Moedgevend applaus voor de Mounties in Montreux vanafl6meias 4% 41% 5% 41% 51%61% postspaarbank c/iüi ...e/7 gisteren l Sliakespearestuk als superklucht Verdienstelijk jubileumconcert Komisch duo hoopt op internationale contracten Hf altijd safe STUDENTEN- CONCERTEN TV morgen] WOENSDAG 3 MEI 1972 RADIO - TV - KUNST NEDERLAND I 5.00 Kinderprogramma (KRO) 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Van gewest tot gewest (NOS) 7.50 Tips van het Nationaal Bureau 1 (NOS) Toerisme MONTREUX Veni, vidi, viel. Ik kwam, zag en overwon. Dat gold tot op bepaalde hoogte voor de Mounties, meer nog voor Piet Bambergen dan voor René van Vooren. want Piet arriveerde met vliegtuig en auto in het Montreux Palace precies op het moment dat de Mounties-show begon, terwijl René al eerder op de dinsdag ochtend was gearriveerd, in zijn snelle bolide, met een vaart van 180 km per uur in 7,5 uur van Arnhem naar Montreux. Hij kwam 's avonds in feite uit Zuidlaren waar de Mounties nog een voorstelling hadden gegeven, en reisde per auto omdat hij niet tegen vliegen kan. Te nerveus. Toen het een keer, naar Spanje, niet anders kon. had hij bij aankomst een rood, opgezwollen gezicht van de ze nuwen. De verkeerswrakken die hij nu in groten getale was tegengeko men. hadden hem aanzienlijk min der geënerveerd. Minder ook dan het vooruitzicht van de viewing van hun show. waarvan de Moun ties minder een prijs verwachten dan wel de mogelijkheid tot inter nationale contracten, al zal dat niet in de nabije toekomst zijn, want het komend seizoen zijn er al acht tv- shows en 150 voorstellingen in het land gecontracteerd. Door Nico Scheepmaker Zoals gezegd: zij kwamen dus, za gen hun show. en overwonnen ook in zoverre, dat het publiek de volle 51 minuten bleef zitten en er ook behoorlijk veel gelachen werd. Vooral om de „quickies", de korte grappen. Die waren raak en werden na afloop ook meteen aangekocht door een Amerikaan die een programma met hoogtepunten van het Gouden- Roos-festival voorbereidt. Maar ook de quasi-ernstige hu mor-les met het grote ihsmeerwerk boekte succes, zelfs werden de pro fessorale woorden: „dat vond men toen leuk, daar lachte men om" al thans door de aanwezige Neder landers geadopeterd om te misbrui ken bij de volgende inzending, een min of meer poëtisch geval van de Joegoslaven ("pojetisch", noemden de Vara-mensen dat in afkeurende zin). Ook de sketch met de telefoonbe- antwoorder in het begin deed het erg goed, maar juist enkele langere nummers maakten weinig lachjes los: René, een stoet meisjes opbel lend: negen minuten lang de buik spreker Keith Harris („buikspreken op televisie is een venerische ziekte", zei Ardy Striiwer) en de veel te lange balletscène. Na afloop een moedgevend ap plaus, dat in elk geval mijn ver wachting logenstrafte, dat het min of meer een afgang zou worden. Het was iedereen (Piet, René, regisseur Guus Verstraete jr. en mij, om maar eens een paar te noemen) erg mee gevallen, al vond René van Vooren de showing voor dit publiek wel erg leerzaam Rudi Carrell vond de Mounties-show na afloop goed van lengte, maar dan voor thuis- aan-de-buis, niet voor Montreux. „De mensen zien hier dagenlang te levisie. die houden van opschieten", zei hij ongeveer. „Maar je kan toch niet alleen kwikkies insturen", zeiden René en Piet eensgezind. Dat zou ook niet nodig zijn ge weest. Zonder de buikspreker en de opbelscene. en met de helft van het ballet (tijdwinst ongeveer een kwartier) zou de show op de goede lengte zijn geweest en toch vol doende lange nummers hebben be vat om "body" te behouden. „En je zou natuurlijk doodgeschoten moeten worden om het feit dat jullie bij de humorlezing jullie lachen niet kon den inhouden. Dat is tegen alle re gels", zei Rudi Carrel (streng maar opbouwend). „Kan jij je lachen in houden", vroeg Piet, „als Je al die smeerboel op je gezicht krijgt en je ziet alle cameramensen krom staan van het lachen". Er zat nog altijd geen prijs is, ook al omdat de show technisch niet vlekkeloos was, maar de eer is in elk geval gered. Het Finse program ma, dat aan de Mounties vooraf ging, maakt dan nog eerder een kans. Nog geen 23 minuten lang, vol kleine grapjes, soms zo klein dat je ze bijna niet kon zien, maar ook dan bleven ze iets charmants houden doordat het programma zo ontspannen gebracht werd. Bovendien zat er een flink stel "grote lachen" in, zodat de eindin druk evenveel of meer lach bevatte dan de eindindruk van de Moun ties, en minder dalen van onver schilligheid. Terwijl Marty Feld- man en The Goodies zich mijns in ziens al in de finale hebben ge speeld, zitten de Finnen, met Ard's Loriot nu waarschijnlijk in de hal- Een uiterst kluchtige en letterlijk bruikte vertaling van J. W. F. We- veel-bewogen voorstelling maakt de rumeus Buning, hier en daar wat Haagse Comedie van Shakespeare's aangepast, is soms een duidelijke „Spel der Vergissingen" (Comedy of j rem op de snelheid maar geeft Errors) als HOT-produktie. Een j aan het slot de mogelijkheid om de kleurig en speels schouwspel in j fortissimo-ontknoping wat ironie mee te geven. Shakespeare's tweelimgen-kluchi mag dan geen diepgravend stuk bruisende kostuums Noordhoek-Hegt in een mise en scène van Guido de Moor die ge bruik maakt van be ruimtelijke mo gelijkheden van het HOT, en met soms verrukkelijke types. De ge- ADVERTENTIE Rente gewone spaar rekeningen en giro renterekeningen spaarbewijzen Algemene Premie spaarregeling jeugdspaarreke- ningen, ambtenaren- spaarrekeningen, verschillende gepre mieerde bedrijfs- spaarrekeningen en winstdelingsspaar- rekeningen beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 3_maand<- beleggingsrekenin- jen met opzeggings termijn van 12.maanden beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 24 maanden zijn, het is wel een prachtig thea terstuk: dat blijkt vooral wanneer men het vergelijkt met de kluchten, die zijn tijdgenoten schreven Het loopt als een klok, maar in moder ne theaterruimten moet die klok wel een scheutje olie hebbenwe kunnen nu eenmaal niet als Sha kespeare volstaan met een bordje met opschrift om de plaats van handeling aan te duiden. Het to neelbeeld van Harry Wich stapt daar overheen door het stuk voor een achtergrond van poorten te la ten spelenGuido de Moor kon daar letterlijk alle kanten mee uit. Ondanks die rem van de vertaling V.l.n.r.: Guus Hoes. Marlous Fluitsma, Fraricine Dreessen An ne Oostveen en Manfred de Graal in een scène uit Het spel der vergissingen". werd er gespeeld met geestdrift en I vooral snelheid, waaraan de twee- I lingdienaren van Michiel Kerbosch 1 en Guus Hoes het leeuwendeel bij- j droegen: heel fraai clownswerk, met veel gebuitel en gespring. In die zelfde brede kluchtstijl ook rollen 1 als Angelo van Kees Collen, vol gek ke trekjes, een heel gekke schuldei- ser van Jaap Wleringa en een pas- send waanzinnige dokter Knijp van Hans Culeman. Alle actrices beeld- schoon zoals het hoort, misschien r Brederoachtig dan spiritueel j zuidelijk, maar Shakespeare was i tenslotte een Brit. En dus alle hul- j de voor de Adriana en Luciana van Francine Dreessen en Marlous Fluitsma, en een op de Jordaan geinspireerde zeer wulpse courtisane van Ellis van den Brink. En dan natuurlijk beide heren- tweelingen: Peter Hoeksema en Manfred de Graaf, naar uiterlijk niet, naar temperament wel te on derscheiden, beiden dragers van de kluchtige sfeer van het geheel. Mis schien geen voorstelling die lang in het geheugen zal blijven, wel iets echt ontspannends voor de komende zomerse dagen. Jaap Joppe LEIDEN Het Nederlands Madrigaalkoor vierde gister avond op het rijkelijk met bloemstukken gedecoreerde po dium van dt? Stadsgehoorzaal zijn 25-jarig jubileum. Begonnen werd met een poème lyrique van Debussy, la Da- moiselle Elue, op tekst van Dante- Gabriel Rosetti (oorspronkelijk The Blessed Damosel). Een typisch Jeugdwerk, geschreven in de Jaren 1887/88 in Rome, en voornamelijk bestaande uit een aaneenrij ging van niet-opgeloste septiem akkoorden. Dirigent Herman Strategier gaf met zijn koor het Utrechts Symfonie Orkest en de solistes Annette de la Bije en Vera Verzijden een uitsteken de sfeertekenting. Was de in terpretatie van laatstgenoemde misschien wat vlak, de sopraan had zich volledig in haar rol van Jonk vrouw ingeleefd en gaf haar tekst zo een extra dimensie. Niet altijd even zuiver zong het koor a cappella de Mis in G van van Francis Poulenc. maar gelukkig bleek de diatoniek van het werk enige wrijvingen wel te kunnen verdragen. Vervolgens be leefde Strategiers toonzetting van Psalm 103 (Franse tekst) zijn première. Aanvankelijk een boei end werk, verliest het gaandweg zijn greep op de toehoorder, zodat tenslotte niet veel meer overblijft, dan enkele reminiscenties aan De bussy en Poulenc. Goede koorzang, een matige begeleiding en een be hoorlijk gezongen, maar slecht ver staanbare sopraanpartij van Es ther Hillinga kenmerkten de eerste uitvoering van dit aan het Madri gaalkoor opgedragen werkstuk. Op het thema ervan (Mon &me, bénis Yahweh) improviseerde in de pauze het trio Louis van Dijk, welk evenement ik na enkele maten ben ontvlucht. Deze krampachtige po ging om amusements- en kunst muziek dichter bij elkaar te bren gen verleende aan dit concert naar mijn gevoel een banale bijsmaak. Na de pauze twee werken van Handel: eerst recitatief en aria First and chiefSwèet bird, uit L'allegro (1740). Annette de la Bije had hier het rijk alleen, met een aantal leden (fluitist!) van het USO en klavecinist Jan van der Meer. Op fenomenale wijze wer den op technisch-muzikale moeilijk heden overwonnen, magistraal wer den de verzen van Milton vertolkt! Tenslotte het Dixit Dominus uit 1707, een soort vingeroefening voor Handel. Zouden de gemiddelden ko ren uit die tijd zo goed zijn geweest dat ze dit werk feilloos konden zin gen? In elk geval beet het Madri gaalkoor er by tijd en wijle zijn tanden op stuk, en dat wil toch wel wat zeggen. Behalve Annette de la Bije traden als solisten op (de volg orde is: van matig tot zeer goed): Jan Waayer, Otto Ottens. Vera Verzijden en Wendela Bronsgeest. R. G. HARMS 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Party 8.30 Uitzending Stichting Socutera 8.35 Life at the Top, speelfilm 10.25 Studio Sport (NOS) 10.50 Journaal (NOS) 10.55 Den Haag vandaag (NOS) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 MIK: Muzikaal amusementsprogramma (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 De Obers, TV-film (KRO) 8.50 Vonnis over Berlijn, documentaire (KRO) 10.05 Kenmerk: de wekelijkse informatierubriek ov kerk en samenleving (IKOR/CVK/RKK) 10.30 Journaal (NOS) 10.35 Filosofie les 8. herh. (TELEAC) Op de dinsdagavond, die wel een maandagavond leek door de onvermijdelijke dubbeldikke aflevering van het enige levens echte verhaal. Peyton Place, hoorden we opmerkelijke uit spraken in de documentaire van AVRO's Jaap van Meekren en Romano M. Stinga over Su riname. Zo is uit een enquête gebleken, dat slechts 39 procent van de ondervraagden wist. waar Suriname ligt (voor die andere 61 procent: Zuid-Ame rika): maar drie procent wist (of raadde) dat Suriname eer inwonertal heeft van 400.000. Het eerste deei van twee docu mentaires over Suriname (het tweede deel wordt maandag avond aanstaande uitgezonden) trachtte een hele boel onwf tendheid en onbegrip weg te nemen. Zo gaan wij Nederlan ders er maar van uit dat men m Suriname zo graag onafhan- lijk van Neüerland wil zijn. Maar. zo blijkt uit tal van in terviews, niets is minder waar. Die roep om onafhankelijkheid klinkt in Nederland luider dan in Suriname zelf. Doen wij dit om ons geweten te reinigen? De documentaire stelt Immers, dat wij er in drie eeuwen niet in geslaagd zijn in Suriname iets op te bouwe om trots op te zijn. Het land is arm gebleven. Ondanks de rijke bodemschatten is de ex ploitatie ervan nog maar nau welijks op gang gekomen. Het bauxiet, met het aluminium als elndprodukt. wordt niet opti maal gebruikt. „Vrijheid! Blijheid?" zoals de documentaire heet. bracht d hele problematiek van het he den en toekomst van Surina me, met zijn zeven uiteenlo pende bevolkingsgroepen: In dianen. Blanken. Creolen. Bos negers. Hindoestanen, Chinezer en Javanen. Er is een Suri naamse bevolking, geen Sur naams volk. De onderhuidse spanningen zijn groot, integra tie ver te zoeken. Sommige vrezen raciale moeilijkheden als Suriname onafhankelijk zou zijn. Van Meekren en Romano M. Stinga spraken met vele polit oi en „gewone burgers". De ka pitein van een negerdorp: „D koningin en de gouverneur zijn grote mensen en die moete gehandhaafd blijven". Frank Essed, minister van Opbouw Suriname kan het ooit wel zonder ontwikkelingshulp ste len, zo rijk is het land. Minis ter van Financiën: de moeilijk heden zijn zeer groot: er is een gat van veertig miljoer Surinaamse guldens. Ik zie geen oplossing. Er gaan veel emigranten naar Nederland. Hun aantal v draagt thans ruim veertigdui zend. Premier Sedney kijkt daar niet van op, want „de welvaart in Nederland is het hoogst van de koninkrljkslan- den". Surinaams verwijt aan Neder land: Nederland heeft in het koloniale tijdperk verzuimd Su riname sociale wetten te geven. Daarom mag Nederland niet net doen alsof zij nu het slachtoffer is geworden van de Surinaamse emigratie. INVALLER 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord 7.08 (S) oude- en klassieke muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.40-7.55 Hier en nu). 8.10 gewijde muziek (gr.) 8.30 Nieuws. 8.40 (S) Podium voor de vrouw. 9.10 (S)Moderne muziek van Nederlandse componisten. (opm) 10.00 Zondagslled bij de schoolradio. 10.04 Schoolradio. 10.30 Nieuws. 10.32 (S) Voor de (12.10-12.15 Kunst werk; 12.26 Mededelingen t.i 12.40-12.50 Hier en Nu: 13.00-13.04 De Ziek zijn. 14.05 Schoolradio, en seml-klassieke Herdenkingsdienst Oude Lutherse kerk te Amsterdam bij het Nationale Monument op Dam. NCRV: 16.30 Omroeporkest instrumentaal ensemble, koren en 17.00 (8) i Nier Licht i listen: mod. derne muziek 17.30 Nieuws. Leger des Hells Confrontatie met A 19.57 Inleiding herdenkln de Dam. 20.00 Stil 20.02 Wilhelmus. 20.04 (S* 20.30 (S) hoorspel zangso- (opn). 21.05 (S) korgel- >pn). 20.30 Omroeporkest listen. 21.50 (S) oude muziek 22.20 Avondoverdenking 22.30 Nieuws 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 lezing. 23.10 (S) Licht muziekprogramma 23.55 Nieuws Hllv. 11. 298 m en FM-kanalen 7.00 AVRO. 19.30 IKOR. 19.57 N.O.g. 20.04 AVRO. (8.00 Nieuws. 8.11-8.20 Radiojournaal. LEIDEN Het Leids Studenten Koor en Orkest „Collegium Musi- cum" zal op 9 mei een Beethoven- avond verzorgen in de Zuiderkerk. uitgevoerd wordt de Mis in C-groot, opus 86 en drie van de twaalf Me nuetten. Solistische medewerking verlenen Wendela Bronsgeest, sopraan: Vera Verzidjen. alt; Henk de Vries, tenor. Verzijden, alt; Henk de Vries, tenor. Fons Orie, bas. Koor en orkest staan onder leiding van André Kaart. Op Hemelvaartsdag, 11 mei voert het Leids Studenten Kamer Orkest (LESKO) een programma van 20e eeuwse muziek uit, dat voorafge gaan wordt door een Canzone voor 12 Orkeststemmen van Gabriell (1615). Verder worden werken uitge voerd van Milhaud (strijkkwartet): Pijper (sextet voor blazers en pla no). Webern (fünf Orcheststücke) en Biegman (Just relexing). Dirigent Is Ed Spanjaard, die met dit concert afscheid zal nemen van het LESKO. (gr) 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuter. 10.10 populair verzoekplatenprogramma. (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 program- .55 Beursbe- 13.00 richten). 12.30 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Joodse muziek. 14.00 (S) Klassie ke en moderne pianomuziek. 14.30 lichte grammofoonplaten. 15.00 pro gramma voor de zieken 16.00 Nieuws. 16.03 kunstprogramma. 17.00 een be weeglijk programma voor beweeglijke mensen. (17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws 18.11 Radiojournaal. 18.20- 1830 Uitzending van het Gerefor meerd Politiek Verbond) 19.00 (S) muziek 1972. 19.25 De ge- brief. 19.30 kerk documental- de theoloog Dr. Jan Koop- 9.57 Inleiding herdenking^ Dam. 20.00 Plm. 20.04 Nieuws. 20.10 (S) hedendaagse en moderne muziek. 21.40 hoorspel. 22.30 liedjes, chansons of (S) klassieke (opn). 23.55 Nieuws. 7.00 Nieuws 7.02 De Hugo van Gel deren Show. (8.00 Nieuws) 9.00 Nieuws. 9.03 Take nine. 10.00 Nieuws. 10.03 Robbie Dale on radio E.O.: 11.99 Nieuws. 11.03 verzoekplatenpro gramma voor de zieken. KRO: 12.00 Nieuws 12.03 pauzeprogramma. (13.00 1500, 16.00 Discjockeyshi en 17.00 Nleu Nederland L Waalsdorpervlakte 20.10 (K) Journ. VPRO 20.25 Berichten uit de Samenleving 20.40 (K) Woyzeck to neel stuk van George Büchner 21.30 Interview IKOR CVK 22.25 Staats- zwendel ln kinderen, 'n geheime blad- 23.15 (KI Journ. Nederland II. NOS 18.55 (K) De Fabeltjeskr. 19.00 (K) Journ. TROS 19.05 Callmero t«- Herdenkingsconcert. mod. 19.55 Report van de Dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte 20.10 (K) Journ. TROS 20.25 Opkomst en On dergang van het Derde Rijk dok NOS 22.45 (K) Ter Visie parlm en politiek weekoverzicht 23.10-23.15 (K) Journaal

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5