Raad: schooladviesdienst toch uit breiden Dienstverlening in Midden Rijnland Toekomst zal het leren Eén circus perjaar Tweemaal afscheid na ruim halve eeuw Wethouder Menken nam afscheid Datvoelt behoorlijk anders dan ik gewend was. m Spreekuur voor gepensioneerden B. EN W. OVER AFWIJZEN VAN FAGGIONI BIJ LEIDSE BEDRIJVEN WOENSDAG 3 MEI 1972 LEIDEN LEIDEN B. en W. van Leiden zullen onmiddellijk begin nen met de voorbereidingen voor de in de gemeentebegro ting voor 1972 opgenomen uitbreiding van de schooladvies dienst. De raad is bovendien bereid om na nader overleg maat regelen te nemen om het doen van uitgaven voor de SAD in ieder geval mogeüjk te maken. De raad besloot dit gisteravond. Aan dit besluit ging een chaotisch debat vooraf. PAK-leider In 't Veld wierp de knuppel direct nadat de ge loofsbrieven van het nieuwe KVP- raadslid Cornelisse waren goed gekeurd, in het hoenderhok. Ondanks de dreigende taal van „Den Haag" moet de raad de uitspraak doen dat hij alles op alles zal zetten voor de schooladviesdienst. De ontwikke ling van de SAD duldt geen verder uitstel". In 't Veld diende een motie in, waarin hij B. en W. verzocht on middellijk over te gaan tot de in de begroting opgenomen uitbreiding van de SAD. In het uiterste geval, was de gedachte van In 't Veld in zijn motie, kunnen de raadsleden persoon lek aansprakelijk worden gesteld voor 't uit te geven bedrag op grond van artikel 248 van de gemeentewet. Wethouder Duyverman van Onder wijs antwoorde dat B en W hun aan dacht de afgelopen weken meer aan de SAD dan aan enig ander problem hadden gewijd. „Een uitvoerig en dringend betoog is gericht aan de minister van Binnenlandse Zaken. Verder is er een delegatie bij de ADVERTENTIE Je moet 'm voelen. De nieuwe p Philishave'90 Super. (Maak ook het gebaar van de tevreden driekop-scheerder). staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen geweest om subsidie te verkrijgen. Uit de woorden van staatssecretaris Schelfhout hebben we begrepen dat hij al het mogelijke, en wellicht ook het onmogelijke zal doen om Leiden te helpen". Wet houder Duyverman kwam vervol gens met het voorstel, dat de raad tenslotte aanvaardde. Werving Na een langdurige schorsing van de vergadering verzocht In 't Veld B en W om in de notulen op te nemen dat met de werving van per soneel direct kan worden begonnen. De normale werving zouden door het „nadere overleg" zoals B en W dat voorstelden niet moeten worden ver traagd. In ieder geval zou de uitvoe rig van de begroting '72 voor wat de SAD betreft moeten worden uitge voerd. KVP-raadslid Driessen stelde hierop voor eerst nogmaals de com missies financiën en onderwijs te raadplegen. De raad was het daarmee na veel geharrewar, niet eens. Wel eens was de meerderheid het met Driessen's partijgenoot Cornelis sens, die voorstelde alle voorbereidin gen te treffen voor de uitbreiding van het personeel maar de financië le gevolgen nader te bezien. Bekwaam Om tien uur sloot burgemeester Vis de vergadering om officieel afscheid te nemen van wethouder Menken het laatst Openbare Werken en Huis vesting». Hij dankte de scheidende wethouder voor zijn werk als loco-burgemeester en als wethouder. „Als ik niet aanwezig geweest was, bleken de zaken bij mijn terugkeer, normaal in orde. Menken bewees hiermee een uitermate bekwaam ver vanger te zijn. Als wethouder heeft de heer Menken in de afgelopen 27 jaar zeer waardevolle dingen gedaan voor Leiden. In het college van B en W trad hij dikwijls op als bemid- elaar. waarbij zijn bedachtzame wij- LEIDEN Normaal gesproken ben ik een voorstander van zo groot mogelijke eenstemmigheid bij raadsbesluiten, omdat Leiden daardoor, daoht ik, een zo krachtig moge lijke indruk op ,.Den Haag" kan maken. Gisteravond echter vond ik de verdeeldheid in de raad een verheugende zaak. De schooladviesdienst bleek voor enkele raadsleden zelfs zó zwaar te wegen, dat overwe gingen van partij-discipline voor één keer overboord wer den gezet. Een bewijs voor het feit. dat Leiden de SAD zeer serieus neemt. Overigens was de discussie gisteravond ongelooflijk ver ward. Zelfs nadat de raad zijn besluit had genomen beginnen met de voorbereidingen voor de uitbreiding van de SAD bleven er nog twijfels over wat dat besluit nu precies betekent. Wethouder Duyverman antwoordde PAK-leider In 't Veld zeer beslist, dat er geen sprake van was dat er on middellijk met de werving van personeel voor de SAD kon worden begonnen. In 't Veld had kenbaar gemaakt dat in de notulen van de vergadering zou moeten worden op genomen dat dat wel zou gebeuren. KVP-er Cornelissens echter begreep uit het voorstel van B. en W., dat geschoeid was op een door In 't Veld aange dragen leest, dat men wel degelijk met de werving zou kunnen beginnen, maar dat men moest ophouden zodra het voorbereidende werk zou zijn gedaan, en dat men de uitvoering van het begrotingspunt „uitbreiding SAD" nader zou moeten bezien in de commissies Financiën en Onderwijs. Het PAK achtte dit, bij monde van In 't Veld de juiste handelwijze. Cornelissens had het compromis, dat het PAK met het college wilde sluiten het voorstel van B. en W. plus de in de notulen op te nemen opmerkingen van In 't Veld kennelijk goed samengevat. Maar dat nam allemaal niet weg dat Duijverman „nee" had gezegd tegen de werving. Hoe dat nu allemaal zit. de toekomst zal het moeten uitwijzen. BERT VAN DOMMELEN ze van optreden wat niet hetzelf de is als aarzelend opviel. Wet houder Menken streefde altijd naar goede collegialiteit". VVD-raadslid Portheine dankte als nestor van de raad de scheidende wethouder voor al het werk, dat hij voor de gemeente Leiden heeft ver zet. Namens de raad bood hij een tuinstoel aan. In zijn dankwoord zei Menken „met gemengde gevoelens" afscheid te nemen van de raad. „In de jaren dat ik in de raad werkzaam ben geweest heb ik altijd twee uit- LEIDEN Het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds in Heerlen heeft besloten wekelijks in het stadhuis spreekuur voor pensioengerechtigden te houden. Dat zal zijn elke maan dag van half drie tot half vijf in ka mer 503. Vooral bij veranderingen in uitke ringen van AOW en pensioenen, waar van de meeste via het ABP lopen, zit ten tal van gepensioneerden in Lei den en omgeving met vraagtekens. Voor wat gepensioneerde rijks-, pro vincie- en gemeente-ambtenaren be treft lost de afdeling personeelsza ken in het stadhuis vele vragen op. Elke gepensioneerde, die zijn inko men via het ABP verkrijgt, kan op het spreekuur terecht. De heren Wiébenga en Port heine (geheel rechts op foto Hol vast) bieden het geschenk van de raad aan. gangspunten gehad. Ten eerste vond ik dat je datgene moest doen dat Je beloofd had 't algemeen belang die nen. Daarnaast heb ik er altijd naar gestreefd om door overleg tot een op lossing voor de problemen te komen. Het liefst had ik, dat besluiten met een flinke meerderheid werden geno men". Waardering sprak Menken uit voor het werk, dat het Leidse ambtena rencorps verricht. Hij eindigde zijn dankwoord met de wens uit te spre ken dat men erin zal slagen Leiden te blijven besturen in de door de be volking gewenste democratische zin. Bij het officiële afscheid waren ook de oud-burgemeesters Van Kinschot en Van der Willigen aanwezig. ADVERTENTIE GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen Blijft U adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. LEIDEN In Leiden moeten niet te veel circussen komen. Dat is voor de circuseigenaren niet aan trekkelijk. Eén circus per jaar plus een kindercircus in het voorjaar is de beste regeling. In deze geest antwoorden B. en W. op vragen van de raadsleden Ooster man (D'66) en Waal (PvdA). Zij hadden geïnformeerd naar de reden van de weigering om circus Faggioni vergunning te geven in Leiden op te treden. De reden is, dat al een vergunning is toegezegd aan het Duitse circus Willy Hagenbeek, dat volgens B. en W. „het beste doet verwachten". Met het oog op de belangen van andere circuseigenaren zal het bij dit ene circus blijven in Leiden, aldus het ant/woord. SWIFT ve oplossing. Het kleedgebouw, waar voor eind maart toestemming is verleend, is ook maar een tijdelijke. Dit antwoorden B. en W. van Lei den het PvdA-raadslid Kwik. De grond waarop het kleedgebouw komt, is kosteloos aan de wielervereniging in gebruik gegeven. De bouw zelf en de bijkomende werken zijn voor re kening van Swift. De sportstichting zal de vereniging zoveel mogelijk te gemoet komen in de materiaalkos ten. LEIDEN Teneinde het maat schappelijk werk en de gezinsverzor ging in de gemeenten Hazerswoude, Koudekerk, Leiderdorp en Zoeter - woude te verzorgen is de Stichting voor maatschappelijke dienstverle ning Midden Rijnland opgerioht. De stichting neemt het werk over. van vier bestaande stichtingen t.w de Stichting voor Maatschappelijk Werk en voor gezinsverzorging, en Gezinshulp in de Gemeenten Ha zerswoude en Koudekerk aan den Rijn, de Protestants-Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging te Lei derdorp, de Stichting Katholieke Ge zinszorg en Gezinshulp in de Ge meenten Zoeterwoude. Leiderdorp, Hazerswoude, en de Stichting voor Maatschappelijk werk te Zoeterwou de. De nieuwe stichting is in het le ven geroepen door de plaatselijke kerkgenootschappen in de vier ge meenten. Het Bestuur van de Stich ting wordt gevormd door een Stich- tingsraad. In deze Stichtingsraad. zit een afgevaardigde van elke par ticipant én een afgevaardigde van elk van de vier gemeenten. Daar de samenstelling van de Stichtingsraad in voorbereiding is, werkt de Stich ting nog met een voorlopig bestuur, dat in hoofdzaak bestaat uit de werk groep, die geruime tijd werkte aan de totstandkoming van de nieuwe Stichting. De samenstelling van het voorlopig bestuur is als volgt: de he ren H. M. G. Wishaupt, voorzitter (Hazerswoude) J. v. d. Tang, pen ningmeester (Leiderdorp), E. R. F. van de Laar, secretaris (Hazers woude), Dr. M. P. Hennink, lid (Lei derdorp), Mr. Th. O. Vreugdenhil lid (Koudekerk aan den Rijn), W. de Vries, lid (Hazerswoude), D. M. Borger, lid (Leiderdorp) Mevr. T. PietersCnossen, lid (Leiderdorp) Mr. J. I. Duynstee, lid (Zoe terwoude), Mr. J. W. B. Wester bur gen, lid (Leiderdorp). Inmiddels heeft de Stichting bij he Ministerie een verzoek tot verhoging van de subsidie ingediend. Wanneer het Ministerie dit verzoek inwilligt, zal het niet alleen mogelijk zijn het personeelsbestand uit te breiden, maar bovendien zal men dan een di recteur en staf kunnen aanstellen, waardoor de stichting optimaal kan functioneren. Het Bureau van de Stichting is voor lopig gevestigd aan de Hoge Rijn dijk 249 in Leiden «Post Leiderdorp). Het bestuur streeft ernaar in de verschillende plaatsen in de regio, spreekuur gelegenheid te bieden. De Stichting "Midden-Rijnland" be spreekt thans een mogelijke vorm van samenwerking met de Stichting "Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening" in Alphen aan den Rijn. Verondersteld mag worden dat door het ontstaan van d'eze nieuwe Stichting het maatschappelijk werk en gezinsverzorging tot verbetering en verruiming van de dienstverle ning zullen leiden. In dienst van de Stiohting zijn voor Maatschappelijk Werk mej. G. Bei- mers en de heer Chr. van Eerden als leidsters gezinsverzorging en/ of bejaardenhulp de dames M. DoornBlok, E. Kauffmann, P. van Mil en C. C. Mankvan Zeist. De administratie wordt geleid door de heer W. Marlnus. Diefstal van negen auto's LEIDEN „Jan wilde een andere auto hebben, dus haalden we er één weg", zo ongeveer luidde de motive ring voor de talrijke diefstal len waarin o.a. een 22-Jarlge tegel zetter uit Leiden de hand had gehad. Er was sprake van in totaal negen auto's, die uit Leiden en wijde om geving waren ontvreemd. De benzine leverde evenmin proble men op, die werd gestolen, waarmee in het bijzonder een 24-Jarige loswer- man uit Leiden zich bemoeide. Volgens zijn bekentenis had hij wel honderdmaal uit geparkeerde auto's benzine gestolen. Met de gestolen au to's, werd wel heel gemakkelijk om gesprongen, een keer werd een gesto len auto in een sloot gedeponeerd, "n andere auto werd zo maar eens ln brand gestoken. Sommige gestolen auto's werden van een andere kleur en kentekens voorzien, wanneer een auto niet meefr zo best was, werd die ergens achtergelaten. Werken was er voor de verdachten niet bij, hoewel de tegelzetter bij de Haagse recht bank betoogde, dat hij altijd had ge werkt, waartegenover de presi- den moest constateren, dat blijkens rapporten het met dat werken wel los loopt. „Ik heb nooit met plezier gewerkt", „wilde verdachte dan wel erkennen. De Officier van Justitie stelde vast, dat de tegelzetter de hand heeft ge had in zeven autodiefstallen en van wege het strafbad luidde de eis 9 mnd gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 Jaar met aftrek van voorarrest. Tegen de loswerkman, die het nog wel wat erger heeft gemaakt, vor derde de Officier één Jaar gevangenis straf waarvan drie maanden voor waardelijk met proeftijd van 3 Jaar en aftrek van voorarrest. Vonnissen over 14 dagen. Directewr Chaudron overhan-1 aan de scheidende heer Luitjes 1 digt een geschenk onder couvert 1 (links), I (Foto's Holvast) LEIDEN De spullen op de handkar en samen met de heer Pan der lopen naar Alphen om daar de karpetten bij de boerenbevolking aan de man te brengen. Zo is de heer G. Luitjes als 13-jarige Jongen be gonnen bij het meubel- en woning- inrlchtingsbedrijf Hasseman en Pander. Door dik en dun is hij bij het bedrijf gebleven, maar sinds een tijdje is hij 65 en gaat hij daarom met pensioen. Gistermiddag nam hij tijdens een receptie officieel afscheid van zijn collega's en het bedrijf, waar hij 52 jaar heeft samengewerkt. De heer Chaudron jr. (algemeen directeur van Hasselman en Pander) zei: „We zijn erg trots op U, want 52 Jaar is een hele prestatie. Met ons huidig onderwijssysteem zal het niet veel meer voorkomen". Daarna kreeg de heer Luitjes een envelop met inhoud. De heer Jansen (directeur van het bedrijf in Leiden) zei: „U hebt toen ik in het bedrijf kwam een hele overschakeling moeten maken (op modern). Die Columbus-meubeltjes verdwenen want die verkochten niet meer zo best". Vervolgens vertelde de op één na oudste werknemer bij Pander, de heer Breedeved, over de heer Lui tjes. Namens het personeel gaf hij hem een schoorsteenklok. De loopbaan van de heer Luitjes speelt zich helemaal af bij Hassel man en Pander. Nadat hij een Jaar karpetten langs de weg had ver kocht werd hij stoffe°rders-leerling en later meester-knecht. De laatste tijd werkte hij als verkoper in het winkel-bedrijf. Wat gaat h(j nu doen? „Nou, ik houd veel van de natuur. En ook van vissen. Verder knutsel ik veel. Daar kan ik nu meer tijd aan geven". Nam de heer Luitjes bij Pander na 52 Jaar afscheid, de heer Tinus Die ben deed dit gisteren eveneens na 52 Jaar bij het Leidsch Dagblad. De heer Dieben, die als leerling- handzetter bij het bedrijf ln dienst trad en opklom tot machinezetter. heeft in de loop der Jaren kilometers kopij gezet en had zich gespeciali seerd in het zetten van de populaire rubriek „Sleuteltjes", waarvan er ruim twee- en-een-half miljoen on der zijn handen vandaan kwamen Met de feestelijke viering van zijn gouden Jubileum, waarbij hem bij bevordering de zilveren ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau werd verleend, nog vers in het geheugen bleef dit afscheid beperkt tot de in tieme kring van directie, redactie en technisch personeel. Als herinnering aan zijn lange loopbaan bij het L.D. bood de direc teur, de heer G. Koopman, hem een kristallen kaarsenstandaard aan. TINUS DIEBEN

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3