Europa houdt adem in over rebeuren 11 Bonn Maandag 1 mei is uw bank geslot en EGYPTE KRIJGT TOCH WESTERSE WAPENS IRA wacht op fout Whitelaw Congres Tsjechoslo waakse journalisten: weinig bekenden knikken braaf ja en amen ïlegatie dia in tkistan Grivas lief voor Makarios Winnie Mandela krijgt vrijspraak George Sanders (65) overleden tfSDAG 26 APRIL 1972 (Van onze correspondent) NN De wereld houdt de adem in en een dag voor de krachtproef heerst in Bonn een algemene onzekerheid, tien uur morgenochtend begint de Bondsdag het debat de motie van wantrouwen, waarmee de oppositie Bonds- ïlier Brandt ten val hoopt te brengen. De Bondskanselier erst vandaag, tijdens het begrotingsdebat, en tenslotte en voor de beslissende stemming de politiek van zijn re- g nog eens in de Bondsdag verdedigen. BUITENLAND .t Heinemann heeft in afzon e gesprekken met de party - Brandt (SPD), Scheel (FPD) larzel (CDU) getracht zijn in- I op het politieke toneel te la belden. Het resultaat bleef ge- maar opmerkelijk was dat al- Rainer Barzel, de man die als Bondskanselier hoopt op teen dinsdag een en al zelfver ren was. Timmers P, die hl haar Bondsdagfractie Ie leden heeft van wie Barzel vermoedelijk moet hebben om absolute meerderheid van 249 uien te bereiken, zou woensdag wijfelaars nog eens onder han- nemen. Twee van hen, Kien en Kühlmanai-Stumm, hebben jald dat hun standpunt nog definitief vaststaat. Hetzelfde voor de zondag uit de FDP den Helms. Als de fracties van en CSU Barzel eensgezind en. heeft hij slechts drie stern- extra nodig. Controle in de FDP zy'n velschillende geopperd om de stemming inderdag te kunnen controle- 1 zullen de afgevaardig- een voor een hun voorkeur in stemhokje op papier mogen Het meest drieste zou onge- ild zijn wanneer de fracties FDP en SPD de vergaderzaal ien zodra de oppositie de ver enskwestie aansnijdt. Dan zou en quorum zijn. orzitter Wehner heeft echter weten dat zijn mannen in geval in de zaal aanwezig zul- in. Hij heeft niet gezegd of zij nllen stemmen. Ook als dege- ie de huidige regering wensen ehouden eenvoudig op hun blijven zitten, zal duidelijk welke overlopers Barzel «1 aan zijn overwinning hel- Br is een reële kans dat tot itste wordit besloten, ussie over de gang van zaken rt echiter vooral de nervositeit mn. Het is opmerkelijk hoe- aandacht, kranten, radio en sie besteden aan de buiten reacties. Correspondenten in ou en Wa/rchau speculeren er- het voor een eventuele kan- Barzel wellicht niet onmoge- !U zijn over enige tijd toch de wat bijgeschaafde verdra- sluiten. Maar inmiddels is er twijfel aan dat door het ten rengen van Brandt voor de republiek veel van het ver en verloren zou gaan dat de je regering in Oost-Europa verworven. dan in reacties uit westelijke wordt Barzels poging om de ogsmacht te veroveren door iiropese commentatoren in sa- ing gebracht met de onder- ng die zijn CDU in Baden— lemberg heeft gekregen van de i-extremistische NPD, met de onfrisse praktijken om politiek mis bruik te maken van geheime proto collen, die eenvoudig waren gesto len en in het algemeen met het ver zet dat CDU en CSU tot dusver op alle fronten hebben g eleverd tegen de ontspanningspolitiek van Willy Brandt. De DGB, het Duitse verbond van Vakverenigingen, heeft aangekon digd dat de komende dagen in ver schillende fabrieken van het Ruhr- gebied korte proteststakingen zul len worden gehouden, waarmee de arbeiders hun ongenoegen over de politieke gebeurtenissen in Bonn uiten. Gevechten tussen studenten I de Amerikaanse Senaat. Op de i traangas bewapende hardhandige en politie die Vietnambetogingen campus van de Columbia Univer- ordebewaarders, de kop indrukken vormen het siteit in New York vochtten de buitengebeuren bij de debatten in studenten terug tegen de met PRAAG In Praag wondt deze week de jaarvergadering van de Tsjechoslawaakse journalistenver eniging gehouden, Sinds in april 1969 Doebtsek ten val werd gebracht, zyn niet minder dan 1200 journa listen uit deze vereniging wegge zuiverd. De nieuwe voorzitter, Va- lenta, prees in zijn toespraak dit vernieuwingsproces', zoals de zuive ringen tegenwoordig worden ge noemd en betuigde nadrukkelijk zijn instemming met de 'broeder hulp' van de Sowjets in augustus De massamedia, die tijdens de 'Praagse lente' de hervormingen van Doebtsek enthousiast hebben ondersteund, staan thans-weer ge heel onder controle van de partij. De censuur is genadeloos. Wat ook maar enigszins van de officiële lijn afwijkt, wordit door de censoren niet voor drukken vrijgegeven. 'ALPINDI (Reuter) Een delegatie is gisteren in de nse hoofdstad Islamabad imen voor de eerste bespre- tussen de twee landen sinds 'log in december Op het vlieg den de Irdiërs, met Prasad Mi het hoofd, begroet door de rise delegatieleider Aziz sprekingen beginnen vandaag free, een toeristenplaats in "ig gebied op ongeveer 40 km walpindi. De onderhandelaars tot taak een agenda op te foor een topconferentie tussen Staanse president Bhoetto en &se premier Indira Gandhi, heeft zijn afgezant Achmed 't gegeven, niet in te gaan op van Indiase zijde di't voor- d overleg te verruimen. De ien geloven dat Prasad Dhar, een gewiekst onderhandelaar staat, zal trachten er volle- Uerhandelingen van te ma- ridag zei Bhoetto tot corres- "Wy willen niet op con gesties ingaan voordat ik me- Gandhi heb ontmoet". NICOSIA (DPA) De vroegere chef van de Grieks-Cyprische bevry- dingsorganisatie "Eoka" tegen de Britse koloniale overheersing, gene raal Georgios Grivas, heeft zich in een telegram aan president Makarios uitgesproken voor "een oprechte sa menwerking met een stug volharden by de doelstellingen van de Eoka- strijd". Grivas geeft uiting aan zyn over tuiging dat de nationale strijd van de Grieks-Cyprioten met vastbera denheid tot de overwinning kan lei den. De "Eoka" strijdt voor het zelfbe schikkingsrecht van de bevolking van Cyprus en voor de vereniging van het eiland met Griekenland. Het telegram van Grivas is een antwoord op de wensen die aarts bisschop Makarios zondag heeft ge uit. Het is de eerste publieke uitla ting van de generaal sinds hy eind vorig jaar in het geheim naar Cy prus kwam. Makarios had hem aan- vankelyk verweten tegen zyn regime samen te zweren, maar de laatste weken is er toch een toenadering ontstaan tussen de twee oude rivalen De journalisten hebben, net als de partijleden, hun perskaart moe ten laten vernieuwen, waarby auto matisch alle zogenaamde 'rechtse opportunisten' er konden worden uitgezeefd. Vele prominente jour nalisten, die van hun sympathie voor Doetbtsek geen geheim had den gemaakt, werden gearresteerd en veroordeeld. Onder andere Jiri Lederer, die onlangs twee jaar ge vangenisstraf heeft gekregen om dat hy de Poolse party leider Go- moelka zou hebben gekritiseerd, die zelf nota bene anderhalf jaar ge leden door zyn party is afgezet. Op de jaarvergadering in Praag zyn dan ook nauwelyks oude be kenden te zien. De nieuwe verslag gevers en redacteuren zyn alleen vanwege hun politieke betrouw baarheid aangesteld, hun opleiding en journalistieke vaardigheid speel den daarbij geen enkele rol. In een stoomcursus van drie maanden zyn ze voor het kranten- en radiowerk klaargestoomd. Een nieuw salaris schema is aangenomen om hun ca- Van onze correspondent) LONDEN Een maand geleden begon het directe Britse gezag over Noord-Ierland met de verklaring van premier Heath in het Lager - Door Rudolph Bakker huis en de benoeming van zijn ver trouwensman William Whitelaw tot minister voor Noord-Ierland. Sinds die dag is langzaam maar zeker de belangstelling voor het door bin nenlandse onrust geteisterd gebied achteruit gelopen. Zeker in Ehge- land wordt alle aandacht opge ëist door de spoorwegstaking en andere in het eigen land spelende problemen. Intussen gaan de moordpartijen in Noord-Vietn^m door, er vallen doden en gewon den en William Whitelaw probeert er van te maken wat hij kan. De strategie van zijn opponenten in Belfast en het binnenland is er duidelijk op gericht William White law zo nerveus te maken, dat hij of afknapt of gekke dingen gaat doen. Zowat iedereen in Noord-Ierland ziet Whitelaws handelen met grote argwaan aan. De protestanten eisen nu van de Britse regering dat deze de Britse troepen laat optrekken naar de door Voorlopige „IRA volledig beheerste „ghetto's", die voornamelijk in en om Londonderry üggen. Vooral ook de militainte Craig, leider van de Ulster Vanquard, laat dergelijke martiale geluiden horen. Hij LONDEN (AFP) De bekende pacitaten te stimuleren: wie ach Brltse fUmacteur George Sanders ls politiek engageert, dat wil zeggen ^steren dood aangetroffen op zijn het beleid van partijleider Hoesak hotelkamer m de omgeving van de braaf ondersteunt, komt in een ho gere salarisklasse en kan op extra premies rekenen. ADVERTENTIE DE FORD ESCORT NIET! Voordelig - ruim - snel. Vanaf f7165,incl. b.t.w. AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. Leiderdorp: v. d. Valk Bou- manweg 71, tel. 30325. Leiden: Lammenschansplein 6 telefoon 42451 BLOEMFONTEIN (Retuer, ANP) Het hooggerechtshof in de Zuid- afrikaanse stad Bloemfontein, heeft gisteren Winnie Mandela vrijgespro ken van overtreding van de bepa lingen van haar huisarrest. Vorig jaar maart was mevrouw Mendela tot gevangenisstraffen van zes en 12 maanden veroordeeld omdat ze in haar huis bij Johannesburg twee maal bezoekers had ontvangen. Winnie Mandela is de vrouw, van Nelsin Mandela, de vroegere leider van het verboden "African National Congres", die op het Robben-eiland een levenslange gevangenisstraf uit zit. Het huisarrest werd haar in sep tember 1970 opgelegd, nadat ze was vrijgesproken van beschuldigingen onder de wetten op het terrorisme en communisme. Onder de bepalingen van het huis arrest, dat zonder proces kan worden opgelegd onder de wet tegen het communisme, mag Winnie Mandela geen bezoekers ontvangen, behalve haar arts en haar kinderen. Het hof in Pretoria had haar schuldig be vonden aan het ontvangen van haar zwager, haar zus, en een kennis, Pe ter Magubane. Het hof van beroep, besliste echter dat deze mensen al leen boodschappen voor mevrouw Mandela hadden gedaan, en niet als "bezoekers" beschouwd kunnen wor den. Spaanse stad Barcelona. Volgens de politie is Sanders over leden aan een te grote dosis slaap pillen. Hy zou een zelfmoordbriefje achter hebben gelaten met de woor den: „Ik pleeg zelfmoord omdat ik het beu ben. Ik voel dat ik genoeg geleefd- heb". Ondanks deze aanwy- zingen heeft de politie besloten toch lykschouwing te laten plegen. In San ders kamer werden vyf lege tubes van een slaapmiddel gevonden. George Sanders, die 65 jaar werd, "heeft in de meer dan 50 films waarin hy is opgetreden vooral bekendheid gekregen als de vnendeiyke gentle - man-boef. De beste films waarin hy speelde zyn de muzikale comedie „Call me madam" en „All about Eve" waarvoor hy in 1950 de Academy Award" ont ving. Sanders is vier keer getrouwd ge weest. Zyn tweede vrouw was de be kende Hongaarse actrice Zsa Zsa Gabor. heeft laten weten dat de doden on* der de katholieke bevolking, die de expeditie ongetwijfeld zal opleve ren. opwegen tegen de doden die nog zullen vallen als dit niet ge beurt onder de handen van het IRA. Whitelaw houdt het hoofd ech ter koel. Dezer dagen maakte hij een eerste verkenninigstoaht in Lon donderry, wat zeker niet van ge vaar ontbloot was. Hij wandelde er door de straten en liet zijn veilig heidsmannen achter zich. De vra gen die de zich onmiddellijk om hem heen scharende katholieke bevol king hem stelde draaiden om twee dingen: komt er een invasie van Britse troepen en hoe krijgen we onze mannen uit de internerings kampen terug? Whitelaw verzeker* de de mensen met wie hij sprak dat er geen sprake zou zijn van een ge welddadige inneming van de door het IRA beheerste gebieden. Een vrouw idie om da terugkeer van haar man vroeg beloofde hij dat dit zou gebeuren als de man zich voortaan nergens meer mee zou bemoeien. De spanningen waaronder Whi telaw leeft zyn overigens niet gering. Drie keer per week vliegt hij van Londen naar Belfast waar hij moet werken onder de voortdurende be dreiging te worden vermoord. Hij is een joviaal man met een enorm enthousiasme en een groot uithou dingsvermogen. In een recent in terview verklaarde hij echter dat het reizen en de spanningen hem danig aanvreten en dat hij niet kon voorspellen hoe lang hij het zal kunnen volhouden. Whitelaw zegt dat als er niet snel een duidelijk beeld ontstaat van een meer constructief en doeltreffend regime de kans op zijn succes aan zienlijk vermindert. Na een maand van direct Brits bestuur is de vei ligheid van de bevolking nog nau welijks groter geworden. De leiders van het voorlopige IRA lopen in en uit, zonder dat de Britse troepen in staat zijn hen te arresteren en sommige gedeelten van het gebied zijn eenvoudig onttrokken aan het Britse gezag. Een in zijn nationale trots aan getast parlementslid vroeg de minis ter van Buitenlandse Zaken, Lord Douglas Home, dezer dagen of er al vooruitgang was in de gesprek ken met de regering in Dublin over de manier waarop de mannen van het IRA vanuit Iers gebied Brits territoir schenden. Zo werd onlangs op Noordiers gebied een bom tot ontploffing gebracht met een lont die vanuit de republiek Ierland werd aangestoken. Wat de daadkrachtige maar uiterst voorzichtige William White law in zijn dagelijkse activiteiten in Belfast in zijn schild voert, weet alleen een insider. Als hij er niet in slaagt het begin van een even tuele oplossing te vinden voor het eeuwenoude Noordierse geschil, dan kan na hem niemand dat. ADVERTENTIE Maandag 1 mei a.s. viert Nederland Koninginnedag. Wilt uer rekening mee houden dat dan alle bank kantoren gesloten zijn? De gezamenlijke banken. CAÏRO (UPI/AFP) Egypte 'jritvangt ondanks het wapenembar go militaire uitrusting uit Westerse landen. Dit heeft de Egyptische pre sident Sadat vorige week maandag meegedeeld op een vraag- en ant- woordbyeenkomst met politieke lei ders. Een verslag van die byeen- komst is gisteren gepubliceerd door het persbureau voor het Midden oosten en andere Egyptische pers organen. Sadat verklaarde in antwoord op vragen over de gemelde levering van militaire reserve-onderdelen door Frankrijk aan Israël via Bel gië dat hier sprake is van een cam pagne om Frankrijk in diskrediet te brengen. Hetwas best mogelyk dat er buiten de Franse regering om le veranties wedren gedaan. "Ik ont vang ook dingen uit Frankryk en Engeland en overal vandaan, hoe wel er een wapenembargo van kracht is. Egypte krygt deze wes terse wapens via derde partijen in de Arabische wereld", zo zei hy. iDe Westerse landen passen de juni-oorlog van 1967 een wa penembargo jegens het midden- Oosten toe). Sadat gaf te kennen dat de uit rusting die hy uit het westen krygt meer defensief dan offensief van aard is. Vliegtuigen en wapens van de laatste soort "zyn gen commer ciële artikelen. Dat is een politieke zaak. Zelfs al had ik de benodigde harde deviezen, dan zou het westen me nog niet één geweer verkopen". De president, die waarschynlyk vandaag of morgen naar Moskou vertrekt waar hy, naar verluidt, de Russisohe leiders om meer jacht bommenwerpers en raketten gaat vragen, verklaarde voorts dat hy van de Sowj et-Unie niet alles krygt wat hy wil hebben. "Som mige dingen hebben zy ons niet ge geven", maar dat betekende niet dat de Russen voorwaarden stelden zouden we openbaar maken". De faciliteiten die Egypte de Rus sische Middellandse Zeevloot ver leent. bestaan uit de toelating van schepen in Alexandrië voor bevoor rading en reparatie, zo zei Sadat. Ook de bemiddelingsrol van Roe menië was op de byeenkomst ter sprake gekomen. Tydens het re cente bezoek van de Roemeense president Ceausescoe aan Caïro had Sadat hem gewezen op "expansio nistische politiek van Israël. Ceau sescoe moest de Israëlische premier Meïr by haar komende bezoek aan Roemenië maar eens vragen of zy, "ln ln56 toen zy minister van Bui tenlandse Zaken was, niet in de Knesseth de annexxatie van de Si- naï had aangekondigd". Sadat had de Roemeense president ook gezegd dat de Israëliërs "grote eetlust" hadden. Maar Ceausescoe had ont kennend geantwoord en gezegd dat Israël niet uit was op gebiedsuit breiding.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9