toepassingsmogelijkheden Oog en oor voor de O.S. ETENSCHAPSPROJECT OPENT GROOT MAATSCHAPPELIJK DAG 3 MEI 1972 EXTRA PAGINA water uitgegeven, hét voorschip diep in de zee. Hat bleek een zeer stabie le constructie te zijn. Via vensters in de verbindiVigsbuis konden waar nemingen onder het wateroppervlak worden gedaan. Platform In de praktijk ik'eken er bezwaren te bestaan. Men hi'd snelle verbin dingen met de wal £)odig «voor he wetenschappelijk onderzoek) en der halve een helikopter dek. waarvoor op dit schip geen plaats was* Er is thans een nieuwe construc tie oiitworpen, welke aan de bezwa ren tegemoet komt en ineé>us moge lijkheden opent waarover wij het hoogte variëren b.v. wanneer er zeer. hoge golfslag is. die men vrij wil hou den van de onderzijde van het plat- Honderd meter Bij de definitieve versie hebben de betonpalen een lengte van ruim honderd meter. De diameter varieert van zes meter boven tot negen me ter beneden. De wanden zijn 20 cm dik. De ervaring met schaalmodellen heeft geleerd, dat de constructie uitermate stabiel is. ook bij woelig en in stromend water en bij harde wind. De stabiliteit neemt toe wan neer meer van deze eenheden sa mengevoegd worden. Gewapend beton is gekozen als Het schaalmodel waarmee wordt geëxperimenteerd in de baai van San Diego in drijvende toestand. In deze toestand ligt het platform nog plat op het water, evenwijdig aan de drijv&-s. hoef te kunnen worden aangepast. Deze aanpassing aan de behoefte van ieder moment is een in het oog springend voordeel van het systeem ook wanneer dit voor nog andere doeleinden wordt gebruikt. Het trans port van hele of geueeitelijke eilan den is betrekkelijk eenvoudig: men po.npt de „dobbers" leeg en de com ponenten worden over water ver sleept. Wanneer de opbouw moeilijk is te verwijderen, kan een complex ook met gevulde tanks worden ge- Verplaatsbare en flexibele industriecentra, steden, vliegvelden en wetenschaps-stations zijn nu teclmisch en economisch haalbaar in het begin van deze beschouwing hadden. Een schaalmodel «één op acht) wordt reeds enige tijd beproefd in de Baai van San Diego. Het pro totype van de werkelijke constructie wordt waarschijnlijk komende zo- ner te water gelaten. In varende toestand bestaat de ze constructie uit twee evenwijdige horizontale holle betonpalen. Aan het ene einde zijn deze verbonden door een holle betonnen tank. aan de andere zijde door een stalen plat form met 'n oppervlak van 1350 vier kante meter, dat scharnierend aap de betonpalen is bevestigd. Op de plaats van bestemming aan gekomen iaat men de tank en even tueel een deel van de palen vollo pen met zeewater. Tank en palen zakken dan naar beneden, tot zij al leen nog maar verticaal naar bene den gericht drijvend worden gehou den door het platform, dat dank zij de scharnieren horizontaal op het water blijft liggen. Nadat de schar nieren vergrendeld zijn wordt weer water uit de poten gepompt, waar door het gevaarte oprijst tot het platform op de gewenste hoogte ge heel vrij van het wateroppervlak bo ven zee 'is opgeheven. Men kan de materiaal voor de paal-drijvers- «Ver- gelijkbaar met reusachtige dobbers) en de beneden tank omdat dit goed bestand is tegen zeewater, tegen ho ge druk op grote diepte eïT bovendien aan sterkte wint met de jaren. Ook is de fabricage van dergelijke beton- kolommen relatief goedkoop. Flexibel Een groot voordeel van de drij vende-eilanden-techniek is, dat de elementen zich gemakkelijk laten sa menvoegen tot grote complexen. Men kan één platform ergens verankeren of rond laten dobberen, b.v. voor een eenzaam wetenschappelijk waar nemingsstation, voor meteorologische stations of als landingsplaats voor helikopters in de buurt van moei lijk te bevliegen kusten. Daarvoor zijn de constructies aanvankelijk ontworpen. Maar de combinatie-tech' niek schept grote mogelijkheden op ander terrein. Men kan een drijvend eiland vor men van iedere gewenste grootte of vorm, dat bovendien erg flexibel is in afmetingen. Er kan een industrie complex op worden gebouwd, aange past aan de vorm-behoefte. Wan neer enige tijd later uitbreiding, in krimping of vormverandering ge wenst is. kan dit in korte tijd wor den verwezenlijkt. Bovendien zou een woonoord op een nabijgelegen eiland kunnen worden geschapen, met een verbinding van een serie platforms van slechts één stuk breed voor een verbindingsweg. Ook landingsba nen voor zware vliegtuigen kunnen op deze wijze op zee worden ge bouwd: een enorm voordeel in ver band met de geluidshinder boven het bewoonde land. De verbindingen met het vaste land, zelfs direct met de woonkernen kunnen dan onder houden worden met helikopters, waarvoor een nabijgelegen eiland met luchthavengebouwen kan worden ingericht. Transcontinentale verbin dingen bv. tussen het hart van Am sterdam en New York «niet tussen Schiphol en Kennedy Airport!) kunnen zo veel sneller zijn dan thans het geval is. En ook hier geldt, dat de flexibiliteit van de landings baan een enorm economisch voor deel is. evenals de flexibiliteit van de helikopter-routes, die aan de be- transporteerd. Een groot bijkomend voordeel is, dat een dergelijk eiland de bestaande na tuurlijke zeestromingen nauwelijks verstoort, in tegenstelling met een „vast" eiland, dat een grote invloed zal hebben op de ecologie van een groot omliggend gebied. Gehele stad Inmiddels Is op basis van dit prin cipe van betonnen drijvers al een gigantisch project in voorbereiding: een drijvende stad op vele honder den drijfpalen voor circa twintigdui zend bewoners, compleet met scholen, recreatiecentra, energievoorziening, winkels, kantoren etc. De plaats van verankering: bij het eiland Waikiki in de Hawaii-groep. Geestelijke va der van het project is de Japanse hoogleraar Kinyonori Kikutake, die bij het ontwerp nauw heeft samen gewerkt met zijn Amerikaanse hoog leraar prof. J. Craven, leider van het oceanografisch onderzoek van de uni versiteit van Hawaii. Het is in studie bij de autoriteiten van deze Ame rikaanse staat, die de financierings mogelijkheden onderzoeken. Het is niet zo maar een wild plan. maar een gedegen en serieus opgezet project. Er is één bezwaar aan het sys teem: het behoeft diep water, want de dragers zijn honderd meter lang! Die lengte kan ingekort worden, het geen echter de stabiliteit niet gunstig beïnvloed. Overigens blijft er «zeer geringe) beweging zitten in de platforms, ook wanneer de drijvers honderd meter diep steken. Die beweging is echter voor mensen niet te voelen. Het ge volg is wel, dat bepaalde industriële processen er niet zullen kunnen wor den uitgevoerd, evenmin als bepaal de wetenschappelijke onderzoekin gen. Biljarters van formaat moeten het hier ook maar niet proberen, en misschien kan de kop op een borrel minder fors zijn. Maar de re creatie-mogelijkheden bij zo'n stad zijn enorm, niet alleen door de aan wezigheid van de zee maar ook door dat sportvelden eenvoudig kunnen worden toegevoegd zonder enige restrictie en omdat gewassen, ook bo men, heel goed groeien kunnen op een betrekkelijk dunne laag aarde, op de platforms aangebracht. Zoals gezegd: het systeem is de overweging waard wanneer men Se rieus gaat denken over een indus trieel eiland in de Noordzee. Bovenstaande foto toont twee samengevoegde elementen in hun volle lengte zoals zij er uit zien na vulling van de tanks. De platforms kunnen voor velerlei doeleinden gebruikt worden. De honderd meter diep in het water stekende „dobbers" van beton geven een grote sta biliteit. Technici aan het werk op het bescheiden platform van het be proefde schaalmodel. De ballasttank is gevuld en de poten van hei platform steken diep in het water. Wetenschap en technologie door P. Bok ?t recente streven, om de -ën en oceanen, hun rijkdom- i hun invloed op de atmosfeer en het leefklimaat beter n kennen, ontwerpen ingenit-urs steeds inventiever uit en voor het wetenschappelijk onderzoek. Zij leggen daar- vens de basis voor technieken, die geheel andere toepas- mogelijk maken dan waarvoo.r zij werden ontwikkeld, n die onverwachte mogelijkheden is de bouw van drij- eilanden, die op vele manieren gebruikt kunnen worden op den duur wel eens een heel ander aanzicht aan de zeeën zouden kunnen geven. Het onderwerp is een be ing waard nu er onlangs plannen bekend zijn gemaakt eiland irt de Noordzee aan te legge\n voor centrale .afval- king. ast" eiland, dus een opge- uk land, of een leeggemalen tuk zee, hetzij een eiland op op of in de zeebodem rusten, getwijfeld voordelen boven ind complex, maar d-ie voor gen in de meeste gevallen «gen dé extra merites van eilanden, mits die tech- nogelijk en economisch Bij een vast eiland is een og springend voordeel, dat erverbindingen door middel iels op de zeebodem moge- Daardoor zouden super- eeftreinen voor personen-, ii autovervoer geleid kun- len met snelheden tot 400 i per uur. Dat betekent in en een eiland midden in zee, dat dé Randstad Hol- het gebied van Londen n half uurtje van een der- J ecomplex liggen. Op het rkend personeel hoeft daar te wonen. De afstand huis- niettemin in tijd korter wat ontelbare duizenden fo- uidaag de dag in de Rand- n om de grote woon-werk- noeten afleggen, vende eilanden lijkt dit iets maar dat is dan ook het leel. De voordelen daaren- j legio. Duik-schip nieken, die drijvende eilan- i ook economisch mogelijk Jn voortgekomen uit inge- ïstructies voor het Scripps 1 of Oceanographyof Ca- !echnici bouwden daar een dig schip van circa hon- )r lengte ten behoeve van ingen op enkele tientallen ider het zeeoppervlak. Het ond uit een uiterlijk con- voorschip en achterschip, niet door 'n normaal mid- varen verbonden maar door buis en een loopconstructie oor naar achter te komen, dat al sinds 1965 voortref- nsten verleent aan 't ocea- i onderzoek, kan normaal inneer op een gegeven mo- arnemingen onder water orden verricht, laat men t voorschip vollopen, waar- zinkt. De opwaartse druk icht in de verbindingsbuis dat het schip loodrecht op >ervlak komt te staan, het p enige meters boven het Zo ziet het vreemde vaartuig er uit, waaruit later de eenheden voor grotere drijvende constructies zijn ontworpenBoven het water uitstekend op de met lucht gevulde middenbuis het ach terschip van de vreemde constructie, waarvan het voorschip vol water is ge pompt. Via deze antenne kunnen zowel radio- als televisie-reportages met behulp van satellieten over de gehele wereld worden verzonden. Na de spe len worden hoofdzakelijk enkele te levisieprogramma's en telefoonge sprekken via deze antenne geleid. De kolossale draaibare parabool- antenne, die een gewicht heeft van 255 ton, kan met de nauwkeurigheid van een honderdste booggraad op een satelliet gericht worden op een af stand van 40.000 kilometer. De enorme antenne voor satelliet verbindingen in Raisting in Beieren nadert voltooiing. Op deze foto het samenvoegen van twee helften van de parabolische constructie, die een dia meter heeft van 28,5 meter. De antenne is het voornaamste in strument voor het derde grondsta tion voor satelliet-communicatie ln West-Duitsland. Er wordt haast ge maakt met de afbouw van dit sta tion, omdat het de voornaamste scha kel voor satelliet-communicatie wordt bij de Olympische Spelen, die in au gustus en september in München wor den gehouden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19