Nieuwe mogelijkheden voor de "Zeppelin" MUSKIE TREKT ZICH TERUG Nieuwe disco dancing voor bollenstreek L W. RENGELINK: Televisie wordt gemanipuleerd door de reclame hoe leetuwbaby? IRA wil bij vredesgesprek VS-OPTREDEN IN VIETNAM VEROOR DEELD Scheeps bouw loopt terug Apollo nadert aarde PONDERDAG 27 APRIL 1972 PAGINA 1! Nog heeft Prinses Beatriü heeft gisteren I zogenaamde „creaeorner" onder- et gemeentelijke bejaardenoord houdt de Prinses zich met een levohuis officieel geopend. In de I van de bewoonsters. ilLVERSUM (ANP) De NOS it het probleem van de reclame bij door televisie uit te zenden sport evenementen in studie nemen. De :rammacommissaris televisie, de J. W. Rengelink zal de raad van èheer van de NOS hieromtrent bin- jnkort een rapport uitbrengen. Ook de kwestie internationaal aan de jde komen. |Volgens de heer Rengelink wordt televisie steeds meer gemanipu- ;rd door de sportorganisaties en de :lamebureaus. „Het is voorgekomen, t een reclamebureau een fors be- ig over had voor reclame bij de irt van roei wedstrijden en nog wat ler, als af en toe een paar valse zouden worden „georganiseerd" wille van de reclame", aldus de fer Rengelink. omroepwet bepaalt, dat de ra- en televisie-uitzendingen niet ^nstbaar mogen zijn aan reclame NOS heeft zich tot dusver steeds het standpunt gesteld, dat bij lort wedstrijden alleen de anders ook bwezige reclame zichtbaar mag Volgens de heer Rengelink is een dergelijke gedragslijn in de praktijk (bijvoorbeeld bij wielerwedstrijden) niet altijd uitvoerbaar. Men pleegt dan genoegen te nemen met een voor af ingediende lijst omtrent aard en omvang van de tijdelijke reclame. Bij voetbalwedstrijden werd echter geen: tijdelijke reclame geaccepteerd. Een-! zelfde gedragslijn wérd tot voor kort' ook bij buitenlandse omroeporganisa- j ties gevolgd. Zeven buitenlandse tele-1 visiemaatschappijen zijn echter tot de slotsom gekomen, dat waar sportorga nisaties en reclamebureau wel aan de reclame verdienen, de omroep dat ook mag doen. Zij hebben dan ook! een gezamenlijk reclamebureau, I „Sport t.v." opgericht, welke bureau al reclameruimte heeft gehuurd het Feyenoord-stadioin voor de Euro pacupfinale op 31 mei. Volgens de tot dusver gehanteerde principes zo' NOS deze wedstrijd dan niet mogen uitzenden, maar „in het belang de kijkers en de voetbalsport in derland" heeft het NOS-bestuur toch tot uitzending besloten. BONN (GPD) Al is hun geschie denis zo triest als die van de Star- fighters, toch zijn de vliegende siga ren van Ferdinand Graf von Zep pelin voor Duitsers het symbool van een vervlogen luchtromantiek. De onthulling dat een groepje in het Roergebied de laatste hand legt aan een nieuwe Zeppelin is dan ook sensationeel. Dat moderne luchtschip moet vol gens het bouwprogramma binnen kort zijn proefvlucht maken in de buurt van Essen. Het draagt de fantasieloze naam WDL-1 en is be doeld als het prototype van een reeks Zeppelins die de buitenwereld als een nieuw Duits exportprodukt worden aangeprezen. De Zêppelin beleefde zijn glorietijd het vorige Duitse Olym pische jaar. Het transporteerde Ame rikaanse miljonairs over de oceaan strooide nazi-lectuur en reclame r de spelen van Berlijn over stad en land. Een jaar later ging het trotste luchtschip Hindenburg n vlammen compleet met passagiers verloren, niet ver het Amerikaanse Lake Hurst. Daarmee leek het tijdperk van de zo ontvlambare vliegende sigaren ten einde. maar net op tijd (want de en met ervaring worden oud) Theo Wiillenkamper, leider van een bedrijf voor luchtreclame in Essen-Mülheim, technici van Graf Zeppelin samengebracht met eigentijdse luchtvaartexperts voor een nieuwe proefneming. Met lucht schepen zouden in de tijd van Starfighters en Jumbo-jets kapita len te verdienen zijn. De WDL-1 blijft nog bescheiden in afmetingen: lengte 60, doorsnee 17 meter. Het toestal zal door twee propellermotoren van rolls royce statig in het luchtruim worden voortbewogen. Gevaar voor explosies bestaat er veel minder dan vroeger, want naast de ervaring der moder ne luchtvaarttechniek bezit Zeppe lins opvolger het helium waar de graaf indertijd wegens politieke complicaties niet aan kon komen (er moest van hoogst explosief wa terstofgas gebruik worden gemaakt). Het zal een Zeppelin zijn, die aan eigen gewicht niet veel te torsen heeft, omdat een stalen geraamte overbodig is nu ijzersterk trevira de taak van in rubber gedrenkt katoen als ballonwand heeft overgenomen. Op de zijwanden van het luchtschp worden twee vlakken van 40 bij 8 meter elk met 10.000 gloeilampen geplant. Dat laatste is in zoverre een mo dernisering van de oud Zeppelin, dat lichtreclame de plats gaat inne men van het uitstrooien van pam fletten. Die zijvlakken zijn te huur vor 2000 mark per uur. Al voordat de WDL-1 voltooid is, zijn ze voor de komende vier jaar verhuurd. De bouw kost twee miljoen mark. Het is de bedoeling dat het bedrag in twee jaar tijd is terugverdiend. Als Wüllenkempers dromen werke lijkheid worden, is de luchtreclame slechts een klein facet van de nieu we mogelijkheden die er voor Zep pelins zijn. Hij heeft zich al ver- DN Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby ibroertjeof zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita - kuikenzacht. Ardita Extra - nóg zachter. foïura nv, amstardani postbus 1384 BELFAST (UPI) De militante vleugel der "provisionals" (voorlopi- gen) van t (verboden) Ierse Republi keinse Leger heeft in een in Belfast uitgegeven verklaring verlangd ver tegenwoordigd te zijn bij vredesbe sprekingen die een einde moeten maken aan de gewelddaden in Noord Ierland, die tot dusver aan 316 men sen het leven hebben gekost. In hun verklaring herhalen de "provisionals" nog eens de voor waarden voor vrede en rust in de zes Noordierse provincies. Dit zijn: onmiddellijke terugtrekking van de Britse troepen, algehele politieke zelfbeschikking zonder Britse in menging en amnestie voor alle "po litieke gevangenen" en voor hen die gezocht worden. "Wij handhaven on ze eis dat onderhandelingen alleen kunnen plaatsvinden als deze voor waarden worden aanvaard", aldus de IRA-verklaring. Partijbestuur PvdA: (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Het partijbestuur, van de PvdA veroordeelt het huidige Amerikaanse optreden in Vietnam In een open brief aan de Amerikaan se ambassadeur in ons land schrilft het. dat het elke uitbreiding van ge weld in Indo-China verwerpt. Nu te genover een geleidelijke terug trekking van de Amerikaanse grond strijdkrachten een verdubbeling van het aantal B 52-bommenwerpers, staat en de lucht-akties in intensiteit, zijn toegenomen, is volgens de PvdA "in Indo-China de klok meer dan drie jaar teruggezet". Het partijbestuur schrijft verder, dat "thans blijkt dat de Vietnamise- ringspolitiek van president Nixon het tegendeel is van een vredespoli tiek" Volgens de PvdA zal een vreedzame oplossing gevonden moe ten worden aan de conferentietafel. Daarom zal de Amerikaanse rege ring bereid moeten zijn het aanbod van Noord-Vietnam en van de voor lopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam het door Amerika een zijdig verbroken Par ij se vredesover leg te hervatten, zonder voorwaar den vooraf, onvoorwaardelijk te aan vaarden. De brief besluit: "Het partijbe stuur is van mening, dat het Viet- ese volk niet gebaat is bij Ame rikaanse militaire aanwezigheid. Al leen een definitieve stopzetting van de bombardementen en een algehe le en onmiddellijke terugtrekking, alle Amerikaanse strijdkrachten biedt een uitweg. Uiteraard zal dit ook moeten leiden tot vrijlating van de Amerikaanse krijgsgevangenen". plicht om in de komende zomer een tweede exemplaar aan Japan te le veren. Het zal worden ingeschakeld bij de milieubescherming. Er zijn voorts nu al bestellingen van Fran se en Zuidafrikaanse wetenschappe lijke instanties. Volgens de plannen zullen later luchtschepen van 120 meter lang worden gebouwd, die een last van zo'n 30 ton zouden kunnen trans porteren. In moeilijk toegankelijke gebieden zou containertransport per Zeppelin een uitkomst kunnen zijn. En er schijnt ook van de kant van e olie-industrie al met belangstel ling naar deze super-luchtschepen te worden uitgekeken. Ze zouden ideaal kunnen zijn voor het vervoer van pijpleidingen of van complete booreilanden. LONDEN (APi Voor het eerst in vijf jaren zijn er tekenen die er op wijzen dat het aantal bestellingen voor nieuwe schepen aan het afne men is. aldus meldt Lloyds Register of Schipping in het nieuwe Jaarver- Verleden jaar vormde het aantal af gebouwde en te water gelaten sche pen qua tonnage een record en toen waren er zoveel grote tankers en oil- bulk-ore schepen in de bestelling, dat het nagenoeg onmogelijk was om voor 1975 ruimte te vinden op de Bij Lloyds Register staat nu 77 miljoen ton scheepsruimte inge schreven. een nieuw record. De stij ging aan tonnage had in 1971 21 pet. bedragen. In 1971 was opdracht gegeven, tot het bouwen van 705 schepen met een totale inhoud van 10.434.150 ton. Op het ogenblik was er een vermin dering van de vraag naar scheepsty- pen ter vervanging van de Liberty- schepen. Op het ogenblik bestaat de neiging om tankers te gaan bouwen van 750.000 dwt en Lloyds geeft hier over technisch advies aan geïnteres seerden. Maar de algemene neiging is, dat men de inhoud der supertankers wil gaan standaardiseren omtrent de 300.000 dwt. Middenstands- beleid LEIDEN De raadscommissie voor economische zaken vergadert maandag 8 mei om 4 uur voor het eerst in het openbaar in kamer 204 van het stadhuis. Op de agenda staan o.a. werkgelegenheidsonder- zoek en middenstandsbeleid. Bij dit laatste zal aanwezig zijn J. van Zijp van de Leidse Midden standscentrale voor de onderwerpen: bestrating van de Haven, straatver lichting op verschillende punten in de stad en parkeermoeilijkheden ir het bijzonder bij het uitvoeren van reparaties aan en in huizen. (Van onze oorrespondent) WASHINGTON Senator Ed mund Muskie zal zich zeer waar schijnlijk terugtrekken als kandidaat het presidentschap. Verwacht wordt dat hij dit vandaag op een persconferentie in Washington be kend zal maken, twee dagen nadat hij zowel in Massachusetts als in Pennsylvania op ondubbelzinnige wijze werd verslagen in de voorver kiezingen. Door zijn staf werd alleen mee gedeeld dat hij in beraad was ge gaan met adviseurs, familieleden en medewerkers om de politieke situa tie op te nemen. Muskie liet gisteren verstek gaan op een voor hem beleg de bijeenkomst in Toledo (Ohio), waar hij zijn voorverkiezingscampag ne geopend zou hebben voor de vol- 'Een avond bij Eva\ Zo heet het televisiespel dat de TROS vanavond (Nederland I. 10 uur uitzendt. Het door Anton Quin- tana geschreven verhaal gaat over een vrouw die na een vijf jaar durende aan-uit-verhouding met zichzelf en de eenzaamheid wordt geconfronteerd. Op de foto hoofdrolspeelster Pleuni Touw sa men met de acteur André v. d. Heuvel. HOUSTON Na de ruimtewande ling van Mattingly, die dinsdag avond foto- en filmcassettes haalde, uit de camera's van het dienstcom- partiment van de Apollo, hebben de drie maanreizigers betrekkelijk rustige dagen gehad voor zij heden avond om 20.44 uur in de Pacific zouden landen. Zij hebben vanuit de ruimte een persconferentie gehouden. In antwoord op vragen van journa listen in Houston zeiden zij, vorige week donderdag ernstig te hebben getwijfeld aan het doorgaan van de maanlanding, maar dolgelukkig te zijn dat het uiteindelijk toch lukte. "Wij hebben in tien dagen meer ge zien dan iemand anders in tien men senlevens", verklaarde Young. Inmiddels is het drietal omstreeks één uur hedenmiddag gewekt uit de laatste slaap in de ruimte, waarna zij begonnen met de voorbereiding, van de landing. Het weer in het lan- iingsgebied is gunstig: goed zicht en vrijwel geen bewolking, een kalme zee, een lichte wind en een tempera tuur van ongeveer 30 graden. gende ronde. Zijn beslissing om niet naar Ohio te gaan kwam zo onver wacht, dat een deel van zijn staf en zijn escorte van rechercheurs zich al aan boord had begeven van de "Josephine", het vliegtuig waarmee Muskie rondreist. In Massachusetts werd Muskie, door senator George McGovern met 50 tegen 21 procent van de stemmen verslagen. In Pennsylvania, waar Muskie de steun had van de politie ke machine van gouverneur Milton Shapp, won Hubert Humphrey met bijna 35 procent van de stemmen, en kreeg Muskie de vierde plaats, na McGovern en gouverneur George Wallace van Alabama. De belang rijkste reden voor Muskies waar schijnlijke beslissing om zich terug te trekken als kandidaat, is, dat hij na deze nederlagen nu moeilijk aan geld zal kunnen komen voor de finan ciering van de rest van zijn campag ne. Een deel van zijn staf van me dewerkers werd al eind maart op een onbetaalde basis geplaatst. De mogelijkheid is nu niet uitge sloten dat Muskie. die in ieder ge val nog een ruim aantal gedelegeer den van een aantal staten naar het partijcongres van de Democraten op j zijn hand heeft, in Miami te voor schijn kan komen als de compromis kandidaat, wanneer het Congres het niet eens kan worden over de overi ge adspiranten voor het Witte Huis. I ADVERTENTIE het leukste halve pruikje dat U deze zomer kunt kopen. L. H. v. Tongeren C.V. Leiden - Breestraat 32 Tel. 0171025212 LISSE Disco-dancing „Invic- tus" opent zaterdag haar poorten. Dit hitbolwerk. dat is gevestigd in het parochiehuis „De Engel", Heereweg 461 in Lisse, is in de eerste plaats bedoeld voor jongeren uit Lisse en Sassenheim die gezellig uit willen zijn en dansen. Dit laatste kan ruim schoots in Invictus, want er is een disco-bar waar door disk-jockey's platen worden gedraaid. Organisa toren van deze avonden zijn vier War mondse jongens: Paul Beugelsdijk (19). Koos Heemskerk (18) en de twee, die tevens als disk-Jockey zul len optreden Jos Tuythof (18) en Piet van der Vooren (16). De laat ste heeft het idee voor de dancing uitgewerkt. Hij zegt: „In de bollen streek is maar een club waar Je gezellig kunt dansen (Castelein in Lisse) en dat is voor een bevolking van bijna 35.000 mensen in Lisse, Warmond en Sassenheim veel te wei nig. In Warmond zijn wel twee Jeugdsoclëteiten, maar om leuk te dansen is er daar geen gelegenheid voor. omdat deze Jeugdsociëteiten op LEIDEN Op rustige wijze er werden enkele spandoeken met eisen" opgehangen heeft de jeugd, die geregeld gebruikmaakt van het speelterrein van Oud Hortuszicht" aan de Witte Singel gisteravond gedemonstreerd voor het behoud van dit terrein. Met de politie, die zeer tactisch op trad, werd een compromis be reikt: voor speelruimte blijft het terrein voorlopig beschikbaar, terwijl er gevoetbald mag worden op een gedeelte var het voorma lige Diaconessenhuiscomplex. Na deze toezegging trok men aan 't werk om het terrein voor voetbal len geschikt te maken. (Foto Holvast) Alfrink: geen wijziging in stud.pastoraat LEIDEN Kardinaal Alfrink heeft de Leidse studentenecclesia in een uitvoerige brief geschreven, dat de Nederlandse bisschoppen niet an ders kunnen doen dan het beleid, dat zij de laatste twee Jaar hebben gevoerd inzake de werkzaamheden van gehuwde priesters, voort te zet ten. „De bisschoppen hebben mij daarom gevraagd u met grote aan drang te vragen te willen afzien van de bediening van de eucharistie door gedispenseerde of niet-gedlspenseerde gehuwde priesters", aldus de kar dinaal, die eraan toevoegde, dat de bisschoppen gaarne vóór hun bijeen komst van 9 mei antwoord hebben van de Leidse studentenecclesia. een progressiever publiek mikken. Het oorspronkelijk plan was ook een zaal in Warmond te gebruiken, maar dit plan werd teniet gedaan door de gemeente die de eerder genoemde Jeugdsociëteiten meer dan voldoende en soms zelfs te veel vond. Toen moest er worden uitgekeken naar Ti zaal in Sassenheim of Lisse, waarbij het oog viel op het zeer gunstig ge legen parochiehuis". Het is echter nog helemaal niet zeker of Invictus deze zaal kan blijven gebruiken. Piet: „De beheerder heeft enkele eisen ge steld, waaronder de eis dat we een proeftijd in acht moeten nemen om te kijken of er voldoende belangstel ling is. Zo niet, dan moet de boel weer onherroepelijk dicht. Ook is het niet zeker, dat we de zaal iedere zaterdag kunnen gebruiken. Er is na melijk afgesproken, dat we de zaal pas een maand van te voren mogen afhuren. Heeft iemand anders de zaal dan al gehuurd, dan grijpen wij er naast. Op een andere zaal hoef Je dan niet te rekenen, want zodra Je tegen een zaalbeheerder zegt, dat het voor Jongeren is. zegt hij al bij voor baat nee", meent Piet van der Voo- Dodenherdenking O in Marekerk LEIDEN De Jaarlijkse doden herdenking vindt ook dit Jaar op donderdag 4 mei ln de Marekerk plaats. Na een inleidend woord van burgemeester Vis zal ditmaal de herdenkingsrede worden uitgespro ken door ds. A. Klamer van het Hil- versumse radiopastoraat Medewer king aaan deze herdenkingsdienst verlenen het Lelds Kamerkoor, de or ganist Jan van der Meer en Koos Verheul (fluit). Na afloop van deze dienst volgt een stille tocht langs het monument tegenover molen „De Valk".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11