EIDSCH DAGBLAD ietnam- >esprek s hervat Muskie verpletterd in twee primaries SANO ceL Verlaging wiebeltax aan zijden draadje vandaag KLERKS AATSELUK EEN BUI Ir. H. Vos overleden LEIDSCH DAGBLAD Agenten redden man waarschijnlijk 't leven (É)uc/ ^ÏLte teuws «richt I maart 1860 WOENSDAG 26 APRIL 1972 No. 33693 tt«ur: G Koopman [redacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23.35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bü vooruitbetaling' pro 57055, losse nummers f O.sa Witte Slngei l. Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur* HAAG De verlaging van de itax per 1 Juli van vijf naar procent hangt aan een zijden Niet alleen de oppositie zich tegen een verlaging op «ment, maar ook de anti-revo- lalre debat in de Tweede Kamer e voorgenomen verlaging ie AR-fractie vanmiddag drongen op uitstel. De groot- ppositiepartij, PvdA. wilde het de verlaging gemoeide bedrag van 125 miljoen gulden besteden aan opvoering van overheidsuitga ven, met name voor de woningbouw. Regering, oppositie en ook de AR- fractie zijn het er over eens, dat de huidige economische situatie wel enige verruiming van de bestedin gen vraagt. Maar zowel oppositie als AR betwijfelt of een algemene maatregel als de wiebeltaxverlaging het juiste middel is. Tot de wiebeltax behoren de loon- en inkomstenbelasting, de venoot- de verbruiksbelas ting op personenauto's, de benzine accijns en de BTW. Impuls Bij de AR vindt men dat een ge wenste besteamgsinipuls kan worden verkregen door alleen de vennoot schapsbelasting te verlagen. De PvdA vindt, dat ook een verrui ming van de investeringsmogelijk heden voor het bedrijfsleven ach terwege kan blijven. Woordvoerder dr. D. Dolman zei vanmiddag als I eerste spreker in het wiebeltax-de- bat: „Wij hebben te maken met het klassieke kenmerk van de kapitalis tische economie: het bedrijfsleven heeft zich een te ruime jas aange schaft en heeft nu tijd nodig om daar in te groeien". Bij de overheidsinvesteringen is wel degelijk sprake van een daling. Vol gens Dolman ten kosten van de wo ningbouw, het onderwijs en de mi lieuzuivering. Zijn conclusie: „Uit een oogpunt van efficiënte verdeling der schaarse middelen is er alle reden niet de particulieren maar de over heidsinvesteringen aan te zwengelen' Hij wees tevens op het hoge peil van de werkloosheid. Dolman dacht dat met een gerichte opvoering van de overheidsbestedingen tien maai zoveel werklozen aan werk geholpen konden worden dan door de verla ging van de wiebel tzx. De regering schat, dat wiebeltaxverlaging soe laas biedt aan duizend tot 1500 werklozen. (Van onze correspondent) ASHINGTON De door de Verenigde Staten stop- l tte onderhandelingen in Parijs over de oorlog in Viet- werden vanochtend hervat. De Amerikaanse delegatie onmiddellijk weer aan op een einde van het offen- an Hanoi en de Vietcong. President Nixon had dat gis- al bekend laten maken. Vanavond komt hij met een iraak over Vietnam voor het Amerikaanse volk voor levisie. rdvoerder Ziegler zei naar iing van de bekendmaking te hervatten onderhandelin- Parijs, dat president Nixon loten blijft om d'e regering Zuidvietnamese president te blijven steunen en dat abardementen zullen worden 5 szet zolang het offensief niet stopgezet. De verwachting is k dat president Nixon wanneer h vanavond voor de eerste sinds het begin van het ef over de toestand in Viet- uitlaten, een pleidooi roeren voor zijn bombar- tsbeleid. Ook wordt het niet aten geacht dat hij een ver- erugtrekking van Amerikaanse aankondigen, ie afgelopen weken heeft Ni- aantal rapporten laten tot zwaar bewolkt met plaat- in of een bui. Matige tot :e wind uit west tot noord- Minimumtemperaturen om- 5 graden. Maximumtempera- (Opgemaakt om 12.40 uur) 27 APRIL lp: 5.18 uur; onder: 19.58 uur op: 19 25 uur, onder: 4.23 uur a ter te Katwijk te 2.45 en laagwater te 10.48 en aur. maken over het voor en tegen van verdere terugtrekkingen. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat deze rapporten een eind aan de repatria- tie hebben aanbevolen. Openbaar Inmiddels heeft de Democratische se nator Mike Gravel van Alaska ge probeerd om een tot nog toe geheim gebleven studierapport, dat al in 1969 door dr. Henry Kissinger zou zijn sa mengesteld over de vooruitzichten in Vietnam, onderdeel te maken van de openbare documenten van de senaat. Hij werd daarin geblokkeerd door de Republikeinse senator Robert Griffin. Delen van het rapport werden ln de afgelopen dagen gepu bliceerd in 't weekblad „Newsweek" en iin een aantal Amerikaanse dag bladen. Volgens deze gepubliceerde frag menten (het rapport bestaat uit ruim 450 pagina's, waarvan 30 over de effectiviteit van de Amerikaan se bombardementen, en de rest over 't Vietnamiseringsprogramma), werd president Nixon vier jaar geleden ge zegd dat het Zuidvietnamese leger nooit alleen in staat zou zijn om zich te weren tegen de Vietcong laat staan tegen het leger van Noord-Vietnam. Senator Mike Gravel zei dat het rapport aantoont dat het president Nixons enige doel was geweest om met zijn zogenaamde Vietnami seringsprogramma zijn eigen gezicht, te redden. „De president is op geen enkel tijdstip nadat hij geïnaugu reerd werd, werkelijk ernstig van plan geweest om een eind aan de oorlog te maken", zei Gravel. Hij zei ver der dat de president de oorlog weer op gang had gebracht nadat duidelijk was dat de regering van president Thioe in Saigon in elkaar zou stor ten zonder de voortgezette Ameri kaanse steun. McGovern en zijn vro Éleonor na de klinkende over winning in Massachussets. Rechts Kathleen Kennedy, dochter van wijlen Robert Kennedy die zich actief voor McGoverns campagne heeft ingezet. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 10 mei 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. sdres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 4 214, Leiden. D£N HAAG (ANP) in stilte is vandaag het stoffelijk overschot ge cremeerd van ir. H. Vos, lid van de Raad van State. Ir. Vos was zowel voor als na de tweede wereldoorlog lid van de Tweede Kamer en gedu rende de jaren 19561968 lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. In de periode 19451948 was hij achtereenvolgens minister van Han del en Nijverheid ln het kabinet Schermerhorn en minister van Ver keer en Waterstaat in het ministe rie Beel. Sinds 1968 was hij lid van de Raad van Sate, ir Vos geboren op 5 juli 1903 in het Friese Tijntje (ge meente Opsterland) was voor de oorlog directeur van het weten schappelijk bureau van de SDAP en gedurende de jaren 1949—1968 directeur van de centrale levens- verzekeringsbank in Den Haag. Ir. Vos publiceerde tal van artike len. In 1935 verscheen van zijn hand het "plan van de arbeid". Hij was voorzitter van de naar hem genoem de commissie die in 1970 rapport heeft uitgebracht over de premie druk in de sociale verzekering. (Van onze oorrespondent) WASHINGTON Senator Edmund Muskie, eens de hoop van de De mocraten in dit presidentiële ver kiezingsjaar, heeft de voorverkie zingen (primaries) in Massachusetts en Pennsylvania die gisteren gelijk tijdig werden gehouden, op zo goed als verpletterende manier verloren, van zijn rivalen George McGovern en Hubert Humphrey. In Massachusetts kreeg senator Mc Govern bijna twee keer zoveel stern- als Muskie. In Pennsylvania was senator Hubert Humphrey de winnaar, terwijl senator Muskie se nator McGovern en gouverneur George Wallace van Ailabama een bij na gelijk aantal stemmen kregen. Door Ondanks deze ernstige terugslag in zijn campagne, die begon als de door de Democratische partij begun stigde aanloop van *n nieuwe kroon prins. verklaarde Muskie dat hij zijn wedloop tot het bittere einde zou voortzetten. Maar ook in Ohio, waar de volgende belangrijke voorverkie zingen op 2 mei zullen worden ge den, zijn Muskies kansen minder dan goed. Senator Humphrey, die met Penn sylvania de eerste voorverkiezing van zijn politieke carrière won. zei dat hij het vereiste quantum nu had bereikt om door te stomen naar een overwinning op het Democratische partijcongres, dat in juli in Miami zal worden gehouden. Humphrey zal in de komende acht weken nog vijf weken aan nog acht andere voorver kiezingen deelnemen. Eén van de belangrijkste daarvan zal die in In diana zijn, waar hij George Wallace als zijn directe opponent zal vinden. LEIDEN Twee Leidse agenten hebben gisterochtend zeer waar schijnlijk het leven gered van een ongeveer 55-jarige man. Deze man liep op de Haarlemmer straat. ter hoogte van de Jan Vos- sensteeg toen hij plotseling een hartaanval kreeg en in elkaar zakte. Door mensen uit de buurt werd hij op een stoel gezet maar zij konden geen teken van leven meer ontdek ken; geen polsslag en geen ademha- Prins Bernhard zaterdag in Doelenkazerne LEIDEN Prins Bernhard zal zaterdagmiddag in de Doelenkazer ne een bijeenkomst bijwonen van iragers van de Militaire Wil lemsorde. Met de Prins komt ook aantal ministers en generaals naar Leiden. Op het Doelenterrein zal K. en G deze middag een show uitvoeren. ling. Twee agenten die in de buurt waren pasten meteen mond-op- mond beademing en hartmassage toe en deden dit ongeveer 4 minuten totdat de EHD aanwezig was. die constateerde dat de man klinisch dood was. Samen met één van de agenten, die al beademend in de am bulance meeging, werd hij naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht Later kwam het bericht uit het ziekenhuis dat de man weer teke nen van leven vertoont en dat hij er waarschijnlijk bovenop zal ko men. Tijdens de klinische dood functio neren hart en longen niet meer. maar is er nog wel zuurstof ln de hersenen aanwezig, die in ongeveer 3 tot 7 minuten is opgeteerd, waar na de totale dood intreedt. Het snelle optreden van de agenten heeft dit waarschijnlijk verhinderd. „GEEN WITTE" maar echte Schiedamse JONGE GENEVER Dubbel gebeid. Géén 11,65. Bü ons altijd 8,95 DEZE WEEK KRAAKPRIJS 8,50 SLIJTERIJ - WIJNHANDEL Kennedylaan 7 - Tel. 42836 Bevrijdingsplein 19 - Tel 33561 LEIDEN Z.W. Met brandende fakkels en ge« huid in rouwcapes besloten tal loze Zuidmolukkers volgelingen van ir. Manusama gisteravond op het Plein 1813 in Den Haag de herdenking van het uitroepen van de Vrije Republiek der Zuid-Mo- lukken, nu 22 jaar geleden. Ook in Utrecht kwamen Ambonnezen bijeen onder leiding van generaal Tamaela PAGINA 7 28 PAGINA'S Peter Denyer, de kinderlijke Den nis uit "Please Sir" zou graag eens voor de Nederlandse televisie een kinderserie maken PAGINA 5 Europa houdt de adem in. Hoe zal dat in Bonn aflopen PAGINA 9 Het ziet er naar uit dat er heel wat gaat veranderen bü Feyenoord PAGINA 21 Jong Oranje maakte vliegreis met hindernissen naar Bulgarqe PAGINA 23 ■fr De NOS-televisie zal morgen avond toch een rechtstreekse repor tage uitzenden van de terugkeer van de Apollo 16 op aarde. De reportage begint om 20.30 uur via Nederland 2. De VPRO heeft voor deze reportage zendtijd afgestaan. Het geschil tussen Grie kenland en Italië over de ex ploitatie der mijnen van Laurium neemt een ernsti ger vorm aan dan het ge wicht der zaak zou doen verwachten. Italië zou, wan neer de Italiaansche exploi tatiemaatschappij niet spoe dig haar recht krijgt, de vele Grieksche schepen bemoei lijken, die het grootste deel van den graanhandel voeren tusschen Rusland, Turkije en Italië. De wereldberoemde mo zaïek fabriek van het Vati- kaan zou gesloten worden, zo meldt men uit Rome. De kunstenaars, die slechts een matig loon ontvingen, kon den gewoonlijk in he* ontbre kende voorzien door be trekkingen bij de pauselijke posterijen of belastingen. Se dert deze niet mee- bestaan loopt de fabriek gevaar te gronde te gaan. Vandaag 50 jaar geleden: Generaal Adamson, die het bevel voerde over een brigade van den Ierschen vrijstaat te Athlone, is dood geschoten. In verband hier mede hebben Iersche troepen het Royal Hotel aldaar, dat bezet was oor een officier en 23 soldaten der republi- keinsche troepen van De Va lera's partij, omsingeld. De bezetting gaf zich over, maar ontkende iets met den moord uitstaande te h ebben. Senator Borah heeft zich niet laten intimideer en door een afdeeling van ..The Ame rican Legion", die Kern had medegedeeld, dat er bij de a.s. verkiezingen niet op hem gestemd zou worden, indien hij in den Senaat niet zou stemmen voor de toekenning van 4 milliard dollar aan de oudstrijd s uit de grooten oorlog. Borah zei zijn zetel niet te willen koopen met nog meer schuld oj de gebo gen ruggen van de Ameri- kaansche belastingbetalers. 27y4

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1