Bezwaren tegen een vast percentage voor defensie Manusama en Tamaela: tot het einde doorgaan met de strijd Binnenkort verkeersschout bij Nederlandse rechtbank Tehuizen gaan nu Begroting-De Koster in Senaat meebeslissen over opname bejaarden „In het leger apen met scheermessen Ambonezen op twee plaatsen bijeen 1 'OENSDAG 26 APRIL 1972 BINNENLAND DEN HAAG De defensiebegroting van minister De [oster heeft in de Eerste Kamer gelijke reacties opgewekt Is aan de overkant van Het Binnenhof. Evenals destijds de Tweede Kamer kreeg de bewindsman gisteren lof toe- y ezwaaid door de fracties van de regeringsgezinde partijen werd door de oppositie aangedrongen op een fundamen- ïle koerswijziging. Het rapport van de commlssle- Rjjokevorsel werd door vrijwel Ie afgevaardigden aangeroerd, maar eelde in feite geen rol omdat het ohten is op de nota waarin de Inister zijn oordeel over het rap- rt geeft. Opmerkelijk was wel de twijfel die iTP-woordvoerder ir. J. G. Gooóen >ver de wenselijkheid om het ifensiebudget voor vier jaar wast te jgen, zoals in het rapport wordt ongesteld. „Het is zeer wel denkbaar", zei Gooden, „dat in een periode van itspanning een zeker percentage de ruime kant is, terwijl korte d later een duibbel zo hoog per- ntage onvoldoende zou kunnen Het leek hem ook uit een oog- int van algemeen financieel be er moeilijk om voor defensie met vast percentage te werken. Stormvloed PvdA - woordvoerder drs. G. M. i ederhorfst had op dit punt geen ikele twijfel. Hoewel ook hij voor n effectieve defensie koos, meende er grenzen aan onze inspan- ngen moeten zijn. „Jarenlang was ?t met defensie als met de dajk- irzwaring tegen de stormvloed. het geld daarvoor nodig mocht iet worden getornd". Hij vond dat wij thans echter in n fase zijn beland waarin niet de igroting moet worden aangepast de defensie-uitgaven maar an- ersom. Reden: het inflatiegevaar de bedreiging van de leefbaarheio het land. Wanneer de voorlopige cijfers in minister Nelissen (Financiën) list zijn en het nieuwebegrotings- n ongedekt tekort van 2,2 liljard gulden te zien geven er wordt •lfs al over dirie miljard gefluisterd, zal het handhaven van de defen- euitgaven op het huidige peil ern- iig op de tocht komen te staan, om m verhoging maar niet te spreken". In tegenstelling tot drs. Neder - horst vond de WD-afgevaardigde mr. H. van Riel in de internationale politieke situatie geen enkele recht vaardiging voor een verlaging van de defensie-inspanning. Mr. Van Riel dacht daarbij niet in de eerste plaats aan een Russische bezetting, maar aan de politieke druk („Fin- landisering") waaraan landen met een zwakke defensie bloot zouden staan. Tegen de tijd dat de Russen hun hydraulische pers met het minste risico voor henzelf in werking kun nen stellen, zei hy, moeten de NAVO-landen in zo snel mogelijk tempo de hoogst mogelijke gevechts kracht kragen om de Russen tijdig van de dwalingen h.uns weegs te doen terugkeren. Advies van de heer Van Ried: „Materiaal aanschaffen voor tien brigades, met zoveel mo gelijk reserve-onderdelen en muni tie voor drie maanaen". Minister De Koster antwoordt de Kamer op 3 mei. DEN HAAG De Tweede Ka mer-fracties van de VVD en van D '66 zijn niet door minister Van Agt (Justitie) overtuigd van de nood zaak een "verkeersschout" in te voe ren Deze niet-juridlsGh-geschooJde deskundige zal via een wetswijziging in onze rechterlijke organisatie wor den ingevoerd om bij de berechting van verkeersdelicten op te treden en zodoende de taak van het overbelas te Openbaar Ministerie verlichten. VVD en D '66 blijven tegen .om dat zij, zoals de VVD-er Geurtsen zei, de introductie van deze nieuwe figuur "geen goede zaak" vinden. Dat geldt ook voor de via dezelfde wetswijziging in te voeren "gerechts- auditeur", een aan de gerechten toe te voegen (wel juridisch geschoolde hulpkracht) en de niet van de mees tertitel voorziene griffier. Een lange rij, met het oog op deze afwijzende houding ingediende amendementen. werd gisteravond echter ingetrokken, nadat was geble ken. dat de meerderheid van de Ka mer het minister van Agt niet moei lijk wilde maken. "Stemmen kost al leen maar tijd", aldus mr. Geurtsen. "En het is duidelijk dat de door ons voorgestelde wijzigingen van het in gediende wetsontwerp geen enkele kans maken". Het wetsontwerp beoogt een groot aantal wijzigingen aan te brengen in de rechterlijke organisatie. Deze wij zigingen lopen vooruit op een algehe le structurele herziening van de rechterlijke organisatie, waarmee, naar minister Van Agt gisteren in de Tweede Kamer meedeelde, 5 tot 9 jaren gemoeid zullen zijn. i Daartoe zal een staatscommissie, worden benoemd, die waarschijn- I lijk nog dit Jaar met haar werk- 7,aamheden zal kunnen beginnen. On- i der leiding van oud-staatssecretaris Wiersma bereidt een werkgroep mo- I menteel de herziening van de rech- J terlijke organen voor. Over de wijzigingen, die minister j Van Agt nu al wil aanbrengen hij verdedigt een wetsontwerp, dat door zijn voorganger Polak is ingediend 1 zal de Tweede Kamer dinsdag stemmen. Als het voorstel wordt aan- genomen en dat lijkt wel zeker zullen, aldus minister Van Agt. on- middellijk enkele experimentele ver- keersschouter worden aangetrok- ken .Vooruitlopend op de parlemen- taire goedkeuring is de opleiding i reeds begonnen. Ruim negenhonderd En gelse schoolkinderen bezoch ten gisteren Amsterdam. Ze stapten van het Britse on- derwijsschip Nevasa in het havengebied aan wal, en maakten onmiddellijk kennis met een bekend pierement van de hoofdstad. Het schooleruiseschip is de eerste in een rij van ongeveer 45 passagiersschependie dit seizoen Amsterdam zullen aandoen tijdens vakantierei zen naar alle delen van Eu ropa. Kleren maken de man. 'n FORD ESCORT DE AUTOMOBILIST AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. Leiderdorp: v. d. Valk Bou- manweg 71. telefoon 30325. De kollektie verlovingsringen van Siebel is onovertroffen. Al 60 jaar lang. Cumulus, Constant en HDZ.het beste in iedere prijsklasse. Op de speciale verlovingsringen afdeling vindt u naast gladde en bewerkte ringen de nieuwste modellen met briljant. Verlovingsringen kopen bij Siebel is een feestje op zich, al jarenlang. Uw ringen worden uw leven lang gegarandeerd. Siebel viert feest. En om u in die feestvreugde te laten delen ontvangt iedere kliënt de komende maanden een feestelijke attentie. JUWELIERS Den Haag Lange Poten 9-11, Amsterdam Kalverstraat 121-123, Rotterdam Stadhuisplein 24-28, Coolsingel 50, Haarlem Grote Houtstraat 63. Medeplichtige aan moord gaf pistool ZANDVOORT De Zandvoortse politie heeft een 24-jarige garagehou der gearresteerd, die er van wordt verdacht zijn pistool te hebben ge leend aan de man. die vorige week vrijdag de 42-jarige Henk Maertens op het strand in Zandvoort dood schoot. De dader, de 34-jarige J.J.. die in middels heeft bekend, heeft bij zijn verhoor bekend het pistool van de ga ragehouder te hebben geleend Bom in consulaat van Ver. Staten ontplofte niet AMSTERDAM De politie In Amsterdam heeft gistermiddag een brandbom met ontsteking gevonden, die geplaatst was in de wachtkamer van het Amerikaanse consulaat aan het Amsterdamse Museumplein. De bom werd ontdekt door een be diende in een kartonnen doos. Hij bracht het pakket naar buiten en waarschuwde de politie. De politie opende de doos en maakte de bom onschadelijk. DEN HAAG De Tweede Kamer weten dat zij de besturen il de besturen van bejaardenoorden kans geven om mee te beslissen de opname van bejaarden. Eén jaar na de invoering van de wvijzigde wet op de bejaardenoor- tn moet de regering de Kamer ihter wel inzicht geven in het ge- jerde opnamebeleid De regerings acties, gesteund door alle andere acties, hebben dat gisteren in de motie aan staats- scretaris Van Veeriendaal (CRM) oorgelegd. Men wil op die manier controleren ;r voldoende waarborgen zijn dat besturen niet discrimineren tus- m opname van bejaarden uit de igere en andere inkomensgroepen mevrouw Van eenendaal voelde wel voor de tie.. Vorige week btf de behande- van de wijziging van de wet op bejaardenoorden had zjj al laten de tehuizen vrijheid wilde geven om mee te beslissen in het opnamebe leid. Ze ging er toen van uit dat de tehuizen een advies van de daartoe ingestelde opnemingscommissies herl zelden naast zich neer zullen Zy wil verder in net opnamebeleid regelen dat aangegeven wordt welke hulp wenseiyk is in de periode dat de bejaarde op de wachthjst staat voor een plaats in een tehuis. Ook is zij van mening, dat als j aarde van alle noodzakelijke hulp verstoken biyft, B. en W. voor: ningen moeten treffen. „Ik denk naohthulp de bejaarden thuis", zei zy. Een amendement van het kamerlid Ega-s (PvdA), waarin werd voorgesteld om de planning van bejaardenoor den onder te brengen in de wet zie kenhuisvoorzieningen werd ver worpen. Mr. Van Riel: DEN HAAG Mr. H. van Riel (VVD) heeft de vergade ring van de Eerste Kamer over de defensiebegroting gister middag demonstratief verlaten toen dr M. H. van Huiten (PPR) aan het woord was. Hij deed dit nadat dr. Van Hulten had gezegd: "Hij heeft een kwalificatie van soldaten gege ven, zo smerig, dat ik die niet eens wens te herhalen". Na een uitvoerige schilde ring van de zijns inziens ver derfelijke invloed van de "link se" christelijke kranten bil de opinievorming over defensie, had mr-Van Riel over de ont wikkelingen in het leger opge merkt: "Rondom het begrip vrijheid van meningsuiting wordt eei listig en misdadig woordenspel door revolutionair gezinden be dreven. Aan deze groep ziet men hoe gevaarlijk een beeti' kennis is. Apen werden scheer- mensen in handen gegeven" Na de verontwaardigde reac tie van dr. Van Hulten, die nie wilde discussiëren, liep mr. Van Riel verbolgen de zaal uit. Ge zeten in een fauteuil van de rookkamer wachtte hij het eirv van de vergadering af. Opvallend was in beide gevallen I dat dit keer. veel meer dan vorige- Jaren, de Jeugd bij de viering be trokken was. In vaak felle bewoor dingen werd aangespoord om de strijd tot het bittere einde voort te zetten. President Manusama: "Het ne men van de bizarre politie-maatre- gelen ter bescherming van de Indo nesische ambassade toont duidelijk aan hoe de Nederlandse regering in haar beleid heeft gefaald". Vooral de spreker van de Jonge- renwerkgroep trok fel van leer te gen Nederland en Indonesië. Hij was van mening dat men de Zuid- Molukkers voor de keuze wilde stel len óf inferieure Indonesiër of twee derangs Nederlander te worden. "De huidige generatie van Ambo nezen zal ervoor zorgen dat dat niet gebeurt", meende hij. De heer Risamenapatty zei verder grote verwachtingen te hebben van de contacten die de Ambonezen met de landen in de Derde Wereld onderhouden. Volgens hem komen er meer en meer verbindingen met s-.cialistische groepen in die landen. Ook gastsprekers W. de Vries van de stichting "Door de eeuwen trouw" en Papoealeider Nicolaas Jouwe spraken woorden van solidariteit. De uit West-Irian verjaagde Jouwe zei dat zowel Zuid-Molukkers als Papoea's als koopwaar zyn behan deld. "Maar wij zijn niet te koop", zo voegde hij eraan toe De 22e herdenking duurde giste ren meer dan vier uur in een steeds benauwder wordende Houtrusthal. Ook dit keer waren weer velen uit het gehele land gekomen. De pro testmars die Jaren geleden altijd voor de bijeenkomst werd ge houden .ging dit keer uit veilig heidsoverwegingen niet door. In Utrecht hield de andere presi dent Tamaela een zeer emotionele toespraak die regelmatig door ap plaus en gejuich werd onderbroken. "Geen mens ter wereld kan onze wil om zelfstandig te zijn breken. We zullen Indonesië laten zien dat we geen Indonesiërs zijn. Zo God het uil zal ik de republiek naar de onafhankelijkheid voeren". President Tamaela probeert al ja ren de zaak van de Zuid-Moluk kers bij de VN aanhangig te ma ken. Toch drong hij gisteren ook aan op meer eendracht onder de Zuid-Molukkers. meningsverschillen stelde hij. De bijeenkomst droeg delijk militair karakter in uniform werd on tv met inheemse krijgsdansen ei Geüniformeerde leden van de jongeren met rode baretten Ook het (jroep-Tamaela vatten gisteren in hijsen van de vlag. later in de gro- werd een Ihet Congrescentrum van de Utrechtse Jaarbeurs post tussen - j de belangstellenden. •en dui- te Jaarbeurscongreszaal. Tamaela militaire ceremonie. I De groep Tamaela werkt niet I men met de groep-Manusama. DEN HAAG Op twee plaatsen hebben gisteren ruim tien duizend in ons land wonende Zuid-Molukkers de 22e verjaar dag van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken gevierd. In de Houtrusthallen kwamen meer dan achtduizend Ambonezen samen met de in ballingschap wonende president ir. J. M. Ma nusama bijeen; in de Utrechtse Jaarbeurs-congreshal verzamel den zich ruim 1500 volgelingen van de andere ballingenpresi dent, kolonel I. J. Tamaela. Er deden zich noch in Den Haag, noch in Utrecht incidenten voor.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7