatiger en goedkoper was de taken van dit ministerie te verdelen over de ande re departementen. Hij zag wel een nadeel; er zou een uitstekende leerschool voor minis ter-presidenten verdwijnen! Eisma had de huidige premier mr. Biesheuvel op het oog, die in enkele kabinetten minister van landbouw is geweest en kennelijk ook dr. S. L. Mansholt, voormalig PvdA-minis- ter van landbouw en in D'66-kring gezien als toekomstig minister-pre sident van een progressief kabinet. Uit kluis De vast» ooirunissie voor defensie uit de Tweede Kamer vindt, dat de gegevens die minister De Koster aan de commissie-Van Rijckevorsel heeft verstrekt uit de kluis moeten komen, waarin ze weer zijn opgeborgen. De commissie-fVan Rijckevorsel, oie in opdracht van de regering een rapport heeft uitgebracht over de toekomst van de Nederlandse defen sie, heeft zich voor een belangrijk deel gebaseerd op de gegevens die het ministerie zelf had opgesteld of uit NAVO-bronnen had verkregen. De Kamer-commissie meent dat zij voor een beoordeling van het rap port ook over dit materiaal moet kunnen beschikken. In mei kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2, II, 20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. Vraag de folder aan 't loket. voordelig uit met NS zr ax DEN HAAG - Een meerderheid m de Tweede Kamer, gevormd door de vijf regeringsgezinde fracties, heeft Indirect de koffieactie van het An gola-comité veroordeeld De fracties van KNP, ARP, CHU, DS'70 en VVD deden dit door een motie te steunen van de KVP-er mr. J. A. Mommersteeg. In de mo tie wordt gevraagd om een verdui delijking van de criteria die de Na tionale Commissie voor de Ontwik kelingsstrategie (voorzitter Prins Claus) hanteert. Ook wordt gewezen op de mogelijkheid van een ander subsidiesysteem. De gang van zaken is thans, dat de commissie-Claus adviezen uitbrengt aan de minister voor Ontwikkelings samenwerking over te subsidiëren projecten. De commissie had de minister aan bevolen 9500 gulden beschikbaar to stellen voor een actie van het An- golacomité, die ten doel had de uit de Portugese kolonie Angola geïm porteerde koffie te boycotten. De minister heeft aeze subsidie ge weigerd. Deze weigering is voor de parlementaire oppositie aanleiding geweest de minister te interpelleren. Tijdens de Interpellatie diende de PvdA-er A. L. ter Beek een motie In, waarin werd uitgesproken, dat de koffieactie viel binnen de doel stellingen van de Nationale Com missie. Omwonenden geëvacueerd EDAM (ANP) De Uit 1545 daterende speeltoren te Edam wordt ernstig met verzakking bedreigd als gevolg van de sloop van het in de 19de eeuw tegen de toren aangebouwd kerkgebouwtje. Sinds de sloop van het kerkje ongeveer een week geleden, is de toren vrij komen te staan, waardoor hij steeds meer is gaan overhellen. De huisjes om de toren worden thans op advies van de brand weer ontruimd. aürjwü t Volgens de actiegroep ver keersplan Edam moest het kerkgebouw worden gesloopt om plaats te maken voor een parkeerterrein. "Van diverse kanten was het gemeentebe stuur erop geattendeerd, dat de toren uit het lood zou ra ken als de steun van het kerk je zou wegvallen. B. en W. hebben echter niet willen luis teren. Nog voordat het ver keersplan waarin de sloop was voorzien de goedkeuring van de gemeenteraard had gekregen, begonnen drie weken geleden de werkzaamheden al, aldus de woordvoerdster van de actie groep. De gemeentesecretaris van Edam ontkende desgevraagd, dat de sloop van het aange bouwde kerkje de oorzaak was van het scheeftrekken van de speeltoren. "B. en W. hebben zich over de gevolgen van de sloop uitgebreid laten informe ren door deskundigen. Vol gens hen bestond er geen ge vaar. Het is louter toeval dat de toren zo kort na de sloop gaat verzakken", zo zei hij. De speeltoren behoorde vroe ger tot de zgn. kleine kerk, die in 1883 door brand werd ver woest. De toren dankt zijn naam waarschijnlijk aan het uit 1602 daterende carillon, dat zich, na een jaar geleden grondig gerestaureerd te zijn. nog steeds in de toren bevindt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7