AJITERT ZETTE SYNODE SCHERP" STOFFEN INTERNATIONAAL 16.95 6.95 9.90 12.90 9.90 an ik in Geref. Kerken blijven of niet? Vaticaan bedroefd OECUMENE EN LUTH. KERK Abt onder Hindoes Forumavond in Leiden over milieurapport wen manieren' trok landachtig publiek Sprintzege Nassen in Vuelta Tweekamp nu geheel in (bereid) IJsland? Prins Claus bezorgd over planologische overbestedingsdrang PRESTIGEZAKEN BH HERSTEL BANDEN TUSSEN ISRAEL EN USSR SDAG 3 MEI 1972 MJUJJIIIIIUUJ» tor de de vorige week gehouden gereformeerde synode-zitting heeft het nog wel even «innen rond de figuur van prof. dr. H. M. Kuitert, de omstreden hoogleraar in de |t aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en diens opvatting van het bijbelse ver- ;htjjver schepping en zondeval. Men kent de uitslag van de discussies: in haar slot- gpgen in november hoopt de synode tot een afrondende beoordeling te komen over ,ergitimiteit van Kuiterts opvattingen in de Geref. Kerken. mate werd deze spanning S hoogleraar zelf opgeroepen, zaak scherp te stellen door **Tierken: uw beslissing gaat er om of iemand, die dit meent PReref. Kerken kan blijven of dit stond nu net niet in P Ir stellen waarover de synode nsdagavond zou gaan beslis- ontstond verwarring, die uit- uitstel van beslissing. Voor- Erts tegenstanders leken wat t, nu zij eindelijk het door jeroepen kerkscheuringsspook tolle ogen keken. Men kwam Rdelijk uit door deze kwestie !e novemberzltting te ver- r de voorgeschiedenis van de i" Kuitert valt het volgende Hen. In 1926 sprak de-gere de synode van Assen uit, dat ïtal bijzonderheden uit het van de zondeval in het bij- Genesis (de slang en haar e.d.) letterlijk dienden te opgevat. De synode van Am- lü, besloot in 1967 deze uit- jan Assen onverbindend te m. Maar wel bleef zij vast- aan de historiciteit van de an wat is historiciteit? Daarover lijdens die Amsterdamse sy- geleerden het al niet eens. Minder dat de volgende syno- lee Jaar later in Sneek te a |kreeg met klachten tegen [ui bert, die niets zelfs dfofet uit Genesis 1 tot 3 let- jek te nemen. iplo eken Dongen leker synode constateerde, tert in strijd kwam met, de uitspraak over de his- Maar zij constateerde ook geen verschil van mening de zondeval zelf: God heeft va'i goed geschapen, maar de mens heeft in zijn eigen verant woordelijkheid geweigerd aan God gehoor te geven. Met andere woorden: er is sprake van menselijke schuld, niet van menselijke tragiek, die van de mens slachtoffer in plaats van da der zou maken. Staalkaart Omdat de Sneker synode en Kui tert c.s. het daarover eens waren, werd besloten over die historiciteit 'n kerkelijk gesprek te organiseren tussen een synodale werkgroep en Kuitert. Die werkgroep men noemt zoiets in die kring een depu- taatschap bestond niet alleen uit theologen en zij bleek een staalkaart te vormen van alle opvattingen, die er over het begin van de bijbel in de Gereformeerde Kerken te vinden zijn. Op de huidige synode, die vorig Jaar in Dordt werd geopend, en sindsdien zo nu en dan een week in Lunteren bijeen is, rapporteerde het deputaatschap aanvankelijk niet zo erg veel: het gesprek was nog maar net begonnen. Het kreeg de opdracht deze week opnieuw te rapporteren. Meer klachten Intussen was de verontruste vleu gel in de kerk zich gaan roeren. Er waren andere klachten over Kui tert, die nu eenmaal geen blad voor de mond neemt en zijn licht ook doet schijnen over problemen als abortus, ongetrouwd samenwonen en derge lijke ethische vragen, terwijl er ook theologisch van alles ontdekt were1 zoals Kuiterts gedachten over de toekomst. Er zijn dus eigenlijk 3 zaken tegen Kuitert aanhangig: Kuitert I is die zondevalkwestie uit Sneek: Kuitert Tl is dat andere theologische com plex (waarover ook met hem ge praat wordt: in het najaar hoort men daar meer van): en Kuitert EII wordt gevormd door de bezwa ren tegen abortus-uitlatingen e.d. Duidelijker dan vroegere synodes staan in deze Dordtse de fracties te genover elkaar. Er is een behouden de groep met als leider ds. P. van Tü uit Middelburg; er is een moder ne groep en er is een middengroep die de kerk bijeen wil houden en daarom aanvankelijk geneigd is om goed rekening te houden met de was sende stroom van verontrusting. De discussies verlopen dan ook niet ver rassend. Van Til c.s. brengen voort durende de 16de-eeuwse belijdenis in stelling; anderen tonen even voortdurend aan dat daarmee de vragen van nu niet zijn beantwoord; de middengroep probeert èn die belij denis en de eenheid te bewaren. In beleidszaken blijkt de krappe beurs altijd te leiden tot inperkingen bij controversiële projecten. Het debat van woensdag kende den ook twee lijnen: 1. over d hoofdzaak de zondeval zijn wij het eens, de rest is theologie e hoort niet op een kerkelijke verga dering thuis. En 2. Over de hoofd zaak zijn wij het eens, maar het ge sprek over de rest is even belang rijk en dat gesprek moet nu verder gevoerd worden tussen Kuitert, er een nieuw deputaatschap dat zich op het standpunt van de belijdenis- stelt (en hem dus tot andere gedach ten moet brengen) Een commissie had het officiële voorstel geformuleerd dat precies tussen 1 en 2 inlag: wel doorspreken, maar met als doel: meer klaar heid en met het oude deputaatschap waarin slechts twee duidelijke te genstanders van Kuitert, die dan ook willen dat de hoogleraar zijn opvat tingen geheel en al prijsgeeft. Niets nieuws Zoals gezegd: de discussie leverde niets nieuws op en van wezenlijk in gaan op eikaars argumenten was er weinig sprake. Men hijgde na een lange dag naar een stemming toe: zou het officiële voorstel het winner nadat'tegenvoorstellen van 1 en van 2 zouden zijn weggestemd? Prof. dr. M. H. Kuitert Toen kwam het toespraakje van ds. Kuitert. Hij. neemt het paradijsver- haal niet letterlijk. Maar wel zegt hij, net als de verontrusten: "Ik houd vast aan de heilige schrift, van kaft tot kaft. Maar dan moet zij wel verstaan worden. Verstaan betekent: proberen te vinden wat de verschijning van Jesus Christus heden betekent, en straks zal betekenen, niet wat zij heeft betekend .Wij kunnen het niet doen met het geloof van Abraham: die is al lang dood. En ook niet met het geloof van opa; die is al lang dood. Wij mogen de nieuwe ge neratie niet blokkeren in haar geloof door haar te binden aan de kennis horizon van vorige generaties. Er zit ten schatten in de bijbel die er nog lang niet uitgehaald zijn. En toen kwam dus de vraag, of hij nu gereformeerd kon 'olijven of niet, en of de broeders er bij de stem ming mee wilden rekenen dat dat op het spel stond. Dat leek te betekenen: de beslis sing kan niet langer via 'n deputaat schap worden verschoven. Dat was nu al een paar keer gebeurd, en telkens moest Kuitert een lange sy nodedag komen luisteren naar weer hetzelfde; wilde de synode nu haring of Kuitert, zo kan men het wel sa menvatten. Voorlopig is men er uit: in novem ber hoopt de synode tot een afge ronde beoordeling te komen. VATICAANSTAD (Reuter) De Vaticaanse woordvoerder, prof. Federico Alessandrini, heeft ver klaard, dat een besluit van 168 pries ters en ex-priesters in Italië om een protestbeweging tegen de kerkelijke hiërarchie ap te richten, verdriet en verbazing in het Vaticaan heeft ver oorzaakt. Prof. Alessandrini verklaarde dit in antwoord op vragen van Journa listen over het onlangs bekendge maakte besluit tot vorming van de „7 november-beweging". Het doel van de groep is het pro test levend te houden tegen de door de kerkelijke autoriteiten gedecre teerde ontwikkeling na de bisschop pensynode die vorig jaar in Vati» caanstad is gehouden. De naam „7 november-beweging" is gekozen omdat de bisschoppensy node op 6 november 1971 haar dis cussies afsloot over de crisis in het priesterambt en de vrede en recht vaardigheid in de wereld. AMSTERDAM ».ANP) De regel is, dat niemand in de Oosteuropese lan den wordt vervolgd om zijn gods dienstige overtuiging", zo heeft dr. P. Hansen, secretaris voor Europa van de Lutherse Wereldfederatie verklaard op de generale kerkelijke vergadering van de Evangelisch-Lu- therse Kerk in Amsterdam. Hij vond het onjuist om bij bespreking van de situatie van de kerken achter het ijzeren gordijn de voorkomende uitzonderingen op deze regel als de normale toestand voor te stellen. De situatie is van de kerken niet in alle landen in Oost-Europa het zelfde. In de Sowjet-Unie heeft de kerk de meest begrensde mogelijk heden, aldus dr. Hansen. De vergadering is na zijn inleiding uitvoerig in gegaan op de uitspraak van de Raad tot eenheid van de Lu therse Kerk, dat bij de vormgeving van de oecumene de nadruk ligt bij de plaatselijke gemeente. Landelijke concentraties kunnen volgens de raad deze vormgeving bij de ge meenten (het beste zijn groepen van 200 tot 600 mensen) remmen. Daar om zouden deze landelijke concentra ties zich meer moeten gaan gedra gen als service-verlenende centra. In de vergadering was men het niet over de hele linie met deze uit spraak eens. Ds. W. Bleij vond de nadruk op de plaatselijke gemeente wat sterk. Vice-president ds. A. Burghoorn van de Lutherse Synode vond dat het niet gaat om of-of, maar om en-en. De oecumene be gint aan het grondvlak van de kerk. I maar moet ook spelen aan de top. De 168 priesters en ex-priester« zeiden in een communiqué, dat ds bisschoppensynode de priesters geen nieuwe perspectieven heeft geboden, onder meer omdat de kwestie van het celibaat niet echt is geregeld, „De oplossing van de huidige moei lijkheden binnen de R.K. Kerk ran bovenaf is onmogelijk gebleken". De abt van de benedictijner abdl) Slangenburg in Doetinchem, dom Cornelius Prosper Tholens, gaat dit najaar voor zeker een jaar naar In dia. om zich daar aan te sluiten bij een hindoegemeenschap. Hij wil daar zoeken naar antwoorden op de toenemende vraag naar bezinnng en beschouwing (contemplatie) die zich in de westerse wereld voordoet. Dom Cornelius acht het, nu de kerk daarop geen antwoord weet, zijn taak als monnik te gaan zoeken in het oosten, waar de bakermat van de contemplatie ligt, zo zei hij voor de KRO-radio. Voor de oosterling behoort de „be schouwing" tot het gewone leven. Bij ons heet het „bovennatuurlijk leven", waaraan men zich in afzon dering, tijdens een bezoek aan een klooster bijvoorbeeld, wel wil over geven. v Bij dit alles komt, dat dom Corne lius niet erg gelukkig is met de wij ze waarop de organisatie in de kerk zich sterk maakt tegenover de ver nieuwing van het godsdienstige le ven. „Maar een vlucht uit de Ne derlandse situatie is mijn vertrek niet". LEIDEN De Leidse studenten vereniging Minerva houdt donder dag 18 mei een forumavond over het rapport van de Club van Rome en de politieke gevolgen daarvan voor de toekomst. Forumleden zijn: prof. dr. O. J. F. Böttcher, Nederlands lid van de Club van Rome, drs. Hans GruiJ- ters, D '66 politicus, Bram van de* Lek, bioloog en ex-Tweede-Kamer lid voor de PSP en prof. dr. W. Brand, hoogleraar in de staathuis houdkunde der niet-westerse bescha vingsgebieden. De bijeenkomst, die voor iedereen toegankelijk is, begint om half ne gen. Rijnlands Lyceum N30EGSTGEEST De ïlllng voor de opvoering die ve Komedie gisteravond in lands Lyceum gaf van "Ze ieren om een rivier over te viel lang niet tegen. Lode- Boers Jongste stuk is voor spectaculair theaterstuk ritueel karakter maar het i de toeschouwer wel de aandacht. Die toeschouwer ïrigens de keus uit twee ïedenhij kan zich suf >ver de "diepere" betekenis lie bonte taferelen, waarin werkelijkheid zich op een eeuwerige manier met el- lengen, hij kan het stuk als )k op zich laten inwerken ft het een modern schil- arvan de felle kiemen een stemming opwekken. bespreking van het stuk ant van zaterdag Jl. hoeft et veel meer te worden toe geven manieren om een ïr te steken" is zoals het ïaboekje ook zegt een leg- tóraan enkele stukken ont- lan de toeschouwer gaat «n van beelden voorbij, in oom het gemakkelijk is de nde verhalen (over leven, den en dood) te onderschei zijn stemmingsbeelden, wat al te veel en al te na- willen suggereren, hoe de andere kant de schrij- eur met die overdreven na theid bepaalde handelin- lelijk heeft willen ridicull- ivendien zijn enkele scenes met steeds in de spel- terugkerende symboliek het gebruik van allerlei e hulpmiddelen een en- 1 een gevaarlijk eind de van de melodramatiek en lljke effect op gaat. Maar ook, dit opmerkelijke, op ve- anieren te Interpreteren ik eist .dat is ook tijdens telling van gisteravond wel zowel in psychisch als fy- cht het uiterste van de ze- ïrs en actrices. Vooral Pau- een voormalige ster van de lomedie, viel op door gro- tkingskracht. P.R. Paula Petri in 'Zeven manieren' Zeventig-jarige Griekse generaal weer naar gevang ATHENE (UPI) Een zeventig- Jarige gepensioneerde Griekse gene raal, die tot acht Jaar gevangenis straf is veroordeeld wegens verzets activiteit, is gisteren weer naar de gevangenis gegaan nadat een recht bank had uitgemaakt, dat hij weer voldoende op krachten is gekomen om zijn gevangenschap voort te zet ten. Volgens de rechtbank is de bloed druk van de generaal afgenomen en is zijn gezondheidstoestand nu weer zodanig, dat hij hetzij in de gevan genis of in het ziekenhuis van de ge vangenis verder zijn straf kan Uit zitten. De generaal, George Iordannidis, mocht in november vorig jaar de ge vangenis verlaten omdat naar het oordeel van artsen de gevangen schap zijn leven bedreigde. Een Jaar daarvoor had de recht bank een verzoek van de generaal tot tijdelijke vrijlating afgewezen en verklaard, dat de generaal ongenees lijk ziek was en wellicht niet naar de gevangenis zou kunnen terugke ren. Vrienden en verwanten van de ge neraal waren diep geschokt toen zij dinsdag in de rechtszaal de beslissing van de rechtbank vernamen. Gandia De Belg Pierre Nassen heeft gisteren de vijfde etappe van de ronde van Spanje gewonnen. Hij legde de afstand van 183 km tussen Dehese de Campoamor en Gandia af in 4 uur 58 min en 44 seconden. Nassen versloeg in de sprint een groep van vijf renners, van wie onze landgenoot Ger Harings zicb als vierde plaatste. De Spanjaard Perurena blijft leider in het alge meen klassement. In deze etappe, die gekenmerkt werd door een harde wind, doch een aangename temperatuur, waren twee bergen van de tweede catego rie opgenomen. Na 63 kilometer waagde de Fransman Ducreux een ontsnappingspoging die echter op niets uitliep. Meer allure had de poging van Santamarine op 139 ki- lometer van de start. Reeds snel had hij een voorsprong van 45 se conden veroverd, die opliep tot 1.32. Het peloton schrok wakker en on der aanvoering van de Portugees Agosthinho werd de achtervolging ingezet. Een valpartij was het ge volg, waarvan o.a. de Spanjaard Ramon Saez het slachtoffer werd. Met een sleutelbeenfractuur werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Het tempo lag zeer hoog en op en kele kilometers voor de eindstreep was het peloton weer compact bij een. In de eindsprint toonde de Belg Nassen zich de snelste. De uitslag: 1. Pierre Nassen (Bel) 4.58.44, 2. Domingo Perurena (Spa) zjt., 3. Dino Zendegu (It) z.t., 4. Ger Harings (Ned) z.t., 5. Willy Planckaert (Bel) z.t., 6. Scheys (Bel) z.t., 54. Van der Vleuten 4.58.44, 63. Vianen z,t., 67. Prinsen z.t., 77. Koeken z.t., 78. Delnoy z.t, Krekels z.t., 85. Van Katwijk zt. René Pijnen is uit de koers geno men wegens te laat binnenkomen. Algemeen klassement: 1. Perurena 0 26.30.05, 2. Linares (Spa) 26.30.37, 3. Labourdebte (Fra) 26.30.43, 4. Galdos (Spa) 26.30.44, 5. Manzaneqüe (Spa) 26.30.46, 35. Via nen 26.38.43, 43. Van der Vleuten 26.44.28, 59. Prinsen 26.46.09. 60. Del noy 26.46.44, 73. Harings 26.58.16, 80. Krekels 27.15.47, 81. Koeken 27.16.02, 84 Van Katwijk 27.30.16. ADVERTENTIE LEIDEN DIEFSTEEG 1 Zijstraat van de Breestraat Vol trots tonen wij U onze nieuwe kollektie tegen zeer lagen prijzen. Hieronder een greep uit onze kollektie. Kamgaren Terlenka Bedrukt. Zeer exclusief. 1 50 breed Overal 26,90 BIJ ONS Terlenka Piqué In de modernste dessins. 90 breed. Overal 6,95 BIJ ONS Trevira kant 90 breed. De mooiste kleuren. Overal 16,90 BIJ ONS Acryl Jersey Wat een pracht kollektie. 160 br. Alléén bij ons 16,90 Trevira 2000 bedrukt Diverse tinten. 1 50 breed. Overal 14,90 BIJ ONS REYKJAVIK In een telegram aan FIDE-president dr. M. Euwe heeft de IJslandse Schaakfederatie laten weten bereid te zijn de gehele tweekamp om het wereldkampioenschap tussen titelhouder Boris Spassky en Robert Fischer te organiseren. Oorspronkelijk zou alleen de tweede helft van de tweekamp in Reykjavik plaats vinden en het eerste gedeelte in Belgrado. Nu Belgrado zich heeft terug getrokken, garandeert IJsland voor het organiseren van de gehele match elk van de spelers 125.000 dollar. De tweekamp zou op 2 juli dienen te beginnen. DEN HAAG (ANP) prins Claus heeft gistermiddag in Scheveningen zijn bezorgdheid geuit over de situa tie van structurele planologische overbesteding. Hij deed dat na af loop van een lunch, die de Neder landse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, ter gelegen heid van haar zeventigste algemene ledenvergadering die deze dag in het Kurhaus in Scheveningen is gehou den, een groot aantal autoriteiten heeft aangeboden. De Prins deed die uitspraak naar nanalogie van de mededeling van de president van de N.derlandsohe Bank in zijn Jaarverslag over 1971. Daar in deelt dr. J. Zijlstra o.a. mee, dat onze economie zioh in een stadium van structurele overbesteding be vindt. Het grote verschil tussen beide soorten overbesteding is wel. aldus Prins Claus, dat de ene „alleen" maar tot inflatie en de andere uit eindelijk tot fysieke verstikking leidt. De „claims" die de samenleving op het gebruik en de inrichting van de ruimte legt, nemen in omvang en intensiteit toe. Daarbij nemen ook de kansen op onderling conflict van die claims toe. Deze oonfücten worden des te heviger naarmate daarbij vi tale belangen in het geding komen. -Alle claims van de samenleving op de ruimte bij elkaar leiden onherroe pelijk tot planologische overbeste ding. „Als wij ons ervan bewust zyn dat onze huidige levensgewoonten grote gevaren inhouden voor het menselijk bestaan zelf, dan zullen we ook we ten dat we een uitweg moeten vin den die waarschijnlijk verscheidene wensen, gewoonten en structuren van onze samenleving op hun kop zaj zetten", aldus Prins Claus. JERUZALEM Zowel Rusland als Israël willen graag de diplomatieke betrekkingen geheel of gedeeltelijk herstellen, maar uit prestige-overwe- gingen eisen beide partijen van el kaar dat de ander het Initiatief moet nemen. Het meest in aanmerking komt nog altijd de formule die de Russische Journalist Viktor Louis, de onofficiële spreekbuis van de Russi sche regering, eind vorig Jaar in de Israëlische krant Jedioth Achronot speculatief heeft geopperd nl. om enige Israëlische diplomaten toe te voegen aan de Nederlandse ambas sade in Moskou. Via de Nederlandse ambassade in Moskou is hierover van gedachten gewisseld tussen Israël en Rusland, maar vooralsnog willen geen van bei de partijen zich laten kennen, 't Be zoek van premier Golda Meir aan Roemenië, dat vandaag begint, kan zeer wel van invloed zijn op de be trekkingen tussen Jeruzalem <.n Mos kou. Intussen is gisteren een Israëlischs delegatie van linkse politici op uitno diging van het Russische vredesco- mité naar Moskou vertrokken voor een veertiendaags bezoek. Vorig Jaar augustus vond een gelijksoortig be zoek plaats en in Januari van dit jaar brachten Russen een tegenbe zoek aan IsraëL J

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11