Leidse city wel bereikbaar „Rijn dicht? Dat nooit!" Leiden vroeger en nu ZATERDAG 29 APRIL 1972 LEIDEN Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert Foto's Holvast GEMEENTE LEIDEN Afscheid van Wethouder Menken Met ingang van 1 mei a.s. zal de heer S. Menken zijn functie als Wethouder van de gemeente Leiden neerleggen. Ter gelegenheid van dit afscheid bieden Burgemeester en Wethou ders de heer Menken op woensdag 10 mei a.s. een receptie aan in de Burgerzaal van het Stadhuis (ingang bordes Breestraat). Burgemeester en Wethouders stellen de burgerij gaarne in de ge legenheid om tijdens deze receptie van de heer Menken afscheid te nemen. De receptie vangt aan te 17.15 t LEIDEN Ditmaal een wellicht minder spec taculaire foto dan gewoonlijkdoch niettemin is het Oudt-Leyden. Het is een opname van de Kraaierstraat, gezien in de richting van de Zoe- terwoudsesingel. Zij dateert uit een tijd, dat er in deze straat nog volledig rust heerste en het autoverkeer in het stadsbeeld nog ver te zoeken was. Foto Holvast geeft daar een indruk van. De automobilist ook dit blijkt uit de opname neemt het kennelijk niet zo nauw met de ver bodsbepalingen. Hoewel dit verboden is. wordt er rustig aan beide zijden geparkeerd. Lossen en laden dan buiten beschouwing gelaten. Na de stadsuitleg van 1389 was de Hogewoerd ter hoogte van de Kraaierstraat afgesloten door de Hogeiooerdspoort, waarachter een groot bol werk (het Kraaierbolwerk) was gelegen. In het jaar (1659) toen de stad zich nog verder naar de Rijndijk uitbreidde, verdwenen poort en bolwerk. In het huidige pand van Matze (rechts op foto Holvast) was eertijds een paraplu-fabriek ge vestigd. In vele woonhuizen zijn in de loep der jaren bedrijfspanden en winkels gevestigd. Een kort leven was de speeltuin beschoren, die in deze straat door actieve bewoners van het Levendaal en omgeving op een braakliggend terrein was ondergebracht. SAM PLATTEEL Bussen met toeristen heb ben weinig kans om te parkeren. Ner gens wordt ruimte aangegeven. Dat zou moeten en in het seizoen moe ten er dan borden komen met een P en een busje. KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes. Zaanse- Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Wij hebben een onderzoek ingesteld naar de bereik baarheid van de Leidse binnenstad en de mogelijkheid om daar te parkeren. ..Wij" zijn middenstander Jan van Zijp, lid van de ver keer scommissie van het Leids City Centrum, en de samenstellers van deze rubriek. Op voorstel van de heer Van Zijp doorkruisten wij per auto de stad en zochten wij parkeerruimte in het centrum. Dat gebeurde op verschillende tijdstippen. Uitgangspunt voor dit onderzoek was Van Zijp's vrolijke mening, die in deze niet namens het LCC spreekt, dat het met het verkeer in Leiden lang niet zo slecht is en dat er veel negatieve reclame uitgaat van de vc stelling, dat het chaos is. Het onderzoek heeft geleid tot een aantal conclusies, die iii deze aflevering van Binnenstad onder de loepworden weergegeven. Het zijn duidelijke conclusies van mensen, die met een auto naar de Leidse binnenstad gingen en die auto daar .Jcwijt wilden". Een bijkomende conclusie was. dat Leiden ondanks zijn uitge breide binnenstad u weet wel, op die van Amsterdam na de grootste van ons land eigenlijk een klein territoir is met betrek kelijk korte afstanden. Dat geeft mogelijkheden voor het vervoer middel (brom/fiets, waarmee je in het Leidse verkeer nergens moei lijkheden ondervindt. In de conclusies is ook het openbaar vervoer buiten beschouwing gelaten. Ik weet uit ervaring en met de dienstregeling in de hand dat het centrum van Leiden van alle kanten behoorlijk be reikbaar is per bus. Het is niet iedereen duidelijk hoe de buslijnen precies lopen en het lijkt me een taak voor de NZH om dat eenvou dig in kaart te brengen. Enkele voorbeelden van busverbindingendie sinds de in de bin nenstad genomen maatregelen aardig op tijd geschièden. Ter ver gelijking met e autorit met parkeren mee (zie elders)', de bus doet over het traject van het kruispunt Rijnsburgerweg-Warmonderweg naar de Breestraat tien minuten. Nog enkele voorbeelden: van zee is men in een half uur in de city van Leiden, uit Katwijk in 28 minu ten, uit Noordwijk in 34. Voornaamste conclusie van ons onderzoek is, dat het centrum van Leiden in tegenstelling met de verhalen wel bereikbaar is. Het is niet allemaal even gemakkelijk in het verkeer, de bebording is vaak gebrekkig, vooral voor vreemdelingen, maar erg veel tijd raakt men toch niet kwijt met het rijden. de noord-zuifl-route klaar is. Door de promenade kan een bus- en bedieningsbaan blijven lopen. Hei overige v&rkeer, m.oet om via de Botermarkt. Volgens Van Zijp kan de Botermarkt wel verkeer in twee richtingen hebben. De verkeerslichten zouden iets terug moeten om grote wagens de bocht goed te kunnen laten nemen. Voorkomen wordt in elk geval het omleiden van het verkeer via de Langebrug en toeneming van zwaar verkeer in de monumentale Pieters- kerkwijk en op het Rapenburg Nog een voordeel-, de Breestraat houdt een aan tal parkeerplaatsen. Door versmalling van de rijbaan zouden er ivellicht op het eerste deel aan twee. kanten auto's kunnen staan. Met Van Zijp zeg ik: liever hier 'auto's dan op het Rapenburg, waar Leiden toch veel mooier is. De foto geeft een beeld van de Botermarkt, die verkeer in tivee richtingen zou krijgen. Nu er notulen in de krant zijn gekomen van de werkgroep verkeer van de adviesraad voor de binnen stad. waarop intussen in een inge zonden stuk in dit blad is ingehaakt, wil ook de voorzitter van de werk groep leefbaarheid en stads- verfraaiing van dezelfde adviesraad wel enkele gedachten kwijt. Die voorzitter is de in Leiden werkzame Voorschotenaar W. E. Penning. In meerderheid vindt de werk groep afsluiting van de Breestraat nu nog niet nodig, omdat ze bang is voor veel verkeer in Pieterskerk- wijk en op Rapenburg. O De binnenstad moet bereikbaar blijven en door het steeds moeilijker te maken verjaag je volgens Pen ning bezoekers. Een parkeergarage in de Driessenstraat vindt hij on zinnig, omdat op deze plaats, waar op 8 van de 10 uur parkeerplaatsen vrij zijn, geen behoorlijke ex ploitatie te verkrijgen is. Op de Ga- renmarkt is het behalve op koop avond niet veel anders. Het oude postkantoor in de Breestraat zou met aan,- en afvoerwegen een uitsteken de parkeergarage zijn. Verder kan er één komen in de buurt van de Hartebrugkerk (de werkgroep vindt in meerderheid niet op de plaats van deze kerk) en dan wordt gedacht aan slopen in de o geving van de v. d. Werfstraat. I De werkgroep wil „zonneplanT kiers" in het Galgewater bij de PrinL sessekade en in de Rijn bij de Hoo^ De werkgroep wil voorts ondef zocht hebben of het mogelijk l de Lange Mare weer open te brekeP om er in de vorm van een graclj- een aantrekkelijk stadsbeeld bij krijgen. Demping van grachten leve!' uit hun verhoudingen gegroeide w/1 gen op (zie Lange Gracht en L^ vendaal). Alleen een brede groer1 strook kan daaraan iets verbeterd en wat schiet het verkeer er d?1 mee op? Doorbordurend op deze gedacl te is de werkgroep fel tegen ideeën om de gehele Nieuwe Rib« van Plantage tot Kort Rapenbut te dempen. Het wordt een verschriji j kelijke situatie. p, Werkgroepvoorzitter Penningt een steekproef willen nemte te zien hoe groot het percental) vóór- en tegenstanders van dempija is. Daarom in deze rubriek een eefe voudig enquêteformulier, dat u kuje inzenden aan de redactie van Leidsch Dagblad in Leiden t.a.v. „Binnenstad onder de loep". h De route van Warm onder weg naar Leiderdorpse brug <6 kmi dwars door de binnenstad kostte tussen de middag nog geen twaalf minuten tijd (zowel heen als terug). In de avondspits <op donderdag) duurde het iets langer: 15% en 16. Het aan tal opstoppingen was gering. Uitschakeling van de verkeerslich ten op het Kort Rapenburg (nood zakelijk in verband met de afslui ting van de Stille Rijn) geeft voor deel in tijd. De woensdagmiddag brengt altijd extra kopersdrukte in het centrum, mede in verband met de waren markt. We reden een route van Voorschoterbrug naar Warmonder- weg, eveneens dwars door het cen trum. Binnen elf minuten werd de 7 km. afgelegd met een aantal stops van zes. Snel Ruim elf minuten vroeg in de ochtendspits in Leiden niet in- drukwekend de 6 km lange rou te tussen Zijlbrug en Churchilllaan, eveneens dwars door het centrum. Dat de ochtendspits niet veel voor stelt, bleek ook uit de tijd, die we tussen 8 en 8.30 uur maakten over de route van mijn huis in de Oegst- geester schilderswijk naar het bu reau van het Leidsch Dagblad op de Witte Singel. Op de fiets heb ik een kwartier nodig. Per auto ging het in 10% minuut. De verbinding tussen twee indu striegebieden bleek in de middag geen problemen op te leveren. We gingen van de Waard naar de Hoge Mors- weg via Oude Singel en Hooi gracht en dus door het centrum in 14% minuut. Dezelfde tijd hadden we nodig voor een twee km. lange re route (8 km) van Warmonderweg via Willem de Zwijgerlaan-Noord- Hooigracht-Vijf Meilaan naar Voor schoterbrug. Parkeren Dat was in grote lijnen het rijden en u kunt daaruit zelf ook conclusies trekken. Op donderdag-koopavond en zaterdagmiddag waren we echt bestemmingsverkeer. We gingen naar het centrum om de auto „kwijt te raken". Op andere uren hebben we dat ook gedaan en dan was er bij na overal wel een plekje te vin den. Op zaterdagmiddag en vooral, op donderdagavond bleek dat moei lijk. In de Breestraat lukte het niet. Wel vonden we parkeerruimte in de omgeving van de Breestraat en voor al bij parkeermèters (Hollanders blij ven Hollanders en rijden liever om dan een kwartje te betalen). Parke ren in de buurt van de Haarlemmer straat en dan vooral bij Pelikaan straatDriessenstraatKaasmarkt was gemakkelijker. Op koopavond startten we bij de Warmonderweg en wilden we naar V. en D., Breestraat en Garenmarkt bleken vol. Ook op de Langebrug was geen plaats. Na 17 minuten en 5 km. rijden vonden we een plek op de Papengracht, Van de Voorschoterbrug waren we in 4 minuten bij het (geopende) postkantoor, waar parkeerruimte was. Ook in de St Jorissteeg en op de Hooigracht lukte het de auto te par keren. Op zaterdagmiddag lukte het Bij ojis onderzoek hebben we geconstateerd, dat door de bebording of het ontbreken daarvan nog te veel verkeer onnodig hel centrum w&rdt ingestuurd. Vanuit Oegstgeest bijv. wordt men al tijd via de Rijnsburgerweg naar Leiden gestuurd. Een verwijzing naar Leiden-Noord via Oegstgeesterweg ontbreekt. Bezoekers voo: de Groenoordhal om een voorbeeld te noemen zouden daarmei gebaat zijn en het centrumverkeejr ook, want nu rijdt men wellich eerst door naar de city om de weg te vragen. Leiden-Noord komt er op de borden toch slecht af. Op de borden, in Leiderdorp wordt over dit stadsdeel gezwegen. Alle verkeer in d< richting Leiden wordt over de toch al drukke Hoge Rijndijk ge stuurd. De route over de Lage Rijndijk ivordt niet eens aangegeven Het bord op de foto bewijst dat. In de richting van Leiden (Noordl wijst het alleen naar De Kaag. by parkeermeters op de Geregracht (postkantoor) en hadden we tien minuten na vertrek op de Warmon derweg een plaats op de Garenmarkt. Het is op donderdagavond moei lijker dan op zaterdagmiddag, omdat 's avonds de blauwe zone en de par keermeters „buiten dienst" zijn en bewoners hun auto dus kunnen neer zetten. Langparkeerders In de omgeving van de Lange Ma- e is parkeren een moeilijke zaak De Camp stond op donderdagavond zaterdagmiddag vol, waarschijn lijk met auto's van bewoners, per soneelsleden en eigenaars van zaken in de Haarlemmerstraat. We ontkwa- ook niet aan de indruk, dat veel auto's in de blauwe zone Breestr.- Langebrug-Steenschuur langpar keerders waren, waarvan de schrijf geregeld werd verzet. Betere contro le zou meer plaatsruimte geven. Op alle uren vonden we parkeer ruimte volop op de Langegracht. He melsbreed ligt die niet ver van dt Haarlemmerstraat, maar de aan looproute is ongezellig en dus zoek het dieper in het centrum. Wi.i dachten, dat er een goede parkeer lts (omzoomd door bomen) te maken is tussen Oude Singel en d Langegracht bij de nieuwe Pauw- brug. De te verbeteren Pelikaanstraa wel een gezellige aanlooproute kunnen zijn. Parkeerruimte zal hie) zeker ook nodig zijn met het oog op le in aanbouw zijnde studentenflat roor 500 personen. Nog enkele conclusies over parke ren: Invoering van bewaakte par keerterreinen op Garenmarkt en Beestenmarkt moet doorgang vinden. Het Pieterskerkplein moet autovrij worden. Zolang er nog geen vervan gende ruimte is, kan invoering van betaald parkeren meer ruimte schep pen. S Het zoeken van parkeerruimte is voor vreemdelingen moeilijk. Borden ontbreken maar al te vaak. Vanaf het Levendaal is het parkeerterrein Garenmarkt niet bereikbaar. Wat doet de vreemdeling? Hij rijdt door en komt op de marktenroute terecht. Bij molen De Valk komt hij tot de ontdekking, dat hij het cen trum uit is- Dat wordt in de hand gewerkt door het verbod om op de Boommarkt linksaf te slaan. Van Zijp vindt dat verkeerstechnisch fout en wil het verbod snel opgeheven De afsluiting van de Breestraat ligt in het ver schiet als gevolg van het raadsbesluit, dat dit uiterlijk 25 november moet gebeuren. Het is moei lijk de Breestraat als hoofdroute door Leiden weg te denken. Je komt steeds door deze straat, zo bleek ook bij ojis onderzoek. Dat bracht Van Zijp tot de conclusie, dat gehele afsluiting niet wenselijk is voordat de noord-zuid-route klaar is en het effect bestudeerd. Ik ben het met hem eens, dat afsluiting van de Breestraat een ongezellig stuk semi-prome- nade geeft tussen Papengracht en Korenbeurs- steeg. Van hier tot het Gangetje is de Breestraat een aantrekkelijke ivinkelstraat. Het idee eerder al even aangestipt in deze rubriek is niet zo gek. om het eerste stuk van de Breestraat open te houden en alleen het laat ste deel te veranderen in een wandelstraat. Van Zijp zou dat als eerste fase willen doen als

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2