LEIDSCH DAGBLAD VS zullen zege van Hanoi niet toestaan STRALENDE KONINGINNEDAG I HAVIKREDE VAN NIXON Linder kiest Marseille vandaag J orstin net even dein- oons >P )ordes ijdens défilé Lenteweer 'Evangelische omroep geen C-omroep maken' LEIDSCH DAGBLAD (9u<t teums pgerlckt I maart 1860 MAANDAG 1 MEI 1972 No. 3369/ Urecteur: G. Koopman :oofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,3s per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (ba vooruitbeUlintfgiro 57055, losse nummers f 0,s> Witte Singel 1. Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) BOESTDIJK Alweer een ftralende koninginnedag. Duizen den mensen hebben vanochtend in Soestdijk deelgenomen aan het bloemendefilé ter gelegen heid van de 63ste verjaardag van koningin Juliana. Uit de Bollenstreek vertrokken voor zonsopgang vrijwilligers uit De Zilk die voordat het défilé begon een 200 vierkante meter groot bloemen- mozaïek legden op het gazon voor het paleis. Er waren bloesems van de bloemen van 100.000 hyacint- bollen voor gebruiktpaarse voor gekroonde J, lichtgele voor de ondergrond en andere kleuren voor de kerktoren van de Zilk en de bollenvelden. IOm precies half elf verscheen de koninklijke familie op het zonover goten bordes compleet met zeven kleinzoons van de Koningin. De jongste. Prins Pieter, werd door zijn moeder, Prinses Margriet na enkele minuten weer naar binnen gebracht. Traditiegetrouw waren het studen tendelegaties die de koningin als eersten gelukwensten. De vorstin, zonder hoed en gekleed in een rood-bruin gestreept voorjaars- complet, applaudiseerde voor de muzikale hulde van de harmonie Baarn, die werd ge volgd door een grote groep kota- missies uit Suriname in kleurrijke kledij, die haar een inheemse Su- plant aanboden. LEIDEN/KATWIJK In stad en streek genoot vooral de jeugd van de stralende ochtend om het koninginnen eest in te luiden. In Leiden begon het feest met de traditionele aubade op het Stad huisplein. Met deze traditie wordt gebroken. Het was de laatste maal, dat de schooljeugd met be geleiding van het Leids Politie Muziek Gezelschap en de Sint Franciscus Drumband vaderland se liederen zong. De burgemeester sprak de jeugd toe. Overal wer den kimderoptochten en -spelen gehouden en werden jeugdvoor stellingen gegeven. Op de foto onder een beeld uit de sporthal in Katwijk a. d. Rijn, waar de pop penkast voor veel plezier zorgde. (Foto's Holvast) FLORESVILLE (AFP, Reuter, UPI) De Verenigde Staten zullen nooit toelaten dat de communisten een over winning in Zuid-Vietnam behalen. Dat zou een bloedbad tot gevolg hebben en de VS zouden het respect van de we reld verliezen. Dit heeft de Amerikaanse president Nixon vanochtend op een informeel feestje op de boerderij van de Amerikaanse minister van Financiën verklaard. 18 PAGINA'S droog zonnig en vrü warm. Later op de dag mogelijk een lokale bui. Mi nimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima morgen ongeveer 20 graden, in het noordwesten enkele graden lager. Meest matige oostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 MEI Zon op: 5.08 uur; onder: 20.07 uur; Maan op: uur; onder: 6.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.19 en 17.40 uur; laagwater te 1.14 en 13.35 Advies Omroepraad: Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n 'k word abonnee per 15 mei 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naamt adres: plaatst Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. DEN HAAG De Evangelische Omroep dient niet in aanmerking te komen voor een zendmachtiging als C-omroep Dit is de strekking van een advies, dat de Omroepraad vandaag aan minister Engels van Cultuur. Recreatie en Maatschappe lijk werk heeft uitgebracht. Het ad vies Is met een betrekkelijk kleine meerderheid van stemmen in de Omroepraad aangenomen. Volgens ingewijden werd die meerderheid vooral geleid door de overweging dat de Evangelische Omroep als as pirant in de afgelopen maanden te kort is geschoten in het brengen van een „totaalprogramma", zoals de Omroepwet verlangt. In de Omroepraad is de verdeeld heid over de vraag of de Evangeli sche Omroep een zendmachtiging als C-omroep zou moeten krijgen groot geweest. Het college heeft over deze kwestie driemaal vergaderd en heeft pas vorige week vrijdag het beraad kunnen afsluiten. De minister van CRM heeft toe gezegd., dat hij het bestuur van de Evangelische Omroep een audiëntie zal toestaan, voordat hij zijn beslis sing over deze zaak neemt. Overigens is deze beslissing vol gens een departementaire zegsman „zeer spoedig' te verwachten. Dit in verband met de winterprogramma 's. De Amerikaanse president hield in zijn rede, die herhaalde malen door applaus en toasts „op de moed van de president" werd onderbro ken. allerlei klassieke havikachtige begrippen overeind. Zo sprak hij nog steeds over een Noordvietnaniees offensief en communistische machts overname. .Alleen de Amerikaanse luchtmacht en marine kan een der gelijke overname verhinderen", aldus Nixon. ,JDe bombardementen zullen daarom voortduren zolang het offen sief voortduurt. Nord-Vietnam loopt een enorme risico als het doorgaat. Ze kunnen kiezen of delen". Bij zijn aankomst gisteren in de Franse hoofdstad heeft de Noord- Vietnamese toponderhandelaar Le Doec-tho alle belangrijke eisen van Hanoi en de Voorlopige Revolutio naire regering voor vooruitgang bij het vredesoverleg gehandhaafd. „Wij eisen", aldus Le Doec-tho, „dat de Amerikanen de bombardementen op Noord-Viefnam beëindigen en dat ze een datum noemen waarop alle Amerikanen uit Zuid-Vietnam ver trekken". Le Doec-tho zei voorts dat Ngoejen Van-thioe, de president van Zuid-Vietnam. onmiddellijk moest aftreden en dat het bewind in Sai gon gewijzigd diende te worden. Elke vorm van onderdrukking moest wor den ofgeschaft om de noodzakelijke voorwaarden voor nieuwe verkiezin gen te creëren. „Wij willen een rege ring van nationale eenheid. Wij wil len Zuid-Vietnam geen communis tisch regime opleggen", aldus de Noordvietnamese partijbestuurder. Optimisme De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rogers gaf gisteren te kennen dat de Verenigde Staten niet van plan zijn voor onbepaalde tijd het voortbestaan van het hui dige bewind in Saigon te waarbor gen. Het zal van de Vietnam ezen afhangen af zij tot een politieke re geling komen. Rogers oefende kritiek uit op de eisen van Le Doec-tho maar zei ondanks optimistisch te zijn wat de onderhandelingen betreft. Hij zei; „Wij hebben enige hoop dat de onderhandelingen dit keer constructiever zullen zijn". Ge vraagd naar de reden voor dit opti misme, verwees hij naar de „aan zienlijke activiteit' op diplomatiek gebied die in de afgelopen dagen <s ontplooid (de reis van Kissinger naar Moskou, de komst van Le Doec-tho in Parijs en het bezoek van een Rus- sische delegatie aan Hanoi. Rogers weigerde te zeggen of Washington nieuwe vredesplannen heeft. Zie ook pagina 13 DE BILT (ANP) De afgelopen maand april heeft nauwelijk voor jaarsweer gebracht. De temperatuur kwam in De Bilt op slechts een dag op 15 graden, nadat de thermometer in maait reeds op negen dagen een waarde van 16 graden of nog meer had aangewezen. In dit opzicht is bijna een record gebroken alleen twee jaar geleden was de hoogste temperatuur in april nog lager dan die van de afgelopen maand.. De zon heeft 37 uur te weinig geschenen, overal in het land was het weer nat ter dan normaal. DEN HAAG Kurt Linder, de enig-overgebleven kanididhat voor de "vacatur e-Jezek" bij de FC Den Haag, heeft gisteren besloten een contract voor één jaar met de aan staande Franse kampioen Olympi- que Marseille te tekenen. De Duit ser, bezig aan ziln laatste weken by PSV, stelde daarvan gisteravond het bestuur van de FC Den Haag op de hoogte. Manager Eddy Hart- mann: "Uitermate teaeurstedaend. Wij waren rond met Linder. Nu moet de wervings-procedure weer helemaal opnieuw beginnen". Inmiddels ontstond kort voor en tijdens het weekeinde het gerucht, dat de trainer Wim van Hanegem 'die bij het toenmalige Xerxes/ DHC by hem speelde) naar Mar seille "mee zou nemen". Commen taar van Van Hanegem: Ik zie in derdaad wel wat in Marseille, maar Linder heeft me er nog niet voor gepolst. Al gaat dat miscchien nu wel gebeuren. In elk geval heeft Linder me vorige week gebeld om te vertellen, dat hy met Olympique in onderhandeling was. En als hy nu zegt: kom je?, dan antwoord ik alvast: waarom niet?" Koninginnedag is een dag bü uit» stek voor muziekverenigingen om te showen met nieuwe uniformen* Het Leidse Kunst en Genoegen doet het vandaag. Zaterdag had K G een „generale repetitie" op de reünie van dragers van bronzen leeuwen en kruizen. PAGINA LEIDEN Heintje is ternauwernood ontko- men aan een moordaanslag. PAGINA 9 KVP-fractie niet eensgezind in« zake abortuswetgeving. PAGINA 4 Op steeds meer punten in Indo- China boekt het Bevrydingsfront successen. PAGINA 13 Maar de hoofdmoot van deze krant wordt natuurlyk weer gevormd door de sport. Zoals elke maandag zes pagina's. Van het landskam pioenschap van Ajax (door een 12 zege op Telstar) tot de regio nale jeugdcompetitie wat voetbal betreft. En daarnaast nog hockey, tennis, paardenkoersen, baskethal en talryke andere sporten. PAGINA 7-11 In Napels verneemt men, dat de uitbarsting van den Vesuvius aan tweehonderd personen het leven heeft ge kost. Een vrij aanzienlijk aantal personen schijnt, door de grootschheid van het ta fereel aangetrokken, zich te veel aan het gevaar blootge steld te hébben en daardoor omgekomen te zijn. In Berlijn hebben de aan nemers en metselaars, in vereeniging met de timmer lieden, gireren al hunne werklieden ntslagen als een middel vat terzet tegen het terrorisme van de zijde der arbeiders onder leiding eener sociaal-democratische dicta tuur. Vandaag 50 jaar geleden: Nadat in de Vereenigde Staten in minder dan een maand tijd 28 hoofdambte naren van het regeeringsbu- reau voor het drukken van bankbiljetten waren ontsla gen volgens President Harding „in het voordeel van den dienst" is thans groote opichi 'ding gewekt door de mededt lingen van den af- gev.arc den Johnson in het Huis i i Afgevaardigden, volgtms welke er op myste- rieiu - wijze schatkistbiljet ten in duplicaat ter waarde van honderd millioen zouden zijn uitgegeven, waarop reeds sedert verscheidene jaren interest werd betaald. In China is de burgeroor log begonnen. Te Peking zijn reeds gewonden van de regeringstroepen aangeko men.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1