Hoor nes kreeg wijk gebouw Nieuwe brug over de Grote Wetering RAAD BENTHUIZEN MAANDAG BUEEN Jeugd maakt strand schoon PAGINA STREEK WOENSDAG 3 MEI 1972 Geschenk van Raiffeisenlxink Katwijk aan Zee" hij opening van nieuwe pand op Hoornesplein KATWIJK AAN ZEE Wijk ver end ging „Hoorneed-voorzit ter Herman Zantinge kon gistermiddag zijn blijdschap niet op. Geheel onverwachts kreeg deze bloeiende wijkorganisatie de beschikking over een eigen gebouwtje. Een geschenk van de Raiffeisenbank „Katwijk 'aan Zee". Deze s/teeds groeiende bankinstelling nam in het Winkelcentrum Hoornesplein een fraai nieuw kantoor ingebruik en bood de noodvestiging een houten gebouw aan de Hoorneslaan tussen de Pniëlkerk en Canda International om niet aan de wijkvereniging aan voor het ontplooien van de activiteiten ten behoeve van de Hoor nes-bewoners. Er zat, zo vertelde Raiffeisenbank- voorzitter Jan van der Marei, één maar aan. Het gemeentebestuur had namelijk toen de bank toestemming kreeg dit gebouwtje op te trekken bepaald, dat de Raiffeisenbank er als enige gebruik van zou mogen ma ken. Wethouder Huib Haasnoot, die bij de opening namens het gemeen tebestuur aanwezig was, liet tijdens zijn toespraak heel voorzichtig door schemeren, dat het wel zou lukken een modus te vinden van deze bepa ling in dit bijzondere geval af te wijken. Door Ce es Combee Foto's Van Duijn Heel wat genodigden waren in één van de zalen van de Pniëlkerk bijeen om de opening van het bankgebouw mee te maken. In het nieuwe ge bouw kon men dat moeilijk doen, want dat zou nooit al de belangstel lenden hebben kunnen bevatten. De opening werd verricht door de heer J Wilschut uit Eindhoven, waarna Katwijks bankvoorzitter Jan van der Marei zijn blijdschap erover uit sprak, dat men in de badplaats en in het bijzonder in deze nieuwe woon wijk, die dicht ligt bij het nog te oreëeren woongebied Rijnsoever, een permanent kantoor kon worden ge sticht. Het gemeentebestuur dankte hij voor de medewerking. Overhandiging sleutel Van der Marei stelde nadrukkelijk, dat de Raiffeisenbank. geheel in over eenstemming met de bedoelin gen van de stichter, naast zakelijke Labour wint gemeenteraads verkiezingen in Schotland GLASGOW (AFP) De Brit se LabourpartiJ heeft bij tussentijd se gemeenteraadsverkiezingen in de vier voornaamste steden en in ruim 360 kleinere plaatsen in Schotland haar toch al sterke positie nog ver beterd. In zeventien van de vijfen twintig belangrijke gemeenten bezit zij nu de meerderheid, zoals bijv. in Glasgow waar zij dertien zetels voor uitging. In Edinburgh kregen de socialisten er vijf zetels bij. waardoor zij de coalitie van Conservatieven en pro- gressieven ten val brachten en zelf de grootste minderheidspartij werden. De vooruitgang van Labour ging ten koste van de Conservatieven, die in rijke gemeenten zestien zetels verlo- j ren, van de Progressieven die een- i zelfde verlies leden, en van de on- afhankelijken die elf zetels achteruit- 1 gingen. De schotse Nationalisten die al verscheidene Jaren op hun retour j zijn, leden ook nu weer verliezen. In de komende tien dagen worden ook tussentijdse verkiezingen gehouden in gemeenten in Engeland en Wa les. Voor het eerst is binnen de Brit se oppositie een groep gevormd die de val van de r*.ids Jarenlang om streden Labour-leider Harold Wil son wil. De rebellen zijn de „euro- peanen" binnen Labour onder leiding van de voormalige plaatsvervangend partijleider Roy Jenkins. Wilsons te genstanders verwijten hem als pre mier en als oppositie-leider heeft ge faald en de kans op een verkiezings overwinning ernstig heeft geschaad Newyorkse politie beschuldigd van corruptie NEW YORK (Reuter) 25 poli tiemannen uit Brooklyn zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens het aannemen van steekpenningen ter waarde van meer aan 3.25 miljoen g-ulden van illegale gokhuizen in N York. Een beklaagde, een dective. zou maandagavond in een hotel in Brooklyn zelfmoord hebben gepleegd. De beschuldigingen zijn uitgebracht door een grand Jury die meer dan een Jaar de zaak heeft onderzocht. ook ideële doeleinden nastreeft. Dat komt in de statuten duidelijk tot uit drukking. Daarom bood hij het nood gebouw, voor de stichting waarvan men heel moeilijk toestemming had kunnen krijgen van het gemeentebe stuur aan de wflkvereniging aan. Hij overhandigde de sleutel aan de dol gelukkige „Hoornes"-voorzitter Zan tinge. Deze merkte op, dat er iets was doorgelekt van deze schenking want het op 9 maart afgetreden be stuur had op informele wijze contact over deze zaak gehad met het bank- bestuur. Zantinge stelde, dat er in de afge lopen Jaren wel het een en ander veranderd is in de relatie bank-bur- ger. Vroeger was er een grote kloof tussen rijk en arm. Door de verhoog de welvaart en het feit. dat tegen woordig de meeste salarissen via de bank worden uitbetaald, is er een nauwe band ontstaan. Dat is, zei hij. ook de bedoeling geweest van de op richter van de Raiffeisenbanken. In de loop der Jaren is er daardoor ook een sterke binding ontstaan tussen de Hoornesbewoners en de bank. Voorzitter Zantinge dankte het Raiffeisenbankbestuur namens zijn bestuur en alle Hoornesbewoners voor de geste. Hij overhandigde als aandenken een Delfts blauw „schil derij" van zes tegeltjes voorstellen de de aankomst van een bomschuit, zoals die op het linnen was gezet door de schilder G. Morgenstjerne Munthe, die leefde van 1875 tot 1927 en met Willy Sluiter werkte in Kat wijk. Munthe stond vooral bekend om zijn strandgezichten. Dit geschenk werd door voorzitter Van der Marei en directeur Bert van Duijn dank baar aanvaard. Doelmatig Na afloop van deze openingsplech tigheid bezichtigden de genodigden het nieuwe kantoor in het winkelcen trum. Het is zeer doelmatig inge richt met twee nieuwe diensten, na melijk nachtkluis en safe-loketten, zodat men ook na sluitingstijd van de diensten van de bank gebruik kan maken. Voor de jeugd is er een fo- to-knip-plak-puzzelwedst.rijd en van half vijf tot zes uur maakten vele Hoornesbewoners van de gelegenheid gebruik het bankgebouw te bezichti gen. „Hoor nes "-voorzitter Herman Zan tinge en zijn medebestuursleden wa ren enorm dankbaar voor dit kost*- bare geschenk van waaruit men tal rijke activiteiten kan organiseren Hij zei: „Nu maar te hopen, dat het gemeentebestuur even spontaan meewerkt. We hebben er goede ver wachtingen van, gezien het belang dat B. en W en de raad in goed funotione rende wijkverenigingen stellen. Er kunnen in dat gebouw vergaderingen, knutselmiddagen oefenavonden en wat al niet meer worden gehouden. Zeker 30 mensen kunnen we tegelijk herbergen. Er ligt een enorme taak voor de wijk verenigingen in Katwijk braak. Ik zie onze vereniging bepaald niet. al leen om kaart-, bingo- en dar. t in den te organiseren. Er zijn tau'ijke problemen en zaken, die we geza menlijk kunnen en moeten aanpak ken. Wanneer we als één geheel naar buiten treden, bijvoorbeeld als er wensen zijn over plantsoenen, on derhoud woningen enz We zijn dol gelukkig met dit vorstelijke cadeau. Het oude houten gebouw van de Raiffeisenbank „Katwijk aan Zee" aan de Hoorneslaan, dat, behoudens toestemming van het gemeentebestuurwijkgebouw van de wijkvereniging „Hoornes" zal worden. Het is een ceschenk van de bank. ADVIESRAAD BINNENSTAD ONDER DAK" „Hoornes"-voorzitter Herman Zantinge biedt namens de wijk vereniging Hoornesaan voor- LEIDEN De huisvestingsmoel- I lijkheden van de adviesraad voor d I binnenstad behoren tot het verleden Het is het secretariaat van de ad viesraad gelukt een goede vergader 1 ruimte te vinden voor de werkgroe pen van de planologisch-economische j sector. Van de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren heeft men twee ver trekken kunnen huren, waarvan men I meent dat daarin een centrum van j activiteiten van de adviesraad kan worden gevestigd. Het handelt hier- 1 bij om het pand Hooigracht 38. De vertrekken bestaan uit één kamer van ongeveer 35 vierkante meter, waarin de werkgroepen kunnen ver- gaderen en een leestafel en een dis- cussiehoek kunnen inrichten en één van ongeveer 50 m2. die in medege bruik is met de Stichting en waarin ook kan worden vergaderd De vertrekken staan over het alge- meen overdag en in de avonduren ter beschikking van de leden van dp werkgroepen, zodat de adviesraad zo optimaal mogelijk kan functione ren. Groepen die thans elders ver- gaderen (.zoals in het kantoor van 2itter Jan van der Marei van de i aankomst van een bomschuit op I de NZH en het gebouw van de VVV) Raiffeisenbank een Delfts blauw het Katwijkse strand. kunnen ni schilderij" aan, voorstellende devinden. BENTHUIZEN De gemeente raad van Benthuizen vergadert maandagavond 8 mei om half acht. De agenda ziet er als volgt uit: Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw-benoemde lid van de gemeenteraad (voorziening vacature J. W. Gommerse). Vaststelling van een „Exploitatie- verordening", als bedoeld in artikel 42 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Nemen van een Voorbereidings- besluit (Dorpstraat-oost). Vaststelling van de bedragen als bedoeld in artikel 55 ter, le lid der lager onderwijswet 1920 over 1965 en 1966 .alsmede de voorlopige vaststel ling van. deze bedragen over de jaren 1967 tot en met 1969. Voteren van een krediet voor de afmontering van het Oem van Wijn- Beschikbaar stellen van een kre diet voor het aanschaffen van een ballenvanger t.b.v. het 2e sportveld. Beschikbaar stellen van een kre diet voor de aanschaf van materiaal t.b.v. onderhoud sportvelden. Bezoldiging van het personeel der gemeente Benthuizen. Bespreking brief van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten m.b.t. commissie-vergaderingen, openbaarheid .verstrekking begro tingsstukken e.d. Vaststellen van het bestemmings plan „Zuidpolder 1972", met de daar bij behorende voorschriften. Wijzigen van de rechtspositie re gelingen der gemeente. Vaststellen van een verkeersmaat regel ten behoeve van de Rotterdam- baan. Wijziging van de bouwverordening van de gemeente Benthuizen (4e wij ziging Wijziging van de „Verordening geldelijke steun Doorstroming". Voteren van een krediet voor het aanschaffen van een biologie-me- thode t.b.v de openbare lagere Ar- noldus van Osschool. Verhogen van de huurvergoeding i vast onderkomen KATWIJK AAN ZEE Ongeveer 180leerlingen van de ohristelijke MarnLxschool aan de Hoorneslaan in Katwijk aan Zee hebben vanmiddag een groot deel van het noorder- strand, dus boven ae Uitwatering in de richting Noordwijk. ontdaan van alle vuil die er is achtergebleven Onder leiding van het onderwij zend personeel, dat deze actie spon taan ontketende en verrassende me dewerking kreeg van de derde, vier de, vijfde en zesde klassers van deze lagere school in de Hoornes, vertrok men om half twee van het school gebouw De jeugd had het vooral ge munt op plastic bekertjes en zakjes, karton, glas en hout Het gemeentebestuur van Katwijk verleende aan deze actie spontaan medewerking door een wagen be schikbaar te stellen, waarop het vuil kon worden gestort door de jonge- Met grote voldoening constateer den alle medewerkersstersdat de actie „schoon strand" een volledig succes was geworden Er waren jon gelui, die voorstelden dit seizoen neg enkele malen op de vrije woensdag middag naar het strand te gaan om het te zuiveren van ongerechtigd- heden voor het gebruik van het vereni gingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente door de bijzondere school voor basis-onderwijs, uitgaande 1 de vereniging „Een school met den Bijbel". Van gemeentewege garanderen van de tijdige betaling van rente aflossing van een door de bouwver eniging „Algemeen Belang" aan gane geldlening Comptabiliteit. Museumbezoek en koffie voor 65-plussers LEIDEN Niet minder dan 150.000 vijfenzestigplussers, die in het bezit zijn van een 65 plusser kaart i de Nederlandse Spoorwegen, kunnen, in de maand mei twee dagen gratis reizen. Ook het Nederlands Legermu seum wil niet alleen deze 150.000 maar alle 65 plussers in de maand mei tegemoet komen. Op dinsdag 9, 16 en 30 mei, op woensdag 3, 10, 17, 24 en 31 mei, en op donderdag 4, 18 en 25 mei hebben alle 65 plussers kos teloos toegang tot het Legermuseum. Er is voor hen in het museum rui me zitgelegenheid en bovendien is er i bij mooi weer een „rustig zitje" in de prachtige binnenhof welke 't mu seum rijk is. Na hun bezoek aan het Legermuseum krijgen de 65 plussers bovendien nog gratis twee kopjes kof fie aangeboden in „Alberts Corner". I Burgerlijke Stand van Leiden Llnschooten i H. W. Groenewei Ilona Gualthera dr v: H. G. Moorrees en A C E Kolff; Remca zn v: C. W F. Onvlee en C. M. F. de Laaf; Elsbeth dr v: D Y. H. Prins en P. A. van der Pols; Anna Maria dr v: H. P. M. Over- H Visscher; Anthony J. N. J. Koomen Dijkhuizen en J. Koot: Alexandra ria dr v; J. N. J. Dijkman Dulkes; Quirina Willei Langeveld hannes Martijn 2 J. Heemskerk 1 Duijvenbode en N. Kuijt; Leontlne Dofferhoff; Leonie dr Hoek: Hakan hannes Hen Auke Constant. H. C. Teune teenhakker: Robert 1 G. Nasveld. Dennis 1 M. J. C. de Wilde: Bibi-Anne Heieen v: A. J. Wits en J M. E. van Kloos- r: Liselotte dr v: H M. J. van Wun- ik en P. E. M. Lotstra GEHUWD I. M. van Leeuwen en J C. A M. Beerenfenger Groenendijk; J. 1 Vliel G. K. de Lange. OVERLEDEN' J. G. Corstjens (81) wed. van P M. Bosman; H. D. Vos (73) Knaap (75) wed van K. Slot; P P. Jansen (85) man; N. Weeda (80) man; D. Nösinger (58) wed van K. Reln- hardt: J. J. van Wouw (80) man; G. J Laban (6) zoon; A. Hendrlksen VALKENBURG Het smalle bruggetje over de Grote Wetering in Valkenburg, een levensgevaarlijk obstakel in het huidige verkeer, is verdwenen. De bouw van een nieuwe brug moet worden bezien in het ver lengstuk van de reconstructie van de KatwiJkerweg. Eind november werd door aannemersbedrijf Haas noot uit Oegstgeest met het werk begonnen. Bij de bouw werd men voor vele problemen gesteld o.m. door de vele leidingen en kabels <21 in totaal) die moesten worden ver legd. Ook moesten tijdelijke voorzie ningen getroffen worden. De perslei ding van de rioolzuivering van het gedeelte bebouwde kom-zuidelijk ge deelte, kon niet onderbroken wor den. maar daarvoor heeft men een goede opvang weten te verkrijgen De transportleiding van de LDM kon worden onderbroken, omdat 't Joght werd gevoed via de leiding aan de baileybrug. Daarna kon mei de sloping van de oude brug worden begonnen. In de nieuwe brug zijn vele sporingen aangebracht, waar door de aanwezige kabels zijn ge trokken. Ook de sluisdeuren zijn weer aangebracht, zij het thans niet meer met houten deuren, maar van beton welke gemakkelijk te bedie nen zijn. Tevens is de overstort aan gebracht van de riolering KatwiJ kerweg op de Grote Wetering. Het langste profiel van een gedeel te Hoofdstraat moest Ingrijpend wor den gewijzigd, omgelegd en aange past aan de bestaande situatie. Ver der is het gesloten wegdek van de Katwijkerweg doorgetrokken tot aan de nieuwe brug en de nodige pas sende beplanting aangebracht. Gisteren vond in het Valkenburgse gemeentehuis de officiële ope ning van de nieuwe brug plaats Hierbij waren om. aanwezig ver schillende instanties die bij de bouw en de voorbereidingen betrokken zijn geweest. Burgemeester N. van 't Wout voerde het. woord. „Dit is", aldus de burgemeester, „een eerste oplevering van een voor Valkenburg niet onbelangrijk werk. waarmee men enige maanden is bezig geweest. Dit is voor gemeente en aannemer wel iets om even bij stil te staan. Vooral de grondverwerving heeft veel werk gekost". Dank werd gebracht aan Prov Waterstaat voor de ondervonden me dewerking. Ook gemeentp-ar- chitect R. Strikwerda, die eveneens bij deze opening aanwezig was, heeft veel werk verricht. En wat de grond verwerving voor de reconstructie van de KatwiJkerweg betreft, kan wet houder Vis een hartig woordje mee spreken. Hoeveel avonden zal hij hiervoor op pad zijn geweest? De aannemingssom voor de nieu we brug was f 100.500, de algehele reconstructie van de KatwiJkerweg erbij heeft zo'n 800.000 gulden ge kost Een post, die voor een kleine gemeente als Valkenburg nooit te dragen zou zijn. Burgemeester Van 't Wout bracht hulde aan aannemer Haasnoot voor de voortreffelijke wij ze waarop het werk is uitgevoerd. Ook de Heide Mij Nederland NV heeft veel goed werk verricht. Ook wees burgemeester Van 't Wout 0' de aan te leggen nieuwe Provinciale weg „Nu deze er toch moet komen" aldus burgemeester Van 't Wout, „dat het dan maar zo spoedig mogelijk zal zijn. Dit kan een grote ontlasting voor de oude weg betekenen". Ook hoopt men in de nabije toe komst met de reconstructie van het weggedeelte tot aan de grens met Leiden te kunnen beginnen. „Prov Waterstaat zal dan wel weer van ons horen", aldus burgemeester Van 't Wout. „Want een dergelijk plan kost veel geld". Uitvoerig werd dooi burgemeester Van 't Wout nog inge gaan op de vele problemen die d< reconstructie van de KatwiJkerweg en de bouw van deze nieuwe brup hadden meegebracht. Maar er is een goed samenspel tussen de verschil lende instanties geweest Een bijzon der woord van dank werd door d> burgemeester gebracht aan die be drijven en inwoners gelegen aan d> KatwiJkerweg, voor de grote mede werking die zij hebben verleend. De overlast is wel eens groot ge weest. Maar alles heeft men zo goe< mogelijk kunnen oplossen. Jammer was, dat de beide wethouders, die I zo'n belangrijke rol hebben gespeeld bij het gehele werk, deze middag ver hinderd waren. Ook gemeente-archi- tect R. Strikwerda. kreeg lol roege- Nadat in het gemeentehuis I over de Grote Wetering in Val- zwaaid voor het vele werk door hem de officiële opening had plaats kenburg ging het gezelschap het 1 gevonden van de nieuwe brug bouwwerk even bekijken. 1 (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4