iLaatste woord is :iog niet gesproken' „Niet alles slikken Fractieleiders en Leidse begroting STOFFEN INTERNATIONAAL ïptmeijer Driessen (KVP): nog geen zin Mevr. v. d. Blom (CPN): geen reactie Zunderman (DS 70): eenheid PAK-fractieleider In 'f Veld: Mevr Geelkerken (PC): "somber" L! JISDAG 26 APRIL 1972 LEIDEN LEIDEIN Ons blad heeft vorige week gepubliceerd, dat voor de minister van Binnenlandse Zaken een aantal posten op de begroting voor dit jaar niet aanvaard baar is. Het begrotingstekort van ruim f 12 miljoen moet met meer dan de helft wor den teruggebracht tot bijna f 6 miljoen. De gemeenteraad heeft in het geheim over de voor Leiden zeer précaire situatie gesproken, maar het standpunt van de ver schillende fracties is niet naar buiten ge komen. Bert van Dommelen en Henk dfc Kat vroegen de fractieleiders om commen taar, dat wij vandaag publiceren. n" \lr. Portheine (VVD): ooi uur commentaar-flard van ngs )-fractievoorzitter Portheine hui t terugbrengen van het Leidse rotingstekort van f 12 naar miljoen komt mij wat al te voor. Maar als u nu vraagt welk bedrag wij dan zouden e hfen gaan zitten, dan zou ik niet graag aangeven". PORTHEINE tefcorts: "Het foutieve van de pu- itie van de nota-Visser is, dat de 'oo uk zou kunnen worden gewekt, kocjde laatste woorden hierover nu gevallen en dat alles nu vast iijt. Maar er wordt nog steeds on- 00U andeld". ten Portheine verwacht, dat B. en de komende maand in de ge- iiteraad een discussiestuk zullen Lllragen, waarop de verdere on- andelingstaktiek en prioriteiten- •ei (ging in gezamenlijk overleg ten worden gebaseerd, de kritiek ter linker zijde dat 't ^g^Jge niet stevig genoeg voor de 1 >e belangen zou vechten, is de g I-fractievoorzitter het niet eens: v positie van het college is bijzon- g< moeilijk. Ik weet echter, dat er degelijk voor is geknokt door het ge én ambtenaren. Nee, die uit ten neem ik niet voor mijn re- W°B"' iele begrotingszaak is nog in be- ang, aldus mr. Portheine; ^ei ar we moeten reëel zijn. Je kunt alles halen. We zullen zoveel 'lijk eruit moeten halen als er- rer de mobilisatie van de bevol- Release heeft opgeroepen tot van de "gedupeerden", de oladviesdienst heeft al verschei- adhesie-betuigingen ontvangen) de VVD-leidsman zich "op dit lent niet zo gelukkig. Het is na- lijk altijd zo, dat reacties van- de bevolking op zichzelf plezie- ljn, maar we leven nu in een tijd acties gecombineerd met ande- cties, zodat je straks door de en het bos niet meer ziet. Voor college is dat bijzonder moeilijk, omdat er dan mogelijk een on- beoordeling zou kunnen wor- maakt van de terreinen waar actie is gevoerd". De PSP-er Amptmeijer na een afwezigheid van ruim een jaar zo juist terug gekeerd in de gemeent— raad gaf als zijn reactie: "wat we zouden moeten doen is zeggen: stuur maar een regeringscommissaris. Toen de begroting voor '72 werd aangenomen, was iedereen het er unaniem over eens dat dit het mini mum -niveau voor Leiden is. En daar wordt nu in gesnoeid, Juist op de punten die direct de burgers tref fen. Dit is catastrofaal voor het wel zijnswerk in Leiden op de lange duur". Overigens verwacht Ampt meijer niet dat die regeringscom missaris er komt. Hij verwacht dat de confessionelen en liberalen in Lei den "zullen slikken wat hun geestes verwanten en partijgenoten in Den Haag hebben beslist. Hun partij trouw is zo groot, dat ze het zullen accepteren. Met bloedend hart, zul len ze zeggen, maar ze zullen het slikken". Amptmeijer tenslotte: "ik sta niet verbaasd over het terug schroeven van het begrotingstekort. Het college heeft er veel te weinig voor geknokt". DRIESSEN KVP-fractiefleider Driessen voel- er niets voor om commentaar te geven naar aanleiding van het val len van het Haagse Damocles- zwaard. "Tot nu toe zijn de bespre kingen over wat Leiden nu moet gaan doen alleen nog op ambtelijk niveau gevoerd. En die besprekingen zijn nog niet eens afgerond. Daar na zal de zaak nog op provinciaal ni veau moeten worden bekeken. Pas dan kunnen wij ons duidelijk opstel len ten opzichte van Den Haag. Ik heb er weinig zin in om nu allerlei mooie stellingen te verkondi gen. Ook niet nu de zaak in de open baarheid is gebracht doordat een raadslid de pers heeft ingelicht". Ook over de verklaring van PAK- voorman In Veld wilde Driessen niets zeggen. ADVERTENTIE GOUDEN Blijft U adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service MEVR. v. d. BLOM De fractieleidster van de CPN. mevrouw Van der Blom, wilde nog niet onmiddellijk commentaar ge ven. "Eerst wil ik er in mijn frac tie over praten, pas dan kunt U van mij reactie verwachten". Ook op de verklaring van In 't Veld (PAK), dacht zij niet één-twee-drie te kun nen reageren. "Ik moet het allemaal eens rustig bekijken". ZUNDERMAN "In dit stadium van de ontwikke lingen vind ik dat Je bijzonder moet oppassen met het geven van reac ties op de gebeurtenissen", aldus DS '70-leider en enige raadslid Zunder man. "Ieder woord teveel kan op het ogenblik levensgevaarlijk zijn. Mis schien kan publiciteit best een goede uitwerking op de gang van zaken bebben, maar voor hetzelfde geld benadeel ik, als ik allerlei persoon lijke opmerkingen ga maken, de zaak waar het om gaat. Bovendien, vind ik dat het van groot belang is, dat de Leidse raad zich zoveel moge lijk als een eenheid opstelt. We heb ben in Den Haag alleen kans om iets te bereiken als we een gemeen schappelijk standpunt innemen. Als er nu acht mensen acht verschillen de meningen naar voren gaan bren gen over de punten van de begroting die in elk geval uitgevoerd moeten worden, dan maak je op Den Haag, natuurlijk weinig indruk. Voordat ik commentaar geef, wil ik dus wachten tot we mogelijk tot over eenstemming zijn gekomen in de raad. Het zou trouwens ook erg arro gant van mij zijn als ik als een mansfractie hard zou gaan lopen roepen: "dit moet gebeuren en dat moet gebeuren". De leider van de oppositie in de Leidse raad, PAK-fractielei der mr. In 't Veld, heeft zijn standpunt over de begrotings situatie schriftelijk gegeven. Hier volgt in extenso zijn relaas. 1. De begroting 1972 van Leiden verschilt in twee opzichten van voorgaande a. in de begroting is op de gewone dienst een aantal posten opgeno men ten behoeve van voornamelijk infra-structurele voorzieningen (walmuren, rioleringen, straatver lichting, restauratie) waarbij voor het eerst gekozen is voor finaucie- MEVR. GEELKERKEN „Zoals de zaken er op het ogen blik voorstaan, zie ik het somber in." aldus mevrouw Geelkerken <frac- tieleidster van de Drot. -christelijke partijen in de Leidse raad). Zij ziet één klein lichtpuntje: „de contac- -en hebben tot dusverre op ambte lijk niveau gelegen. Misschien dat we straks op politiek niveau iets meer kunnen doen, via allerlei kana len". Voorwaarde is daarbij, volgens mevrouw Geelkerken, dat de raad één front vormt: „want dat zie ik als het nadeel van de verdeeldheid in de gemeenteraad: er zijn zoveel besluiten met 17 tegen 20 stemmen genomen, dat men op het minis terie kan zeggen: wij zijn er hele maal niet van overtuigd dat de be volking van Leiden wel volledig ach ter deze besluiten staat". De wethouders zullen er straks zwaar aan moeten trekken in Den Haag, om de resultaten van het amb telijk overleg te verbeteren. „Maar dat kan alleen met een eensgezind Leiden." houdt mevrouw Geelkerken voor. Zij is ervan overtuigd, dat de kamerleden stuk voor stuk weten hoe moeilijk de situatie in Leiden is. Alleen is zij bang voor politieke ver troebelingen. Hoe die verdere onderhandelingen ook verlopen: „Ik ben principieel tegen een regeringscommissaris en mijn fractie vermoedelijk (mevrouw Geelkerken is na een ziekte van eni ge weken maandag pas weer in het raadswerk gedoken) ook. Ik ben er tegen om te zeggen: we doen als wet houders niets meer, laat maar een regeringscommissaris komen. Je kunt nog altijd beter als Leidenaren de Leidse belangen bepleiten, dan als een willekeurige en onpartijdige man van de regering, die niet al leen de plaatselijke maar ook de lan delijke belangen in aanmerking moet nemen". LEIDEN De aansluiting van wegen bij Willem de Zwij- gerbrug en Schuttersveld is ver beterd. Willem de Zwijgerlaan en Oegstgeesterweg hebben royale aansluitingen gekregen. De be langrijke schakel in de noordelij ke omleidingsroute is sterk verbe terd. (Foto Holvast) ring van deze voorzieningen uit jaarlijfks terugkerende inkomsten in plaats van uit leningen; de mo tivering hiervoor ligt in het perma nente karakter van de uitgaven; er is slechts sprake van een beschei den aanloop. Deze methode wordt door het rijk reeds lang gehanteerd, b. in de begroting is speciale aan dacht besteed aan een begin van menswaardige gemeenschapsvoor zieningen voor de oudere stadwij ken (vnil. onder Invloed van de PAK-begrotig) Vandaar de uitbreiding van de post voor de Schooladviesdienst, de lesmiddelen post etc. Vandaar ook een begin van wij'kvoorzieningen, een begin van wijkbouwwerk, een begin van steun aan wjjkcomité's een verhoging van subsidies voor maatschappelijke zorg, een verho ging ook van subsidies voor ak- tieve culturele aktiviteit (muziek verenigingen etc.) Een aantal in terne bezuinigingen staan daar te genover. Behalve over de begroting is de raad het ook eens geworden over de hoogte van het structurele te kort. d.w.z. het bedrag dat Leiden aan extra-inkomsten in de toe komst zal moeten hebben om een volwaardig pakket voorzieningen voor de Leidse bevolking te kun nen leveren. Dit structurele tekort is bepaald op f36 miljoen. Ten de roe is de raad het eens over de vaststelling van het feit dat de plicht van het gemeentebe stuur, in wet en eed verankerd, om het belang van de bevolking te dienen, niet wijkt voor de plicht om richtlijnen van hogerhand na te leven, een prioriteitsstelling van plichten dU6 waarbij de eerstge noemde de hoogste krijgt. Overleg Het college van burgemeester en wethouders rm heeft de taak om de begroting op te voeren, en in het bijzonder om overleg te voeren waar dit nodig blijkt. Tot nu toe is dit overleg op ambtelijk niveau gevoerd. De stad Leiden heeft, terecht, op uitvoering van de begroting aangedrongen. De ambtenaren van Binnenland se Zaken waren bij dit overleg ge bonden aan interne richtlijnen én aan de door de regering en Tweede Kamer vastgestelde hoogte van het bedrag dat beschikbaar is om alle aanvullende bijdragen in Neder land te betalen, te weten zegge en schrijve f 15 miljoen. Men mag de ze ambtenaren dus niets verwijten. als zij zich restrictief opstellen. Naar voren is gekomen dat: a. een groot aantal van de infra structurele-voorzier ingen-posten niet acceptabel lijkt omdat de fi nancieringsmethode voor een ge meente ongebruikelijk is. Dit hoeft op zichzelf niet erg te zijn, als het rijk dan maar garanties geeft dat deze posten wèl op andere *ijze kunnen worden gefinancierd: die garantie moet er komen. b. een aantal van de nieuwe of sterk verhoogde posten voor voor zieningen op sociaal-cultureel en onderwijs terrein in de grote ouder" stadswijken op zichzelf niet accep tabel is. Dit is wel heel erg. Leiden kar en mag dit niet zonder meer slik ken. Onbekend kind is terecht LEIDEN Verleden week vrijdag kreeg soldaat Van Duinen een on derscheiding wegens het redden van een kind, met gevaar voor eigen le ven uit de Doelengraoht. Wie 't kind I was. wist niemand want toen soldaat van Duinen het uit het water gered had. werd het onmiddellijk door de vader onder de arm naar huis geno men. Maar door het artikel in de krant zijn geredde en redder met elkaar in contact gekomen. Gister morgen bezocht soldaat Van Dui nen de vader; G. P. v. d. Vaart wo nend aan de Doelensteeg I. HIJ kreeg van de grootvader van het kind een mooie ouderwetse dolk, versierd met centen met de afbeelding van ko ningin Wilhelxnina. Met het kind gaat alles prima. Strategie De PAK-fractie heeft nu aan het college gevraagd om een stra tegie te bepalen ten aanzien van het noodzakelijke verdere overleg en die aan de raad voor te leggen In die strategie zullen doeleinden en middelen met elkaar zijn gecon fronteerd, zal moeten worden be paald in hoeverre de bewijslast op ons of op Den Haag rust, zal moe ten worden aangegeven welke wa pens Leiden bezit om zijn zin te krijgen en welke sancties Leiden kan verbinden aan weigeringen Het college heeft zich hiertoe be reid verklaard. Intussen zal Leiden op een aantal punten naar de mening van onze fractie niet kunnen wachten met de uitvoering van een aantal pos ten: de Schooladviesdienst is hier van een sprekend voorbeeld; na op verantwoorde wijze prioriteiten te hebben gesteld zal Leiden, zich be roepende op zijn autonomie en zijn verplichtingen ten opzichte van de bevolking, hier niet aan het doeu van uitgaven ontxomen. Aan de andere kant zal Leiden bereid moeten zijn om naar rede lijke argumentatie te luisteren waar de mogelijkheid tot bezuini ging zich zou kunnen voordoen Als het rijk kan aantonen dat he' Leidse ambtenarenkorps in relatie tot de noodzakelijke omvang van de taak te groot i6 zal het ge- mentebestuur hier beleidsmaat regelen op langere termijn moeten nemen. IN 'T VELD Spannend Het overleg op bestuurlijk niveau dat van Leidse zijde op grond van een welbewuste strategie behoort te worden gevoera zal heel span nend worden. Ik kan mij echter nauwelijks voorstellen dat de huidige regering poiltiek zo onverstandig zou zijn, dat zij Leiden, waarin én een grote historische binnenstad én een (fi nancieel geziem ongunstige samen stelling var. de bevolking èn de vervulling van een centrumfunctie evenzovele elkaar versterkende ver oorzakers van het tekort vormen, helemaal in de kou zou willen laten staan. Evenmin kan ik mij erg goed voorstellen dat een bewindsman die zichzelf siert met het opschrift "liberaal" (dat ik graag in de 19e- eeuwse zin versta) zou weige ren om een aantal hoogst noodza kelijke voorzieningen voor het in draagkracht achtergebleven deel van de bevolking te laten treffen. Mocht anders blijken (je weet nooit) dan zal Leiden harde maat regelen moeten nemen. Ook dit Jaar zal de burge meester van Leiden ter gele genheid van de verjaardag van H.M. de Koningin voor de bur gerij recipiëren in de Burger zaal van het Stadhuis (Ingang bordes, Breestraat). De bijeenkomst vindt plaats op maandag 1 mei a.s. van 1719 uur. Voorts worden in het bijzon der ook uitgenodigd vertegen woordigers van verenigingen, instellingen, comité's, actie groepen e.d., die zich op enigerlei wijze met deze stad verbonden voelen. ADVERTENTIE Diefsteeg 1, Leiden zijstraat van de Breestraat. SATIJN KATOEN, 90 breed. In diverse moderne dessins. Overal 7,95 bij ons 5,95 TERLENKA KATOEN, 90 breed. In moderne dessins. Overal 5,95 bij ons 3,95 GEVOERDE TREVIRA 2000, 150 breed. Het nieuwste. Alle moderne kleuren. Overal 19,90 bij ORS 9,98 TREVIRA 2000 bedrukt. 150 breed. Kleurecht, wasecht, plooihoudend, kreukvrij. Overal 14.90 bij ons 9,90 6 - A iï-I j&di

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3