MOEILIJKE TIJD ASFALTBEDRIJVEN Katwiikse horeca ontstemd over? afsluiting van deel Boulevard Strijd tegen de luchtvervuiling ONGELUKKIG TIJDSTIP RECONSTRUCTIE KOST .DE ZWAANGELD: 30% MINDER DAGOMZET J p WOENSDAG 26 APRIL 197J ALPHEN AAN DEN RIJN De besnoeiing op het wegenplan, die minister Drees erkeer en Waterstaat) thans doorvoert, is voor twee van de drie Alphense asfaltbedrij- ven zeer goed te voelen. ,,De Vrije Molen heeft geen dagelijk se produktie meer terwijl e vestiging van de Nederlandse Bazalt Maatschappij in Zwammerdam al sinds januari stilligt. Heijmans is de enige, die nog volop draait al is de orderportefeuille maar tot de bouwvakvakantie gevuld Vorig jaar draaide ,,De Vrije Molen nog redelijk. Al was toen reeds te merken dat de produktie terugliep. In 1970 had het bedrijfeen „koude" asfalt-levering van honderdvijf- envijftigduizend ton. Het jaar daarop werd er dertigduizend ton minder gedraaid. De verwachting voor dit jaar is, dat er maar zeventigduizend ton asfalt zal worden gepro duceerd. De Vrije Molen: ontslagen Ned. Bazalt Mij: gestopt Heijmans: werk tot vakantie I ning antwoord geven op de vraag het bedrijf weer zou kun- gaan draaien. "Het is helemaal i niet uitgesloten, dat het hele spul, dat hier staat, naar een andere plaats moet verhuizen waar wel voldoende werk te doen is". Wat optimistischer liet hoofduit voerder Koelewijn van Heijmans zich uit. "Voorlopig draaien we be ter dan in dezelfde periode van het voorgaande Jaar. En tot de bouw- vakantie kunnen we nog vooruit. Daarna zit er echt nog wel wat In de pen Je weet het namelijk nooit bij de ze bedrijven. Het is net een kruide nierszaak. Zo heb Je niets te doen en enige tijd later zit je tot Je nek in het werk. De orders, die we in de portefeuille hebben, zijn wel niet zo heel erg vet maar we kunnen voor- "We hebben hier het afgelopen Jaar honderdduizend ton asfalt ge draaid. Ik geloof dat we ook nu wel weer een aardig eind in die riohting zullen gaan Als grote on dernemer merk Je namelijk niet zo heel erg veel van de slechte econo mische toestand als een klein be drijf. Over het hele bedrijf ge nomen kunnen we iets merken van de maatregelen van minister Drees. Maar het is beslist niet zo, dat we j er slecht aan toe zijn". i Op de terreinen van het as- faltbedrijj De Vrije Molen was \het gisteren 'n uitgestorven boel er werd door gebrek aan orders i niet gewerkt. 1 tFoto Wim Dijkman» "We kunnen goed merken", ver- lelde één van de administratieve werknemers van "De Vrije Molen", "dat de aanleg van nieuwe wegen wordt beknot en dat het onderhoud eveneens sterk terugloopt. De onder portefeuille is dan ook zeer gering. De grote jongens gaan zich ook voor de kleinere werken interesseren en 6lokken zodoende alles voor onze neus op. Er is zelfs al wat personeel afgevloeid. En als deze tendens zich zal blijven voortzetten, zullen er echt nog wel meer mensen moeten worden ontslagen". Iets dat adjunct-directeur C. M. M. Verbeek waarschijnlijk niet wil de bekennen. Hij stelde dat er tot nog toe niemand is ontslagen en dat dit ook niet zal gebeuren. "We moeten het personeel wel aanhou den want voor hetzelfde geld heb ben we morgen weer volop werk te doen. De werknemers zijn nu thuis, omdat het bedrijf stil ligt en er op het ogenblik dus helemaal niets te doen is". De meeste activiteiten van "De Vrije Molen" zijn geconcentreerd op het bedrijf, dat in Haarlem is ge vestigd. "Normaal draaien we ge middeld tweehonderd werkdagen per Jaar", zegt adjunct-directeur Ver beek. Het is heel moeilijk te voor spellen of we dit jaar eveneens dit aantal zullen bereiken. Dat hangt helemaal van de omstandigheden af". De vestiging van de Nederlandse Bazalt Maatschappij in Zwa dam heeft het nog slechter. Dit be drijf ligt al vanaf januari stil ziet er niet naar uit, dat de werk zaamheden binnen afzienbare tijd zullen kunnen worden hervat. Het had een jaarlijkse produktie van tachtigduizend ton. Zes man perso neel, die de machines bedienden, zijn in de w.w. en kunnen niets an ders doen dan afwachten tot dat er nieuwe opdrachten komen. "De NBM in Den Haag doet nu al het werk", vertelt de beheerder van de vestiging. de heer J. de Vries. "Van ons vaste groepje is er nog niemand ontslagen. Er zijn echter wel enkele asfaltgroepen af gevloeid. Ik denk dat het hier om zo"n man of dertig gaat. die alle maal uit de regio van Alphen aan den Rijn komen Gelukkig hebben we nogal wat werk in België (Ant werpen en Brussel», zodat de ont slagen beperkt blijven". "Winst wordt er op de grote wer ken helemaal niet meer geboekt", zo meent de heer De Vries "Ze wor- den zelfs beneden de kostprijs aan genomen. Je kunt jegewoon niet voorstellen, dat bepaalde werken voor zo weinig geld kunnen worden uitgevoerd. Vermoedelijk heeft de NBM een fors bedrag achter de hand. Anders weet ik het ook niet". Beheerder De Vries kan geen zin- De luchtvervuiling is een punt waar de drie asfaltbedrijven al het nodige aan hebben gedaan om deze zo gering mogelijk te maken. Toch komen er klach ten als er dikke witte rook uit de schoorstenen komt en er een „vies luchtje" wordt ver spreid. „Maar," zegt adjunct-direc teur C. C. M. Verbeek van „De Vrije Molen." „al die witte rook stelt niets voor. Het is slechts water dat wordt afge voerd De stoffen, die werke lijk zouden kunnen vervuilen, zijn er reeds via een filter uit gehaald. Nog maar kort gele den hebben we deze dingen schoongemaakt en toen kwam er maar liefst zevenduizend kilo van die rommel uit. Toch wel een teken, dat die filters goed voldoen". „Geregeld." vervolgt de heer Verbeek, „is er controle en komt er een man van de ge meente poolshoogte nemen. Ook de inspecteur van de Volksge zondheid, dr. J. J. H. Storms, heeft de boel hier bekeken en alles in orde bevonden. Dus wat die klachten betreft, dat zijn nonsens. We willen niemand overlast bezorgen en daarom hebben we d*e filters aange schaft, die ons bijna een ton hebben gekost". In dezelfde trant laten hoofd uitvoerder Koelewijn van Heij. mans en beheerder De Vries van de Nederlandse Bazalt Maatschappij zich uit. Beide bedrijven hebben eveneens een installatie aangebracht, die viezigheid uit de „rook" moet halen. NBM heeft deze installatie pas aangeschaft toen er klach ten van omwonenden kwamen. De vestiging in Zwammerdam moest hiervoor diep in de beurs tasten en anderhalve ton op tafel leggen. Erg gelukkig heer De Vries niet met deze gang van zaken, „want, hij, „er zijn gemeenten een dergelijke filter niet nodig is De fcedrtfven, die daar dus zitten, profiteren ervan terwijl andere moeten betalen. Dat k helemaal eerlijk". De firma Heijmans zit zo al gelegen, dat zij zich niet al veel zorgen hoeft te maken over de stank, die zij zou versprei den. Het bedrijf is aan creatiemeer gevestigd in de naaste omgeving geen huiezn te bespeuren zijn. Toch heeft het reeds de nodige maat regelen genomen en ook filters op het produktie-apparaat i gebracht. I KATWIJK AAN ZEE De Katwijkse horeca is helemaal niet gelukkig met het tijdstip, waarop met de reconstructie van het tweede deel van de Boulevard van het Vuurbaak- plein tot het Waaigat begonnen is. De drukste weken van het voorseizoen. Met het corso-weekeinde net achter de rug en j met de toppers 1 mei- en pinksterweekeinde in het ver- i schiet. Reeds nu kan worden vastgesteld, dat de dagomzetten I ongeveer dertig procent lager liggen, dan gedurende andere jaren om deze tijd. Bij asjaltbedrijf Heijmans werd gisteren nog gewerktde ro kende schoorsteen ivas daarvan een duidelijk bewijs. Raadslid L. J. Haasnoot wijst er op dat een gedeelte van de Boulevard zal worden geasfal teerd en dat deze werkzaamhe den verricht gaan worden in een periode waarin veel vreemdelin gen Katwijk bezoeken. Hij ver zoekt zodanige maatregelen te nemen dat het publiek zo lang mogelijk van de Boulevard ge bruik kan blijven maken en dat de trottoirs niet door obstakels worden geblokkeerd. Graag gaven B en W de heer Haasnoot de verzekering, dat de werkzaamheden by de asfaltering van de Boulevard zodanig zullen worden opgezet, dat de aanwo- nenden daarvan zo weinig mo gelijk hinder ondervinden Met het oog daarop is, na overleg met belanghebbenden, het werk schema b.v. reeds geheel ongezet Voorts zijn alle bewoners van 't bij het werk betrokken gedeelte der Boulevard schriftelijk in gelicht omtrent de werkzaamhe den en het schema ervan. Daarbij Is tevens vermeld tot wie zij zich kunnen wenden met moeilijkheden. Behoudens bij zondere omstandigheden zal het werk eind mei gereed zijn, terwij nr naar gestreefd wordt vóór Pinksteren klaar te zijn. Het regent dan ook protes ten bij B en W en bij openbare wer ken Niet helemaal ten onrechte Het afgelopen weekeinde was het door de vele toeringcars met buitenland se gasten een ware Janboel op de Boulevard en in het centrum. Wan neer niet snel maatregelen worden genomen belooft het komende vrijdag, zaterdag, zondag en maandag nog er ger te worden. Dan worden nog veel meer buitenlandse toeringcars ver wacht in verband met het lange weekeinde waarop 1 mei aansluit. Op deze dag is men door het koningin- nefeest niet alleen in ons land vrij. maar heeft men in West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en België ook een vrije dag door de viering van de „Dag van de arbeid". Topdrukte Terecht verwacht men dan in toe ristische kringen een topdrukte, die zich voornamelijk zal concentreren rond de kust- en bollenstreek. Het Nationaal Bureau voor Toerisme heeft al medegedeeld, dat alle hotels en pensions westelijk van de lijn Amersfoort-Breda zijn volge boekt. De V.V.V.'s in Katwijk en Noord- wijk werken onder hoogspanning. Zij doen al het mogelijke nog meer adressen te krijgen, waar men gas ten voor één of meer nachten logies met ontbijt kan verschaffen. Hon derden bussen met buitenlandse „bol- bloemenkijkers" zullen zich naar de „streek" begeven. Verzoeken om extra logiesgelegen- heid ter beschikking te stellen worden niet alleen gedaan in Katwijk en I Door Cees Combee Foto Van Duijn Deze afsluitings- en orni dingsborden zorgen tijdens 4 bollendruktevoor veel verk moeilijkheden op Katwijks Bot vard en voor omzetdaling van horeca-bedrijven, die door 4 reconstructiewerkzaamheden langrijk worden gedupeerd. heel veel buitenlandse gasten i de kust- en bollenstreek komen. De gemeentelijke project-ooörd tor zou in dit opzicht goed hebben kunnen verrichten en o schien kans hebben gezien deze w< zaamheden naar september-oktt te verplaatsen. Helaas is dat niet schded. Men zit nu met het f bleem. De werkzaamheden zijn gonnen en kunnen moeilik B worden gestopt. Overwogen zou kunnen wordtf werk zo uit te voeren, dat men kens tegen het weekeinde tot een gerond geheel komt en dan gedut de de zaterdag en de zondag de Bi levard weer voor alle verkeer 1 geeft. Het is maar een suggf die echter, naar we menen, het' overwegen zeker waard is. Noordwijk, doch ook in Noordwijker- hout, Rijnsburg, Sassenheim, Lisse, Hillegom. Voorhout, Warmond en noem verder maar op. Ontstemd In Katwijk is men zeer ontstemd, dat met de verbetering van het twee de deel van de Boulevard op dit on gunstige tijdst* is begonnen. Terecht menen we. want wie zaterdag de chaos rond het V V V -kantoor en de Voorstraat en Princestraat heeft gezien, moet zijn hart wel eens vast gehouden hebben. Het is verwonder lijk, dat er zich geen ongelukken met die bussen in de smalle Voorstraat, waar tevens aan één zijde gepar keerd mag worden, hebben voorge daan Normaal worden de bussen met buitenlandse gasten, die zijn ondergebracht in Nieuw-Zuid en de Koestal over de Boulevard geleid om daarna op de Parklaan terecht te ko- Daar kon nu geen sprake van zijn. Het Boulevard-gedeelte tussen Ou de Kerk en Vuurbaakplein is voor al le verkeer afgesloten. Wanneer het een beetje meezit hoopt men daar tegen het einde van de week met de werkzaamheden klaar te komen en dan gaat men direct beginnen van de Oude Kerk naar de Voorstraat. B en W heeft ook Cees Duijkers hotel „Riche" geschreven, het met de gang van zaken v eens en benadrukt, dat Openba- Werken de afspraak niet is Henk Wagemaker, schoonzoon van i gekomen. Tijdens een gesprek „De Zwaan'-eigeuaar J. de Nijs, ver- twee beambten van O.W. had DulJ- telde. dat deze reconstructie dit res- kers opgemerkt, dat voor de Kat- taurantbedrijf wel degelijk schade wiJkse iloreoa van half aprll berokkend Hij heeft vastgesteld, dat elnd de allerdrukste tiijd de dagontvangsten 25 tot 30 procent aanbreken en dat men in san. lager zijn dan voorgaande Jaren werking met de V.V.V. per dag zeker Hoewel de gecontracteerde bussen j80 tot 100 toeringcars zou krijgen te toch wel komen, omdat deze hun i verwerken voor slapen eten en drin— gasten bij de Oude Kerk afzetten ^ell of via de smalle opening toch nog I Duijkers: „De inkomsten daarvan het parkeerterrein weten te berei- kunnen niet worden gemist. Moet er ken. blijven heel veel particulieren deze tyd die voo,. ons en voor weg bij het zien van de afsluitings- onze badplaats zo belangrijk is, om- borden. Bovendien zijn de aanwijzin- dat we onze gasten een goede indruk gen hoe men bij „De Zwaanmoet mee moeten geven naar huis, dan zo komen te summiernodig worden gebroken op de boule- „Wanneer men hier eind van de yard, die immers het visitekaartje week klaar mocht komen", zegt Wa- van Katwijk is? Ik heb het gemeen- gemaker. „zijn we nog niet uit de tebestuur dringend verzocht de werk- misère, want dan wordt van het zaamheden. gedurende deze voor noorden uit de toegang naar ons be- ijaarsdrukte tot Pinksteren naar el- drijf gestremd. Waarom deze werk- ders te verplaatsen. Hopelijk helpt 't zaamheden niet in september-oktober zjjn ze ^ier ook al de trottoir- uitgevoerd?" I banden aan het wegbreken. Een rom- gen van de horeca-mensen. Hij zegt „Het tijdstip van reconstructie is erg ongelukkig gekozen. We hebben het afgelopen wepkeinde hier rond het V.V.V.-kantoor al een voorproefje gehad van de onhoudbare situatie Volgende weekeinde wordt het hele maal hopeloos als niet tijdig maat regelen worden genomen. Misschien, dat er een mogelijkheid bestaat dan en met Pinksteren de Boulevard te dichten, zodat het verkeer normaal door kan gaan. Dan zouden wel al een eind op de goede weg zijn. Dat er door die afsluiting stroppen wor den geleden door ondernemers langs de Boulevard en op het strand begrijp ik en ik kan me leven dig voorstellen dat tegen deze gang van zaken bezwaar is aangetekend bij het college van B en W en Open bare Werken". Coördinatie Vastgesteld kan worden, dat bij een tijdig en intensief overleg met de be langhebbenden het niet tot een cha os had behoeven te komen. Het tijd stip, waarop met de werkzaamheden is begonnen, mag op zyn minst ongelukkig gekozen worden genoemd Men weet nu eenmaal jaren, dat er van half april tot half mei altijd

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4